het De strijd tegen het aan Bolsjewisme Hevige gevechten Finsche front Donderdag 10 Juli. No. '17923. De Duitsche troepen bezetten Salla Oproep den van Rij kscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart 1941 uren DE WERKWIJZE DER G.P.OE Vorming Vrijwilligers legioen Nederland Engelsche luchtaanvallen op ons land van 10.- uur n.m tot 5.30 uur v.m. DE SLACHTOFFERS VAN HET BOLSJEWISME Oproep van generaal Seyffardt Bezoek aan een folter kamer te Riga VERDUISTEREN Nog geen gaslooze in de groote gemeenten Vijf Sovjet-schepen tot zinken gebracht LI 1 Gesloten voetbalseizoen AUTHENTIEKE CIJFERS Promotiecompetitie wordt uitgespeeld Nachtdienst dokters: No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Acht personen gedood Nieuwe zware verliezen der Sovj‘ et-weermacht Vreugde in Litauen over de bevrijding van het Bolsje wistische regime De strijdmethoden der Sovjets 5 V 5 5 w s XZ s V HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 te strijden tegen het bolsjewisme en voor volk en vaderland. den Nederlanders 1 Luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt Pommé, Stations- De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYSS-INQUART, Rijksminister. Een wedstrijdverbod van heden tot 1 September Nederlanders! De strijd in het Oosten is voor u geen schouwspel, geen verstoring van uw rust, doch uw lot. Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begrepen. Zij zijn te wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen- van het Duitsche leger om het bestaan en de toekomst van Europa en daarmede van het Nederlandsche volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwoordelijkheid voor Europa, gaven zich in de laatste weken en dagen op om, tezamen met hun strijdmakkers uit Boelgarije, Denemarken, Duitschland, Finland, Frankrijk, Italië, Kroatië, Noorwegen, Portugal, Roemenië, Zweden, Slowakije, Spanje en Hongarije, als Nederlandsche afdeeling voor de verdediging van het avondland en voor een eensgezind en sterk Europa, waarin de vrede verzekerd zal zijn, aan te treden. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt heeft zich ter beschikking gesteld teneinde deze afdeeling samen te stellen. Ik voldoe hierbij aan dezen wensch en roep alle Nederlanders, die zich willen inzetten, op om in het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND (Foto-archief Haagsche Courant) ter het Ver. Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart (P. K. Porsche) A s A A A A A A A A A A A A A A A A A A A Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: g No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: Al verscheidene jaren aaneen is een ge sloten voetbalseizoen een onderwerp van discussie geweest in sportkringen. Het is er echter nimmer van kunnen komen, om dat het Bondsbestuur, al had het misschien dezen weg ook willen bewandelen, mach teloos was, aangezien het te veel rekening had te houden met allerlei belangen en belangetjes van aangesloten clubs. Na de reorganisatie van den Bond heeft het bestuur de handen meer vrij gekregen en nu is dan eindelijk de gelukkige beslis sing gevallen, welke ons bevrijdt van het „zweetvoetbal”. dat een aanfluiting is ge worden van een gezonde sportbeoefening. Wat de competitie betreft, zal men nu nog even door moeten ploeteren, maar uit het besluit valt af te leiden, dat we volgend jaar een absoluut gesloten seizoen zullen beleven, zoodat de competitie en de bijbe- hoorende kampioens-, promotie- en degra datiewedstrijden beslist op een bepaalden datum geëindigd zullen moeten zijn. In vorige seizoenen is meerdere malen gebleken, dat clubs, welke moesten spelen tot eind Juli, het volgende seizoen met een zekere moeheid begonnen en daardoor niet konden