Nieuwe bonnen aangewezen m De Duitsche opmarsch het Oosten I I g No. 17918. De Sovjet-Unie had zich op den aanval voorbereid Vliegtuigen brengen den Sovjet- ravitailleeringscolonnes groote verliezen toe Vrijdag 4 Juli. A - 5 V \alands hango P pG' - --'W I A ft A ft A 1941. Syrië De Diplo Het snelle Duitsche offensief Gaat Stalin de Sovjet- Unie verlaten? De strijd in Superioriteit van de Duitsche Weermacht VERDUISTEREN van 10.04 uur n.m. tot 5.25 uur v.m. g V» g tig I g I Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Melk Suiker Japan F I r- JET ~OOST==ZEE N U r/4 L „N Eieren De onlangs uitgereikte kaarten in gebruik genomen Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 rn o n z* Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 ESTLAND N L A N D ,5P SOA novograd Groote Duitsche buit in de Oostzeestaten Oude Bonkaart Algemeen en oude Vleeschkaart (behalve bon 21) kunnen worden vernietigd 1 ^dago^ Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De Britsche scheepsverliezen in Juni De luchtactie in het Westen Xl&EER Toelichting op het Weermachtbericht over de rede van Stalin en de oorlog tegen de Sovjets Het oordeel van een Fransch officier Palmyra gevallen Brood en gebak HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTF.NTIËN: PRIJS DEZER COURANT: 7 Juli het generalen staf, di WlBORG 'CKHOL.M voor RNAN O too km 50 WOtMAR AVFNOA'J 1GA liBau 13 Juli, IINGRAD WAUM Bon „101” van de meen”7 Juli t/m suiker per bon. van Engelsche Fransche van 1 het verleenen Alge- 1 k.g. N (4t53) /ARENSBURG4..-' var/Èa r t OOI HELSINKI ABO „Bonkaart 3 Augustus, Bon „25 eieren”7 Juli t/m één ei per bon. Niet alleen door den vernietigingsslag van Bialystok hebben de verslagen Sov- jet-armeeën reusachtige verliezen aan sol- Duitsche en leden De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder ver. melde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Aan het Noordelijke front in Letland zijn thans de belangrijkste terreinmoeilijk- heden voor een verderen opmarsch door de Duitsche troepen overwonnen. De Sovjet-troepen trekken zich nu terug op Estland Intusschen zijn alle havensteden van Letland in Duitsche handen, o.a. IDQGA Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G, Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel 772444: Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Fransch protest te Londen Na het protest van de Libaneesche regeering bij de Engelsche regeering tegen de luchtaanvallen op de open stad Beyroet, heeft thans ook de regeering door bemiddeling van haar ambassadeur te Madrid, Pietri, een krach tig protest voor de Engelsche regeering tegen deze wijze van oorlogsvoering laten overhandigen aan den Britschen ambassadeur, sir Samuel Hoare. In een bericht uit Istanboel publi ceert het Zweedsche blad „Aftonbla det” het, naar men zegt, van goed ingelichte zijde afkomstige bericht, dat Stalin, Molotof en Worosjilof een visum zouden heb oen aangevraagd voor Iran, daar zij zich via Iran naar Britsch-lndië of Egypte zouden wil len begeven. „Aftonbladet” publiceert dit bericht onder het opschrift„Heeft Stalin zijn pas in orde gemaakt het belachelijk is den huidigen veldtocht van Duitschland tegen de Sovjet-Unie met de Napoleontische oorlogen of den op marsch van de Duitschers in den wereld oorlog te vergelijken. Noch Napoleon, noch keizer Wilhelm II beschikten over tanks en over een luchtwapen, zooals in den tegenwoordigen oorlog worden ge bruikt. Terwijl de Russen zich in de laat ste oorlogen aan den strijd onttrokken, is de Duitsche Weermacht er in dezen veldtocht in geslaagd den vijand bij zijn offensieven opmarsch naar het Westen te gen te houden en aan te grijpen. Londen maakt zich belachelijk, als het zijn in stemming betuigt met den kruistocht der bolsjewiki ter bevrijding van de volken. Fransche duikboot gezonken De Fransche admiraliteit deelt mede, dat tijdens de laatste