zoatdtui BOU VY'4^^ 20 TanTm reeds binnen één minuut Uw adem zuiveren van den reuk van tabak o! alcohol noodig men BINNENLAND Voor den puzzelaar Welken distributiebon heeft 46 44 54 43 68 78 69 79 38 BROODKAART 25 9 22 23 24 21* K 23 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 11 ONDERWIJS EN KERK De visschery in dienst van onze volksvoeding De Nederlandsche Arbeids dienst 55 45 101 25 25 iv v De nieuwe urentabel voor H.B.S. en gymnasium NA HÉT ROOK6N OF €€N BORREL t.i )e vaart op de Bergsche plassen voorwaardelijk vrij - s HAAGSCHE COURANT Maandag 7 Juli 1941 2e bl. pag. 2 de jongelui zeker nu wel noodig hebben. Controle wordt verscherpt Radio-rede van professor van Dam Maximum-prüzen ook voor veilingen Slechts op beperkte schaal mogelijk De met aangeduide-- bonnen vervallen spoedig Hoeveelheid} BON ARTIKELEN istributie-periode BONKAART ALGEMEEN 23 Juni t/m 20 Juli 3 I.M., 7 Juli t/m 3 Aug. SUIKER 1 kilogram 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram 16 Juni t/m 13 Juli 250 gram KAAS 30 Juni t/m 3 Aug. BONKAART DIVERSEN 7 t/m 13 Juli EIEREN een ei AARDAPPELEN 2 k.g. 7 t/m 13 Juli BLOEMKAART 16 Juni t/m 13 Juli BOTER- OF VETKAART 30 Juni t/m 16 Juli BOTER MELKKAART 1% liter MELK 7 t/m 13 Juli VLEESCHKAART 50 gram KIP of 2 t/m 9 Juli 75 gram SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Juli 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk -.J i j on r-v F 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk PETROLEUMKAART M EN O. Koken 2 liter 16 Juni t/m 10 Aug. EXAMENS Am st er van arbeidsdienst 16 Juni t/m 10 Aug. 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram 250 gram de visch door de hooge prijzen op. Vroeg zaal de van nadat THEE of KOFFIESURROGAAT MAÏZENA of sago of aard meel of puddingpoeder of puddingsaus- poeder met 100 gram zetmeel GORT of gortmout of grutten HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.meelvlekken, of gort of gortanout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti - RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak 100 gram 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 250 gram op één bon 35 gram 50 gram als boven 10 8 5 4 3 1» 40 gram 250 gram BROOD of 1 rantsoen gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevüld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH Of VERDUURZAAMDE GANS, KALKOEN (been inbegre pen) in blik of glas of VERDUURZAAMDE EEND of 1 half rantsoen vleeschwaren KALFS- of 50 gram 1 tube 1 pot 7 t/m 13 Juli (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen” - 400 gram brood of 4 rant soenen gebak). 16 t/m 29 Juni extra t/m 13 Juli 30 Juni t/m 13 Juli extra t/m 27 Juli Nieuwe bonkaart Algemeen Eieren Reserve k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. SCHEERZEEP of SCHEERCRêME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II ni VI ff pp Op voederkaart voor katten ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. HET LAATSTE JOURNALISTENKAMP OP „DE CANNENBURGH” Zaterdagmiddag is de vierde en laatste groep journalisten op het slot „de Can- nenburgh” te Vaassen gekomen, om daar een week van verpoozing. studie en ka meraadschap door te brengen. Ditmaal was de burgemeester van Epe, dr. J. N. Th. Diepenhorst, onder wiens gemeente het dorp Vaassen ressorteert, en die eenige weken met vacantie buiten zijn gemeente had doorgebracht, voor het eerst in de gelegenheid als gast in den kring van het journalistenkamp te ver schijnen en aan hun gemeenschappelijken maaltijd in de ridderzaal van ,,de Cannen- burgh” deel te nemen. De kampleider, de heer J. Learbuch, heette den burgemeester hartelijk welkom en vertolkte tevens de gevoelens van dank der kampgenooten voor diens aan wezigheid. Burgemeester Diepenhorst zeide met veel genoegen naar ,,de Cannenburgh” te zijn gekomen om hier nu eens als gast in zijn eigen gemeente eenige