Aantal Sovjet-gevangenen gestegen tot 3 UN11 No. 17920. van jam en stroop e.d. Hevige Duitsche luchtaanvallen Smolensk op Maandag 7 Juli. I s i 1941. Rantsoen vastgesteld op 500 gram per persoon, per vier weken uur Operaties tegen de Stalin- linie voortgezet De vernielingen in de Oekraïne van 10.02 uur n.m. tot 5.27 Een „Vrijwilligersverbond Distributie Nederland” Wederom 52.000 Sovjet soldaten overgeloopen VERDUISTEREN 5 s v.m, s Aanvang Maandag 13 Juli a.s. Verkoop deze week verboden en Als eere-gast bij een ruitertournooi Directeur-generaal Landbouw Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven volgt ir. A. L. H. Roebroek op De Rijkscommissaris te Amersfoort Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: g No. 394920 No. 116364 I 5 5 IJsland gekant tegen bezetting Deelneming aan den Europeeschen strijd tegen het Bolsjewisme Prestaties van de Duitsche infanterie Distributie beteekent geen beperking van het verbruik Bloedbad in Lemberg Bevolking aan den honger prijsgegeven Evacuatie van Moskou St. Petersburg? Bezoek aan een krijgsgevange nenkamp aan ’t Oostelijk front 2 2 2 5 2 2 2 8 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 (b.v. moeten de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. aange- .1 yan Nieuwe succesen van overste Mölders. hoeveelheid verdeelen. Limonade en bessensap vallen er buiten nood- jam, te aan Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Filialen: RijswijK, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Ziekenfondsleden de Volharding: g O In een interview met den Londenschen correspondent van de „Chicago Tribune” heeft de premier van Ijsland, Jonasson. zich energiek gekant tegen het denkbeeld van een Amerikaansche bezetting van Ijsland. Ook de Engelsche bezetting valt niet in den smaak van de IJslanders. Zij heeft zelfs geen economische verbetering gebracht, daar het geld voor de goederen, die Ijsland aan de Engelsche troepen heeft geleverd, te Londen is bevroren en Engeland niet in staat is de goederen te leveren, die IJsland noodig heeft Teleurstelling te Moskou In diplomatieke kringen verneemt men, aldus United Press, dat Moskou niet al te zeer tevreden is over den omvang der strategische medewerking van Engeland. In hoogere Sovjet-kringen zou de wensch groeiende zijn, dat Engeland positievere maatregelen zou nemen. Een nadere uit eenzetting van wat men onder „positie vere maatregelen” moet verstaan, kon men ons niet verschaffen Straffen op verspreiden van geruchten De Moskousche radio heeft een ver ordening uitgezonden van den oppersten Sovjet der Sovjet-Unie volgens welke het verspreiden van geruchten bestraft wordt met 2 tot 5 jaar gevangenisstraf. De ver ordening is onderteekend door Kalinin en den secretaris van den oppersten Sovjet, Gorkim. jam, marmelade, gelei, en andere smeersels, siroop. Onder de distributie zullen vallen: 1. Alle soorten jam, huishoudjam, vruchten, en rabarberjam, worteljam, marmelade, huishoudmarmelade, gelei en 2 huishoudgelei. 2. Zwarte stroop (kandijstroop, huis, houdstroop, keukenstroop, riet- en biet, suikerstroop en melado). 3. Alle soorten appelstroop en peren siroop, namaakappelsiroop, huishoudappel. siroop, huishoudperensiroop. Honing en kunsthoning. Alle soorten vruchten op siroop. Vruchtenmoes (b.v. appelmoes), en Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat vruch ten op sap, vruchtenlimonade, vruchten, limonadesiroop, vruchtenwijn en vruch. tensap (o.a. dus bessensap) niet onder de distributie zullen vallen. In verband met de voorbereiding der distributiemaatregelen is de aflevering van bovengenoemde onder de distributie vallende artikelen aan het publiek gedu rende het tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geheel verboden. De winkeliers (detaillisten) mogen met ingang van heden (7 Juli) deze artikelen nog slechts van den gros sier of van den fabrikant betrekken on der afgifte van de door de plaatselijke distributiediensten te verstrekken toe. wijzingen. De distributie zal aanvangen op Maandag 14 Juli. Luitenant-kolonel Mölders heeft Zater dag aan het Oostelijke front