De Duitsche opmarsch in het i e Oosten wordt voortgezet No. 17922. De Sovjets uit Bessarabië verdreven Woensdag 9 Juli. Afschuwelijke oorlogs voering van 10.01 uur n.m. tot 5.29 uur v.m. HET OPTREDEN VAN DE SOVJET SOLDATEN In het Noorden maken de Het Finsche Legerbericht Finnen terreinwinst Verzorging van ontslagen ambtenaren De distributie van vleesch VERDUISTEREN w aangewezen en De nachtelijke luchtaanvallen op Engeland s A Vele Oekrainers vielen als slachtoffer van den moord lust der Sovjet-soldaton. Vrouwen, weenend bij haar vermoorde mannen (Weitbild-Polygoon) Nachtdienst dokters: No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Wreedheden tegenover arrestanten Haifa aangevallen Dv hadigde Britsche duikboot Gibraltar binnengeloopen 110.4 1 JL <M- i i s s Bon 25 van de nieuwe kaart Duitsche krijgsgevangenen gewonden mishandeld en vermoord Instructie van den Rijkscommissaris regelt de toe te kennen pensioenen Hongaarsch communiqué HAAGSCHE I PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1ËN: et Z.g. Stadspatiënten: No. 49 het schip vlogen hoog in de lucht. (Zie verder le blad, pag. 2.) vierden van vorenbe- 7 Spoorlijn tusschen Smolensk en Moskou verwoest Hevige luchtgevechten aan de kust der Zwarte Zee gegooid, op A A A A A A A A A A A A A i A A A s A A a A gen de rivier Zbrucz bereikt. De tot dus ver door ons geleden verliezen zijn ge ring. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: De Finsche radiozender Lahti heeft gis teren medegedeeld, dat de spoorlijn tus schen Smolensk en Moskou door bommen van het Duitsche luchtwapen volkomen vernield en practisch niet meer te be rijden is, meldt „United Press”. Ook de spoorlijn MoermanskSt. Petersburg is op meerdere plaatsen vernield. De Fin sche zender bericht verder, dat de Zuid- Finsche havenstad Kotka gistermorgen opnieuw is aangevallen. Ook in het gebied van Pilisjaervi zijn bommen geworpen. bedoeld in de artikelen 2 tot en met 5, slechts gedurende den tijd, dat hun in. gevolge het K.B. van den 3den Augustus 1922 wachtgeld toekomt. He bepaalce bij artikel 3, lid 2, van genoemd besluit is van overeenkomstige toepassing. Artikel 7. Het pensioen komt ten laste van het lichaam, voor welke rekening de laatstgenoten bezoldiging was. Artikel 8. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied behoud: zich het recht voor om in bepaalde geval len een regeling te treffen, welke afwijkt van het bepaalde bij de artikelen 2 tot en met 7. Artikel 9. Vanaf het tijdstip, waarop de ontslagen ambtenaar recht op pensioen zou hebben verkregen, wanneer hij niet over, eenkomstig het bepaalde bij artikel 1 ware ontslagen, wordt het pensioen,, vastgesteld overeenkomstig het bepaalde bij deze in structie, vervangen door het wettelijk pensioen. Artikel 10. De ontslagen ambtenaar kan overeenkomstig het bepaalde bij artikel 43, lid 2, in verband met het bepaalde bij artikel 95 van de Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) een verzekering slui ten. Voor het geval de ontslagen ambte. naar reeds voor het in werking treden de. zer instructie een zoodanige verzekering heeft gesloten, is het bepaalde bij artikel 43, lid 2, van de Pensioenwet 1922 van overeenkomstige toepassing. Artikel 11. De bedragen, welke op grond van deze instructie moeten worden urtge- keerd, worden door den secretaris-gene. raaJ van het departement van Binnenland, sdhe Zaken vastgesteld Artikel 12. (1) Deze instructie is gis teren in werking getreden. (2) Zij kan ook worden toegepast in die gevallen, waarvoor de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied reeds een regeling heeft getroffen. wonde Duitsche soldaten wachtten nadat zij verbonden waren op het oogenblik, dat zij zouden worden weggevoerd, toen in een onbewaakt oogenblik achter het front rondzwervende Sovjetsoldaten zich op de gewonden stortten en hen op beestachtige wijze vermoordden. De Duitsche soldaten, wier ledematen werden afgesneden, wer den zoo vreeselijk verminkt, dat zij onher kenbaar waren. Weer honderden Sovjet soldaten overgeloopen Op talrijke plaatsen aan het Oostelijk front zijn ook op 7 