Voor den Amateur-tuinder GEMENGD NIEUWS BINNENLAND HAAGSCHE COURANT Dinsdag Een Europeesch plan voor den landbouw DE SOVJET-REPUBLIEK EEN SAMENRAAPSEL VAN VOLKEN De aanval op de Stalinlinie 8 Juli 1941 le bl. pag. 2 SLACHTOFFERS VAN HET WATER NIEUWE UITGAVEN ARGENTINIË ENGELAND TOEGEZONDEN BOEKEN ITALIË De Twee knaapjes in natuurbad verdronken CLANDESTIENE HANDEL IN KOFFIE EN VLEESCH Vroegere Grieksche koning in Zuid-Afrika Geen Italiaansche kruiser tot zinken gebracht De beschadigingen aan de „Rodney” TURKSCH PROTEST TE LONDEN Verklaring van generaal Auchinleck ZWEDEN (Vervolg van het eerste blad) WEER ZEVEN DEENSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN CHINA BOELGARIJE De verovering van Minsk VEREENIGDE STATES Ons vasteland onafhankelijk - ook in vredestijd De werkelijke Russen vormen slechts vijftig procent van de bevolking Anti-Japansche maatregelen van Washington De overplaatsing van Wavell Duitsche aanvallen op het Suezkanaal De aanvalsplannen van de Sovjets diplomatieke vertegenwoordi- gingen in Helsinki j ganda heeft de politie opnieuw aanleiding te- in Frank- de in Naar Associated Press uit Johannesburg meldt, is de vroegere Grieksche koning met zijn gevolg in een nietgenoemde Zuid- afrikaansche haven aangekomen. vormt slechts een voedseloorlog wordt ook bestemd voor klanten te Lemmer. In samenwerking met de crisis-ambtena- ren en den brigade-commandant der ma rechaussee en de politie van Bolsward, werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Stefani meldt uit Rome: Het ministerie van marine spreekt categorisch het bericht tegen, dat de kruiser „Gorizia” tot zinken is gebracht. Het is juist, dat een Engel - sche duikboot op 29 Juni enkele torpedo’s heeft afgeschoten op een divisie Italiaan sche kruisers, waarvan de „Gorizia" deel uitmaakte, maar eveneens is het waar, dat de Italiaansche divisie deze torpedo’s ont week door een schitterende manoeuvre en met haar escorte van 4 torpedojagers on verlet op haar basis terugkeerde Waarschijnlijk heeft de Britsche admirali teit volgens de gebruikelijke Engelsche propagandamethoden dit bericht verzon nen. De beschadigingen, die het Britsche slagschip .Rodney” in den strijd met de Bismarck” heeft opgeloopen, zijn thans na een nauwkeurig onderzoek veel ern stiger gebleken als oorspronkelijk werd aangenomen, aldus het D.N.B. Volgens de opvatting in Amerikaansche vakkringen zullen de reparatiewerkzaamheden aan de .Rodney” ongeveer twee a drie maanden duren. Amerikaansche weigering Officieel is in Washington medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering niet in staat is de Sovjet-belangen in Vichy en de Fransche belangen in Moskou te be hartigen. Radio Ankara meldt, dat de Turksche regeering bij de Engelsche regeering heeft geprotesteerd wegens het bombar, deeren van een schip, hetgeen binnen de Turksche wateren door Engelsche vlieg tuigen was geschied. Bij den aanval wer den 11 opvarenden gewond. DE GRENZEN IN ZUID-OOST-EUROPA Naar de „Popolo di Roma” meldt, zullen de grenzen tusschen Kroatië en Monte negro nog deze week vastgesteld worden, waarbij rekening zal worden gehouden met ethnische en geografische omstandighe den De grenzen tuschen Kroatië en de nieuwe Italiaansche provincie Laibach zijn reeds vastgesteld: zij komen overeen met die van vóór den wereldoorlog. De nieuwe opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten, in het naburige Oosten, generaal Auchinleck, heeft giste ren, naar de Britsche berichtendienst uit Cairo meldt, in een persgesprek verklaard, dat hij het in den strijd werpen van Ame- rikaansch menschenmateriaal voor het winnen van den oorlog persoonlijk nood zakelijk acht, wanneer de oorlog goed en niet slechts half gewonnen moet worden. Hij is steeds van meening geweest, dat de oorlog in Europa en wel op Duitschen grond gewonnen moet worden. Daarom is hij van meening, dat het Amerikaansche menschenmateriaal in dezen oorlog net zoo noodzakelijk is als in den vorigen. Op een verdere vraag verklaarde de generaal dat hij zich persoonlijk in het Na burige Oosten nogal veilig voelt dië. Wavell heeft, evenals de Amerikaan sche militaire deskundigen de volledige ontruiming van de Middellandsche Zee geëischt. De Engelschen zouden reeds 40 procent van hun oorspronkelijke Middel landsche Zeevloot hebben verloren De ver liezen op Kreta zijn veel ernstiger dan is toegegeven en zelfs bij den Syrischen veldtocht zijn de scheepsverliezen aanzien lijk. De Amerikaansche