HAAGSCHE COURANT MINERVA GEEFT CREDIET t 1 pL j GEMENGD NIEUWS IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 5 Juli 1941. i I’ 7 ft vrf Y I 11 1 70, VIERDE BLAD I De strijd tegen het bolsjewisme Een onderhoud met dr. F. J. Krop a.s. De spoorweg-speelkamer te Amsterdam ONBEVOEGD DEMONTEEREN VAN VLIEGTUIGBOM POLITIEHONDEN WISSELBEKER- WEDSTRIJD DUIZEND GULDEN UIT DE WINTER- HULP-LOTERIJ GEWONNEN De Belgische herder Dona van den heer .1. Kanjer beek te Wassenaar bewaakt Gen fiets (Polygoon) Slachtoffers van het water Rundvet in een eierkist Aan gevolgen van aanrijding overleden Ernstige waarschuwing voor postduivenhouders De „Zentralauftragsstelle” op de Rijksmesse te Leipzig „Maakt foto’s van uw land” 1W t doen dat de be- OOM KOOS. Lectuur in RIJWIELDIEVEN ONTMASKERD De Baltische landen Over de Baltische landen (Estland, Let- No. 17919 be ter kort zijn. Daar woonden mijn vrienden dr. O. Schabert (Riga), en dr. Ed. Stein- wand (Dorpat). Deze laatste bevindt zich thans te Hannover. Over mijn eerste be zoek hield ik een radiorede en gaf ik een brochure uit. „Mijn reis naar de Russische grens’’ in beide landen trof mij steeds de groote voldoening: van het bolsjewisme bevrijd te zijn, De afkeer der bevolkte» gold niet zoozeer de Sovjet-Unie. als wel het dwangsysteem, de terreur en het ge weld van een Lenin, een Stalin e.d. Zij had er dan ook ontzettend onder geleden. Men leze daarover de biographie „Oskar Scha bert een dienstknecht Gods” en Schabert’s boek over „Martelaren van onzen tijd”. 13-jarige jongen te Surhuisterveen de gelukkige Te Surfauisterveen zat gisteren iemand met zijn 13-jarig zoontje bij den kapper. Dit feit op zichzelf zou de vermelding niet waard zijn, indien er niets bij kwam, dat van belang ware. Doch dat komt er wel bij. Het zoontje zag, dat in den kap perswinkel loten van de Winterhulp wer den verkocht en het zeurde zijn vader Neem nou voor twee kwartjes zoo’n lot Vader voelde er weinig voor, maar liet zich tenslotte overhalen. De jongen mocht het lot uitkiezen en hij deed een raken igreep het was een hoofdprijs van 1000. Groote vreugde in den kapperswinkel en, kort daarop, nog veel grootere vreug de in het gezin van den gelukkigen klant, waar de duizend gulden wel bijzonder goed van pas kwamen. De provinciale di recteur van de Winterhulp zal Maandag het lot ter plaatse uitbetalen. De 6-jarige A. V. is bij het spelen op een schuit, liggende langs de kade van het Donkere Spaarne te Haarlem, te wa ter geraakt en verdronken. De 16-jarige J. Reekers, afkomstig uit St Nicolaasga, is bij het zwemmen in de nabijheid van Sannenburg verdronken. De jongen probeerde te leeren zwemmen op een autoband, doch had het ongeluk van den band af te glijden. Hij verdween onmiddellijk in de diepte. Het lijk is la ter opgehaald. Gistermiddag is bij het vastmaken van een staaldraad aan boord van een Rijn schip in de Waalhaven te Rotterdam de 29-jarige matroos H. Pinkster over boord geslagen. Na tien minuten dreggen werd het lijk opgehaald. Gisteravond is het bijna 4-jarige zoontje Hans van de familie Kroeger aan den Uiterweg te Aalsmeer in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdron ken. De familie, die een ark bewoont, exploiteert de jachthaven ,,’t Drijfhuis”. Toen de moeder het tweelingbroertje van Hansje aan het helpen was, wist de kleine het raam te bereiken, waaruit hij voorover in het water viel. Toen men tenslotte het slachtoffertje met een haak op het droge had gebracht, slaagde men er met kunst matige ademhaling niet meer in de levens geesten op te wekken. Van de afdeeling Zuid-Holland van de K.N.P.V. Dat de hond een voorname