uren te ver wijlen. Hij wenschte de journalistenkamp organisatie geluk met de keuze van dit historische slot en verheugde zich daar over ook vooral in het belang zijner ge meente. waarop thans- in zoo uitgebreiden kring de aandacht is gevestigd. Voor de noodzakelijke restauratie van „de Can nenburgh” koesterde de burgemeester in verband hiermede de. beste verwachtin gen. Tenslotte wenschte hij de deelnemers aan de vierde kampweek een even nuttig en aangenaam verblijf in deze gemeente als de deelnemers aan de vorige kamp- weken blijken te hebben genoten. De lei ding van het journalistenkamp is aan goede handen toevertrouwd gebleken, en zij verdient alle hulde voor haar werk. De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, was bij de opening van de laatste kampweek vertegenwoor digd door den heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda aan dat departement. Drs. W. Goedhuys, cultureel leider van het kamp, deed in een inleidende toe spraak tot de nieuwe gasten uitkomen, dat het doel van hun verblijf ten volle bereikt zou zijn, indien zij als collega’s gekomen, na een week als ware kame raden, weer aan den arbeid zullen gaan, om hun verantwoordelijke taak van voor lichter der gemeenschap te hervatten. Ongmeek zakjes 10 ct Metalen doosjes 25 d De burgemeester van Hillegersberg brengt ter openbare kennis, dat op zijn verzoek door den marine-bevelhebber in Nederland dispensatie is verleend voor de vaart op de Bergsche plassen, mits ver gunning is verkregen van den burge meester. Wat de gevolgen van de wijziging van de urentabel voor de docenten betreft, dat de rectoren en directeuren nu aan den gang kunnen gaan om hun nieuwe rooster te maken, de urenverdeeling voor hun docenten vast te stellen, enz. Het is jammer, dat deze regeling door allerlei omstandigheden wat laat komt, aldus spr., maar gelukkig is het nog niet te laat en kan de school zich rustig op wat komt voorbereiden. Wat het lee- rarencorps betreft, zullen er talrijke nieuwe docenten voor Nederlandsch en verscheidene voor Duitsch noodig blij ken. Om de maatregelen inderdaad te kunnen doorvoeren is daarom bepaald, dat het nieuwe rooster met 1 September voor de eerste en de tweede klasse zal gelden. Had men het voor den geheelen cursus ingevoerd, dan had men zeker op een ernstig tekort aan leeraren moe ten rekenen. Nu zal dat zeker meeval len. Aan den anderen kant wordt de vermindering van het aantal lesuren bij andere vakken, vooral bij het Fransch, voor de meeste vastaangestelde leera ren opgevangen door de geldende ga- rantiebepalingen. plichte vacantie van zes dagen voor de werknemers, werkzaam in de confectie- industrie, bindend vast te stellen. Dit prachtige succes, in de totstandko ming waarvan de Nederlandsche Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleedingindustrie een belangrijk aan deel had. mag een unicum in de Neder landsche sociale geschiedenis genoemd worden. Het is nog nooit voorgekomen, dat een vacantie-regeling buiten de CAO. om. voor een groote groep van werkers bindend werd verklaard. Daar door is tevens deze vacantieregeling de eerste door de overheid bepaalde wette lijke vacantieregeling. Ongeveer 30.000 mannelijke en vrouwelijke arbeiders zijn bij deze regeling betrokken. 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram Universiteit dam. Doet. ex. geneeskunde: de heer J. M. v. d. Valk; doet, examen rechtswetenschap de heeren J. H Groot, J. R. de Groot en C. G. Comello. Vrije Universiteit. Doet. ex. geschiedenis de heer D. Gros heide (met lof); cand. ex. theologie de heer W. A. Krijger. R.K. Universiteit. Cand. ex rechtswetenschap mej. G. J, E. Eibers en de heer J. M. H. Spauwen. Voorts geven gedurende genoemd tijd vak de bonnen no. 05, 06, 07 van de bonkaart „Haarden en Kachels J en de bonnen no. 05, 06, 07 en 08 van de bon kaart „Haarden en Kachels” K elk recht