regeering. die veel meer geïnteresseerd is bij de streek rond om Dakar dan bij de Middellandsche Zee, zoo schrijven de beide commentatoren, heeft voorgesteld, dat de Engelsche strijd krachten zich volledig uit de Middelland sche Zee zouden terugtrekken, en een nieuwe verdedigingslinie zouden oprich ten dwars door Afrika heen van Freetown en Takorad in West-Afrika, naar Port Soe dan aan de Roode Zee, Churchill zou ech ter, tezamen met andere politieke leiders van Engeland, dit plan categorisch van de hand heben gewezen, aangezien dit voor de volksstemming afstand zou beteekenen van het traditioneele Britsche Rijk. Aangèzien Wavell zooals zijn langzaam optreden in Syrië toont, vportaan niet de geschikte man was voor de verdediging van de Mid dellandsche Zee heeft Churchill hem naar Britsch-Indië, overgeplaatst De woordvoerder van de Japansche ma rine, schout-bij-nacht Mayeda, zeide in een verklaring naar aanleiding van den vijfden verjaardag van het conflict met China van meening te zijn, dat het voor naamste gevaar was het overslaan van den oorlog tot den Stillen Oceaan. Mayeda was van meening, dat alle voorbereidingen van de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan slechts tegen Japan gericht wa ren, evenzoo als de aaneensluiting van Australië, Nieuw-Zeeland en de Philip- pijnen onder leiding van Washington. Ook Tsjoengking heeft zich geschaard in dit anti-Japansche front. De schout-bij-nacht verklaarde, dat de toestand in het Noordelijke deel van den Stillen Oceaan in het bijzonder in verband met den oorlog van Duitschland tegen de Sovjet-Unie de grootste waakzaamheid van Japan vereischt, nu de Vereenigde Staten zich voor Moskou hebben verklaard. Mayeda achtte het niet uitgesloten, dat Amerika, evenals het voor de hulp aan Engeland steunpunten in den Atlantischen Oceaan heeft verlangd, thans voor de hulp- verleening aan Moskou ook steunpunten in de nabijheid van Japan zal trachten te verkrijgen, waardoor de veiligheid van Japan in gevaar zou worden gebracht. Een anti-Japansche beweging in Wladi- wostok zou in de Japansche Zee een crisis veroorzaken. De schout-bij-nacht eischte, dat de aandacht van Japan derhalve niet alleen op China, doch ook op een uitbrei ding van den oorlog tot den Stillen Oceaan gericht moet zijn De Japansche vloot is, zoo besloot schout-bij-nacht Mayeda, op alle mogelijkheden voorbereid. BEPERKING VAN HET MENU Naar S.P.T. meldt, heeft het hoofddis- tributiebureau te Stockholm aangekon- digd, dat het beroemde .smoergasbord” met ingang van 16 Juli a.s. is verboden Het „smoergasbord" is een koud buffet in hotels en restaurants, waarvan de gas ten zichzelf konden bedienen en bestond uit een groote hoeveelheid sneedjes ha ring, salade, eierspijzen, gevogelte en koud vleesch In de toekomst zijn nog slechts 6 kleine en eenvoudige voorge rechten in hotels en restaurants geoor loofd. Voorts mogen niet meer dan 4 warme vleeschgerechten op de spijskaart voorkomen, waarvan er twee zoogenaam de hutspot moeten zijn. Voor restaurants zijn in Zweden nog steeds geen distribu tiebonnen ingevoerd. is de 17-jarige melk- d. S., die in schafttijd in Economische is bij H. Een V.P.B.-medewerker schrijft De Sovjet-Unie is in den waren zin des woords een „lappendeken van nationali teiten”. Volgens de volkstelling van 1933 telde de Sovjet-Unie 170.600.000 inwoners. Dit getal is inmiddels sterk verhoogd door de inlijving van de vroegere Poolsche ge bieden, door de bezetting van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina, door de annexeering van de Baltische landen en de door Finland noodgedwongen afgestane gebieden, zoodat de totale bevolking wel ongeveer 200 millioen inwoners zal bedra gen. Van dit totale cijfer maken de leden van de Oost-Slavische volkeren (dus Rus sen, Oekrainers en Wit-Roethenen) rond tachtig procent uit. Behalve deze zijn er echter nog 150 ver schillende andere volkeren, die voor het grootste gedeelte nauwelijks bij name be kend zijn. De voornaamste daarvan zijn de Oesbeken (4.8 millioen), de Tartaren (4.3 millioen), de Kazaken (3 millioen) en verder Kirgiezen, Basjkieren, Mortwi- nen, Wotjaken en Tsjirmissen. Voorts ver- HET PANAMAKANAAL Volgens een bericht uit Cristobal in de Panamakanaalzóne heeft de commandant van de haven bevel gegeven, dat schepen tijdens de duisternis Cristobal en Balboa niet meer mogen binnenloopen resp. uit varen. Cristobal en Balboa zijn de toe- gangshavens tot het Panamakanaal aan de Caraibische Zee en den