Victoria-Water Migi^ine \&KK£RÏj£S- Rest. AIGLE RUSSE BINNZNLAND Welken distributiebon heeft noodig men FINANCIEEL 2e bl. GEZOND en GENEESKRACHTIG Pag- Vergadering N.S.N.A.P. 46 PEULVRUCHTEN 44 54 43 68 78 69 79 38 08* BROODKAART 25 23* 9 22 23 21 SCHEERZEEP K 23 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 11 16 Juni t/m 10 Aug. 24 23* 56* 57* 250 gram op één bon 100 gram 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 200 gram 100 gram op één bon if 55 45 25 99* 89* 101 De ontginning van den Noord- Oost-polder Vergunningen om des nachts in de open lucht te verblijven Uitzonderingsgevallen HA'AGSCTTE COURANT Vrijdag 4 Juli 1941' Het Huis van Oranje „EERESCHULD EN DANKBAARHEID” De inlevering van metalen Verplichte inschrijving van autobussen Gedachten van een Nederlandschen vrijwilliger in de Waffen S.S. +4 RECLAMES. EEN De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Distributia-periodé ARTIKELEN Hoeveelheid BON BONKAART ALGEMEEN 23 Juni t/m 20 Juli 7 Juli t/m 3 Aug. 1 kilogram SUIKER SUIKER 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 16 Juni t/m 13 Juli 250 gram KAAS 7 t/m 13 Juli EIEREN tot 30 Juni t/m 3 Aug. AARDAPPELKAART AARDAPPELEN 2 k.g. 30 Juni t/m 6 Juli in in 23 Juni t/m 6 Juli BLOEMKAART 16 Juni t/m 13 Juli moet BOTER- OF VETKAART 30 Jufli t/m 16 Juli BOTER MELKKAART 7 t/m 13 Juli MELK 13/4 liter 30 Juni t/m 6 Juli De arbeidersvoorwaarden VLEESCHKAART 50 gram KIP of 2 t/m 9 Juli 75 gram 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Juli hetzij 200 k.g. BOLSJEWISME OF BOERENORDE 1 2 h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook PETROLEUMKAART M EN O. 2 liter Koken 1 kilogram 500 gram 23 Juni t/m 6 Juli 23 Juni t/m 6 Juli 23 Juni t/m 6 Juli 30 Juni t/m 6 Juli 16 Juni t/m 10 Aug. 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram 250 gram om de van van zoo ver- deze het TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak THEE of KOFFIESURROGAAT KALFS- of 35 gram 50 gram als boven 10 8 5 4 3 40 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 50 gram 1 tube 1 pot BROOD of 1 rantsoen gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake öf Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak BROOD of 2 rantsoenen gebak. 16 t/m 29 Juni extra t/m 13 Juli 30 Juni t/m 13 Juli extra t/m 27 Juli RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE GANS, KALKOEN (been inbegre pen) in blik of glas of VERDUURZAAMDE EEND of 1 half rantsoen vleeschwaren 7 t/m 13 Juli (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen” - 400 gram brood of 4 rant soenen gebak. k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. Bonkaart Eieren Nieuwe kaart SCHEERZEEP of SCHEERCRèME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. gas- een ei op één bon MAÏZENA of sago of aard meel of puddingpoeder of puddingsaus- poeder met 100 gram zetmeel GORT of gortmout of grutten HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.meelvlekken, of gort of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II UI IV V VI Op voederkaart voor katten eens en te menschheid de zaligheid te hebben gegeven, het gaat er alleen om, de menschheid datgene te geven, waarnaar zij hunkert en dat beter is dan het voorgaande het gaat er alleen om, haar weer een stap vooruit te helpen, haar weer een stap nader bij God te brengen, want het is ons eenmaal in het hart gelegd naar God te streven, al weten wij, dat wij nooit bereiken Zich daarvoor in te zetten met alles wat te bieden is, dat kan alleen het doel Van d<j|n landdag te Rolde onder het motto „Bolsjewisme of boerenorde” geeft de Nederlandsche radio-omroep Zondag avond a.s. over den zender Hilversum I van 8.158.30 uur een reportage. De persdienst van het Ned. Agrarisch Frojnt meldt: De leiding van het Neder- landsch Agrarisch Front richt een oproep tot alle Nederlandsche boeren om. in ver band met den grooten landdag in Rolde, hun arbeiders, die deze bijeenkomst willen bezoeken, Zaterdag a.s vrijaf te geven met behoud van loon. Het N.A.F. vertrouwt, dat iedere werkgever aan dezen oproep gehoor zal geven. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) qf Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. De inspecteur der marechaussee vestigt er de aandacht op, dat in verband met de reorganisatie van het hem onderhavige wapen is bepaald, dat de behandeling der aanvragen tot afgifte van een speciaal be wijs om zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht op te houden, als bedoeld in art. 4 der Verordening 188-1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, met ingang van 1 Juli 1941 door de districtscommandanten voorzooveel dit niet reeds eerder is ge schied van de hoofden van de regelings- bureaux der voormalige rijksveldwacht zal worden overgenomen. Aanvragen als bovenbedoeld richte men derhalve in den vervolge tot den districts commandant der marechaussee van het district, waarin men woont, met uitzon dering van de gemeenten Amsterdam, Rot terdam, ’s-Gravenhage, Utrecht en Gronin gen, waar de aanvragen moeten worden gericht aan den hoofdcommissaris van po litie. Deze aanvragen dienen vergezeld te gaan van 2 (pas)-foto’s. kaart „Haarden en Kachels” K elk recht op het koopen van hetzij 195 k.g. pers- turf (300 stuks), hetzij 200 k.g. bagger- turf (450 stuks), hetzij 275 k.g„ uit de Peel afkomstige turf, overige soorten turf. „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE”, even liggen. Daarna weer frisch. DIVIDENDEN Alg. Ned. Beleggingsdepöt div.bew. 7 8,28 per 1 depótfractie 16.56 per 2 de- pótfracties, betb. A. van Hoboken en Co.’s Bank. Haag. Alg. Onroerend Bezit: nihil (onv.). Alg. Kunstzijde Unie div.bew. 14 der eert, ƒ4.95, betb. bij het Nieuw Amsterd. Adm.-kant., A’dam en Kraemer, v. d. Kooy en Co., R’dam. Landbouw Mij. De Bathpolders (Goes) 9 pCt zijnde ƒ450 per geheel aand. en ƒ90 per onderaand., betb. bij de Incasso- Bank, A’dam en Goes. Expl, Mij Bilderberg en Wolfheze (Oos- terbeek) div.bew. 38 der aand. ƒ70, betb. Kas-Ver., A’dam en Rotterd. Bank- ver., Oosterbeek. Boekhandel- en Uitgeversmij. Elsevier div.bew. 61, 8 pCt., zijnde ƒ48 per aan deel van ƒ600, interim-div. 1940, betb. bij Pierson en Co., A’dam. Foltu Handel in Bouwmaterialen v.h. Folkers en Co. en v. Tubergen en Zoon, (A’dam) div.bew. 2 der winstbew ƒ66, bet. ten kant, der venn.. Amsterdam. Grint Mij. (Arnhem) div.bew. 14 der pref. aand. ƒ5. div.bew 34 der gew. aand. 20, betb ten kant, der venn. en bij de Incasso-Bank. De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den secretaris-gene raai van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, waar bij de in de verordening betreffende het inleverèn van metalen genoemde voorwer pen, ten aanzien waarvan de verplichting tot inlevering niet geldt, nader worden omschreven. Blijkens deze beschikking worden onder „openbare monumenten en gedenkteeke- nen op graven” mede begrepen gedenkpla ten e.d., onder „kerkklokken” torenklok ken en carillons. Onder „museumstukken” worden ver staan voorwerpen, deel uitmakende van de verzamelingen van alle musea en andere collecties, die worden vermeld in den van wege het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in 1938 uitge geven gids„De Nederlandsche Musea”, benevens de voorwerpen, die vermeld staan in de door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit gegeven „Voorloopige lijst yan de Neder landsche monumenten van geschiedenis en kunst”. Ook worden als museumstukken be schouwd voorwerpen, deel uitmakende van verzamelingen van Gods- en gasthuizen en van andere particuliere instellingen of per sonen, die niet in bovengenoemden gids worden vermeld, mits zoodanige verzame ling ten minste 50 stukken omvat en door den hoofdmuseumdeskundige wordt erkend (als zoodanig is bij deze beschikking aan gewezen de ondervoorzitter van de rijks- commissie van advies inzake de musea, deze is tevens directeur van het „inlich tingenbureau kunstvoorwerpen en anti quiteiten”). Onder verzamelingen van particulieren worden niet verstaan de handelsvoorraden van antiquairs en kunst handelaren. Teneinde de hierboven genoemde er kenning te verkrijgen, dient belanghebben de zich voor 15 Juli 1941 door middel van een formulier model IV te wenden tot den burgemeester der gemeente, waarin de verzameling zich bevindt. Onder „hetgeen behoort tot eenige volksdracht” worden ook begrepen be- standdeelen van tuig van last- en trekdie ren, voorzoover daaraan uit een oogpunt van volkskunde bijzondere beteekenis moet worden toegekend. Onder „ordeteekenen en eereteekenen” worden mede verstaam gedenk- en eerepenningen, voor zoover deze een bijzondere historische of kunst waarde hebben. Als voorwerpen, die als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn, gelden ook beeldhouwwerken en voorwer pen van kunstnijverheid, die niet als mas saproduct te beschouwen zijn, maar zijn ontworpen door algemeen als zoodanig er kende kunstenaars. De beslissing over de vraag, of een voor werp al dan niet een hooge wetenschap pelijke, geschiedkundige of kunstwaarde heeft, berust bij den hoofdmuseumdeskun dige. Zoo ook beslist deze, indien twijfel bestaat, of een voorwerp op grond van de verordening al dan niet vrij is van den inleveringsplicht. Deze beschikking is gisteren in werking getreden. In de BAR vanaf 5 uur geheel nieuw programma Orkest CAREL ALBERTS Russische liederen en dans van SONIA PETROWA en VERA KAZAKOWA Speciale zomerprijzen. 'Apéritifs ƒ0.50. In het Restaurant vaste Menu’s vanaf ƒ2.ook zonder bon Alle Russische specialiteiten van de gegeven, ten ten De persdienst van het N.V.V meldt: Binnenkort zal de verkavelings- en ont- ginningsarbeid van den Noord-Oostpolder op vrij groote schaal beginnen. Ongeveer -2000 landarbeiders uit alle deelen van het land zullen worden tewerkgesteld. Zij zul len in vijftien barakken worden gehuis vest. Met den bouw der barakken is reeds leen begin gemaakt. De door vele landarbeiders, die werk in den nieuwdn polder hopen te vinden, ge stelde vraag is nu: „Hoe zullen de loonen en andere ar beidsvoorwaarden zijn?” Het N.V.V. heeft daarnaar geïnformeerd bij het hoofdbe stuur van dén Nederlandschen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf. Het bleek, dat reeds drie maal over de loonen en arbeidsvoorwaar den besprekingen hadden plaats gevonden tusschen de directie en de vertegenwoordi gers der bonden. Op de derde conferentie werd over de loonen enz. volledige overeenstemming verkregen. Dat wil zeggen over basis-uur- loonen. overuren, regenverzuim. feestda gen, vacantie, verzuim wettelijke plich ten. rijwiel- en laarzenvergoeding, loonen vakarbeiders, bepalingen burgerlijk wet boek, oplossing geschillen, huisvesting enz. Zelfs het punt ontwikkeling én ontspan ning werd niet vergeten. Hoe het overeen- gekomene, dat in een reglement van ar beidsvoorwaarden zal worden vastgelegd, er in details uitziet, staat nog niet hee- lemaal vast De directie heeft n.l. nog de goedkeuring noodig van het departement van Waterstaat. Ook de landarbeidersbon- den