K RECHTZAKEN HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT LAATSTE TELEGRAMMEN KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN LAATSTE BERICHTEN SUPRAUN ONiSMtntNO ooo« GtHAirt uk .sueeux**. TUStN 35 tN 60 C4NtNIDUl fMMUUr. KUNSTZAAL PLAATS 21 MATINEE RESIDENTIE-ORKEST ONDERWIJS EN KERK Duitsche van en en AANVALLEN OP BR1TSCHE VLIEGVELDEN Opmarsch Roemeensche troepen in Bessarabië Jonge spelers in den Stads schouwburg Aanvallen op Tobroek Sidi el Barrani DANSAVOND HARALD KREUTZBERG DE OPRICHTING VAN MUZIEK CORPSEN ROSTAND’S „LES ROMANESQUES” 7 Juli 1941 3e bl. pag. 2 CONCERT ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST Aan den vleugek Friedrich Wilckens OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant HAAGSCTTE COURANT Maanda .(Zie verder 3e blad, pag. 3.)' g BEGRAFENIS F. A. HAVERMANS Earopa, ontwaak. Bargers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar, dat uit het Oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor vrijwilligersCentrale van de Waffen S.S., bareaa Nordwest, den Haag, Stad houder slaan 132. Rijksposjspaarbjmkje^ Amsterdam,~a. Pel, SolistenAdrian Aeschbacher, piano KL de Rook, klarinet Czernowitz genomen Soliste: Lini Schroder, zang Dirigent: Jan van Epenhuysen Or- DELFT Verheugend groote belangstelling bij het publiek. en ge- het gezelschap, n.l. de opvoering van Edmond Rostand’s „Les P In de parochiekapel van de H. Agnes, heeft pastoor J. M. P. A. Wils, geassis teerd door de kapelaans J Velsenboer en J. W. Redeker een mis opgedragen. Een zangkoor onder leiding van H? L. Smets, heeft een driestemmige mis van Perosi ge. zongen. JAN BOM De jonge Nederlandsche violist Jan Bom, heeft gisteravond in de Humbuld Club te Berlijn gespeeld. De critieken in de och tendbladen spreken van een groote be gaafdheid en edelen toon. Geref. Kerken. Aangenomen naar Echten (Fr.) de heer G. J. Grafe, cand. en hulppred. te Roosen daal, die bedankte voor Geersdijk (Z.). „Een ROME, 7 Juli. (Stefani.) Weermacht- bericht no. 397 luidt als volgt In Noord-Afrika heeft de Italiaansche artillerie detachementen infanterie en pantserwagens van den vijand aan het front van Tobroek bestookt. Italiaansch- Duitsche luchtformaties hebben duik- aanvallen gericht op vijandelijke bat terijen en stellingen der sterkte en an dere toestellen hebben concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen ten Zuid westen van Sidi el Barrani gebombar deerd. De vijand heeft een nachtelijken aanval gedaan op Benghasi. In Oost-Afrika wordt levendige be drijvigheid der artillerie gemeld in den sector van Woltsjefit in Gondar. Gistermiddag heeft de vijandelijke luchtmacht een aanval gedaan op Pa lermo eenige schade aan de haven, 3 dooden en een twintigtal gewonden onder de burgerbevolking. BERLIJN. 7 Juli (D.N.B.) In den afge loopen nacht heeft de Duitsche luchtmacht behalve schepen ook 2 Engelsche vlieg velden met uitstekend resultaat aangeval len. Op een der velden stortte een hangar in, terwijl andere in brand geraakten. Verder zijn wederom verscheidene haven werken aan de Britsche Oostkust gebom bardeerd. i a. Economische rechter In het verslag van de zaak tegen een 39-jarigen koopman, die door den econo- mischen rechter is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens fraudu. leuzen handel in koffie, was sprake van een compagnon van verdachte, zekeren de V., die eveneens veroordeeld zou zijn tot die straf. Dit laatste blijkt op een misverstand te berusten. De heer de V. staat geheel buiten deze zaak. Contact met het departement gewenscht Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend In de negen grootste Nederlandsche or kesten hebben belangrijke verschuivingen plaats moeten vinden. Het gevolg hiervan is, dat de minder kapitaalkrachtige orkes ten worden bedreigd, omdat de leden, zoo- als vanzelf spreekt geneigd zijn naar de beter gesitueerde over te gaan. Een goede bezetting van de groote orkesten is van belang en derhalve heeft het departement de leiding genomen bij alle werkzaam heden, die verband houden met proefspel en plaatsing, waardoor kan worden ver meden, dat de