HAAGSCHE COURANT Dinsdag 8 Juli 1941. BINNENLAND Raadgevingen voor vacantiegangers De Avondschool Welken distributiebon heeft men noodig Minimum lessentabellen DERDE BLAD 46 43 55 68 78 69 79 38 25 9 22 23 24 ONDERWIJS EN KERK 21* SCHEERZEEP K 23 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 11 VEREENIGINGEN Uitvoeringsbeschikking loon belasting strand: bronnen van ontspan ning en gezondheid Vogelplaag minder erg dan het vorige jaar 44 45 54 H 101 25 25 IV V Zee en De strijdorganisatie der S.S. doet een beroep, ook op U! Burgerlijk rijkspersoneel-op nonactiviteit De zeeën rond Earopa van Doctor Pluizer Middelbare meisjesscholen en handelsscholen Schadevergoeding aan kerken Millioenen k.g. kersen vinden haar weg naar de steden Ken je eigen stad De met aangeduide bonnen vervallen spoedig I Hoeveelheid! BON Distributie-periode ARTIKELEN No. 17921 BONKAART ALGEMEEN w 23 Juni t/m 20 Juli 7 Juli t/m 3 Aug. 1 kilogram (SUIKER 16 Juni t/m 13 Juli 250 gram 250 gram Betuwsche kersenpluk in vollen gang 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram KAAS 30 Juni t/m 8 Aug. BONKAART DIVERSEN 7 Vm 13 Juli een el EIEREN AARDAPPELEN 2 k.g. 7 t/m 13 Juli BROODKAART K- BLOEMKAART 16 Juni t/m 13 Juli BOTER- OF VETKAART oproep, 30 Juni t/m 16 Juli BOTER MELKKAART MELK 1% liter 7 t/m 13 Juli VLEESCHKAART Wat is de Waffen S.S. 60 gram KIP Of 3 t/m 9 Juli 75 gram 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Juli k.g. 98 Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. gedeelte- IDEM K CENTR. VERWARMING L 1 2 gas- PETROLEUMKAART M EN O. Koken 2 liter 16 Juni t/m 10 Aug. Dr. PLUIZER. 16 Juni t/m 10 Aug, 16 Juni t/m 10 Aug. De kersen zijn rijp overal Vereeniging van Aquariumhouders „Scalare” veilingen, kersen ruimte gekochte van den van deze klein EXAMENS Notarieele examen. Hier ter stede geslaagd voor deel 2 J. H. Birkhoff te Wassenaar. Machiniste n-e x a m e n s. Hier ter stede geslaagd voor diploma C, le gedeelte de heerenA. Storm te Schie dam, J. C. Kooijman te Rotterdam en voor diploma CJ. F. de Boer, alhier en A. Hoenderbos te Castricum. TARWEBLOEM of .meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak THEE of KOFFIESURROGAAT 01, 02. 03 01, 02, 03, 04 01, t.m. 11 10 8 6 4 3 100 gram 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 40 gram 250 gram 16 t/m 29 Juni extra t/m 13 Juli 30 Juni t/m 13 Juli extra t/m 27 Juli SCHEERZEEP of SCHEERCRëME (op textielkaart voor mannen en ongens van 15 jaar en ouder). RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH Of VERDUURZAAMDE GANS, KALKOEN (been inbegre pen) in blik of glas of VERDUURZAAMDE EEND of 1 half rantsoen vleeschwaren RIJST of rfjstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAWERMOUT of havervlokken of hwerbloem of aard.meelvlekken, of ,gort of gortmout of grutten GORT of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti MAÏZENA of sago of aard.meel of puddingpoeder of puddingsaus- poederimet 100 gram zetmeel irsturf (300 stuks), l-turf. KALFS- of 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 50 gram 1 tube 1 pot Eén eenheid turft 05, 06, 07 05, 06 07, 08 be. der „Amicitia”, kg. k.g. Nieuwe bonkaart Algemeen Eieren Reserve 250 gram op één bon 35 gram 50 gram als boven Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II III - - VI Op voederkaart voor katten 100 gram op één bon ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta ot Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een beschikking van de secre- tarissen-generaal van de departementen 1 van Algemeen