gevechten aan de Syrische kust een Fransche duikboot tot zinken is gebracht. De geheele bemanning is, naar United Press meldt, om het leven gekomen. In een toelichting op het Duitsche Weer machtbericht van gisteren, wordt, naar het D.N.B. meldt, verklaard: De balans van de gevechten over Juni tegen de Britsche ravitailleeringsscheep- vaart vertoont het tot zinken brengen van in totaal 768.950 brt. als gevolg van de voortdurende aanvallen van het luchtwa pen en de marine. Wanneer men dan nog rekening houdt met het niet te controlee- ren verlies van schepen als gevolg van mijnen en het niet onaanzienlijk aantal schepen, dat als gevolg van beschadigin gen stilligt, dan blijkt, dat de ravitaillee- ring van Groot-Brittannië opnieuw een zeer zwaar verlies aan tonnage geleden heeft. Uit een overzicht van de tot dusver tot zinken gebrachte schepen blijkt, dat se dert begin 1941 de verliezen van de Brit sche koopvaardij in geen enkele maand lager zijn geweest dan 700.000 brt. Op 1 April 1941 bedroeg de totale tot zinken gebrachte tonnage 9.917.000 brt. Dit cijfer is in het laatste kwartaal met 2.516.000 brt. tot in totaal 12.433.000 gestegen. Daar aan den eenen kant de productiecapaciteit van de Britsche scheepswerven aanzienlijk is teruggeloopen en aan den anderen kant de reserves van de koopvaardijvloten, die binnen het bereik van Groot-Brittannië liggen, zienderoogen verminderen, heeft de tonnage, die iedere maand tot zinken wordt gebracht en waarvan het peil iedere maand gelijk blijft, een van maand tot maand voortgaande benadeeling van de ravitailleeringsscheepvaart van Groot- Brittannië ten gevolg, welke benadeeling relatief gesproken nog grooter is dan de cijfers aangeven. Ook het toetreden van de Sovjet-Unie tot den oorlog tegen de as mogendheden verandert hieraan met het oog op de slechts kleine Sovjet koopvaar dijvloot niets. In den afgeloopen nacht hebben, naar het D.N.B. meldt, Britsche vliegtuigen olaatsen in Noordwest-Duitschland met arisant- en brandbommen aangevallen. Verscheidene huizen werden verwoest en verscheidene andere beschadigd. Eenige burgers werden gedood en verscheidene anderen gewond. Er ontstemd geen mi litaire schade. Volgens tot dusver ont vangen berichten, hebben nachtjagers en luchtdoelartillerie 3 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. De Britten hebben gisteren bij 2 po gingen om de Kanaalkust te naderen 8 Spitfires in luchtgevechten en 3 vliegtui gen door luchtdoelartillerie verloren. Twee Duitsche toestellen worden ver mist. daten en materiaal geleden, doch ook op andere plaatsen aan het Oostelijk front hebben de zegevierend oprukkende Duit sche troepen reusachtige hoeveelheden wapens en munitie vernield, aldus D.N.B. Zoo heeft het langs de Oostzeekust door het Westelijk deel van de voormalige Oost zeestaten oprukkende deel van het Duit sche leger tot en met 1 Juli 631 pantser wagens, 168 lichte en zware stukken ge schut alsmede 40 vliegtuigen buitgemaakt of vernietigd. Verder vielen hier 19 stuk ken luchtdoelgeschut en 24 stukken pant- serafweergeschut, alsmede 2 pantsertrei- nen in Duitsche handen. De bij de inne ming van Riga veroverde buit is nog niet te overzien. In de gevechten rondom Dubno is het gisteren een Duitsche gepantserde for matie gelukt, 30 pantserwagens der Sov jets te vernietigen. Den vorigen dag heeft deze zelfde Duitsche formatie 40 Sovjet- pantserwagéns vernield. □e aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de hierna te noemen arti kelen, met uitzondering van melk, de nieuw uitgereikte kaarten in ge. bruik worden genomen. Voor melk blijft dus voorloopig de oude kaart in gebruik. Vernietigd kunnen wor den de oude „Bonkaart Algemeen" en de oude vleeschkaart, met uitzon, dering van de thans geldende bon 21 daarvan. De volgende week zal ook voor vleesch de nieuwe kaart in ge bruik worden genomen. De nieuwe broodkaart bevat twee