presteeren, hetgeen men van deze teams onder normale omstandighe den had mogen verwachten. Het besluit moge eenige financieele na- deelen opleveren voor clubs, die gewend I waren in de zomermaanden de kassen wat te spekken, de sport is er ongetwijfeld mee gediend en voor het publiek is er aanleiding met nog grooter belangstelling dan voorheen het nieuwe seizoen tegemoet te zien. Bovendien krijgen nu ook de specifieke zomersporten een kans door een uitgebrei- der categorie te worden beoefend en bij haar wedstrijden meer publiek te trekken. Nog steeds overloopende Bolsje wistische soldaten Een groot aantal Sovjet-soldaten is de laatste dagen in Hongaarsche gevangen schap geraakt doordat zij zich dood of gewond hielden, verneemt het A.N.P. Deze gevangenen verklaarden, dat zij van de GPoe-commissarissen bevel hadden gekre gen door dezen list de Roode Kruis soldaten der verbonden mogendheden naar zich toe te lokken en hen dan te vermoor den. Zij verklaarden echter voorts, dat zij er zelfs niet aan gedacht hadden deze be velen op te volgen, want zij waren blij op deze wijze uit de Sovjethel ontkomen te zijn. In overleg met het college van Gevol machtigden voor de Sport, heeft het be stuur van den Ned. Voetbalbond besloten, dat met ingang van heden tot 1 Septem ber 1941 geen toestemming zal worden ge geven voor het spelen van seriewedstrijden en vriendschappelijke ontmoetingen. Voor de enkele nog te spelen promotie- en de gradatiewedstrijden, welke helaas door samenloop van omstandigheden verlaat zijn, geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle ver leende toestemmingen voor het houden van seriewedstrijden~van heden af zijn inge trokken. Duitsch graan naar Finland De Finsche pers bericht, dat de eerste leveranties van Duitsch graan dezer dagen in Finland is aangekomen. Dit is een deel van een groote graanleverantie, voorna melijk van tarwe, die het Duitsche Rijk Finland heeft toegezegd. Evacuatie van Japanners De Asahi Sjimboen” meldt uit Moskou, dat de Japansche ambassade aldaar de derde groep Japansche staatsburgers uit de Sovjet-Unie evacueert, verneemt „Uni ted Press”. Onder de Japanners, die de Sovjet-Unie verlaten, bevinden zich 8 leden van het ambassade-personeel en employé’s van het bureau van den mili tairen attaché. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Telt 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. geladen zijn met soldaten, tanks en alle soorten oorlogsmateriaal, rijden door de hoofdstad. De luchtbeschermingsdienst is zeer bijzonder actief. Er zijn in Moskou weinig: bomvrije kelders, derhalve wor den in de ondergrondsche stations inder haast onderkomens gereed gemaakt. Het bij zich hebben van gasmaskers is ver. plichtend gesteld en dikwijls worden luchtbeschermingsoefeningen gehouden. De bruggen over de Moskawa kunnen zoo opgeblazen worden. Rondom de stad zijn loopgraven en prikkeldraadversper. ringen aangelegd. Op de strategische punten zijn luchtdoelbatterijen en mitrail leurs opgesteld, terwijl op de betonnen terrassen troepen der luchtdoelartillerie koortsachtig hun kanonnen opstellen. Mislukte luchtaanval der Sovjets Een afdeeling Sovjetgevechtsvliegtuigen heeft Dinsdag getracht een Duitsch vlieg veld aan het front aan te vallen. Alle 27 vijandelijke vliegtuigen werden neerge. schoten. den de onschuldige slachtoffers uit den weg geruimd. Een spoelinstallatie zorgde er voor, dat er geen bloedsporen achter bleven. In de met hout betimmerde wan den waren de gaten van revolverkogels te zien. Bloedsporen in deze kamer en ook in de garageruimte voltooiden dit vreeselijke beeld Het is opmerkelijk, zoo besluit de cor respondent zijn schildering, dat wij nog een barak vonden, die verbouwd was tot een