De politiek Turkije van PALE DRY SHERRY De Sherry voor kenners Radiorede van Van het Syrische front De vernielingen door de Sovjets De overgeloopen Bolsjewisten De Sovjets overal op den terugtocht Verklaringen van generaal Wavell Te El. pag. '2 (Vervolg van het eerste blad) op CHINA Japan Duitsche vliegtuigen boven Engeland ZWEDEN BRITSCH-IND1S FRANKRIJK VEREENIGDE STATEN ONDERWIJS EN KERK Homs Predikbeurten iHKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier en de oorlog tegen de Sovjets Wat Berlijn zegt over de dreige menten van Stalin Doopsgezinde Broeder schap. s— HAAGSCHE COURANT Zaferdag 5 Juli 1941’ Roosevelt Rapport van minister president Saydam Sovjet-verliezen bij Bialystok 500.000 man geschat De Oekrainsche Sovjet-regeering naar Charkow Britten rukken op naar „Veldtocht in Syrië duurt een beetje lang” Paniekstemming in Moskou RECLAMES. RECLAMES. hoogstens voor aanvalsdoeleinden. POLITIEAGENT MAAKTE AMürx in- VERSPREIDE BERICHTEN ze- vliegtuig neergehaald. heer G. kerk, 10.30 Pfarrer uur A. Sobrinos opmarsch begunstigen, daar dat de voldoende het be- Ook ZILVER tegen hoogen prijs. THOMSONPLEIN IS TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in T Westen en Frankrijk opnieuw bekrachtigd zijn. Wellicht zijn reeds op het gebied van de handelspolitiek enkele kleine regelingen tusschen de beide regeeringen getroffen. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, (L. Voorhout 15). 10.30 uur ds. G. Westmijse, van Rotterdam. Onderwerp: „Is het leven nu een doolhof, een doodloopend slop of heeft het een uitgang?” Remonstr. gemeente, 10.30 uur ds. G. J. Sirks, van Amsterdam. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keuter. Luth. gem., 10.30 uur ds. D. Drijver met koorzang Aula Chr. H.B.S., Populierstraat 109, 10.30 uur ds. C. Riemers. Vereen. „Maarten Luther”. Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. L. Schutte, van Amsterdam. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. M. Miche lin Moreau. Duitsche Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15 uur. Onderwerp: God. Gulden tekst: Jesaja 43:3. UITBREIDING VAN DE DEFENSIE De regeering heeft besloten een plan uit te werken over de verdere uitbreiding en de organisatie van de landsverdediging in de komende periode van vijf jaar. De minister van defensie, Sköld, heeft naar aanleiding hiervan een uitvoerig verslag uitgebracht over de ontwikkeling van de Zweedsche landsverdediging. De kerksplitsing van de baan? In de jongste vergadering van den kerkeraad der Geref. kerk van ’s-Gra- venhage-West heeft ds. L. Oranje rapport uitgebracht over de schriftelijk ingeko men opmerkingen betreffende de splitsing der kerk waartoe de kerkeraad in begin sel besloot. Nadat verschillende leden over de zaak het woord hadden gevoerd en ds. Oranje van repliek had gediend besloot de kerkeraad het onderwerp niet verder in behandeling te nemen. Het Fransche legerbericht van gisteren meldt o a. De laatste 24 uur is de alige- heele toestand slechts onbelangrijk gewij zigd. In de omgevinig van Djezzin onder namen Australische troepen in den afge- loopen nacht een aanval. De gevechten duren nog voort. De sterke gemotoriseerde Britsche af- deeling, waaraan het garnizoen van Deir es Tsjor sedert eergister hardnekkig te genstand bood, schijnt er vanochtend, dank zij haar enorme numerieke supe rioriteit, in geslaagd te zijn de stad te omsingelen. In den afgeloopen nacht heeft het Brit sche luchtwapen weer bij 3 aanvallen talrijke brandbommen en brisantbommen van zwaar kaliber boven Beyroet laten vallen, waarmee de stelselmatige vernie ling van gebouwen en woonhuizen in verschillende wijken wordt voortgezet. De npaterieele schade was aanzienlijk en ook vallen eenige slachtoffers te melden. De hoofdstad van den Dzjebel Drus, Soeeida. wordt eveneens dagelijks gebom bardeerd. Naar te Vichy verder verluidt, is de Britsche colonne, die Palmyra heeft ge nomen. inmiddels in de richting Homs opgerukt. Mft betrekking tot den aanval van een nieuwe Britsche afdeeling van Irak uit op Noordoost-Syrië, wordt er in Fransche militaire kringen op gewezen, dat in deze streek slechts een zeer gering aantal Fransche strijdkrachten ligt, met onvol doende uitrusting, zoodat de toestand daar weinig bemoedigend is. GESLAAGD VOOR HET EINDEXAMEN? Na de krachtige inspanning voor het eindexamen wacht thans de intrede in de praktijk voor het bedrijfsleven. De alge- meene vorming van de middelbare school zult U daarbij steeds meer leeren waar- deeren. 