Stillen Oceaan. PATROUILLEVLIEGTUIG VERMIST Het ministerie van marine heeft bekend gemaakt, dat een vliegtuig van de kust- patrouille in het Noordoosten van den Atlantischen Oceaan sedert 3 Juli wordt vermist. Het toestel had een bemanning van 7 koppen aan boord. BOUW VAN WERVEN De marine heeft het Congres verzocht om inwilliging van een aanvullend cre- diet ten bedrage van 585 millioen dollar voor het bouwen van werven. Het plan is, zoo meldt Associated Press, om 300 mil lioen dollar voor nieuwe werven en 160 millioen voor uitbreiding van de repara- tie-inrichtingen uit te geven. De tot dus ver beschikbare werfruimte is niet meer voldoende voor het bouwen van nieuwe schepen en het verrichten van herstellin gen. met het gevolg, dat eenige slagers uit de buurt van Bolsward, die bij de zaak be trokken waren, benevens nog een kruide nier uit Bolsward, in arrest zijn gesteld. Eveneens werden eenige leden van het personeel van het stoombootje gearres teerd. De verliezen van dejSovjeU weermacht Tusschen 2 en 4 Juli zijn in 72♦uur tijds weer 345 Sovjetpantserwagens, 29H stukken geschut, verscheidene pantsertreinen en reusachtige hoeveelheden wagens buitge maakt of vernietigd In éér. enkelen sec tor verloren de Bolsjewisten-, op 5 Juli 140 pantserwagens, naar het D*7J.b. verneemt. Mijnen voor de Sovjethavens van de Zv/r.rte Zee Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben dezer dagen tezamen met eenheden van het Roemeens'^ie luchtwapen het leg gen van mijnen voor de havens van de Sovjet-marine in de Zwarte Zee met goed succes voortgejeet. Het grootst'^ deel van de Sovjetvloot ligt daardoor in,de havens stil. land bijvoorbeeld komt niet zoozeer de intensiveering in aanmerking, als wel aanpassing en hervorming. Zoo zouden in Nederland minder bloembollen moeten worden geteld en meer groenten. In Zweden heeft men zich ten doel gesteld, meer oliehoudende planten te verbouwen. In andere landen weer wil men zich toe leggen op het verbouwen van meer aardappelen. Voor de vele landen op den Balkan is het parool, zonder uitzonde ring intensiveering van den landbouw, verbetering van de toegepaste methoden. Populair uitgedrukt komt dit hierop neer dieper ploegen en meer mest ge bruiken. In Boelgarije zijn onlangs ver schillende wetten afgekondigd, die ten doel hebben den inheemschen landbouw op een hooger peil te brengen. De onder staatssecretaris van het Roemeensche mi nisterie van landbouw verklaarde on langs, dat de Roemeensche landbouw zich thans niet meer in de breedte kon ont wikkelen men moest in de diepte gaan. Men moest de tegenwoordige op brengst van het land met minstens 50 pCt. doen toenemen. Het vasteland solidair De Amerikaansche Federal Shipping Board heeft officieel bekend gemaakt, 0at weer 7 Deensche vrachtbooten in beslag zijn genomen, die in dienst gesteld zullen worden op de Pacific-route. WONGKONG DOOR DE JAPANNERS VEROVERD De eenige overgebleven haven aan de Chineesche kust, waar oorlogstuig aan de regeering te Tsjoengking gezonden kon worden, is op 4 Juli uitgerookt, toen Ja pansche troepen de haven van de stad Wongkong veroverden, op 50 kilometer ten Oosten van Swatau in het Oosten van de provincie Kwantoeng. Den volgenden dag hadden de Japanners de zuivering voltooid en waren de Chineezen verpletterend ver slagen. HITLER SCHENKT BEDRAG VOOR NOODLIJDENDE BEVOLKING De Führer heeft de noodlijdende Boel- gaarsche bevolking, die door het jongste noodweer is geteisterd, een bedrag van 500.000 lewa geschonken. Dit bedrag is door den Duitschen gezant Beckerle na mens den Führer aan den Boelgaarschen minister van buitenlandsche zaken Popoff overhandigd. Volgens een mededeeling van den Fran- sphen minister van landbouw, is de met graan bebouwde oppervlakte reeds met 1 millioen hectaren toegenomen. On langs heeft de regeering van Vichy een nieuw crediet toegestaan voor de weder- indienststelling van verlaten hofsteden. Europa breekt de blokkade Het parool„II faut cultiver” geldt niet alleen voor Frankrijk, doch voor geheel Europa. Elk land is uit nationaal zoowel als uit Europeesch oogpunt ver plicht. de Britsche blokkade met eigen krachten af te weren. Tot deze erkenning is men dan ook reeds in de meeste landen gekomen en men heeft er naar gehandelddoch thans is het zaak, de pogingen nog te intensiveeren en volgens vaster omlijnde plannen te werk gaan. Hierbij doen zich natuurlijk plaatselijke verschillen voor, naar gelang van bodem en klimaat, de behoeften en het