op het koopen van hetzij 195 k.g. pers- turf (300 stuks), hetzij 200 k.g. bagger- turf (450 stuks), hetzij 275 k.g., uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 k.g. overige soorten turf. Lichamelijke opvoeding Op de vraag, of er nog verdere wijzi gingen van tjplang in de urentabel zijn aangebracht, antwoordde de secretaris generaal, dat de lichamelijke oefening op bescheiden wijze en wel met 3 uren bij het gymnasium is uitgebreid. De Noodzakelijkheid van dezen maatregel zal wel niemand willen ontkennen en hij draagt niet alleen bij tot de gezondheid van onze rijpere jeugd, maar brengt ook een flinke dosis levensvreugde mee, die mumprijzen voor hier misschien een worden gevonden. Natuurlijk brengt groote schaarschte Deze omstandigheid brengt en hoogere besomming per schip mede, hetgeen weder tot resultaat heeft, dat de beman ning een goed loon naar huis brengt. Het is een gunstig verschijnsel, dat de bemanning van deze hooge prijzen pro fiteert en hiermede zal wat de visch- prijzen betreft terdege rekening moe ten worden gehouden. De gemeenschap toch heeft de plicht, dezen menschen, die thans onder gevaarlijke omstandigheden hun beroep uitoefenen, een behoorlijke belooning te geven. Uit bovenstaande volgt reeds, dat de zeevisscherij in de huidige oorlogsom standigheden onder de moeilijkste voor waarden wordt uitgeoefend. De aller grootste moeilijkheid, waarmede men te kampen heeft, is wel het gebrek aan stookolie. Garen voor het vervaardigen en repareeren van de netten is ook schaarsch. Hiervoor werd manilla ge bruikt, dat moest worden ingevoerd. Wel is men bezig met het zoeken naar vervangingsproducten, o.m. sisal, katoen en vlas. In hoeverre deze producten vol doende vervangingsmogelijkheden bie den, zal nog moeten blijken. Men houde in het oog, dat men in dezen tijd .het een geluk mag achten, dat onze visschers tenminste het zeegat uit kunnen. Daarbij komt nog iets: de vischstand wordt gespaard. Hieraan hebben we nu niets, maar het opent perspectieven voor de toekomst Van verschillende zijden is de vraag gesteld, of de maximumverkoopprijzen, welke op vrijwel elk gebied voor roeren de en onroerende goederen zijn vastge steld, ook gelden voor vrijwillige open bare verkoopingen, als veilingen en af slagen. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is dit inderdaad het geval. De maximumprijsregelingen laten geen uitzonderingen toe voor goederen, welke op openbare verkoopingen worden ver handeld. De reden hiervan ligt in de dringende noodzakelijkheid, om alle mo gelijkheden van ontduiking der prijs- voorschriften af te snijden. Zouden de prijzen op de openbare verkoopingen vrijgelaten worden, dan moet het gevaar niet denkbeeldig worden geacht, dat van deze wijze van verhandelen een steeds toenemend gebruik zal worden gemaakt. De prijspolitiek, welke er immers op gericht is, naast het bedrijfsleven den consument zooveel mogelijk te bescher men, zou op deze wijze veel van het effect van haar maatregelen verloren zien gaan. Wil een maximumprijsregeling doel treffend werken, dan moet zij algemeene geldigheid bezitten: zelfs, indien hier door de openbare verkoopingen aan be- teekenis zouden inboeten. Op het gebied van handel en landbouw bestaat een verbod van openbare verpachtingen. Voor de overige gebieden, waar maxi mumprijsregelingen gelden, zijn derge lijke maatregelen echter niet getroffen, zoodat daar de mogelijkheid tot het hou den van openbare verkoopingen blijft bestaan. Bij dergelijke verkoopingen wordt het aan den verkooper overgela- ten, op welke wijze hij wil handelen, in dien meer dan' één kooper bereid is, den maximumprijs te betalen. In vele geval len zal het misschien het beste zijn, dat hij het verhandelde goed tusschen de verschillende gegadigden verloot. Het ligt in de bedoeling, de controle op vei lingen en afslagen aanzienlijk te ver scherpen. Reeds werd in enkele gevallen proces-verbaal opgemaakt. 