zijn 83-ste 84ste, 85ste, 86ste overwinning in de lucht behaald. De 14 bolsjewistische vliegtuigen, welke hij in Spanje heeft vernield, mede- gerekend, heeft Mölders 100 vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Joppien heeft Za terdag zijn 58ste overwinning in de lucht behaald. Fransch vrijwilligerslegioen in voorbereiding Naar het Frarische persagentschap Afib meldt, hebben 4 Fransche politieke bewe gingen, n.l. „Le Francisme”, „La Ligue Francaise”, „Le Parti Populaire Fran cais” en „Le Rassemblement National Po pulaire” besloten een vrijwilligerslegioen op te richten, dat aan den Europeeschen kruistocht tegen het bolsjewisme zal deel nemen, aldus het DN B. Dit legioen zal Frankrijk aan het Sövjet-front vertegen woordigen. Oekrainers strijden tegen de Sovjet-Unie In Kroatië wonen verscheidene tiendui zenden Oekrainers. die hun vaderland hebben moeten verlaten wegens de Bols- De secretaris.generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een aanvang zal wor den gemaakt met het distribueeren van stroop, honing suikerhoudende boterham, alsmede van vruchten op Elitetroepen der Sovjets gevangen genomen Ver opgerukte Duitsche pantserforma- ties heben Zaterdag een groot aantal Bolsjewistische soldaten gevangen ge nomen, die tot de elitetroepen behoorden. Naar de gevangenen verklaarden, namen deze troepenonderdeelen destijds aan de groote parades op het Roode Plein te Moskou deel Het D.N.B. heeft gisteren het volgen de speciale oericht uit het Hoofd kwartier van den Führer ontvangen „Het Opperbevel der Weermacht deelt mede, dat onder den druk van de Duitsche omsingeling gisteren ten Westen van Minsk wederom 52.000 soldaten van het Sovjet-leger zijn overgeloopen.” Distributiemaatregelen kunnen nuttig, noodig en doeltreffend zijn, populair zijn ze zeker niet. En dit is ook geen won der. Wordt voor een bepaald artikel een rantsoeneering ingevoerd, dan beteekent dit in bijna alle gevallen, dat het publiek zich met minder tevreden zal moeten stellen. Ditmaal doet zich echter een goede uitzondering voor. Zooals uit het vervolg zal blijken, is de strekking van deze nieuwe distributie.regeling niet, het verbruik te beperken, maar integendeel, er voor te zorgen, dat een ieder een be hoorlijke portie kan krijgen. Voorkomen moet worden, dat welgestelden vele pot ten jam gaan opkoopen om te hamsteren, zulks ten nadeele van de menschen met kleine beurzen. Ook de minder welge stelden zullen zich een voldoende hoe veelheid jam moeten kunnen aanschaffen. 4. 5. 6. vruchtenpuree (geen tomatenpuree) vruchtensaus. 7. Ontbijtgember, huishoudontbijtgem. ber en gembersiroop. 8. De zoogenaamde boterhampasta’s, waaronder dus o.a. vallen chocoladepasta en alle soorten gearomatiseerde en ge- carameliseerde gecondenseerde magere melk met suiker. De „New York Enquirer” publiceert een bericht van den „United Press”-corres- pondent, Jack Fleischer, uit Lemberg. Fleischer meldt, dat de Sovjets voor hun aftocht onder de politieke gevangenen een vreeselijk bloedbad hebben c richt Verwijzende naar het vinden honderden slachtoffers van deze massa moorden in de militaire en de staats gevangenis van Lemberg «chrijft hij, dat hij persoonlijk verscheidene plaatsen heeft gezien waar telkens 20 tot 30 lijken begraven waren. Een groot aantal was begraven in een gevangeniskelder Op een kerkhof in Lemberg bevinden zich ruim 100 nieuwe graven, waar de lijken der door de wegtrekkende Bolsjewisten ver moorde Oekrainers en Polen liggen. Het rantsoen zal 500 gram per pe riode van 4 weken bedragen. Der halve zal gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli a's. tot en met Zon. dag 10 Augustus a.s. een nader aan te wijzen bon van de nieuwe „Bon kaart Algemeen” recht geven op het koopen van 500 gram van een der bovengenoemde artikelen. Vanzelf sprekend is het ook geoorloofd deze over meer artikelen Je De „Exchange Telegraph” verneemt, naar uit Stockholm wordt gemeld, van zijn specialen correspondent te Moskou het volgende Overeenkomstig het door Stalin in zijn rede gegeven bevel, worden in de Oekraï ne, daar, waar de bolsjewistische