HAAGSCHE COURANT ZILVER AAN DE SANDAWAKU KUNST EN LETTEREN BINNENLAND STADSNIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN GEMENGD NIEUWS HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Dinsdag 8 Juli 1941. TWIST IN EEN GRINDGROEVE Soliste: Miek Engelenburg, piano TWEEDE BLAD DE KUSTVISSCHERIJ en FEUILLETON fluistert minuut vraagt Haai- Wordt vervolgd.) Southampton, Portsmouth Margate gebombardeerd PORTEFEUILLE MET 1550 UIT COLBERTJASJE GESTOLEN VIER LEIDENDE FIGUREN IN HET HAAGSCHE MUZIEKLEVEN VOLKSCONCERT ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST AANRIJDING TUSSCHEN AUTO EN WIELRIJDER DE VOORRAADCONTROLE OP GRANEN DE HEER J. C. VAN DEN BERG OVERLEDEN lenden geleerde om den middel en brengt hem de hut binnen. Daar laat Sillery zich stom en radeloos op een stoel vallen. Niki heeft evenmin iets te zeggen. De zaken staan zooals ze staan en kunnen met woorden niet veranderd worden. Ongeveer en uur later loopt Haai- vischwillie naar den hoek van het Het frauduleuze slachten Gemeentesecretaris van Voorburg ernstig gewond 19) Reikoorts heeft zich van allen mees ter gemaakt en nu het vertrek is vastgesteld, zijn de mannen niet meer te houden. Niki Gornenburg en Haai- vischwillie zijn er nog niet over eens, waar ze zoo gauw mogelijk de bloe metjes buiten zullen zetten: Shanghai of Hamburg. Niki voelt meer voor Shanghai, doch Haaivischwillie geeft de voorkeur aan Hamburg. In Hamburg, op de Reeper- baan... begint hij en op dat moment valt buiten een schot. Haaivischwllie staat als door den donder getroffen. Hij kent dat geluid; doffer en zwaar der dan dat van de buks van graaf Rouca Gura. De herinnering aan iets afgrijselijks springt hem naar den keel. Hij brult een luide verwensching Vele overtredingen rent Niki Gornenburg heel eenvou dig ondersteboven en vliegt naar de deur. Niki springt overeind, grijpt een buks van den muur en Haai vischwillie, die het merkt, rukt hem het wapen uit de handen. Een fractie van een seconde later is hij buiten. Zijn oogen richten zich onmiddel lijk op de helling. Daar klinken zich snel verwijderende voetstappen. Haai vischwillie brengt zijn wapen in aan slag. Daar tusschen de struiken beweegt zich een lichte vlek. Haai- vnschwillie mikt en schiet bijna gelijk tijdig. Twee maal achter elkaar. De echo weerkaatst beide gelui den. Stilte, halt, nu hoort men iets val len; een stuk metaal op steen. Waar zich de lichte vlek heeft bewogen, komen de struiken in heftige beroe ring. En tenslotte is alles weer stil. Hij keert terug naar de hut en is doodsbleek. De buks valt hem uit de hand. Hij wankelt en moet zich aan de tafel vast houden. Ik heb hem getroffen, hij. Eerst na een vischwillie Waar is de Rus? Niki Gornenburg gaat naar buiten; Boerderijbranden Eigenaar was aan het biljarten Provinciale Staten van Zeeland DEENSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD Cyprus weer gebombardeerd Overigens is hij te moe om zich te gen Haaivischwillie te verzetten. Hij maakt slechts ’n onverschillig gebaar en een halve minuut later is Haai vischwillie buiten de hut. Haaivischwillie aarzelt geen se conde hij stapt regelrecht naar de doorwaadbare plaats in de Sanda- waku, waar de moordenaar de rivier moet zijn overgestoken. Vloekend en mopperend en toch vervuld van het heerlijke gevoel van een bevredigenden wraaklust, baant Haaivischwillie zich een weg door de struiken. Eindelijk, eindelijk. De Ve- gaz is dood, Tschang Li Url is dood, de Rus is dood, maar de bandiet heeft eindelijk ook zijn bekomst. De doorwaadbare plaats in de ri vier is bereikt. De oude sporen zijn door den regen der laatste dagen vol ledig uitgewischt. Haaivischwillie aar zelt. Zal hij verder gaan? Ja. Hij gaat Niki kijkt hem vragend aan. Ik ga hem halen. Niki begrijpt het nog niet goed. Wien wil Haaivischwillie halen? En waarom heeft hij daarbij een geweer noodig? Zou het trouwens niet be ter zijn, het lijk van den Rus eerst binnenshuis te brengen? Ik heb hem getroffen; ik weet het vast en zeker. Het schenen raadsels. Eerst