HAAGSCHE COURANT BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS NZDERLANDSCH-INDIE Maandag 7 Juli 1941. van De betooging het N.A.F. f- i DERDE BLAD Een aandachtig gehoor op den landdag te Rolde MEEUWENEIEREN VOOR DE CONSUMPTIE POLITIEHONDEN WISSELBEKER- WEDSTRIJD BRUTALE WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN WUZIGING ALGEMEENE POLITIE VERORDENING BEKEND INHEEMSCH FIGUUR UIT DEN ATJEH-OORLOG OVERLEDEN DENK AAN HET ROOKVERBOD IN BOSCH EN HEI DE ECONOMISCHE TOESTAND IN NEDERLANDSCH-INDIE OVERDRACHT GRAFSTEEN B. J. VAN STAPELE JEen, overzichit^ den boerüBksidöLE. Roskam Hza, POSTZEGELVEILING VAN 12-16 JULI Op het landdagterrein te Rolde Branden te Beilen en te Bussum Slachtoffers van het water TERAARDEBESTELLING E. K. J. BERTLING -I 1 w (Polygoon) I de heer Bast, ^-Polygoon) No. 17920 KURHAUS op Woens- DIEFSTALLEN Van een onbeheerd staande bakfiets is een pak, inhoudende 150 sigaren, 50 pak jes sigaretten en blikjes shag en pijpta bak ontvreemd. Een 31-jarige bezoekster van een groot magazijn werd betrapt bij het stelen van een japon. Een reiziger liet in de vestibule van het Hollandsche Spoorstation enkele oogemblikken een koffertje, inhoudende een gouden horloge, distributiebescheiden en andere goederen, onbeheerd staan. Bij zijn terugkeer was het koffertje verdwe nen. Op het strand werd ten nadeele van bezoekers een handtasch met eenig geld en een polshorloge gestolen. DOOR DE WARMTE BEVANGEN Een 16-jarig meisje uit de Frederiks- straat werd gisteravond op het Plein door de warmte bevangen. De Geneeskundige Dienst bracht haar naar den Centralen Post, vanwaar zij later huiswaarts kon keeren. Afscheidsfeestavond Mulo-scholieren- vereeniging „Neptunus” Op Woensdag 9 Juli a.s. is er een af- scheids-feestavond in het gymnastieklo kaal van de Ulo-school Neptunusstraat 92, aangeboden door de Mulo-scholieren- vereepiging „Neptutius”. Het programma omvat muziek, dans, tooneel en knots oefeningen. BEPLANTING IN BRAND GERAAKT Ongeveer 100 vierk. m. van de beplan ting van de spoorbaan aan de Adelheid- straat geraakte gisteravond in brand. Per soneel van de motorspuit Louise Hen- riëttestraat bluschte het brandje met den kleinen straal. Groote steur gevangen Door Wieringer visschers werd een groote steur gevangen, die bijkans 600 pond woog. Het dier werd voor de visch- conservenfabriek Hollandia te Gorinchem gekocht voor 787. Op het graf van den heer B. J. van Stapele, in leven penningmeester van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond, heeft deze bond een grafsteen doen plaatsen, welke Zaterdagmiddag op Nieuw Eik en Duinen aan de familie is overge dragen. De heer H. F. van der Meer, voorzitter vakgroep Belastingpersoneel, heeft daar bij het woord gevoerd. Door dezen graf steen wil de bond, aldus spr., de herinne ring levendig houden aan onzen penning meester, die zooveel en zoo nuttig werk heeft verricht voor duizenden leden van onzen bond. De heer Luberti, algemeen voorzitter van genoemden bond, zeide, dat de graf steen zoo eenvoudig mogelijk is gehouden, omdat wij op deze wijze handelen in den geest van den overledene. Er zijn drie redenen, waarom wij dezen grafsteen heb ben doen plaatsen: de overledene was, zoo- als ieder mensch gevoelig voor waardee- ring; wij wilden een blijk geven van onze dankbaarheid jegens de familie uit wier midden hij zoo vaak weg was, doordat hij zooveel werk voor den bond verrichtte. Tenslotte wilden wij zijn herinnering ook levendig houden bij de bondsleden, die hem niet gekend hebben. Een zoon heeft met een enkel woord den grafsteen aanvaard. Burgerij mag geen zout strooien De overige wijzigingen omschrijven de begrippen hoofdbewoner of hoofdgebrui ker van een gebouw en verbieden aan bur gers voor het verwijderen van sneeuw en ijs van de straten, zout of andere bijtende stoffen te gebruiken. (Voor overheids organen geldt dit verbod niet.) In de practijk is gebleken, dat