Bestuur, waarbij de ter mijn van ten hoogste een jaar, genoemd) In de nonactiviteitsregeling burgerlijk rijkspersoneel van 18 November 1940, met ten hoogste een jaar wordt verlengd. Dit betreft den termijn, gedurende wel ken burgerlijke rijksambtenaren, wier diensten met de sedert 10 Mei 1940 inge treden bijzondere omstandigheden tijdelijk gemist kunnen worden, op nonactiviteit kunnen worden gesteld. Vandaag zullen we eens niet, zoals onze gewoonte is, een speciaal land of eiland onder de loupe nemen, maar we zullen eens een zwerftocht maken langs de kusten van Europa. De zeer gebrokkelde kustlijn van ons werelddeel. We vinden daar zeeën en zeestraten. En daarover zullen we het vandaag eens hebben. We gaan dus (in ge dachten) het water op. Wie volgt me? 1. Om te beginnen blijven we dicht bij huis. De Zuiderzee (pardon: het IJsel- meer!) had we hebben dat vroeger al eens betoogd ’n ge- 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk 7 t/m 13 Juli (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen” - 400 gram brood of 4 rant soenen gebak). Van bevoegde zijde schrijft men ons De boog kan niet altijd gespannen zijn. Daarom moet u in de komende maanden eens met vacantie gaan, ook al is daar voor eenig overleg noodig en al zijn daartoe een aantal moeilijkheden te overwinnen. Want, verre reizen naar het buitenland, niet waar, behooren dit jaar tot de onmogelijkheden en ook verre reizen binnenslands kunnen bezwaren op leveren. Dat is voor ons Nederlanders niet zoo plezierig, want zegt een popu lair wijsje niet, dat iemand juist veel verhalen kan, als hij verre reizen doet En gedachtig daaraan vergaten we maar al te dikwijls het schoon in onze eigen omgeving, dat toch in zoo rijke verschei denheid en vooral ook in zulk een over matige hoeveelheid aanwezig is. Daarom, waag het er eens op van uw vacantie te genieten op plaatsen, die minder ver van uw woo.nplaats zijn gelegen. Uw vacantie zal er niet minder welbesteed om zijn. Er zijn echter enkele „maren”, die u niet behoeven te weerhouden, maar waarmee gij toch wel rekening moet houden. Laten wij u, wat dat be treft, éenige wenken mogen geven, waar mee u ongetwijfeld uw voordeel zult kunnen doen. Wij leven onder bijzondere omstandig heden en die bijzondere omstandigheden vragen ook buitengewone maatregelen. Over het reizen hadden wij het reeds terloops in den aanhef van dit artikel. Het reis BROOD of 1 rantsoen gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak zich weer jong voelen worden en waar allen in den weldadigen zonneschijn kracht opdoen voor de komende winter maanden. Nederland telt badplaatsen van velerlei soort. Als eerste daarvan mag ongetwij- \feld Scheveningen worden genoemd, dat ixjet alleen een vroolijk bad- en strandle ven heeft, maar dat ook als kustcentrum \denk aan de Kurzaal een goeden naan? geniet. Velerhand vermaken bren gen Aen badgasten ontspanning, de bou- levardXis prachtig en ontelbare cabines en badstoeken wachten op de badgasten. Den Haag met zijn vele musea en beziens waardigheden, zijn parken en sportinrich tingen, verhoogt nog de aantrekkings kracht, die> Scheveningen reeds als bad plaats heeft Zuid-Holland heeft nog andere bekende badplaatsen. hteordwijk combineert de re putatie van badplaats met die van sport centrum voor tennis en golf en beschikt over vier zee- en zonnebaden. Van Kat wijk gaat een groote roep uit als gezel lige familiebadplaatts met een ongedwon gen bad- en strandleven. Bijna overal langs onze kusten tpeft men een combi natie van prachtig strand en heerlijke duinen, met een overvloed aan bloem en kruid en een rijk vogelleven, De bosschen, die men op vele duinhellingen vindt, noo- den er tot heerlijke wandelingen. Het is een lange rits van plaatsen, langs de kust, die de vacantiegangers wachten ter Heide, Castricum, Bergen, Camper duin, Petten, enz. En overal kan men ge nieten van zon, wind en golven, gezond heid en levenskracht opdoen voor de toe komst, profiteeren van een heerlijke va cantie. Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. 31 December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brandst.; HAARDEN en KACHELS J middelde diepte van ongeveer 8 meter. Veel was dat niet. Maar nu de Noordzee. Hoe staat het daarmee? Die Is natuurlijk dieper. Wat is de gemiddelde diepte van de Noordzee? 2. Heeft de Noordzee ook ondiepe plekken? Noem er eens eentje met name? 3. Is de Zwarte Zee zwart van kleur? 4. En de Witte Zee? Is die wit van kleur? 5. Er zijn wel eens jongelui, die het een beetje vreemd vinden, dat de Kaspische Zee wordt aangeduid met de benaming „zee”. En helemaal ongelijk hebben ze niet, Waarom? 6. Waar zeeën de kusten bespoelen, bemerkt men de regelmatige af wisseling van eb en vloed. Hoe ontstaat dat eigenlijk? 7. Bij ons, langs onze kust, is het verschil tusschen eb en vloed- stand wel merkbaar, doch niet hinderlijk. Er zijn evenwel gedeelten van de Europese kuststrook, waar een eb en vloedverschil optreedt van me ters! Kun je hiefvan een voorbeeld noemen? 8. Het Kanaal, Skagerrak, Oostzee, Straat van Gibraltar, Golf van Napels, Sont, Golf van Biscaje, Straat Messina, Dardanellen. Dit zijn enkele namen van golven en straten, waaronder er zijn, die zelfs in vredestijd, bij den zeeman minder prettige herinneringen op roepen wegens de gevaarlijke en hoge zeeën, die daar vaak staan. Kun je een tweetal van die be ruchte namen uitzoeken? 9. Zijn de bekende Noorse fjorden diep? En zijn ze lang? 10. En nu de laatste vraag. De Waffen S.S., aanvankelijk een klein corps, de S.S. genaamd, van strijdbare mannen aan wie de bescherming van den persoon van den Führer werd opgedra gen, groeide na de machtsovername uit tot een elitecorps. Haar taak werd het bewaken van de nationaal-socialistische staatsorde. Langzamerhand groeide zij uit tot een keurcorps, dat thans de belicha ming van de nationaal-socialistische we reldbeschouwing genoemd kan worden. Naast deze S.S. werd de Waffen S.S. op- géricht, die tot taak kreeg de groot Ger- maansche volkerengemeenschap te bewa ken en te verdedigen. Slechts de besten, de flinksten en de meest raszuiveren, werden tot dit elitecorps toegelaten. De hoogste eischen, lichamelijk, zoowel als geestelijk worden den S.S.-man gesteld. De kenmerkende Germaansche deugden dragen deze organisatie en haar devies luidt overeenkomstig het gebod van den Führer„mijn eer heet trouw”. Naast de trouw staat de gehoorzaamheid, een vrij willige gehoorzaamheid, die bereid is ieder offer voor den Führer en de natio naal-socialistische wereldbeschouwing te brengen, die bereid is ieder bevel zonder aarzelen en onvoorwaardelijk op te vol gen. Vrijheidswil en ontembare strijd- geest vervullen den S.S.-man en nooit aarzelt hij zich met zijn leven voor zijn ideaal en den Führer in te zetten. Over de plaats, die de S.S. ten opzichte van den godsdienst inneemt, is door krl- tikasters veel boosaardigs gezegd en ge. schreven. Deze vraag heeft eens Reichs- führer Himmler op de volgende wijze dui delijk beantwoord „Wij zouden dit vast aaneengesmede korps niet kunnen zijn, wanneer wij niet de overtuiging en het geloof in een al- machtigen God bezaten, die ons behoudt, die ons en ons vaderland, ons volk en deze aarde geschapen en ons onzen Führer ge zonden heeft”. Dat de S.S.