nu gaat Niki een licht op Haaivischwillie wil den promyschlen- op den oever zitten, trekt laarzen en nik halen. Waartoe? Welk nut heeft sokken uit, stopt de sokken in de laars- het? Eerst is hij van plan Haaivisch- schachten, bindt de laarzen met een willie tegen te houden, doch bij nader eind touw aan elkaar en hangt ze om overleg ziet hij ook in, dat het een den hals. Dan stroopt hij zijn broeks- prettige gewaarwording moet zijn, pijpen omhoog en stapt de rivier in. het lijk van den promyschlennik te zien. Dat zal hun allen een groote ge ruststelling geven. Vele Engelsche vliegtuigen neergeschoten hij maakt zich ongerust over Was sil. Haaivischwillie kijkt Niki na en mijmert: Wat loopt hij vreemd. En tegelijkertijd maakt zich het heer lijke, bevrijdende gevoel van hem meester: Ik heb den promyschlen nik getroffen, ik heb hem getroffen, ik heb hem getroffen. Wassil Michailowitsch Tschikoff ligt bij den achter-muur van de hut. Hij maakt den indruk van iemand, die zich onverschillig heeft uitge strekt in het gras om een dutje te doen. Een der Chineesche paardjes staat naast hem. Dat de Rus dood is, ziet Niki Gor nenburg onmiddellijk. Hij heeft een groot gat in het achterhoofd. Het ge weld van het schot heeft hem blijk baar een halve wenteling om zijn lengte-as doen maken en vervolgens ter aarde geworpen. Merkwaardig genoeg blijft Niki volmaakt kalm. Slechts een lichte be vreemding, nauwelijks verwondering, maakt zich van hem meester. Hoe was het ook weer? Hij wilde naar Shanghai, doch Haaivischwillie gaf de voorkeur aan Hamburg. Hamburg is een gezellige stad, vooral wanneer men een paar duiten op zak heeft. Op 30 bij loges gestolen. (Nadruk verboden.) No.' 17921 VOOR VERKEER AFGESLOTEN Ingaande gisteren is de de Mildestraat. wegens werkzaamheden aan de bestrating voor alle rijverkeer afgesloten Zoowel een slager, die betrapt werd op den verkoop van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachting, als zijn knechts en de landbouwers-leveranciers, werden door de Edesche politie geverbaliseerd en in verzekerde bewaring gesteld. Eenzelfde lot onderging een aantal klanten, behoo- rende tot de eerste kringen van Ede. Omstreeks 12 uur gistermiddag is op den Bezuidenhoutscheweg, voor perceel no. 50, de 57-jarige heer P. J. M. Kemper, gemeentesecretaris van Voorburg, die per rijwiel was, aangereden door een perso nenauto. Door den val bekwam de heer Kemper een vermoedelijke schedelbasis- fractuur, de geneeskundige dienst bracht hem in ernstigen toestand naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Zijn toe stand was vanochtend iets beter. JUBILEUM BIJ GEMEENTEWERKEN Heden vierde de heer H. Verwijs zijn 25-jarig jubileum als metselaar in dienst van Gemeentewerken. Hij werd door den directeur ontvangen, die hem de gebrui kelijke gratificatie overhandigde. De ju bilaris werd te zijnen huize door het bestuur van het Herdenkingsfonds gehul digd, dat hem een klok en zijn echtgenoote een bloemstuk aanbood. HAAGSCHE VROUWENBOND De Haagsche Vrouwenbond houdt a.s. Donderdag, des avonds 7-.15 uur in Amici- tia, Westeinde, een ledenvergadering, waarin mevr. W. L. Boldingh-Goemans een lezing houdt over het onderwerp: „Ne. derlandsch nationaal leven en karakter”, waarbij in het bijzonder zullen worden besproken „Hollands Glorie” van Jan den Hartog en „Janmaat en Sinjeuren” van K. Norel. Dinsdag 15 Juli, des middags om half drie brengt de Haagsche Vrouwenbond, onder deskundige leiding, een bezoek aan het Gemeentemuseum. eerste-luitenant Ponath en luitenant Kremers van een bataljon pioniers, lui tenant Kroger van een afdeeling pant- serjagers, luitenant Zumpe van een re giment infanterie hebben zich door dap perheid bijzonder onderscheiden. Kapi tein Lauber en eerste-luitenant Böhme van een afdeeling afweergeschut bewe zen bij de gevechten bij de bruggehoof- den der Berezina eveneens bijzonderen moed. de Reeperbaan... neen, ze kunnen Wassil onmogelijk meenemen, want Wassil ligt daar met een gat in het achterhoofd en bovendien is hij