prestatieniveau van den landbouw. In Denemarken en Neder- Nachtelijk onderzoek op stoombootje De chef-veldwachter te Lemmer kwam er achter, dat door het stoombootje, dat een geregelden vrachtdienst onderhoudt van Lemmer op Bolsward. een partij on gebrande koffie werd vervoerd, welke frauduleus in den handel zou worden ge bracht. Midden in den nacht haalde hij enkele leden van het personeel van het bootje van het bed, met de mededeeling, dat de lading doorzocht moest worden. Spoedig was de partij koffie gevonden. Echter was de chef-veldwachter, vermoe dende dat wel meer smokkelwaar aan boord zou zijn, hier nog niet mee tevre den. Hij zocht de bergruimte van het bootje verder af, met het verrassende re sultaat, dat een groote hoeveelheid frau- Verschenen is een tweede vermeerderde druk van „Sterke zenuwen”, een stu die over de hygiëne van den geest door dr. F. J. Soesman. Uitgave H. P. Leo pold’s Uitg. Mij., alhier. Bij W. J. Thieme, Zutphen, zag het licht „Drei Tage ausgekratzt” door D. F. Heinrich, een leesboekje van de kleine bibliotheek voor de moderne talen, onder redactie van G. J. van der Keuken. ,,K e n- nis van landenvoi k” een aardrijks kundig leerboek voor middelbare en kweekscholen, door F. M. Gescher, deel 11A (Nederland en de Overzeesche gewes ten) vierde druk, verscheen bij H. J. Die- ben, Wassenaar. Prof. dr. W. C. Mees R. Azn.^schreef een brochure over Nederlands toekomst, welke verschenen Veenman en Zonen, Wageningen. Bij de Franckische Verlagshandlung Stuttgart verscheen een practische hand leiding „Sags auf Niederlandisch” door C. Grabert en B. Reek. Het boekje bevat een vrij uitgebreide schat van woorden, welke tot de om gangstaal behooren. Het eerste gedeelte dat bestaat uit Duitsche woorden met de Nederlandsche vertalingen, is bestemd voor Duitschers in Nederland en Vlaande ren, het tweede gedeelte bestaat uit Nederlandsche woorden met hun Duitsche vertalingen Bij J. B. Wolters Groningen, verscheen „Van kindertaal tot moeder- taa’l” door F Evers en R. Kuitert. De serie bestaat uit vier leesboekjes, getiteld Guus en Ans. Van „Op Zonnige W e- g'e n” door T. van den Brink en J. Eigen huis verscheen het eerste deeltje van een nieuwe uitgave, verzorgd door Gilles van Hees. Het wordt uitgegeven bij J. B. Wol ters. Groningen. „Van vraagstukken over Ac countancy” verzameld door M. G. Mey- Koning, verscheen het tweede deel (con- troleleer) bij J. Muusses Purmerend. Vrijwilligersformaties „Vlaan deren" en „Wallonië” Ook Vlaanderen en Wallonië willen mee doen aa.n den strijd tegen de Sovjet-Unie. Derhalve zijn de vrijwilligersformaties „Vlaanderen” en „Wallonië” gevormd. Met den intocht in de tot een puinhoop geworden stad Minsk heeft een in de krijgsgeschiedenis weergalooze opmarsch een voorloopig einde gevonden, meldt het D.N.B. Tot dat oogenblik was er voor de strijdende Duitsche troepen niets anders geweest dan marcheeren en strijden zon der onderbreking en ook zonder rekening er mede te houden, wat voor hen lag of achter hen bleef liggen. Zij hadden dan ook te doen met een tegenstander, die zelfs de eenvoudigste oorlogsregels buiten beschouwing liet. Zoo waren er slechts bij enkele volledige bunkerstellingen ge vechten van langeren duur. Al het overige werd als bij een overval voltrokken door een vijand, die trachtte uit hinderlagen de snelle Duitsche pantserdivisies aan te vallen. Uit tanks verdreven bolsjewisti sche pantserschutters schoten uit de hooge roggevelden op de Duitsche soldaten. Overal waren er afzonderlijke gevechten op de Duitsche opmarschwegen. Minsk zelf was één rookende puinhoop, maar toch kon men nog in de puinen de scherp ste tegenstelling zien tusschen de gewel dige paleizen van ijzer en beton der com munistische partij en de ellendige stulpen der bevolking. In de rookende resten za ten overal franctireurs. gesteund Hoor Moskousche geweerdragende vrouwen. Het was moeilijk werk, maar het lukte den Duitschen soldaten de stad tenminste eenigszins te zuiveren. nen zich de knollen flink te ontwikkelen. Het is geweldig zooals de knollen juist de laatste weken nog in grootte toenemen. Niet alleen de wortels, maar ook de bla deren spelen een belangrijke rol in het voedingsproces der plant. Trouwens, ook het door de wortels opgenomen voedsel wordt in de eerste plaats gebruikt om stengel en blad tot ontwikkeling te bren gen. daarna komen de knollen aan de beurt. De plant rekent nu eenmaal niet met een ontijdig ingrijpen van den mensch, die op een bepaalde