H CINEAC RENNIE S WILDERNIS De komende Rembrandt-herdenking Syrië KUNST EN LETTEREN 3 Juli 1941 Te bl. Onze naam blijft ons eerewoord Cultuur-historisch réveil Ons volk moet zijn groote kunstenaars kennen De toestand in onveranderd g Pag- 2 -- HERDENKINGSTENTOON STELLING DICK KET CONCERT RESIDENTIE-ORKEST De overplaatsing van generaal Wavell HAAGSCHE COURANT Donderda Zweden en DUITSCHLAND Soliste: Lore Fischer, zang FRANKRIJK ONDERWIJS EN KERK ZWEDEN VEREENIGDE STATEN i JAPAN WIE RENNIE NEEMT, WEET VAN GEEN BRANDEND MAAGZUUR MEER... De hal van het Rembrandthuis te Amsterdam. Rechts een groot© Friesche kast uit de 17e 'eeuw, die volgens de inventarislijst aan Rembrandt heeft toebehoórd (Stapf) Eden over Finland Auchinleck heeft bevel reeds overgenomen Keizerlijke conferentie te Tokio Verklaring van Communisten gearresteerd KURZAALBER1CHTEN Hittegolf in New York die Drog. en Eden, echtheid, DEN .Lite- Handelsdagschool als VERSPREIDE BERICHTEN I Zijn levenswerk bijeen in het Gemeentemuseum door het bestuur van. den; V kè’ i plaats van spronkelijk trekken. NIEUWE POSTZEGELS MET DE BEEL TENIS VAN ADOLF HITLER Van 1 Augustus af zullen de Duitsche postzegels het portret van Adolf Hitler dragen. Behalve de gewone zegels van 1 tot 18 pfennig zullen eenige nieuwe zegels verschijnen van 15 en 24 pfennig en van 1, 2, 3 en 4 mark, meldt S.P.T. oor- ver- In een samenkomst, Welke het depar tement voor Volksvoorlichtng en Kunsten Primo luxe Dr. Hannema besloot zijn voordracht met een opwekking om de figuur van RenF brandt nader te brengen tot het volk. EXAMENS Tymstra’s Scholen. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. A: K. J. le Clercq. M. Emér, H. vna Galen Last, W. C. van Hoorn, allen te den Haag, C. J. M. van Loenen, F. C. J. van Loe- nen te Wassenaar, D. B. Oosterman en H. de Pagter, beiden te den Haag. Afgewezen: geen. Duizend gulden voor een vertellenden roman Libaneesch protest over bombar dement van Beyroet Ofi meldt uit Beyroet, dat de Libanee- sche regeering een scherp protest heeft ingediend bij den consul van de Ver- eenigde Staten met het verzoek dit aan Londen over te brengen. Het Fransche opperbevel heeft eveneens een protest ingediend. In den beperkten kring der vereeni- ging „Rembrandt” placht men telkerijare den geboortedag van den beroemden schil der te herdenken door een eenvoudige kranslegging in de Westerkerk, waar het opschrift op een der pilaren, ongeveer de plaats aangeeft, waar zijn asch rust. Dit jaar zal het anders zijn. Men heeft ér gisteren reeds van kunnen lezen, welke - ban T T staat de groote figuur van II Rembrandt temidden van ons volk I van heden? Wat weet de scholier, de werkman, de boer van hem en, zoo er van eenige kennis sprake is, hoe is dan hun voorstelling van de sfeer, waarin hij leefde en werkte? Deze vragen stellend, komt men oïiwib „Associated Press” meldt uit La Linea, dat het benzinereservoir van een vliegtuig aan boord van het vliegkamp schip ..Furious”, dat in de haven van Gibraltar ligt, ontploft is, waarbij de piloot van het vliegtuig, een scheepsoffi cier en 2 matrozen gedood werden. Zes andere matrozen der bemanning van het vliegkampschip werden gewond. andere verklaring af te leggen. Van bevoegde zijde te Stockholm wordt verklaard, aldus United Press, dat Zweden een nota aan Engeland heeft gericht, naar aanleiding van het Engelsche protest tegen den doortocht van Duitsche troepen over Zweedsch gebied. Zweden verklaart in deze nota, dat het op verzoek van de Duitsche en Finsche regeeringen, den doortocht van een Duitsche divisie heeft toégestaan. Naar men zegt, is de kwestie op het doode punt geraakt. Waarschijnlijk zal de zaak blijven rusten tot nieuwe ont wikkelingen optreden. EEN REMBRANDT TE MAASTRICHT VERKOCHT Op een gisteren te Maastricht gehouden kunstveiling zijn eenige doeken van Ne- derlandsche meesters