De Sovjets overal op den terugtocht No. 17919. naar VERDUISTEREN Heden Duitsche troepen rukken op de „Stalinlinie” Zaterdag 5 Juli. 1941. VOORBEREID van 10.04 uur n.m. tot 5.25 uur v.m. xz Morgen van 10.03 uur n.m. tot 5.26 uur v.m. s Ontbinding van politieke partijen Bonaanwijzing voor aardappelen Bloedige verliezen der Bolsjewisten bij Bialystok Van 7 tot 13 Juli bon „25 reserve” Nog slechts zwak verzet bij Minsk CANADA Beperk uw gas- en stroom verbruik Regelmatige controle van den meter- stand door verbruikers aanbevolen RANTSOENEERING ELECTRICITEIT Successen van het Duitsche lucht wapen aan alle fronten Scherpe maatregelen volgen, indien J verlangde bezuiniging niet wordt bereikt Australische torpedojager verloren gegaan S V 5 g s g De liquidatie van de Sociaal- Democratische Partij Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Twintigduizend Bolsjewisten loopen over Nachtdienst dokters: Besluit van den Rijkscommissaris HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: liet de woorden den stofzuiger be- Enkele wenken voor bezuiniging 32.000 de sterke tankformaties (Zie verder le blad, pag. 2.) geschut vernietigd Napoleon na slechts een enkelen veldslag Bij herhaalde overschrijding volgt afsluiting Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. de dat Mr. Rost van Tonningen ontheven van zijn functie van commissaris voor de Marxistische partijen. de de De meterstanden zijn gemakkelijk af te lezen. Men behoeft alleen te letten op de cijfers, die achter het zwarte gedeelte van de telwerkplaatjes zijn aangegeven. De cijfers achter het roode gedeelte kan men verwaarloozen. Op de laatste kwitantie of nota is de van Deze afge. de ge- zou ge- A ft i A a A A A A A A A ft A A A ft A ft A ft A ft A ft i A A A A A Slechts in zeer bijzondere gevallen en indien, naar het oordeel van de directie van het bedrijf, voldoende redenen aan wezig zijn, welke de overschrijding van het rantsoen rechtvaardigen, kan van de verplichting tot betaling der boete onthef fing worden verleend. Bij herhaling der overschrijding is het bedrijf bevoegd den electriciteitstoevoex af te sluiten. De grootste zuinigheid bij het verbruik wordt het publiek dringend aanbevolen. en dat met behulp van veel warmte, waarvoor in de meeste De Australische minister van marine heeft, naar de Engelsche berichtendienst meldt, bekend gemaakt, dat de Australi sche torpedojager „Waterhen" verloren is gegaan. De torpedojager, die 1100 ton meet, is tijdens de krijgsverrichtingen in de Middellandsche Zee tot zinken ge bracht. De bemanning zou daarbij gered zijn. De directie van het Gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf bericht ons het volgende: Het electriciteitsrantsoen, dat voor de eerste twee perioden was vastgesteld op 100 pCt. van het verbruik in de overeen komstige periode van verleden jaar, is in verband met de kolenschaarschte thans teruggebracht op 75 pCt., met dien ver stande, dat de minimum-rantsoenen tot 80 pCt. zijn gereduceerd, met uitzondering van het minimum-rantsoen voor electrisch koken, dat bestendigd blijft op 150 kWh per periode. Voor hen, wier minimum volgens de rantsoeneeringskaart voor de le periode 55 kWh bedroeg, is het minimum voor de 4e periode 18 kWh, voor de 5e periode 36 kWh en voor de 6e periode 52 kWh. Voor hen wier minimum voor de le periode 47 kWh. bedroeg, is het minimum voor de 4e periode 24 kWh., voor de 5e periode 46 kWh en voor de 6e periode 52 kWh. Nu de rantsoenen belangrijk zijn ver laagd, is het noodzakelijk, dat de ver bruikers regelmatig den meterstand controleeren, teneinde na te gaan hoe- vel stroom zij nog mogen verbruiken, en, indien noodig, tijdig maatregelen te nemen het stroomverbruik te beper ken de Staatkundig de Christelijk S V V V V De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. de met „25 reserve” gemerkte bon van de nieuw uitgereikte distributiekaar ten recht geeft op het koopen van twee kilogram aardappelen. Het koopen op de zen bon is vandaag reeds geoorloofd. Beroepstelers van aardappelen, hun ge zinsleden, en hun inwonend personeel mo gen in geen geval van dezen bon gebruik maken. Nadere mededeelingen om trent verplichte inlevering van de voor aardappelen bestemde bonnen zullen nog nader bekend worden gemaakt. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De op 20 Juli 1940 door den Rijkscom- missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden aangestelde commissaris voor de Marxistische partijen, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft na voltooiing der reor ganisatie van de Arbeiderspers en van de Centrale arbeiders verzekerings- en deposito-bank, alsmede na de opheffing resp. liquidatie van andere Marxistische instellingen en vereen igingen, thans ook de voorbereidende werkzaamheden voor de liquidatie van de Sociaal-Democratische Partij (S.D.A.P.) voltooid. Hij heeft dien overeenkomstig den Rijkscommissaris voorgesteld, over te gaan tot liquidatie van de Sociaal-Democratische Partij en daartoe een specialen liquidator te benoe men. Tevens heeft hij den Rijkscommis saris verzocht, hem met het oog op de voltooiing van deze taak en in het belang van de andere hem inmiddels opgedragen werkzaamheden, te willen ontslaan van zijn op 20 Juli 1940 aanvaarde verplich tingen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek ingewilligd en bij deze gelegenheid den heer Rost van Tonningen zijn dank betuigd voor de geslaagde uitvoering der hem destijds opgedragen werkzaamheden. De rapporten wijzen uit, dat het pu bliek tot nu toe slechts gemiddeld 6 pCt. op het gas. en electriciteitsverbruik be zuinigt. Blijkbaar houdt het publiek nog onvoldoende rekening met den ernst der omstandigheden en daarmee met de nood zaak der bezuiniging. Daarom worde nog eens nadrukkelijk de oproep her haald, om, zoowel in het algemeen be lang, als in dat van een ieder afzonder lijk, de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Indien men geen rekening houdt met de verscherpte rantsoeneering, kan men in ernstige moeilijkheden ge raken. Het was niet de bedoeling z.g. gas- looze uren in te voeren. Indien bepaalde gemeente.bedrijven hiertoe zijn overge gaan, dan is dit noodzakelijk in verband met plaatselijke omstandigheden. Dit zal echter op groote schaal moeten gebeuren, indien de bevolking zich niet strikt houdt aan de bezuiniging. Ook in die gemeenten, waar gaslooze uren zijn ingevoerd, moet streng de hand aan de vermindering tot 75 pCt. van het vroegere verbruik gehouden worden. Hoogere belastingen in de Sovjet-Unie Naar de Zweedsche radio meldt, aldus het D.N.B., heeft de hoogste Sovjet voor den oorlogstijd een verhooging der bijzon dere inkomstenbelasting voor de boeren verordend met honderd procent. Ook de inkomstenbelasting voor de geheele bevol king is naar gelang van het inkomen ver hoogd. Bij een inkomen van meer dan 500 roebel per maand worden de belas tingen verdubbeld. Personen op dienst plichtigen leeftijd, die echter geen mili tairen dienst behoeven te verrichten, wor den aangeslagen voor honderd tot twee honderd procent boven hun normale be lasting. naire Partij, Unie, de Liberale Roomsch-Katholieke Staatspartij en Sociaal-Democratische Arbeiderspartij Deze partijen, die het stelsel van de parlementaire democratie en dus van een voorbije gedachtenwereld vertegenwoor digen, hebben haar inwendige draag kracht en daarmede het gros ^van haar aanhangers verloren, die zich m andere groepeeringen vereenigen. Het optreden van deze partijen, althans van enkelen harer toonaangevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duide lijk en ondubbelzinnig gericht tegen de beTangen van de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete geval len, welke tenslotte het ingrijpen van de Duitsche politie vereischten. Daarmede was de noodzakelijkheid om deze partijen te ontbinden ontstaan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswijx. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G, Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr, 66, Tel. 721187 Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwar tier van den Führer: Het opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Vandaag zijn 20.000 soldaten van de nog bij Minsk ingesloten deelen van het Sovjetleger overgeloopen, nadat zij hun politieke commissarissen hadden doodgeschoten. stand genoteerd, tot welken het verbruik is verrekend. Door dezen stand van den op den meter aangegevenen af te trekken, krijgt men het verbruik. Op de kwitantie of nota is tevens de datum vermeld van de laatste meteraflezing; men kan dus ook het aantal dagen bepalen. Iedere periode omvat een tijdvak van twee maanden of 60 dagen. Wordt de meter een of meer dagen la ter opgenomen, dan wordt het rantsoen voor iederen dag met 1/60 verhoogd. Wordt daarentegen de meter een of meer dagen eerder opgenomen, dan wordt het rantsoen met 1/60 voor iederen dag ver minderd. Vervanging, geheel of gedeeltelijk, van een rantsoen gas door electriciteit, of om gekeerd, kan niet worden toegestaan. Overtreding wordt beboet Het is verboden gedurende een periode een grootere hoeveelheid electriciteit te gebruiken dan waarop men inge volge de rantsoeneeringsmaatregelen recht heeft. Van den verbruiker, die gedurende een periode een grootere hoeveelheid elec triciteit verbruikt dan waarop hij recht heeft, wordt een boete geheven van 50 pCt. van het over die periode door hem verschuldigde bedrag voor ver bruik, meter- en installatiehuur en vast-recht. Voigens buitenlandsche berichten hier een sterke verdedigingslinie Duitsche Stuka’s hebben zich met groot succes gemengd in de verbitterde gevechten, die ontstaan zijn bij den over tocht van Duitsche pantserafdeelingen over de Berezina. De Sovjets poogden, toen de eerste Duitsche tanks vasten voet hadden gekregen op den Oostelij- ken oever, den verderen opmarsch te ver hinderen. concentreerden eveneens pant servoertuigen en voerden bovendien al leszins sterke tankformaties per trein aan. Kort nadat de tankslag op den Oos- telijken oever was begonnen, mengden de Duitsche Stuka’s zich in den strijd en deden een vernietigenden aanval op de vijandelijke tankformaties. De uitwerking was buitengewoon groot en zoo werd de weg voor den verderen Duitschen op marsch vrijgemaakt. Deze aanvallen wa ren ook gericht op de treinen met pant serwagens. Verscheidene werden zwaar beschadigd en een locomotief vloog in de lucht. Bovendien werden bij dezelfde on derneming op den toevoerweg een groot Het is altijd goed, wil men niet ont goocheld uitkomen, de werkelijkheid onder de oogen te zien en voorbereid te zijn op de dingen, die zullen of kunnen komen. De werkelijkheid is, in direct materieel opzicht, dat ons vermoedelijk hier nog zware tijden voor de borst staan, een werkelijkheid, die ook de Rijkscommissaris, toen hij te Amsterdam zijn jongste groote rede hield, geenszins heeft verbloemd. Wijzende op de thans begonnen re geling van de Europeesche aangelegen heden, zeide hij, dat, als deze regeling is geschied, de toekomst van Europa politiek opgehelderd zal zijn en econo misch tenminste veilig. „Al wat Europa een of anderen of werkstof aan- Hernieuwde luchtaanvallen op Smolensk en Moermansk Bij de aanvallen van Duitsche gevechts- afdeelingen op voor den oorlog belang rijke doelen in het Oosten werden in de afgeloopen dagen fabrieken van de Sovjet_ bewapeningsindustrie te Smolensk succes vol met bommen bestookt. Smolensk is niet alleen een belangrijk spoorwegknooppunt, doch bezit ook een groot aantal voor de oorlogvoering van de Sovjets belangrijke munitiefabrieken, vliegtuigfabrieken en reparatiewerkplaat- sen voor spoorwegmateriaal. De vernieti ging hiervan beteekent voor de Bolsje wisten een niet te compenseeren verlies. Op 3 Juli heeft een groep Duitsche Stu ka’s een vliegveld bij Smolensk vernield. De gevechten in het hooge Noorden ont wikkelen zich volgens de vastgestelde plannen, waarbij ook aan het Duitsche luchtwapen weer een belangrijke taak ten deel valt. Een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen ondernam Donderdag aanvallen op de spoorlijn van Moermansk en stelde deze lijn nogmaals op een belangrijk punt buiten gebruik Een stationsgebouw werd vernield en een sneltrein succesvol be schoten. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 /««««««««««««««««««««««««««I? Groote buit aan vliegtuigen Bij hun opmarsch in de Baltische lan den hebben de Duitsche troepen een aan tal vliegvelden veroverd, die verleden jaar door de bolsjewisten waren aange legd met gebruikmaking van alle tech nische middelen. Zoo heeft één enkele Duitsche afdeeling door een verrassender: aanval 3 vliegvelden bij Dunaburg geno men en daarbij 103 vliegtuigen buitge maakt. Eenenveertig daarvan waren onbe schadigd en konden terstond gebruikt worden. De garnizoenen der vliegvelden werden na een kort vuurgevecht overwel digd. De gevechten bij Hangö Het gebrek aan initiatief, dat het Sovjetgarnizoen van Hangö toont, bewijst dat de Sovjets Hangö waarschijnlijk niet tot den laatsten man zullen verdedigen, meldt „United Press”. De artillerieduels bij Hangö duren voort. De Sovjets zijn hier voorzichtig met hun antwoord op de Finsche artilleriesalvo’s. De Sovjetbatte- rijen zijn handig gecamoufleerd en vuren slechts zelden meer dan een paar schoten achter elkander af, en houden dan op met vuren, voor de Finsche artillerie zich ingeschoten heeft. Hongaarsch Weermachtbericht In het Hongaarsche weermachtbericht van gisteren wordt gezegd, dat de Hon gaarsche troepen den terugtrekkenden vijand reeds in de Galicische vlakte ach tervolgen. De Hongaarsche luchtmacht heeft wederom met succes militaire doelen in de Sovjet-Unie gebombardeerd. Duitsche afdeelingen, die in Galicië op de bolsjewistische achterhoede stootten, ontdekten ver naar het Oosten sterke Sovjetstrijakrachten. Een poging der bols jewisten om de doorbraak van de Duitsche troepen door artillerievuur tegen te hou den, mislukte. Van 3 regimenten der Sovjetartillerie werd er een geheel ver nietigd, de beide andere leden zeer zware verliezen aan manschappen en materiaal. Vergelijking met veldtocht van Napoleon mogelijk Formaties Duitsche torpedovliegtuigen hebben in de Karelische kuststreek 2 vliegbooten van de Sovjets aangevallen en zwaar beschadigd. Een vijandelijk schip van omstreeks 2000 ton werd met schietwapenen aangevallen en in brand geschoten. In het gebied der Oostzeestaten ver nietigden Duitsche gevechts- en jacht vliegtuigen 6 transporttreinen en op de wegen 70 vrachtauto’s. In den centralen ffontsector vernietigden zij 34 pantser wagens en 50 vrachtauto’s en brachten zij verscheidene treinen tot ontsporing. Talrijke spoorlijnen werden door bom men vernield, alsmede stations en vele bruggen. Troepenconcentraties werden uiteen geslagen. In het hooge Noorden bij Moermansk werd een trein tijdens het rijden vernietigd en zijn vijandelijke stellingen door duikbommenwerpers ver nield. De strijd tegen de nog overgeble ven luchtstrijdkrachten der Sovjets wordt voortgezet Volgens tot dusver ontvan gen berichten werden in de laatste 24 uur 98 vliegtuigen der Sovjets vernield, waarvan 22 op vliegvelden en 76 in luchtgevechten - Bij ct Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, hebben de Bolsjewisten, die in het dal bij Minsk door Duitsche troepen ingesloten zijn, op 2 Juli nog slechts zwakke doorbraakpogingen gedaan. Het onophoudelijke bombardement door de Duitsche luchtmacht, die de Sovjet-af- deelingen aanviel, zoodra die uit de bos- schen te voorschijn kwamen, maakte de bolsjewisten murw. Op 3 Juli gaven zij in dit gebied niet meer van vechtlust blijk. Bij de doorbraakpogingen werden in één enkelen sector 20.000 gevangenen gemaakt. De Bolsjewisten vluchten naar het Oosten, in 2, soms ook 3 of 4 colonnes naast elkander. Duitsche gevechtsvlieg tuigen brengen hun in duikvlucht reus achtige