dag oordeelt dat de groei-periode lang genoeg heeft geduurd. Bij het rooien verzamelen we het loof op een hoop; eventueel zieke knollen komen ook op dien hoop. Later verbranden we dat heele zaakje. Dus in geen enkel geval aardappelloof of zieke knollen laten lig gen en onderwerken bij het spitten! Het is nu weer de tijd om den composttoop bij den dag in omvang te zien toenemen. We waarschuwen er voor om maar niet ge dachteloos van alles en nog wat op den composthoop te deponeer enwortelresten, koolstronken, onkruidplanten met zaad be zet enz. Ook geen enkele met zaad be zette onkruidplant onderspitten. Dat zou zijn onkruid zaaien in eigen tuin. Onkruid- zaad behoudt lang zijn kiemkracht, ook in de composthoop. Onkruidplanten leveren een enorme hoeveelheid zaad. Gemiddeld aantal zaden per plantvan hoefblad 5000; kruiskruid 20.000; kamille 40.000; kweek 30; herderstas 4000; herik 4000. Het zaad van herik en klaproos kan al spoedig na het rijpen ontkiemen; dus al in den nazomer. Van herderstasch en melkdistel ontkiemt het pas het volgend voorjaar. In dezen drogen tijd is het zaak te zor gen voor heel scherp gereedschap en kleine schrepeltjes. Met bot gereedschap trekt of stoot men gemakkelijk groote brokken klei los, waarin ook een paar groente- plantjes wortelen; of het gereedschap schiet uit in niet bedoelde richting. Als de grond zoo hard is kan men ook moei lijk het onkruid uittrekken. Dan is het goed met een vlijmscherp schrepeltje de onkruidplanten even onder de oppervlakte te kunnfen afsnijden. Met een klein scherp schrepeltje kan men dat ook doen bij een onkruidplant, die ongeveer naast een groenteplant staat. Het vertrek van de diplomaten Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde te Berlijn, dat men gisteren in de Wilhelmstrasse heeft verklaard, dat de uitwisseling van de diplomatieke verte genwoordigers van het Duitsche Rijk en de Sovjet-Unie waarschijnlijk in de ko mende dagen zal geschieden. Wat Duitsch land betreft, zoo voegde men hieraan in dit verband toe. had deze uitwisseling al lang kunnen plaats hebben, doch blijk baar gelukt het den Sovjets niet zich aan den vastgestelden termijn te houden. Terwijl oorspronkelijk den 3en Juli als termijn was vastgesteld, wordt thans 9 Juli genoemd. De leden van de Sovjet-missie in Italië hebben, naar verluidt, op 5 Juli Rome verlaten, om langs den kortsten thans nog openstaanden weg uitgewisseld te worden tegen de Italiaansche diplomaten te Moskou. Tegelijk met de Sovjet-diplo- maten hebben 2 redacteuren en een be diende van het agentschap Tass, Rome verlaten. DE UITWIJZING VAN DE DUITSCHE EN ITALIAANSCHE CONSULS Te Washington is medegedeeld, dat de uitgewezen Duitsche en Italiaansche con sulaire ambtenaren en de -Duitsche em- ployé’s van de gelijktijdig gesloten agent schappen, aan boord van het marine- transportschip „Westpoint” naar Lissabon zullen worden gebracht De „Westpoint” is het vroegere passagiersschip „America” dat 21.329 ton groot is Het schip zal om streeks den 15den Juli uit New York ver trekken. In Lissabon zal het de uit Europa terugkeerende Amerikaansche consulaire ambtenaren aan boord nemen. Hulpeloos? door Martin Ander sen Nexö. Nederlandsche Uitgeverij, Baarn. De schrijver Nexö vertelt hier hoe een arme onontwikkelde jongen op een der Deensche eilanden opgroeit tot een jonge man, met een diep geestelijk leven. Het is een harde jeugd mot een minimum aan liefde en anderzijds een maximum aan zwaren arbeid. Jong bij een boer in de kost, later schoenmakersleerling, tenslotte bouwvakarbeider. Eenzaam» tusschen jongens van zijn ja- ren en weinig begrip vindend bij ande ren. Nexö geeft de reacties van zijn jon gen hoofdpersoon op omgeving en toe standen van die dagen, toen de arbeidersbeweging daar pas begon op te komen. Belangwekkend is de geestelijke ontwikkelingsgang van den jongen, een zoeken en tasten tot hij endelijk in de Volkshoogeschoolbeweging steun en hou vast krijgt. Dit boek is een vervolg op „Onder de duleus geslacht vleesch gevonden werd, wijde Hemel”, maar vormt toch opzichzelf ook een geheel. De vertaling door Jan Leliveld laat zich over het algemeen wel prettig lezen maar, de stijl is helaas niet overal feilloos. Omslag- en handteeke- ning zijn van K. Hoekendijk. Als we dit jaar onze aardappelteelt zijn begonnen met goedgekeurd pootgoed, kun nen we nu wel van ons eigen gewas poot goed reserveeren voor 1942. Toch nemen we niet lukraak van enkele planten wat pooters, maar we zoeken enkele