Juli wederom honder den Sovjet-soldaten naar de Duitsche troepen overgeloopen. Zij kwamen bloots hoofds, alleen met een hemd, een broek, beenwindsels en kapotte laarzen van was doek aan en deelden mede, dat zij de laatste overlevenden waren van verschei dene verstrooide en vernietigde regi menten. Zij vertellen van de gruwelijke terreur, die de politieke commissarissen, voor het meerendeel Joden, bij de militaire afdee- ling uitoefenden. Talrijke Bessarabiërs, die er in slaagden naar de Roemenen over te loopen, wilden onmiddellijk bij het Roemeensche leger ingelijfd en naar het front gezonden worden. De berichten over de beestachtige be handeling en het vermoorden van gewonde Duitsche soldaten en krijgsgevangenen door de Sovjets worden dagelijks en met het uur talrijker, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt gemeld. Een bijzonder ernstig geval van het in strijd met het Volkenrecht zijnde gedrag der Sovjets in den strijd tegen de Duit sche Weermacht vormt wel het vermoor den van 3 krijgsgevangenen in Horochow’ Toen de stad op 25 Juni na verbitterde gevechten genomen was( deden de Duit sche soldaten in het huis der Sovjets in deze stad, den zetel van den bolsjewis- tischen districtschef en enkele dagen te- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De activiteit in de lucht gedurende den afgeloopen nacht boven Groot-Brittannië, aldus een door den Londenschen berich tendienst gepubliceerd officieel commu niqué, heeft zich uitgestrekt over een breed gebied en was nog belangrijk feller dan anders in den laatsteh tijd. De vijan delijke luchtaanvallen waren in hoofd zaak gericht op de Midlands, terwijl ook in de Zuidelijke helft van Engeland en zelfs op eenige plaatsen in Schotland bom men zijn neergeworpen. Over het alge meen is geen zware schade ontstaan en zijn er niet veel slachtoffers gevallen. In het Oosten van Engeland is een reeks huizen vernield. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen; Rljswljx Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Kazematlinies in het Noorden genomen Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duit sche troepen Maandag in den Noordelijken sector kazematstellingen der Sovjets door broken. In verbitterde gevechten, welke 15 uur duurden, werden talrijke gevange nen gemaakt, onder wie Aziatische keur troepen, die zich taai en listig verdedigd hadden. Duitsche stoottroepen hadden de bolsjewisten, die door de politieke commis sarissen tot het uiterste verzet waren op gezweept, overwonnen. Duitsche soldaten uit een hinderlaag overvallen Vijfentwintig bolsjewisten, deels gekleed in burgerkleeren, deels in uniformen, doch a|le met gewone petten op het hoofd, heb ben op 23 Juni op den weg naar Kalwarja 6 Duitsche soldaten uit een hinderlaag overvallen. De Duitschers werden over weldigd en moesten zich overgeven. De bolsjewisten rukten de Duitschers de uni formen van het lichaam en beroofden hen van horloges, ringen, portemonnaies, soldijboekjes enz. Vervolgens werden de Duitsche soldaten geboeid en geblinddoekt in een kuil gegooid. Toen de stelling der Sovjets onder vuur genomen werd, ver moordden zij met 6 pistoolschoten 5 der Duitsche soldaten. De zesde soldaat hoorde nog, hoe de bolsjewisten den kuil verlieten. Na verscheidene bange uren werd de ge vangengenomen Duitsche soldaat door zijn kameraden bevrijd, meldt het D.N.B. Altaar en graf kruisen als schiet, schijf gebruikt Toen Duitsche soldaten na den aftocht van de Bolsjewisten bij het Oekraini- sche plaatsje Mikolajow het stamslot van de graven van Skarbeck betraden, zagen zij, dat de kapel van den grafkelder was opengebroken en dat de doodkisten van haar plaatsen waren geschoven en ge opend waren. De geraamten waren door de Sovjetsoldaten in het rond Het altaar en de grafkruisen op het kerkhof waren door de Sovjets gebruikt als schietschijf bij oefeningen. Reeds bij het sluiten van het eerste verdrag betreffende de repatrieering van de Duitsche bevolking uit het voormalige Poolsche gebied, dat bij de Sovjet-Unie De Britsche oorlogs- en ravitailleerings- haven Haifa (Palestina) is