weinig kapitaalkrachtige orkesten uit elkaar vallen. Het spreekt vanzelf, dat een beroep ge daan wordt op het groote aantal nog werklooze, Nederlandsche musici, maar hierbij dient ermede rekening te worden gehouden, dat slechts weinigen onder hen de geschiktheid bezitten, om als orkest- spelers op te treden. Het is van het grootste belang voor het Nederlandsche muziekleven, dat de thans beschikbare vrije krachten voorloopig ge reserveerd blijven voor de negen orkesten. De vorming van bijv, politieorkesten en andere beroepsmusici kan dus op het oogenblik gevaar opleveren voor het kunst gehalte van deze negen, welk gevaar onder alle omstandigheden moet worden ver meden. Zij, die bij de vorming van orkes ten betrokken zijn, dienen zich dus van het eerste oogenblik af in verbinding te stel len met het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, afdeeling muziek, welke de belangen van het geheel dient. Hierdoor kan tevens worden vermeden, dat een algemeen verbod voor het oprich ten van orkesten wordt uitgevaardigd. De betrokkenen worden dus ook in hun eigen belang üitgenoodigd, nauw contact te houden met het departement. gehad met den het departement DE HEER H. J. G. M. LIESKER OVERLEDEN Hier ter stede is in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer H. J. G. M. Liesker, directeur der N.V. Hubert Lies- ker’s Levensmiddelenhandel, alhier. De begrafenis zal op Donderdagmorgen 10 Juli plaats hebben, na den Uitvaart dienst in de Parochiekerk van St. Liduina aan de Schenkkade, op de R.K. Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. REM BR AN DT-H ERDENKING De herdenking van Rembrandt’s geboor tedag op 15 Juli a.s., des avonds om half 8 in de Westerkerk te Amsterdam kan, naar het departement van Volksvoorlichting en Kunsten ons mededeelt, door ieder koste loos worden bij gewoond. van de gemeente in vier parochies. De diaconie der Ned. Herv. ge meente heeft van wijlen mevr, de wed. Busky-te Nuyl een legaat van honderd gul den ontvangen. He t bestuur van de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxem burg heeft in de plaats van den heer J. C. Surie tot correspondent benoemd den heer Tj. Hoekstra te Delft. LEIDSCHENDAM Met ingang van 1 Augustus a.s. is tot beheerder van het postkantoor te Leidschendam benoemd de heer M.. L. Stufkens, comm. P.T.T. te Gorinchem. Zaterdagavond heeft Harald Kreutz- berg voor talrijke toeschouwers zijn tweeden dansavond in dit seizoen in de Kurzaal gegeven. Het programma om vatte verscheidene dansen, welke de kunstenaar ook bij zijn eerste optreden ten tooneele had gebracht en oude re- pertoirenummers, welke echter voor vele bezoekers waarschijnlijk nog nieuw Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken is H. Duursma tot burge meester van de gemeente Slochteren benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is J. E. Oosterbaan, algemeen be drijfsleider bij het staatsbedrijf der Alge, meene Landsdrukkerij, de persoonlijke titel van adjunct-directeur bij genoemd bedrijf toegekend. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is benoemd tot secretaris van den Armenraad te Venlo, mr. A. A. Tonnaer, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is bevorderd tot commies bij de Scène uit het eerste bedrijf. Van links naar rechts: Evert Burema, Chr. van Ees en Fons Rademakers (Polygoon) EEN MULO-VERBAND GESTICHT De drie bestaande Mulo-vereenigin- gen, n.L de Vereenigingen voor Neutraal, die voor R. Kath. en die voor Chr. Mu lo, hebben een Mulo-verband in het le ven geroepen. In een te Utrecht gehou den vergadering werd de stichtingsacte vastgesteld en een bestuur uit vertegen woordigers der drie vereenigingen geko zen. Als voorzitter treedt op de heer L. Bot, als secretaris de heer J. A. Pronk en als penningmeester de heer J. Jac. Janse. Als hun secundi zullen fungeeren de heeren Z. Regelink, W. Uittenbogaard en H. E. C. Swuste. De voorzitters der drie vereenigingen hebben een onderhoud secretaris-generaal van van Opvoeding, Wetenschap eh Cultuur bescherming in betrekking tot de moei lijkheden, inzake de leerlingenschaal bij het