rol speelt bij de bestrijding van de misdaad, heeft de practijk al tal van malen op overtuigende wijze bewezen. Doch aleer de viervoeter zoo ver is, dat hij zijn taak naar behooren, naast zijn meester, den politieman, kan vervullen, is een langdurige opleiding ver- eischt. Natuurlijk moet de hond over na tuurlijken aanleg, om als speurder te kun nen fungeeren, beschikken, terwijl zijn baas tact, geduld en volledige kennis van zijn dier moet toonen. Met recht kan de Hollandsche politie in al haar geledingen trotsch zijn op tal van ambtenaren, die er na grondige voorbereiding in geslaagd zijn, hun honden tot zeer bekwame „rechercheurs” op te kweeken. Zij zijn ver- eenigd in de K.N.P.V., wier volijverig be stuur er steeds naar streeft het africhten der politiehonden op groote schaal te be vorderen. Telkenmale vinden keuringen plaats, welke culmineeren in wedstrijden om het afdeelingskampioenschap. In dezen wedstrijden komt „het neusje van de zalm” uit, daar alleen houders van gebrevet teerde honden hieraan kunnen deelnemen. Vandaag en morgen vindt op het land goed „Duinrell” te Wassenaar, dat hiertoe wederom welwillend beschikbaar is ge steld door de douairière, gravin van Zuylen van Nyevelt, een Politiehonden-wissel- bekerwedstrijd der afdeeling Zuid-Holland slager den indruk te wekken, dat het een zeer eenvoudige en geoorloofde transactie in eieren betrof, doch de vraag, waar de eieren gebleven waren, bleef onbeantwoord. Bij de huiszoeking welke daarop volgde, werd in de keuken een hoeveelheid van 85 k.g. rundvet aangetroffen. Het vet, dat hoogstwaar schijnlijk van clandestiene slachting af komstig was, zou tegen 7 per k.g. van de hand worden gedaan. De eierkist had slechts als camouflage gediend. Het vet werd in beslag genomen en de drie mannen werden gearresteerd. De justi tie zal t.z.t. nog wel iets voor hen in het vet hebben. Studenten, die de collegegelden niet kun nen betalen, omdat hun ouders niet hier te lande vertoeven, kunnen volstaan met het afgeven van een schuldbekentenis. Gisteren zag een agent van politie in de Bonairestraat te Amsterdam, dat een kist, welke eieren scheen te bevatten, op een bovenhuis bezorgd werd. De agent verschafte zich met spoed de noodige assistentie, om een onderzoek in de wo ning in te stellen. Aanvankelijk tracht ten de daar aanwezige mannen een 27-jarige poelier uit Oostzaan, een 26- Finland Met Finland, dat ik nog vaker bezocht, waren mijn betrekkingen nauwer en gere gelder. Het lot van dit arme land ging mij steeds buitengewoon ter harte. Zal ik gewagen van de vriendelijkheid, de gast vrijheid, de vroomheid, den vrijheidszin, der bevolking? Ik zou er niet over uitge praat raken. Veel heb ik er reeds over ge schreven en hoop het nog vaak te doen. Van grooter belang is echter, dat heel de wereld wete, hoe het kleine, dappere volk in het hooge Noorden zich van zijn roeping als bolwerk onzer beschaving tegen den wassenden rooden vloed bewust is. En dat bewustzijn spruit voort uit zijn geloof. Daarop wees ik geregeld in mijn protes ten en dringende adressen bij den Vol kenbond, daarop legde ik ook den nadruk tijdens de korte, doch hevige worsteling, eind 1939 en .begin 1940 toen heel de wereld verbaasd stond, over de militaire presta ties van Finland, doch bovenal over het moreel van den kleinen David tegen den reus Goliath. JUBILEUM N. A. GROENENDIJK Gisteren vierde de heer N. A. Groenen dijk, portier in het gebouw der Bataaf- sche Petroleum-Maatschappij aan de Ca rd van Bylandtlaan, zijn zilveren jubileum in dienst van deze maatschappij. Om df uur werd hij in de koffiekamer te midden van het daar verzamelde