soorten bonnen. De bonnen waarop staat vermeld„4 rantsoenen” geven elk recht op het koopen van onge. veer 400 gram brood, of vier rant soenen gebak. De overige bonnen geven elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of één rantsoen gebak. Telegram van Pétain Naar aanleiding van de inneming van Palmyra heeft maarschalk Pétain het vol gende telegram doen toekomen aan den hoogen commissaris in Syrië, generaal Dentz„Zegt allen, die aan uw zijde strijden, dat geheel Frankrijk hun strijd volgt, ik breng een saluut aan de dap pere schaar verdedigers van Palmyra, die pas na een verzet van 13 dagen tegen strijdkrachten, welke numeriek en mate rieel verre in de meerderheid waren, moesten wijken, hun offer zal een bron van kracht voor Frankrijk blijven”. KROONSMg- LE (XI ORAfli ^/(narwa BALUSCHPORT /-''X sPEfPUS Sxf P S KO W fA eS/CAu) De Duitsche verkenning in de lucht constateerde gisteren op alle strijktoo- neelen in het Oosten volkomen verwoeste stations, meldt hfet D.N.B. De ravitail- leeringscolonnes der Sovjets, welke door de vernielde wagens niet verder konden en vastliepen tusschen uitgebrande vrachtauto’s en onbruikbare gepantserde gevechtswagens, werden door bommenwerpers aangevallen reusachtige verliezen. Het D.N.B. heeft de volgende toelich ting ontvangen op het Weermachtbericht van gisteren Bekijkt men de groote vernietigende veldslagen in den Groot-Duitschen vrij heidsstrijd sinds 1939, dan moet de slag ten Oosten van Bialystok hooger gewaar deerd worden dan de veldslag in de bocht van de Weichsel, welke, tijdens den veldtocht tegen Polen van 10 tot 20 Sep tember 1939 werd geleverd en welke het Weermachtbericht van die dagen reeds „een van de grootste vernietigende veld slagen aller tijden” heeft genoemd. Een nog grooteren omvang had de tijdens den veldtocht in het Westen van 21 Mei tot 4 Juni 1940 geleverde vernietigings slag in Vlaanderen en Artois. Deze slag leidde tot de volledige ineenstorting van het Fransche Noordelijke leger en tot de zwaarste verliezen voor het Engelsche expeditiecorps. Dit resultaat werd in on ophoudelijke zware gevechten na 15 da gen bereikt. De slag zelf werd in het Weermachtbericht gekenmerkt als „de tot dusver grootste vernietigingsslag aller tijden”. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat dit resultaat nog te overtreffen is en toch werd in het bericht van gisteren uit het hoofdkwartier van den Führer de vernie tigingsslag ten Oosten van Bialystok „een beslissing van wereldhistorische beteeke- nis” genoemd. Opmerkelijk hierbij is de aangegeven verhouding tusschen het aantal gemaakte gevangenen en het aantal der gesneuvel den. Zij zijn kênmerkend voor het karak ter van den tegenwoordigen strijd aan het Oostelijk front. Na een schatting van de na alle gevechten aan het Oostelijk front opgegeven ongelooflijk zware vernieti- gingscijfers en de cijfers van den buit komt men tot het resultaat, dat zonder twijfel het gros van het door de Sovjets gebruikte materiaal voor hen verloren is gegaan. Op vallend hierbij is de vernietiging van bijna 5800 pantserwagens der Sovjets, welk ver lies als gevolg van de relatief geringe pro ductiecapaciteit der Sovjet-industrie bin nen afzienbaren tijd in het geheel niet kan worden gecompenseerd. Vergelijkt men de genoemde cijfers van vernietigde of buit gemaakte stukken geschut met het aantal, dat na het beëindigen van den veldtocht in Polen in een samenvattend bericht van het opperbevel der Weermacht van 23 Sep tember 1939 werd genoemd, dan is het thans verkregen resultaat bijna dubbel zoo groot. Steeds opnieuw moet er den nadruk op worden gelegd, dat de tegenwoordige veld tocht in het Oosten een strijd is tegen een overvloed van menschen en tegen een overvloed van materiaal. Wanneer de naar getal zwakkere Duitsche weermacht toch reusachtige successen weet te behalen en vorderingen weet te maken, dan bewijst dit juist