HAAGSCHE COURANT kW O» STADSNIEUWS BINNENLAND Vrijdag 4 Juli 1941. DE NIEUWSTE MODE, Uw vacantie in eigen land w O De opgravingen te Heerlen DERDE BLAD WIJZIGING DIENSTREGELING W.S.M. Had EEN WENK VOOR HET .WEEKEINDE JUBILEUM VAN DE RIJKSINSPECTIE VAN DE BEVOLKINGSREGISTERS Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 14 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MODE». Figuur 1 in dit nummer is een deux- pièces van gewerkt linnen op een glad rokje in bijkomende tint. De ruimte is van voren in het stuk verwerkt, terwijl de rug aan één stuk is geknipt, het mouwtje is met een paar naadjes inge zet. Alleen maat 40 en 44. OPLICHTER DOOR MARECHAUSSEE GEARRESTEERD CONCERT WEERMACHT- MUZIEKCORPS winkelier veertienhonderd gulden afhandig weten te maken NUTSSPAARBANK TE 'S-GRAVENHAGE UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Gratis bijvoegsel van de „Haagsche Courant" ZOMERKLANKEN VAN „VREUGDE EN ARBEID” Intrekking beperkingen van toe lating tot de werkverruiming Stempel mee met V.V.V. Engelsche luchtaanvallen op ons land Als in het Zwrtsersche hooggebergte voelt u zich op de steile en grillige mergalrotsen van het Liinburgsche heuvelland Opname te Bemeten bij Maastricht Twee knapen door eigen onvoor zichtigheid gedood Si 9 rw de borst - (Matrijs V.V.V) kwartier. Stadhoudersplein 5958 162: I HEEMKUNDE-WEEK Oproep van dr. van Rappard tot dienstnemen Brand- en glasschade in het Westen en Oosten des lands No. 17918 Fotowedstrijd afdeeling 's-Gravenhage van „Nederlandsch Fabrikaat” Zooals reeds in het kort is medegedeeld MUSEUM VOOR* HET ONDERWIJS HEMSTERHUISSTRAAT 2 E SPREEKUUR DIRECTEUR-GENERAAL DER P.T.T. De directeur-generaal der P.T.T. is ver hinderd op Dinsdag 8 Juli a.s. zijn ge wone wekelijksche spreekuur te houden. De persdienst van de N.S.N.A.P. deelt mede: De landelijk leider der N.S.N.A.P. dr. schrijft de afdeeling ’s-Gravenhage van Het programma van het concert, dat het Weermachtmuziekcorps Zondag a.s. aan den Hofweg van 121 uur, onder leiding van Musikmeister H. Weber geeft, luidt als volgt 1. Alte Kameraden, marsch van Teike; 2. Ouverture: „Berlin wie es weint und lacht”, van Conradi; 3. Gold und Silber, wals van Lehar; 4. Sans - Souci, marsch van Ferroni; 5. An der Weser, lied van Pressel; 6. Auf flotter Fahrt, galop van Börschel; 7. Rendez-Vous bei Léhar, pot pourri van Hruby; 8. a) Heil Europa, marsch van Blon; b) Gewehr über, marsch van Thiele. Zooals reeds gemeld, was een winkelier te Rotterdam in onderhandeling getreden met een Rotterdamschen los-werkman over de levering van een groote partij levens middelen en thee. De verkooper had tot eisch gesteld, dat de winkelier hem 1400 vooruit zou betalen, hetgeen deze dan ook deed. Toen het op leveren aankwam, bleek de los-werkman er met het geld van door te zijn gegaan; een kelner, die als tusschenpersoon had gefungeerd, kon wor den aangehouden. Gisteren kon ook de verkooper, de 34- jarige los-werkman R. B. door een mare chaussee in een café worden gearresteerd. FRONT VAN NERING EN AMBACHT Naar aanleiding van het eenjarige be staan van het front van Nering en Am bacht had gisteren in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht een bijzondere bij eenkomst van functionnarissen plaats, waar de nering- en ambachtleider J. H. Scholte het woord voerde, evenals dr. H. Leinert, Beauftragte der Reichsgruppe Handel. Fundeeringen aangetroffen Sinds eenigen tijd is men te Heerlen op het terrein tusschen Uilenstraat, Raad huisplein en Coriovallumstraat bezig met het maken van een brandvijver en daar bij is men op andere Romeinsche funda menten gestooten. Het zijn twee even wijdige fundeeringen, die Ipodrecht staan op twee andere fundeeringen, welke men ---2- --j raadhuis op het Raadhuisplein heeft aan_ getroffen. Soortgelijke fundeeringen zijn destijds ook gevonden onder de huizen aan de Coriovallumstraat, alsmede daar mee correspondeerende kleine gedeelten op het terrein van het badhuis. Uit een en ander meent men te kunnen