1576 De bijzondere vorming moet nu echter een aanvang nemen. Deze verkrijgt U door de studie voor de zgn. praktijkdiploma’s, vroeger bekend als de „Mercurius-diplo- ma’s”, thans gecentraliseerd in de Nederl. Assoc, v. practijkexamens. Instituut Praehep (afd. ran Examen- opleiding Hugas, Elgersma, Potgieser) leidt U voor een dergelijk diploma op in 5 maanden, dus nog voor het examen van December 1941. Inlichtingen aan het secre tariaat Sweelinckplein 46. (Zie ook de advertentie-rubr iek. Het Duitsch-Turksche verdrag Vervolgens kwam de premier terug op het Duitseh-Turksche vriendschapsver drag. De heer Hitler, zoo zeide Saydam, heeft in zijn rede van 4 Mei de belang rijkheid van het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag onderstreept. Zijn woorden hebban in de harten van alle Turken de warmste ontvangst gevonden. Saydam dankte den Führer voor zijn betuigingen van vriendschap en verklaarde, dat ook het Turksche volk dezelfde vriendschap pelijke gevoelens jegens Duitschland koestert. Turkije wenscht hartgrondig, dat deze verhelderde atmosfeer door geen misverstanden zal worden vertroebeld. Ten aanzien van de verklaring van Mussolini in zijn rede van 10 Juni over de vriend schap van Italië jegens Turkije, verklaar de Saydam, dat het Italiaansch-Turksche pact van 1928 voor Turkije even belang rijk is als voor Italië. Tenslotte verzeker de de Turksche ministerpresident, dat de Turksche regeering er naar zal blijven streven, haar neutraliteit en haar goede betrekkingen met de naburen en vrien den in stand te houden. DE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG De Vereenigde Staten hebben gisteren hun 165-sten onafhankelijkheidsdag ge vierd met voorbeeldlooze massa-demon- straties voor de nationale eenheid. Het geheele verkeer en alle bedrijven werden stopgezet gedurende de tien mi- S.P.T. meldt uit Berlijn Nogmaals heeft de Wilhelmstrasse zich in bijzonder scher pe bewoordingen met eenige punten van de rede van Stalin beziggehouden. De officieele woordvoerder wees gistermid dag op de commentaren van de Duitsche pers en verklaarde, dat hij hier feitelijk weinig aan toe te voegen had. Ondertus- schen komen uit sommige deelen van de Sovjet-Unie berichten binnen, die den in druk wekken, dat de bedreiging van Sta lin ernstig gemeend is. Zoo heeft de zen der Reval, volgens een bericht uit Stock holm, een beroep op de bevolking van de Sovjet-Unie gedaan, haar medewerking te verleenen bij de versleeping van alle graanvoorraden, het vee en de machines naar het binnenland van de Sovjet-Unie. Enso op de Karelische landengte staat in brand, werd gistermiddag in Finsche kringen verzekerd. Hier zijn groote fa brieken, die de Sovjets reeds dagen voor dat een onmiddellijk gevaar dreigde, heb ben vernield. Reeds op 22 Juni was men in Berlijn in vete kringen van oordeel, dat de Sov jets dezen oorlog zouden voeren op een harde manier, vooral wanneer zou blij ken, dat zij den opmarsch der Duitsche legers niet kunnen tegenhouden. Uit de rede van Stalin, die door daden wordt gevolgd, blijkt, dat de gruwelen reeds be gonnen zijn en waarschijnlijk is dit nog slechts werkelijk een begin. ,,Ons deert het niet”, verklaarde men in de Wilhelmsrtrasse. ..de legerleiding zal zorgen dat de troepen geen gebrek lei den. Door de verwoesting van den oogst zullen de Duitsche soldaten geen gram GEWAPENDE OPZICHTERS BIJ HET BINNENHALEN VAN DEN OOGST In het Fransche staatsblad is een decreet gepubliceerd, waarbij de perso nen, die belast zijn met het toezicht op den oogst, door admiraal Darlan zulten worden gemachtigd, wapenen te dragen, meldt S.P.T. Ederveen. Geref. Kerken. Tweetal te Winschoten (2e predpl.) ds. G. Hagens te Asperen en J. R. Hom mes te Zuid-Wolde (Gron.). Beroepen te Berlikum de Kater, prop, te Amsterdam. brood minder eten. Zelfs als er geen koe meer in het veroverde gebied te vinden zal zijn, zulten de Duitsche soldaten het volte vleeschrantsoen krijgen, waarop de frontsoldaat recht heeft. Indien de water bronnen