verliezen toe. Die aanvallen heb ben op den 3en Juli tot groote opstop pingen geleid op de wegen, waarlangs de Bolsjewisten uit het gebied tusschen Bialystok en Minsk terugtrekken. De ver bindingswegen achter het leger zijn be zaaid met vernielde auto’s, waardoor de terugtocht nog bemoeilijkt wordt. Uit de ontvangen rapporten van gas. en electriciteitsbedrijven blijkt, het publiek nog weinig rekening houdt met het feit, dat de rantsoenen met in gang van 1 Juli j.l. met 25 pCt. zijn ver laagd en de minimumrantsoenen met 20 pCt. roepen waarna de koerier de trappen van het stadhuis besteeg en de oproep van den minister voorlas. Daarop werd deze oproep door den koerier zelf aan geplakt. waarna hij koers zette naar een volgende plaats. gevallen gas noodig is, kan dan worden beperkt. Rauwe groenten en fruit zijn bovendien gezond. Het eventueel koken op de kachels, welke straks onze kamer zullen ver warmen. Reeds door het water voor de thee, den afwasch e.d. daarop aan den kook te brengen, bespaart men veel gas. Electriciteit. Zooveel mogelijk profiteeren van het daglicht. De overheid is door het „verzetten van den tijd” voorgegaan. Men verwissele nu niet den dag met den nacht door ’s morgens laat op te staan en ’s avonds laat naar bed te gaan. Het vermijden, dat in gangen, verlaten kamers enz. onnoodig licht brandt. Het gebruiken van lichtkronen ver mijden, eventueel kan een aantal gloeL lampen van een lichtkroon worden los geschroefd, nog beter is om slechts uit sluitend een bureau-, lees, of schemer lamp te gebruiken. Het gebruik van perken. De radio afzetten, indien men er toch niet naar luistert. Het bevordert boven dien de goede verstandhouding met de buren. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft in een Verordening van 5 Juli 1941 een reeks partijen ontbonden, t.w.: den Vrijzinnig Democratischen Bond, Gereformeerde Partij, Democratische Unie, de Anti-Revolution- de Christelijke Historische Staatspartij, Staatspartij noodig heeft, is in vorm als grondstof wezig.” Op deze laatste Rijkscommissaris volgen „Wij willen niet loochenen, dat er nog ontberingen kunnen komen, mis schien zelfs zware ontberingen. Wij zullen wellicht de levensmiddelenvoor ziening tusschen dezen en den komen- dén oogst tijdelijk moeten beperken, misschien zullen we dezen winter ook niet voldoende kolen hebben om aan alle behoeften als in vredestijd te vol doen. Maar al deze beperkingen raken de zenuw van het Europeesche leven niet. Het is een kwestie van ons orga nisatievermogen en van onzen ijver, te zorgen, dat alle economische mogelijk heden van het nieuw verworven Europa en van de aangrenzende gebieden, die binnen afzienbaren tijd tot de Euro peesche economie zullen behooren, worden gebruikt om het levenspeil van de Europeesche volken te verzekeren.” Dit is een duidelijke wenk, ook aan het Nederlandsche volk, om voorbereid te zijn op een verzwaring van de economische moeilijkheden in de naaste toekomst. Dit is nu eenmaal niet anders. Een oorlog op zoo groote schaal als thans wordt gevoerd, brengt op allerlei ter rein, en vooral op het economische, ge weldige consekwenties met. Nu de loop van de geschiedenis ertoe heeft geleid, dat het lot van ons volk thans zeer hauw verbonden is met dat van cen- traal-Europa, hebben wij de onvermij delijke directe gevolgen daarvan te aanvaarden, in het vertrouwen, dat organisatie-vermogen en bestuursbe leid, zoowel aan Duitsche als aan Ne derlandsche zijde, er het beste van zullen weten te maken, wat er in de gegeven omstandigheden van te maken is, waarbij wij herinneren aan de vroegere verzekering van den Rijks commissaris, dat het Nederlandsche volk het in dit opzicht ni?t slechter zal hebben dan het Duitsche, waarmee zijn lot thans zoo nauw is verbonden. Maar het mag dan ook aan de mede werking van ons volk nietontbreken teneinde de productie zoo hoog moge lijk op te voeren en de voor het levens onderhoud enz. beschikbare middelen zoo rechtmatig mogelijk