U.L.O. R.K. HBS. te Leiden. Eindex. R.K. H.B.S. te Leiden. Afd A. Geslaagd: A. van Bastelaar, Alphen a. d. Rijn, R. Derks. den Haag, J. Feld, den Haag, K. Fisser. Voorburg, M. van Huy- stee. Heemstede, J. Jurgens, den Haag, A. Knaapen, Alphen a. d. Rijn. N. van Maarle, Leiderdorp, J. v. Rijn, den Haag en F. v. d. Weijden, Nieuwkoop, Afgewe zen 3. den estafetteloop waren de groepen van school 15 die van 14 de baas, zoodat de wisselprijs in het bezit kwam van school 15, na drie maal achtereen door school 14 gewonnen te zijn geweest. De kerkeraad der Geref. Kerk te Delft heeft besloten tot instelling van een vierde predikantsplaats en indeeling „KUNST VAN ONZEN TIJD” In de kunstzaal „Kunst van onzen Tijd” alhier wordt op Woensdag 9 dezer, des avonds te 8 uur een tentoonstelling ge opend van schilderwerken van: Piet Bek. ker, Wladimir Biëlkine, Herman Bogman, Cees Bolding, Jacques Chapchal, Paul van Eeden, Wim de Haas, Toon van Ham, Aait Cock, Han Krug, Ronald Lindgreen, Ge rard Marré, H. Martin, Jasper Pasman, J,an Paul, J. S. Rietveld, Kees Roovers, mevr. D. Roovers-Verploegh, Louis Schrik- kel, Leonid Sologoub, Paul van der Ven, Reinder Visscher, Frits Weiland, alsmede beeldhouwwerken van: mej. Frans Carba- sius. P. Biesiot, Johan Keiler, Leo Muys- ken. De heer ir. Th. F. Vreede zal hierbij een inleidend woord spreken. V o or d e V r ij e G e re f. Gemeen. te. Menninckstraat 7, te Scheven ingen. spreekt Dinsdagavond 8 Juli 7 uur ds A. W. de Rover, van Vlaardingen. Geref. kerken. Beroepen te Harderwijk (2de pred.pL) fis. J. Vrolijk te Epe LOOSDUINEN Goede Tempelieren Het 9-jarige bestaan van afdeeling 117 „Wie wil die kan” van de Orde van Goede Tempelieren te Loosduinen is Zaterdag in de benedenzaal van hotel „De Roskam” feestelijk herdacht. De voorzitter, de heer Kraaijenoord, opende met een hartelijk woord van welkom. Hierna gaf de mond» harmonica-vereeniging „Bravo” onder lei ding van haar directeur, den heer A. L. Knorr, eenige vroolijke nummers ten beste hetgeen door de talrijke aanwezigen met uitbundig applaus werd beloond. Koof Ooievaar de bekende Tempelieren-dlchter, dat onder den titel „Een romantische liefde" ten tooneele is gebracht Zelfs het stuk draagt het kenmerk van jeugd niet alleen in het onderwerp: een jeugdige liefde, maar ook in zijn uitwer king door den dichter, die in die jaren zijn beroemdste stukken „L’Aiglon” en „Chanteclair" nog schrijven moest, werken die dramaturgisch wellicht veel verder zijn maar die toch niet de charme en jong-dich- terlijke ontstuimigheid hebben van dit al leraardigste spel. De muziek, die Lex Moser voor het stuk heeft geschreven en die uitgevoerd werd door leerlingen van het Rijksconservato- rium voor muziek, was natuurlijk niet domineerepd, zij vervulde, met juist be grip voor de, den componist gestelde taak, een dienende en „illustratieve” bemidde ling en was als zoodanig voortreffelijk ge slaagd. Lex Moser had bovendien de sfeer en den tijd uitmuntend getroffen. De matinee had nog een bijzondere at tractie door het optreden van leerlingen van de bekende balletschool van Peter Leoneff. Zij maakten, onder de veelbelo vende choreografische leiding van Ellen Carina een indruk van speelsche en dar tele uitbundigheid, zwierig, licht en gra cieus. Natuurlijk wist, in deze omlijsting, bo vendien nog gebracht door spelers, wier toewijding en ambitie ons op een der re petities reeds was opgevallen, Rostand's stuk tè boeien. Het miste zijn, haast klas siek geworden, uitwerking niet, de buren ruzie en jeugdige liefde over den muur, in een zomer-tuin vol bloemen en groen, op een dag, stralende als deze Zondag zelf, hield de talrijke aanwezigen in zijn ban, het reageerde spontaan, men kan gerust zeggen: met enthousiasme en bracht eenige malen „open doekjes” o.a. aan Fons Rade makers en André van Zandbergen. De twee aanwinsten van dezen middag werden: Fons Rademakers en Evert Bure ma. Waarmede overigens niets ten nadeele van de anderen gezegd wil zijn. Maar deze twee vooral maakten een verblijdend ster ken indruk. André van Zandbergen als Percinet, vond ’t juiste tempo en de lenig heid van