personeel, met zijn familie ontvangen. De chef van den huishoudelijken dienst, de heer J. W. Faas, sprak hem hartelijk toe en bood hem namens het personeel een enveloppe aan, welks inhoud hij naar eigen keuze zou kunnen besteden. Daarna was er gelegenheid den jubila ris geluk te wenschen, waarvan niet al leen door de employe’s der maatschappij, maar ook door vele buitenstaanders, die met den heer Groenendijk in zijn functie te maken hebben, werd gebruik gemaakt. Sovjet-Unie hadden wij in Nederland geen rechtstreeksche be trekkingen, doch wel stonden wij zoo ging dr. Krop verder, daarmede indi rect in verbinding, met name door middel van dr. Ed. Steinwand, opvolger van wij len dr. Oskar Schabert, middels het anti communistische centrum van de heeren Th. Aubert en G. Lodygensky te Genève en andere centra van hulpactie en voorlich ting. Over de wegen en kanalen dier be trekkingen kan men bijzonderheden vin den in de uitgave „Hoe lang nog”, waarin de resultaten eener enquête inzake den stoffelijken en geestelijken nood in de Sovjet-Unie zijn vermeld. Hulpactie ten bate van de slachtoffers van het bolsjewisme en voorlichting over het systeem, waaruit de nood voorkomt, hooren bij elkaar. Bij den een staat de eerste, bij den ander de laatste op den voorgrond, maar beide zijn onafscheidelijk saam verbonden. Opening op 11 Juli De eerste spoorweg-speelkamer op het Centraal Station te Amsterdam, waarover reeds uitvoerig is bericht, zal op 11 Juli om 11 uur v.m. worden geopend. Dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdamsch Lyceum, zal een korte inleiding houden. Dr. Krop vestigde de aandacht op een serie uitgaven van „Geloof en vrijheid”. Wij noemen enkele titels: „Over de ge schiedenis en den tegenwoordïgen toestand der Finnen in Germanenland”, „De Lap- po-beweging 1932” (ontmoetingen met Sovjet-vluchtelingen), „De beteekenis van Finland in den huldigen cultuurstrijd”, „De wassende roode vloed en de Finsche ge loofsstrijd”, „Wat de Russische gevange nen zeggen” en Finland als bolwerk tegen het bolsjewisme”. In al deze geschriften vindt men bewij zen voor de bewering, dat het bolsjewisme een wereldgevaar is, dat ons allen bedreigt en dat het in de eerste plaats gemunt heeft op hetgeen ons aldus dr. Krop als ge- loovigen dierbaar en heilig is bovenal. Steeds hebben wij getracht de diepere be teekenis van den strijd tegen het bolsje wisme naar voren te brengen als een strijd voor de heiligste goederen ons toever trouwd, voor geloof en vrijheid. Van harte hoopt dr. Krop, dat voor alle volken, die zuchten onder het bolsjewistische juk, de dag der definitieve bevrijding spoedig aanbreke en dat door een’ krachtiger ge loof en rechtvaardiger sociale toestanden, de bekoring, die voor sommigen nog van het bolsjewisme uitgaat, als wereldbe schouwing geheel tot het verleden moge behooren. van de K.N.P.V. plaats, waaraan het af- jarige Matrassenmaker en een 18-jarige deelingskampioenschap verbonden is. Voor den eersten dag waren zeven hon den ingeschreven, t.w. vier Bouviers, een herder van Hollandsche- en Mechelsche kruising, een Hollandsche herder, en een Belgische herder. Als keurmeesters fun geerden de heeren J. Harms, C. van Oort, G. de Jong en F. A. A. van Bergen. Het af te werken programma bestond in de ochtenduren uit revieren op voor werpen en op den man, het zoeken in een bepaald gebied naar kleine voorwerpjes, terwijl men in den namiddag voorname lijk te zien kreeg het klimmen en sprin gen der honden, het gelijnd en ongelijnd volgen, het aanvallen van den „boef”, die tracht zich van een andermans eigendom meester te maken, iemand belaagt en daarbij van