over allen te verdeelen, ook door zich te onthouden van practijken, die hiermee in strijd zijn en een anti-sociale sabotage be- teekepen van de maatregelen van de overheid. Wij leven in een overgangsperiode. Niemand twijfelt of er zal, hoe dan ook, uit den harden strijd, uit alle on rust, leed en ontbering van dezen tijd tenslotte een nieuwe en ruime vorm van samenleving van volken en men- schen geboren worden, in het bijzonder voor ons continent, een breede ge meenschap, waaraan ook ons land deel zal hebben en die, naar wij mogen hopen, sociale rechtvaardigheid, rust en welvaart voor allen zal brengen. Doch vóór het zoover is, zullen wij vermoedelijk nog moeilijke tijden moe ten doormaken en ons verschillende ontberingen moeten getroosten. Het is zaak, dit nuchter onder de oogen te zien en er op voorbereid te zijn en ernaar te handelen, opdat wij gezamen lijk die moeilijkheden kunnen te boven komen. RECRUTEERING VOLGENS OUDKOLONIAAL GEBRUIK De recruteering van Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In een door het D.N.B. van militaire zijde ontvangen commentaar op het Duitsche Weermachtbericht wordt de militaire toestand aan het Oosteljjke front als volgt gekenmerkt: 1. De aanvalsplannen der Sovjets tegen Midden-Europa zijn voor goed verijdeld. 2. Het bij de grens opgebouwde front van geweldige Sovjet-strijd- krachten is verbroken en versnipperd. Aanzienlijke deelen zijn geheel ver nield en uitgeschakeld. 3. De troepen, de luchtmacht en de uitrusting der Sovjet-weermacht zijn door de vernietigende gevechten zoo zeer verzwakt, dat de verliezen niet meer gecompenseerd kunnen worden. 4. Het Sovjet-front, voor zoover nog van een front gesproken kan wor den, bevindt zich overal op den terug tocht. De Duitsche en verbonden troe pen volgen op den voet en naderen thans de z.g. Stalin-linie, een natuur lijke verdedigingszóne van de Zwarte Zee, Oóstelijk van de Dnjestr, over Sjitomir en langs de Dnepjr, over Pskow, Oostelijk van het Peipusmeer en de Narwa tot de Finsche Golf. man, die door den minister van oorlog is afge- kondigd, heeft in het geheele land gis teren, volgens oudkoloniaal gebruik, plaats gehad, meldt S.P.T. Van den vroegen morgen af verspreidden zich koeriers over het geheele land, die wel iswaar de afstanden niet te paard afleg den doch daarvoor een meer modern vervoermiddel, namelijk de motorfiets, gebruikten. Indien zij in een stad of een dorp waren aangekomen, werd de bevol king met trompetgeschal bij elkaar ge- Van officieele zijde werden ons volgende wenken voor bezuiniging geven Gas. Het baden in rivier en zee in plaats van 1 et gebruik van warmwater baden. Het eerste is bovendien gezond. Men dient te profiteeren van hetgeen de natuur in dezen tijd biedt. Het gebruik van thermosflesschen, hoci. kisten e.d. Het beperken van het gebruik borden, kopjes, drinkglazen e.d. moeten in warm_ water worden wasschen. Het gebruik van rauwe groenten vruchten. Het gebruik van voedsel, slechts bereid kan worden van een enkelen dag Moskou bereikte. Terwijl de troepen van Napoleon gemid deld 16 tot 20 kilometer per dag aflegden, wordt heden 100 tot 120 kilometer per dag afgelegd. Overigens zijn de afstan den in de Sovjet-Unie werkelijk niet zoo geweldig. Niet meer dan 850 kilometer scheiden Moskou van de Finsche grens en van de Duitsche grens is het ook slechts 1100 kilometer naar de hoofdstad van de Sovjet-Unie. Men moet niet ver geten, dat'de Weermacht in Noorwegen, ondanks de geweldige terreinmoeilijk- heden en felle koude, 1425 kilometer moest afleggen en dat Servië en Grieken land tezamen ook een afstand van meer dan 1400 kilometer vormen. Amerika en Finland In zijn buitenlandsche politieke hoofd artikel behandelt „Pays Réel” de moei lijke positie, waarin Roosevelt door het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie geraakt is. Twintig jaar lang heeft men in- de Ver- eenigde Staten een geweldige propagan da voor Finland gemaakt, dat door de Yankees