geheel ge zonde planten uit, die we het eerst rooien en nemen daarvan meteen voldoende plantaardappelen en vooral ook nemen we ze niet te klein van stuk. Bedoelde plan ten rooien we als ze nog in volle fleur staan; op zandgrond b.v. omstreeks 6 Juli; op kleigrond ongeveer 13 Juli. Met gezon de planten bedoelen we planten met flink ontwikkeld donkergroen blad; het blad mag niet zijn gekroesd, gekruld, gevlekt, mag zelfs geen omgekrulde randen heb ben; blao moet mooi vlak zijn, dus de nerven mogen niet al te diep liggen. Het uitzoeken van die planten moet werkelijk met groote zorg geschieden. En dan komt daarna nog een groote moeilijkheid j het bewaren. Dit doen we in de eerstvolgende maanden koel en droog. Pootgoed van planten, die groen gerooid zijn, kiemt eer der dan dat wat genomen is van geheel uitgegroeide planten. En als we nu al ta melijk vroeg in den winter moeten be ginnen met zoo af en toe de spruiten van den economischen koers weet te houden, onze pootaardappelen af te nemen, ver- - liezen ze al veel van haar reserve-voedsel en kiemenergie. Iedere stadsvolkstuinder beschikt nu eenmaal niet over een goede potersbewaarplaats. In landbouwstreken hebben veel boeren speciaal gebouwde gla zen poterbewaarplaatsen, waar ’s winters de plantaardappelen in bakjes luchtig op elkaar gestapeld, vorstvrij en toch zoo veel mogelijk aan het licht blootgesteld worden bewaard en steeds gecontroleerd. Dat kan daar gebeuren, omdat het gaat over groote partijen. Alles bij elkaar ge nomen, zal het voor veel volkstuinders wellicht verstandig zijn, elk jaar opnieuw (in elk geval om de twee jaar) goedge keurd pootgoed te koopen. In de laatste jaren was er in het algemeen een neiging om steeds vroeger te beginnen met het rooien der vroege aardappelen. Dit jaar staat de zaak eenigszins anders. In de eerste plaats al omdat het een erg Iaat voorjaar is geweest. Vroeg rooien betee- kent altijd een vrij groot opbrengstverlies. Juist als de planten wat stengel en blad betreft, ongeveer volgegroeid zijn, begin- dienen speciale vermelding die inwoners, welke tot de Kaukasische volkeren behoo ren, zoo bijvoorbeeld de Georgiers (2.2 mil lioen) en de Armeniërs (1.6 millioen). Minder sterk vertegenwoordigd zijn de Indo-Iraneesche volken, van wie wij in de eerste plaats noemen de Kalmoeken, de Tongoezen, die het midden vormen tus schen de Mongolen en de Finno-Oegriers en tenslotte de Paleo-Aziatische volken. Het aantal dergenen, die behooren tot de Duitsche volksgroep, welke, zooals men weet, een groote nederzetting aan de Wolga vormt, is bij de laatste volkstelling aangegeven als 1.4 millioen. Het aantal Polen is door inlijving van de Westelijke gebieden van 600.000 gestegen tot 2 mil lioen. De Joden zijn tenslotte met 3 mil lioen in de Sovjet-Uniet vertegenwoor digd. Er kan dus in de Sovjetrepubliek geen sprake zijn van een „volkseenheid”, daar b.v. tusschen de beide grootste volken, de Groot-Russen en de Oekrainers, een scher pe tegenstelling bestaat. Hun talen zijn onderling zoo verschillend, dat van een eenvoudig dialectisch verschil niet kan worden gesproken. Het aantal Oekrainers in de Sovjet-Unie wordt geschat op 35 a 40 millioen. Daar ook de Wit-Roethenen sterk verschillen met de Groot-Russen, vormen de eigenlijke Russen naar raming slechts 50 procent van de geheele bevol king. De bekende Duitsche publicist op eco nomisch gebied Josef Windschuh, schrijft over een bijzonder belangwekkend pro ject. dat men een „Europeesch plan voor den landbouw” kan noemen, o.m. het volgende De Fransche chansonnier Maurice Chevalier heeft in zijn programma een liedje opgenomen, waarvan het refrein luidt„II faut cultiver”. dat men eenigs zins vrij zou kunnen vertalen metmen moet opbouwen. Dat is een nieuwe en gewichtige leuze voor Frankrijk. In het oude agrarische land, dat in de eeuwen, welke achter ons liggen, uit zijn gezegen- den bodem zooveel krachten heeft ge schept, begint men weder het land en de boeren te ontdekken, die men zoo lan gen tijd heeft verwaarloosd. Frankrijk weet, dat het zich tegen de Britsche blokkade, welke tegen het geheele con tinent is gericht en die geen onderscheid maakt tusschen den vijand en den voor- maligen vriend, ook moet verdedigen met een vastbesloten ontwikkeling van zijn landbouw De Duitsche productie slag en de Intaliaansche „Battaglia del Grano” dienen het daarbij als voorbeeld. Het komt er thans op aan, de zonden van een liberale economische politiek en vóór alles die van