dood. Hmmm... dood? Merkwaardig, dat iemand zoo gauw dood kan zijn. Je zou het niet gelooven! Wat een dwaas heid! Houthakken en pretmaken en dan maar zoo gauw dood gaan! Hij hoort het geluid van voetstap pen naast zich. Wie is dat? O, ja, vertrek en grijpt zijn buks, juist: dr. Sillery! De geleerde was het bosch ingegaan, omdat hij last van maagpijn had. Zou het werkelijk alleen maar maagpijn geweest zijn? Of was dr. Sillery toch een beetje bang? Hoe kan een volwassen mensch zoo bang zijn? Enfin, hij wil er dr. Sillery geen verwijt van maken; de geleerde is een brave kerel en wan neer hij... Niki kijkt op, ziet den geleerde aan en eerst nu heeft hij het gevoel, als of een sluier voor zijn oogen wordt weggetrokken. De geleerde botanicus heeft een druppel bloed in het gelaat; zijn lip pen hebben een blauwen glans en zijn oogen staren in radelooze ver schrikking. Zonder te beseffen wat hij doet, pakt Niki Gornenburg den wanke- Petroleumbonnen gestolen De laatste weken vermiste men op het distributiekantoor te Goes coupures pe- troleumbonnen en de vorige week Maan dag waren weer bonnen, recht gevend op een hoeveelheid van 700 liter, verdwe nen, aldus het „Handelsblad”. De poli tie kreeg kennis van dit geval, en ging op onderzoek uit. Al spoedig bleek, dat een landbouwer uit de omgeving •bonnen te koop waren aangeboden. De politie volgde dit spoor en kon al spoedig een verdachte aanhouden. Deze bekende, dat hij in opdracht handelde van een 19-ja- rigen bediende, werkzaam op een hypo- teekkantoór. Bij dezen jongen thuis wer den bonnen voor 1350 liter gevonden. Het bleek, dat nog slechts twintig bonnetjes waren verhandeld. Bij de voorraadcontrole op granen door den centralen crisis-controle-dienst blijkt geregeld een aanzienlijk aantal overtre dingen. Vele personen zullen strafrechte lijk of tuchtrechtelijk worden vervolgd we gens tekorten aan haver, welke bij hen moesten worden geconstateerd. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld, inzake een clandestienen handel in rogge, welke daar heeft plaats gevonden. Tegen prijzen van twaalf tot zes- en twintig gulden per honderd kilogram is ongeveer zes duizend kilogram rogge clandestien verhandeld. Niet minder dan twaalf bakkers en dertig landbouwers zijn bij het onderzoek betrok ken. BEZOEK GEMEENTERAAD AAN GASFABRIEK Op Woensdag 16 Juli a.s. brengen de leden van den Gemeenteraad een bezoek aan de Gasfabriek. De directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, prof. ir. G. A. Brender a Brandis, zal een inleiding hou den, waarna onder zijn leiding het bedrijf wordt bezichtigd. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 2542 baden genomen, bij het Volkszeebad 3457, bij het Gemeen telijk Volkszeebad Kijkduin 771 en bij het Zwembad Zuiderpark 6468 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 69 graden en in het Zuiderparkbad 73 graden. De bediende was in de gelegenheid zich bonnen toe te eigenen, aangezien de bon nen des nachts in de kluis op het kantoor waar hij werkte, werden bewaard. De jongen is, na verhoor, weer op vrije voeten gesteld. Diefstal uit een fabriek De gemeentepolitie te Nieuwer Amstel heeft drie arbeiders van een meubel fabriek gearresteerd wegens diefstallen in de fabriek. Het onderzoek wordt nog voortgezet en het laat zich aanzien, dat nog meer arrestaties zullen volgen; Reeds geruimen tijd geleden, bemerkte de bedrijfsleiding der fabriek, dat gereed schappen en hout ontvreemd werden. Bij een onderzoek van de kleeding der arbei ders bleek, dat een der arbeiders bij het naar huis gaan een hamer van de fabriek bij zich had. Bij een huiszoeking door de politie in de woning van den arbeider te Amsterdam vond men, volgens de „Tel.”, nog veel meer gereedschappen en mate riaal van de fabriek.