-mannen als politieke solda ten geheel en al in het nationaal-socialis tische denken en handelen opgevoed wor den spreekt vanzelf. De sportopleiding en de scholing zorgen voor de lichamelijke ontwikkeling van den S.S.-man. Wat de sport betreft worden de hoogste eischen aan hem gesteld .Jaarlijks moeten zij proe ven van bekwaamheid afleggen en het S.S.-sportinsigne is voor iederen S.S.-man verplichtend. De eer van den S.S.-man is hem heilig. Hij heeft het recht en de plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hein, nadat hij zijn arbeidsdienst- plicht en militairen dienst vervuld heeft, op een-en-twintigjarigen leeftijd het wa pen, de S.S.-dolk uitgereikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Führer heeft afgelegd, wordt hij als volwaardig S.S- man in de organisatie opgenomen. Zoo marcheert de S.S. volgens onveran derlijke wetten, als een nationaal-socialis tische orde van mannen van het Noordsche ras, als een gezworen gemeenschap van hun sibben, vastbesloten op, naar de toe komst. Zoo marcheert thans deze uitgelezen schare van jonge Germanen naar het Oog. ten, waar zij den strijd aanbinden tegen de Sovjet-Unie, gedragen door onwankel baar geloof, in den nationaal-socialisti- schen staat en den Führer. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de centrale van de Waffen S.S., bureau Nord- West, Stadhouderslaan 132, den Haag. „HET VRIJE HENGELLRECHT" Bovengenoemde vereeniging heeft op haar ledenvergadering van 4 Juli j.l. be. sloten op Zondag 27 Juli a.s. wederom haar jaarlijksch hengelconcours te hou den. Dezen keer zal de wedstrijd plaats vinden in haar nieuwen polder van den heer Juffermans te Rijp wetering. Vele fraaie prijzen zijn hiervoor schikbaar gesteld. De uitreiking prijzen zal geschieden in Westeinde 15, des avonds half zes. Overleg met betrokken kerkbesturen De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën heeft in overleg met den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid besloten de geheel vernielde kerken nieti door de schade-enquête-commissiën te doen behandelen, doch voor de vaststel ling van de schadevergoeding een andere procédure te kiezen. Overwogen werd daarbij, dat de kerken, hoewel deze juri disch privaateigendom zijn, toch tot op zekere hoogte als publiek bezit dienen te worden beschouwd. Daarom werd het niet juist geacht bij de vaststelling van de bij dragen alleen rekening te houden met het besluit op de materieele oorlogsschaden. Overeengekomen werd, dat omtrent de schadevergoedingen voor geheel vernielde kerken door den algemeen gemachtigde zal worden geadviseerd. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid heeft zich bereid verklaard zijn medewer- met al’zijn rijke verscheidenheid van na-king in deze te verleenen om, zoover dit - in verband met de materiaalpositie mb- gelijk is, tot een spoedigen herbouw te geraken. Hierbij zal ieder geval op zich zelf onderzocht worden om vast te stel len, in welken vorm dé herbouw zou moe ten geschieden, waarbij de verschillende belangen in aanmerking genomen zullen worden. Het is de bedoeling met de be trokken kerkbesturen overleg te plegen omtrent het plan van herbouw en de financiering. vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde. 