verkocht. Een Rembrandt, met certificaat, voor stellende den kop van een grijsaard, bracht 4200 gulden op, terwijl een Alb. Cuyp, eveneens met certificaat van echtheid, 2800 opbracht. Verschillende andere schilderijen, o.a. van Bollongier en d’Hondecoeter, maakten eveneens goede prijzen. De opvolger van generaal Wavell, ge neraal Auchinleck, is volgens den Brit- schen berichtendienst reeds te Cairo aan gekomen waar hij» het Britsche opper bevel in het Midden-Oosten heeft over genomen. De vroegere Britsche minister van oorlog, Hore Belisha, heeft, naar United Press uit Londen meldt, in het Lager huis verlangd, dat Churchill een verkla ring zal afleggen over de overplaatsing van generaal Wavell naar Britsch-Indië. Churchill wees dit verzoek echter van de hand met de opmerking, dat hij geen reden zag, waarom de reeds verstrekte inlichtingen nog zouden worden aange vuld. n toevoeging aan ons volledig programma Populair 4 ct. 6 ct. 9 ct. BOEKDRUKTENTOONSTELLING Het Gutenberg-museum te Mainz heeft zooveel een tentoonstelling van de boekdrukkunst 1 over de geheele wereld geopend. Er is ook een speciale afdeeling voor de schrijf, en drukkunst van Japan. Hier is voor de eer ste maal de kostbare verzameling, die het museum verleden jaar door bemiddeling van Prins Konoje uit Japan ontving, voor het publiek toegankelijk gesteld. Deze col lectie is merkwaardig om de zeer ude documenten In een kostbare miniatuur - pagode bevindt zich een klein stukje pa pier met een tekst in het Sanskriet,- in Chineesche letterteekens. Dit papier is in het jaar 770 met behulp van een besneden stukje hout gedrukt. Het eerste Europee- sche gedrukte document stamt uit het jaar 1423. G e m. met 4rj. c. Tot de voor het eindexamen geslaagden behoort nog J H. Niemans (Verbetering.) Eindex. le Chr. H.B.S. Eindex. le Chr. H.B.S. te ’s-Gravenhage, afd. A. Geslaagd alle candidaten: Netty Brandenburg, Jorien Bakker, N. A. Bink. G. Breedveld. Betsy van Elburg, P. Feen- stra, C. Fischer, Flora van Geel, Elly Graat, C Hoekveen, M. Holleman, H. Jan sen, Didi Marks, C. Pronk, S. Scheefers, M. Thiele, Ellen Weijnschenk. Reijna Zuij- derhoudt en Hilly Zijlstra. M a c h i n i s t e n-e x a m e n s. Geslaagd voor diploma B, 2e gedeelte, de heeren: P. A. de Vlieger te Vlissingen en D. H. J van Woerkom te Schiedam. Voor diploma C, le gedeelte, de heer F. A. C. Nauwelaerts de Agé te Voorburg. Notarieel examen. Geslaagd voor deel 2, de heer N. G, Timmerman te Rotterdam. CONCERT PRINSES JULIANAKERK De 4e orgelavond in de Prinses Juliana- kerk (Nieboerweg, Scheveningen) zal Vrij dag 4 Juli plaats vinden. Aanvang 8 uur. Medewerking verleenen: Elly Anema, so praan en Anneke Dubois, viool. Organist W._ Abraham. Uitgevoerd worden voor zang: Telemann, Sigtenhorst-Meyer. An- driessen; voor viool: Bach, Albini en Loca- telli en voor orgel: Bassani, Wilh. Bach, Vivet, Mailly. Na de pauze hoorden wij nog als orkest werk de Symphonic no. 8 in b. kl t. de ..Unvollendete” van Fr. Schubert. De onbe rispelijke phraseeringen de sublieme klank verhoudingen tusschen blazers en strijkers en de voordracht getuigden dezen avond nogmaals van de groote zorg, welke Schu- richt en het Residentie-orkest aan dit concert hadden besteed. De zangeres Lore Fischer, die nog Zon dagavond j.l. als soliste ten tooneele trad, werkte ook aan dit concert mede. De Kun stenares vertolkte ditmaal „An die Hoff- nung’ van Max Reger. De prachtige item van $ieze zangeres, welke zoo opmerkelijk gelijk van timbre en volume is in alle re gisters en de verzorgde dictie hebben een ontroerende schoonheid aan de voorname, beheerschte vertolking van Lore Fischer gegeven. Op een geniale wijze heeft deze zangeres ,An die Hoffnung” in volle gees telijke grootheid herschapen. Een woord wn lof komt echter ook Carl Schuricht toe voor de uitmuntende begeleiding en de volmaakte verhouding