lichaam en geest, die voor deze rol vereischt wordt. Ook in de „schakings- scène” als hij met een vaart over den muur klimt en zich op de vermeende roovers werpt, voldeed hij ten volle. Evert Bure ma was een pracht Pasquinot, vader van Sylvette, en werd in zijn gloed en vuur gebrachte rol, zeer goed aangevuld door zijn grooten tegenspeler uit het stuk: Berga- min, op lofwaardige wijze vertolkt door Chris van Ees. Van den brillanten en ro- mantischen schermeestes>acteur-manu,s.ie van alles en gelegenheidsroover Straforel had Fons Rademakers werkelijk iets bij zonders gemaakt Jaap Hoogstra en Rob Schootemeyer speelden den tuinman en den notaris. De vrouwenrol: Sylvette, was in handen van Henny Alma, die hiervan een lieve creatie gaf, over de heele vertoo- ning viel de enthousiaste toewijding van den regisseur, Bob Oosthoek, te bespeuren. Veel bloemen en een ovationeele hulde van de zijde van het publiek. VERLENGING VAN SPERTIJD FOTO. GRAFISCH BEDRIJF Bij beschikkingen van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart zijn de vestigingsspertijden voor het fotografisch bedrijf en den kleinhandel in fotografi sche artikelen en voor den kleinhandel in electrotechnische apparaten en .mate rialen en het electrotechnisch installa- teursbedrijf met zes maanden verlengd Gereformeerde Kerk Schoolsportdag Zaterdag is op het voetbalveld van D.H. C. een schoolsportdag gehouden door de scholen 14 en 15. Er werden verscheidene klassikale wedstrijden gehouden, die allen een vlot verloop hadden. Een korfbalwed- strijd werd door school 15, een voetbal wedstrijd door school 14 gewonnen. Met Op de R.K. begraafplaats aan de Binck- horstlaan is hedenmorgen het stoffelijke overschot van den heer F. A. Havermans procuratiehouder bij de N.V. Fabr. v.h. Paul Kaiser, ter aarde besteld. Tot hen, die door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk gaven, behoorden de heeren M. L. Ranke, secretaris van de commissie van toezicht inzake het zieken fondswezen alhier, dr. J. Th. Jansen, J. W. v. d. Akker en N. Vugts, voorzitter en secretaris van den Volksbond, Jos. van Seggelen, namens den ledenraad van het ziekenfonds Joannes de Deo, M. Ooms, be stuurslid van deze organisatie en vele le den van het personeel van de firma Paul Kaiser In den stoet kwamen met de fami lie mede de heeren B. Koelemij, C. Lafe- ber. en Schut, resp. voorzitter, secretaris en administrateur van St. Joannes de Deo, en de directeuren van de Kon. fabrieken v.h. Paul Kaiser, de heeren Waterreus De absoute en beaarding werden verricht door kapelaan J. Bekker. Dirigent: Eduard Flipse Het Rotterdamsch Philharmonisch kest verzorgde gisteren het Zondagavond- concert, dat door een talrijk auditorium in de Kurzaal werd bijgewoond, onder lei ding van zijn dirigent Eduard Flipse. Het buitengewoon interessante programma was wel zeer typeerend voor het streven van dit orkest en zijn leider, om moderne of zelden uitgevoerde werken den muziek liefhebbers nader te brengen. Het vermel de namelijk als orkestwerken de Sympho- nische Variaties van H. Badings, de Rhap sodic pour clarinette et orchestre van Cl. A. Debussy en de „Hary Janos” suite van Zoltan Kodaly. Het openingsnummer, Badings’ Sympho- nische Variaties, was uitermate boeiend als wonderlijke mengeling van romantiek en modernisme. Waar echter deze ver- eeniging van moderne techniek vooral waar deze orkestbehandeling en harmo niek betreft en een geestelijke geaard heid, welke „au fond” toch romantisch is, toe leiden zal in de ontwikkeling van dezen toondichter, is de volle belangstel ling en opmerkzaamheid waard. Na de pauze hoorden wij de in 1910 ge schreven en dus uit de latere levensjaren van haar schepper stammende Rhapsodie pour clarinette et orchestre van Cl. Du- bussy, waarbij de klarinettist KI. de Rook met glansrijken toon op technisch alleszins verzorgde wijze de solo-partij voordroeg. Bepaald dankbaar voor de klarinet is deze compositie niet geschreven. De schrijfwijze van den rijpen Debussy, welke men goed in zijn „Etudes” bestudeeren kan, is daartoe te fragmentarisch. Een muzikaal pointil- lisme, dat in