ÏÏAAGSCHE COURANT Warmte de hoofdstad BINNENLAND Woensdag 9 Juli 1941. Welken distributiebon heeft noodig men in Nederlandsche Middenstandsbond 46 DERDE BLAD Uitreiking 43 55 68 78 69 79 ONDERWIJS EN KERK 38 25 Ves tin go ver blijf seis te Elburg 9 22 23 24 K 23 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN De inzameling voor het Roode Kruis 11 Nederlandsche bloemen op de Duitsche markt Luchtaanvallen op Nederlandsch gebied 44 45 54 100 gram 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 10 8 5 4 3 li 101 25 25 25 21* Bisschoppel. Kweekschool. Duizenden kinderen hebben de vijvers van ue stadsparken omgetooverd in zwembassins. Overzicht van de enorme drukte in een der vijvers (Polygoon). Laat bijtijds iets van u hooren van het persoons bewijs Terbeschikkingstelling van weegwerktuigen Al De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Bondsvergadering te Utrecht i Hoeveelheid1 BON istributie-periode ARTIKELEN BONKAART ALGEMEEN 23 Juni t/m 20 Juli 7 Juli t/m 3 Aug. 1 kilogram SUIKER 16 Juni t/m 13 Juli 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram KAAS 30 Juni t/m 3 Aug. BONKAART DIVERSEN 7 t/m 13 Juli een ei EIEREN AARDAPPELEN 2 k.g. 7 t/m 13 Juli BROODKAART BLOEMKAART 16 Juni t/m 13 Juli BOTER- OF VETKAART 30 Juni t/m 16 Juli BOTER MELKKAART MELK 1% liter 7 t/m 13 Juli VLEESCHKAART 10 t/m 17 Juli 50 gram 2 t/m 9 Juli 75 gram SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Juli Tentoonstelling „Voeding in dezen tijd” HAARDEN en KACHELS J 05. 06. 07. 08 IDEM K 01, 02, 03, 04 CENTR. VERWARMING L 01, t.m. 11 200 k.g. turfbriketten. 100 k.g.) cokes (ook gas- 1 h.l. PETROLEUMKAART M EN O. Koken 2 liter 16 Juni t/m 10 Aug. No. 17922 THEE of KOFFIESURROGAAT 100 gram op één bon 40 gram 250 gram 35 gram 50 gram als boven RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.meelvlekken, of gort of gortmout of grutten GORT of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti MAÏZENA of sago of aard meel of puddingpoeder of puddingsaus- poeder met 100 gram zetmeel RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- Of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE GANS, KALKOEN (been inbegre. pen) in blik of glas of VERDUURZAAMDE KIP Of EEND of 1 half rantsoen vleeschwaren KALFS- of 50 gram 1 tube 1 pot 16 t/m 29 Juni extra t/m 13 Juli 30 Juni t/m 13 Juli extra t/m 27 Juli k.g. k.g. k.g. kg. k.g. Nieuwe bonkaart Algemeen Eieren Reserve Nieuwe kaart Oude kaart TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak- meel of Brood of half rantsoen Gebak BROOD of 1 rantsoen gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. 31 December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brand&t.; Eén eenheid turf: 01, 02, 03 05. 06, 07 Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten Nelwan. Voor A: H. R. Weelinck, J. W. Mijnsberge, J. N. van Santen, H. J. van Kernebeek. J. Gorter, J. D. Dorsman, C. Hofman, H. van Benthem, A. Kuipers, L. R. Boer, H. J. du Chatenier, R. Minder man, C. P Peeterse, L. I. Braanker, E. M. v. d. Linden, P. Gerth, Wassenaar, G. Bos, Wassenaar. De candidaten, achter wier naam geen plaatsnaam is vermeld, wonen in den Haag. Notarieel examen. Hier ter stede geslaagd voor deel II P. A. van Buuren, Zaltbommel en E. C. C. Geraedts, Warmond. Hier ter stede geslaagd: J. W. Mersch, Vlaardingen, A. A. Wijers, alhier, H. C. Post, Vlaardingen, H. J. M. Rijkelijkhui- zen Leiden; J. M. van Rossum, Delft; J. W. Th. Rost, alhier. Machiniste n-e x a m e n s. Hier ter stede geslaagd voor diploma C, le gedeelte de heeren W. van der Sijde te Rotterdam, J. J. de Vogel te Rotterdam, J. P. Soullie te Voorburg, P. Smol te Dordrecht, L. van Sluijs te Koudekarke. Aanvallen in den afgeloopen nacht Ook in den afgeloopen nacht vlogen verscheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brisant- en brandbommen wer den ook vrij veel brandplaatjes neerge worpen. De daardoor hier en daar ont stane bosch- en heidebranden werden snel gebluscht. Door luchtdruk ontstond hier en daar ook glasschade. In een stad in Limburg werd een huis vernield en in brand gezet. Helaas werden vier der be woners van dit huis zwaar gewond. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder ••••«••••••••«••••••••••••a Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Te Enschede opening op 11 Juli Te tentoonstelling „Voeding in dezen tijd”, welke de vorige maand hier ter stede veel belangstelling trok, daarna te Groningen werd ingericht en aldaar op 29 Juni verbrandde, is opnieuw ingericht te Enschede. Zij zal daar Vrijdag 11 dezer worden geopend. Maastricht zal de volgende plaats zijn, waar de tentoonstelling zal worden ingé- richt. SCHEERZEEP of SCHEERCRêME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). Men meldt ons van bevoegde zijde: Bij een vorige gelegenheid hebben wij uiteengezet, dat bij de uitreiking der per soonsbewijzen rekening moet worden ge houden met den termijn waarbinnen die uitreiking moet zijn voltooid en dat daar bij in het algemeen de alphabetische volg orde in acht moet worden genomen. Wij hebben er op gewezen, dat om deze rede nen de uitreiking systematisch moet ge schieden. Wie zich niet houdt aan den tijd, welke op zijn uitnoodiging is aange geven, stuurt het werkplan in de war en veroorzaakt stagnatie in de werkzaam heden. Hij bespaart zich met zijn onacht zaamheid allerminst tijd en loopt ook gevaar, de kosten van het door zijn nala- tiggheid veroorzaakte tijdverlies te moeten betalen en het bedrag van de door hem verschuldigde leges te zien verhoogd tot twee gulden. Wij hebben aangetoond, dat van de zijde der burgemeesters het mogelijke is ge daan om den ingezetenen zooveel mogelijk tijdverlies te besparen en hun verblijf ter secretarie tot een kwartier te beperken. Wij spraken de overtuiging uit, dat de ingezetenen hunnerzijds aan een vlotte uitreiking der persoonsbewijzen zullen medewerken door prompt ter secretarie te verschijnen op het tijdstip waarop zij aldaar zijn uitgenoodigd. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, waardoor een tijdig verschijnen op het gemeentehuis onmogelijk is. Men kan inderdaad verhinderd zijn en om zeer goede en deugdelijke redenen. Oorzaken van verhindering kunnen vele zijn en van zeer uiteenloopenden aard. Het heeft geen zin ze hier alle op te sominen en achter eenvolgens te beperken. Een dergelijke bespreking zou daarom al weinig nut heb ben omdat de waardeering der deugde lijkheid van het motief, dat men bij ver hindering aanvoert, tenslotte noch onze taak noch die der uitgenoodigden zelf zal zijn. De burgemeester zal moeten beoor- deelen of iemand inderdaad op zeker tijd stip om gegronde redenen niet kon ver schijnen en of hij dientengevolge niet tot het betalen van verhoogde legesgelden zal worden verplicht. Er is echter een algemeene regel van wellevendheid, die voorschrijft, dat men tijdig kennis geeft wanneef men verhin derd is var. een uitnoodiging gebruik te maken. Wij kunnen niet inzien waarom men tegenover zijn burgemeester zou mo gen nalaten wat men tegenover anderen niet gaarne zou vergeten. Het ligt toch eigenlijk voor de hand, dat de ambtenaar, die op u zit te wachten wel gaarne taal of teeken hooren wil. Ook in het ambte lijk verkeer is het gewenscht en nuttig, dat men, zooals de volksmond dat zegt, iets van zich laat hooren. Er kan zooveel tijd worden