tusschen stem en orkestspel. Met bloemen en langdurig ap plaus heeft het auditorium Lore Fischer en den dirigent spontaan gestemde hulde gebracht. EDMOND CLAUDHERT LID DER ACADÉMIE De 19-jarige voorzitter van de „Lite raire Vereeniging vóór de Jeugd”, Ed mond Claudhert, is voorgesteld als candi- daat voor de Academie Francaise. Hij zal, wanneer hij wordt geaccepteerd, het jong ste lid der Academie zijn, sedert de neef van Richelieu. Marquis de Coislin, bijna 200 jaar geleden hierin werd opgenomen. Marquis de Coislin was 16 jaar, toen hij lid van de Academie werd. In den laat- sten tijd voor zijn dood bekleedde hij de functie van deken. De literaire prestaties, op grond waarvan Claudhert als candi- dëat voor de Academie is voorgesteld, hebben de volgende titels: „De liederen yan de psychologische uil”, „Wanneer wormén vleugels zouden hebben” en „Een denkende hand”. een dezer dagen voor enkele persver tegenwoordigers arrangeerde, is dit plan in het kort toegelicht. Het Rijksmuseum. waar nu helaas de Rembrandt-zalen leeg moeten zijn, het Rembrandt-huis en in de Westerkerk te Amsterdam, vormden daarbij de uitgangspunten. Dr. Hannema, de directeur van het Museum-Boymans te Rotterdam, hield in het Rijksmuseum een korte, maar boeien de inleiding tot een reeks lichtbeelden van enkele der belangrijkste doeken, teeke- ningen en etsen van den meester. In Rembrandt, aldus dr. Hannema, zijn het vooral de fijne details en zijn won derlijk gevoel voor kleur en toon, die de bewondering gaande maken. In dit opzicht toont hij zich een voortreffelijk volgeling van Jan van Eyck, den grond legger der Nederlandsche schilderkunst. Op diens religieuze kunst volgt de renaissance en daarna komt de realistische kunst, waarin Rembrandt zich zulk een meester toonde. Deze begenadigde kunstenaar werd niet in een artistiek milieu geboren. In het gezin van Harmen Gerritsz. van Rijn en Neeltjen Willemsdr. van Zuytbroek, dat aan de Weddesteeg te Leiden woonde, zag hij op 15 Juli 1606 het levenslicht. De jonge Rembrandt bewonderde in hooge mate de kunst van zijn grooten vroegeren stadge noot Lucas van Leyden, den befaamden graveur, die, met Albrecht Dürer, tot de groötsten van zijn tijd behoorde. Niettemin volgde voor den toen vijftienjarigen mole naarszoon geen opleiding in de richting der schilderkunst. Hij toog ter universiteit. Voor niet lang echter want op zijn 16e jaar Is hij reeds in de leer bij den Leid- schen schilder Jacob van Swanenburgh. □E MAATREGELEN TEGEN SOVJETBURGERS De politie zet haar onderzoek naar de gedragingen der Sovjet-burgers in het niet-bezette gebied voort. Alle Sovjet burgers zijn gearresteerd en ieder geval wordt nauwkeurig onderzocht. Nadat men een eerste overzicht had verkregen, is medegedeeld dat definitieve maatrege len ter beveiliging van de orde slechts worden genomen tegen degenen, wier werkzaamheden nadeelig voor de natio nale veiligheid worden geacht. Dr. G.-Knuttel Wzn. schrijft ons: Op 15 September 1940 is de schilder Dick Ket, een der begaafste jonge Neder- landsche kunstenaars, plotseling op 39- jarigen leeftijd in zijn woning te Benne- kom overleden. Zijn ouders hebben daarom als herinnering aan hun betreurden zoon drie van zijn" laatste werken bij zijn dood 1.27 en 0.41 bij alle Apolh niet geheel voltooid achtergebleven op zijn atelier aan Jiet Gemeentemuseum alhier de stad, waar hij zijn burgerschooljaren had doorgebracht, geschonken. Het lijkt mij een eereplicht dezen jong- 1 ter‘gelegenheid van“dZ“Gutenberg-week” gestorven kunstenaar, die met r~~ recht den titel: „meester’’ in den besten zin van het woord verdiende, onze hulde te betuigen door in een tentoonstelling fri het Gemeentemuseum zijn levenswerk bij een te brengen. Deze tentoonstelling zal gehouden worden van 19 Juli tot 24 Augus tus. de conclusie, dat Wavell in ongenade is gevallen en dat zijn „Napoleontische” loopbaan in het Midden-Oosten bezegeld is. Wavell gaat weliswaar, zon schrijft het blad, doch zijn vertrek kan niet-'ver helen, dat degene, die in feite verslagen is, Churchill heet DE RIJKSDAG OP ZOMERRECES De beide kamers van den Zweedschen Rijksdag zijn 'Dinsdagmiddag voor het laatst in dezen zomer bijeengekomen. Daarmede is de Zweedsche Rijksdag, naar men te Stockholm verklaart, in te genstelling tot de in de Zweedsche pers opgedoken geruchten, op zomerreces ge gaan. Het ministerie van verdediging heeft besprekingen gevoerd of het aan Zweed sche vrijwilligers is toegestaan deel te nemen aan den strijd tegen de Sovje’s De ministerpresident heeft hieromtrent later verklaard, dat geen maatregelen over dit vraagstuk kunnen worden ge nomen en dat Zweden alle krachten voor zijn eigen verdediging noodig heeft, aldus S.P.T. De gisteren gehouden keizerlijke con ferentie wordt door de bladen te Tokio een bijeenkomst van historische beteeke- nis genoemd. Het was de vierde keizer lijke conferentie sedert het uitbreken van het conflict met China. Naar Dbmei meldt, zullen de gisteren genomen besluiten successievelijk in da den worden omgezet. Vooral op het ge bied der binnenlandsche politiek zijn on middellijk maatregelen te verwachten, die overeenstemmen met de eischen van den oorlogstijd Domei meldt verder, dat de ambassadeurs van Duitschland en Ita lië voor een belangrijke bespreking” bij den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, zijn geweest. Ook de Sovjet ambassadeur heeft later een bezoek aan Matsoeoka gebracht. Doch eerst wanneer Rembrandt een half jaar daarna in Amsterdam kan werken, samen met zijn vriend Pieter Lastman, ontwikkelt zich langzamerhand zijn talent als teekenaar en etser .en weldra ook als schilder. De schilderkunst trekt hem het meest en het is aanvankelijk vooral op het portret schilderen, dat hij zich toelegt. Twee stuk ken uit zijn eerste jaren trekken al dade lijk de aandacht, de portretten n.l. van Thomas de Keyzer en Nicolaas Elias. Op zijn 25e jaar schildert hij dan de ver maarde „Anatomische les van dr. Tulp”, dat zich in het Mauritshuis bevindt. In zijn volgend werk toont Rembrandt zich een aanhanger van de barok. Zijn stijl is in vergelijking met die van Rubens, ernstiger en statiger. De parallel tusschen hun beider kunst, die zoo vaak gemaakt wordt, gaat in velerlei opzicht mank. Rubens was ouder en zocht zijn inspiratie geheel ergens anders dan Rembrandt, die den Bijbel veelvuldig als zoodanig gebruik te, aanvankelijk het Oude-, later het Nieuwe Testament. Rembrandt’s beste jaren, ook en vooral in zijn kunst, lagen in de période van zijn huwelijk met de schoone, rijke Saskia van Uylenburgh. Acht jaren duurde deze ge lukkige echt en in dien tijd kwam een zeer groot deel van zijn enorm oeuvre tot stand. Saskia diende hem herhaaldelijk tot model voor schilderijen, die men thans onder de allerbeste rekent. De zelfportretten van den meester uit dien tijd behooren mede tot het schoonste dat ooit van zijn palet op het doek verscheen. Rembrandt was rijk en gelukkig en dit toonde zich onmiskenbaar in zijn kunst. Het jaar 1642 is beslissend in Rem brandt’s leven. Toen stierf Saskia en de meester trok zich uit het openbare leven terug. De luchtigheid vluchtte uit zijn geest en werk. De zwaarmoedigheid gaat over- heerschen en dit komt typisch tot uiting in de Bijbelsche personen en tafereelen, welke hij in die jaren schildert. Met het stuk „De Emmaüsgangers”, dat in 1648 gereed komt, bereikt hij niettemin weer een hoogtepunt, doch het kenmer kendst in dit stuk, dat zich thans in het Louvre bevindt, is het groote verschil met het werk, dat hij 17 jaar vroeger van hetzelfde onderwerp maakte. Materieel gaat het Rembrandt in dezen tijd allerminst goed. Er komen geldzorgen. Zijn kunst toont de stemmingen, waarin hij verkeert. De