concludee- ren, dat al deze fundeeringen verband met elkaar houden en dat zij behoord hebben bij een groot Romeinsch gebouw, een villa, een kazerne of een groot woonge bouw, in elk geval tot een gebouw van aanmerkelijke afmetingen. Bij het afgra ven van den brandvijver heeft men te vens nog een verticale doorsnede gevonden van twee bouwperioden. SCHOOLTANDVERZORGING In Juni werden 3459 kinderen van de openbare lagere scholen en 2072 kinde ren van de bijzondere lagere scholen nagezien op caries van het blijvend gebit Ter bereiking van het gestelde doel: sa- neering van het blijvend gebit werden 2047 vullingen gelegd. Van de gelegenheid behalve de syste matische hulp ook poliklinische hulp te bekomen (pijn veroorzaakt door melk- kiezen of tanden) werd 91 maal gebruik gemaakt. Gedurende de maand Juni 1941 werd bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage, Riviervischmarkt 5 en haar bijkantoren totaal ingelegd 1.840.842,21 en uitbetaald 1.613.648,72, derhalve meer ingelegd ƒ227.193,49, terwijl 1091 nieuwe spaar rekeningen werden geopend. Op ultimo Juni 1941 bedroeg het tegoed der inleggers ƒ32.283.589,94, het aantal spaarrekeningen 108.725, het bedrag aan effecten in bewaring 2.427 083. Merkwaardige vondsten Bij de opgravingen voor den brandvijver heeft men verschillende belangwekkende voorwerpen gevonden. Wij noemen een kopje van een drievoudig godinnebeeldje, een scherf met graffiet (stempeltje met den naam Passtini), een gedeelte van den buitenkant van een wrijfschaal met een stempel Vetera” naast een nog juist aan wezige uitmonding een fragment van een jachtbeker in terra nigra met een vluch tend hert. Ook een nog niet nader bepaal de keizermunt heeft men hier gevonden. De opgravingen van het badgebouw aan de Coriovallumstraat en de Nieuwe Linde straat gaan inmiddels onverzwakt voort. Ook hier komen min of meer belangrijke vondsten aan het licht. Binnenkort gaat men een oven van een pottenbakker, welke tusschen -het badgebouw en de Corioval lumstraat is gevonden, afgraven en men hoopt hierbij belangrijk materiaal aan te. treffen. Tenslotte zij vermeld, dat het gemeente bestuur van Heerlen bij al deze opgravin gen haar grootste medewerking verleent. AANWINSTEN OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK In de Openbare Leeszaal en Bibliotheek zijn de volgende boekwerken verschenen: Vischer, M. Jan Hus, sein Leben und seine Zeit 1940, 2 Bde Toll, J. v. Van eenen bloede, wat men verstaat onder sibbekun- de, 2e dr. 1941. Byvanch, A. W. De voor geschiedenis van Nederland. 1941. Hellinga, W. G. Het hart óp de tong in 101 brieven van Nederlanders, die in de laatste vier eeuwen vertellen wat ze te zeggen hadden, of schreven omdat ze niets te zeggen had den, waaronder eenige curiositeiten en vergissingen, 1941. Schuurmans Stekho ven, G„ Opbergen, kantoor-technisch handboek over opbergmethode en hulp middelen 1941. Nell C. A. C. Hoe kan men het weer voorspellen? Andel, M. A. van, Chirurgijns, vrije meesters, beunhazen en kwakzalver^ de chirurgijnsgilden en de practijk der heelkunde (1400--1800) 1941. Schmitz, J. W. en L. G. Rinse, Het dieet, handleiding bij het samenstellen en bereiden van dieeten, 1941. Genderen Stort E. A. van. Theorie en practijk van den staalskeletbouw, 1941. 4d. Haes, L. F, M. de, Proza van Nederland, een keur van modern en historisch proza voor de hoo- gere klassen van inrichtingen van middel baar en voorbereidend hooger onderwijs, met een beschouwing over het wezen en de grenzen van proza en poëzie. 1941. OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIOTHEKEN In de maand Juni waren de cijfers voor het bezoek en de uitleeningen aan de openbare leeszalen en bibliotheken hier ter stede als volgt: Centrale Bilderdijkstraat 17: 7131 (9873) bezoeken, 32004 (24390) uitleenin gen. Kinderbibliotheek. 3097 (2355) uit leeningen. Filiaal Colensostraat 4: 3237 (2221) uit leeningen. Jeugdleeszaal 368 (280) be zoeken, 2402 (1807) uitleeningen. Filiaal Paets van TroostWijkstraat 81: 3814 (2886) uitleeningen. Jeugdleeszaal: 342 (239) bezoeken, 1042 (862) uitleenin gen. Filiaal Badhuiskade 27: Christelijke O.L.B. 668 (1193) bezoeken. 