troepen tot op den Dnjestr moesten terugtrekken, stelselmatig vernielingen aangericht. Een aantal bataljons heeft uitsluitend tot taak zich met deze vernielingsopgave bezig te houden. Zij zijn uitgerust met vlammen werpers voor het aansteken van het graan en voorzien van ontploffingsmiddelen om de boerenhuizen te vernietigen. Zij slach ten het vee af, zonder de kippen te ver geten, die vergiftigd worden, zoodat zij niet gegeten kunnen worden. Men neemt aan, dat op deze wijze in de afgeloopen dagen voor een waarde van verscheidene honderden millioenen vernietigd is. In Duitsche politieke kringen verklaart men in verband met dit vernietigings werk, dat de gevolgen hiervan uitsluitend de Oekrainische bevolking zullen treffen, die zoodoende bewust aan den honger en de ellende wordt prijsgegeven, daar de Duitsche troepen in ieder opzicht door het vaderland worden verzorgd en niet op de levensmiddelen in de operatiege bieden zijn aangewezen. De behoefte is grooter Deze rantsoeneering is des zakelijker, wijl de behoefte stroop enz. thans aanzienlijk grooter is dan in normalen tijd. Dit is een gevolg van het feit, dat het brood waarvoor jam en stroop een goede belegging vor men in verband met de beperktheid van het aardappelenrantsoen thans een bijzondere beteekenis als voedingsmiddel heeft. Bovendien zijn andere broodbeleg- gingen als vleesch, kaas e.d. slechts in beperkte mate beschikbaar. Een en an der heeft de vraag naar jam en stroop in sterke mate doen stijgen. Velen zullen de opmerking maken, dat er bij verschil lende winkeliers den laatsten tijd geen jam meer was te krijgen. Intusschen werd sedert September j.l., juist met het oog op de groote behoefte, niet minder dan 175 pCt. van het gemiddelde van de drie vorige jaren aan den detailhandel geleverd. Wanneer geen jam meer in winkels was te krijgen, kan dit dus niet zijn oorzaak vinden in een gebrek aan dit artikel, maar moeten andere factoren in het spel wezen. Ten eerste ligt de ge- dachte voor de hand, dat een deel van het publiek potjes jam heeft gehamsterd. En ten tweede moeten er winkeliers zijn, die hun jamvoorraad onder zich hebben gehouden. Waarschijnlijk hebben zij de jamrantsoeneering verwacht en verlang den zij ernaar, straks vele jambonnen te kunnen honoreereh, in de hoop, dat men schen, aan wie zij dan jam kunnen ver- koopen, ook andere artikelen bij hen zullen koopen. Intusschen zal iedere win kelier worden voorzien van een hoe veelheid jam en stroop overeenkomstig het aantal klanten, dat hij heeft. Een goede maatstaf voor het aantal klanten van een winkelier is in dit verband het aantal suikerbonnen, dat hij inlevert. Immers, suikerbonnen loopen, evenals de nieuwe jambonnen, over een termijn var» vier weken. In de z.g. sperweek, welke vandaag aanvangt en gedurende welke de winkeliers geen jam, stroop enz. aan hun klanten mogen verkoopen, worden, de winkeliers zelve voorzien van een aantal jam. of strooprantsoenen, evey. groot als het aantal suikerbonnen, dat zij hebben ingeleverd. De grootte van het rantsoen De grootte van het rantsoen bedraagt 500 gram per vier weken Uit jam, stroop, appelmoes, appelstroop, honing, kunst honing, vruchten op siroop, puddingsaus of gearomatiseerde magere condens zal men kunnen kiezen tot een totale hoeveel heid van 500 gram per vier weken. Uit het verbruik in het verleden, kan echter worden afgeleid, dat het hoofdzakelijk jam en stroop zal zijn, wat het publiek zal nemen. Hoewel de consument groote vrijheid van keuze tusschen de desbetref fende boterhamsmeersels heeft, kan deze keuze niet onbeperkt wezen, doordat de productiemogelijkheden der verschillende fabrieken beperkt zijn. Een groot liefheb ber van jam zal dus misschien in bepaal de gevallen gedeeltelijk met stroop genoe gen moeten nemen. En andersom. Er zal ongeveer evenveel jam als stroop worden geleverd. Een potje jam in standaardverpakking, bevat meestal een wat kleinere hoeveel heid dan 500 gram Misschien zullen vele verbruikers, die zoo’n potje koopen en een bon voor 500 gram inleveren geen prijs stellen op de hoeveelheid, waardoor zij hun