zelfde cellensysteem, en die de schil ders, terwijl zij pas voor de helft klaar waren, in den steek hebben gelaten. Oog getuigen verklaren, dat in de straat tus schen deze barak en het groote huis in de afgeloopen dagen een pantserwagen heeft gestaan Deze wagen vormde kort voor de bezetting van Riga het begin van een kleine autocolonne, waarmede de GPoe-agenten Riga verlieten. Ook in den afgeloopen nacht vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brand- en brisantbommen werden ook nu weer brandplaatjes neergeworpen. De op deze wijze hier en daar ontstane bosch- en heidebranden konden evenwel snel gebluscht worden. In een stad in Lim burg werden zeven woonhuizen deels ver nield, deels zwaar beschadigd. Hiérbij waren helaas acht dooden te betreuren. In verscheidene andere plaatsen des lands kregen huizen glasschade. In verband met een bericht in enkele ochtendbladen van 8 Juli, betreffende de invoering van gaslooze uren, in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, en ’s-Gravenhage. met ingang van Donder dag 10 Juli wordt ons van de meestbevoeg- de zijde medegedeeld, dat deze aangelegen heid tot nader order is opgeschort. De „Deutsche Allg. Ztg.” publiceert een bericht over een bezoek aan de folter kamer der GPoe in Riga. De inrichting van deze in het voor malige ministerie van binnenlandsche za ken ondergebrachte folterkamer overtreft, naar de correspondent schrijft, alle ver wachtingen. Door een breede poort komt men op een door steile muren omgeven niet al te groote binnenplaats. Door deze poort werden de slachtoffers binnenge bracht. In dit deel van het gebouw zaten ook de GPoe-agenten. In verzegelde ver trekken werden de gegevens en foto’s van vele burgers van Riga bewaard, die het noodlot intusschen wel zal hebben achter haald. De op de binnenplaats zichtbare sporen van autobanden leiden, zoo gaat de correspondent verder, naar een soort breede garage. De ruimte was „versierd” met een groote Sovjetster op rood doek gespannen. Daarvoor lag een stapel met bloed bevlekte lappen, die als lijk- kleeden werden gebruikt. Aan den rech terkant van dè ongeveer 14 meter lange ruimte leidden 3 gecapitonneerde deuren naar 3 vertrekken. Het achterste vertrek was alleen voorzien van 12 genummerde garderobe-haken. De betegelde vloer is van onderen af te verwarmen. Hier wer den de slachtoffers bij duisternis en hitte, met honger en dorst binnengebracht om verhoord te worden In een aangrenzend vertrek zit de GPoe-commissaris, die het verhoor afneemt. Van hier uit gaat men naar het derde vertrek, dat een isolatie ■heeft van 50 centimeter dikte. Hier wer- niet worden tegengehouden. Aan het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht Dinsdag bij haar hevige aan vallen op de achterwaartsche verbindingen van den vijand en bij haar operaties tegen strijdende afdeelingen te land 14 spoor treinen, 275 vrachtauto’s en 86 pantser wagens vernield. Bovendien werden op vele plaatsen spoorlijnen vernield. Op de wegen werd aan marcheerende Sovjet- I troepen en transportvoertuigen reusachtige I schade toegebracht. I De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber- I lijnUit de thans te Berlijn binnenkomen de berichten blijkt, dat de snelle opmarsch der Duitsche troepen in de Baltische lan den door een opstand van de bevolking I tegen het Sovjet-onderdrukkingsregime krachtig gesteund werd. In Kaunas b.v. begon de vrijheidskrijg reeds den eersten dag van den oorlog tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie. Dien Zondag begonnen de gezinnen der Bolsje wistische gardisten, de Bolsjewistische journalisten, leden der Tsjeka, communis tische partij- en jeugdfunctionnarissen Joden enz. met hun eigen of geroofde ambtsauto’s