3193 (2640) uitleeningen. Afd. Mackayschool, Acacia- straat 141: 1373 (1313) uitleeningen. O.U. B. 4573 (4067) uitleeningen. Filiaal Mient 277: 10174 (8100) uitlee ningen. Filiaal (4266) uitleeningen. Weekprogramma van 5 t/m 11 Juli Zaterdag 5 Juli, 2.30 uur: Algemeene rondgang onder geleide, door de afdeeling Volkenkunde. Zondag 6 Juli, 2.30 uur Algemeene rondang onder geleide, door de afdeeling Dierkunde. Voor bezichtiging van de tentoonstel ling op het gebied der natuur-, dier- en volkenkunde is het Museum dagelijks (ook op Zondag) geopend van half twee tot 4 uur. Voor het afhalen van de nieuwe distri butiebescheiden in de groote zaal van den Dierentuin zijn morgen, 5 Juli, aan de beurt: van 811 uur': Vissers t/m einde V en Wa t/m Warringavan 112 uur Warrink t/m Wolfenstein van 25 uur van Wolferen t/m W, X, IJ en Z. Hoofdzakelijk betreffende de vertrektijden Teneinde de autobussen een regelma tiger verloop te doen hebben is het noodig gebleken eenige wijzigingen in de dienst regeling te brengen wat betreft de ver trektijden. De nieuwe dienstregeling wordt Zondag a.s. vap kracht. In de frequentie komt op werkdagen geen verandering. Op Zondag zullen in de morgenuren wat' meer bus- sen loopen, omdat de bestaande verbin dingen onvoldoende waren om in de ver voersbehoefte te voorzien. De vertrek tijden zijn over het algemeen 5 minuten vroeger gesteld. Voor wat betreft de bus. sen, die van Naaldwijk en 's-Gravenzande naar Den Haag vertrekken is dit echter niet het geval. In deze vertrektijden is n.l. geen wijziging gekomen. De vertrek tijden van de bussen, die van en naar de spoorwegstations te den Haag rijden, zijn belangrijk gewijzigd. Van de Korte Bees tenmarkt af zullen de bussen niet meer op de kwartieren vertrekken, doch op 10,25,40,50, dus steeds 5 minuten voor het Ter sluiting van het succesvolle, eerste seizoen van de werkgemeenschap „Vreug de en Arbeid” voor ontspanning van ar beiders, vond gisteravond in het Gebouw voor K. en W. een variété-voorstelling plaats onder den titel „Zomerklanken”. Aan het begin van den avond heeft de districtsleider, de heer M. H. v. d. Hoe ven, zijn blijdschap er over uitgesproken, dat zich reeds nu een vaste kern van bezoekers voor de ontspanningsvoorstel- lingen had gevormd, ondanks veel tegen werking en misverstand. Voor het nieuwe seizoen zijn grootsche plannen gemaakt, welke in alles hetgeen tot nu toe is ge bracht, zullen overtreffen, zeide spreker voorts Daarna: Zomerklanken! Deze werden ge bracht door het bekende Radio-orkest van Gerard Lebon, Bartoes, Fantasia, Han en Black, de Pico’s en Alexandra en Norèl. De kennismaking met Lebon’s orkest was zeer prettig. Het is een veelzijdig, voor treffelijk afgestemd ensemble, met een zeer gevarieerd en aantrekkelijk reper toire. Bartoes confereerde en hij deed dit op rijm met een vlotheid, die hem groot succes bracht. Ook zijn liedjes vonden waardeering. Fantasio als muzikale clown was werkelijk clownesk en geraffineerd muzikaal. ‘Vroolijkheid ontketenden even eens de zangeres Han en Black, met hun origineel nummer. Voor „De Pico’s” geldt het spreekwoord „Goede wijn behoeft geen krans”. Alexandra en Norèl vormden een elegant danspaar, dat waardeering vond voor zijn kunst. Niet onvermeld mag tenslotte blijven, de declamatie van „Goud”, dht grooten in druk maakte. Dierenpark in Wassenaar U kunt er de kinderen gerust mee naar toe nemen, want die vinden het prachtig. Om er heelemaal een feestdag van te ma ken, kiest u vervolgens het Dierenpark Wassenaar uit de lijst, want daar gaan we ook een stempel halen. U hebt er vast wel eens van gehoord, want men herbergt er honderden dieren, die in een uiterst fraaie omgeving wonen. Het Dierenpark ligt namelijk in*een flink bosch, doorsne den door vele slooten, zoodat men een ge slaagde combinatie van wandelpark en diergaarde heeft bereikt. Het