haar superioriteit wat betreft de menschen en het materiaal. De gevechten aan het Oostelijk front, die evenals tot dusver gekenmerkt wor den door een hardnekkigen tegenstand der Sovjettroepen ondervinden thans overigens ook den invloed van de weersomstandig heden. In het gebied rondom Lemberg worden zelfs sneeuwstormen gemeld, toch rukken op den rechtervleugel de Roe- meensche en Hongaarsche formaties, even als de Duitsche troepen aan de overige deelen van het front voortdurend op. Op den Noordelijken vleugel wordt thans voorbij de Duna met succes opgerukt en ook de Finsche aanvallen maken goede vorderingen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 2 Juli ten Oosten van Bialystok een groote Bolsjewistische transportcolonne aange. vallen en door talrijke bomtreffers tal rijke auto’s, beladen met wapens, munitie, apparaten en benzine, vernietigd. In scheervlucht joegen de Duitsche vliegtuigen pp de colonne toe. De bom- menwerpersTieten hun bommen van mid delmatig kaliber midden op den reusach- tigen tros vallen. Hooge vuurzuilen scho ten omhoog. Houten en ijzeren deelen vlogen door de lucht. De colonnes werden steeds weer door nieuwe bommen getrof fen. In dezen chaos knetterden de salvo’s van de boordwapens. De lange transport colonne vormde tenslotte een enkel front van vuur, waardoor de beweging van de terugtrekkende verslagen Bolsjewistische troependeelen verstarde. Brandende voer tuigen versperden de wegen, zoodat dui zenden Bolsjewistische soldaten zich ge vangen moesten laten nemen. De verliezen der Sovjet- luchtmacht Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag in de omgeving van Bialystok 52 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. In voortdurende aanvallen op Sovjet-vlieg- tuigen werden 97 bolsjewistische toestel len op den grond vernield. Bij aanvallen op de verbindingslijnen en verkeerswegen der Sovjets werden een pantsertrein en 5 tróepentransporttreinen vernield. Spoor banen en wegen zijn bedekt met talrijke lijken en brandende wrakken van verniel de voertuigen. Libau, Riga en Windau. Dientengevolge bestaan er voor de Sovjets geen versche- pingsmogelijkheden meer. De Duitsche opmarsch gaat nu via Wolmar door Est land in de richting naar St Petersburg. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) ft A ft M s i ft ft A ft A ft A «««««x Zuivering van de bosschen aan het front De groote bosschen achter de oprukken de Duitsche troepen worden, naar het D.N.B. verneemt, stelselmatig gezuiverd. Eiken dag worden kleine groepen bolsje wisten gevangen genomen, die zich ver borgen hielden, omdat hun politieke com missarissen hun hadden ingeprent, dat de Duitsche soldaten alle bolsjewistische ge vangenen doodschieten. Een le-luitenant, die bij Riga gevangen was genomen, be- vestigde, dat in zijn regiment een politiek commissaris dit inderdaad gezegd had. Doordat de bolsjewisten den zin van de zen oorlog in het geheel niet begrijpen en hun ontwikkeling vrijwel zonder uitzon dering zeer gering is, hebben de soldaten aan deze ophitsende woorden geloof ge hecht. De gevangenen volgden de Duit sche soldaten slechts aarzelend, daar zij nog steeds vreesden te zullen worden neergeschoten. Toen zij eten en drinken kregen, lieten zij hun vrees varen. Legerbericht van het Finsche hoofdkwartier Gisterochtend heeft het Finsche hoofd kwartier zijn eerste legerbericht uitge geven, dat als volgt luidt Sinds de Sovjet-Unie tot den open lijken oorlog tegen Finland is overge gaan en met bomaanvallen op woonwij ken van burgers begonnen is, hebben de operaties van het leger zich als volgt ontwikkeld geleden over het moreel hield, kan men, vergelijken bij de verklaringen van Sta lin, nog schuchter noemen. Ten aanzien van Stalins toespeling op het lot van het leger van Napoleon merkt het blad op, dat thans niet Napoleon, tegen Rusland, maar Europa tegen Stalin vecht. Boven dien sluit zich van