gespaard, er kunnen zooveel moeilijkheden worden voorkomen door onderling en vooral door tijdig overleg. Zeker plotselinge gevallen van verhin dering kunnen voorkomen. Wie op weg naar de secretarie wordt aangereden, zoo- dat zijn ónmiddellijke opneming in een ziekenhuis noodzakelijk is, kan moeilijk tijdig bericht van verhindering zenden. Maar *er zijn zooveel andere gevallen, waarin men kan voorzien, dat men op het tijdstip, dat op de uitnoodiging staat aan gegeven, verhinderd zal zijn. Waifneermen dan aanstonds bericht van verhindering zendt, neemt men een beleefdheid in acht, waarmede ieder der betrokkenen en ook het vlot verloop der uitreiking gebaat is. Op den tijd waarop de opgeroepene ver hinderd is, kan een ander worden uitge noodigd, de ambtenaar verliest geen tijd en de werkzaamheden kunnen zonder stagnatie worden voortgezet. Hoe langer men echter wacht met het zenden van een bericht van verhindering des te geringer wordt de kans op een regelmatigen gang van zaken. Wie tot het laatste nippertje wacht met het zenden van zulk een be- rient, moet er rekening mee houden, dat de voor hem beschikbaar gestelde tijd ver loten is en niet voor een ander productief gemaakt kan worden. Hij zal dus voor den verloren tijd aansprakelijk zijn en de kos ten daarvan moeten.dragen door een ver hoogd bedrag aan legesgelden te betalen. In vele gevallen geeft de alphabetische volgorde waarin de uitreiking plaats heeft een aanwijzing aangaande het tijdstip, waarop men vermoedelijk zal worden op geroepen. Wie reisplapnen heeft en ver moedt tijdens zijn afwezigheid te zullen worden uitgenoodigd, doet verstandig even ter secretarie te informeeren, wanneer hij aan de beurt zal komen. Blijkt het, dat zijn letter tijdens zijn afwezigheid zal wor den uitgenoodigd, dan geve hij zijn uit_ stedigheid tevoren schriftelijk kennis aan den burgemeester. Men bedenke, dat het uitreiken der per soonsbewijzen een aangelegenheid is, welke slechts eenmaal in de vijf jaren vijftien minuten in beslag zal nemen. Men trachte dat eene kwartiertje disponibel te houden op dag en uur waarop men wordt uitgenoodigd Acht u niet te spoedig ver hinderd van uitstel komt toch geen afstel. Wat u vandaag niet erg gelegen kwam, kan u morgen ernstig moeilijkheden ver oorzaken en men kan niet aan het uitstel len blijven. Maar van hem, die om deug delijke en gegronde redenen verhinderd is, mag worden verwacht, dat hij in eigen en algemeen belang bijtijds iets van zich laat hooren. Een deel der opbrengst gaat naar de Nederlandsche oorlogsinvaliden De N.S.B.-persdienst meldtDe lande lijke leiding van de Nationaal-socialisti- sche Vrouwen-organisatie (N.S.V.O.), die in de afgeloopen week de Inzameling voor het Duitsche Roode Kruis heeft georgani seerd, verzoekt ons mede te deelen, dat zij besloten heeft een gedeelte van de in gekomen gelden te bestemmen voor de Nederlandsche oorlogsinvaliden. Diegenen, die niet in de gelegenheid zijn geweest een bijdrage voor de straat- collecte te geven, kunnen dit tot Zater dag 19 Juli a.s. alsnog doen door storting of overschrijving op postgirorekening 341523 .ten-name der N.S.V.O.. de Laires- sestraat 153 te Amsterdam. Op de strook te vermelden bestemd voor Roode Kruis. kerke, J. W. Ochsendorf, A. G Le Roux, R. Rijnsburger, H. A. Stuurman, L. Tas- seron, L. W. v. d. Woude, Maria Fraen kel, Wilhelmina C. Kriens, Hannie Swart, Maddy de Waay, Hermina A. Wieling. Mulo-examen. Geslaagd voor het Mulo-examen: Voor B: J. P. Hokkeling, Leiden, C. v. d. Wiel, Noordwijk, G. A. Zuiderduin, Leiden, G. van Dam, Hazerswoude, H. Sutterland, Leiden, M. Kroes, Woubrugge, H. ten