aantal dieren, dat u hier kunt zien, is veel grooter dan u misschien denkt. Vooral in roofdieren is men be paald goed gesorteerd. Prachtige ko ningstijgers, een vurige poema, wantrou wige wolven, dit verscheurend gezel schap vormt nog maar een deel van de collectie .De verzameling levende vogels, die het park bezit, is terecht beroemd, want het is’de grootste van Europa. lede ren dag worden al deze dieren gevoerd en dat is voor hen zoowel als voor het publiek een bijzondere attractie. Wanneer u een tijger vleesch ziet eten,, zult u be grijpen, hoe moeilijk het is zoo’n dier de finesses van de distributie te verklaren. Als u moegekeken is naar alles wat daar brult, klimt en tjilpt, gaat u dan wat wandelen in het zonnetje. Het bosch bestaat uit een oud loofigedeelte en een jonger deel, waar naaldhout is geplant. Door dat bosch loopen verscheidene aar dige paden, en een paar daarvan komen uit bij den theetuin. De oontröle van uw stempelboekje ge schiedt bij den ingang. Het Dierenpark is iederen dag geopend van 9 tot 7 uur. Een aanlokkelijk voorstel, jiietwaar Tot ziens dus, bij de apen. Tevens het ambtsjubileum van den heer J. L. Lentz gevierd Den eersten van deze maand vierde de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters haar 12j-jarig jubileum. Tevens herdacht het hoofd der Rijksinspectie de heer J. L. Lentz, het feit, dat hij op 1 Januari 1929 werd benoemd tot inspecteur. Des morgens verzamelde zich het per soneel der inspectie in de werkkamer van den heer Lentz. Het waarnemende hoofd, de heer C. J. van Oost, sprak namens de aanwezigen de heer Lentz toe. Spr. wees op de voortreffelijke persoonlijke kwali teiten, welke de heer Lentz in zich ver- eenigt en waarvan hij in de uitoefening van zijn functie op zoo gelukkige wijze gebruik weet te maken. Vooral aan de groote toewijding aan zijn taak is het succes van de werkzaamheden der inspec tie, die onder zijn leiding staan, te dan ken. Voor zijn ambtenaren is de heef Lentz een voorbeeldige chef, wiens ar- beidslust inspireerend werkt en die aan de behartiging hunner belangen ruime aandacht schenkt. De verhoudingen op de inspectie, zoowel tusschen het hoofd en zijn personeel, als tusschen de ambtena ren onderling laten niets te wenschen over. Namens de ambtenaren verzocht spreker den heer Lentz een bureau-garni- tuur te willen aanvaarden als herinnering aan dezen dag en het bij zijn werkzaam heden te willen gebruiken. De heer Lentz dankte de spreker en de ambtenaren voor de waardeerende woor den en het fraaie geschenk. Spr. memo reerde de geschiedenis, welke aan de tot standkoming der inspectie voorafging, en besprak het groote nut van een goede bevolkingsadministratie en -registratie in onze moderne samenleving. Wie zich de groote waarde der bevolkingsboekhouding realiseert en beseft, dat deze overheids bemoeiingen den mensch zelf tot voor werp hebben, wie gevoel heeft voor de vaak romantische en altijd diep mensche. lijke levensfeiten, waarvan deze admini stratie de weerspiegeling is, moet wel door liefde voor dit werk gegrepen wor den. Als chef tracht spreker tevens de vriend der ambtenaren te zijn. Bij de groote uitbreiding der inspectie is het niet steeds gemakkelijk elkaar te vinden, doch zijn streven is er steeds op gericht, de verhoudingen zoo goed mogelijk te doen zijn. Spr. zal de belangen der ambtenaren niet vergeten, doch het gemeenschapsbe lang eischt zijn aandacht allereerst. Spr. is door het hem aangeboden geschenk volkomen verrast. Hij zal het gaarne aan vaarden. BIJ INSTAPPEN VAN TRAM GEVALLEN De geneeskundige dienst bracht gis teren naar het ziekenhüis aan den Zuid- wal den 49-jarigen koopman H. P. Bij het instappen in een stilstaande tram op het Rijswijkscheplein, struikelde de man en viel naar buiten, tengevolge waarvan hij een hersenschudding bekwam. TEHUIS VOOR ONBEHUISDEN Gedurende de maand Juni 1941 ver strekte het „Tehuis voor onbehuisden”. de la Reyweg 522, aan 1931 mannen, 151 vrouwen en 361 kinderen gratis onder dak Aan-deze