het lot der en Ijsland door van Engeland kleine landen ^Bezetting Amerikaansche troepen CINEAC Aan den rand van de Sahara EEN DOCUMENTAIRE FILM The Young Rambling Cow-Boys Charlotte - Cherie - Caramella vrijheidsstrijd Finland’s Engelschen bombardeeren historische kerken Hevige gevechten aan het Finsche front 10 Juli 1941 le bl. HAAGSCHE COURANT Donderda o z Engeland belemmert Amerikaanschen handel de Amerikaansche maatregelen g op VAN NOORD AFRIKA DEEL 1 ENGELAND Engelsch schip tot zinken gebracht Heiligdommen te Munster getroffen Scherpe critiek van de Duitsche pers op Roosevelt Bezetting van Dakar door Amerika? DUITSCHLAND De verklaring van Auchinleck HANS STOSCH-SARRASANI OVERLEDEN CHINA Fransch en Turksch protest over het bombardement van de „St. Didier” VEREENIGDE STATEN De Itaiiaansche verliezen in Juni Duitsche aanval op Mersa Matroe Opmerkelijk hoofdartikel van de „Times” Japan en pag. De verliezen van de Britsche luchtmacht Voor de derde maal in een kwart eeuw vechten te Finnen tegen de Sovjets Vanaf VRIJDAG a.s. als BIJZONDERE ATTRACTIE OVERIGENS GEHEEL NIEUW ARTISTEN-PROGRAMMA Van 67.30 speciaal namiddag-program ATTENTIE: lederen avond 10.15 uur: GROOTE ART1STENSHOW onder leiding van FRANS WOUTERS’ SHOW- EN DANSORKST GEOPEND VAN 5—11 UUR De Hitler jeugd bestaat 15 jaar RECLAMES. 1 3 de steun 1 gaat I voordeelen aan de zijn tot het in 1940 moest Finland territoriaal I i 1 lutie. Finland oogenblik met eraan Staten in den laatste Finsche afgestaan. Dolkstoot in den strijd tegen het bolsjewisme zoo gaat de het optreden de jubileum arbeiders- feestelijk van daar in vrijwel Oostelijke richting naar het drielandenpunt tusschen Duitsch- land, Italië en Kroatië, De definitieve af bakening zal geschieden, door een Duitsch- Itahaansche grenscommissie, die binnen kort haar werkzaamheden zal aanvangen. 1 1 1 J i 1 i i I 1 revo- nog een Kerensky-regeermg, proclameerde i onaf, in het land aan. troepen in ver- CANADEESCHE SOLDATEN WEGENS BEROOVING VEROORDEELD Volgens een bericht van de „Times” zijn door de jury te Kingston (Surrey) 2 thans in Engeland dienende Canadeesche soldaten wegens berooving met geweld pleging veroordeeld tot 12 maanden dwangarbeid en 12 zweepslagen. De beide soldaten hadden tijdens een luchtaan val in de Londensche voorstad Purley een 32-jarige vrouw beroofd. LONDENSCHE BUSSTAKINOk' De „Daily Telegraph” heeft Maandag een bericht gepubliceerd, dat den vorigen dag het personeel van 9 buslijnen het werk neerlegde, en in staking ging. Vele arbei ders, vooral uit de omgeving van Londen, moesten te voet groote afstanden naar hun werk afleggen. De Duitsche aanvallen op Engeland Naar de Britsche berichtendienst, vol gens D.N.B,, meldt, wordt in het commu niqué over de Duitsche luchtaanvallen ge zegd, dat de vijandelijke actie in den af- geloopen nacht „in hoofdzaak was gericht op het kustgebied. Ook in het Zuidoosten van Schotland en in Oost-Anglia zijn bom men gevallen. De schade was niet groot”. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland Het Britsche luchtwapen is in den af- geloopen nacht West-Duitschland binnen gevlogen, waarbij 3 der aanvallende toe stellen werden neergeschoten. Door bri sant- en brandbommen heeft de burger bevolking eenige verliezen aan dooden en gewonden geleden. Op verscheidene plaatsen ontstond door brandbommen in hoofdzaak materieele schade in woonwij ken en aan ziekenhuizen, aldus het D N.B. van het worden Indien de Vereenigde Staten hiermede doorgaan, zoo is de meening in boven, genoemde kringen, komt de mogelijkheid van een oorlog in den Stillen Oceaan, welke aldus door Washington zou wor den uitgelokt, gevaarlijk dichtbij. De bemanning van 3 Britsche pa trouillevaartuigen heeft medegedeeld, dat op ongeveer 100 mijl van Gibraltar een Engelsch stoomschip door een duikboot tot zinken gebracht is, meldt het D.N.B. Het schip moest Britsche torpedojagers van brandstof voorzien. De beroemde bisschopsstad Münster in Westfalen is in de afgeloopen dagen ver scheidene malen hevig door het Britsche luchtwapen aangevallen. Münster beeft, zooals bekend, een bijzonder groot aantal kerken. Vooral de Dom en de Lambertus kerk zijn tot ver over de grenzen van Duitschland beroemd. Twee dezer heilig dommen werden bij den aanval van Brit- sche vliegtuigen in den nacht van 8 op 9 Juli door verscheidene bommen