2 h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook cokes) 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesbries of cokesgruis. 175 k.g. fabrieksturf. 195 k.g. persturf (300 stuks). 275 k.g. Peel-turf. 200 k.g. baggerturf (450 stuks). Voor het tijdvak van 24 Juni 1941 tot en met 31 December 1941 zijn de bonnen no. 01, 02 en 03 van de bonkaart „Haarden en Kachels” J de bonnen,no. 01, 02, 03 en 04 van de bonkaart „Haarden en Kachels” K, alsmede de bonnen no. 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 van de bonkaart „Centrale Verwarming” L, elk geldig verklaard voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 200 k.g. turfbriketten. 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen- 200 k.g. overige soorten ^turf. kool, industrie- of eierbriketten. I”-' T' t - gas- vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde. Gisteren heeft de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, prof. J. van Dam, in een radio-vraaggeSprek eenige mededeelingen gedaan in verband met de dezer dagen afgekondigde nieuwe urentabellen voor H.B.S. en Gymnasium. Op een desbetreffende vraag ant woordde de secretaris-generaal, dat de ze tabel geenszins alle hervormingen omvat, die hij voor dezen tak van on derwijs noodzakelijk acht. Integendeel, wat thans wordt medegedeeld, is een eerste stap naar een komende hervor ming, die, naar spr. hoopt, in den vol genden cursus haar beslag zal krijgen, nadat alle kwesties zorgvuldig met des kundigen zijn besproken. De klacht te gen het V.H.M.O., die men het meeste hoort is die, dat het aantal vakken te groot en de leerstof van elk er van te omvangrijk is. Het V.H.M.O. is dus vol gens velen overbelast. Deze overbelas ting wordt door deze tabel nog niet ver holpen, want dat kan alleen gebeuren door veranderingen op het gebied van de leerstof, niet op dat van het aantal uren. Wel geeft de nieuwe tabel al ge legenheid, het al te sterk intellectualis tische van het onderwijs, d.i. dus het onderwijs, dat vooral gericht is op het verstand en op het geheugen, wat te verminderen. In hoofdzaak hebben de thans aange brachte wijzigingen betrekking op drie punten: het onderwijs in het Neder landsch, de verhouding der drie moder ne talen eq de lichamelijke opvoedihg. Maar het spreekt vanzelf, dat een ver meerdering van het aantal uren bij het eene vak een vermindering op een an der gebied noodzakelijk maakt, zoodat ook andere vakken in het geding zijn gekomen. De wijzigingen zijn daar ech ter met veel zorg verdeeld, zoodat de schade, als men dat mag noemen, door velen tezamen gedragen wordt. Het Nederlandsch Voortgaande zeide spr., dat het wel vanzelf spreekt, dat de wijziging ten aanzien van het Nederlandsch de be langrijkste is. De klachten over het resultaat van het onderwijs in het Ne derlandsch waren legio, maar tot nu toe is het nooit gelukt maatregelen te nemen, die er toe zouden kunnen leiden, dat deze klachten verminderen. Nu is naar het oordeel van den secretaris generaal de tijd daarvoor rijp. Iedereen is ervan overtuigd, dat het onderwijs in het Nederlandsch het beste middel is om onze taal zuiver te houden en aan het opgroeiend geslacht over te dragen. Vandaar, dat het aantal uren voor Ne derlandsch aanzienlijk is gestegen, bij het gymnasium met 5, bij de H.B.S. A, die al een groot aantal uren had, met 2, bij de H.B.S. B ook met 5! Dientenge volge zal er b.v. aan het gymnasium in de 6 klassen in het geheel thans 19 in plaats van 14 uur worden lesgegeven. Daarmee is tegemoet gekomen aan een verlangen, dat reeds lang leefde in de kringen van het onderwijs zelf, maar ook bij vele Nederlanders, die geen on- derwijs-deskundigen zijn. Dat daarmede het doel niet is bereikt, spreekt wel vanzelf. Het ligt in de bedoeling door het invoeren van een uitvoerig, maar soepel leerplan, dat aan alle onderdeelen van het Nederlandsch aandacht besteedt het onderwijs in de moedertaal aan onze middelbare scholen nog doeltreffender te* maken. vervaardigd van uitval en/of af val van turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud =4 1 h.l. 100 gram op één bon De oplossing van de Zaterdag ge plaatste puzzle luidt aldus Horizontaal: 1 Danzig, 7 Mer. wede, 10 No., 13 Etage, 14 Stgntor, 17 Tornado 20 Weg. 23 Erts, 24 Rechter. 