Berge, W. F. Rusman, R. E. Th. Euhri, W. Löwenstern, W. C. Keuzenkamp, W. G. Grijns, J. M. Lijnkamp, A. v. d. Wal, J. G. Vellekoop, H. v. Alphen, Zoetermeer, J. Sonneveld, Pijnacker, J. Freeke, Delft, B. Berends, Delft. J.J. Rothengatter, J.N.K.P. Macquiné, Voorburg, G. G. Bontekoe, Wassenaar, K. D. Dorsman, G. J. Eenink, J. van Leeuwen, H. Renooij, J. Prins, Hil- legom, E. Hageman, Noordwijk Binnen, E. M. Chin A Moei, A. Schuring, A. Viele, H. Nagel. J. W. van As, B. Bengtsson, Voorburg, C. G. v. d. Berg, P. van Dui nen, F. Politiek, R. de Raat, R. P. G. van Rossum, W. Lispet, C J. Konijnenburg, Naaldwijk, J. W. F. Kruijs, Delft, C. A. 7 t/m 13 Juli (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen" - 400 gram brood of 4 rant» soenèn gebak). In twee nachten 16 personen gewond Talrijke Engelsche vliegtuigen, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag boven Nederlandsch gebied hebben ge vlogen, hebben brand- en explosieve bommen en vooral brandplaatjes om laag geworpen. In een stad in Lim burg werd een huis vernield en de elec- trische centrale licht beschadigd, zonder dat evenwel de stroomlevering onderbro ken werd. Een reeks van bosch. en heidebranden kon in de kiem gesmoord worden. Een aantal woonhuizen kreeg glasschade- Bij aanvallen op boerderijen werd in vele gevallen de veestapel getroffen. In totaal zijn 12 personen gewond, waar, onder drie Nederlandsche politiemannen en een Nederlandsche brandweerman, die zich in de uitoefening van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een bom was ingeslagen. „VERBOUWT KOOLZAAD!' De voor morgen van 7.458 uur vast gestelde radiolezing over den zender Hil versum I, van ir. W. C. van der Meer, over het onderwerp: ..Verbouwt kool zaad!” is verzet naar Dinsdag 15 Juli, uur eu ael/dca imumAv. Interessante vondsten Reeds geruimen tijd is men in het oude Zuiderzeestadje Elburg bezig de oude ves tingwerken bloot te leggen. Van de schiet- kamers in de wallen, waarvan men het bestaan vermoedde, zijn er vijf uitgegra ven en thans zijn drie van deze uitge graven kamers gerestaureerd. In een der ruimten heeft men een interessante vondst gedaan, namelijk een oude zoogenaamde „walbus”. een type kanonnetje, zooals men er in Nederland niet meer bezat. Met den reeds eerder uitgegraven schietkelder be zit Elburg thans vier van deze oorspron kelijke vestingwerken. Thans bestaat het plan om twee reeds ontgraven schietka- mers buiten de voormalige Goorpoort te restaureerenDe stadsentrée aan de Zuid zijde zou door uitvoering van dit ontwerp zeer fraai kunnen worden en zou een goed beeld kunnen geven van den oud-Neder- landschen vestingbouw. Met de prachtige Heenpoort en de even fraaie Vischpoort heeft Elburg overblijfselen van oud-vader- landschen vestingbouw, die zeer zeker de moeite van instandhouding waard zijn. De bestaande ondergrondsche verdedigings werken, de ondergrondsche gang met de kanonkamers zijn fraai van aanleg en uit voering en herinneren aan den tijd, dat Elburg zijn gracht, stadsmuren, rondeelen, poorten en torens heeft gekregen. De oud ste deelen van deze overblijfselen datee- ren uit het einde der 14e eeuw, terwijl de belangrijkste thans nog aanwezige werken van later datum zijn en wel uit het laatst der 16e eeuw. Door deze restauratie aan de oude vestingwerken heeft Elburg niet alleen het uiterlijk van het stadje een schooner aanzien gegeven, doch het heeft hierdoor tevens bijgedragen tot het verrij ken van de kennis der vaderlandsche historie en van de oud-Nederlandsche krijgskunde. Verordening in erband met de inzameling van metalen De Nederlandsche Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretaris.generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, waarbij aan de burgemeesters en de daartoe schriftelijk gemachtigde personen, machtiging wordt verleend om gedurende het tijdvak van 9 tot 31 Juli 1941 ter beschikkingstelling in gebruik aan de gemeente te vorderen van weeg werktuigen, teneinde deze te gebrui. ken bij de inlevering van metalen. De. gene, die een oproeping ontvangt, is ge houden dit weegwerktuig vóór 11 Juli ter beschikking te stellen. 