rantsoen van 500 gram kunnen volmaken. Maar zij hebben er wel recht op. Nemen zijzelf een potje of pannetje mee, dart kunnen zij dus een aanvullende hoeveelheid losse jam daarin krijgen. Ten gevolge van de beperktheid der voorraden glazen potjes voor standaardverpakking zal jam trouwens in vele gevallen los, uit emmers of kistjes worden verkocht. Men moet er rekening mee houden, dat losse jam niet onbeperkt houdbaar is. Uitbreiding der productie Een verbruik van 500 gram per persoon per vier weken beteekent voor de 9 mil- lioen zielen tellende bevolking van ons land een totaal verbruik van 4500 ton in dien tijd. Aangezien de vraag zich hoofd zakelijk op jam en stroop zal richten, kan men aannemen, dat van de totale behoeften ongeveer 4000 ton door jam en stroop zal moeten worden gedekt. Als men weet, dat tot dusver 1300 ton jam en 1100 ton stroop per vier weken geleverd werd, blijkt, dat de distributie van deze artike len gepaard gaat met een aanmerkelijk® verruiming van de tot dusverre in om loop gebrachte hoeveelheden Neemt men in aanmerking, dat bovendien een extra- rantsoen van een kilogram suiker beschik baar is gesteld, waarmede de huisvrouw zelve jam kan maken, dan wordt het dui delijk. dat van Overheidswege alle voor zorgen genomen zijn om te verzekeren, dat. nu andere broodbeleggingen schaarsch zijn, er des te meer jam, stroop, enz. be schikbaar zullen wezen. De huisvrouw, die in den laatsten tijd moeite had om voldoende jam of stroop te bemachtigen, zal met voldoening hier van kennis nemen. In deskundige kringen te Berlijn wijst men bij beschouwingen over den succes vollen Duitschen veldtocht in het Oosten vooral op de voorbeeldige marschpresta- ties van de infanterie. Hieromtrent wordt o.a. bekend, dat afzonderlijke troepen- afdeelingen binnen 4J dag den geweldi gen afstand van 300 kilometer te voet hebben afgelegd. Een formatie Duitsche infanterie, welke tijdens de eerste 10 dagen van den veldtocht 1100 pantserwagens der Sovjets heeft veroverd of vernietigd, heeft, naar het D.N.B. verneemt, nieuwe zware ge vechten met sterke Bolsjewistische ge pantserde strijdkrachten moeten leveren ten Zuiden van de Pripet-moerassen, De Bolsjwistische infanteristen stelden alles in het werk om met bescherming van zware pantserwagens de Duitsche linies binnen te dringen. Op iederen pantserwagen, die aan kwam rijden, volgden 3 vachtauto’s met Sovjet- infanteristen, die op 600 a 800 meter voor de Duitche linies tot den aanval moesten overgaan. In de meeste gevallen werden de gemotoriseerde colonnes infanterie door granaattreffers vernietigd, voordat de soldaten van de wagens konden sprin gen De aanval van de aanstormende ge pantserde monsters werd door het Duit sche afweervuur geremd en reeds na 2 uur waren 20 pantserwagens vernietigd. Deze verliezen veroorzaakten onrust in de Sovjet-gelederen en zij begonnen te rug te trekken. Dit oogenblik gebruikten de Duitsche infanteristen om tot een te genaanval over te gaan. Na een vuur gevecht, dat 9 uur duurde, bleven nog 29 pantserwagens kapot geschoten op het slagveld liggen. Begunstigd door fraai zomerweer wer den Zondag op het excercitieterrein van de cavalerie kazerne te Amersfoort, rij- dn springwedstrijden, alsmede vaardig- heidsproeven der S.S. Polizei-Division ge_ houden, welke door vele belangstellenden werden bijgewoond. Onder de eeregasten bevond zich o.a. de Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, dr. Seyss-Inquart. Verder merkten wij op den S.S. Gruppen- führer Rauter, Generalmajor Lehman, Oberst-leutnant Borchert, Major Zeysing, S.S. Sturmbaimführer Ruge, Oberstabs- veterinaer dr. Klkohl, den Ortskomman- dant te Amersfoort, Hauptmann Puder bach, alsmede vele officieren der Duitsche Weermacht. Toen de Rijkscommissaris op de tribune had plaats genomen werd hij door den leider van het ruitertournooi hartelijk wel kom geheeten. Tevens werd dank gebracht aan de schenkers van de eereprijzen. Dank zij de uitstekende organisatie had den de wedstrijden een vlot verloop. Er viel van goede ruitersport te genieten. De Rijkscommissaris woonde de wedstrijden tc1 het einde bij. Het publiek toonde zich zeer enthousiast terwijl de S.S.