28 Termiet, 30 Boek. 33 Lak, 34 Lustrum, 38 Soldaat, 40 Boter, 43 Ka. 44 Rooster, 49 Leemte, 50 Banaan, 53 Namaken, 56 Er, 59 Lente, 60 Selderij. Verticaal: 1 Dans, 2 Na, 4 Genot, 5 Uwe, 6 Ode, 8 Etude. 9 Ego, 11 Otter, 12 Ink, 15 Rozet, 16 Eng, 18 Orgel, 19 Esp, 21 Gevel, 22 Ohm, 25 Re. bus, 26 Oma, 27 Abt, 29 Tabak, 31 Kuier, 32 Ets, 35 Model, 36 Ada, 37 S.O.S., 39 Takel, 41 Rotan, 42 U.S.A., 45 Regel, 46 Ems, 47 Abces, 48 Ons, 51 Naar, 52 Lap, 54 Nel. 55 Ets, 57 Re. 58 ld. De moderne talen Men kan niet zeggen, aldus spr., dat de verandering in de moderne talen ge heel los staat van die van het Neder landsch. Deze wijziging moet men van twee gezichtspunten beschouwen. In de eerste plaats moet men uit de tegen woordige Europeesche constellatie de consequentie trekken. Het Duitsch is voor ons land van ongewone beteekenis geworden en het laat zich aanzien, dat dat na den oorlog niet minder zal wor den. Al lang verovert het zich ook een plaats op de wereld als taal van econo misch verkeer, naast het Engelsch na tuurlijk, dat zijn beteekenis blijft be houden, en daarom heeft het Duitsch thans in de volgorde der vreemde talen met het Fransch, dat vroeger altijd in de eerste plaats kwam, van plaats ge ruild. Dat is gebeurd door het aantal uren Duitsch voor het gymnasium met 4, voor de H.B.S. met 2 te vermeerde ren. Dat het Fransch daarbij het een en ander heeft moeten verliezen, is duide lijk. Ik hoop echter, aldus spr., dat de vrienden van het Fransch troost vin den in het feit, dat deze taal op het programma van alle vormen van het V.H.M.O. is blijven staan. Op een des betreffende vraag zeidf de secretaris generaal, dat hij niet wilde overgaan tot het systeem van twee vreemde ta len bij het V.H.M.O. Hij zou graag, on voorziene omstandigheden voorbehou den, het systeem van drie vreemde ta len zooveel mogelijk willen handhaven. Dit is in overeenstemming met de tra ditie van onze cultuur, en spr. zeide van harte te hopen, dat ons volk ook later aan die drie vreemde talen behoefte zal hebben. De secretaris-generaal is dus niet ingegaan op de suggestie om het Fransch facultatief te stellen. Wel zal in -de toekomst de leeraar in het Fransch er rekening mee moeten hou den, dat hij op de middelbare school met het onderwijs zal moeten beginnen. De lagere school zal het Fransch ook in zijn tegenwoordigen, spreker zou bijna zeggen, 'clandestienen vorm niet kunnen handhaven. Natuurlijk bestaat er onder de tegen woordige omstandigheden een zeer nau we aanraking tusschen het Neder landsch en het Duitsch. Dat heeft voor de zuiverheid van het Nederlandsch vrij ernstige gevolgen. Wil men onze taal zuiver houden, dan zal men niet alleen het onderwijs in het Nederlandsch maar ook dat in het Duitsch moeten uitbrei den! Hoe beter Duitsch de Nederlander leert, hoe beter hij in staat is de beide talen van elkaar te onderscheiden. Spr. heeft die overtuiging in een lange on derwijservaring verkregen. Vandaar, dat volgens zijn meening de vermeer dering van het onderwijs in het Duitsch ook aan dat in het Nederlandsch ten goede komt „MEER VET VOOR HET NEDER LANDSCHE VOLK” De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch front meldt: Dr. M. D. Dijt, secretaris van de com missie dr. Posthuma, heeft 4 Juli over de draadzending van Hilversum 2 een rede gehouden binnen het kader van den pro ductieslag 1941. Daar zeer velen dit be langwekkend betoog, dat als onderwerp „meer vet voor het Nederlandsche volk” had, niet hebben kunnen volgen, zal het morgenavond 8 Juli over den zender Hil versum 1 om 7.45 tot 8 uur herhaald wor den. WETTELIJKE VACANTIEREGELING IN DE CONFECTIE-INDUSTRIE De N.V.V.