de pianowerken wonder- schoone effecten schenkt, werd ook in deze rhapsodie nagestreefd, doch helaas niet met hetzelfde succes. Wij zijn er echter dankbaar voor, dat KI. de Rook deze schepping op zoo’n bewonderenswaardige wijze heeft doen herleven. De avond werd met de „Hary Janos” suite van Z. Kodaly besloten. Met „elck wat wils” zou men deze programmamuziek, welke wel aardig is, maar soms bijna goedkoop aandoet, kunnen typeeren. Met fijnzinnig coloriet, rake, vaak humoristi sche toonschilderingen en het gemakkelijk aansprekende, Hongaarsche getinde vijfde gedeelte, weet echter deze componist stel lig vele toehoorders sterk te boeien. Van al deze werken heeft het Rotterdamsch Philharmonisch orkest vertolkingen ge schonken, welke door samenspel, kleur en voordracht de diepste bewondering af dwongen. Langdurige ovaties vielen dan ook dirigent en orkest ten deel. De Zwitsersche pianist Adrian Aesch- bacher vertolkte als solist het Pianocon cert no. 1 in d kl. t. op 15*van J. Brahms. In een matelooze overgave, welke aan een muzikale trance grensde, heeft deze kun stenaar dit concert doen opbloeien. Zelden tevoren hoorden wij dan ook dit werk zoo rijk geschakeerd zoo diep doorleefd en ma jestueus vorogedragen. Weliswaar was de wijze van uitvoeren van octavenpassages o.i. niet ideaal, doch deze herschepping leefde toch op het plan, waarop wij nie mand minder dan Walter Gieseking het werk eens hoorden brengen. Wij mogen dan ook Adrian Aeschbacher als het grootste genie uit de jongere pia nistengeneratie beschouwen. Een spontane ovatie viel den kunstenaar voor zijn prestatie ten deel. EXAMENS Universiteit te Leiden. Doet. ex. kunstgeschiedenis de dames P. E. Dietz, den Haag en N. S. C. Hey man. Rotterdam. Doet. ex. rechtsweten schappen de heeren G. A. A. Middelburg, Hengelo, W. H. Dekker. Leiderdorp' Taalk. cand. ex. Indologie de heer D. Lagerman. Haarlem, A. H. van Zuylen en N. G. B. Gouka. beiden den Haag. Prop, ex. theologie mej. J Banning, Bentveld en de heer J. van Dok, IJmuiden, beiden met lof. Doet, ex wis. en natuurk. hoofd, vak pharmacie de heeren M. M. A. Bin- dels, Wassenaar en A. J. H. G. Klem, Rotterdam. Diploma Gezinshulp. Voor het diploma van gezinshulp van de Nederlandsche Vereeniging tot Oplei- de Ned. Ver. tot opl. van gezinshulpen vol gens het leerlingstelsel, waarvoor de examens werden gehouden op 2 en 3 Juli slaagden: Ada W. Bak. Johanna G. Beek huizen, Barbara van Helden, Geertruida Hus, Johanna P. C. Kottelaar, Anthonia E. van Marie, Wilhelmina J. Metz, Helena Mulder, Cornelia A. Ouwerkerk, Maria J. Persoon, Marie B. van Reenen, Catharina Richel, Marina Verbaan en Emma Wed- man. Twee candidaten werden afgewezen. Ned. Lyceum. Eindexamen (afd. gymnasium) van het Nederlandsch Lyceum. Na verlengd ex. slaagden nog de heeren F. Sanders, C. Hubrcht en W. van Swaay voor dipl. B. Aan het Zondagmiddagconcert, daf door het Residentie-orkest onder leiding van Jan van Epenhuysen in een goed bezette Kurzaal werd gegeven, trad de bekende zangeres Lini Schroder als soliste ten too neele. De kunstenares droeg de „Vier ern. ste Gesange” van J. Brahms, voor. In het begin klonk de stem van Lini Schroder wel even onzeker, maar een dergelijk wij. felen is in een vertolking van deze Brahms-compositie stellig te verontschul digen in verband met de schrijfwijze van den toondichter. De „Vier emste Ge sange” stellen dan ook niet alleen in aes. thetisch, maar tevens in technisch opzicht de hoogste eischen aan de vertolkster. Het prachtig orgaan van Lini Schröder bleek zich echter uitermate goed te leenen tot een verklanken van dit machtige, aan grijpende werk. Weliswaar kwam de stem van deze beschaafde zangeres in haar glans en volheid vooral in het midden- en hooge register tot haar recht, maar de laagste tonen bleken voor Lini Schrö der gemakkelijk uitvoerbaar te zijn in den gewenschten sterktegraad. Het meest im poneerde de vertolking van Lini Schrö der ons echter door het hoogstaande ka rakter van haar beheerschte sensitieve voordracht, welke van uitzonderlijk begrip voor Brahms’ kunst getuigde. Woord en klank werden door, haar