personen, in totaal 2443, werden 6821 gratis maaltijden verstrekt. In bovengenoemde getallen zijn opgeno men 28 mannen en 26 vrouwen, in totaal 54 personen, die uit Rotterdam geëva cueerd zijn, aan wie 162 maaltijden werden verstrekt. Receptie Des namiddags recipieerde de inspectie in een der zalen van het Tweede Kamer gebouw, waar de heer Lentz en eenigen van zijn naaste medewerkers bijeen wa ren gekomen. Onder hen, die gelukwen- schen kwamen aanbieden, merkten wij op mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris generaal van het departement van Bin- nenlandsche Zaken; mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het departement van Waterstaat; mr. H. W. J. Mulder, chef der afdeeling binnenlandse!, bestuur van het departement van Binnenlandsche Zaken; den heer L. L. Franx, chef van de afdeeling algemeen secretariaat en comp tabiliteit van het departement van Bin nenlandsche Zaken; pro'f. dr. H. W. Met- horst, den heer G. de Zoete, oud-referen- daris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek; mr. A. J. Rosman, chef der afdeeling Armwezen van hét departement van Binnenlandsche Zaken; mr. J. Kan, referendaris aan het departement van Binnenlandsche Zaken, den heer K. de Boer, burgemeester van Hardinxveld, den heer Bergsma, directeur van de Vuga; de heeren Sijdzes, Gohres, Wesseling en Ro bertson, chefs der afd. Bevolking, resp. te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht. De heer Lentz heette de aanwezigen welkom. Hij gaf een overzicht van feiten en gebeurtenissen, welke hebben geleid tot de instelling van de commissie voor de bevolkingsboekhouding in 1928 en tenslotte tot de instelling van een in spectie voor de bevolkingsregisters in 1929. Spr. herdacht met waardeering de hulp en steun, welke hierbij van zoovele zijden werd ondervonden en noemde in het bijzonder prof. dr. H. W. Methorst, mr. dr. K. J. Frederiks, den heer G. de Zoete en den helaas te vroeg ontslapen heer A. M. Spruyt. Namens den secretaris-generaal, die wegens een aandoening der stembanden verhinderd was te spreken, voerde mr. H. W. J. Mulder het woord. Spr. wenschte den heer Lentz geluk namens den secretaris-generaal en namens de afdeeling binnenlandsch bestuur van het département van Binhenlandsche Zaken. De samenwerking tusschen departement en inspectie is steeds voortreffelijk. De inspectie werd ingesteld in Januari 1929 en een maand later bewees zij haar diensten bij de herstelwerkzaamheden Belangwekkende resultaten verwacht en ten deele reeds verkregen De opgravingen in het centrum van Heerlen, waarmede dr. Beckers uit Beek en de stadsarchivaris drs. van Hommerich sinds verleden jaar bezig zijn en die een Romeinsch badhuis betreffen, blijken meer en meer van zeer groote beteekenis te zijn. Op het oogenblik zijn de opgravingen, die in steeds wij deren kring de aandacht heb ben getrokken, practisch in een nieuw sta dium getreden. Op verzoek van de Rijks- commissie voor oudheidkundig bodem onderzoek zal het Archaeologisch-biolo- gisch instituut van de Rijksuniversiteit te Groningen, waarvan prof. dr. A. E. van Giffen, die reeds meermalen voor onder zoek te Heerlen vertoefde, directeur is, onder leiding van dr. Beckers de opgra vingen voortzetten. Sinds enkele dagen heeft prof, van Giffen met twee assisten ten, dr. H. Brunsting en H. Praamstra, de werkzaamheden aangevat. De laatste twee heeren zullen in Heerlen blijven, terwijl prof, van Giffen zijn aandacht zal verdee- len over de opgravingen aldaar en die in Vallkenburg (Z.H.), waar men, zooals be kend, eveneens met belangrijke Romein sche opgravingen bezig is. Niet onver meld mag blijven, dat prof, van Giffen zich in zijn wetenschappelijken arbeid ziet bij gestaan door zijn echtgenoote, die even eens een deskundige op het gebied van opgravingen is en die o.a. in Mexico be langrijke opgravingen heeft verricht. De kwestie, waarom het bij deze voort gezette opgravingen gaat, betreft de z.g. grachten, waarvan de aanwezigheid door den vroegeren