-persdienst meldt Reeds eenigen tijd waren er onderhan- delingen gaande tusschen werkgevers en werknemers in de confectie-industrie, omvattende de afdeelingen damesmantels, heerenconfectie. japonnen, lingerie, over hemden en bedrijfs-, workmans- en re- genkleeding. over enkele geschilpunten. Nadat men tot overeeenstemming was ge komen, was aan het college van Rijksbe- middelaars een verbindendverklaring van de getroffen overeenkomst gevraagd. Daar echter de verbindendverklaring van deze C.A.O. niet voor 15 Juli verkregen kon worden, verzochten de partijen de vacan tieregeling uit de overeenkomst te lich ten en nu reed' bindend voor te schrij ven. zoodat de duizenden belanghebben den nog dit jaar van de nieuwe regeling zouden kunnen genieten. Dezer dagen heeft het college van Rijksbemiddelaars een rondschrijven tot de werkgevers- en werknemersorganisaties in de confectie- industrie gericht, waarin medegedeeld werd, dat het college besloten had, reeds dit jaar een regeling, inhoudende ver- Rede commandant Breunese Commandant Breune^ herinnerde er aan, hoe In het najaar van 1918 onder alle goede Nederlanders een zucht van verlichting is opgegaan toen een roode revolutie in ons land kon worden be dwongen. Daarmee was echter het gevaar voor West Europa geenszins voor altijd gekeerd en er was dan ook opnieuw aanleiding om verruimd adem te halen, toen in 1933 het Duitschland van Adolf Hitler tegen een bolsjewiseering van ons werelddeel een machtige dam opwierp. Thans nu zich het nationaal-socialistische Duitschland in oorlog met het bolsjewis tische Rusland bevindt moet zich ieder leider in den arbeidsdienst goed door dringen van het feit, dat het communis me een gevaar voor Europa is gebleven. Thans meer dan ooit moet hij zich los maken van iederen kleingeestigen twist, ingesteld zijn op den strijd tegen het bolsjewisme. De jongens in de kampen van den N.A.D. stammen voor een aan zienlijk gedeelte geestelijk uit het ver leden. Wanneer zij terugkeeren in de burgermaatschappij moeten zij geestelijk gewapend zijn tegen het bolsjewisme. Maken de leiders van den arbeidsdienst, dusdoende de jongens tot stoere vastbe raden Nederlanders dan doen zij meer dan degenen, die in dezen tijd langs den weg blijven staan en de arbeidsdienst haar werk bemoeilijken. Rede General-Kommissar Schmidt Generalkommissar Schmidt, die zijn eigen zwaren arbeid slechts ten behoeve van deze leidersbijeenkomst had onder broken, omdat hij wist hoe zwaar en moeilijk de taak is van de leiders in den N.A.D., ving zijn toespraak aan met de opwekking, zich bij het opbouwen van den arbeidsdienst niet te richten op het bevredigen van de wenschen van enke len in het volk, die allerlei speciale zor gen of verlangens koesteren, doch al leen op den opbeuw der volksgemeen schap in de eenvoudige en stoere ge meenschap der kampen. Dat kan de eenige school zijn voor leiders, zooals Adolf Hitler, die eenmaal gewoon ar beider en gewoon soldaat was. Wij leven in een revolutie opgeroepen door de éénwording der Germaansche levens- ruimte, waarbinnen de leiders van den arbeidsdienst zich moeten opmaken om den weg van den Führer te gaan, waarop geen stilstand mogelijk is. De tragiek der gebeurtenissen heeft Nederland en Duitschland tegenover elkaar geplaatst, maar vijanden blijven zij niet. Zeker niet thans, nu de Duitschers een zeker recht hebben, als vrienden te worden begroet, omdat zij in den strijd tegen het bolsjewisme hun leven hebben ingezet voor het behoud van het Germanendom. Met bidden alleen kon het communisme niet worden vernietigd. Met het schreeu wen der democratieën al evenmin. Het is steeds