vergiftigd zulten worden, zal het leger voor zijn eigen watervoorziening zorgdragen. Maatregelen om het geheele bezettingsleger uit het vaderland van het noodige te voorzien, zijn reeds getroffen. Maar, zoo wordt er gezegd, de bevol king zal geen korrel graan ontvangen, in dien zij de bevelen van de regeering van Moskou uitvoert. Het Sovjet-volk zal de gevolgen zelf ondervinden. Ook Engelsche activiteit in de lucht In den afgeloopen nacht vloog de Brit sche luchtmacht met vrij zwakke strijd krachten naar West-Duitschland en wierp zonder uitwerking van beteekenis een aantal brisant- en brandbommen. Eenige vliegtuigen, die langs de Oost-Friesche eilanden probeerden door te dringen, keerden terug, alvorens zij het vasteland bereikt hadden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werd een vijandelijk Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10 uur cand. de Vries en 5 uur ds. J. de Jong, van Scheveningen. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Boukema. BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN In het kolenbekken van Ressaix bij Charleroi, is gisterochtend op 800 meter diepte een kolenstof-ontploffing ontstaan, waarop een hevige brand volgde. Zeven mijnwerkers kwamen om het leven, ven anderen werden gekwetst. Te Madrid is officieel bekend ge maakt, dat met ingang van 26 Juni Span je diplomatieke betrekkingen met het ko ninkrijk Kroatië heeft ingesteld. Naar United Press uit Londen meldt, heeft een Londensche rechtbank de eerste vonnissen tegen vakvereenigingsfunction- narissen wegens overtreding van de anti- stakingswet geveld. Zes mannen en een vrouw werden tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Men is in Gent begonnen met den aanleg van een dierentuin die, behalve exotische dieren, ook een openlucht theater en enkele tennisbanen zal bevat ten. De dierentuin zal een der modernste van Europa worden. Wat de levende have betreft, zal men zich in den beginne slechts met enkele diersoorten tevreden moeten stelten, zooals apen, antilopen, buffels, reptielen enz., daar de opzet, als gevolg van den oorlogstoestand, slechts bescheiden kan zijn. In de buurt van Interlaken (Zwit serland) heeft tijdens een militaire oefe ning een ongeval plaats gehad, dat aan een officier en twee soldaten het teven heeft gekost. Er werd met scherpe pro jectielen geschoten. Plotseling explo deerde een granaat, die Zich nog in den loop bevond, wat het bovengemelde ongeluk tengevolge had. Eenige andere militairen zijn zwaar gewond. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gouda (vac. ds. E. E. de Looze) ds. H. S. J. Kalf te Renswoude; Vollenhove (toez.) ds. J. C. H. Jörg te St. Johannesga (Fr.). Aangenomen naar Otterloo de heer W. de Bruijn, cand. te Geb. Excelsior, Zeestraat 59. Zondagm. 10.30 u. evangelisatie.samenkomst Spr. de heer te Cointre. OnderwerpHet volmaakte gebed. De heer J. Voshart zingt geestelijke liederen. Rest. „Den Hout”, Bezuidenhout 1113. Zondagmorgen 10.30 u. Psychiatr. stu diegroep over Christendom van de Daad. Spr. F. G. A. Mesker. Geb. Diligentia, Lange Voorhout. Zondag 10.30 u. Wijdingsdienst. Spr. mevr, Mayer. Een Chineesche politie-agent in de ternationale nederzetting te Sjanghai, die dienst had bij een zeer druk kruispunt, is plotseling door waanzin overvallen en heeft amok gemaakt. Zonder dat er eenige aanleiding toe bestond, verliet hij plotse ling zijn post en stormde een woning bin nen. Hier was slechts een persoon aanwe zig, die vredig lag te slapen. De agent schoot hem dood. Hierna liep hij de straat op en begon in het wilde weg op de voor bijgangers te schieten, zoodat er verschei dene getroffen neervielen. Nadat de waah_ zinnige eenige trommels van zijn automa tisch geweer had afgevuurd, waren de straten geheel verlaten. Op den grond lagen vele dooden en gewonden. Tenslotte schoot hij zichzelf een kogel door het hoofd. In een bericht van zijn correspondent te New York eischt de „Hochi sjimboen” dat de Japansche regeering veiligheids maatregelen zal nemen om ongunstige ontwikkelingen voor Japan te vermijden, voor het geval de Vereenigde Staten zouden trachten oorlogsmateriaal naar Wladiwostok te zenden. De eenige mogelijkheid om dit mate riaal te Wladiwostok te krijgen gaat via de