in den afge loopen nacht door Duitsche gevechtsvlieg tuigen met groot succes aangevallen. Zwaar werden de benzine-opslagplaatsen en -raffinaderijen getroffen. Een reeks bran den ontstond, ook in de pakhuizen en administratiegebouwen van de haven en in de uitgestrekte spoorweginstallaties. Een bom trof een schip aan de kade en deed het in brand vliegen. Britsche vliegtuigen boven Duitschland In den afgeloopen nacht zijn, naar het D.N.B. meldt, Britsche vliegtuigen naar West-, Noordwest- en Midden-Duitsch- land gevlogen, waarbij het afweerge schut toestellen neerhaalde. Het juiste aantal neergeschoten vliegtuigen is nog niet bekend. De Britsche bommenwerpers wierpen, verstrooid "over een uitgestrekt gebied tot Thüringen toe, brandbommen uit op ver scheidene plaatsen van het Rijksgebied. Munster werd ook vannacht weer aange vallen, zonder dat daar militaire doelen werden getroffen. Er vielen onder de bur gerbevolking verscheidene dooden en ge wonden. De berichten, welke tot ons komen van het Oostelijk krijgstooneel, waar de legers van het nationaal-socialistische Duitschland die der Sovjet-Unie hebben aangegrepen, geven, nevens nadere as pecten, een ontstellend inzicht in de oorlogsmethoden der roode armee en haar politieke commissarissen. Hier bevestigt zich een afschuwelijke traditie, welke zich om de heerschers te Moskou heeft gevormd, die een Tsjeka en een Gepeoe in het leven riepen, twee namen, die de herinnering oproepen aan een lange reeks van gruwelen, gepleegd jegens de Russische geestelijkheid, de aanhangers van het oude tsaristische regiem, de contra-revolutionnairen of zij, die gemakshalve als zoodanig wer den aangeduid en vele ,vele anderen. Het woord terreur werd met snijden de letters in het Russische land geschre ven en de millioenen, die door den hon ger werden gedood, in de roode kerkers stierven of op andere wijze het leven lieten, ervoeren er de onverbiddelijke scherpte van. De feiten, welke de Duitsche soldaten in Rusland constateerden, bewezen, dat wat men reeds meende te weten over de methoden der Sovjets, slechts een af schaduwing daarvan beduidde. In dit opzicht heeft Lemberg een bij drage geleverd, tè triest, tè weerzin wekkend om er hier nogmaals over in détails te treden. Voor Kowno geldt het zelfde en voor alle andere plaatsen, welke niet met name werden genoemd. Een macabere traditie, waaraan Spanje tienduizenden dooden moest wijten; die den Russischen boerenstand in de jaren 1917-’18 honderdduizenden van zijn beste mannen ontnam; die de Koelaken in 1934 en ’35 in den dood dreef; die de Oekrainers en de overige overweldigde bevolkingsgroepen in drukkenden greep hield. Overal ter wereld, waar onlusten uit braken, bleken de heerschers op het Kremlin en hun handlangers hun pion nen te Hebben uitgezet. Nergens ont braken de handlangers der Gepe-oe en geen Sovjet-diplomaat, die niet langer de bevelen uit Moskou onverbiddelijk volgde, mocht zich vleien aan het moordwapen van het geheime gerecht te ontkomen. Wat het Sovjet-paradijs was, wist de Duitsche soldaat reeds, maar de eigen waarneming heeft in hem de overtui ging versterkt, dat zijn strijd, die van de rechtvaardigheid tegen de terreur en het barbarisme is. „Beter in een tuchthuis dan in dezen heilstaat”, constateerde eens een inge nieur, die eenigen tijd in de Sovjet-Unie had doorgebracht. Deze uitspraak blijkt geenszins overdreven te zijn. Integen deel, de oorlogsgruwelen, waarvan de Duitsche Weermacht thans de bewijzen aanbrengt, toonen een nóg dieper verval. Het agentschap Stefani meldt uit Ma drid. dat gisteren een zwaar beschadigde Engelsche duikboot het reparatiedok in Gibraltar is binnengeloopen. De beman ning heeft verteld, dat de duikboot op de Middellandsche Zee door 2 Italiaansche vliegtuigen was aangevallen. lijk na den moord verlieten de Sovjet soldaten haastig de stad. In dezelfde stad Horochow werden voor de inneming door de Duitsche troepen nog talrijke afschuwelijke moorden gepleegd op krijgsgevangenen. Zoo werden 10 zwaar gewonde Duitsche infanteristen, die in bolsjewistische krijgsgevangenschap wa ren geraakt, na