- Twee andere arbei ders bleken zich eveneens aan diefstal, voornamelijk van onderdeden van meu bels en brandhout, te hebben schuldig ge maakt. Men zette thuis de onderdeden in elkaar tot bloementafeltjes en stoelen. Ook schroomde men niet om platen hout, bestemd voor meubels, tot brandhout te zagen. Zondagmorgen ontstond brand in een boerderij van den landbouwer A. van Brunschot op den Vogelenzang te ’s-Her. togenbosch. Het vuur vernielde de groote landbouwschuur, de aangrenzende stal len en het woonhuis. De inboedel werd vrijwel geheel gered, doch de landbouw gereedschappen gingen geheel verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond brand in de boerderij van den landbouwer H. Raaymakers in het buurt schap Eerschot (gemeente St. Oedenrode). De ’brand ontstond in de aangrenzende autostalling van de boerderij. Het woon huis bleef behouden, doch de landbouw gereedschappen en een vrachtauto werden een prooi der vlammen. Een stadgenoot was gisteren in een café in de binnenstad gaan biljarten. Hij had daarbij zij colbertjasje uitgetrokken en dit aan een kapstok opgehangen. Toen hij la ter het kleedingstuk weer had aangetrok ken en het café had verlaten, miste h'j uit de binnenzak zijn •portefeuille, inhoudende o.a. 1550, Onmiddellijk deed de benadeel de aangifte bij de politie. Later op den dag kreeg hij van het hoofdpostkantoor de mededeeling, dat daar uit een dft- postzakken een portefeuille te voorschijn was gekomen, bevattende zijn naam en adres. Het geld was er uit ver dwenen. De dader heeft na den diefstal en na het geld er uit te hebben gehaald, de portefeuille in een der postbussen in de binnenstad gedeponeerd, Door den Justi- tieelen dienst B. van de politie wordt een nader onderzoek ingesteld. In de hedenmorgen te Middelburg ge houden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland kreeg de heer Dekker (N.S.B.) gelegenheid tot het stellen van een tweetal vragen. De heer Dekker vroeg ten eerste, waarom men thans voortgaat met den aanleg van een weg nabij Sluis, waarbij twee tot drie hectaren grond, die beplant zijn met tarwe en gerst, worden omgewoeld, vóór deze producten zijn ge oogst, waardoor zij dus voor de volksvoe ding verloren gaan. Spreker zag daarin een sabotage van den productieslag en noemde het misdadig. Terwijl duizenden Nederlanders in het Oosten strijden voor de vrijheid van het vaderland, vernietigt men hier de producten voor de volksvoe ding. De tweede vraag was, waarom de leden der Provinciale Staten, die toch allen vertegenwoordigers zijn van bepaal de politieke partijen thans allen opkomen, terwijl de partijen zijn ontbonden. Zij zijn niet gekozen, omdat zij zoo bijzonder knap zijn, maar omdat de kiesvereenigingen hen candidaat stelden. Het zou, volgens spre ker, verhelderend werken, als de leden nu eens verklaarden voor welke politieke richting* zij in de toekomst zitting meenen te hebben. De voorzitter zegde, wat het eerste be treft, een nader onderzoek toe; wat de tweede vraag betreft, liet hij de beant woording over aan de fracties. Geen der leden is op de vragen van den heer Dek ker ingegaan. Vrachtauto met groente ontvreemd De groentehandelaar M.te Amersfoort, die Vrijdagavond met zijn vrachtauto, be laden met groente, van de veiling kwam, had dezen wagen, die voorzien was van twee gloednieuwe banden, op het terrein van zijn zaak neergezet, om deze in den loop van Zaterdag te lossen. Des morgens kwam hij echter tot de onaangename ont dekking, dat de auto verdwenen was. Van deze schadepost heeft hij bij de po litie aangifte gedaan. Dirigent: Carl Schuricht Een opvallend groote publieke belang stelling bestond gisteravond voor 't volks concert, dat in de Kurzaal door het Rot- terdamsche Philharmonisch Orkest werd, gegeven. Deze groote opkomst naar het Scheveningsche muziekcentrum zal waar schijnlijk een verklaring vinden in het feit, dat dezen avond de bekende dirigent Carl Schuricht de plaats aan den lessenaar in nam. Als soliste werkte aan dit concert de pianiste Miek Engelenburg mede. Deze kunstenares, die wij ook verleden jaar op het Kurzaal-podium zagen verschijnen, vertolkte ditmaal het Pianoconcert in A gr. t. K.V. 488 van W. A. Mozart op een alleszins verzorgde wijze. De toon was vrij klein, doch door zijn glans en mildheid