territoriale wateren van Japan in de Straat Tsoegaroe en de Straat Soya. In ieder geval kan een Engelsch-Ame- rikaansche hulpverleening aan de Sovjet- Unie Japan niet onverschillig laten, daar dit een bedreiging voor Japan zou inhou den. Nationale vergadering spreekt vertrouwen uit in de regeering Na de uiteenzettingen van den minis terpresident, heeft de Turksche groote Nationale vergadering haar vertrouwen in het ministerie uitgesproken met 209 te gen 19 stemmen. De voorzitter van den Turkschen minis terraad, Refik Saydam, heeft gisteren in de groote Nationale vergadering verslag uitgebracht over de Turksche binnen- en buitenlandsche politiek. Saydam begon met te zeggen, dat de Turksche legers gereed zijn om het va derland en zijn belangen te beschermen. De binnenlandsche verdediging van het land is tot volste tevredenheid georgani seerd. De regeering heeft alles in het werk gesteld, om de onschendbaarheid van het land te verzekeren en het Turksche volk heeft met geestdrift alle besluiten van de regeerinig aangenomen. Het vorige verslag over de buitenlandsche politiek heeft Saydam zes maanden geleden aan de Nationale vergadering voorgelegd. Deze zes maanden hebben aan de geheele wereld gebeurtenissen van vitale beteeke nis gebracht. De groote wereldcrisis ont wikkelt zich met ongelooflijke snelheid. Wat de Turksche buitenlandsche politiek betreft, moet verklaard worden, dat zij de beste resultaten heeft opgeleverd. Als grootste resultaat van de Turksche bui tenlandsche politiek noemde spr. de ver betering der betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije. Dit pact is geen oppervlakkig werk, het is een belangrijk document, dat de richting van de Turk sche buitenlandsche politiek kenmerkt. Het pact met Duitschland is tegeti geen andere mogendheid gericht. Met betrekking tot het conflict tusschen Engeland en Irak drukte de ministerpre sident zijn leedwezen er over uit, dat alle pogingen voor een vreedzame oplossing geen resultaat hebben opgeleverd. Vervol gens gaf hij uiting aan zijn hoogachting jegens het volk van Irak voor de houding, welke het in dit conflict heeft aangeno men. Over den Saydam o.a. Turksche veiligheid uit moet verklaard worden, dat de betrekkingen met de bei- BENOIST-MECHIN’S TAAK TE ANKARA Omtrent de resultaten der opdracht van staatssecretaris Benoist-Mechin, die uit Ankara te Vichy is teruggekeerd, verluidt, meldt het D.N.B. uit Vichy, dat hij niet met de Turksche regeering heeft onderhandeld over het brengen van troepen naar of van Syrië door Tur kije en evenmin over den doorvoer van Griekenland naar Syrië over Turksch gebied. Benoist Mechin heeft een persoonlijke boodschap van maarschalk Pétain over gebracht aan den president Inönü en een antwoordboodschap uit Ankara meege bracht. Als resultaat der onderhandelingen kan genoemd worden, dat alle politieke en handelsverdragen tusschen Turkije1 toestand in Syrië zeide Van het standpunt der OPROEP TOT EENHEID „De tijd is gekomen om de spanningen in de Britsch-Indische binnenlandsche politiek te overbruggen en vereenigd tegen Engeland ten strijde te trekken”, zoo verklaarde de bekende Hindoe-teider Pandit Madammohan Malaviya op een dezer dagen te Benares gehouden Hindoe- conferentie. Spreker verweet Gandhi, dat diens politiek van louter passieven tegen stand tot niets leidt. In de geschiedenis van elk volk is er een tijd, dat men met de wapenen in de vuist moet strijden en dit tijdstip is thans gekomen. „United Press” meldt uit Berlijn Het extra-bericht van gisteren over de desertie van 20.000 Sovjets, nadat zij hun politieke commissarissen hadden doodge schoten, trekt te Berlijn sterke aandacht tn politieke kringen, daar deze desertie voor het eerst een kloof tusschen de Sovjet-troepen en de commissarissen ont hult Men ziet daarin het eerste voortee- ken eener revolutionnaire beweging in de Sovjet-Unie, of minstens een teeken, dat de Sovjet-troepen er niets voor voe len om in hopelooze posities nog tegen stand te bieden. Uit de capitulatie van deze 20.000 man leidt men af, dat de groote vernietigingsslag ten Oosten van Bialystok in feite afgeloopen is. Tijdens het verloop van dezen slag werden 120.000 Sovjets gevangen genomen en daar in de berichten van het oppercom mando