geestdrift, die zijn vroe gere werken ademden, heeft plaats ge maakt voor stilte, berusting en diepe be zonkenheid, die naar het sombere zweemt. Zijn huwelijk met Hendrikje Stoffels, kan daarin nauwelijks verandering brengen. Een enkele maal verheft zich zijn geest boven de zorgen van den dag en dan ont staat een meesterwerk als „De Staalmees ters”. De pogingen om hem uit de handen van zijn schuldeischers te houden, falen op den duur en de dag komt, dat Rembrandt insolvent wordt verklaard en uit de Bree- straat naar de Rozengracht verhuist, waar hij op den 4en October 1669 overlijdt.. Minister Eden heeft gisteren in het vraag plannen thans bestaan. Ze hebben de be doeling een begin te zijn Van een histo- risch-cultureel réveil, waartoe de Rem- brandt-figuur zich uitnemend leent. De tijdsomstandigheden laten het helaas niet toe, aan deze herdenking een tentoon stelling te verbinden. Trouwens het is nauwelijks vijf jaren geleden, dat het Rijksmuseum in zijn zalen de schoonste werken van den meester, uit de geheele wereld samengebracht, aan tienduizenden toonde. Deze indrukwekkende demon stratie dit ter „correctie” van hetgeen wij boven schréven bracht men destijds wél tot stand en ook het groote publiek had daarin deel. Telkenjare zal voortaan de Rembrandt- herdenking een plechtigheid zijn, waar voor in breede lagen der bevolking be langstelling wordt opgeroepen. Zoo stelt men zich voor geleidelijk den achterstand in te halen, waartoe overigens ook nog andere middelen, b.v. een goede toelich ting op zijn persoon en werken voor de jeugd, dienstig kunnen zijn. •K De indruk te Berlijn De verplaatsingen van de Britsche ge neraals Wavell en Auchinleck beschouwt men, zoo verneemt het A.N.P. van welin gelichte zijde, in politieke kringen der rijkshoofdstad met gelatenheid. Men wijst er op, dat generaal Wavell reeds een schrikwekkende lijst van ongeschiktheid en militaire mislukkingen bezit en men laat het aan den anderen kant in het midden, welke Indische methoden gene raal Auchinleck naar het Naburige Oos ten zal medebrengen. Wij hebben den in druk, dat de blinde is uitgewisseld voor den lamme, aldus zeide men gisteren in de Wilhelmstrasse. Mutaties van deze soort raken Berlijnsche politieke kringen slechts zeer weinig, want zij raken naar de meening van deze kringen, niet het principieele. Wanneer generaal Wavell, zoo verklaarde men in de Wilhelm strasse, thans zijn vingers in Britsch- Indië in de militaire machine wil steken, dan ziet men van Duitsche zijde dingen met optimisme tegemoet De aflossing van generaal Wavell door den tegen woord igen opperbevelhebber in Britsch-Indië, generaal Auchinleck, acht de Berlijnsche pers kenmerkend voor de stemming, die in Londen heerscht als gevolg van de Duitsche successen. De „Deutsche Allg Ztg.” schrijft, dat de naam Wavell een program voor En geland is geweest, waarop men alle hoop had gesteld Het blad herinnert eraan, dat Wavell na een serie mislukkingen door Churchill is aangezet om een actie tegen Solloem te ondernemen. Voor Sol- loem stortte echter de kracht van Wavell ineen. Bijzonder kenmerkend acht het blad de benoeming van minister Lyttle- ton tot vertegenwoordiger van het kabi- net-Churchill in het Naburige Oosten „Een zoogenaamde politicus, die pas en kele maanden geleden uit de city is ge haald. moet thans het prestige herstellen en Churchill offert zonder erbarmen den doof hetn zelf geïnspireerden generaal." De „Berl. Börsenztg.” trekt uit dit feit Lagerhuis op een desbetreffende vraag medegedeeia, dat ten eerste: „de dipio- matieKe betreKkingen tusschen Groot- Bnttannië en Zweden normaal blijven” HET VERTREK VAN DE DUITSCHE CONSULS Van betrouwbare zijde verluidt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken er de Duitsche ambassade van onderricht heeft, dat de Duitsche consuls in de Ver- eenigde Staten en hun