-muziek er mede de goede stemming inhield. Onmiddellijk na het beëindigen der wed strijden moesten de prijswinnaars voor de eeretribune aantreden en werden door Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart de prij zen uitgereikt, bestaande uit fraaie kunst voorwerpen, schilderijen, ruitersbenoo- digdheden enz. De fraaie zilveren beker, uitgeloofd door den Rijkscommissaris, werd gewonnen door Uffz. Grösch- ner, eerste in het jachtspringen klasse A. Het Duitsche Weermachtbericht, dat gisteren werd uitgegeven, luidt als volgt: In het Oosten worden de operaties tegen de z.g. Stalin-linie stelsel matig voortgezet Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte gevangenen is gisteren gestegen tot omstreeks 300.000. Het luchtwapen steunde de operaties door voortdurende aanval len op vijandelijke troepenconcentra ties. Alleen al in het gebied rondom SJitomir werden door bommen en be schieting meer dan 500 vrachtauto’s van de sovjets vernield en 18 spoor treinen vernietigend getroffen. An dere succesvolle luchtaanvallen richt ten zich in den afgeloopen nacht op het knooppunt van spoorlijnen en wegen te Smolensk. Het Sovjet-lucht- wapen verloor gisteren 281 vliegtui gen, tegen 11 eigen verliezen. Daar van werden er 98 in luchtgevechten neergeschoten en 183 op den grond vernield. jewistische terreur. Vrijwel alle strijdbare Oekrainers hebben zich nu aangemeld voor den oorlog tegen de Sovjet-Unie, zoodat men voornemens is, speciale Oekrainsche afdeelingen op te richten, aldus het D.N.B Aangezien de inhoud van de meeste jampotten 400 of 450 gram bedraagt, is de detaillist op verlangen van den klant verplicht het ontbrekende gewicht buiten de fabrieksverpakking bij te leveren. Het netto-gewicht van den inhoud staat op de potten vermeld. Een ieder kan dus na gaan of een voldoende hoeveelheid per bon wordt geleverd. Voor kinderen of andere groepen van personen zullen geen extra rantsoenen beschikbaar worden gesteld. Voor bijzonderheden, welke van belang zijn voor de industrie, groot- en klein handel en instellingen wordt verwezen naar de desbetreffende publicatie. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben onderzeeërs op den Atlantischen Oceaan 6 koopvaars van 33.830 ton. in to taal tot zinken gebracht en een ander schip door torpedo’s beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen brachten in de wateren rondom Engeland in den afgeloopen nacht 2 vrachtbooten van 11.000 ton in totaal tot zinken Duitsche jagers scho ten gisteren bij luchtgevechten boven het Kanaal zonder eigen verliezen 4 Britsche jagers neer, en voor de Noorsche kust een Britsch gevechtsvliegtuig. Marine- artillerie haalde aan de Noorsche kust 3 vliegtuigen omlaag, een patrouillevaar tuig in het Kanaal 1. In Noord-Afrika mislukte een uitvals- poging van Britsche tanks uit Tobroek door het geconcentreerde vuur van de Duitsch-Italiaansche artillerie. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka’s bombardeerden de haven van Tobroek. Een koopvaarder en pakhuizen werden getroffen. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen en Stuka’s op 4 Juli een aanval gedaan op de haven installaties van Famagusta, aan de Oost kust van Cyprus. Bommen van zwaar ka liber beschadigden 2 groote koopvaar ders in de haven. Op een vliegveld van het eiland troffen bommen barakkenkam pen van den vijand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht in West-Duitschland brisant- en brand bommen laten vallen. De burgerbevol king had vrij groote verliezen aan doo- den en gekwetsten. Woonwijken en ge bouwen werden vooral te Münster en Bielefeld getroffen. Nachtjagers schoten 7 van de aanvallende gevechtsvliegtuigen neer. Ritmeester Niemak. aanvoerder van een verkenningsafdeeling, de eerste lui tenant Freiherr Maercken en Buchter- kirch van een pantserregiment, benevens eerste luitenant Ritz van een regiment infanterie, hebben zich door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. Bij operaties in het Noordelijke deel van den Atlan