zout en andere bijtende stoffen een zeer nadeeligen in vloed op het schoeisel hebben; daarom moet het gebruik hiervan in het algemeen worden verboden. Had in drie zaken haar slag geslagen Dank zij de oplettendheid van een ver koopster is de politie kunnen overgaan tot de aanhouding van een winkeldievegge. die op wel zeer brutale wijze te werk was ge gaan. Het was een 44-jarige bewoonster van een der randgemeenten, die Zaterdag middag, voorzien van een boodschappen- tasch van flinke afmeting, in een drietal groote magazijnen in de binnenstad, haar slag kwam slaan. In de eerste zaak griste zij van een der tafels een paar bruin lede ren handschoenen weg, gevolgd door 2 paar kousen, een paar linnen zomerschoe nen, een taschje met verbandmiddelen en een roodlederen damesportefeuille. Alles werd in de boodschappentasch opgeborgen welke al aardig begon uit te puilen. Van daar, dat zij in de zaak, welke een straat verder was gelegen en die met een bezoek van de dievegge werd vereerd, allereerst een fietstasch van een der stands kaapte. Hierin verdwenen nu eep thermosflesch en een paar sla-couverts. Vervolgens richt te zij haar schreden naar een derde maga zijn, waaruit werden ontvreemd een wit sporthemd, 3 zelfbinders, 5 rolfilms, en 2 paar handschoenen. Ook trachtte zij nog een boodschappentasch te stelen, doch de aandacht van de verkoopster was op de vrouw gevestigd, die nu niet anders kon zeggen, dan dat zij de tasch wilde koopen. Toen het op betalen aankwam, kon de „koopster” haar portemonnaie, die onder de vele bullen was geborgen, niet vinden. Zij vond het te gevaarlijk óm alles uit te pakken. „Maar” zoo zeide de dievegge, „het hin dert niet, want mijn man staat buiten en hem zal ik even geld vragen” De verkoop ster bood aan even mee naar buiten te gaan, doch toen bleek de echtgenoot ver dwenen te zijn. Nu begon de verkoopster argwaan te krijgen. De politie werd ge waarschuwd, die de vrouw aanhield en alles, wat zij bij zich had in beslag nam. Tijdens het verhoor gaf de vrouw toe, er speciaal op uit te zijn gegaan, om in di verse zaken te stelen. fabrieksnijverheid vrij bevredigende Zaterdagmiddag is in de Bilderdijkstraat de 71-jarige voetgangster C. F. uit de Witte de Withstraat, aange reden door een wielrijdster. De voetgang ster brak het rechterbeen en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. De Nederlandsche boerenleider E. J. Roskam Hzn. (Polygoon) Twee telegrammen De Nederlandsche boerenleider E. J. Roskam Hzn. heeft onder enorme bijvals betuigingen de twee volgende tele grammen uit Rolde verzonden. Een daar van was gericht aan den leider van de N.S.B., Mussert. Het luidde als volgt „Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, betuigen u hun onwankel bare trouw in uw taaien strijd voor een nationaal-socialistisch Nederland.” ROSKAM. Toen Gau-inspecteur Thiel gesproken had, trad het gemengde zangkoor van de Agrarische Jongerenbeweging naar vo ren. Met ontbloote hoofden luisteren de duizenden naar het „Wilt heden nu treden”. Dat de leiding in goede handen was, bleek ook uit het vlotte tempo, waarin de sprekers elkaar afwisselden. Groot was het enthousiasme toen de boerenleider Roskam aankondigde, dat het agrarisch front thans bewust de lei ding nam in de voedselvoorziening van ons volk. Toen de voorman van het N.A.F. de Ruiter nog sprak, moesten velen het terrein reeds verlaten voor de eerst-ver trekkende extra-treinen. Het gemengde koor liet zich nog eens met enkele liederen hooren en zoo kwam dan het einde van deze grootsche betoo ging van Nederlandsche boeren en andere, bij de voedselvoorziening betrokken per sonen. In een tijd, zooals dezen, waarin vele waardepapieren in koers hard achteruit liepen, hebben de postzegels hun stabiliteit weder opnieuw bewezen, nu nog meer dan in normale tijden. Het was in gewonen tijd een ongewoon verschijnsel een postzegelveiling te hou_ den in de maand Juli. Nu schijnt