gemeente-archivaris van Heerlen, den heer P. Peters, is vermoed. Bjj de nu voortgezette opgravingen zal men onderzoeken in hoeverre de veronder stellingen juist blijken te zijn en daartoe zal men op verschillende plaatsen in het centrum van de stad boringen doen, ten einde de ligging van de grachten precies vast te stellen en te toetsen aan de reeds verkregen gegevens. De opgravingen van het Romeinsche badhuis, dat meer en meer aan de oppervlakte zichtbaar wordt, liggen aan het onbebouwde gedeelte van de Coriovallumstraat en teneinde de lig ging van de grachten te kunnen vaststel len zal men op het plantsoen van het in de nabijheid gelegen Tempsplein de eerste boringen doen. Proefboringen in de stad Het is te begrijpen, dat men in den kring van de wetenschappelijke opgravers bijzonder benieuwd is naar het resultaat van de boringen, temeer daar de meening heeft post gevat, dat de z.g. Spitsgracht, welke reeds door den heer Peters werd geconstateerd, een dubbele gracht zal kun nen blijken te zijn. Op het terrein aan de Kruisstraat heeft men aan de kant van de Nieuwe Lindestraateen dwarssnede van deze gracht gemaakt, doch een tweede gracht kan men hier niet bloot leggen, omdat men dan de straat zou moeten op breken. Op het nabijgelegen Tempsplein beschikt men echter, zonder het verkeer te belemmeren, over voldoende breedte om ook een eventueele tweede gracht te doorsnijden. Teneinde tot een definitieve oplossing van de grachtenkwestie te ko men, zal men daarna in de stad op ver schillende plaatsen proefboringen doen. Men stelt zich daarbij tot doel om na de bepaling van de gracht ook de definitieve begrenzing vna het Romeinsche castellum, waarvan het badhuis een onderdeel is, vast te stellen, om daarna de plaats te bepalen van den hoofdingang (Poijjp Prae- toria), de achteringang (Porta Decumana) en de zij-ingangen (Porta principalis dextra en Porta principalis sinistra). Men schrijft ons van de zijde vanV.V.V.: Bravo de eerste Stempelboekjes zijn teruggekeerd op het bureau van V.V.V. Twee ondernemende jongelui uit Leeu warden hebben een paar vacantiedagen benut om tién van de vier en twintig i» Haagsche schatten, die op het programma van den deelnemer staan, op te graven. Ze zouden nog wel doorgestempeld heb ben, maar de vrije tijd was op en waar niet is.In ieder geval zijn zij ver heugd naar Leeuwarden teruggekeerd met het V.V.V.-insigne op de borst en een schoone herinnering aan onze stad in het hart. Panorama Mesdag Wij zijn er van overtuigd, dat dit voor beeld de Hagenaars zal inspireeren. Hoe wel de toeloop groot is, heeft men in de Parkstraat nog altijd een aanzienlijke sta pel blanco boekjes liggen en u behoeft maar eventjes aan te komen om als deel nemer (ster) te worden ingeschreven. Als u er dit weekeind eens mee begon 1 U zoudt al dadelijk een bezoek kunnen bren gen aan het Panorama Mesdag in de Zee straat. Het Haagsche kunstenaarsechtpaar H. W. Mesdag en S. Mesdag-van Houten heeft het samen met G. H. Breitner en W. de Zwart geschilderd. Het toont wat Hagenaars van zestig jaar geleden zagen als ze op het Seinpostduin stonden. De ha ven bestond toen nog nietmen ziet schuiten op het strand. Het visschers- dorp ligt nog geheel gescheiden van den Haagde badplaats staat in de kinder schoenen en ginds in de duinen sukkelt een braaf stoom trammetje. Een visioen uit de jaren tachtig en een fraai accoord van schilderkunst en stadshistorie, dat u nu in de Zeestraat 65b met andere oogen zult bekijken dan tijdens het bezoek dat u er indertijd ongetwijfeld aan hebt ge bracht met de meester-en-dg-klas. Het panorama is geopend op werkdagen van 105 uur en op Zon- en feestdagen van 12 tot 5 uur. u hier u aan de bevolkingsregisters van het door brand verwoeste Leidsche stadhuis. Een groot aandeel had de inspectie in de distributie-stamkaarten-beschikking en.de evacuatie-werkzaamheden. Als oor zaak van het succes bij deze belangrijke diensten, welke door de inspectie bewe zen konden worden, noemde spreker de buitengewone