plegen nog overleg. Maar in ieder ge val kan gezegd worden dat de voorloopig getroffen regeling bevredigend is en dat deze vermoedelijk de straks te werk te stellen landarbeiders niet zal tegenvallen. bonkaart „Centrale Verwarming” L, elk geldig verklaard voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk Het comité voor Ned. oorlogsgewon- den „Eereschuld en Dankbaarheid” ver gaderde dezer dagen te Amersfoort. De voorzitter, dr. W. G. Harrenstein van Weesp, was door ongesteldheid verhin derd aanwezig te zijn. Verschillende ge vallen van steun werden besproken en afgedaan. Voor een slachtoffer, dat bui ten de directe doelstelling van het Co mité viel, kon door een der leden door een particulier daartoe in staat ge steld een behoorlijk bedrag aan het comité ter .beschikking gesteld wérden. Dank zij veler vrijwillige medewerking was „Eereschuld en Dankbaarheid” tot nu toe in staat om aan alle aanvragen te voldoen. Elk geval wordt nauwkeurig onderzocht, omdat nu met dalende in komsten en stijgende uitgaven moet ge rekend worden. Zoo werd besloten een belangrijke bijdrage te schenken aan een der andere vereenigihgen, die een ander onderdeel van dit werk der oorlogs slachtoffers behartigt waaruit de goede onderlinge samenwerking moge blijken. Toch moest met het oog op den toestand der kas dit bedrag lager blijven dan aanvankelijk geraamd was. In de laat ste weken werd o.m. een bedrag van 250 uitgegeven voor schriftelijke cur sussen (behalve degenen, die aan het comité gratis aangeboden zijn), terwijl eenzelfde bedrag noodig was voor stu dieboeken. De lectuurvoorziening be droeg al ruim 700, terwijl aan steun in allerlei vorm f 5 h f 6000 uitgegeven werd. Verschillende gevallen zijn nog in behandeling. Het verdient aanbeveling om aanvragen om steun rechtstreeks en uitsluitend te zenden aan den secr., ds. P. Bootsma, de Lus 28, te Wasse naar. Eventueele giften kunnen gezon den worden aan den penningmeester, ds. D. Ringnalda Jr. te Drachten (post rekening 416011) ten name van Penning meester comité „Eereschuld en Dank baarheid” te Drachten, zonder vermel ding van persoonsnaam. cokes) 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesbries of cokesigruis. 175 k.g. fabrieksturf. 195 k.g. persturf (300 stuks). 275 k.g. Peel-turf. 200 k.g. baggerturf (450 stuks). vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. Dr. van Rappard en Paul Kies spreken Voor een uitverkochte zaal hebben gis teravond te Amsterdam dr. E. van Rap pard, landelijk leider van de N.S.N.A.P. en Paul Kies, voorheen leider van de Troelstrabeweging, in Bellevue gesproken. De heer Kiès zeide o.m.: „Wij strijders van de oude Troelstra-beweging schamen ons niet over onze afkomst; de weg, dien wij volgden, moge fout zijn geweest, de bedoelingen waren zuiver. De oude Troel- stra-bewéging is volkomen bereid, loyaal, zonder eenige reserve, onder leiding van dr. van Rappard te streven en verder te marcheeren naar het Duitsche nationaal socialisme. Tenslotte ontvouwde de heer Kiès nog een plan, het laatste, door hem als zelf standig politiek leider ontworpen. Het is bekend, dat een groot aantal Nederland sche jongemannen, na in München een op leiding te hebben genoten, naar het Oosten is getrokken. Maar de Nederlander houdt er niet van, ver van huis te gaan. Daarom heb ik aldus spr. een plan gemaakt, dat in eerste instantie zeer gunstig is ont vangen: om in Nederland te komen tot een provinciale opleiding, onder leiding van de Waffen S.S., waardoor wij krijgen een betrouwbaar korps, om zij aan zij met onze Duitsche kameraden de wacht aan de kusten te betrekken. (Luid applaus.) Na de pauze was het woord aan dr, E. H. van