een revolver of stok gebruik maakt. Nauwkeurig werd door de keur meesters toegezien, dat de hond zich, noch door een stok, noch door een revol verschot laat afschrikken. Hetgeen wij van deze omvangrijke op gaven te zien kregen, was buitengewoon interessant. De rustige sfeer, het prach tige landgoed leent zich voor deze wed strijden uitstekend droeg er toe bij, dat de honden op een enkele uitzondering na, goed werk verrichtten. De eene hond gedroeg zich soms onstuimiger dan de ander. Voor den leek vooral was het ge heel uitermate interessant, al was zijn oordeel vaak afwijkend van dat van den keurmeester, die meer op de détails let en daarop toch komt het bij een zoo be langrijken wedstrijd als dezen aan. Van de Rijksrecherche deden in de och tenduren van hun belangstelling blijken de heeren Grevelink, Valken en van Hel den. Zij toonden zich over het gebodene zeer voldaan. De wedstrijden, waarvoor diverse prijzen beschikbaar zijn gesteld, vAo. de wisselbeker der afdeeling, worden morgen op dezelfde plaats voortgezet i Gisteravond om half negen vonden een paar 18-jarige jongelui uit Nes (ge meente West-Dongeradeel) namelijk H. Smit en Tiete Sijtsma een niet ontplof ten vliegtuigbom in zee. Zij namen het gevaarlijke voorwerp mee naar het huis van Sijtsma, waar ze probeerden het voorwerp te demonteeren. De gevolgen waren noodlottig, want nauwelijks wa ren ze met het demonteeren bezig, of het projectiel ontplofte met een ontzet tende knal. De beide jongens werden op slag gedood. Hun vreeselijk verminkte lichamen werden op enkele meters af stand van het huis gevonden. De moeder van Sijtsma. die juist toen de ontploffing plaats vond, uit huis kwam om haar zoon te waarschuwen, zijn gevaarlijk bedrijf te staken, werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis te Leeuwarden wor den overgebracht. Het huis van de fami lie Sijtsma en woningen in de omgeving liepen glasschade op. HORECAF STICHT EEN PROEFKEUKEN TE ROTTERDAM Het hoofdbestuur van Horecaf meent, dat het de plicht is van haar organisatie om de restaurateurs en hun koks zoo goed mogelijk voor te lichten omtrent de mogelijkheden van de hedendaagsche keu ken. Horecaf heeft daarom een proefkeu- ken ingesteld, welke met de welwillende medewerking van de directie dep Rotter- damsch Lloyd in haar kantoorgebouw te Rotterdam is gevestigd. Hiermede beoogt Horecaf een drieledig doelvooreerst het experimenteeren met de heden ten dien ste staande voedings- en vervangingsmid delen, teneinde hun bruikbaarheid voor het rsetaurantbedrijf te onderzoeken; ver volgens het als proef samenstellen van smakelijke gerechten ten dienste van het restaurantbedrijf; tenslotte het dienen van voorlichting aan de ondernemers in het restaurantbedrijf ten aanzien van berei dingswijzen. met de grootst mogelijke so berheid van voedings- en vervangings middelen. Het beheer van de keuken is in handen gesteld van een commissie, be staande uit de volgende heerenF. A. Pfeifer, directeur van het Rijksbureau Ho reca, G. J. M. Moussault, chef van de afd. civiele dienst van den Rotterd. Lloyd, W. J. H. Mannes, directeur der Old Dutch Bodega te Rotterdam en mr. A. J. Roest Crollius, directeur van het bondsbureau Horec(tf. De proefkeuken werkt in het be lang van alle ondernemers in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf, dus niet alleen voor Horecaf-leden. Anderzijds profiteert het publiek van deze instelling nu het de spijzen zoo smakelijk mogelijk krijgt opge_ diend. Inlichtingen worden verstrekt op het bondsbureau van Horecaf, Koninginne gracht 26, ’s-Gravenhage. De rijwielbrigade van de politie is er wederom in geslaagd