eerst een eenigszins cor recte behandeling te hebben ondervonden op het oogenblik, toen de Duitsche aanval terrein won. op bevel van een bolsjewis- tischen officier doodgeschoten.'Zonder re kening te houden met hun verwondingen en hun hulpeloosheid had de Sovjet-offi- cier willekeurig in de groep der weerlooze gevangenen laten schieten. Slechts één en kele onderofficier Rettmann, wist zich met een schot in het dijbeen te redden en na den intocht van de Duitsche troepen naar zijn kameraden te ontsnappen. Een nauw keurig onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat leden van de bolsjewistische regimenten infanterie 469, 622, 625 en 781 aan deze moorden hebben deelgenomen. Dr. Krieger, Duitsch regimentsarts, maakt melding van een ander beestachtig geval. Sovjetsoldaten hebben n.l. uit een hinderlaag 38 gewonde Duitsche soldaten op een verbandplaats achter het front ver- Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso biflnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer COURANT. voren nog kwartier van een bolsjewis tische divisie, een gruwelijke ontdekking. In een klein vertrek van het gebouw lagen 4 Duitsche krijgsgevangenen in reusach tige bloedplassen, die, naar uit de van dichtbij geloste schoten en de kogelgaten in de wanden blijkt, van zeer dichtbij dood geschoten waren. Drie van deze Duitsche soldaten, de Oberfeldwebel Schwan, de korporaals Babatz en Merkerle waren dood, terwijl de vierde onderofficier met een ernstig schampschot aan het hoofd werd gevonden. Hij was door de bolsje wisten voor dood gehouden. Volgens de verklaring van den nog levenden Duit- schen soldaat waren zij met hun vieren des middags met hun voertuigen in een val van de bolsjewisten geloopen en ge vangen genomen. Toen tegen den avond de Duitsche aanval begon en het Duitsche front steeds nader kwam, verscheen een bolsjewistische officier met 4 bolsjewisten. De officier gaf bevel de weerlooze Duit sche soldaten dood te schieten. Onmiddel- moord. De bij de gevechtshandelingen ge- Aan de kust van ae Zwarte Zee zijn op 6 Juli hevige luchtgevechten geleverd- Een formatie Sovjet-gevechtsvliegtuigen trachtte over een breed front een Roe meensche havenstad te naderen. Opgeste gen Duitsche jagers sloegen de Bolsje wistische formatie uit elkaar en zetten de achtervolging in, aldus het D.N.B. In een half uur werden van 18 Sovjet- vliegtuigen er 17 vernietigd. Dezelfde groep Duitsche duikbommen werpers heeft nog een succes behaald. Tijdens het hevige luchtgevecht viel een Duitsch vliegtuig een Sovjet-torpedojager aan, die doelen aan de kust onder vuur wilde nemen. Nog voordat de bemanning van den torpedojager het geschut in stel ling had gebracht, vielen de Duitsche bommen op het oorlogsschip. Deelen van Het D.N.B. heeft de volgende toelich ting ontvangen op het Duitsche Weer- machtbericht van gisteren Zooals te verwachten was, is het Opperbevel thans met zijn berichten van_ het Oostelijk front terughoudender ge worden. Ofschoon uit het Duitsche Weermachtbericht blijkt, dat de bewe gingen nog steeds goed verloopen, wordt het toch vermeden afzonderlijke plaatsen te noemen. In tegenstelling hiermede geeft het bericht van het Sovjet in lichtingenbureau plaatsaanduidingen. Ter wijl echter uit het Duitsche Weermacht bericht de onophoudelijk voortgaande offensieve beweging der Duitsche troe pen blijkt, tracht het bericht van de Sovjets den indruk te wekken, alsof alle Duitsche aanvallen met succes zijn afge slagen. Het moet zichzelf juist door het noemen van namen noodgedwongen lo genstraffen, wanneer steeds weer nieuwe plaatsnamen opduiken, welke veel meer Oostelijk liggen dan de eerstgenoemde. Hierdoor wordt onvrijwillig de Duit sche opmarsch bevestigd. De door het Weermachtbericht van gisteren bevestigde successen van de verbonden DuitschRoemeensche strijd krachten in Bessarabië worden ook met nadruk vermeld in het Roemeensche Weermachtbericht. De verbonden troe pen, voornamelijk Roemeensche formaties, rukken thans onder leiding van generaal Antonescu naar den benedenloop van den Dnjestr op en veroveren zoodoende het einde