een verkeerde han delspolitiek, welke met goedkoope in voeren de eigen graanpolitiek te gronde richtte, weder goed te maken. Het ge volg van deze politiek is geweestver- waarloozing van de Fransche akkers, die hier’en daar den vorm aannam van een catastrophe. Meer dan 5 millioen hecta ren bebouwbare grond lagen braak. Intusschen heeft men reeds successen weten te boeken die voor groote uitbrei ding vatbaar zijn indien men den goe de Sovjet- naar adres Het D.N.B. meldt uit Helsinki Het Finsche telegraafagentschap heeft uit Londen een telegram van den volgenden inhoud ontvangen Officieel wordt medegedeeld, dat Nederlandsche emigrantenregeenng Londen haar in Finland vertoevende di plomatieke vertegenwoordigers heeft ruggeroepen. Als motiveering wordt hier aan toegevoegd, dat hun langer verblijf in Finland geen nut zou hebben. Volgens een eigen bericht van het Fin sche telegraafagentscnap wordt om de zelfde redenen ook de activiteit van het gezantschap in Helsinki van de Belgische emigrantenregeering te Londen b eein- digd COMMUNISTEN GEARRESTEERD De toenemende linksch-extreme propa- --- gegeven, tot ingrijpen, meldt het D.N.B. uit Buenos Aires Een straatredenaar, die in een afgelegen stadswijk van Buenos Aires propaganda had gemaakt, voor het bolsjewisme, is met talrijke toehoorders gearresteerd. De overige sloegen op de vlucht. In Valentin Alsina in de provincie Buenos Aires slaagde de politie er in een aantal communisten te verrassen bij een geheime bijeenkomst. Daarbij werden 5 leiders van de communistische jeugdorga nisatie gearresteerd en buitengewoon groote hoeveelheden drukwerk en ander propagandamateriaal in beslag genomen. Een betooging tegen het fascisme, die door het syndicaat van bouwvakarbeiders zou worden gehouden, is door de politie verbo den, aangezien het syndicaat volgens een rapport van het arbeidsbureau moet wor den beschouwd als een communistisch agi- tatiecentrum. In de „Times Herald” geven Pearson en Allen de meening te kennen, dat generaal Wavell wegens meeningsverschillen met Churchill is overgeplaatst naar Britsch-In- In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen het Suezkanaal aangevallen. Bom men van allerlei kaliber werden uitgewor pen, aldus het D.N.B. Vrij sterke gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben voorts Za terdag weer met succes een aanval gedaan op Alexandrië Bommen van allerlei kali ber troffen de haveninstallaties, opslag loodsen en het goederenstation. Naar het D.N.B. meldt, is de haven Alexandrië Zondag wederom gebombar deerd. Ondanks krachtig luchtafweervuur plaat sten de Duitsche gevechtsvliegtuigen, tref fers op het in de haven liggende vlieg- kampschip Een bom van zwaar kaliber scheurde den scheepswand van den oor logsbodem open, een tweede bom kwam vlak bij den boeg neer. Het vliegkamp- schip vertoonde terstond slagzij. Verdere treffers van middelzwaar kaliber verniel den een drijvend dok. In loodsen, in het goederenstation van Alexandrië en op ver scheidene plaatsen der stad werden uit- gebreide branden gezien. Alle Duitsche machines keerden ongedeerd naar hun bases terug la een artikel ,,Het -conflict met het bolsjewisme” publiceert het tijdschrift „Deutsche Wehr” belangwekkende cijfers over den opmarsch der Sovjet-Unie tegen Duitschland in de periode van de Duitsch- Sovjet vriendschap^-- en grensverdragen, welke periode Stalin, zooals bekend, in zijn jongste rede, een gunstigen tijd van voorbereiding tegen Duitschland heeft ge noemd. Naar uit het artikel blijkt, stonden op 1 September 1939 tegen Duitschland de volgende Sóvjet-strijdkrachten opgesteld 44 divisie^infanterie, 22 divisies cavalerie en 3 gemotoriseerde en gepantserde bri gades, tezamen dus ongeveer 65 divisies. Een ?oed jaar later, op 28 November 1940 wapen de Sovjet strijdkrachten reeds tot 76 'divisies infanterie, 21 divisies cavale- Xie en' 17 gemotoriseerde en gepantserde ■brigades, dus in. totaal tot ongeveer 106 divisies gestegen. Opnieuw een half jaar later, op 15 Mei 1941, stonden aan de Duitsche grenzen opgesteld 118 divisies in fanterie 20 divisies cavalerie en 40 gemo toriseerde en gepantserde brigades, in to taal dus ongeveer 158 divisies. In het artikel wordt eraan herinnerd, dat de Führer op 22 Juni sprak van 160 Vijandelijke divisies. Het blad noemt deze cijfers „zeer voorzichtig” daar men kan aannemen dat het aantal Sovjet-troepen, die tegen Duitschland in het vuur ge worpen zouden worden, tot op dezen da tum niet