een rijwieldief op heeterdaad te betrappen. Hij liep bij de Arbeidsbeurs op de Prinsegracht naar binnen en toen hij er weer uitkwam, nam hij een rijwiel mede, dat hem niet toebe hoorde. Eenige rechercheurs, die den man al eenigen tijd gevolgd hadden, rekenden hem in. Het bleek te zijn de 21-jarige los-werkman F. M. N., zonder vaste woon plaats. Men vond op hem een complete- uitrusting voor het verbreken van sloten. Het was den Centralen Opsporings dienst opgevallen, dat in een perceel in de Maasstraat herhaaldelijk fietsen bin nengebracht werden. Een tweetal recher cheurs deed een inval en trof een man aan, die bezig was een damesrijwiel om te bouwen. Een zestal fietsen en een groot aantal rijwielonderdeelen werden in beslag genomen. De huurder van het perceel werd in de omgeving aangetrof fen op het moment, dat hij bezig was een tweetal fietsen te verkoopen. De da mesfiets was op denzelfden ochtend ge stolen. Doordat de eigenaresse bij de aangifte een zeer nauwkeurig signalement van de fiets had opgegeven, is het nog mogelijk geweest de fiets te herkennen. Men kan hieruit zien, van hoe groot be lang het is, dat men een nauwkeurig sig nalement van zijn fiets bezit De Woensdag j.l. op den Beukelsdijk te Rotterdam door een motor aangereden H. J. de Korte, gewoond hebbende in de Vijverhofstraat, is tengevolge van de daarbij opgeloopen verwondingen over leden. De bewindvoerder over het postduiven wezen in Nederland, de heer J. Hornstra, Prinsengracht 407 te Amsterdam .verzoekt ons het volgende mede te deelen Aangezien er den laatsten tijd weer opvallend wordt afgeweken van de alge meen geldende voorschriften, gevoel ik mij verplicht bekend te maken, dat op gevangen duiven, ongeacht van welke soort, onverwijld moeten worden inge leverd bij de politie ter plaatse van in woning, welke op haar beurt zorgt voor stipte en franco doorzending naar het kantoor op de Prinsengracht in de hoofd stad. Tevens wordt verder bekend ge maakt, dat ik, zeer tot mijn leedwezen, heb moeten ervaren, dat het getal over tredingen met betrekking tot het ver boden uitlaten van postduiven den laat sten tijd hand over hand toenoemt. Mij is ter oore gekomen, dat slechts een uiterst gering percentage z.g. „liefheb bers” zich niet wenscht te houden aan de geldende bepalingen en door het ver boden laten uitvliegen van zijn vogels de rest van de sportgenooten voor hoogst gevaarlijke problemen stelt. Wanneer er aan deze, onmogelijk te tolereeren vrij buiterij op duivensportgebied, niet spoe dig en radicaal een einde wordt gemaakt, dienen de goedwillenden rekening te houden met het feit, dat er van offi- cieele zijde uiterste straffe maatregelen te verwachten zijn. De laatste weken zijn er weer verschillende hokken in beslag genomen, omdat men zich niet wenscht te storen aan de Overheidsmaatregelen. Laten de 98 pCt. liefhebbers, die steeds voorbeeldig hebben meegewerkt om de voorschriften punctueel na te komen, nu meer dan ooit hun eigen belangen grijpen én direct aan de politie plaats opgaaf verstrekken, waar en bij wién eventueel clandestien duiven vrijheid worden gesteld. Aldus handelend, klaagt men een ander niet aan, uitslui tend met het doel om te klagen, maar men vrijwaart hierdoor zichzelf en allen die in Nederland van goeden wil zijn voor uiterst gevaarlijke consequenties, voor den ernst waarvan ik niet scherp genoeg kan waarschuwen. Men schrijft ons Nadat de in den Haag gevestigde „Zentralauftragsstelle für die besetzten Nederlandischen Gebiete” met zeer goed gevolg aan de Leipziger Voorjaars-Messe heeft deelgenomen, zal dit opnieuw ge schieden tijdens de van 31 Augustus tot 4 