getuigde hij toch van een voortreffelijk toucher. Aangezien het spel bovendien door uitmuntend pedaalgebruik zeer door zichtig en van een aangename egaliteit was, terwijl het samenspel met het orkest van haar zuiver rhythmisch gevoel en rou tine blijk gaf, konden wij oprechte be wondering voor de vertolking van Miek Engelenburg koesteren. Men zou zich ech ter de uitvoering van dit Mozart-concert minder romantisch en pittiger en spranke- lender van geest hebben kunnen voorstel len, zonder daarmede aan den poëtischen inslag, welke vooral in het Andante on miskenbaar in sterke mate aanwezig was, afbreuk te doen. Doch Miek Engelenburg toonde zich al met al een pianiste met talent, die reeds voor de serieuze wijze, waarop zij haar taak volbracht, de haar gebrachte applaus- en bloemenhulde ten volle verdiende. Het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest vertolkte onder leiding van den diri gent Carl Schuricht ter opening van den avond de Orchestermusik op. 14 van Fr. Floessner, een compositie, welke door haar buitengewoon interessanten bouw en door de instrumentatie meer respect voor de vakkennis dan bewondering voor de inspiratie van haar schepper afdwong. De vertolking, welke wij er van hebben ont vangen, stond echter op een hoog plan en getuigde van de vertrouwdheid van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest met moderne werken, een vertrouwdheid, welke dank zij Eduard Flipse, uit een ja renlange vereenzelviging met de heden- daagsche literatuur werd geboren. De be zieling, waarmede deze. Ochestermusik werd voorgedragen, deed ons dan ook zeer weldadig aan. Na de pauze hoorden wij nog de Sym phonic no. 1 in c kl. t. op. 68 van J. Brahms, welke nog korten tijd geleden door dit orkest onder leiding van Carl Schuricht ten gehoore werd gebracht. Zoo vol spanning en magistraal als bij de eer ste uitvoering klonk het ditmaal weliswaar niet. De warmte zal waarschijnlijk thans wel een woordje hebben meegesproken. Maar het sensitieve, uiterst gave orkest- spel, de fraaie phroseeringen en dynami sche schakeeringen dwongen toch erken telijkheid voor deze prestatie af. Het pu bliek heeft dirigent en orkest langdurig gehuldigd. HAAGSCH WELDADIGHEIDSORKEST Het Haagsch Weldadigheidsorkest zal Donderdag 10 Juli a.s. bij goed weder, onder leiding van zijn dirigent Thomas Kneifer, een concert geven in den tuin van de van Doeverenstichting stich ting van de Ned. Hervormde gemeente Zuid Buitensingel 1. CHRISTELIJKE MEISJESSCHOOL, KONINGINNEGRACHT In de Christelijke Meisjesschool, Ko ninginnegracht 35 wordt Zaterdagmiddag a.s. van 2.30 tot 5 uur een tentoonstelling gehouden van werkstukken, gemaakt dobr de leerlingen van de school. Belangstellen den zijn welkom. De distri butierecherche heeft geconstateerd, dat een banketbakker te Heemstede, buiten zijn toewijzing boter ontving. Bij nader onderzoek bleek, dat de boter geleverd werd door den melk- handelaar V., aan wien de banketbakker in de afgeloopen maand 153 boterbonnen had geleverd. De banketbakker had deze bonnen voor 90 cent per stuk gekocht van een inwoner uit Nieuwkoop. Een gedeelte der bonnen kon in beslag worden geno men Proces-verbaal is opgemaakt. Het is de Nieuwer-Amstelsche politie Zondag gelukt den dader te vin den van een reeks van inbraken, welke op klaarlichten dag werden gepleegd te Nieuwer-Amstel. Sedert Februari werden acht inbraken gepleegd, zonder dat het gelukte den dief te pakken. Vinger afdrukken hebben hem echter tenslotte verraden en zoo kwam men op het spoor van den 22-jarigen J. G. wonende te Am sterdam. G. werd aangehouden en nog denzelfden dag konden talrijke artikelen, afkomstig van de diefstallen bij hem thuis en bij verkoopers in beslag worden ge nomen. Tentoonstelling in het Gemeentemuseum In het Gemeentemuseum alhier zal van 1630 Juli een tentoonstelling worden gehouden, welke geheel gewijd zal zijn aan vier leidende figuren in het Haagsche mu ziekleven van de afgeloopen 420 jaar, te weten Johann Heinrich Lübeck (1799 1865), Johannes Verhuist (1816—1891), Ri chard Hol (18251904) en Johan Wage- naar (1862—1941). Deze vier musici hebben elk op hun I wijze hun stempel gedrukt op het Haag sche muziekleven van hun tijd. De tentoonstelling zal niet alleen een beeld geven van de wijze, waarop deze vier kunstenaars hun uitvoerende taak hebben vervuld, maar zij zal tevens de vereischte aandacht schenken aan hun scheppend werk. Daartoe is behalve een groot aantal interessante concert-program- ma’s, brieven, oorkonden, afbeeldingen en portretten een keur van muzikale hand schriften bijeen gebracht, waarvan de meeste nog nimmer zijn tentoongesteld en die bovendien met een reeks gedrukte composities zijn aangevuld. In het kader van deze tentoonstelling zullen voorts in de voordrachtszaal van het Museum zes concerten worden gegeven, waarop uitsluitend Nederland sche muziek ten gehoore wordt gebracht, op 16 Juli zul len optreden mevr. Toos Kingma, zang en Hans Schouwman, piano, op 18 Juli Henk Berghout, violoncel, en Jean Anton ietti, piano, op 21 Juli Herman H. v. d. Vegl, viool en Theo van der Pas, piano, op 23 Juli Jo ’t Hart, violoncel, eri Gusta Scheep maker, zang, met pianobegeleiding resp. van Coos van Heusden en W. J. Schmidt, op 25 Juli Han van dé Ven, viool, en Hans Schouwman piano, en op 30 Juli Nelly Smit, zang en André Rodenhuis, piano, aanvangend steeds des namiddags te 3 uur. De programma’s bevatten o.a. werken van Lübeck, Verhuist, Hol, Wagenaar, Röntgen, Kersbergen, v. d. Sigtenhorst, Meijer, Voormolen, Orthel, Dina Appel doorn G. H. G. von Brucken Fock, Zweers, B. Tideman, Wijer en Schafer. Zoowel de tentoonstelling als de concer ten zijn voor de bezoekers van het Mu seum gratis toegankelijk. Jeugdige arbeider zeer ernstig gewond In de gemeentelijke grindgroeve van Brunssum kwam het tot een woordenwis seling tusschen den 17-jarigen van der Z. en den 16-jarigen van G„ waarbij eerstge noemde den ander met een schop op het hoofd heeft geslagen, toen deze hem aan spoorde harder te werken. Van G. kreeg een diepe vleeschwond, terwijl over een lengte van 6 c.m. de schedel was gesple ten Het slachtoffer werd naar het St. Jo- seph-ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar hij voorloopig nog niet kon worden ver hoord. De dader is op transport gesteld naar Maastricht KOPENHAGEN, 8 Juli. (D.N.B.) Na een behandeling met gesloten deuren, welke verscheidene maanden heeft geduurd, heeft het stedelijk gerecht van Kopen hagen 7 leden van de Deensche commu nistische partij veroordeeld wegens het plegen van daden van sabotage in op dracht van de komintern en op bevel en tegen belooning van Moskou tot in totaal 59 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De leider der organisatie Was de op het oogenblik in Zweden in de gevangenis zittende vroegere Duitsche communisti sche rijksdagafgevaardigde Wollenweber. Tijdens het onderzoek bleek, dat de orga nisatie niet slechts in Scandinavië, maar ook in de Oostzeelanden, Nederland en België afdeelingen had. Tot de thans op- gehelderde misdaden van deze terroristen- groep behooren o.m. ook de aanslagen op twee Duitsche, een Japansch en een Ita- liaansch schip. ARRESTATIES DOOR DE POLITIE Terzake van medeplichtigheid aan een rijwieldiefstal, is door de politie aangehou den een 47-jarige loswerkman. Bij een gehouden controle in logementen is door de politie gearresteerd een 34-jari- ge los werkman, die nog twee dagen hech tenis en 2 jaar opzending naar Veenhuizen tegoed had. TELEFOONVERKEER VAN SGRAVEN- HAGE IN JUNI 1941 In de maand Juni j.l. werden op het telefoonkantoor te ’s Gravenhage behan deld 224.579 uitgaande binnenlandsche ge sprekken tegen 201.C77 in de overeen komstige maand van het vorige jaar. Het aantal behandelde buitenlandsche gesprekken bedroeg 1909 tegen 10 in Juni 1940. 