toewijding van den heer Lentz en zijn groote bekwaamheid. Onze bevolkingsboekhouding is een na tionaal bezit, waarop wij trotsch moeten zijn, omdat zij de beste ter wereld is. Als voorzitter der commissie burgerbe volking dankte'spr. den heer Lentz voor diens medewerking bij de evacuatie. De heer Lentz dankte voor de waar deering, door den heer Mulder namens den secretaris-generaal geuit. De inspec tie zal ook in de toekomst gaarne haar diensten blijven bieden. Nadat ververschingen waren aangebo den was het officieele gedeelte van dezen herdenkingsdag ten einde en werd het jubileum door het personeel der inspec tie in gezellig samenzijn gevierd. de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat” in het kader van een van het Algemeen Nederlandsch Verbond uitgaande algc*- meene actie, ook op de Haagsche scholen gevoerd, om eigen omgeving, en eigen stad beter te leeren kennen, een fotowed strijd uit, waaraan elke Haagsche scholier kan deelnemen. Gevraagd worden foto’s tot een maxi mum van drie stuks, in beeld brengend de schoonheid in arbeid en arbeidsproducten in te 's-Gravenhage en omgeving geves tigde ambachtsbedrijven of industrieën. Een beoordeelingscommissie is samenge steld bestaande uit de heeren: ir. E. C. Verschoor, voorzitter van de afdeeling 's-Gravenhage der vereeniging „Neder landsch Fabrikaat”, Aug. Grégoire, voor zitter van de Haagsche Amateur-foto- graafvereeniging, en W. Stavast, oud-hoofd eener school in Nederlandsch-Indië. Een groot aantal prijzen werden voor goede inzendingen beschikbaar gesteld. Nadere inlichtingen over deze fotowed strijd zijn te verkrijgen bij het secreta riaat van de afdeeling 's-Gravenhage der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat”. Anna Paulownastraat 55, den Haag. In beginsel kan nu iedere werklooze Nederlander worden geplaatst De persdienst van het N.V.V. meldt: Zooals reeds is medegedeeld, »zal bin nenkort een reorganisatie in de werk verruiming in werking treden, waarbij de loon- en andere arbeidsvoorwaarden gebracht zullen worden in overeenstem ming met die in het vrije bedrijf. Daar mee zal een einde gemaakt worden aan de tot nu toe geldende regeling, waarbij de werkverruiming gebaseerd was op de Rijkssteunregeling. Toen enkele maanden geleden twee vraagstukkenzich naar voren drongen, n.l. op welke wijze over te gaan tot een sterkere werkloosheidsbestrijding en een intensiever grondontginning in verband met de voedselvoorziening, werd de aan dacht weer gevestigd op de mogelijk heden van het plan-Westhoft Op grond hiervan werden besprekingen geopend tusschen de ambtelijke autoriteiten en het N.V.V. In afwachting van het tot standkomen van een algeheele reorganisatie van de werkverruiming zijn reeds eenige weken geleden een tweetal bepalingen, betrek king hebbende op de toelating tot de werkverschaffing, ingetrokken. Als voor waarde voor tewerkstelling gold in de eerste plaats, dat uit een gezin maar één lid, bij voorkeur de kostwinner, mocht worden geplaatst. Deze bepaling is thans vervallen. Bovendien is de zg. wachtgeldregeling ingetrokken. Hierbij werd bepaald, dat, wanneer een arbeider acht weken in werkverschaffing had ge werkt. hij vijf weken moest wachten, al vorens opnieuw in aanmerking te kun nen komen. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, heeft thans een circulaire tot de ge meentebesturen gericht, waarin de ver ruiming van de toelating tot de werk verruiming nader wordt omschreven. In beginsel kan voortaan iedere werklooze mannelijke Nederlander boven de 18 jaar, doch jonger dan 66 jaar, worden ge plaatst. Een aantal uitzonderingsgevallen wordt genoemd o.a. voor hen, die werk hebben geweigerd of zonder geldige reden uit Duitschland zijn teruggekeerd. Wel zal rekening gehouden moeten wor den met een bepaalde volgorde van te werkstelling en zullen bijv gesteunden en kastrekkers den voorrang hebben. Het intrekken van deze beperkende be palingen tot toelating tot de werkverrui ming. moet gezien worden als een eerste schrede op den weg naar een algeheele reorganisatie van de werkverruiming, zooals het N V.V zich dié voorstelt en waarbij zij geheel gehaald zal worden uit de steunsfeer, waarin zij tot nu toe zweefde. 