weer de Duitsche soldaat, die de wapens moet opnemen voor de recht vaardigheid. Tijdens dien strijd tegen het communisme mag de eigen bodem niet worden verwaarloosd. Door zich daaraan te weiden, staat de arbeidsdienst achter den soldaat. Daarom hoeft iemand, die de uniform van den N.A.D. draagt, niet te zeggen, dat hij voor zijn volk strijdt. Door het dragen alleen van die uniform heeft hij dit reeds bewezen. De weg van Adolf Hitler, waarop de leiders van den arbeidsdienst mee moeten gaan, voert tenslotte tot een statenbond van een sterk Germanië, waarin plaats zal zijn voor een vrij Nederland. De besprekingen werden afgewisseld met gemeenschappelijke maaltijden en met een wel-georganiseerden gemeen- schapsavond, die door het staforkest van den Nederlandschen Arbeidsdienst onder leiding van Willi Kohier muzikaal werd opgeluisterd. In deze tijden van voedselschaarschte rijst onwillekeurig de vraag, in hoever ons aloude visscherijbedrijf en dan in hoofdzaak de zeevisscherij, kan bijdra gen aan een behoorlijke voeding van het Nederlandsche volk. Het A.N.P. heeft ten deze zijn licht eens te bevoegder plaatse opgestoken en is direct al tot de conclusie gekomen, dat het aandeel van de zeevisscherij in onze volksvoeding in dezen tijd maar betrekkelijk bescheiden kan zijn. Van Duitsche zijde is alle me dewerking verleend, om de visscherij althans op beperkte schaal te kunnen uitvoeren. Op het oogenblik wordt slechts van IJmuiden en Scheveningen uitgevaren. Scheveningen houdt zich al leen bezig met de kustvisscherij bij 'dag. De scheepjes moeten ’s avonds vóór donker weer terug zijn. Wie de vischberichten volgt, zal be merkt hebben, dat de aanvoer in IJmui den den laatsten tijd steeds stijgende is, hetgeen natuurlijk verblijdend mag wor den genoemd. Men moet hierbij echter twee factoren in het oog houden. In de eerste plaats kent dit bedrijf altijd op en neergang en wordt bij gunstig weer meer gevangen .dan anders. Bovendien zijn mln of meer groote schommelingen te verwachten door de zeer bijzondere omstandigheden, waaronder het bedrijf thans wordt uitgevoerd. In de tweede plaats bedenke men, dat de grootere vangst van den laatsten tijd niet van beteekenenden invloed is op het voedsel- vraagstuk. Om dat goed te zien, moet men de aanvoercijfers laten spreken. In April j.l. was de aanvoer 500.000 k.g., in Mei was hij opgeloopen tot 900.000 k.g. en in Juni bedroeg de aanvoer reeds 1.300.000 k.g. Dit beteekent welis waar procentueel een aanmerkelijke stijging, welke mede te danken is aan het feit, dat er een aantal schepen is bijgekomen, al zijn in deze cijfers ook seizoeninvloeden verdisconteerd. Be denkt men nu, dat de normale aanvoer 3 millioen k.g. per maand was en dat de vraag, in verband met de schaarsch te aan andere voedingsmiddelen, veel grooter is, dan blijkt wel, dat de aan voer nog van betrekkelijk bescheiden omvang is. Ongeveer een zevende van hetgeen aan de Nederlandsche markt kwam, ging naar het buitenland. Nu heeft er in 't geheel geen uitvoer plaats en desondanks zijn wij nog ver verwij derd van de normale binnenlandsche consumptie van 4 k.g. per jaar per hoofd. Op het oogenblik overweegt men, van hetgeen wordt aangevoerd, een grooter gedeelte te verzenden naar bepaalde gebruiksgebieden. Dit zouden dan in hoofdzaak zijn de groote steden en fa- briekscentra. Daarbij gaat men uit van den gedachtengang, dat de visch geleid moet worden naar de afzetgebieden in Nederland, waar er met het oog op de voedselpositie, samenstelling der bevol king enz., het meest behoefte aan bij voeding met visch bestaat. Deze maatregelen acht men beter, om een behoorlijke afzetorganisatie te ver krijgen. Het gaat hier echter in hoofd zaak om de zoogenaamde volksvisch, waaronder in de huidige omstandig heden moet worden verstaan: kleine schol, kleine schar en kleine wijting. Een gelukkige omstandigheid