Rappard, met luid applaus en „Sieg Heil”-geroep begroet. Wat ons heden ten dage het meeste im poneert zijn de kracht en de prestaties van het Duitsche socialisme, zoo zeide spr. o.m. Wij willen geen Nederlandsch socia lisme, dat beschouwd zou kunnen worden als een net met groote mazen. Wij willen het beste socialisme, dat sterker is dan het kapitalisme en bolsjewisme tezamen, een socialisme, dat 'ons de gelijkwaardigheid brengt met het Duitsche volk. Wij hebben deze gelijkwaardigheid steeds nagestreefd. Wij willen geen uiterlijken „Anschluss”, welke wij dan ook nirryner gepropageerd hebben, tenminste niet in de eerste plaats. Onze „Anschluss” is op de eerste plaats een „Anschluss” van de geesten. Met een leus van zelfstandigheid en on afhankelijkheid kan men ons volk ge makkelijk winnen, maar daarom zijn zij, die dit propageeren, niet steeds de beste patriotten. Wij weten echter, dat slechts met opoffering van die z.g. onafhankelijk heid onze gelijkwaardigheid met het Duit sche volk kan worden verkregen. Slechts zóó is het mogelijk, een nieuw tijdperk van welvaart en eer voor ons volk te be reiken. Spr. wees er daarna nog op, dat de ge meenschap tusschen N.S.B. en N.S.N.A.P. bij de grootsche betooging, verleden week op het voormalige IJsclubterrein gehou den, slechts schijnbaar en niet in werke lijkheid bestond. Van een programmati sche of ideëele verbinding met dat an dere nationaal-socialisme, aldus dr. van Rappard is bij ons geen sprake geweest. Dat wij gelijkgeschakeld zouden worden, acht ik niet denkbaar. Wanneer wij echter zouden eischen, reeds nu op den voorgrond te treden, dan zou zulks niet met onze eigen wenschen overeenstemmen. Ons standpunt is steeds geweest: eerst te strijden om de ziel en het vertrouwen van het Nederlandsche volk te winnen, dan eerst hebben wij het recht, het Nederlandsche volk te leiden. Voorts geven gedurende genoemd tijd vak de bonnen no. 05, 06, 07 van de bonkaart „Haarden en Kachels J en de bonnen no. 05, 06, 07 en 08 van de bon- In de Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secre- taris-generaal van het departement van Waterstaat, betreffende verplichte in schrijving van autobussen. Allen, die op 1 Juli 1941 houder zijn van een of meer autobussen, zijn verplicht deze vóór 10 Juli 1941 te doen inschrijven, onge acht of de autobussen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door invul ling en onderteekening van een inschrij vingsformulier II 1941 voor autobussen. Indien na 1 Juli 1941 een autobus zoo danige verandering ondergaat, dat de aard van het voertuig of de vervoer- capaciteit wordt gewijzigd of een an dere motorbrandstof of motoraandrijving wordt gebezigd, dan wel een ingrijpende wijziging aan het onderstel wordt aan gebracht, moet de houder onverwijld mededeeling hiervan doen aan den Rijks- inspecteur van het verkeer, in wiens district hij woont of gevestigd is. Gelijke verplichting rust op hem, die nè 1 Juli 1941 houder wordt van een autobus, alsmede op'den houder van een autobus, die na 1 Juli de beschikking daarover, door welke oorzaak ook, ver liest of wiens-autoous na dien datum on bruikbaar wordt. Overtreding voorschriften, bij dit besluit wordt gestraft met hechtenis hoogste één jaar of geldboete hoogste 10.000. Motorrijtuigen, ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd, kunnen door den secretaris.generaal van het departe ment van Waterstaat verbeurd worden verklaard. Het besluit treedt in werking met ingang van 3 Juli. Voorts maakt de secr etaris-gener aal van het departement van Waterstaat be kend, dat de Rijksinspecteurs van het verkeer aan alle hun bekende houders van autobussen de voor de bovenbedoelde