als het eenig fatsoenlijk volk van het oude continent werd voorgesteld, omdat zij betaalden. Nog in den winter van 1939 was er nauwelijks een Amerikaan, die niet zijn bijdrage leverde, om de helfhaftige troe pen van maarschalk Mannerheim te voor zien van ambulances en verbandmiddelen. Bovendien heeft Roosevelt zelf een cam pagne tegen de Sovjets en hun ideologie gevoerd. Thans is hij in zijn eigen val gevangen. Het is hem onmogelijk, een zoo bonte jas te keeren, hoewel hij daar in toch een zekere oefening heeft. Het Amerikaansche volk begint den waren zin van dit conflict te vermoeden. Het constateert, dat de meeste Europeesche landen zich thans tegen den gemeen- schappelijken vijand van de menschheid verheffen en^, dat de zaak van het recht en de beschaving piet aan de zijde der bolsjewisten is. In dit opzicht kan het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Vichy en Moskou het ontwaken van het Amerikaansche geweten, dat sinds al te langen tijd door geweten- looze demagogen is misleid, slechts be spoedigen. De gevangen genomen politieke commissarissen Te Berlijn heeft het lot van de politieke commissarissen van het roode leger sinds eenige dagen de belangstelling gaande ge maakt, meldt S.P.T. Deze personen, die den Sovjet-soldaat in de leer der partij inwijden en die zich door hun methodes en fanatisme berucht hebben gemaakt, zijn door de Sovjets met de aalmoezeniers en veldpredikers vergeleken, die voor de geestelijke belangen van de soldaten der andere legers zorgen. Van officieele Duit sche zijde is gistermiddag medegedeeld, dat deze vergelijking niet opgaat. De be voorrechte behandeling, die geestelijken ten deel valt, wanneer zij gevangen wor den genomen, zullen zeker niet op poli tieke commissarissen worden toegepast. Zij worden behandeld als gewone Sovjet soldaten, die in Duitsche krijgsgevangen schap raken. Op de vraag van een buitenlandschen journalist, of de Duitschers maatregelen zullen treffen, om te voorkomen, dat de politieke commissarissen hun activiteit in gevangenschap zullen voortzetten, werd van officieele zijde geantwoord, dat men zich hierover niet ongerust behoeft te maken. De Duitsche legerautoriteiten zul len ongetwijfeld de noodige maatregelen treffen om dit gevaar te vermijden. sterke verdedigingslinie bouwd zijn, doch men mag aannemen, dat het werk niet overal voltooid is. De Sovjets zullen in ieder geval trachten de linie te houden, maar hun kansen kun nen nauwelijks gunstig genoemd worden Het D.N.B. verneemt voorts van het front, dat de slagvelden rondom Bialy stok bezaaid zijn met honderdduizenden lijken van Sovjet-soldaten. De reusachti ge verliezen, die de Bolsjewistische legers hier de laatste dagen hebben ge leden, zijn voor het grootste deel veroor zaakt door de massale aanvallen der Sovjet-infanterie. Zonder op het aantal slachtoffers te zien zonden de Bolsje wistische aanvoerders hun afdeelingen infanterie, die waren samengesteld uit Kirgiezen, Oesbeken, Tartaren en Kau- kasiërs, naar de Duitsche linies. In dich te golven werden zij tegen de Duitsche pantserwagens opgedreven. Overal mis lukten deze aanvallen door het Duitsche vuur. De eene golf na de andere werd weggemaaid door machinegeweer- en ge schutvuur. Op één plaats trachtte een regiment cavalerie vergeefs door te bre ken. Steeds opnieuw waren de Bolsje wisten tot den aanval overgegaan, tot er van het geheele regiment geen man en geen paard meer over was. In een militair overzicht keert het Bel gische blad „Pays Réel” zich tegen de opvatting, dat de Duitsche Weermacht zich „in de Russische steppe zou verlie zen”, dus het lot van het leger van Napoleon achterna zou gaan. De schrij ver wijst er op, dat Napoleon het traject tusschen de Oostenrijksche grens en Smolensk in 55 dagen aflegde, hoewel - hij bijria niet behoefde te vechten, en dat aantal voertuigen en verscheidene stukken er nog 28 dagen noodig waren, alvorens

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1