8 Juli. (Stefani). Legerbericht no. 398 luidt als volgt: Onze luchtformaties hebben de vijan delijke basis Nicosia op Cyprus gebom bardeerd, waarbij zij installaties van de luchthaven troffen. Drie vliegtuigen werden op den grond in brand gestoken, talrijke andere werden beschadigd. In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, werden eenige offensieve po gingen van den kant van den tegenstan der met infanterie en tanks snel afge slagen door ons vuur. Onze bommen werpers plaatsten treffers op de fortifi catie der sterkte en op de luchtbases ten Oosten van Mersa Matroeh, whar ont ploffingen en groote branden ontston den. In Oost-Afrika is de wederzijdsche artillerie-bedrijvigheid voortgezet in den sector van Woltsjefit. De vijand heeft een luchtaanval on dernomen in de zóne van Gondar, waar bij eenige bommen werden geworpen op woningen- IN TRAMWAGEN GESTRUIKELD De 20-jarige mej. A. den H. uit Amster dam, struikelde gisteren op het Spui in een wagen van de Delftsche tram, tenge volge waarvan zij een scheurwond aan het linkerbovenbeen bekwam. De geneeskun- i dige dienst bracht haar naar het zieken- DE RECLAME- EN ETALAGE-TENTOON- STELLING VAN DE SCHOOL TOT OPLEIDING VAN WINKELPERSONEEL Aan bovengenoemde tentoonstelling, die door 1165 personen bezocht werd, was de volgende prijsvraag verbonden. Vraag 1. In 3 étalages bevindt zich een artikel, dat in de étalage in het ge heel niet thuis behoort. Welke artikelen zijn dit en wat is het nummer van de étalage? Vraag 2. De étalages zijn door de leer lingen gebouwd. Er zitten dus fouten in. Welke fout is u het meeste opgevallen? Motiveer uw beslissing. Voor elke prijsvraag werden 3 prijzen ter beschikking gesteld. Bovendien had het bestuur 4 prijzen gesteld voor die het opbouwen van ling den meesten ijver spreid hebben. Op de eerste prijsvraag kwamen 145 goede oplossingen binnen. Na loting zijn de prijzen toegekend aan H. Grotendorst, Wolmaransstraat 327; J. Vijg, Trijsberg, Loosduinscheweg 365 en H. Bodaan, Vail- lantlaan 253. Op de 2e vraag kwamen 17 oplossingen binnen. De prijzen zijn toegekend aan H. M. van Dijk, Fultonstraat 101, G. Couwen- berg-Raemakers, Joubertstraat 117 en me vrouw A. Haverman-Fiddelaar, van Swie.- tenstraat 34. De leerlingenprijzen werden toegekend aan B. van Hoff, P. Happel, J. Mos en B. Sneyder. De prijsuitreiking vindt plaats Maandag middag 14 Juli om 2 uur in het schoolge bouw. Oud-burgemeester van Wierden Door een droevig ongeval is alhier in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer J. C. v. d. Berg, de zoo juist af ge treden burgemeester der gemeente Wier den (O.) en zijn echtgenoote, mevr. F. M. v. d. Berg-Schippers, oud 58 jaar. De heer v. d. Berg werd in 1877 gebo ren en ving zijn ambtelijke loopbaan aan ter gemeente-secretarie te Vlaardingen. Met ingang van 1 December 1903 werd hij benoemd tot burgemeester van Wierden. Deze functie heeft hij meer dan 37 jaar bekleed en toen hij 1 Jan. 1939 den dag mocht herdenken, waarop hij voor 40 jaar zijn intrede deed bij de gemeente-admi- nistratie, viel hem van de zijde van de bevolking van Wierden en Enter een har telijke huldiging ten deel. De heer v. d. Berg, wiens gemeente tij dens zijn verblijf te Wierden verdubbel de, en tot boven de 13.000 inwoners klom, deed veel voor de bevordering van land bouw en veeteelt. Hij nam o.a. in 1910 het initiatief tot oprichting van de Coöp. Roomboterfabriek ,,De Samenwerking”, van welks bestuur hij eere-voorzitter is geweest. Ook stelde hij de gewassenkeu ring in Overijsel in, die vermeerdering van de bodemproductie beoogde. Voorts was de overledene bestuurslid van het Waterschap de Regge en van den Over- ijselschen Waterschapsbond. In eerstge noemde kwaliteit heeft de heer v. d. Berg een werkzaam aandeel gehad in de ont watering van Twenthe. De heer v. d. Berg was een populair burgervader, op wien men in Wierden nooit tevergeefs een beroep deed. De teraardebestelling van de stoffelijke overschotten van den heer en mevr. v. d. Berg zal a.s. Donderdag plaats vinden op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. De rouwstoet vertrekt ’s middags om 2 uur van het Gem. ziekenhuis aan den Zuidwal. i huis aan den Zuidwal. HONDERDDÈRTIG PAKJES THEE GESTOLEN Ingebroken is in een pand van een