tischen Oceaan, had een duikboot onder commando van kapitein-luitenant Scholz bijzonder groot succes Luchtaanvallen op Finsche plaatsen Zaterdag hebben Sovjet-vliegers, naar het officieele Finsche persbureau meldt, Loviisa, Vehkalahti, Kymi en Kuusan- koski gebombardeerd, zonder schade te veroorzaken. Te Kotka werden 5 houten huizen vernield. Gisterochtend is Loviisa opnieuw aangevallen. Een woonhuis werd vernield, 3 huizen liepen schade op. Van de burgers, die Donderdag te Kuusan- koski werden gewond, zijn er twee over leden. Het A.N.P. meldt: In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa gevormde vrijcorp sen tot steun aan de Duitsche weer macht en haar Finsche, Roemeensche, Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche bondgenooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cultuur-ver- woestende en atheïstische bolsjewisme met de grootste belangstelling en leven dige voldoening gelezen. De oprichting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarken heeft bijzonder de aandacht getrokken. Veelvuldig werd daarbij ech ter betreurd, dat de actieve deelneming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeesche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is gebleven tot enkele duizenden enthousiaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weermachts- ondersdeelen, en dat het tot nu toe niet tot het vormen van een gesloten Neder landsche formatie onder Nederlandsche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voor bereidingen getroffen voor de oprichting van een eigen Nederlandsche formatie, die den naam zal dragen „Vrijwilligers verbond Nederland". De vorming van een dergelijk zuiver Nederlandsch vrijcorps staan geen moeilijkheden meer in den weg, nu de hiervoor noodzakelijke toe stemming van de betreffende Duitsche instanties verzocht en verkregen is. Dit „Vrijwilligersverbond Nederland” zal met medewerking van de bestaande politieke partijen en van Nederlandsche officieren door een reeds opgericht Nederlandsch aanwervingsbureau georganiseerd wor den. In dit verbond kunnen mannen wor den opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum-lengte van 1 m. 65. Hun soldij alsmede de ondersteuning van eventueele familieleden zal volgens dezelfde grond slagen geregeld worden, als bij de Duit sche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen gericht worden tot het centrale aanwer vingsbureau voor het „Vrijwilligersver- bond Nederland”, Stadhouderslaan 132, den Haag. De „Populo di Roma” meldt uit Stock holm, dat de Sovjet-Unie voorbereidin gen treft om de civiele bevolking uit Moskou en St. Petersburg te evacueeren. In de geheele Sovjet-Unie zijn alle pu blieke werken stilgezet. Gayda schrijft in het „Giornale d’Ita- lia”, dat de Sovjetregeering zich erop voorbereid het geheele gebied in Europa te ontruimen en zich achter den Oeral terug te trekken. Daar zou men dan de verdediging van Siberië organiseeren. „Sovjetofficieren barrevoets, Bolsje wistische gevangenen vijandig gezind jegens Stalin”, zoo luidt ’t opschrift van een verslag van Bertil Svanstrom in „Stockholm Tidningen” van een journa listieke reis naar het Oostelijke front. De Zweedsche correspondent schrijft over het bezoek aan een krijgsgevange nenkamp in de nabijheid van Jaroslaw, waar hij soldaten van het Sovjetleger heeft aangetroffen, die zonder eenige militaire opleiding door de machtheb bers in het Kremlin naar het front wa ren gezonden. In het reusachtige kamp, dat plaats bood aan 50.000 Bolsjewisti sche gevangenen, waren ook Sovjetoffi cieren ondergebracht. „Wonderlijke ty pes”, zoo schrijft de verslaggever, die voortgaat: „In West-Europa is het be grip officier steeds onafscheidelijk ver bonden met elegantie, goede houding en een beschaafd uiterlijk. Deze mannen daarentegen zien er jammerlijk uit. Aan hun uniformen zit niets, dat hen onder scheidt van den gewonen soldaat. Hun rangteekens hadden zij n.l. van hun uni formen verwijderd. Zij bezitten niets anders, dan wat zij op het lichaam dra gen, velen hunner hebben zelfs geen schoenen”. Op de vraag, waarom hij