dit ge heel gewoon te zijn. Het materiaal, dat bij de veiling van Hendrik v. d. Loo’s Postzegelhandel onder den hamer komt, is voor een liefhebber om van te watertanden. Te beginnen met Nederland, zijn er buitengewoon gezochte exemplaren. Ónder de oude uitgaven be vinden zich 2 blokstukken van de le uit gaaf 5 en 10 ct. ongetand, vele 10 guldens- zegels w.o. een ongebruikt blok van 10 gld. uitg. 1905, 2 blokken van 9 port- zegels in het midden de foutdruk 3 ent inplaats van cent. Een gebruikt blok is zoover wij ons herinneren, nog nooit voor gekomen. Van de Koloniën is als bijzon heid Curacao, 6 cent op 7j cent met ver keerden opdruk; dit is een gezochte rari teit, verder vele zeer gevraagde jubileum- zegels van Zj en 5 gld..van Curacao en Suriname, van België zal een uitgebreide verzameling kostbare exemplaren ver kocht worden. Een land, dat op het oogenblik zeer in trek is, n.l. Luxemburg, is buitengewoon goed vertegenwoordigd. Nog nooit is een aoo’n mooie verzame ling blokstukken van dit land geveild. Oostenrijk en Saargebied doen ook opgeld, doordat dit gebied ook speciaal gezocht wordt. Voorts nog een omvangrijke ver zameling herdenkingsblokken waaronder de zoo gevraagde kopstukken als de Ten- toonstellingsvelletjes van Nederland; een der duurste en kostbaarste stukken uit de veiling, de zeer zeldzame blokken van Luxemburg 10 Fr. groen. Oostenrijk Wipa- blok, Iranblokken en Tsjecho-Slowakije muziekblokken. Een uitgebreide afdeeling restanten, boekjes, zegels op brieven, groote koopen en geheele verzamelingen maken, dat zoo wel verzamelaars als handelaren veel van hun gading op deze interessante veiling kunnen vinden. Het tweede telegram was gericht aan den Rijkscommissaris en luidde „Tienduizenden boeren en boerinnen' te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algeheele overwinning in den strijd van boerenorde tegen bolsjewisme is be vochten.” ROSKAM. LICHAMELIJKE OEFENING OP DE HUISHOUDSCHOOL Het bestuur van de vereeniging „Huis houdschool Laan van Meerdervoort” al hier. heeft aan B. en W. verzocht te be vorderen, dat de Gemeenteraad, overeen komstig het bepaalde in artikel 25 der Nijverheidswet, de noodzakelijkheid uit spreekt van de invoering van het vak lichamelijke oefening op de onder zijn bestuur staande huishoudschool, gevestigd aan de Laan van Meerdervoort 211, al hier. Zooals B. en W. in het prae-advies ten aanzien van het Nederlandsch Luchtvaart- Instituut mededeelen, heeft de Raad in den laatsten tijd met betrekking tot ver schillende nijverheidsscholen tot een uit spraak, als hier wordt verlangd, beslo ten, omdat ook voor deze scholen het vak lichamelijke oefening noodzakelijk is om naast de geestelijke ontwikkeling der leer lingen hun lichamelijke ontwikkeling te bevorderen. Ook voor de school, waar voor thans uitbreiding van het leerplan met het vak lichamelijke oefening wordt verzocht, achten B. en W. de invoering noodzakelijk. Blijkens de door het bestuur bij zijn verzoek overgelegde aanvullingsbegroo- ting zal de invoering van het vak licha melijke oefening aan deze school een kos- tenverhooging van 2000 per jaar mede brengen, waarvan 30 of 600, voor rekening van de Gemeente zal komen. B. en W. zijn van meening, dat er aan leiding bestaat het verzoek van bovenge noemd bestuur in te willigen. Neutrale Schoolvereeniging Het bestuur van de Neutrale School vereeniging, 2e Schuytstraat 324, organi seert op morgenavond, 7 uur, een schooluitvoering voor de kinderen van de hoogere en op Woensdagmiddag 9 Juli voor die der lagere klassen. Er worden door de kinderen tooneelstukjes opgevoerd. Van Dinsdagmiddag 2 uur af zal een tentoonstelling van voorwerpen, die op de handenarbeid- en handwerk lessen zijn vervaardigd, worden gehou den. DE HONDERDDUIZEND VAN LOTISICO De 27ste eigen trekking van „Lotisico" is heden, onder notarieel, toezicht, in het gebouw Louise de Colignystraat 2 gehou den. De 100.000 viel op no. 5380. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden Z^erdag 2872 en Zondag 3574 baden genomen, bij het Volkszeebad resp. 2254 en 3585, bij het Gemeentelijk Volks zeebad Kijkduin resp. 610 en 1406 en in het zwembad Zuiderpark resp. 7054 en 1385. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 68 graden en in het Zuiderparkbad 71 graden. Aanvullingen met het oog op sneeuw en vorstdagen De secretaris-generaal van departement van Binnenlandsche Zaken heeft den Ge meentebesturen, onder toezending van een ontwerpregeling, welke in hoofdzaak als leidraad is bedoeld, verzocht te bevorde ren, dat in de plaatselijke politieverorde ningen ter herziening en aanvulling van de reeds bestaande bepalingen te dier zaken, zoo noodig nadere voorschriften nopens het sneeuwruimen en het strooien •van zout worden opgenomen, zulks met inachtneming van plaatselijke omstandig heden. B. en W bieden ter voldoening aan dit verzoek den Gemeenteraad een voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening aan. Hieraan ontleenen wij het volgende Artikel 16 wordt als volgt gelezen Het is verboden bij vorst of dreigenden vorst aan den openbaren weg glazen te wasschen, den openbaren weg te schrob ben of te dweilen, of op andere wijze daarop water te laten vloeien, uit te stor ten of te werpen Deze verbodsbepaling geldt niet ten op zichte van organen der Óverheid. Artikel 16a wordt als volgt gelezen: Onverminderd het bepaalde in artikel 16 is het verboden bij vorst of ijzel of na sneeuwval op den openbaren weg glij banen te maken dan wel op andere wijze gladheid van het wegoppervlak te veroor zaken of te vergrooten. Uit de toelichting van deze wijziging blijkt, dat de voorgestelde redactie van het onlangs in werking getreden artikel 16a beoogt zoo duidelijk mogelijk te doen uitkomen, dat het daarin opgenomen ver bod voor alle openbare wegen in de ge meente geldt. Een nieuw artikel 16b wordt ingevoegd, volgens hetwelk het is verboden sneeuw of ijs, afkomstig van gebouwen of andere verhevenheid of terreinen erven daar onder begrepen naar den openbaren weg over te brengen. Dit verbod geldt niet voor het weg ruimen van sneeuw of ijs van aan den openbaren weg grenzende gebouwen of andere verhevenheden, mits iemand, die beneden is, de voorbijgangers tijdig waar schuwe. Voor zoover de gebouwen of verheven heden binnen de bebouwde kom zijn ge legen, is degeen, die sneeuw of ijs weg_ ruimt of laat wegruimen, verplicht deze terstond van den openbaren weg te Ver wijderen, althans op de wijze omschreven in artikel 16c, onder a en c. Dit artikel 16c, dat wordt ingevoegd, verplicht den hoofdbewoner of hoofdge bruiker, en bij gebreke van dezen de eige naar of beheerder van een binnen de be bouwde kom gelegen gebouw al dan niet met daarbij behoorend erf dan wel onbebouwd terrein a. sneeuw of ijs van den openbaren weg, voor zoover deze zich vóór of langs het door hem bewoonde, bij hem in gebruik zijnde, aan hem toebehoorende of onder zijn beheer zijnde gebouw al dan niet met bijbehoorend erf of terrein uit strekt, zoo spoedig mogelijk te verwijde ren en te brengen op den rand van de stoep of het trottoir, dan wel, waar deze ontbreken of onvoldoende breedte bezit ten, op den rijweg, een en ander op zoo danige wijze, dat voor het voetgangers verkeer 1 meter overblijft; b. bij gladheid, zoo noodig na het nemen van de onder a. voorgeschreven maatrege len, het aldaar bedoelde weggedeelte zoo spoedig mogelijk op afdoende wijze met zand, asch, turfmolm, zaagsel of andere bruikbare stoffel) te bestrooien; c. in de onder a. en b. genoemde om. standigheden zorg te dragen, dat openin- gen voor het afvloeien van dooiwater aan wezig zijn en tramrails, wissels, tram- en autobushalten, alsmede brandkranen, brand- en rioolputten vrijblijven en ove rigens de door de politie voor bijzondere gevallen gegeven aanwijzingen onverwijld en stipt op te volgen. Blijkens de toelichting is hoofdzakelijk met het oog op het wegruimen van sneeuw of ijs bij flatgebouwen het begrip „be heerder” in de regeling opgenomen. Omtrent het verloop van den landdag te Rolde van het Nederlandsche Agrari sche Front wordt nog het volgende ge meld Het podium, reeds lang geleden aange legd in verband met de landspelen van landbouw en maatschappij leent zich uit stekend voor het doel, waar het nu voor gebruikt is. In het midden statige witte trappen, die omhoog leiden naar het spreekgestoelte, waarboven het N.A.F.