'kameraden onoverwinnelijk heeft ge maakt Vereenigt’ u met henSchouder aan schouder strijdend met uw Duitsche kameraden voor de eerste socialistische volksgemeenschap der geschiedenis, redt gij de eer van uw socialisme, de eer van uw Duitsche bloed en de eer van uw onsterfelijk vrijheidsgevoel (w.g.) VAN RAPPARD. In den afgelooperi nacht was de Engel sche luchtmacht hier tamelijk actief. Op verschillende plaatsen van ons/ land wer den brisant- en brandbommen neerge worpen. Meerendeels vielen deze in het water of op het vrije veld dn deden der halve geen schade van eenige beteekenis. Ten deele werd echter ook meer of minder ernstige schade teweeggebracht. Zoo werd in een stad in het Westen des lands door een tweetal brandbommen een garage bedrijf in brand gezet en sterk bescha digd. De brand werd betrekkelijk spoedig gebluscht; persoonlijke ongelukken kwa men er niet bij voor. In een dorp, even eens in het Westen des lands werd door brisantbommen de kerk zwaar bescha digd, zoo ook een drietal woonhuizen in de nabijheid. Van de bewoners dezer huizen werden er vier gekwetst. Voorts kregen hier een 20-tal andere woonhui zen glasschade. Verder werd een dorp in het Oosten des lands zwaar door een aanval geteis terd; daar werden drie boerderijen, het ziekenhuis en verschillende arbeiderswo ningen getroffen en in brand gezet. Eén dezer boerderijen brandde geheel af, de overige branden werden spoedig bedwon gen. Persoonlijke ongelukken warén hier niet te betreuren. Ook zijn nog hier en daar in het land boerderijen of woon huizen geraakt en beschadigd; in een dezer gevallen werden van de bewoners een man en een vrouw zwaar gewond. - Twee knapen gedood Tenslotte moet vermeld worden, dat door onvoorzichtigheid wederom een ongeluk plaats vond. Aan de kust van de provincie Groningen kwam een daar aangéspoelde mijn door het toedoen van twee knapen tot ont ploffing. Beide knapen werden daar- verleden jaar bij den bouw van het nieuwe bij gedood. Een in de nabijheid aan gespoelde tweede mijn kon tijdig door de politie geïsoleerd worden. Nogmaals wordt er ernstig op gewe zen, dat de bevolking, en met name de jeugd, met bommen en mijnen de groot ste voorzichtigheid in acht moet nemen. Men blijve zoo ver mogelijk uit de buurt en waarschuwe de plaatselijke politie of den dichtstbijzijnden commandopost van de Duitsche Weermacht. E. H. van Rappard, heeft den volgenden oproep tot daadwerkelijk .deelnemen aan den strijd tegen het bolsjewistische Rus land in de Waffen S.S., tot alle Neder landers gericht: De laatste kans om de eer van ons volk te redden en de eeuwige vrijheid van ons volk te verzekeren, is thans aangebroken. Tot heden toe waart gij een overwonnen volk.. Door uw eigen schuld, door het volgen van gekroonde en ongekroonde leiders hebt gij uw rechten verloren en uw vrijheid verspeeld. Wat wist gij van den strijd van Adolf Hitler, van de groote sociale revolutie aller tijden, die ook voor u strijdend tegen de plutocra- tisch-bolsjewistische vijanden van het volk, een socialistisch vaderland, van eer en vrijheid wilde verzekeren? Beseft gij nu hoe groot de Duitsche re volutie en hoe klein de Hollandsche reac tie was De aan Londen verkochte regee- ringskliek heeft u gedwongen uw wape nen te keeren tegen het volksche leger der Duitsche socialistische revolutie Vergelding van deze schande vragen dui zenden uit ons volk En voor deze ver gelding roep ik u op Het eerste blad van een nieuwe, van een socialistische ge schiedenis heeft ons volk geschreven. Gij kunt u vereenigen met de Duitsche zege vierende legers. Gij hebt toch datzelfde socialistische vuur in het hart, als uw Duftsche kameradenDoor uw aderen vloeit toch datzelfde Duitsche bloed, waarvan het bewustzijn uw millioenen

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9