onaanzienlijk verhoogd was Naar van bevoegde zijde te Berlijn ver luidt. zijn volgens net D.N.B., de Bessara- I bische vliegvelden der Sovjets van 15 tot I 151, de in Litauen liggende vliegvelden van 8 tot 88. de Letlandsche van 13 tot 70 en de EstlandscLe van 10 tot 67 gestegen, sinds deze gebieden in het bezit der Sov- I jet-Unie zijn gekomen. Terwijl zich in het gedeelte van Polen, dat aan de Sov- I jets kwam, oorspronkelijk slechts 43 vlieg velden bevonden, voerden de bolsjewisten dit aantal tot aan het uitbreken van den oorlog op tot in totaal 348. meldt uit Helsinki; telegraafagentschap L— In een onbewaakt oogenblik ontsnapte Zondagmiddag een 8-jarig knaapje in het natuurbad „Doorwerth” te Renkum aan zijn geleidster. Alle nasporingen bleven vruchteloos, tot gisteren het lijkje uit het diepe bassin werd opgehaald. Gistermiddag is de 7-jarige Th. Mans holt, wonende aan den Molenweg te Haren (Gr.), die met vriendjes aan het spelen was, in het natuurbad Appel- bergen verdronken. Hedenmorgen knecht Corn. v. het Vuile Gat (tusschen Hoeksche Waard en Tien-Gemeten) ging zwemmen, ver dronken. rransch legioen voor "ten strijd tegen de Sovjet-Unie De Parijsche pers juicht de oprichting van een Fransch vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen bet bolsjewisme een. stemmig toe. De bladen publiceeren ook foto's van de aanmeldingsbureaux, waar, van er een is gevestigd in het voormalige Sovjet-reisbureau Intourist, de centrale der bolsjewistische propaganda r^De Matin en de andere bladen leggen er den nadruk op. dat de vorming van een Fransch legioen aanzienlijke gevolgen zal hebben voor de toekomst van Frank, rijk De „Oeuvre” zegt, dat de Europee, sche oorlog e$n gemeenschappelijke ver dediging tegen het bolsjewisme is ge worden. Frankrijk kan dezen strijd niet negeeren. vooral niet, omdat het zoo zeer van het communisme te lijden heeft ge. had Het heeft thans de gelegenheid te bewijzen, dat het zich bij de nieuwe orde in Europa aansluit De bevolking van Karelië Een vertegenwoordiging van 65 Karell, sche gemeenten in het aan Unie afgestane gebied heeft naar uit Helsinki wordt gemeld een adres aan Hitler gericht waarin den Führer dank wordt gezegd, dat hij voor Finland en de andere volken gezonde levens- en ont. wikkelingsmogelijkheden Het adres is aan den Duitschen gezant te Helsinki overhandigd Slachtoffers van bomaanval te Helsinki Thans wordt officieel medegedeeld, dat Alles is natuurlijk niet zoo „gemakke lijk” te bereiken. De volledige ontslui ting van de reserves van het Europeesche vasteland voor de voeding van dit conti nent beteekent, zooals het „Instituut voor Conjunctuuronderzoek” in zijn laat ste uitgaven opmerkt, een taak, die zich over tientallen jaren zal moeten uitstrek ken. Van veel meer belang dan een der gelijk agrarisch program, dat tot zoo ver in de toekomst reikt, zijn natuurlijk in verband met den oorlog de maatregelen die snel kunnen bijdragen tot een ver hoogde productie van levensmiddelen en deze moeten natuurlijk, zoowel in de nationale agrarische politiek vap elk land afzonderlijk, als in het kader van het gemeenschappelijke continentale, agra rische plan, dat mogelijk is geworden, den voorrang genieten. De Duitsche tegenblokkade heeft Enge land voor het probleem gesteld, dat het Duitschland had toegedachten bij den wedloop der beide blokkaden zijn de voordeelen aan den Duitschen kant. Daarenboven behoeft het continent niet te steunen op de rationalisatie, ofschoon deze, dank zij de genomen maatregelen en de organisatie, tot een afweerwapen is geworden, welks werkdadigheid door de Engelschen in den wereldoorlog steeds is onderschat. De rationalisatie onderdeel van den voedseloorloghet andere, meer actieve deel wordt ge vormd door den Europeeschen productie slag, die het zwaard schraagt door den ploeg. De leuze, waaronder in 1934 het Duitsche volk werd aangespoord, „meer te produceeren en met het product zui niger om te gaan”, wordt thans door alle Europeesche landen begrepen en toegepast. De continentale productieslag leidt tot economische structuurwijzigin gen, die van duurzamen aard zullen blij ken, waarmede vooral de Vereenigde Staten rekening zullen moeten houden zij zullen zich steeds meer moeten af wenden van de liberale wereldhandels- economie. Zoo gaan ook in dat opzicht oorlog en vrede de overwinning van En geland en het ontstaan van een ander Europa hand in hand. 000S 25 CT. TUBE 35 CT.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2