Woensdag werd gezegd, dat het aantal dooden en gewonden een meer voud van het aantal gevangenen vormt, wordt geschat, dat de Sovjetverliezen in den slag bij Bialystok minstens 500.000 man bedragen. Deze' hooge verliezen moeten, zoo zegt men, zonder twijfel den Duitschen het aan twijfel onderhevig is. Sovjets in staat zullen zijn, versterkingen in allerijl naar dreigde front te brengen, te meer, daar de spoorlijnen en straatwegen zeer ern stig door de Duitsche bommenwerpers vernield zijn. De bladen wijzen er op, dat de Duitschers de zoogenaamde Sta- linlinie thans naderen. Militaire deskun digen vergelijken deze Stalinlinie met de Fransche Weygandlinie, die binnen 4 dagen werd genomen. Het A.N.P. verneemt uit Rome, dat de Sovjet-regeering van de Oekraine haar zetel van Kiew naar Charkow verplaatst heeft. Duinoordkerk, 10 uur ds. J. M. Gerrit sen, van Wichmond; 10 uur jeugdkerk ouderen ds. J. W. Schokking, 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming. Nassau Jeugddienst. Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. A. de Voogd van Delft. Geb.' Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. •Voorsteegh. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustwegi 10.30 uur ds. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J N. Pattist. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 3 uur samenkomst. Spr. de heer L. Bronsveld. Onderwerp: „Wederopstanding des vleesches”, Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5 uur ds. Nieuwen- huyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 u. en 5 uur ds. de Jong; Bilderdijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 5 uur ds. J. Pol man, em. pred. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds .Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gas laan 46. 10 uur en 5 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 u. en 3.30 u. leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenstraat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 10 uur en 5.30 uur kerkgebouw Vrijz. Herv., Beeklaan ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem... Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 5 uur ds. Vas- seur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstr. 22, 10.15 uur Heilig Avondmaal en 7 uur sa menkomst. Spr. de heer Hute van Am sterdam. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur Heiligingssamenkomst en 6 uur Evan gelieverkondiging. Spr. de heer J. Sevens- ma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing. Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 n. H. Avondmaal en 7 uur samenkomst. Pinkstergemeente, Laan 5, 10 u. Avond maal, 7 u. prediking. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 10 uur prediking en 5 uur H. Avondmaal, 7 u. jongeliedensamen- komst Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur ds. D. J. de Jong, en 5 uur H. Doop en H, Avondmaal ds, D, J. de Jong. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking ds. B. Fa bric, 5 uur Heilig Avondmaal, 7 uur jeugd werk de heer W. J. Sparenbung. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159. Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad_ ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102. Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers) Zevende Dags-Adventisten geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gemeen- te (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 5 uur. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Bees tenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst, 7.30 u, verlossingssamenkomst, geleid door me vrouw kolonel Kerkhoven. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen. Loosduinschekade ll, 10.30 uur en 5 uur’ vergadering. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Pontificale H, Mis, opgedragen door mgr. F. A. Brandt. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastr. 7, 10 uur H. Dienst. Kerk der ChristOlogen, Prins Hendrik plein 15, 10.30 uur genezingsdienst voor allen. Spr. de heer C. J. van Beemen. Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 u. ds. de Jong» Ned. Herv. vereen.. Menninckstraat 41» 10 uur en 6 uur leesdienst. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 5 uur ds. B. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. Ter gelegenheid van onafhankelijkheids dag heeft president Roosevelt een radio rede gehouden. Hij begon met te zeggen, meldt het D.N.B., dat, evenals bij de on afhankelijkheidsverklaring van 1776, de Amerikaansche vertegenwoordigers ook in de tegenwoordige crisis den plicht hebben de motieven voor hun handelingen bekend te maken. Toen, aldus zeide Roosevelt, stond het groote beginsel op het spel, dat de regeering haar volmachten krijgt door goedkeuring van de geregeerden. In de laatste jaren is een nieuwe vorm van „ty rannic” opgedoken, die de grondgedachte van 1776 in het buitenland heeft wegge drongen. Ook in Amerika zijn deze begrip pen bedreigd. De president polemiseerde op deze wijze tegen de „aanvallers” en „dictatoren” en verklaarde, dat „de menschelijke vrijheid” in vete landen „door een heerschappij van geweld” vernietigd dreigt te worden. Het was niet duidelijk, of hij daarmede de geweldheerschappij der bolsjewisten in de Sovjet-Unie bedoelde, wien hij, zooals be kend, zijn steun heeft toegezegd. Verder verklaarde hij, dat ook Amerika be dreigd wordt door de nieuwe staatsvormen die in tegenspraak zijn met die van 1776. Amerika streeft er dan ook ernstig naar het Westelijk halfrond en de „vrijheid der zee” te verdedigen. Daarvoor heeft men niet alleen- eenheid noodig, maar ook snelheid, flinkheid en werklust Er moet een einde komen, aan gemopper en sabo tage, die een veel diepere uitwerking heb ben dan het in de lucht laten vliegen van munitiefabrieken. „Ik verklaar voor het volk der Vereenig de Staten plechtig”, aldus besloot Roose velt „dat de Vereenigde Staten nooit een gelukkige oase zouden kunnen blijven te midden van de woestijn der dictaturen. Daarom hernieuwen wij Amerikanen den eed voor het land en de vlag, met het doel onze werkkracht en, zoo noodig ook ons teven beschikbaar te stellen”. Engelschen bombardeerden Damascus „Ofi” meldt uit Beyroet: Op grond van mededeelingen uit volkomen betrouw bare bron kan verklaard worden, dat het bombardement van Damascus op 26 Juni, dat de Engelsche propaganda aan de Fransche luchtmacht had toeigeschreven, door Britsche vliegtuigen is uitgevoerd. Het onderzoek van 4 niet ontplofte bom men, alsmede van scherven van andere bommen, heeft dit duidelijk bewezen. Zoodra de bevolking van Damascus zeker heid had verkregen, dat de Engelschen dezen aanval ondernomen hadden, ont stonden er betoogingen, als gevolg waar van Arabische markten gesloten moesten worden. de oorlogvoerende staten in Syrië nog steeds goed zijn. Hoe ook de afloop van den strijd in Syrië zal zijn, de Turksche politiek jegens het land zal niet gewij zigd worden en de Turksche sympathieën voor het volk van Syrië zullen steeds ge lijk blijven. Over den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjets zeide spr.„Turkije heeft van het begin af aan niet geaarzeld zijn standpunt bekend te maken. De regeering heeft de oorlogvoerende landen er van in kennis gesteld, dat Turkije zijn strikte neutraliteit wil handhaven.” Generaal Wavell, die als opperbevel hebber van de Britsche strijdkrachten naar Britsch-Indië is overgeplaatst, heeft tegenover journalisten verklarin gen afgelegd over den toestand in de Middellandsche Zee en over den oorlog in het algemeen, zoo meldt de Engel sche nieuwsdienst uit Cairo. Het D.N.B. bericht hierover het volgende: Na inleidende woorden over den veld tocht in Abessinië betoogde Wavell, dat het met den veldtocht in Syrië „een beetje lang duurt” en dat er „slechts zeer langzaam” vorderingen gemaakt worden. Het was niet aangenaam, zoo vervolgde hij, tegen vroegere bondgenoo- ten te gaan strijden. De Fransche troe pen in Syrië hebben zich opvallend dap per geweerd. Den toestand aan de grens van Egyp te noemde Wavell bevredigend. In zijn verdere uitenzettingen gaf hij echter toe, dat de Engelsche troepen tot den aftocht genoopt werden en een geheel aantal waardevolle gevechtswagens ver loren hadden. Evenwel, zoo zei hij ver der, is het moreel van de Britsche strijdkrachten goed. Hoewel wij dus onze zorgen en moeilijkheden hebben, geloof en hoop ik toch, dat de defen sieve positie van het Midden-Oosten be vredigend is. In tegenstelling tot de tot dusver nagestreefde