inschrijving benoodigde formulieren zul len toezenden. Allen, die op 1 Juli j.l. houder waren van één of meer auto, bussen en niet vóór 6 Juli a.s. deze for mulieren hebben ontvangen, dienen zich tot de desbetreffende rijksverkeersin spectie te wenden met het verzoek om afgifte of toezending daarvan. besef, zijn deel te hebben gedaan. Daar om zijn wij hier. Mijn vriend Anssens zei tegen mij„Het gaat niet om verbe tering of om er zelf bij te winnen. De verbetering en de winst zouden nooit groot genoeg zijn om op te wegen tegen het missen van vrouw en kind of tegen de mogelijkheid van ergens ver te vallen. Het is, omdat het moet.” Velen in Ne derland, die meenen, dat wij alleen door groote beloften en groote toekomstmoge lijkheden hierheen worden geleid, zouden goed doen, zich dat te bedenken en te beseffen, dat het hier geen propaganda betreft, maar de woorden van een een. voudigen met name genoemden man. Zij zullen ons dan wellicht althans zooveel recht doen, dat zij toegeven, dat wij hier niet onszelf dienen, maar iets, dat groo- ter is dan wij en dat dit grootere toch niet met een schouderophalen kan wor den afgedaan, als het andere menschen tot zulke dader brengt. Het is makkelijk, critiek uit te oefenen op den nieuwen tijd, welke nog in de windselen ligt, maar de waarde van een ideaal is nog steeds te toetsen aan het aantal dergenen, die er voor willen strijden en sterven en niet aan het aantal dergenen, die er uit de verte op smalen. Er zijn er hier tal- loozen, die er maatschappelijk hard op achteruit zijn gegaan en die geen aan zienlijke verbetering in hun bestaan kun nen verwachten bij hun terugkeer. En diegenen zijn altijd belangrijker dan de ongerichten, wien geen enkel doel voor oogen staat. van het leven zijn. Zich inzetten betee. kent gevaar loopen en daarom leeft alleen hij ten volle, die gevaar loopt. In den hoogsten en volstrekten zin doet dat altijd de soldaat. Niemand kan waar lijk den nieuwen tijd begrijpen en be. oordeelen, die niet geleerd heeft, wat het is om nameloos soldaat te zijn 'en on geweten voor ieder, behalve de meest naasten, ergens mee te strijden voor den nieuwen tijd. Misschien eens aan het front te komen en daar nameloos mee te strijden en als het moet te sterven met al het leed om wat achterblijft en al den vrede van het De heer J. A. van der Made was een van de eerste Nederlandsche kunste naars, die dienst nam bij de Waffen S.S. In de kazerne, waar hij thans verblijft, schreef hij o.m. het volgende Het soldatendom is veranderd. Het is niet meer als vroeger. Het is niet meer een vrijwillige of gedwongen verlating van het gezin, om het daarna zoo snel en zoo veel mogelijk te vergeten. Het is ernstiger geworden en sterker en jon ger. Het stelt zichzelf voor de opgave om tegelijk soldaat te zijn en lid van het gezin, want het vergeet niet, wat de Führer geschreven heeft, dat in het ge zin de kracht van het volk wortelt. De nieuwe tijd kent een ander soldatendom dan de oude. Een soldatendom, dat zich zelf een eer is en geen karwei en dat weet, dat de oorlog deel van het leven is en wil geleefd worden met evenveel zuiverheid en overgave als al het an dere indien de mensch althans zijn leven zien wil als het te kneden deeg in zijn handen en niet als een dag vrijaf. Hij, die eiken dag het offer brengt van hen te missen, dien hij liefheeft, voldoet meer aan de groote opgave van dezen strengen en harden tijd, dan hij, die zijn eenen plicht alleen vervullen kan. indien hij zijn anderen verzaakt. Ik voel hier dagelijks meer, dat er een nieuwe tijd geboren wordt, waarvan wij den vorm nog nauwelijks kunnen ver moeden. Het aangezicht van den tijd is harder en geslotener