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. De veel gebruikte Inhoudsmaat 1 mud 1 hX Voor musici, artisten en sport* professionals In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is opgenomen de zevende uitvoe ringsbeschikking Loonbelasting 1940, van den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën. Hierbij wordt be paald, dat voor de toepassing van het besluit op de Loonbelasting 1940 en het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 de volgende personen geacht worden hun arbeid steeds in dienstbetrekking te ver richten a) leiders en leden van orkesten, wel ke werkzaam zijn in het amusementsbe drijf, café’s en restaurants daaronder be grepen; b) wielrenners, worstelaars, boksers en in het algemeen zij, die een tak van sport als beroep beoefenen c) solisten, gastdirigenten, voor drachtskunstenaars, goochelaars en andere musici en artisten, die in den regel slechts gedurende korten tijd worden geënga geerd. De exploitant, in wiens inrichting be doelde personen als leden van een orkest of troep optreden, wordt geacht het loon aan deze personen verschuldigd te zijn, ook al wordt door hem het loon aan den leider van het orkest of den troep uitbe taald. Op het loon, verschuldigd aan de in het vorenstaande bedoelde personen, be hoort als loonbelasting een bedrag van acht ten honderd te worden ingehouden. De leider van een orkest of troep is verplicht den exploitant. In wiens inrich ting wordt opgetreden, mededeeling te doen van de wijze, waarop de aan hem betaalde gelden onder de leden van het orkest of den troep worden verdeeld. De voorgaande bepalingen vinden geen toepassing voor zoover door of namens den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën is beslist, dat de lei der van een orkest of troep wordt geacht een zelfstandig bedrijf uit te oefenen. De beschikking treedt in werking op den achtsten dag volgende op de opne ming in de Nederlandsche Staatscourant VOLA De Vereeniging van oud-leerlingen van ambachtsscholen V.O.L.A., secretariaat Jan ten Brinkstract 125, houdt Zaterdag 12 Juli a.s. een excursie naar het raad huis te Leidschendam. Deze excursie zal plaats vinden onder leiding van den heer A, J. Kropholler, architect te Was senaar. De tocht naar Leidschendam, welke door velen per fiets gedaan zal worden, zal als startplaats hebben de brug Broek» sloot, om half 3. Bovengenoemde 'vereeniging, waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan' 30 te Rijswijk (Z.H.), houdt haar maan- delijksche bijeenkomst op Zondagmiddag 13 Juli a.s. om 2.30 uur in haar club lokaal Bezuidenhout 13 (Gouden zaal Rest. Den Hout). Als spreker zal optreden de heer Kees Hana met een causerie-met-lichtbeelden overDieren en planten in onze kust wateren, behandelende die dieren en planten, welke vlak langs het strand leven en die men makkelijk te zien kan krijgen. Sommige soorten daarvan zijn heel goed in een huiskameraquarium te houden. Voorts zal een bespreking der liefhebberij, vischverloting enz. enz. plaats vinden. Zij, die met „Scalare” wenschen kennis te maken, kunnen een «chriftelijke introductie aanvragen bij het secretariaat. Wij ontvangen den volgenden uitgaande van de Waffen S.S. In den strijd tegen de Sovjet-Unie, den strijd tegen de aanranders van de Euro- peesche beschaving en Westersche cul tuur, den strijd tegen de vernietigers van het christendom, hebben talloozcn zich reeds aaneeh gesloten om een front te vormen, dat opgeworpen wordt als een stalen muur tusschen het nieuwe Europa en de bolsjewistische horde. Uit alle dee- len van het continent zijn zij gekomen, deze jonge strijders er. zij trekken thans op achter de vanen der Waffen S S. Ook in ons land hebben velen zich gemeld, die thans met de wapenen strijden en metterdaad hun leven inzetten orr Europa te redden van het bolsjewistische gevaar. 