te vluchten. Terstond tracht ten toen de Litauers de onbewaakt geble ven gebouwen tegen plundering te bewa ren. Meest waren het jongelui, studenten en leerlingen der hoogste klassen der mid delbare scholen, maar ook arbeiders en kantoorbedienden, die zich tevens tot taak hadden gesteld, om brandstichtingen en het opblazen van bruggen te voorkomen. De kern der opstandelingen werd ge vormd door de activisten, die steeds onder ling nauw contact met elkaar hadden be waard en nauwkeurig van den toestand op de hoogte waren. Met elke minuut groeide het aantal strij ders, want elke Litauer trad met de groot ste geestdrift tot de rijen van het bevrij dingsleger toe. Spoedig hadden zich groe pen gevormd, veelal onder leiding van vroegere officieren, die zich allereerst van wapenen trachtten te verzekeren. Vele Bolsjewisten gaven vrijwillig hun geweer af. In andere gevallen moest er geweld gebruikt worden. Dit alles geschiedde, terwijl de stad nog door het Sovjet-leger was bezet. De Litau- sche kranten staan dan ook vol van staal tjes van moed en vermelden trots de namen dergenen, die in die eerste vreese lijke dagen voor hun land en in den strijd tegen het gehate Bolsjewistische juk ge vallen zijn. Geleidelijk aan kwamen de op standelingen onder een centraal commando en groot was de vreugde, toen de eerste Duitsche stoottroepen in de stad aankwa men. Ook na de bezetting der stad door de Duitschers hebben de vrijwilligers zich zeer verdienstelijk gemaakt met het zoe ken naar achtergebleven Sovjet-francti- reurs. De dankbaarheid en de vreugde der Litauers, die na een jaar eindelijk van het communistische schrikbewind zijn bevrijd, kennén geen grenzen, Nergens zijn de Duitschers zoo hartelijk en zoo geestdriftig binnengehaald als juist hier. (Zie, verder le blad, pag. 2.) Sovjetvliegveld bij verrassing genomen Dinsdagmiddag heeft een Duitsche ge pantserde formatie bij verrassing een Sovjetvliegveld bezet en daarbij 52 vijan delijke vliegtuigen buitgemaakt. Van een groep jagers, welke nog konden opstijgen, werden twee toestellen neergeschoten, meldt het D.N.B. De Duitsche luchtmacht heeft Dinsdag behalve, dat zij de Sovjetluchtjnacht voortdurend aanviel, haar operaties ondersteuning van den strijd van landleger met succes voortgezet, scheidene voor de Bolsjewisten belang rijke spoorlijnen werden gebombardeerd. Op het traject SjitomirKiev werden 6 tréinen vernield en de rails op verschil lende plaatsen beschadigd. Tusschen Po. tolsk en Newel staan 15 transport, en goederentreinen in brand. - Bij ct Uit een ooggetuigenverslag, dat het D.N.B. heeft ontvangen van een stoottroep aan het Moldavische front, blijkt van wel ke gevechtsmethoden de Bolsjewisten zich ook aan dit deel van het front bedienen. De Duitsche stoottroep werd, toen hij over een rivier was getrokken aan de over zijde uit de boomen beschoten. Nadat de Bolsjewisten naar beneden gehaald waren, vond men bij hen verscheidene patronen met afgevijlde punt, dum-dumpatronen dus. Ook lokten de Sovjets Duitsche sol daten door Duitsch te spreken naderbij, om hen daarna neer te schieten. Op deze wijze werden verscheidene Duitschers ge wond. Doch ook door deze gluiperige oorlogsvoering kon de Duitsche aanval De Finsche troepen, die in de richting van Lahdenpohja oprukken naar het krachtig versterkte Sovjetgrensgebied ten Noordwesten van het Ladogameer op de lijn UukuniemiRistilahti, bedreigen de belangrijke spoorwegverbinding’ Viipuri Sordavaïa. De schepen, die door de Finsche zee- strijdkrachten tot zinken zijn gebracht, behooren tot de ontruimingstransporten van de Sovjets uit Reval en Hankö. Een dezer schepen mat 4000 ton. Officieel wordt medegedeeld, dat Hel sinki gisteren door 6 Sovjetvliegtuigen is