dan dat van den vroegeren en het vertoont alle trekken van een menschheid, welke hard is ge slagen en veel geleden heeft om weer terug te kunnen keeren tot de oude waarheid, 4iat de mensch er niet is om gemak en geluk te zoeken, maar om zijn deel te doen, zoodat de wereld niet den volgenden dag bereikt zonder dat die dag mee door hem gevormd is en in zijn aangezicht ergens mee door hem is ge kneed. Niet het geluk, niet het succes zijn te zoeken, maar het simpele, name, looze meebouwen aan den volgenden dag, ieder voor zijn nameloos deel in volle overgave aan datgene, waartoe hem zijn vermogens gegeven zijn. In dezen tijd, waarin een nieuwe wereld geboren wordt, is er plaats voor den moed en het offer en de zuiverheid van millioenen, die in een minder grooten tijd hun ver mogens nooit zoo ten volle hadden kun nen inzetten en doen gelden. Zij zouden het gemakkelijker gehad hebben en mis schien „gelukkiger” zijn geweest in den zin, waarin de kleinheid van wie voor zichzelf leeft .het geluk verstaat maar hun deel zou kleiner zijn geweest dan het onze en hun geluk zou nooit op. wegen tegen den zegen van. te dienen wat meer is dan het eigen ik. Het kan zijn het is zeker dat ook deze nieuwe tijd eens oud wordt zooals de vorige, maar de zuiverheid en het offer van wie een grooten tijd vormen, gaat nooit tenietzij zijn de waarde van elk nieuwe en het blijvende van elk oude. Indien wij meenden, dat alleen onze ge dachten de menschheid zalig konden ma ken, waren wij utopisten. Het gaat er niet om, eep stelsel en voorgoed te doen zegevieren sterven in de waan, de Voor het tijdvak van 24 Juni 1941 tot en met 31 December 1941 zijn de bonnen no. 01, 02 en 03 van de bonkaart „Haarden en Kachels” J de bonnen no. 01, 02, 03 en 04 van de bonkaart „Haarden en Kachels” K, alsmede de bonnen no. 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 van de BESCHOUWING VAN DEN „NEPOOI” De Nederl Politieke Dienst (Nepodi) schrijft Officieel gewerd ons het bericht, dat Koningin Wilhelmina dezer dagen voor I de Britsche microfoon heeft gesproken en daarbij de Nederlanders opwekte om schouder aan schouder met de Bolsje wieken tegen de spilmogendheden strijd te voeren. Wij ontvingen dit bericht met diepe droefenis. De Oranjekleuren zijn ons dierbaar Ze zijn symbool van ons rijk geschiedkundig verleden en van een band, gedurende eeuwen van gezamen lijke nooden en gezamenlijke uitkomsten gelegd. Wij zouden om wat liefs willen, dat de toekomst in dit opzicht „open” bleef. Maar ieder zal gevoelen, dat op deze wijze elke mogelijkheid daartoe vernie tigd wordt en wij vragen ons verbijsterd afhebben Gerbrandy en de zijnen daar te Londen dan in het geheel geen hersens meer De raadgevers van Koningin Wilhelmina hebben aan het Oranjehuis wel een zéér slechten dienst bewezen. Of heeft men dit te Londen reeds gevoeld Naar uit goeden bron verluidt moet het in het Nederlandsche „kabinet” aldaar kraken en staan ver scheidene leden ervan op het punt om uit te treden of hebben dit deels alreeds gedaan. Maar inmiddels is het kwaad gebeurd. Wij constateeren, dat Nederlanders, die als raadgevers den bovengenoemden stap van Koningin Wilhelmina ondersteunden en als ministers door hun aanblijven dekken, bezig zijn hun Vorstenhuis te vermoorden. Er was immers in de gegeven omstan digheden slechts één mogelijkheid beider zijds van de Noordzee, om de toekomst „open” te houden, n.l. indien over en weer gezwegen kon worden. Met alle respect gezegd Het Oranje huis was hiertoe ook verplicht, want Nederland heeft gecapituleerd. Sindsdien is Nederland verplicht van eiken strijd af te zien en loyaal zich aan de voor waarden der capitulatie te houden. Bo