het Oosten tot, het Westen de ring tot het uitroeien der ca- ricatuur van een socialisme, dat aan den naam Stalin verbonden is. de beide volgende Bon „24” van de melkkaart: t/m 13 Juli, 1} liter per bon. United Press meldt uit Tokio De leider van het informatiebureau Isjii deelde me de, dat Matsoeoka den Sovjet-ambassa- deur Smetanin „overeenkomstig de be sluiten van de keizerlijke conferentie”, over Japans houding met betrekking tot den Duitsch-Sovjet oorlog heeft ingelicht. Verdere opheldering verschafte Isjii niet. Hij zeide nog, dat Japan de afkondiging overweegt van een veiligheidszone in het gebied van zijn territoriale wateren. Londen over de Duitsche opmarsch United Press meldt uit Londen: In militaire kringen alhier zegt men, aangaande den tóestand aan het Sovjet- Duitsche front, dat de Duitschers blijk baar met sterke strijdkrachten ten Noordwesten van Dunaburg optrekken. Het schijnt, dat de aanval in dit gebied in de laatste dagen krachtiger is ge worden. In den sector van Minsk heeft het er alle schijn van, dat de Duitschers ver der zullen doorzetten. Juist hier zijn ge vechten aan den gang, welke in omvang en uitgebreidheid nog nooit hun gelijke hebben gehad. Het feit, dat Stalin in zijn radiorede heeft toegegeven, een deel van de Wes telijke Oekraine verloren te hebben, legt men hier zoo uit, dat Stalin de Poolsche Oekraine, waarvan Lemberg de hoofd stad is, heeft bedoeld. Fransche pers over den oorlog in het Oosten De Fransche pers wijdt veel aandacht aan den zegevierenden opmarsch van de Duitsche legers in het Oosten, de ver nietiging en den terugtocht der Sovjet troepen en hun reusachtige verliezen aan tanks, vliegtuigen, stukken geschut en manschappen. Ten aanzien van de rede van Stalin merkt de „Petit Parisien” op, dat Stalin zich gedwongen heeft gezien den om vang van de Sovjet-nederlaag toe te ge ven. ook de „Cri du Peuple” consta teert, dat Stalin het ongeluk zijner le gers niet kon verzwijgen. De „Oeuvre” schrijft, dat Stalins rede getuigenis aflegt van verwarring en be wijst, dat men het hoofd heeft verloren. De predicaties, welke Reynaud een jaar kenmerkt, blijkt ook uit de voornemens van de Sovjets tegenover de eigen bevol king. Verre daarvan, rekening te houden met de ervaringen der ellende, welke de verordeningen van vroegere Fransche machthebbers tijdens den veldtocht in het Westen voor de Fransche bevolking tengevolge hadden, gaat Stalin in zijn cynisme zoover, de vernietiging te eischen van alles wat in de opgegeven gebieden kan dienen tot het levensonder houd van de achtergelaten bewoners. Want ook in Moskou zal het iedereen wel duidelijk zijn, dat met het oog op de bestaande hongerblokkade van Engeland uitsluitend de in het land zelf aan wezige voorraden ter beschikking staan voor de voeding van de eigen bevolking. Voorts wekt Stalin zijn onderdanen echter op, den stiekemen franc-tireurs-oorlog te voeren, hoewel hij er zich wel van be wust is, dat hij daarmede niets anders dan hun eigen ondergang oproept. Dat is het ware gezicht van den machthebber der Sovjet-Unie, die aan het eind van zijn rede Churchill en Roosevelt dankt voor hun hulpvaardigheid en die zich thans weer met de smeekbede tot hen richt, het KreiWin bij te staan om bolsjewisme hun diensten te vcrl: „in den strijd voor de onafhankelijkheid der landen en voor de vrijheid der democratieën”. □e bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende dis- tributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden ge bruikt. Het nummer van den bon, welke gedu rende de periode van 7 Juli a.s. t/m 13 Juli recht zal geven op het koopen van 2 k.g. aardappelen, zal nog nader wor den bekend gemaakt. Aan de landsgrenzen ontstonden op verscheidene plaatsen gevechten van klei nen omvang in verband met de bedrij vigheid der verkenners, waarbij de po ging van den vijand om over onze gren zen te dringen, overal werd