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. 2 h.l. (max cokes). 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesbries of cokesgruis. 175 k.g. fabrieksturf. 195 k.g. persturf (300 stuks). 275 k.g. Peel-turf. 200 k.g. baggerturf (450 stuks). 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 250 gram op bon GEEN RADIO-UITZENDINGEN VAN DE GULDENSPORENSLAG-HERDENKING Naar wij van de zijde van den Neder- landschen Omroep vernemen, vervallen alle uitzendingen op 11 Juli a.s., welke betrekking hebben op de herdenking van den Guldensporenslag. Donderdag 10 Juli, des avonds van 6.15 tot 6.45 uur, zal over den zender Hilversum een uitzending geschieden getiteld„Europa mar cheert en het standpunt van Neder land”. welke uitzending in de plaats komt van die betreffende de Guldenspo- renslagherdenking. Dinsdag hield de K.N.M.B een druk be. zochte algemeene jaarvergadering te Utrecht. De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, ving aan met herdenking van hen, die in dienst van het vaderland zijn gevallen. De heer Jos ten Berg, voorzit ter van de Utrechtsche handelsvereeni. ging heette de vergadering welkom in Utrecht. Spr. huldigde den bondsvoorzit ter, die zooveel arbeid niet heeft afge wezen en overhandigde den heer de Groot de gouden draagmedaille van de U.H.V, De bondsvoorzitter heette in het bij zonder welkom de heeren W. G. Schee, res, voorzitter van den Chr. Midden standsbond, L. Buckman, secretaris van» den Middenstandsraad, Heshusius en «Zee man, vertegenwoordigers van de Ned Middenstandsbank, C. Th. S. van Gink, secretaris van het Nat. Comité ter beteu geling van het cadeaustelsel, mr. P. J. Ekker, van de Ned. Middenstandscentrale, J. C. Blankert en L. G. Eggink, van het instituut voor middenstandsontwikkeling, mr. F. H. J. Bachg, van den Ned. R.K middenstandsbond en andere genoodig- den. In zijn openingsrede memoreerde spr., dat de middenstandsorganisaties, ook plaatselijk, na den 15en Mei onmiddellijk de hand aan de ploeg hebben geslagen Vervolgens besprak de voorzitter de toi stand gekomen concentratie in de Nederlandsche middenstands centrale. De stichting van de Nederlandsche midden stands centrale blijkt goed te zijn geweest en werd door vakorganisaties als voor, beeld genomen. De bekende commissie Woltersom heeft de N.M.C. gelukkig niet voorbij gezien. Voor den cultureelen arbeid heeft de bond in het instituut voor middenstands ontwikkeling een lichaam, dat voor zijn taak berekend is, en waarmede uitstékend wordt samengewerkt. Spr. dankte voor het vertrouwen door de organisaties en leden in de leiding ge steld en hij deed een beroep op de mid denstanders in eenheid medewerking te verleenen en niet ter zijde te blijven staan. De bondssecretaris, de heer D. Swager. man, deed mededeelingen over de werk zaamheden van den bond over het eerste halfjaar 1941, waarin o.a. werden aange. voerd de prijszetting en prijsbeheersching, de winkelsluiting en het spaarzegelstelsel. In de middagvergadering werden de voorstellen van het hoofdbestuur inzake handhaving der contributie op het be staande peil aangenomen, evenals dat, in zake propagandacampagne tot leden werving. Het voorstel-Oosterbeek, beoogende te gen den verkoop van apparaten en lei. dingen voor gas en electriciteit der over heidsbedrijven