Coö peratieve inkoopvereeniging in de le v. d. Kunstraat. Men is binnengekomen door overklimming van een muur aan de ach terzijde. Ontvreemd werden 130 pakjes thee, elk inhoudende 40 gram. Tijdens af wezigheid van een bewoner van de Ruys- daelstraat heeft men zich door opensluiting toegang verschaft tot de woning. Een klein bedrag aan geld wordt vermist. Bovendien werden alle distributiebescheiden van het gezin gestolen. Ingebroken werd voorts in een strandtent, aan den Strandweg. Enkele flesschen limonade werden leeggedronken, terwijl eenig snoepgoed werd meegenomen. ter beschikking leerlingen, die bij de tentoonstel len toon ge- UIT het HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Juli. (D.N.B.)Het Op perbevel der Weermacht maakt bekend: De operaties aan het Oostelijke front vorderen volgens de plannen. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten bij goed zicht op den grond militaire doelen in de haven van Southampton gebombar deerd. Met voltreffers van bommen van zwaar kaliber en door het neerwerpen van brandbommen werden vernielingen en talrijke groote branden veroorzaakt in pakhuizen, dockinstallaties en ravi- tailleeringsbedrijven. Andere doeltref fende luchtaanvallen waren gericht op de haveninstallaties van Portsmouth en Margate. Twee groote koopvaarders van een convooi ten Oosten van Margate kregen bomtreffers. Een vrij sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht op 7 Juli het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië, aangevallen. Er werden bomtreffers waargenomen op een drij vende kraan-en op verscheidene voor den oorlog belangrijke installaties van haven en de stad. Er ontstonden groote branden. Bij pogingen om binnen te vliegen zijn gisteren aan de kust van het Ka naal in luchtgevechten 11, door marine- artillerie 1 Britsch vliegtuig neergescho ten. Twee eigen toestellen gingen ver loren. De vijand wierp in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in West- Duitschland brisant- en brandbommen neer. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Vooral in Keulen en Münster ontstonden vrij zware vernielingen in woonwijken. Bij deze aanvallen en bij nachtelijke aan vallen van den vijand in het gebied rondom Calais werden 16 Britsche vlieg tuigen, waarvan 13 door nacht jagers en afweergeschut en 3 door eenheden der marine neergeschoten. Kolonel Rothenburg, commandant van een pantserregiment, majoor von Steinkeller, commandant van een batal jon motorrijders, eerste-luitenant Schen kel van een verkenningsafdeeling, Aanvoer in de week van 30 Juni tot en met 5 Juli hooger Gedurende de afgeloopen week van Juni tot en met 5 Juli j.l. werd voor een totaalbedrag van 43.903,35 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag te Scheveningen verkocht, aangevoerd door 3 motorkotters met 508,10 en door 322 schokkers met 43.395,25. De aanyoeren waren hooger dan in de voorafgaande week, toen voor een bedrag van 31.156 werd verkocht, zoodat deze week voor een bedrag van ruim 12.000 meer werd verkocht. Maandag j.l. was er geen aan voer, doch Dinsdag en Woensdag waren de aanvoeren belangrijk en bedroegen deze respectievelijk 15.000 en 13.000. De weersomstandigheden waren gunstig, zoodat de kustvisschers regelmatig kon den visschen. De aanvoeren bestonden in hoofdzaak uit scharren en kleine schol, maar ook griet en kleine tongen kwamen vrij veel aan de markt. De prijzen waren goed, zoodat verschillende kustvisschers mooie weekbesommingen maakten. De aanvoer van visch van elders naar hier ten verkoop gezonder, was van weinig j beteekenis. Ruim 10.000 k g. garnalen werden aangevoerd en verkocht. De besommingen van de Schevening sche motorloggers, welke van IJmuiden uit aan de kustvisscherij deelnemen, waren lager dan in de voorafgaande we ken, daar minder visch werd aangevoerd Van een onbeheerd staande bakfiets zijn 3 buiten- en 3 binnenbanden ontvreemd. Uit de vitrine van een groot magazijn in de binnenstad zijn 25 polshor-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5