afgeslagen. Op eenige plaatsen hebben onze troepen zich van belangrijke punten in het ge bied aan de overzijde van de grens meester gemaakt. Sinds de Duitsche en Finsche troepen de grens in het Noor den van Finland gepasseerd zijn, is de opmarsch stelselmatig verloopen. In de buurt van Hanko viel voortdurende be drijvigheid van de artillerie aan beide zijden waar te nemen. Aan het Zuide lijke front worden in hoofdzaak land mijnen gelegd en heerscht bedrijvigheid van patrouilles en verkenningsafdeelin- gen. De Aalandseilanden zijn bezet, ten einde deze te kunnen verdedigen. Een vijandelijke duikboot is in ons mijnenge- bied gezonken Onze luchtstrijdkrachten hebben de spoorlijnen en wooncentra tegen overvallen beschermd, en vijande lijke transporttreinen, vliegvelden en knooppunten gebombardeerd. Onze jagers en luchtafweer hebben tot den avond van 2 Juli 48 machines neergeschoten. Hongaarsch communiqué De chef van den Hongaarschen gene ralen staf deelt mede Onze troepen aan gene zijde van de Karpathen hebben Woensdag hun op marsch voortgezet. Ons luchtwapen heeft met succes den terugtrekkenden vijand gebombardeerd. Oproep voor vrijwilligers in Noorwegen De grootste en bekendste Noorsche be roepsorganisaties hebben, naar aanleiding van de vorming eener Noorsche divisie voor den strijd tegen het bolsjewisme, een oproep uitgevaardigd, waarin gezegd wordt: „Evenals anderhalf jaar geleden is Noorwegen weer in oorlog met het com munisme. Toen streden Noorsche vrijwilli gers schouder aan schouder met de Fin nen tegen de Sovjet-Unie. Thans hebben zich opnieuw Noorsche vrijwilligers aan gemeld, om tezamen met Finsche en Duit sche wapenbroeders voor Noorwegen tegen de Sovjets te vechten”, aldus meldt het D.N.B. uit Oslo. Iran wil neutraal blijven De „Messaggero” bericht uit Teheran, dat Engeland en de Sovjet-Unie van Iran het recht van doortransport van troepen door Iraneesch gebied geëischt hebben. De Sovjets hebben dezen eisch op het Sovjet- Iraneesch verdrag van 1922 gegrond. Er wordt in Teheran echter verklaard, dat Iran vastbesloten is, zijn absolute neutra liteit te handhaven. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De opmarsch in het Oosten is aanlei ding voor Robert Poulet, vroeger officier bij den Franschen generalen staf, om in het „Nouveau Journal” zijn leerstelling van het „geheim van dezen oorlog” weer op te bouwen, meldt het A.N.P. Hij spreekt van de waarlijk duizelingwek kende snelheid van het Duitsche offen sief, welks rhythme zelfs de veldtochten in Noorwegen, in het Westen en pp den Balkan nog overtreft. Hij treft dan een vergelijking met den Engelschen aanval in Syrië, waar de Britten ondanks hun superioriteit weinig voortgang maken. Poulet herinnert aan de inneming van Cyrenaica door de Australiërs en de her overing door de DuitschItaliaansche strijdkrachten, die geringer in aantal waren. Hij wijst op het heldhaftige ver zet van de Italianen in Abessinië en op de fantastische overwinningen van de Weermacht in Servië, Griekenland en op Kreta. Wat beteekent de inneming van Damascus naast de heldendaden van de valschermtroepen in Candia Als ver klaring voor deze opvallende en voort durende verschillen tusschen tegenstanders vindt Poulet de formule eenerzijds bezit Albion niet den generalen staf, di dezen naam waardig is en anderzijds zal het altijd, wat het ook doet, in een oorlog achterop blijven. Stellig vereischt een moderne oorlog veel materiaal, maar het eigenlijke in strument voor de overwinning wordt niet in de fabrieken gesmeed, doch in den geest, in de ziel en in het lichaam. Al te veel menschen en zelfs al te veel staats lieden weten dat nog steeds niet. Men fabriceert geen legers, zooals men ande re producten maakt, n.l. met geld en technische inrichtingen. Wanneer tegen alle verwachting in de Sovjets de overwinning zouden behalen, zouden zij de alleenheerschers van het Europeesch-Aziatische