zonder schoenen liep, antwoordde een der officieren, dat hij zijn schoenen had verkocht „om sigaretten te krijgen, aan gezien hij er anders geen geld voor had”. Schoenen interesseerden hem veel minder. De Zweedsche correspondent schrijft verder over de bonte volkenmengeling van de in het kamp ondergebrachte ge vangenen. De Oekrainers waren in de meerderheid. Zij toonden geen bijzon dere voorliefde voor de Sovjets. De in het kamp aanwezige Aziaten behoorden tot de meest verschillende volkeren, Mongolen van allerlei nuances, Kalmuk- ken, Kirgiezen en Oesbeken, Nomaden van de IJszee in het Noorden tot aan de kust van de Kaspische Zee in het Zuiden. Over het algemeen hadden alle gevangenen iets tegen Stalin. Een groep gevangenen applaudisseerde krachtig, toen iemand verklaarde, dat het com munisme zou worden uitgeroeid. Een Oekrainer riep uit: „Waarom laten jelui ons niet los, dan kunnen we jelui helpen de Sovjets te verjagen”. Op de vraag, of zij ooit Stalin hadden gezien, antwoordde een der Bolsjewisti sche gevangenen, dat hij alleen portret ten van Stalin kende, omdat Stalin zich onder het volk niet durfde vertoonen. Alle gevangenen, aldus de Zweedsche correspondent, schijnen een vragende houding te hebbentegenover het heden. Zij weten niet precies, waarvoor zy streden. Zij waren geen communisten. Zij hadden geen goede militaire oplei ding gekregen. Zij hadden er geen idee van, wat een moderne oorlog eigenlijk is. Op de vraag, of zij lid waren van de communistische jeugdorganisatie, antwoordde de meest welbespraakte jonge man: „Neen, wij willen kalm le ven en met rust worden gelaten”. De overigen stemden in met deze verkla ring. Geen hunner achtte het noodig zich openlijk solidair te verklaren met het Bolsjewistische regime. De Hongaren aan den Dnjestr De chef van den Hongaarschen genera- len staf deelt mee De Hongaarsche troepen hebben Zater dag de linie van den Dnjestr bereikt. Op vele plaatsen pogen sterke Sovjet-achter- hoeden door verbitterden tegenstand den terugtocht over de rivier te dekken. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij is met ingang van 15 Juli 1941 aan ir. A. L. H. Roebroek eervol ontslag verleend als directeur- generaal van den Landbouw en is tijde lijk belast met de waarneming van die functie ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van den Landbouw. Ir. Roebroek is in 1889 geboren, Hij bezocht het gymnasium te Rolduc en studeerde aan de Landbouwhöogeschool te Wageningen. In 1914 werd hij be noemd tot landbouwdeskundige bij den Alg Ned. Zuiveibond, in 1916 tot hoofd, directeur van de Coöp. fabriek van melk producten „Het Anker" te Roosendaal. Na van 1920 af rentmeester der staats domeinen te Klundert geweest te zijn, was hij van 19301934 lid van de direc tie van den Wieringermeerpolder. Sinds 1934 bekleedde hij de functie van direc. tèur-generaal van den Landbouw. De nieuw benoemde functionnaris, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, werd in 1889 te Kampen geboren. Van 19071912 studeerde hij te Wageningen. In 1915 werd hij benoemd tot Rijkslandbouwk. ingenieur, belast met veeteeltzaken. In 1916 volgde zijn benoeming tot Rijks- veeteeltconsulent, tevens inspecteur der Rijkslandbouwwinterscholen. Sinds 1935 was hij inspecteur van het veeteelt, en zuivelwezen. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Engelsche deskundigen in de Sovjet-Unie Naar Associated Press uit Londen meldt, zijn in de Sovjet-Unie, in op dracht van het Britsche ministerie voor de veiligheid, verscheidene Engelsche deskundigen voor den bouw van schuil- gelegenheden en voor de brandweer aangekomen. Zij moeten de Sovjetregee ring in kennis stellen van de laatste Britsche ervaringen. De Amerikaansche ambassade te Moskou Naar International News Service uit Washington meldt, heeft de Amerikaan sche regeering maatregelen genomen voor een eventueel vertrek der ambas- sadestaf te Moskou. Het agentschap spreekt van een voorzorgsmaatregel, in verband met de ontwikkeling van de militaire operaties. ft A A A A A A ft A ft A

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1