opnieuw te ageeren gaf aanleiding tot aanneming van het prae. advies van het hoofdbestuur, waarin wordt gezegd, dat de bondsleiding in deze dili gent blijft. Naar een oplossing zal wor den gestreefd. Het voorstel van den algemeenen bond van loonconfectionairs om de mogelijkheid te onderzoeken of men kan geraken tot de instelling van een fonds voor sociale doeleinden ten bate van alle bij den K. N.M.B. aangesloten stands- en vak organisaties, werd in handen gesteld van het hoofdbestuur, dat tegen zulk een on. derzoek geen bezwaar had. De bondssecretaris, de heer Swagerman, hield over het onderwerp een beknopte inleiding over „de voorbereiding van de komende organisatie van het bedrijfsle. ven”. Spr. gaf een overzicht van de indeeiing van hét bedrijfsleven in zes hoofdgroepen, van de taak en alle bevoegdheden der nieuwe organen, aan de hand van de ver. ordening en de uitvoeringsbesluiten met betrekking tot de organisatie van het be drijfsleven. De hoofdgroep „handel” zal in vier stoe pen worden ingedeeld, n.l. „groothandel” „detailhandel”, „markt, en straathandel” en „tusschenpersonen” Er volgde een geanimeerd debat. Dr..W. L. Groeneveld Meijer, admini strateur van het departement van Han- del, Nijverheid en Scheepvaart, chef van de afdeeling middenstand van dat deoar. tement, sprak vervolgens de vergadering toe en brak een lans voor het nidden. standsmuseum, hetwelk het economisch instituut van den middenstand reeds eeni. ge jaren aan het inrichten is. Na een uitvoerige rondvraag volgde sluiting. EXAMENS Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift, getiteld „Het vraagstuk van de „vrije” draaibaarheid van aethaan en derivaten” de heer M. C. Lebret, geb te Roosendaal (N.-Br.) en wonende te Delft; geslaagd voor het can- didaatsex. rechtswetenschap J. G. v. d. Koogh, Alblasserdam; P. W. Jalink, Sche- veningen, L M. Wintgens, den Haag en P. A. L. Brinkman, Delft; cand. ex. klas sieke taal- en letterkunde mej. S. W. Noach, Rotterdam; doet. ex. kïass. taai en letterkunde H. E. van Gelder, den Haag (met lof); aanvullingsex. art. 135 H.O.- wet E H. Ph. Baudet, den Haag; doet. ex. Indisch recht mej. A. Baars, den Haag. Universiteit te Utrecht. Cand. ex. Indisch recht: L. O. Schuman, economisch doet. ex. B. Monsees en H. Leopold; doet. ex. rechtswetenschappen: J. J. M Kerboseh en mej. A. J. Hyink; doet, ex geneeskunde 2e ged.: C. W. Koeleman, Ch. van Rossem, J. W. Gülcher, A Poslavsky M. G. van Nieuwenhuijzen, J. H Hovy, O. H. W. Issleib; doet. ex. scheikunde mej. M. K. Anton, mej. M. Bruyel, A. M. Borren, L. A. Petten en W. T. G. M. Smeets; cand. ex. wis- en na tuurkunde: F. P Staverman en B. M. van der Weide; doet. ex. kunstgeschiedenis: mej. B. L. D. Ihle (met lof); cand. ex. geschiedenis de heer J. H. J. v. d. Pot; cand. ex. wis- en natuurk. de heeren W. Terwiel, G. Faasse, W, J. van Essen, T. J. Barendregt, P. C. van Erkelens (met lof), M. P. Groenewege (met lof), D. Spruit, C. J. Stadig en J. C. Merkens; cand ex. geneeskunde de heeren F. A. Ameling, J. W. D. Berkelbach v. d. Spren kel, J. C van Es, P. de Smit, D. Bloe- mers, L. K. Vanderland, K. J. v.d. Kamp, J. C. Meischke, D Wolvius, A. Lamberts en F. L Smit. Gepromoveerd aan de universiteit te Utrecht op een proefschrift, getiteld: „On derzoekingen over torulosis en over de pathogeniteit van gist” tot doctor in de ge neeskunde de heer Albertus de Minjer, arts, geb te Zutphen. Gepromoveerd op een proefschrift, ge titeld: „De Haarlemsche drukkers en boek verkopers 15401600” tot doctor in de let teren en wijsbegeerte mej. Hendrikje Jacoba van de Kerk, geboren te Haarlem. Universiteit te Groningen. Cand. ex. rechtswetenschap