continent zijn en niemand zou ze eruit kunnen verdrijven. In geen geval zouden Engeland en Ame rika het door het Bolsjewisme over stroomde Westen te hulp kunnen komeru Engeland zou verscheidene generaties noodig hebben om een militaire macht van den tweeden rang te vormen, en wat Amerika betreft, men moet van de din gen wel heelemaal geen verstand hebben om zich te verbeelden, dat het in staat zou zijn, op militair gebied eenige rol te spelen. Dat zijn de feiten. Men kan ze niet willen zien, men kan zich aan droomen en fantasieën overgeven, maar men kan niet verhinderen, dat men voor voldongen feiten staat. Het Fransche legerbericht meldt de inneming van Palmyra door de Engel schen. Een Britsche afdeeling, uit Irak af komstig, heeft gisterochtend de Syrische grens bij Teil Kotsjek overschreden en gepoogd langs de spoorlijn naar Mosoel op te rukken. In het bergachtige deel van den Zuid- Libanon heerschte aan beide zijden be drijvigheid van patrouilles en artillerie. „Ofi” meldt o.m. uit BeyroetIn den nacht van 2 op 3 Juli hebben Britsche vliegtuigen opnieuw luchtaanvallen ge daan op Beyroet. Zij bombardeerden luk raak het centrum van de .stad, dat geen militair karakter heeft. Kantoren en woonhuizen in de voornaamste zakenwijk werden vernield. 'Etui 7- /WALK, Italiaansch commentaar op Stalin's rede Omtrent de rede van Stalin wordt in politieke kringen te Rome opgemerkt, dat Ten aanzien van de radiorede van Stalin, die om vreemde hulp voor zijn bedreigde tyrannie bedelde, nu de vol keren van Europa op het punt staan aan den strijd van Duitschland tegen het bolsjewistische gevaar deel te nemen, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politi- sche Korrespondenz De verklaringen van Stalin hebben thans de achterbaksche houding onthuld, waarmede de Sovjet-Unie van den eer sten dag der overeenkomst met het Duit sche Rijk af, haar betrekkingen tot Duitschland dacht te ontwikkelen. In het belang van de plannen der wereldrevo lutie tegen Duitschland en Europa scheen, naar Stalin thans openlijk gezegd heeft, de IJ jaar rust, welke het pact met Duitschland hem bracht, de mogelijk heid te bieden om zich op de voorge nomen- afrekening voor te bereiden. De Diplo herinnert dan aan het stelselmatige naderbij komen der Sovjets tot het kern gebied van Europa door het winnen van de vroegere Poolsche gebieden, door de annexatie van de Baltische landen, door het verkrijgen van gunstige steunpunten tot de definitieve verovering van Finland, voorts door het verkrijgen van Bessara- bië en de Boekowina, kortom, de Sovjet- Unie stond op het punt, om op het gun stige oogenblik nieuwe terreinen van Europeesche beschaving naar zich toe te halen. De militaire voorbereiding daartoe hebben de Sovjets in den tusschentijd, zooals thans blijkt, met alle slechts denk bare grondigheid ondernomen. Met betrekking tot Stalin’s verklaring, dat de Sovjet-Unie niet het initiatief tot een breuk wilde nemen, betoogt de Diplo, dat de Sovjets op het geschikte oogen blik reeds een voorwendsel gevonden hadden om den strijd te laten losbarsten. Niets bewijst dit plan duidelijker dan de opmarsch der strijdkrachten in massa van de Sovjet-Unie, die juist op het goede oogenblik nog door den Duitschen aan val gestuit en in zijn kracht gebroken kon worden. Dezelfde gewetenloosheid, welke dezen aanslag van de Sovjet-Unie op de beschaafde volkeren van Europa Bon „25” van de broodkaart7 Juli t/m 13 Juli, 100 gram brood of één rant soen gebak per bon. Eén rantsoen gebak isbeschuit, wafels, biscuits en andere koekjes 75 gramspeculaas 140 gram koek 140 gramcake 300 gramgevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gramgevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gramtaart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. Bon „25.4 rantsoenen” van de broodkaart: 7 Juli t/m 13 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1