1. Dit eigenaardige Straat, dat gelegen is tussen twee grachten, bevindt zich, volgens onze getrouwe lezer, aan de Noordwestbuitensingel van de Loosduinse brug af tot aan no. 52. 2. Dit is niet bevorderlijk voor Rinderts fietsbanden, want Marlot ligt tegen Wassenaar aan, terzijde van het bekende viaduct en de wijk Bohemen is te zoeken en te vinden aan het einde van de lange, lange Laan van Meerdervoort. Twee uiter sten dus van onze uitgelegde stad. 3. Ik flaneerde op de Schevening- se Boulevard. 4. Het standbeeld van Frederik Hendrik vinden we niet in de Frederik Hendriklaan, noch op het Frederik Hendrikplein, doch voor het Huis ten Bosch. Ga a.s. Zondag maar eens kijken. 5. Het „Lamgroen”. Ja. waar heb je dat? Het Lamgroen loopt parallel aan het Spui en wel van de Ammunitiehaven tot de Z. O. Binnensingel. kan wellicht voorkomen, dat een wat langer duurt, een aansluiting wat minder goed is, of dat een trein wat voller is dan wij gewoon waren. Laat dit echter uw humeur niet streek brengen, doch bedenk, dat reis toch altijd maar een heel deeltje beteekent van uw geheele vacan tie Het is misschien de rijstebrijberg, waar ge door moet om in luilekkerland te komen, onder voorwaarde echter, dat ge dit luilekkerland nu ook weer niet te letterlijk opvat, want vergeet niet, dat ge in dezen tijd niet moogt verwachten in uw vacantie-oord beter en rijkelijk te zullen eten dan gij thuis gewend zijt. Uw hotel- of pensionhouder kan u niets extra’s geven en daarom is het beslist noodzakelijk uw distributiebonnen mee te nemen, ook als de reis naar het plat teland gaat, want zonder bonnen wordt ook daar niets geleverd. In dit verband moet er ook op gewezen worden, dat het aanbeveling verdient om zoo moge lijk in familieverband uit te gaan, omdat dit met het oog op de bonnen efficiënter is. Bespreek verder uw logies tijdig en stuur eventueel uw bonnen van te voren op. De hotel- e.n pensionhouders kunnen dan de noodige voorbereidingen voor de maaltijden enz. treffen. En tenslotte, ga dit jaar niet zwerven van plaats tot plaats, want op die wijze zouden de voe dingsproblemen van restaurants en hotels in ernstige mate kunnen worden ver zwaard. Groote en onverwachte verschui vingen zouden in de tegenwoordige om standigheden moeilijkheden veroorzaken en als u daarmee geen rekening houdt, zou het kunnen zijn, dat men u liever weg zou kijken dan gastvrij ontvangen. Dit kunt ge dan ook voorkomen, door voor een periode van een week of langer op een vaste plaats «laar te strijken, om van daaruit dagtochten te maken. Houdt gij echter met deze wenken re kening, dan staat ons land voor u open tuurschoon. Het donkergroen van de bos schen wisselt af met het lichtere groen van de weilanden én overal plekt, het geel en het rose, het wit en het lila van de veld- en waterbloemen, die overal in groote hoeveelheid bloeien. Wie de ruim te verkiest, kan zijn schreden wenden naar de uitgestrekte heidevelden of naar het water, waaraan ons land zoo rijk Is, waar men kan zeilen en roeien, visschen en zwemmen. En overal voeren de wegen naar sierlijke torentjes, die een rank lij nenspel tegen den einder teekenen, en die reeds van verre de aanwezigheid van oude stadjes aankondigen, waarin straatjes en gevels vertellen van het verleden, van tijden, waarin de handel en de kunst bloeiden. Maar In de warme dagen, die al heb ben we er wat lang op moeten wachten toch ook dezen zomer gekomen zijn, lokt wellicht het strand het meest. Langs heel onze kustlijn, van het uiterste Zuiden tot in het Noorden, slingert zich die breede strook, waar in de zomermaanden duizen den verpoozing vinden, waar de jeugd on- bezongd speelt en ravot, waar ouderen 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. h.l, (max. 100 k.g.) cokes (ook cokes), 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesbries of cokesgruls. 