- embleem van kolossale affnetingen. Ter weerszijden fleurig aangevuld met groen en bloemen. Een enorme vlakte rietmat ten vormde de afsluiting op den achter grond. Ter rechterzijde van het podium is de muziek van de W.A. Twente opgesteld. De Nederlandsche S.S. doet dienst als ter- reinwacht. VERDACHT VAN RIJWIELDIEFSTAL Door de politie zijn als verdacht van rijwieldiefstal, c.q. verduistering, aange houden een 21-jarige bankwerker en een 19-jarige los-werkman. Op verzoek van de Haagsche politie arresteerde de Am- sterdamsche recherche een 36-jarige los werkman, woonachtig alhier. Ook hij wordt van rijwieldiefstal verdacht, Gistermiddag om ongeveer 5 uur ij brand ontstaan in het dennenbosch Smalbroek, onder de gemeente Beilen. Tennisspelers ontdekten een heidebrand- je, dat zich snel uitbreidde en in de dorre, droge heide niet te stuiten was. Toen de brandweer kwam, had het naast gelegen dennenbosch reeds vlam gevat. Een gedeelte van het bosch werd prijs gegeven, terwijl direct door het kappen van boomen de brandsingels werden verbreed. Na een uur was het vuur zoo doende bedwongen. Eenige hectaren jong dennenbosch gingen verloren. De oor zaak is niet bekend, doch vermoedelijk treft een gedachtenloos wandelaar schuld. Gistermiddag omstreeks 1 uur werd brand ontdekt op de Gooische heide, na bij de schaapskooi te Bussum. Onmid dellijk door eenige wandelaars begon nen blusschingspogingen hadden geen resultaat in de droge hei. Van vele zij den kwam hulp, zoowel van burgers als van leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst. Spoedig waren ook de Hilver- sumsche en Bussumsche brandweer aan wezig, waarop het vuur krachtig werd bestreden en na geruimen tijd bedwon gen. Een aantal manschappen van de Duitsche Weermacht, die eveneens te hulp kwamen, waren behulpzaam bij de nablussching. Ongeveer 10.000 m2 heide is verbrand. Vermoedelijk is de oorzaak het onvoorzichtig wegwerpen van sigaar of sigaret, hoewel het rooken op de hei de is verboden. Gistermiddag is een bosch. en heide brand uitgebroken op „Hooghei” in Ber- licum. Het vuur werd krachtig bestreden. Eén hectare bosch en heide is vernield. Twee vriendjes, die aan het stoeien wa ren, geraakten onder de gemeente Ter Aar, in het Aarkanaal. Op het hulpgeroep kwamen eenige omwonenden toesnellen en zij slaagden er in een der kinderen te redden. Het andere, het 9-jarig zoontje van den heer C. v. d. S„ werd evenwel korten tijd later levensloos opgehaald. In de gemeente ’s-Heerarendkerk is een 18-jarige jongen bij het baden verdron ken. In den IJsel ter hoogte van den Vlie. gendijk is gistermiddag de 8-jarige S. uit Zutphen, die daar met een paar broertjes was gaan zwemmen, verdronken. Zaterdagmiddag is het vijfjarig zoontje van de familie K. te Leiden bij de ouder lijke woning te water geraakt. Een man sprong het kind na en drie minuten later was het knaapje aan den wal gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. DE HEER A. DE VEER OVERLEDEN Hier ter stede is in den ouderdom van 50 jaar overleden de heer A. de Veer, oud-directeur van het Semarangsche Stoomboot- en Prauwenveer. De teraarde bestelling zal plaats hebben Woensdag 9 Juli a.s., op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, des namiddags te half twee. RUIM 2000 STUKS WERDEN IN WATER LEIDINGDUINEN GERAAPT Het meeuwen-ei is in eere gekomen. In den koelen voorzomer heeft de meeu