propagandatactiek van de Engelsche regeering, die de Sy rische invasie met de aanwezigheid van Duitsche troepen in het Fransche man- daatsgebied verklaard had, gaf Wavell toe, dat dit niet het geval geweest is, want anders, zoo z'ei hij, hadden wij groote moeilijkheden beleefd. Op een vraag van de journalisten naar de uitwerking van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie op het Midden-Oosten, beweerde Wavell, dat de Engelschen daardoor een rustpoos ge kregen hebben, welke den Britschen troepen de mogelijkheid verschaft, om op adem te komen en tijd te winnen. De verdere uitwerkingen van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie kunnen moeilijk beoordeeld worden, want de tactische bewegingen van de Duitschers zijn tijdens dezen geheelen oorlog slecht te volgen geweest. Boven dien is het eveneens moeilijk, het weer standsvermogen van de Sovjets vooruit te berekenen, zoo besloot Wavell zijn uiteenzettingen. Bevolking verlaat Beiroet De evacuatie van de burgerbevolking uit Beiroet maakt goede vorderingen. Men schat, dat driekwart van de bevol king zich uit de stad naar de bergen in de omgeving begeeft. De straten zijn met allerlei voertuigen, die huisraad vervoe ren, verstopt. Bij alle autobushaltes en in de garages van de autobusmaatschappijen wacht de Bevolking op gelegenheid om de stad te verlaten. Japansche actie in Indo-China? Te Londen wint de indruk veld, meldt United Press, dat Japan op het punt staat zijn politiek van niet-inmenging minstens in zoover op te geven, dat het den marsch naar het Zuiden weer op zal nemen. Men gelooft te Londen, dat Japan de bezetting van Indo-China voort zal zetten en misschien een Japansche vloot- basis in de Camrahnh-baai zal oprichten en bases voor de Japansche luchtstrijd krachten in Zuid-Indo-China zal eischen. Terugroeping van Japansche schepen Het terugroepen van verscheidene Ja pansche schepen uit den Stillen- en uit den Atlantischen Oceaan wordt in scheepvaartkringen te Tokio hiermede gemotieveerd, dat Japan deze vaartuigen noodig heeft voor de verbinding met zijn eilanden. Zoo zal o.m. de Japansche scheepvaartmaatschappij, die een gere- gelden dienst tusschen de Vereenigde Staten en de Philippijnen onderhield, haar werkzaamheden stopzetten. Vrij sterke strijdkrachten van het Duit sche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht industriebedrijven in de Midlands en andere belangrijke militaire doelen van het Britsche eiland met goede uit werking aangevallen meldt het D.N.B. De gezamenlijke omvang van de aangerichte verwoestingen valt op het oogenblik nog niet te overzien, daar de rapporten van eenige formaties nog niet zijn uitge werkt. De Engelsche berichtendienst meldt, dat het Duitsche luchtwapen in den afgeloo pen nacht boven Engeland weer een „vrij groote” actie ontketend heeft. In het Zuidwesten van Engeland en in de Mid lands zijn bommen gevallen en er ver toonden zich meer vliegtuigen boven Engeland dan sinds verschillende nachten het geval was. Een formatie Duitsche bommenwerpers heeft ook een korten maar hevigen aanval op een Britsch con- vooi ondernomen. Luchtgevecht boven Het Kanaal Gistermiddag vroeg heeft een formatie van 20 Britsche gevechtsvliegtuigen, die krachtig beschermd werd, getracht het bezette Fransche gebied te naderen De formatie werd echter nog voor het be reiken van de Kanaalkust door Duitsche jagers aangevallen. Er ontstond een ver bitterd luchtgevecht, in het verloop waar van, volgens de voorloopige waarnemin gen. 8 Spitfires werden neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist, aldus het D.N.B nuten, waarin Roosevelt's rede via de radio uit Hydepark werd uitgezonden. Vervolgens speelden muziekcorpsen van de Amerikaansche marine en duizenden andere orkesten in het geheele land het volkslied. De bevolking die overal in het geheele land den feestdag in de parken en aan het strand doorbracht, kon de plechtigheid beluisteren door de overal opgestelde luidsprekers. NIEUWE STEUNPUNTEN NOODIG In een hoofdartikel beweert de Chi cago Daily Tribune’'’, dat de verdediging van het Westelijk halfrond vereischt, dat de Vereenigde Staten nieuwe steunpun ten gaan bezetten. Daartoe behoort Natal in Brazilië, dat een sterke luchtbasis moet worden. Het