175 k.g. fabrieksturf. 195 k.g. perst 275 k.g. Peel 200 k.g. baggerturf (450 stuks). De Nederlandsche Staatscourant gisteren bevat beschikkingen van secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur, bescherming, waarbij worden vastgesteld de minimumlessentabellen voor middel bare meisjesscholen en handelsscholen. Deze tabellen zijn als volgt vastgesteld: Voor middelbare meisjesscholen: (mini mum getal lessen per week) Nederland sche taal en letterkunde 20; Duitsche taal en letterkunde 18; Engelsche taal en let. terkunde 12; Fransche taal en letter, kunde 14; Aaardrijkskunde 9; Geschiede, nis 10; Handteekenen 10; Handwerken 8; Lichamelijke oefening 13; Wiskunde 10; Natuur- en scheikunde 6; Plant- en dier, kunde 6; Boekhouden 2, totaal 138. Verplichte lesuren voor scholen met vijfjarigen cursus (hoogere handelsscho len: Nederlandsche taal en letterkunde 19; Nederlandsche handelscorrespondentie 1; Duitsche taal en letterkunde 16; Duitsche handelsterminologie en handelscorrespon. dentie 2; Engelsche taal en letterkunde 12Engelsche handelsterminologie en handelscorrespondentie 2; Fransche taal en letterkunde 14; Fransche handelster. minologie en handelscorrespondentie 2; Geschiedenis en handelsgeschiedenis 8; Aardrijkskunde en handelsaardrijkskunde 10- Handelswetenschappen (boekhouden, handelsrekenen, organisatie en techniek van den handel, bedrijfshuishoudkunde) 13; Staatshuishoudkunde 3; Handels recht 2; Staatsinrichting 2; Wiskunde 12; Natuurkunde 4: Scheikunde en warenken. nis 5; Natuurlijke historie 3; Teekenen 4; Lichamelijke oefening 13. Totaal 147. Scholen met vierjarigen cursus: Neder landsche taal en handelscorrespondentie 17 Duitsche taal en handelscorresponden tie 14; Engelsche taal en handelscorres pondente 11; Fransche taal en handels correspondentie 12; Geschiedenis 7Aard rijkskunde en handelsaardrijkskunde 8; Handelswetenschappen (boekhouden, hani delsrekenen, organisatie en techniek van den handel) 11Staathuishoude 1Het recht van het maatschappelijk verkeer 2; Staatsinrichting 1Wiskunde 10Natuur kunde 3; Scheikunde en warenkennis 3; Natuurlijke historie 2; Teekenen 4; Licha. melijke oefening 11, totaal 117. Scholen met driejarigen cursus: Neder landsche taal en handelscorrespondentie 13Duitsche taal en handelscorrespon dentie 11; Engelsche taal en handelscor respondentie 9; Fransche taal en handels, correspondentie 9; Geschiedenis en Staats inrichting 5; Aardrijkskunde 6; Handels wetenschappen 9; Het recht van het maat schappelijk verkeer 2; Wiskunde 7; Na tuurwetenschappen 5; Teekenen 3; Li chamelijke oefening 9. Totaal 88. Deze beschikkingen treden 1 September a.s. in werking. De kersen zijn rijp overal in de Betuwe zijn nijvere handen bezig de sap pige vruchten te plukken en voor verzen-, ding gereed te maken. De oogst belooft dit jaar goed te worden Een redacteur van de Vereenigde Pers- bureaux bracht een bezoek aan Gelder- malsen, een middelpunt van de kersen teelt, bij welke gelegenheid ir. J. D. Ger- retsen, rijkstuinbouwconsulent voor een groot gedeelte der Betuwe, het een en ander vertelde over de voor deze streek zoo karakteristieke