wenkolonie, die in de buurt van onze stad in de waterleidingduinen huist, een belangrijk deel van haar legsel in de manden der rapers zien verdwijnen. Meer dan 2000 stuks werden verzameld, die deels naar een der groote bakkerijen gin gen, deels direct voor menschelijke con sumptie werden bestemd. De meeuw is niet karig in het leggen en de donkergevlekte eieren zijn van forsch formaat. Ongeveer 12 stuks wegen samen een kilogram, tegen 16 a 17 stuks kipeieren. Zoolang de temperatuur betrekkelijk laag bleef, konden de rapers er dagelijks op uitgaan om de nesten van één of meer eieren te ontdoen. Een volledig legsel meenemen blijkt namelijk riskant te zijn, omdat de meeuw de eieren eigenlijk in het zand legt, waar één warme dag vol doende is om de eieren onbruikbaar te maken. Men behoeft zich overigens geen zorg te maken over benadeeling van den meeu wenstand door het eierrapen, want voor eerst is de vogel nog ruim genoeg verte genwoordigd en bovendien geschiedde in het verleden óók opruiming van legsels, door de eieren te schudden Dit storen gebeurde met het opzette lijke doel de meeuwen eenigszins te be perken. Wegnemen van de eieren heeft daarbij niet het gewenschte resultaat, om dat de meeuw in zoo’n geval rustig een andere broedplaats in de buurt zoekt. De eieren hebben een ietwat sterken smaak, maar, verwerkt in brood of ge bak, merkt men daarvan weinig of niets. Onder veel belangstelling had Zater dag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer E. K. J. Bertling, oud-bankier alhier, op 51-jarigen leeftijd te Velsen overleden. Aanwezig waren de heeren mr. J. Bie- rens de Haan, alg. secretaris der NedérL Maatschappij voor Nijverheid en Han del, Bloemendaal; ir. H. W. Opstelten, Heemstede, directeur der N.V. van Heemstede Obelt te Amsterdam; J. H. C. Kuylaars, directeur bijkantoor Haarlem der Nationale Levensverzekeringsbank en N.V. De Philantroop; J. Brinkmann, di recteur N.V. Café-restaurant v.h. gebr. Brinkmann, Haarlem; Th. Beccari, di recteur der N.V. Binnenlandsche Exploi tatie Maatschappij, Bloemendaal; P. Bec cari, lid der fa. P. J. F. Beccari en Zn., Haarlem; J. Cohen Tervaert, J. J. Schol- vaert, C. Visser, F. Hagebuut, H. Merens, mr. Harmens. Naarden, Wie er waren Op den landdag waren o.m. aanwezig leden van de staf van de N.S.B., districts- gemachtigden en andere functionarissen. Verder de commissarissen van eenige provinciën. Van Duitsche zijde waren aanwezig Landesbauernführer F. F. graf Grothe. General-Kommissar bei Polizei- und Waffen S.S. Brigadeführer Rauter. de commissaris-generaal voor bijzondere ge vallen Schmidt, met tal van leden van hun staven. Verder verschillende Beauf- tragten van den 'Rijkscommissaris in tal van provinciën. Het aantal bezoekers van den landdag naderde omstreeks het aanvangsuur de 20.000, terwijl de toevoer nog steeds aan hield. Voorts werden opgemerkt mr. M. M. Rost van Tonningen, secretaris generaal van het departement van Financiën, verte genwoordigers van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en de heer W. A. O. Koster, hoofd van de afdeeling Sociale Zaken van de N.S.B. De uitslagen Ook de tweede dag van den Politiehon den wisselbekerwedstiajd, uitgeschreven door de K.N.P.V., waaraan verbonden was het kampioenschap der afdeeling Zuid_ Holland, werd begunstigd door fraai weer? Voor gisteren waren 8 honden ingeschre ven. De opgaven waren gelijk aan die van Zaterdag en het groote aantal belangstel lenden heeft van een interessant program ma kunnen genieten. De wedstrijd had een vlot verloop en terecht kon de voorzitter der commissie, de heer Joh. P. van der Meer, aan het slot verklaren, dat de twee- daagsche wedstrijd op „Duynrell” voor de organiseerende vereeniging een groot suc ces was geworden. Spr. bracht dank aan allen, die tot het welslagen hadden bijge dragen. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: 1. J. Snijder, Hillegersberg, die met Bouvier Justa voor dit jaar beslag wist te leggen op den wisselbeker, met 301 pun ten; 2. J. Klapwijk, Delft, met Belgischen Herder Nero 289 punten; 3. J. J. Serno, Rotterdam, met Hollandschen Herder Ro land 284 punten; 4. G. v. d. Voordt, Rot terdam, met Bouvier Amico 284 punten; 5. mevr. A. M. C. van Straaten, Wasse naar, met Bouvier Ispana met 282j pun ten; 6. C. van Maanen, alhier, met Bou vier Benno 271 punten; 7. M. Dinse, alhier, met Bouvier Assi, 269J punten; 8. J. Ka- mebeek, Wassenaar, met Belgischen Her der Dina, 259| punten; 9. mevr. B, Th. A. Nachenius de Jongh, alhier, met Bouvier Mentor, 257J punten; 10. M. Berkhout, Delft, met Groenendaeler Bianca 251 pun ten; 11. R. G. den Haan, alhier, met Bou vier Boef 245j punten; 12. B. Nijenhuis, Rotterdam, met Holl. X M. Herder Tom 245 punten; 13. van Hoek, Delft, met Melch. Herder Nero, 229 punten en 14. W. J. P. Peters, Wassenaar, met Melch. Herder Bob 219| punt. Voor het meest correct voorbrengen van den hond gedurende de geheele keu ring, werden extra prijzen toegekend aan den heer J. Snijder met Bouvier Justa en aan den heer C. van Maanen met Bouvier Benno. P. J. toe Laer, en anderen. Een zwager, de heer Bast, en een vriend hebben enkele woorden van af scheid gesproken en den overledene herdacht als man van gulle gastvrijheid, vol humor en met grooten trouw aan zijn vrienden. De heer Bast dankte voor de belangstelling. Dan marcheert de Jeugdstorm, afkom stig uit alle deelen van het land, onder leiding van opperhopman Brands uit Gro ningen, het terrein op. Onder tromgerof fel en hoorngeschal rijzen tegelijk de princevlag en de hakenkruisvlag langs de masten omhoog. Zulks als een uiting van volksverbondenheid van het Germaansche boerendom. De wacht wordt betrokken door jeugd- i stormers. Het is de oud-voorzitter van landbouw en maatschappij, E. Z. Oldenbanning uit de Wijk, thans gevolmachtigde van het N.A.F., die dezen massalen landdag opent. Nadat de heeren Roskam en Ruiter ge sproken hadden, zette de voorman van de Nederlandsche S.S de heer H. J. Feld- meyer, uiteen, dat het leven op deze aarde een ononderbroken schermutseling is van licht tegen duisternis. De S.S. stelt zich aan de lichtzijde tegen wanorde en chaos. Door het boerendom ging een zucht van verlichting toen de Duitsche legers de Oostgrenzen overschreden en de poli tieke monsters van het Kremlin bij de keel grepen. Met de S.S. begreep het Nederlandsche boerendom, dat deze strijd niet slechts een strijd was van Duitsch- land, maar van geheel Europa Spreker merkte op, dat het geen toeval was, dat zoovele boerenzonen zich bij de S.S. meldden. In de S.S. is immers de bloed- verbondenheid van alle volkeren van Germaanschen stam belichaamd. De S.S. gedachte is gebaseerd op denzelfden grondslag als die van ieder gezond boe renleven. Maar meer dan ergens anders moet er daarom in .het boerenvolk begrip zijn voor de taak der S.S. Wij willen niet een of ander economisch stelsel opbou wen, aldus de heer Feldmeyer, om er een ander voor in de plaats te brengen, neen, ons volk moet worden teruggebracht naar de oergrondslagen van zijn bestaan. Deze levensbeschouwing is gebouwd op eeuwigheidswaarden. Daarom moet zij van geslacht op geslacht worden overge dragen en uit de historie stammen. Van heden af zullen de Nederlandsche boeren en de S.S. schouder aan schouder staan tot heil van het volk en de geheele Germaansche wereldbeschouwing. Dit kan in Nëderland. S.S. en boeren schaart u aaneen voor ras en bloed en bodem, voor de groote Germaansche idee. Hierna werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de gedachte wer den geroepen. Landesbauernführer F. F. graf Grothe voerde hierna het woord. Spreker ver klaarde nadrukkelijk, als gast der Neder landsche boeren en als Duitsche boer te spreken op de plechtige bijeenkomst van Nederlanders, die hebben begrepen, waar om het thans gaat. Graf Grothe juichte het initiatief van het