schijnt echter, dat Bra zilië weigert deze plaats af te staan. Vol hardt Brazilië in zijn houding, dan betee- kent zulks, dat het evenals Argentinië niet wenscht, dat de Vereenigde Staten Zuid-Amerika verdedigen. Het blad schrijft, dat Noord-Amerika de Azoren en de Kaap Verdische eilanden nooit voor verdedigingsdoeleinden noodig heeft, doch Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds. J. Smelik, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg’ 9 uur en 10.45 uur ds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds. J. G. Feenstra, van Scheve ningen, 5.30 uur ds. J. Smelik. Wassenaar Ned. Herv. kerk (Schoolstraat), 10.05 au ds. ten Kate, 5.05 u. ds. Honders. Kievitkerk, 10.05 uur ds. Honders. Ned. Protestantenbond, 10.30 uur mei. ds. J. W. Herfst, van Wassenaar. Rijswijk Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. A. Offe rings, van Scheveningen, en 6.30 uur ds. Ph. Oldeman, van Santpoort. Geb. Chr. Belangen. Oranjelaan 36, 6 u. dr. K. van de Pol. Voorburg Oude kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. A. Hoekert, 6 uur ds. M. J. C. Visser, van Rotterdam (jeugddienst) Noorderkerk, Bilderdijklaan, 11 uur ds. J. Roodenburg. Kinderkerk, Vreugd en Rust. 10 uur de heer A. v. d. Rest. Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur en 5 uur ds. mr. W. S. de Vries. Noorderkerk, 9.30 uur en 5 uur ds. P. K. Keizer. Effathakapel, 10 uur en 5 uur ds. H. W. Wierda, van Vijfhuizen. Vereen, v. Vrijz. 'Godsd., geb. Fransche gem., 10.30 uur ds. J. Eikema, van Zaan dam. Palmyra was slechts zwak verdedigd Met betrekking tot de inneming van Palmyra door Britsche strijdkrachten, verklaart men in militaire kringen te Vi chy, dat deze stad, die slechts door 300 man en 20 vliegers 13 dagen lang is ge houden. op 3 Juli, des ochtends om één uur gevallen is. Na de verovering van een ten Westen van Palmyra liggenden berg, was het de Britsche artillerie mogelijk de diep gelegen Fransche kazerne te Pal myra onder direct vuur te nemen. De ver dediging van de stad besloot daarop tot de overgave. In Sovjetkringen te Ankara is een be richt ontvangen over den toestand in Moskou, waaruit blijkt, meldt het A.N.P. dat Moskou in toenemende mate den in druk wekt van een stad, welke de oorlog snel en onverbiddelijk nadert. De ver- duisteringsvoorschriften werden na het eerste luchtalarm, waarna paniekachtige toestanden onder de bevolking heerschte, door de stedelijke organen scherp gecon troleerd en ten uitvoer gelegd. Het klein ste vergrijp tegen de voorschriften werd zeer zwaar gestraft. Het werd de burger bevolking verboden des nachts op straat te zijn. Slechts arbeiders, die nachtdienst gaan verrichten of hebben verricht mo gen voorzien van een bijzondere vergun ning op straat zijn. Aan de arbeiders is een streng bevel uitgevaardigd, waarin het verlaten van den arbeid verboden wordt. Dit bevel is veroorzaakt door het feit, dat vete arbeiders ondanks alle offi- cieele aanwijzingen de zóne als gevaar lijk beschouwen en probeeren deze zóne te verlaten. Alle uit Moskou vertrekkende reizigers worden zeer streng gecontroleerd, daar men een paniekstemming in de kiem wil smoren. Talrijke geruchten doen in de stad de ronde en de zenuwachtigheid in officieele kringen slaat over op de be volking. In diplomatieke kringen is men van opvatting, dat de opperste verdedigings- raad van de Sovjet-Unie reeds in het geheim opdracht heeft gegeven in een Noordelijker gelegen stad, b.v. Görki voorbereidingen te treffen voor het huis vesten van de regeeringsautoriteiten, het geen op de bevolking geenszins kalmee- rend heeft gewerkt en als een alarm signaal wordt beschouwd Men meent uit de woorden van Stalin te kunnen op maken, dat er voor de Sovjet-Unie het grootste gevaar bestaat. In militair opzicht schijnt het voor naamste vraagstuk te liggen in de moei lijkheid alle reserves, die in het achter land klaar staan, naar het front te transporteeren. Sedert dagen wachtten in de voorsteden van Moskou geconcen treerde troepen op hun vervoer. Men heeft kunnen waarnemen, dat troepen transporttreinen, die reeds vertrokken waren, na een termijn van twaalf uren plotseling weer Moskou binnenreden en uitgeladen werden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2