P. J. M. Bruckman, doet. ex. wis- én natuurkunde (hoofdvak plantkunde) mevr. M. C. Mul- ler-Leverland; doet, wis -en natuurkunde (hoofdvak scheikunde) F. H Robaard; cand ex. wis- en natuurkunde K: mej. H. D. Schotsman; kerkelijk voorbereidend ex. M. Hiekema en S. Euverman. Universiteit van Amster dam. Cand. ex. Duitsche taal en létteren: de heeren G. Beun en W. Post; doet. ex. Duitsche taal en letteren mej. J Bientjes en de heeren R. Slot en J. G. Roeland; cand. ex. klassieke letteren: mej. W. L. J. Korff en de heeren H. van Heerikhui- zen, D C. L. van Dijk en W. J. de Boone, cand. ex economische wetenschappen de heer A. Voorzaat. Vrije Universiteit. Prop. ex. theologie de heeren L. G. Pleysanth, R. J. de Jong, T. Roorda, J. Woersema, A. C. Mooy, J. Veldstra, J. H. Baas. R.K. Universiteit. Doet, ex. rechtswetenschap de heer A. E. J. Hilgers; cand. rechtswetenschap de heer L. M. Soeters; cand. Germaansche taal- en letterkunde (Engelsch) de heer L. T. H. M. Grooten en H. J. P. J. van Eindhoven. Technische Hoogeschool. Ingenieursexamen werktuigk. ingenieur: de heeren R. Biegman, W. H. Hajenius, R. Jansma, D. N. Klaren R. Kreuger, H. v. Marie, A. M. Pingen, H. Plate, J. W. Schut, C. Theron Mulder, T. M. C. M. Vol- lebregt. le Gem. H.B.S. 3e v. d. Bosch- straat. Geslaagd le Gem. H.B.S. met 5-j. c. A en B 3e van den Boschstraat 22 (A-afd.): P. Blom, M. Ehrenfeld, J. Hisgen, L. Kisch, J. Klippus, L. Martijn, M. J. Nagel- Het Nederlandsche Perskantoor meldt uit Berlijn: Duitschland, vooral Berlijn, zat de laatste week van Juni en de eerste week van Juli nagenoeg zonder Nederiandsche bloemen. Het contingent voor het tweede kwartaal, hoe groot het ook geweest was, bleek volledig te zijn uitgeput, terwijl het contingent voor het derde kwartaal nog niet liep. Het ontbreken van Nederland sche bloemen veroorzaakte groote schaarschte op de Duitsche bloemenmarkt. Van de 2e week van Juli af zal Nederland weer dagelijks bloemen aan Duitschland leveren. Het contingent voor het derde kwartaal is den importeur intusschen eenigszins tegengevallen. Het is kleiner dan dat voor het tweede kwartaal, al is het ook grooter dan het gemiddelde der laatste drie derde kwartalen. Hoe groot het contingent voor het tweede kwartaal ook was, het was nog lang niet groot ge noeg. De Duitsche productie is in verge lijking met het vorige jaar nauwelijks toe genomen De vraag van het Duitsche pu bliek is echter veel grooter geworden. Dit hangt samen met de voortdurend toene mende welvaart in Duitschland en. met het ontbreken van bonbons en andere snoeperijen, die men vroeger, wanneeer men éen bezoek bracht, voor dé gastvrouw den zieke of den jubilaris kon meenemen. Men kan het haast in Duitschland nog enkel met bloemen zeggen. Vandaar, dat de bloemenimporteurs hoopten, dat de cli max in de bloemencontingenten zou voort duren. Voor den kleinhandel is eveneens de verlaging van het Nederlandsche bloe- mencontingent een onaangename verras sing. Gewone veldbloemen heeft Duitsch land op het oogenblik genoeg. Wat ontbre ken zijn de z.g. edele voortbrengselen, waar Nederland specialiteit in is en blijft. Hét is thans ook in Duitschland rozen tijd. Het zijn echter gewone rozen, die in «Duitschland bloeien. De Nederlandsche edel-rozen met langen steel, de z.g. Ame- rikaansche anjers, die eveneens uit Neder land moeten komen en andere edele doch ters van flora ontbreken op het appèl. Ook het bloembollencontingent blijft onder de hooggestelde verwachtingen, Daar komt nog bij, dat de Nederlandsche bloem- bollenprijzen intusschen belangrijk opge- loopen zijn, zoodat de importeur minder waar voor zijn geld krijgt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9