gezinnen, toestem ming verkrijgen eerst den 15den Juli, in den 10den Juli, hetgeen in de bedoeling lag, te De politie heeft gisteren in de Parijsche voorstad Lilas vijf communisten gearres teerd, die communistische propaganda I maakten en pamfletten verspreidden. Een geheime drukkerij werd in beslag geno men. Het Fransche legerbericht, dat giste ren werd uitgegeven, luidt: De laatste 24 uur hebben de Britscne strijdkrachten zich groote moeite ge troost in de Syrische woestijn. Ondanks woedenae aanvallen op Palmyra, blijft het Fransche garnizoen standhouden. Een nieuwe gemotoriseerde Britsche co-' lonne van aanzienlijke sterkte, welke van Irak langs den Euphraat is gerukt, heeft contact gekregen met Fransche afdeelingen, welke Deir es Tsor verde digen. In het Zuiden van den Libanon heb ben de Fransche strijdkrachten Britsche voorposten, welke opgetrokken waren in de omgeving van Djezzin, tot den terug tocht gedwongen. In de omgeving van Merdzj Ajoem en aan de kust herscht aan weerskanten artilleriebedrijvigheid. Het Fransche luchtwapen zet zijn bomaanvallen op de vijandelijke troepen- afdeelingen voort, voornamelijk in den sector van Palmyra. Het Britsche lucht wapen heeft weer bomaanvallen op Bei roet ondernomen in den afgeloopen nacht. De Engelschen wierpen hun bom men op particuliere huizen en op de haven. Onder de burgerbevolking vielen enkele dooden. Op Zaterdag 5 Juli houdt A. de Wal. als gewoonlijk in de feestzaal van het Hotel Kurhaus. een muzikale bespreking aan het klavier, ditmaal uitsluitend over de Vierde Symphonic van Bruckner, wel ke onder leiding van Carl Schuricht op Vrijdag 11 Juli zal worden uitgevoerd. Op Zaterdagmiddag 5 Juli geeft Harald Kreutzberg éen tweede en tevens laatste dansavond in de Kurzaal, aan den vleu gel begeleid door Friedrich Wilckens Het programma vermeldt ó.m de navolgende dansen Boheemsche dansen Twee lie deren Dans van den Hofnar uit het bal let ..Don Morte”, Hongaarsche dansen; De eeuwige kringloop. Dans van den ce remoniemeester uit Gozzi’s „Turandot”; de verliefde tuinier, enz. Onder leiding van Jan van Epenhuysen zal de zangeres Lini Schröder op Zondag middag 6 Juli in de Kurzaal optreden. Zondagavond dirigeert Eduard Flipse en zal de pianist Adrian Aeschbaeher als solist optreden. Het volksconcert van Maandag 7 Juli zal ditmaal staan onder leiding van Carl Schu richt Medewerking verleent het Rotter- damsch Fhilharmonisch Orkest, terwijl al? soliste zal optreden de pianiste Miek Engelenburg met het concert in A gr. t. van Mozart. Na de pauze zal een uitvoe ring worden gegeven van de eerste Sym phonic van Bramhs. De Spaansche staat heeft dezer da gen 110.000 peseta's als premie onder de kinderrijkste gezinnen ver4eeld. De twee nationale prijzen vielen ten deel aan een gezin met 25 kinderen en een met 19, van wie er nog 16 in leven zijn. Bovendien hebben de beide kinderrijkste gezinnen in iedere provincie nog een prijs gekregen. Het record houdt een gezin in Santander met 25 kinderen. Daarop volgt een gezin te Salamanca met 22 spruiten. Te Madrid is het ma ximum 16. Als gevolg van de evacuatie zijn te Gibraltar duizenden honden en katten zonder baas achtergebleven. De „Infor- maciones” meldt, dat de dieren een ge vaar voor de volksgezondheid dreigen te worden. De autoriteiten hebben derhalve last gegeven deze dieren bijeen te drij ven en dood te schieten, als zij niet aan dierenvrienden ten geschenke gegeven kunnen worden. De Boelgaarsche ministerraad maakte bekend, dat alle auto’s onder staatscontrole worden gesteld. Alle aan Boelgaren toebehoorende auto’s mogen zonder toestemming van de regeering niet ver- of gekocht worden. Zij mogen het land slechts verlaten met toestem ming van de bevoegde politie-autoritei- ten of na het storten van een waarborg som. Deze garantie wordt verbeurd ver klaard, indien de auto niet binnen den