vendien heeft de agent van het naar Londen gevluchte bewind, de gewezen opperbevelhebber generaal Winkelman, in naam van de Koningin formeel en offi cieel zijn toestemming er aan gegeven, dat de hoofden der Nederlandsche depar- tementen en met hen het geheele Neder landsche volk loyale samenwerking met de bezettingsautoriteiten aanvaardden. Dat is officieel en formeel overeenge komen en onderteekend. Daaraan is men te Londen krachtens de aan generaal Winkelman gegeven volmachten formeel en officeel gebonden en inbreuk daarop is politek, juridisch en moreel op geen enkele wijze te. rechtvaardigen. Wij staan thans voor den toestand, dat en niet voor den eersten keer nochtans een flagrante inbreuk heeft plaats gevonden. Het is ook om andere redenen onbe grijpelijk. Wat kan een Vorstenhuis, dat den Tsaar aller Russen neef noemde, van al de uitmoordingen in Rusland, van de schandaalgevangenissen van Barce- l lona en zoo veel meer afweet, de ideeën der proletarische wereldrevolutie kent en reeds vele malen in practijk heeft gezien, met de Sovjet-Unie van doen hebben De consequentie van een Sovjetoverwin- ning zou de wereldrevolutie, ook Nederland, zijn. Wij verbazen ons. Verderde vroegere regeeringen Nederland hebben althans deze deugd ge had, dat zij nimmer de bolsjewieken- regeering erkend hebben. Heeft deze ge schiedenis niets meer te zeggen Zal een regeering, die de vlucht nam en nu geen contact met de bevolking hier te lande meer heeft, buiten ons om en tegen ons in, de bolsjewieken gaan erkennen Voorts nog ditdat er menschen zijn, die nog steeds een Engelsche overwin ning verwachten of althans daarop hopen, wij weten het. Doch ook zij die hierop vast rekenen, moeten mede de andere, heel wat waarschijnlijker mogelijkheid van een Duitsche overwinning in het oog houden. In het laatste geval regeeren hier te lande de vrienden van Duitschland. Heeft het Vorstenhuis er belang bij, deze voor goed en volkomen van zich te ver vreemden Is het verstandig de brug volledig af te breken De vraag stellen is haar beantwoorden. Ten slotte: Nederland moet kiezen. Duitschland verwacht van het Nederland sche broedervolk, dat het zijn bekende afwijzing van het boljsewisme juist nu niet verloochent en met beslistheid zich tegenover het bolsjewisme stelt. Ge schiedt dit niet of in onvoldoende mate, dan wordt zulks in de geschiedannalen met onuitwischbare inkt opgeteekend en verliest Nederland te Berlijn méér dan de sympathie alleen. Zijn de thans te Londen, door de Nederlandsche Koningin gesproken woorden op dit voor de toe komst van het Nederlandsche volk belangrijke geschiedkundige moment standig te noemen Gaat van woorden een goede invloed uit op Nederlandsche volk Wordt onze toe komst daardoor gediend Niemand aan deze zijde van het Kanaal zal dit kunnen staande houden. Dat Oranje in oorlog is met Duitsch land, wij weten het. Nederland heeft ge capituleerd, Oranje ging heen. Maar de eenige mogelijkheid om deze moeilijke positie op draaglijke wijze door te komen iszwijgen. Indien Oranje in zoover zweeg, dat het zich zorgvuldig buiten de Nederlandsche aangelegen heden hield en het hier niemand moeilijk maakte, zou ook anderzijds gezwegen kunnen worden, zou ook en men ver- gete het belang hiervan niet Berlijn kunnen zwijgen. Spreken echter beduidt wederzijds breuk We constateeren het met diepe droefe nis. En we denken met het tegengestelde van dankbare gevoelens aan de Neder landsche raadslieden der Kroon te Lon den, die na hun vlucht niets hebben na gelaten,’ om de verhouding moeilijker te maken en daardoor den ondergang van het Oranjehuis nabij te brengen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6