teelt. Alles wijst er op, dat het een goed kersenjaar wordt, en gelukkig blijken de pessimistische verwachtingen inzake door vorst aangerichte schade ongegrond. Wel is de plek dit jaar laat, maar nu komen (jan toch tienduizenden k.g. hier op de veiling binnen. De Betuwe heeft ongeveer vier duizend hectaren kersenboomgaar den en een hectare volwassen boomen brengt ruim J'-OO k.g. kersen op. U be grijpt dus wei dat de Betuwe millioenen k.g. kersen voortbrengt Geldermalsen heeft een der belangrijkste waar in 1940 ruim 420 000 k.g. werden omgezet. Aldus ir. J. D. Gerretsen, rijkstuin bouwconsulent van een groot gedeelte der Betuwe, toen wij in de ruime veilingshal te Geldermalsen stonden te kijken naar het levendige bedrijf, dat daar heerschte. Honderden manden kersen wachten op vervoer, terwijl in een andere meisjes de door jamfabrieken kersen schoonmaken. De eigenaars van kersenboomgaarden laten soms de kersen zelf plukken, soms ook, en dat doen meestal zij, die geen landbouwer zijn, verpachten zij de ker sen, als deze nog aan de boomen han gen. Dit jaar werd op de publieke ver- kooping tot twee gulden per tien kilo be taald. Vervolgens kernen de plukkers, die over, het algemeen en vooral nu er éeen behoorlijke arbeidskrachten zijn, zeer hooge loonen ontvangen. De plukkosten van een kilo bedragen dan ook acht tot tien cent, terwijl het loon voor de „heer- der”, dat is de vrouw, die de vogels moet verjagen, den prijs ook ,nog eenige cen ten per kilogram doet stijgen. Tenslotte gaan de kersen naar de veiling, waar ze door jamfabrieken en commissionnairs uit de groote steden gekocht worden. Vaak wordt hierbij de vastgestelde con sumptieprijs van vijftig cent per kilo be taald. Er zijn dus wel veel kersen, maar erg goedkoop zijn ze niet, al zullen de prij zen bij meer aanvoer wel dalen.” De Betuwe in zomertooi Om ook met de practijk van het kersen plukken thuis te raken, bezochten wij een boomgaard. De Betuwe is in zomertooi weelderige weiden en korenvelden, afge wisseld door boomgaarden stelden zich tusschen de in hoog geboomte schuilgaan de dorpen uit, terwijl de Linge zilverig glanzend tusschen groene oevers slinger de. De menschen genoten voor hun hui zen van den fraaien zomeravond. Maar in de boomgaarden heerschte nog geen rustoveral hoorde men ratelen, bellen en schreeuwen, teneinde de spreeuwen, die ook van kersen houden, te verjagen. En ook de plukkers waren nog druk bezig om, voordat het weer zou omslaan, zooveel mogelijk kersen binnen te halen. Zoo erg als andere iaren is de spreeu- wenplaag dit keer niet, vertelde een boer. Veel vogels hebben den strengen winter niet overleefd, terwijl er boven dien zeer veel rupsen zijn, die voor de vogels ander en ook nuttig voedsel vormen. In den boomgaard stonden de groote tafels, waar de geplukte kersen gesor teerd worden. Telkens schudden de pluk kers hun volle manden op de groote hoo- pen kersen, die in alle schakeeringen van rood in de zon blonken. Een gezicht, dat den stedeling doet watertanden en te recht, want ze smaken dit jaar bijzonder goed Luidkeels schreeuwend holden de heerders voorbijeen warm werkje, maar in kersenland hoeft men niet lang naar een versnapering te zoeken. De Betuwe plukt kersen Op den terug weg reden hoog met manden beladen wa gens ons voorbij, terwijl in de verte nog hét geroep der heerders klonk Voor Kopenhagen ligt de Sont, dat weet je. En aan de overzijde van de Sont rijst de Zweedse kust uit de golven op. Maarre. hoe breed is die Sont ongeveer?

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9