is, dat deze volksvisch een zeer belangrijk per centage uitmaakt van den totalen uit voer. De prijzen van de visch blijven nog steeds te hoog. Het is zoo, dat wie goed bij kas is, visch kan eten. Wel wordt er tegenwoordig veel zeer kleine visch aan gevoerd, zoogenaamde puf, welke, vroe ger naar de vischmeelfabrieken verzon den werd. Te dien aanzien heeft echter een verschuiving plaats gehad en bij ge brek aan grooter formaat, kan deze kleine soort als uitstekend volksvoedsel dienst doen. Nu is het een groot sociaal belang, dat allerlei kringen, welke zich geen normale visch kunnen aanschaffen, die kleine soorten ook inderdaad kunnen koopen. Dit is nu niet het geval. Hierbij speelt ook het olievraagsthk een rol, want deze kleine visch leent zich er meer toe om gebakken geconsumeerd te worden. Door het vaststellen van maxi- deze volksvisch zal oplossing kunnen Het leiderskorps bespreekt de problemen van den opbouw De commandant van den Nederland schen Arbeidsdienst heeft zijn leidèrs- korps leden van het hooger- en mid denkader uit de staven en de kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, in to taal ruim 200 man gedurende twee da gen te Arnhem bijeen geroepen, voor eerst om gemeenschappelijk een aantal problemen van inwendigen organisatori- schen en geestelijken opbouw te bespre ken, vervolgens om in onderlinge kame raadschap samen met het korps adviseurs door den Duitschen rijksarbeidsdienst aan Nederland afgestaan, ongedwongen en buiten de sfeer van den dagelijkschen ar beid van gedachten te wisselen, om, waar noodig, misverstanden over de grondsla gen van den arbeidsdienst of moeilijkheden van het practische leven in den troep onder de oogen te zien en op te helderen of uit den weg te ruimen. Trompetsignalen openden bijeenkomst in de groote Musis Sacrum en aanstonds de commandant van den N.A.D.majoor Breunese, in een korte toespraak de bedoe ling van dit samenzijn had verduidelijkt, en de Oberstarbeitsführer Bethmann in enkele woorden het karakter van den ar beidsdienst als een leerschool der gemeen schap had geschetst, had uiteengezet hoe hem en zijn medewerkers is opgedragen den Nederlandschen leiders met raad en daad bij te staan, in den opbouw van den arbeidsdienst en er daarbij den nadruk op had gelegd, dat deze arbeidsdienst, hoezeer ook naar het Duitsche voorbeeld, opge bouwd, een Nederlandsche arbeidsdienst moet zijn en blijven, vingen de besprekin gen aan. Achtereenvolgens werd de aandacht ge vestigd op de waarde van de dienstverhou- dingen en van tucht en discipline, de waar de voorts ook van die vele kleine werk zaamheden, die tezamen den inwendigen dienst vormen, voor de opvoeding tot ge meenschap in den arbeidsdienst, op de wijze, waarop de arbeidstechniek aan de prestaties van den arbeidsdienst zoowel als aan de opvoeding ten nutte wordt ge* maakt, op den inhoud van de opvoeding in den arebidsdienst met name op de ideeële arbeidsopvatting, die den jongen man in de kampen moet worden bijge bracht. op de zorg die aan de vorming van den vrijen tijd en aan de verfraaiing van de barakken en de kampen moet wor den besteed, op de beteekenis en den juis- ten vorm van sport en van marsch- en or- deoefening. op de beoordeeling van de lei derskwaliteiten dergenen, die voor het kader worden opgeleid en op het apparaat waarmee en de geest, waarin het admini stratieve beheer van den arbeidsdienst moet worden gevoerd. Het belangrijkste moment van deze leidersdagen lag in de bijeenkomst van den eersten middag, die door den ver tegenwoordiger van den Rijkscommissa- ris in Gelderland, dr. Schneider, werd bijgewoond en waarop General-Kommis sar Schmidt en de commandant van den N.A.D. het woord voerden over de wijze, waarop de leider van den arbeidsdienst zich moet instellen op de gebeurtenissen van de laatste week.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6