aangevallen. Acht houten huizen werden door brand vernield, in 3 steenen huizen ontstonden zolderbranden. Vijftien bur gers kwamen om het leven, 65 personen werden zwaar en 60 licht gewond. Het Hongaarsche legerbericht Het Hongaarsche legerbericht van gis teren luidde als volgt Onze snelle afdeelingen zijn langs de Zbrucz in gevecht om de rivier over te kunnen trekken. De rijwieltroepen heb- ------ ----- ben door het afleggen van groote af. Repola, Vuokkiniemi, Kontikki, Kostames standen en de troepen pioniers door on- vermoeiden arbeid in aanzienlijke mate bijgedragen tot de tot dusver behaalde successen. xz V X 3 g XZ XZ w V V Volgens authentieke cijfers zijn in den tijd van 1917 tot 1941 als slachtoffers van het bolsjewisme omgekomen 1. Van 1917 tot 1922 1.776.393 personen, die door de G.P.Oe zijn omgebracht. 2. Van 19171921 zijn volgens authen tieke ramingen 1.4 millioen personen in den burgeroorlog gesneuveld, vermist, doodgeschoten en op andere wijze om het leveh gekomen. 3. Bij de hongerramp van 1920/21 ten gevolge van den burgeroorlog verloren 10.24Ó.000 menschen het leven 4. De hongersnood van 1932’33 tenge volge van de in 1929 begonnen gedwongen collectivisatie leidde tot een weergalooze ramp voor de stedelijke bevolking, de landarbeiders en de onteigende boeren. Het aantal slachtoffers wordt becijferd op 10 millioen. 5. Het aantal personen, dat ter dood veroordeeld werd sedert het bestaan van de Sovjet-Unie in de 300 verbannings- kampen eri bij dwangarbeid, zooals het kanaal naar de Witte Zee. de Moermansk- spoorlijn, het kanaal BaikalAmoer Magistrale, de Turksib, de Daljstroi. het WolgaDon-kanaal, enz., bedraagt vol gens een optelling van de antikominter® 8.600.000. De begrafenis van de op gruwelijke wijze door de Bolsjewisten om bel leven gebTachte Oekrainers (Tele foto (Weitbild-Polygoon) Nu de strijd in het Oosten begonnen is, kan het niemand meer ontgaan, dat ons werelddeel aan den vooravond van de beslissing over zijn leven of zijn dood staat. Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenissen tot nu toe moge hebben beoordeeld, alle ver schillen van opvatting moeten thans van ons afgezet worden, in het heldere bewustzijn, dat het lot van Europa het lot van ons vaderland is. In het licht van de naaste toekomst, krijgt einde lijk het jongste verleden zijn duidelijk- sten zin. Het begrip alleen, dat het, ook voor ons volk, om alles gaat, verplicht ons in overeenstemming daarmede te handelen. Het Duitsche volk heeft voor geheel Europa den strijd met de bolsjewisti sche bedreiging, met den Aziatischen vijand, aangebonden. Het zal overwin nen, ook zonder onze hulp. Maar bet komt er niet op aan, of onze hulp be slissend zal zijn. Wie geeft, wat hij heeft, is waard, dat hij leeft. Het gaat er om, dat wij als volk bewijzen, dat wij waard zijn in de toekomst te leven. Het D.N.B. meldt uit BerlijnAan het Finsche front werd na hevige gevech ten de zwaar versterkte stad Salla door de Duitsche troepen bezet. Het opperbevel van de Finsche weer macht heeft gisteravond het volgende be kend gemaakt Aan de Zuidoostelijke grens van het land voornamelijk verkenningsactiviteit en artillerievuur. In de richting Lahden pohja hebben onze troepen een gebied van 10 kilometer breed van de grens af veroverd en 8- stukken geschut, een massa machinegeweren en andere wapens. De pogingen van den vijand om de grens te overschrijden, werden overal af geslagen, waarbij hij groote verliezen leed. Tot gisteravond hadden onze troe pen 41 tanks vernietigd. Aan de Oostelijke grens werden de ope raties stelselmatig voortgezet. O.a. zijn en Oulanka in ons bezit. Onze zeestrijdkrachten hebben de laat ste dagen 5 vijandelijke vaartuigen tot zinken gebracht, w.o 2 