N.A.F. zeer toe en onderstreepte het betoog van den heer Roskam, die de Nederlandsche boeren met klem opriep zich aaneen te sluiten en zich bewust te worden van de grootsche taak van een bodemverbonden boerendom, dat het fundament zal zijn voor een eeuwig Europa. Ik kan u de verzekering geven, aldus graf Grothe, dat alle Duitsche boeren be reid zijn, den Nederlandschen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. Met groote aandacht werden de verschil lende redevoeringen gevolgd en telkens weer klonken de krachtige bijvalsbetui gingen over het terrein. Het jaarverslag van de Javasche Bank BATAVIA, 7 Juli. (A.N.P.) In het, thans verschenen, jaarverslag van de Javasche Bank wordt melding gemaakt van de ingrijpende economische wijzi gingen, welke zich in Neder landsch-Indië in het laatste jaar hebben voltrokken. Deze wijzigingen, zoo zegt het verslag, hebben den economischen toestand, a'ls geheel genomen, echter nog niet zeer sterk beïnvloed. Wel is de ontwikkeling in verschillende onderdeden van het economische leven vaak zeer uiteenloo- pend geweest. Vooralsnog heeft de bin nenlandsche conjunctuur echter nog geen uitgesproken ontwikkeling in een be paalde richting vertoond. Voor het Europeesche bedrijfsleven in het algemeen heeft de positie zich in den loop van'1940 geleidelijk eenigermate ten ongunste gewijzigd. Dit geldt speciaal voor het Europeesche groot-landbouwbe- drijf. Mijnbouw en hebben daarentegen resultaten opgeleverd. Het welvaartspeil van de Inheemsche wereld op Java heeft, als geheel ge nomen, geen ingrijpende wijzigingen on dergaan. Het jaarverslag maakt nog melding van de monetaire overeenkomst met Engeland waardoor Neder landsch-Indië verplicht werd een voortdurend groeiend bezit aan ponden aan te houden. MASSAGE-CENTRUM IN HET MILITAIR HOSPITAAL In het massage-centrum van het Mili tair Hospitaal hier ter stede, waar de leden van de afdeeling ’s Gravenhage van het Ned. Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage geregeld belan- genlooze hulp aan Nederlandsche mili taire oorlogsgewonden verleenen, werden in Juni 410 massagebehandelingen aan 44 patiënten gegeven, d.w.z. bijna 17 mas sages per werkdag. Sedert de instelling van het massage centrum op 1 September 1940 werden tot en met 30 Juni 1941 aldaar 9072 be handelingen gegeven, terwijl bovendien vele militaire oorlogsgewonden tijdens hun verlof eveneens pro Deo elders door de leden van vorengenoemd genootschap werden geholpen. KINDERMATINEE IN HET De tweede kindermatinee dag 9 Juli, onder leiding van Henri Nol- les, bevat weer een geheel nieuw pro gramma. In het poppentheater wordt het boeiende tooversprookje „Pim, Pam, Pom, de vroolijke kabouters”, vertoond, waarin zelfs een kabouterorgel echte or gelmuziek laat hooren. Marina van Goudzwaard komt met haar sprekend en zingend vriendje Jonas, den wonderpop, en tot slot vertoont Nolles nog een aan tal vermakelijke goocheltoeren, waarbij de kinderen weer zelf mogen medehel- pen. Panglima Polim was een hardnekkig verzetsleider KOETA RADJA, 5 Juli. (A.N.P.) Op hoogen leeftijd is overleden Panglima Polim, vroeger een van de meest be kende leiders van het verzet der In heemsche bevolking in Atjeh tegen het Nederlandsche gezag (Panglima beteekent opperbevelhebber). Hij organiseerde dit verzet in het einde der vorige eeuw. Jarenlang was hij de leider van den heL ligen oorlog der Atjehers. Na hardnekkig dit verzet te hebbep volgehouden, bood hij echter in 1903 zijn onderwerping aan. Wijlen Panglima Po lim is steeds aan zijn woord getrouw ge bleven. Door zijn invloed keerden vele, in het binenland gevluchten, naar hun kampongs terug. Ook verder heeft hij door zijn groot ontzag onder de bevol king veel voor de Inheemschen in Atjeh gedaan. Panglima Polim is overleden op zijn verblijf te Samalanga, niet ver van Koeta.Radja, waar hij reeds vele jaren woonde. 7

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9