vastgestelden termijn in het land is te ruggebracht. In de Roemeensche staatscourant wordt de vorming van een syndipaat be kend gemaakt, dat alle olie-maatschap- pijen zal omvatten en de olieleveranties aan het leger moet garandeeren. In de afgeloopen week is reeds de aflevering van alle petroleumproducten gerantsoe neerd en het aantal voor het gebruik vrijgegeven particuliere wagens beperkt. De naam Gladweg is ons eere woord voor de toepassing van de oude staalsoorten, de oude alliage en de oude slijp- en hardmethoden. Zoolang U den naam Gladweg op een pakje vindt, weet U beslist, dat U zich sneller, schooner en beter blijft scheren. houd de belangstelling zal vermogen te trekken. Gevraagd wordt dus - aldus de Amsterdamsche Boek- en Courant maatschappij in het programma van haar prijsvraag niet een roman, waarvan de schrijver het in een psychologische uiteenrafeling van allerindividueelste ge voelens zoekt, doch een roman, welke aansluit bij de beste tradities van ver tellende romankunst. Inzendingen moeten worden ingeleverd vóór 1 November 1941. De inzendingen worden beoordeeld door een jury, be staande uit dr. H. Brugmans, ds. C. W. Coolsma. Anton van Duinkerken, Albert Helman en Halbo C. Kool. De prijsvraag is, als voldoende aan de Een paar Rennies na tafel doen wonderen. Binnen enkele minuten geen spoor meer van pijn. Gemakkelijk en aangenaam in te nemen; gewoon laten smelten in den mond. Neem eens Rennie en ondervind zelf wonderlijk snel intredende verzachting. en dat ten tweede: „de Britsche regee ring de tegenwoordige betrekkingen met f lrnand handhaaft”. Voorts verklaarde Eden, dat de Zweedsche regeering Groot-Brittanhië in kennis heeft gesteld van haar besluit om een Duitsche divisie toe te staan door Zweden te trekken. Groot-Brittannië, zoo zei Eden, heeft Zweden voorstellen ge daan. Op het oogenblik had Eden geen NIEUWE STAKING Te St. Louis zijn meer dan 1500 arbei ders, die met den bouw van een kazerne bezig waren, in staking gegaan. Als reden gaven zij op de noodzakelijkheid van verkrijging van vakvereenigingsrech- ten voor de arbeiders. i 'lekeurig tot een aantal andere, waarvan de voornaamste is, of het nu zoo noodig is, dat de eenvoudige man of vrouw en de jeugd der lagere school nader worden ingeleid tot den persoon van den groot- sten schilder, dien ons volk voortbracht; tot zijn oeuvre en de beteekenis daarvan; tot het tijdperk, waarin hij leefde en den invloed, welke dit oefende op zijn werk; tot zijn huiselijken kring, die hem in zoo velerlei opzicht inspireerde en ten voor beeld strekte? Wij zijn ons in Nederland zelden te buiten gegaan aan demonstratieve waar- deering voor onze prominente voorzaten. Dit' wil geenszins zeggen, dat die waa'r- deering ontbrak, maar wij gaven er een anderen vorm aan. De groote massa werd daarbij evenwel zelden of nooit betrok ken en op dit punt bestaat een achter stand, die ingehaald dient te worden. Zoo kon het gebeuren, dat, met uitzon dering wellicht van de zeehelden en ver overaars, weinige namen van Nederlan ders, die opgeteekend werden in het boek der geschiedenis, voor breede lagen der bevolking vreemd bleven. Wij denken daarbij, om enkele namen" te noemen, aan een Joost van den Vondel een Breero, een Hendrik de Keyzer, een Jacob van Campen, een Anthonie van Leeuwenhoek, de gebroeders Crabeth en Sweelinck. Voor velen zijn deze ijdele klanken en in het beste geval bestaat er alleen de min of meer flauwe herinne ring aan een historische bijzonderheid. Rembrandt is een zoo universeele figuur, dat te zijnen opzichte het geval iets gunstiger staat, maar aan den ande ren kant verlangt deze grootheid dan ook, dat wij meer van hem weten, dan van een der overigen. Dirigent: Carl Schuricht Het Residentie-Orkest opende gister- I avond het concert, dat het onder leiding van dén dirigent Carl Schuricht in een goed bezette