als elkander aan vullende elementen in volkomen gelijk waardigheid vereenigd. Lini Schröder toonde zich daarmede een zangeres, die (haar uitmuntende techniek, haar fraaie dictie en juiste ademhaling in dienst van haar geestelijk ideaal weet te stellen. Aan huldebetuigingen voor haar heeft het vanzelfsprekend niet ontbroken. Het Residentie-orkest vertolkte onder leiding van Jan van Epenhuysen: „Eine kleine Nachtmusik” van W- A. Mozart, „Orpheus”, symphonische Dichtung für grosses Orchester van Fr. Liszt, Eine Steppenskizze aus Mittel-Asien van A. Borodine en de Ouverture „Benvenuto Cellini” van H. Berlioz. Veel nieuws werd ons met dit pro- grammagedeelte niet geboden, doch de groote capaciteiten van Jan van Epenhuy sen als fijnzinnig, weloverwogen orkest leider zijn in Eine kleine Nachtmusik van Mozart en „Orpiieus” van Fr. Liszt, waar in Adolphe Poth op sensitieve wijze de viool.solo voordroeg, op treffende wijze tot uiting gekomen. De sterke beheer. sching en innerlijke reserve, welke ty peerend zijn voor de opvattingen van de zen dirigent hebben vooral aan Mozart’s schepping klassiek „esprit” gegeven. Het publiek heeft zich in zijn erkentelijkheid tegenover Jan vah Epenhuysen niet on betuigd gelaten. Pol Dom, J. Franken Pzn. en C. A. B. Bantzinger Tot 12 Juni werden in de Kunstzaal Plaats 21 werken geëxposeerd door Pol Dom, J. Franken Pzn. en C. A. B. Bant zinger. Pol Dom is van deze drie als exposant de belangrijkste, zoowel schil derijen als beeldhouwwerk zijn van hem aanwezig. Bij den ingang van den kunst handel treft ons het bekende schilderij van Dom: leden van Pulchri voorstellen de, verzameld om het biljart, waarop een hunner enthousiast bezig is. Op deze knappe caricatuur herkent men menig Haagsch schilder en beeldhouwer. Is van deze neiging tot caricaturisfeeren iets overgebleven in Dom’s groote por tretten: „portret van een heer” en „por tret van den schilder Fred. Reitmann Het zijn twee opmerkelijke doeken, met groote en opvallende kundigheid geschil derd. Boeiende motieven, met een zeker heid van kunnen geschilderd, die bewon dering en respect afdwingen. Er zit een verholen geamuseerdheid in de wijze, waarop de kunstenaar zich uitte en deze geven aan het werk iets intrigeerends, men kan zich moeilijk van deze doeken losmaken en komt er telkens weer op terug. De spiritueele levendigheid van de ééne kop en de andere: zelfbewust, met een bureaucratisch-autoritaire ge wichtigheid bezitten iets eigens, dat niet alleen door de schilder-techniek verkre gen is, maar waarbij het technisch ver mogen iets van een innerlijke waarde vertolkt. Hetzelfde vindt men ook in het portret van mej. Elize D... een schilderij waarin de vanzelfsprekende, rustige voornaamheid van houding en expressie, wel iederen bezoeker moet opvallen. Wij meenen deze eigen, geestelijken achter grond, rustig, beheerscht en altijd onop vallend in vrijwel al het werk van Pol Dom terug te vinden. Wellicht het minst in zijn, overigens prachtig geschilderde, groote doek met de danseressen, waarin de schilder zich alléén een opgave naar het métier stelde, (waarin hij ten volle slaagde),.- maar ongetwijfeld is zijn „portret van den schilder Minderman”, in de uitbundige zomer-weelde van zijn „rozen”, is zijn „Scheveningsche hui- zen” en dat meesterlijke stilleven van de gedekte tafel met bord, mes, fruit en wijn, een juweel van een doek. Is het niet jammer, dat wij dezen kunste naar, geboren Vlaming, die zijn heele leven in het Noorden woonde en werkte en die Hollander met de Hollanders werd, niet méér in grootere exposities zien uitkomen? Pol Dom is een voor treffelijk artiest, een vakman van ern stig, verantwoord kunnen en een be scheiden, maar talentvol schepper, wiens oeuvre in breede kringen belangstelling en waardeering verdient! Een paar kleine plastieken doen hem ook kennen als beeldhouwer, een sereen vrouwengelaat en een mooie, kleine „Christuskop” trekken de aandacht. Van de beide andere exposanten mag men Jan Franken Pzn. wel als algemeen bekend veronderstellen. Hij vestigde zich een goede reputatie als schilder, werd daarna welhaast „nationaal-vermaard” door zijn houtsneden en exposeerde de laatste jaren weer veel als schilder. Men vindt hier portretten en stillevens van hem. C. A. B. Bantzinger, een jong kunste naar uit Haarlem, exposeert teekenin- gen, die van een gevoelig, fijn talent getuigen. Zijn werk is lang niet overal even sterk. Zijn portretten van Dr. P. C. Houtens en van Lodewijk van Deyssel zijn er absoluut naast, maar verschillen de zijner teekeningen van vrouwenfigu ren (o.a. de z?er mooie teekening van een vrouw met kanten doek en een ge laat als een stille bloem, zijn belangrijk genoeg om onze verwachtingen omtrent Bantzinger zeer gespannen te houden. BALLETTEN YVONNE GEOROl Morgenavond 8 Juli geeft het Ballet Yvonne Georgi een uitvoering in de Kurzaal, met medewerking van het Resi dentieorkest onder leiding van L. M. G. Arntzenius. Er zal voor Scheveningen een geheel nieuw programma worden ge geven, n.l. „Pulcinella”, een ballet met zang in één bedrijf. De muziek is van Strawinsky, naar melodieën en motieven van Pergolesi, de tekstbewerking en de choreografie zijn van Yvonne Georgi. Het is een historie van verliefde verwik kelingen, verzoeningen en „eind goed al goed”; een idylle, met realiteitsmomenten. De solozangpartijen worden vervuld door Corry Bijster, Albert Dana en Theo Baylé. Verder staat op het programma „Sou venir”, muziek van Joaquin Turina, een gedanste comedie van Yvonne Georgi, spelende in een Spaansch café. Een een zame gast herleeft in een visioen een amoureus avontuur uit zijn jeugd. Tenslotte het Ballet uit de opera Faust, dat algemeen bekend is. Het is een der populairste deelen uit de zeer populaire opera van Gounod. „Zwei Seelen wohnen in meiner Erust” zegt Faustdeze twee zielen zijn hier gepersonifieerd in twee allegorische vrouwenfiguren, een Ooster- sche en een Grieksche. Hun strijd ein digt in een bacchanaal, waarin de Oos. tersche de zege behaalt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Juli (D.N.B.). Het Opperbe vel van de Weermacht maakt bekend: In Bessarabië zijn de Duitsche en Roe meensche troepen, na tegenaanvallen te hebben afgeslagen, Steeds in den aan val In de Boekowina hebben Roemeen sche troepen en Noordwestelijk daarvan Hongaarsche strijdkrachten, den boven loop van den Dnjestr bereikt Czerno- witz is genomen. De achtervolging van den vijand werd over een breed front aan de overzijde van de Sereth voort gezet. Ten Noorden van de Pripet-moerassen rukken afdeelingen van het Duitsche le ger al strijdende over een breed front op naar den Dnjepr en den bovenloop van de Duna. De operaties der Duitsche en Finsche troepen blijven zich volgens de plannen ontwikkelen. Eskaders van de Duitsche luchtmacht hebben ook gisteren een groot aantal vijandelijke pantserwagens en vracht auto’s, alsmede treinen, verkeerswegen en munitieopslagplaatsen vernield. Ge slaagde luchtaanvallen waren verder gericht op den terugtrekkenden vijand in de Oekraine en op versterkingswer- ken. Andere afdeelingen bombardeerden vijandelijke troepen rondom Smolensk en ten Oosten van het Peipus-meer. Gevechtsvliegtuigen en stuka’s steun den het landleger op het visschers- schiereiland en bestookten steunpunten van den vijand met bommen van elk kaliber. Op den zesden Juli hebben de Sovjets in totaal 204 vliegtuigen verloren. Daar van werden er 160 bij luchtgevechten vernield, 41 vliegtuigen werden op den grond vernield en drie door mijnvegers neergeschoten. Tien Duitsche vliegtui gen worden vermist. In het Oosten der Oostzee ontmoetten Duitsche mijnenvegers vier Sovjet- torpedojagers. In een gevecht, dat een uur duurde, -werd een jager door ge schutvuur beschadigd, waarna de vij and zich terugtrok. Dezelfde mijnen vegers sloegen 7 vijandelijke bomaan vallen af en schoten daarbij 3 Sovjet- vliegtuigen neer. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in het Kanaal van St. George 2 vrachtschepen met een geza- menlijken inhoud van 10.000 ton, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes vliegvelden in Midden-Engeland en havenwerken aan de Zuid- en Zuid oostkust gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet in Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen duikbommenwerpers voltreffers plaatst op artillerie- en luchtafweerstel- Lingen bij Tobroek. 