groote transport vaartuigen en een mijnenveger van om streeks 5000 ton. Bovendien zijn 2 vaar tuigen zwaar beschadigd. Onze kustver- sterkingen hebben voortdurend vijande lijke patrouillevaartuigen en forten be schoten, waarbij in den afgeloopen nacht een groot munitiedepot op een vijandelijk fort werd opgeblazen. In de omgeving van Hangö heeft zich voortdurende artillerie- bedrijvigheid voorgedaan, waarbij vijan delijke versterkingen, pantserwagens en munitie-opslagplaatsen werden vernield. Ons luchtwapen heeft in verschillende groote formaties vijandelijke vliegvelden, stations en transporttreinen gebombar deerd en door voltreffers groote schade veroorzaakt. Tot gisteravond hebben onze eigen vliegers en de luchtdoelartillerie in totaal 73 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Van de eigen toestellen zijn er 4 niet teruggekeerd De bestuurder van één hiervan heeft zich met zijn parachute in veiligheid gebracht Ter aanvulling van het Finsche weer- machtbericht wordt o.a. nog gemeld Ten Zuiden van Paanajaervi rukken de Finsche troepen over een front van 300 k.m. op. De vijand biedt in het ontruimde Karelische grensgebied slechts geringen tegenstand. Het punt, waar wij het verst op Sovjetgebied zijn doorgedrongen, ligt 60 k.m van de grens. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Nederlanders! Begrijpt dit, bevrijdt u van de on vruchtbare verstarring der „afwach- ters”! Er valt niet meer te wachten, want de beslissing is gekomen! Ik roep u allen op, vrijwilligers, in de eerste plaats hen, die reeds in den wapenhandel geoefend zijn, officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederlandsche leger, voorts allen, die bereid zijn hun dienst in het be long van ons vaderland te geven. Nederlanders! bewijst nu, dat gij dien naam waard zijt en meldt u met opgave van uw dienstgraad, troepen onderdeel en nadere bijzonderheden omtrent uw kundigheden aan bij een der bureaux van het Vrijwilligers Le gioen Nederland. ’s-Gravenhage, 10 Juli 1941. H. A. SEYFFARDT Luitenant-generaal b. d. Oud-chef van den Generalen Staf. Aanmeldingsbureaux Amsterdam: Hotel van Gelder, Dam-| rak 34. HeerlenHotel straat 17. Groningen: Rademarkt 23A. Arnhem: Hotel Keizerskroon, Markt nö. 32. Breda: Boschstraat 67. Deventer: Hotel van Wely, Stations straat, Utrecht: Hotel Thalia, Stationsplein. Den Haag: Koninginnegracht 22. De toestand te Moskou De Fransche pers publiceert een van het agentschap Fournier van de Sovjet grens ontvangen bericht over den toe- stand te Moskou. O.m. wordt daarin ver meld Op de stations heerscht een intensief verkeer. Steeds meer treinen, welke vol. Nederlanders Beseft, dat in zeldzame uren als die, welke wij doorleven, de gang der we reldgeschiedenis voor eeuwen bepaald wordtbeseft, dat uw beslissing over het leven van uw kinderen en kinds kinderen beschikt. Ik heb het mijn plicht geacht het initiatief te nemen tot het oprichten van een Nederlandsch Vrijkorps, dat zijde aan zijde met-de reeds strijdende troepen van alle Europeesch-denkende volken, het Duitsche leger en die Nederlanders, die reeds in zijn rijen staan, te hulp komt en hun taak ver licht. Ik zie daarin niet slechts een plicht, maar acht het een voorrecht, dat wij onze Europeesche vrijheid, het behoud onzer kuituur kunnen bevech ten en deze niet straks als aalmoes uit andere hand behoeven te aanvaarden. Met toestemming van den Rijks commissaris zal dit „Vrijwilligers Legioen Nederland” onder eigen vlag en eigen officieren aan den strijd deelnemen. Daarmede wijst de ver tegenwoordiger van den Führer ons opnieuw den weg der toekomst, daar mede opent hij ons volk opnieuw de mogelijkheid een volk te blijven.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1