Kurzaal heeft gegeven, met de Ouverture „Alceste” van Chr. W. von Gluck. Voortreffelijke dynamische scha- keeringen en uitmuntend samenspel van bijzondere klankschoonheid kenmerkten de breed opgezette vertolking van deze corn-1 positie. Als tweede nummer hoorden wij het Adagio voor strijkorkest van G. Lekeu. Dit evenwichtig gebouwde werk is welis waar van ’n milde klankcharme, welke door de sensitieve uitvoering uitstekend tot haar recht kwam en biedt bovendien verschelde- I ne musici ruimschoots gelegenheid om zich met hun soli te onderscheiden, doch hoog- l tepunten geestelijke spanning ontbre ken er tor op zekere hoogte aan. Het is echter zeker, dat dit adagio ons een in druk geeft van de beteekenis, welke deze toondichter voor het muziekleven zou heb ben gekregen, indien de dood hem niet reeds op vier en twintig-jarigen leeftijd aan deze wereld had onttrokken. De antipode van sfeer en inhoud van dit adagio schonk ons de hierna volgen de Suite „Al Piemonte” van C. A. Piz- zini, een compositie, welke vooral in de beide eerste deelen het derde deel grenst o.i. aan het triviale van sterke inspiratie getuigt Voor een orkest is deze suite een zeer veeïeischend, maar dank zij de meesterlijke instrumentatie ook zeer dankbaar muzikaal gegeven. De heldere, grillige, ongekende klankeffecten en de zeer persoonlijke harmonische en melodi sche vondstenzijn in dit werk uitermate boeiend. Het Residentie-orkest vond dan --- ook hierin een middel, om in zijn spel bepalingen van het prijsvragenreglement, met de felste kleuren van zijn palet te I goedgekeurd C schitteren. I Nederlandschen Uitgeversbond. De hittegolf, welke reeds langer dan een week duurt, heeft thans de Oostkust van de Vereenigde Staten en New York bereikt, waar een maximum tempera tuur voor dit jaar van 35 gr. Celsius in de schaduw geconstateerd werd. Door het groote vochtgehalte van de lucht is het leven in de groote stad practisch on verdraaglijk geworden. Gisteren zijn weer 4 personen door de warmte bevan gen en bezweken. De N.V. Amsterdamsche Boek- en Courantmaatschappij uitgeefster o.a. van de Muiderkring.serie heeft een prijs van cuizen.l gulden uitgeloofd voor een oorspronkelijken Nederlandschen ro- I man. Voor deelneming aan deze prijs- I vraag komen alleen Nederlandsche en Vlaamsche auteurs in aanmerkiiig, van wie tot nu toe, hetóij onder eigen naam, hetzij onder pseudoniem, geen roman in boekvorm is verschenen. Gevraagd wordt een roman, welke bovenal door ,zijn in. EEN ROMANPRIJSVRAAG VAN MUIDERKRING Britsche actie tegen Iran op komst? Uit Irak wordt gemeld, dat de Engel schen naar hun steunpunten in de Per zische Golf, Koweit en Bahrein, vloot- versterkingen sturen. In Koweit worden troepen geconcentreerd, aldus het D.N.B. Goed ingelichte kringen zijn van mee ning, dat binnenkort een Britsche actie tot het bezetten van de Iransche petro leumhaven Abada verwacht kan worden. „Associated Press” meldt in diploma tieke kringen te Ankara te hebben ver nomen, dat Engeland de Sovjet-Unie heeft aangeboden Iran in een Engelsche en een Sovjet belangensfeer te verdoe len, waarbij het den Engelschen in ge val van nood zou zijn toegestaan troe pen van de Britschindische Noordwest- grens naar Iran over te brengen. CARL SCHURICHT Generalmusikdirektor Carl Schuricht werd voor het winterseizoen 1941-42 als gastdirigent door de volgende concert-in- stellingen uitgenoodigd: Rome, (Augusteo), Florence. Turijn. Scala-Milaan, (drie concerten), Kopenha gen (Staatsradio). Weenen (Symphoniker). Boedapest, Boekarest, Amsterdam (Concert gebouw). Utrecht. Dresden, (Staatsopera), Breslau, Kassel, Mannheim-Ludwigshafen, Danzig. Madrid, Barcelona enz. Bovendien zal hij, zooals gewoonlijk zijn concertreeksen in Berlijn (Philharmoni- ker), Wiesbaden en den Haag (Residentie orkest, leiden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2