4 Bij aanvalspogingen heeft de vijand gisteren overdag aan de Kanaalkust 19 vliegtuigen door jagers en afweerge schut verloren en 1 door marinegeschut Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op verschillen de plaatsen in West-Duitschland bri sant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Branden in woonwijken om. te Dordt- mund konden snel gebluscht worden. Bij deze aanvallen en bij een nachte lijken aanval op de kust van het bezette thans adjunct-commies bij genoemde in stelling. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is be noemd tot ontvanger der directe belas tingen, registratie en domeinen A. van Urk, surnumerair der directe belastingen, registratie en domeinen werkzaam aan het departement van Financiën. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is aan J. Lensvelt, ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Den Helder, op zijn verzoek eervol ontslag uit ’s-Rijksdienst verleend. De secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat, heeft den heer W. J. Sigmond, beëedigd makelaar voor scheepvrachten bij de Rijn, en binnen vaart, benoemd tot plaatsvervangend lid- scheepsvaartkundige van de commissie van deskundigen voor de Rijnvaart te Rotter dam, voor het resteerende tijdvak, te weten tot en met 22 November 1941. Een stralende, zeldzaam mooie zomer dag. Een Zondag. Een dag van hitte en zon. Echt verleidelijk om nu naar het Noordzeestrand te gaan. En toch, toch is de Stadsschouwburg uitmuntend bezet Over gebrek aan tooneelbelangstelling behoeft men zich in dezen tijd werkelijk niet te beklagen. Laat ons er dadelijk aan toe voegen: wat het tooneel betreft is die belangstelling ten volle verdiend! Het Re- sidentietooneel en de zomercombinatie van leden uit dat gezelschap geven voorstellin gen, die er stuk voor stuk „zijn mogen. Wij herinneren aan de boeiende, tot m dé tails verzorgde opvoering van „Mary Du gan”, aan de meesleepende vertolking van de „Figaro” en wij kunnen nu weer wijzen op een interessant en lofwaardig initiatief van Johan de Meester en Paul Steenber gen: een matinee, onder regie van Bob Oosthoek, waarbij ons Haagsche publiek kon kennis maken met de jongste leden van het gezelschap, n.l. de opvoering van Romanesques”, zullen zijn geweest, zooals de „Eeuwige Fransche gebied hebben nacht jagers en afweergeschut 8 gevechtsvliegtuigen neergeschoten. - Van 3 tot 6 Juli zijn 83 Britsche vlieg tuigen neergeschoten, waarvan 58 in luchtgevechten en door nachtjagers, 21 door afweergeschut en 4 door oorlogs schepen. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 9 Duitsche vliegtuigen verloren. Bij de gevechten in het Oosten heb ben zich bijzonder onderscheiden de eerste-luitenant Knaak, de Oberfeld- webel Werner, de Feldwebels Haut en Prohaska van een opleidingsregiment en luitenant Populo van een infanterie- regiment. De eerste-luitenant Philipp heeft op 4 Juli zijn 31ste, 32ste en 33ste overwinning in de lucht behaald, voorts heeft zich een batterij van het regiment luchtafweergeschut „General Göring” onder bevel van kapitein Schulz en lui tenant Wilmskötter bijzonder onder scheiden. Een matroos-korporaal heeft met een stuk licht afweergeschut zijn derde Britsche vliegtuig neergehaald. Kringloop” (Wilckens) en De verliefde tuinier (Mozart). De geheele wijze van uitdrukken, de bewegingen en gebaren van Harald Kreutzberg blijven echter nieuw en steeds boeiend, omdat zij, on danks het feit, dat hun taal universeel is, volkomen door eigen vindingskracht geboren werden. Dat de danser dan ook ieder met zijn, hetzij bekende of onbe kende programma, heeft weten te fasci- neeren, bleek uit het wederom aanwe zige contact tusschen tooneel en zaal. Met langdurige huldebetuigingen hebben de toeschouwers Harald Kreutzberg en den hem weliswaar niet altijd even ver zorgd, doch steeds slagvaardig begelei denden pianist Friedrich Wilckens ge huldigd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10