Juni 1940 aan de Sovjet-Unie afgestane Bessarabië. Gekomen bij den benedenloop van den Dnjestr bereiken zij dan weer de oude Roemeensche staatsgrens met de sovjets. t V V- V V s 5 V y 5 s S z De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de nieuw uitgereikte vleeschkaarten zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen Bon ,,25 Vleesch’’: 10 Juli t/m 17Juli, per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleesch- waren. Bon ,,25 Vleeschwaren” 10 Juli t/m 17 Juliper twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst 125 gram lever-artikelen, tongen worst en nierbrood 150 gram bloedworst 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen, been inbegrepen, of 150 gram verduur zaamde kip of eend, been inbegrepen. In het Verordeningenblad is opgenomen een instructie van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de verzorging van ontslagen ambtenaren. Hierin wordt het volgende bepaald Artikel 1. Aan ambtenaren, die op grond van bestaande rechtsvoorschriften door den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied of op zijn aanwijzing door de bevoegde Nederland sche instantie uit hun ambt worden ont slagen, wordt, wanneer zij waren aange steld onder het vooruitzicht, dat hun te zijner tijd een pensioen zou worden toe gekend. een pensioen, onderscheidenlijk aan hun weduwen en weezen een wedu wen- en weezenpensioen op grond van het bepaalde bij de onderhavige instructie toegekend. Artikel 2. (1) Tegelijk met de be schikking, waarbij het ontslag wordt uit gesproken, stelt de instantie, welke het ontslag verleent, vast of en, zoo ja, tot welk bedrag de ambtenaar pensioen zal genieten. Bepaalt vorenbedoelde instantie zonder nadere opgave, dat de ambte naar pensioen zal genieten, dan geniet hij pensioen overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3. (2). Bij beslissingen ingevolge het eerste lid dient rekening te worden ge houden met de economische en familie verhoudingen van den ontslagen ambte naar en eventueel met de redenen, welke tot zijn ontslag hebben geleid Artikel 3. Het pensioen bedraagt (1) gedurende de eerste drie maanden het geheel bedrag van de laatstgenoten wedde 2) vervolgens een pensioen tot een be drag, dat verkregen zou zijn, wanneer de betrokkene wegens het bereiken van den ouderdomsgrens uit zijn ambt ware ontslagen en wanneer hij met behoud van zijn laatstgenoten bezoldiging tot het be reiken van den vollen ouderdom van 65 jaren in zijn ambt ware gebleven. Artikel 4. Tegelijk met de beschik king, waarbij het ontslag wordt uitge sproken, kan de instantie, welke het ont slag verleent, bepalen, dat de ambtenaar inplaats van het pensioen, vastgesteld overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3, zal genieten 1) hetzij gedurende de eerste drie maanden het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde, en vervolgens a) wanneer hij kostwinner is, gedu rende de daarop volgende drie maanden 85 gedurende de daarop volgende vijf jaren 70 gedurende de daarop volgen de vijf jaren 60 en vervolgens 50 van het geheele bedrag van de laatstge noten wedde b) wanneer hij geen kostwinner is, ge durende de daarop volgende drie maan den 75 gedurende de daarop volgende vijf jaren 60 gedurende de daarop vol gende vijf jaren 50 en vervolgens 40 van het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde. 2) Hetzij drie doeld persioen. (2) Leiden de berekeningen overeen komstig het bepaalde bij het eerste lid, onder 1, voor de afzonderlijke vervaldagen tot geringere bedragen, dan die, welke een berekening overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3 zou opleveren, dan treden in zooverre' laatstbedoelde bedragen daar voor in de plaats. Artikel 5. Het bepaalde öij de arti kelen 6, 7a, 9 en 11 van het K.B, van den 3den Augustus 1922 (Staatsblad no. 749) tot regeling van de toekenning van wacht, geld aan burgerlijke rijksambtenaren, laatstelijk gewijzigd bij K.B. van 23 Juni 1937 (Staatsblad no. 348), is van over eenkomstige toepassing. Artikel 6. Ontslagen ambtenaren, die op grond van hun werkzaamheden buiten den