September te houden Najaars-Messe. Evenals de vorige maal komt er ook nu een informatiebureau van dezen voor het economische verkeer tusschen Duitschland en Nederland zoo belang rijken dienst. Het is gebleken, dat juist in Leipzig, waar tot allerlei branches be- hoorend.e fabrikanten in groot aantal bij eenkomen, de beste gelegenheid is tot het voeren van wederzijdsche besprekingen omtrent eventueel aan de Nederlandsche nijverheid te verleenen opdrachten. De „Zast” is in staat, het hierbij te pas komende voorbereidende werk reeds gedurende de Messe ter hand te nemen. Tal van deskundige adviseurs hebben in Leipzig zitting. Aan Nederlandsche fabri kanten, die de Leipziger Messe gaan be zoeken, kan de dringende raad worden gegeven, over de mogelijkheid van werk- -- ----- verschaffing aan hun bedrijf met de land), die ik enkele malen bezocht, kan ik I „Zast” aldaar van gedachten te wisselen. Inbraak in manufacturenzaak Voor de tweede maal in korten tijd, hebben inbrekers in den afgeloopen nacht bezoek gebracht aan een manu facturenwinkel in de 2de Nassaustraat te Amsterdam. Een nachtwaker be merkte, dat de winkeldeur open stond en waarschuwde de politie. Het bleek, dat twee veiligheidssloten met behulp van een breekijzer waren geforceerd. Echter schijnen de dieven bij hun nacht werk gestoord te zijn, want twee zakken met textielgoederen, welke zij klaar hadden gezet, werden nog in den winkel aangetroffen. Slechts 800 textielpunten worden vermist. De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer heeft in samenwerking met den Bond van Neder landsche Amateur-Fotografenvereenigin- gen en de Nederlandsche Amateur-Foto- grafenvereeniging in Amsterdam een fotowedstrijd uitgeschreven onder het motto„Maakt foto’s van uw land”. Deze wedstrijd heeft ten doel-: het ver krijgen van goede en kunstzinnige foto’s van ons mooie vaderland, welke een veel zijdig en levendig beeld moeten geven van de schoonheid van land, folklore en volksleven en welke geschikt zijn voor de propaganda van ons land. Het is de be doeling, dat opnamen worden verkregen van karakteristieke landschappen, stads en dorpsgezichten, rivier-, plas- en strandstudies, enz., waarbij het dynami sche karakter op den voorgrond moet staan, en die tevens blijk geven van een kunstzinnig-fotografischen kijk op het on derwerp. Voorts moeten de foto’s geschikt zijn voor een goede reproductie in druk werk. De wedstrijd is open voor alle foto- grafeerenden in Nederland; de foto’s moeten, zoowel wat het negatief als het positief betreft, geheel eigen werk van de(n) inzender(ster) zijn. Als prijzen werden een aantal boekwer ken en medailles beschikbaar gesteld. Een uitvoerig programma met de voorwaarden voor den wedstrijd is verkrijgbaar bij de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Parkstraat 38, ’s-Gravenhage, bij den Bond van Ne derlandsche Amateur-Fotografenvereeni- girvgen, Wally Moesweg 6, Laren (N.-H.) en bij de bij haar aangesloten vereenigin- gen en de Nederlandsche Amateurfotogra- fenvereeniging, Heerengracht 54549, Amsterdam, en bij haar leden, en ten slotte bij de voornaamste fotohandelaren. GIFTEN VOOR DE WINTERHULP NEDERLAND In de periode van 9 tot en met 14 Juni zijn bij de Winterhulp Nederland o.m. de volgende giften ontvangen: NV. Ver. Touwfabrieken. Rotterdam, 1000; N.V. Ver. Hollandsche Sigarenfabrieken, ’s-Gravenhage, 100; Machinefabriek Reineveld N.V., Delft, 150; N.V. Alg. Verzekeringsmij. „Hollandia”, Delft, 100; N. J. B„ Voorburg, 100; N. L. G., Voorburg, 100; mr. A. M. R. B., Voor burg, 100; wed. E. N„ Voorburg, f 100. Totaal 110.60.23. In de periode van 23 tot en met 28 