openbaren dienst in hun levensonderhoud kunnen voorzien, genieten de uitkeeringen, was ingelijfd, in November 1939, heeft men van Duitsche zijde zeer veel betee. kenis gehecht aan het vraagstuk der arrestanten. Uit door het D.N.B. ontvangen berich ten blijkt, dat zich toen in de kerkers der G.P.oe 380 personen van Duitsche af komst bevonden. Na veel moeite kon men bewerken, dat 120 dezer mensdien in vrijheid werden gesteld. De anderen bleven in hun troostelooze gevangenschap en de Bolsjewisten trachtten hen door afschuwelijke martelingen aan hun plan, nen dienstbaar te maken. Een Duitsche ingenieur, die in het tuchthuis te Sta. nislaw gevangen zat, werd er, nadat men hem wekenlang voedsel had onthouden, door injecties toe gebracht, verklaringen in bepaalden geest af te leggen. Andere Duitschers werden dagen en nachten lang blootgesteld aan schel lamplicht, op gesloten in kisten, welke bedekt waren met een laag wandluizen van centimeters dik en onderworpen aan andere, bijna onbeschrijfelijke folteringen. De meesten overleefden dit niet of werden krank zinnig. Bij de verhuizing der Volksduitschers uit de Baltische landen, Bessarabië en de Noordelijke Boekowina had Duitsch land de overeenkomsten zoo geformu leerd, dat de Sovjet-regeering zich langs diplomatieken weg verplichtte, ook alle Volksduitsche arrestanten onder de ver huizing te laten vallen, zoodat in theorie geen arrestanten konden worden achter. gehouden. In de practijk echter wisten de beulsknechten der G.P.oe ook deze duidelijke overeenkomsten te ontduiken weliswaar ontsloegen zij de arrestanten op dat oogenblik, doch zij verrichtten nieuwe arrestaties. Sedert de repatriee. ring begon, steeg het aantal Volksduit sche arrestanten in Bessarabië van 45 tot 130 en in Litauen tot 450, nog afge- zien van het veel grootere aantal tijde, lijke arrestaties. Ook sommigen van de. genen, die naar Duischland vertrokken, werden gearresteerd en moesten de wreedste martelingen ondergaan. Uit dit alles bleek duidelijk, hoe weinig het den machthebbers te Moskou ernst was met een vreedzame verhouding tot Duitsch land. De Finsche regeeringspersdienst heeft gisteravond het volgende medegedeeld In de omgeving van Hangö artillerie vuur op vijandelijke stellingen. De acti viteit van den vijand is betrekkelijk mat. In het gebied tusschen den Finschen zeeboesem en het Vuoksendal was het rustig. In de buurt van Enso, waar de vijand vroeger een uitval over de grens had ondernomen, maar teruggeslagen was, zijn de laatste dagen slechts lucht aanvallen gedaan, gepaard met artillerie, vuur. Ten Noordwesten van Lahdenpohja is door een snelle actie een gebied met een diepte van 10 kilometer veroverd en ondanks de vijandelijke tegenaanvallen behouden. Bij deze aanvallen heeft de tegenstander groote verliezen aan men- schen en materiaal geleden en ook ka nonnen en talrijke pantserwagens ver loren. Ook in-den overigen Zuidoostelijken sector werden enkele stellingen aan de overzijde van de grens ingenomen en zwakke aanvallen van den vijand af ge slagen. Aan de overzijde van de Oostelijke grens zijn onze troepen hier en daar enkele tientallen kilometers opgerukt. Onze luchtstrijdkrachten hebben ver- kennings- en bombardementsvluchten ge maakt. Van officieele Finsche zijde wordt medegedeeld, dat Maandag Sovjet-vlieg- tuigen onder de bescherming van een bewolkten hemel Kotka opnieuw hebben gebombardeerd. Hierbij werd een steenen woonhuis, alsmede bijna 60 houten hui zen, waarvan het grootste deel bestond uit arbeiderswoningen, vernield. Op den- zelfden dag werden bomaanvallen gedaan op Kirkonummi, Saerkisalmi en in de buurt van het Pieli-meer en van Val. keala, zonder dat echter schade werd aangericht. Een afdeeling vijandelijke pa rachutisten werd onschadelijk gemaakt. De Finsche luchtstrijdkrachten schoten 4 Sovjet-vliegtuigen neer. De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf deelde gisteren mede Onze snelle afdeelingen blijven snel op rukken. Zij zijn over de Sereth getrokken en hebben met haar verkenningsafdeelin- fr*'* s? -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1