Juni zijn o.a de volgende giften ont vangen: N.V. Stijfsel- en glucosefabriek „Sas van Gent”, Sas van Gent, 1000; Meelfabriek „De Sleutels”, v.h. de Koster en co., Leiden, 500; ’s-Gravenhaagsche Passage-maatschappij N.V., ’s-Graven hage, 200; de heer L., ’s-Gravenhage, 150; N.V. Verf- en Vernisfabriek W. Paulussen, s-Gravenhage, 100; fa. J. C. Zaalberg, Leiden, 100; fa. J. H. Zurloh, Leiden, 100; ir. B., Leiden, 100; Hol landsche Constructie Werkplaatsen, Lei den, ƒ100. Totaal ƒ11.541.71. Het A.N.P. meldt: De geweldige strijd, dien het Europa van den nieuwen tijd onder opperste leiding van Adolf Hitler thans tegen de bolsjewistische macht in de Sovjet-Unie voert, werd op religieus- ethisch terrein te onzent reeds jarenlang voorafgegaan door de krachtige actie van verschillende organisaties, waarvan de Hervormde predikant dr. F. J. Krop te Rotterdam, thans emeritus te ’s-Graven hage, de leiding had en waarvan hij de 'Jeiding nog heeft. De voornaamste van deze geestelijke instellingen is zeker wel het „landelijk werkcomité dr. O. Scha- bert”, zoo genoemd naar den uitnemenden kenner en bestrijder van het bolsjewisme, den in Januari 1936 overleden Balti schen predikant, die geruimen tijd de bezielen de kracht in den geestelijken strijd tegen het bolsjewisme is geweest en als ban neling in Siberië hiervoor hevig heeft ge leden. Op ons verzoek heeft dr. Krop, die over een zeer uitgebreid arsenaal van geeste lijke wapenen beschikt, welke in dien re- ligieus-ethischen strijd zijn ingezet, in een onderhoud het een en ander van zijn erva ringen daarover verteld. Het was hierbij de wensch van dr. Krop, dat zijn mede- deelingen aan geen enkel systeem van politieken of economischen aard zou wor den vastgekoppeld en dat hij zelf buiten alle politiek zou worden gehouden. Wij bewegen ons aldus dr. Krop, op het terrein der Weltanschauung en wij hebben bovendien de overtuiging, dat alle proble men, daarvoor het bolsjewisme ons plaatst, van dezen hoek of sector uit moeten wor den beschouwd. Over de beginselen, die hem en zijn medewerkers leiden, heeft dr. Krop in Februari 1939 op de inter nationale anti-communistische reunie te Genève vele bijzonderheden medegedeeld. Verder vindt men die vermeld o.a. in zijn „wereld-actie der godloozen”, een door vele illustraties verlucht vlugschrift, dat documenten bevat over de vraag wat de kerken tegen deze wereld-actie doen, over de anti-godsdienstige grondslagen van het Marxisme en van het communisme, den strijd van het bolsjewisme tegen het geloof in de Sovjet-Unie enz. en voorts in een menigte uitgaven van het door dr. Krop geleide comité. Met de eigenlijke Jodocus kwam eenige dagen geleden een kennis tegen, die hem vol geest drift vertelde, dat hij stempelde. Nu is dat een nare uitdrukking, maar in dit geval betrof het iets prettigs. Die kennis was namelijk bezig om het V.V.V.-insigne te verdienen. Hij bezocht zooveel moge lijk Haagsche bezienswaardigheden en verrijkte daar bovendien zijn kennis. Jodocus vond dezen stempeltocht een aardig idee, maar hij wilde de geest- driftigen toch waarschuwen voor opper vlakkigheid. Hij zou daarom willen aan bevelen, om onder de insigne-dragers een prijsvraagje uit te schrijven, waaruit zou moeten blijken, dat ze van deze be zoeken ook wat opgestoken hebben. Dit zou dus voor hen een extra aanmoedi ging zijn, die zeker in goede aarde zal vallen. Aan zonneschijn hebben wij geen ge brek gehad. Ik heb al heel wat gebruinde gezichten, armen, beenen en rugggen aan het strand gezien. Er zijn nu eenmaal menschen, die onmiddellijk de zomersche bronskléur aannemen en vooral onder de dames schijnt daar veel animo voor te bestaan. Maar laat men toch vooral op passen voor zonnebrand en de zon bij pojties nemen. Want ook gezichten en neuzen als tomaten met geconcentreerde zonneschijn, die er ’s avonds met koorts er weer uitkomt, zijn legio; nog niet ge sproken van werkelijke brandwonden. Een lezer maakt mij er op attent, dat er nog zoovele onvoorzichtige baders zijn, die door hun roekeloosheid ook andere personen in levensgevaar bren gen. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat het gevaarlijk is dicht bij golfbrekers te zwemmen. Geraakt men in een mui of ondergrondsche kuil, dan is er vaak levensgevaar. En het is dan een ander, die zijn leven moet wagen om de(n) onvoorzichtige te redden. Ongepaste nieuwsgierigheid belemmert ook vaak de reddingspogingen. Men mo ge bedenken, dat, als de drenkeling een maal aan land is en kunstmatige adem haling wordt toegepast, voldoende fris- sche lucht noodzakelijk is. Men ga dan niet in de nabijheid staan. Dit is nadee- lig voor den drenkeling, en zeer terecht merkt een lezer op, dat zooiets toch geen kijkspel is. Te zeggen, dat ieder, die geen verstand heeft van toepassing van kunst matige ademhaling, van den drenkeling af moet blijven, lijkt mij haast over bodig. De lezer, die deze klachten naar aan leiding van een verdrinkingsgeval bij het Groene Huisje naar voren brengt, vraagt voorts, of het niet mogelijk zou kunnen zijn een züurstof-apparaat in den politie post te plaatsen, alsmede de aanwezig heid van iemand, die het bedienen kan. Dan behoeft er niet zoo lang gewacht te worden op den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, die het elders wel zeer druk kan hebben. Ook borstels om de voetzoolen af te borstelen lijken hem ge- wenscht. Een verlanglijstje, dat ik hier gaarne den autoriteiten ter beoordeeling over breng. CONCERT STICHTING „HAAGSCH OPERAFONDS” IN HET MILITAIR HOSPITAAL Door het koor van bovengenoemde stichting werd een concert gegeven in het Militair Hospitaal aan de Muzestraat Aan dit concert werkten behalve boven genoemd koor belangeloos mede de da mes Nell Veelo (sopraan), Rie Popma ((tenor)dejahceqer Lie?te“S Vdr^EtS Twee dooden en 'en zwaar gronde hard Rebling. Het geheel stond onder leiding van Willem v. d. Meer. Uitge voerd werden fragmenten uit de opera „Orpheus”, „Samson en Dalila” en „Martha”, voor koor en solisten. De vele toehoorders, van wie er met bed en al naar buiten in den tuin waren gebracht, hebben ten volle genoten, zooals uit een dankwoord van een der aanwezigen werd vernomen. Eén ding gaf aanleiding tot aanmer king. In het Militair hospitaal, in de tooneelzaal, staat een piano, welke door vele vereenigingen reeds jarenlang werd gebruikt ten behoeve van de verpleeg den. Bij dit tuinconcert bleek het niet mogelijk meer, de piano te transportee- ren naar den tuin, aangezien het instru ment zijn vele diensten heeft moeten be- koopen met totale onbruikbaarheid. Het was om die reden, dat de bestuurder van de Stichting „Haagsch Operafonds” toezegging deed, een oproep te zullen doen om voor het Militair Hospitaal voor de daar nog steeds aanwezige oor- logsgewonden zoo gauw mogelijk in de behoefte van een goede piano te zullen voorzien. Het is dan ook daarom, stuurder der Stichting „Haagsch Opera fonds” verzoekt bericht te mogen ont vangen of deze of gene wellicht nog een goed instrument heeft en deze voor dit doel wil afstaan, of wel dat men vqor den aankoop een bedrag in geld zou wil len geven. Bericht of giften kunnen ge schieden telefonisch onder no. 39.53.05, Teylerstraat 120. A Ij;:;: 1 7^ - -x

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13