getrofren waardoor zware verwoestingen aan de cultureele unieke gebouwen en aan de waardevolle interieurs werden aangericht Ondanks de heldere maan en ondanks het feit, dat zij goed konden zien, bestookten de Britten in denzelfden nacht ook een ziekenhuis, tevens krankzinnigengesticht, dat met een veraf zichtbaar Roode Kruis- teeken was gekenmerkt. S.P.T. meldt uit New York: In politieke kringen te New York is men algemeen van meening. dat de Vereenigde Staten de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en Dakar (Fransch West-Afrika) zullen bezetten. Volgens den New Yorkschen correspondent van de „Daily Mail” zouden de planen hiervoor reeds volledig zijn uit gewerkt en gereed liggen REGELING VAN DUITSCH-ITALIA AN* SCHE GRENS IN HET VOORMALIGE ZUID-SLAVIË Dinsdag is in het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Berlijn een verdrag tusschen Duitschland en Italië gesloten, waarbij de nieuwe gemeenschappelijke grens, die het resultaat was van de ineen storting van den Zuidslavischen staat, is geregeld. Van Duitsche zijde werd het ver drag geteekend door staatssecretaris von Weizsacker, van Itaiiaansche zijde door den ambassadeur Alfieri De grens loopt van het vroegere drielandenpunt tusschen Italië, Duitschland en Zuid-Slavië langs de vroegere Italiaansch-Zuidslavische grens tot Zuidelijk van Sairsch (Syri) en Mannerheim strateeg en 'taatsman bij uitnemendheid vordt benoemd tot opperbevelhebber van de vrijwilligers Reed' in April wordt de hoofdmacht der revolutionnairen in den slag an Tammerfors gebroken. On geveer tezelfdertijd landt in Finland een De verklaring van den nieuwen Brit- schen opperbevelhebber in het Midden oosten, generaal Auchinleck, dat „Ame rika pen groot leger naar Europa dient te sturen, wanneer Engeland den oorlog wil winnen” heeft in Amerika groot opzien gebaard. Men herinnert eraan, dat de Engelsche regeering tot dusver de stelling heeft ver kondigd, dat Amerika alleen de werktui gen tot de overwinning behoefde te stu ren en dat Engeland geen Amerikaansche soldaten noodig had. Ook de mededeeling van den secretaris van den president, Stephan Early, die op de persconferentie heeft verklaard, dat generaal Auchinleck in rang ondergeschikt is aan Churchill en dat men daarom aan zijn uitlating geen al te groote beteekenis moet hechten, heeft de in Amerika bestaande bezorgd heid niet verminderd, meldt het D.N.B. uit Boston. De „New York World Telegram” schrijft dat het in het belang is van de Engelsch- Amerikaansche vriendschap bij de Engel schen geen vergeefsche hoop te wekken op een nieuw Amerikaansch expeditie corps. Ten aanzien van de eischen van den Amerikaanschen generalen staf om de Amerikaansche troepen niet te beperken tot het Westelijke halfrond kan slechts worden toegejuicht, dat het Witte Huis Churchill er thans aan herinnert, dat de overeenkomst met de Vereenigde Staten niet uitgaat boven de leverantie van oor logstuig. Bommen op Rijssel De stad Rijssel is, volgens berichten i»< de Fransche pers, tweemaal achter elkaar door Engelsche vliegtuigen gebombar deerd. Volgens de eerste berichten zijn 19 dooden en ruim 60 gewonden te betreuren. Talrijke arbeiderswoningen werden ver nield. De bladen melden, dat deze lucht aanvallen bij de Fransche bevolking groote verontwaardiging hebben gewekt. T'öctZa anó na zijn terugkeer van een Zuid-Amerika onlangs Amerikaansche Con- De directeur van het bekende circus Sarrasahi, Hans Stosch-Sarrasani, is gis teravond plotseling overleden. Kort na zijn aankomst te Berlijn, waar het circus een voorstelling zou geven. Duitsche hulpexpeditie onder leiding van Graf von der Goltz, die daarna de Finsche troepen heeft kunnen helpen bij de zuivering van het land van de revo. lutionnaire elementen en van de Sovjet troepen. In Mei 1918 is Finland werkelijk vrij. Volgens berichten in de pers hebben de verklaringen van den voormaligen voor zitter van de Amerikaansche Kamer van Koophandel en directeur van een ver- zekeringmaatschappij te Chicago, James Kemper, die hij studiereis door heeft afgelegd, in gi eskringen groot opzien gebaard In de verklaringen kwam tot uiting, dat de Engelschen de industrieproducten, die zij in het kader van de leen- en pachtwet uit de Vereenigde Staten ontvingen, deels naar Zuid-Amerika heruitgevoerd hebben. De Britsche firma’s deden lagere aanbie dingen dan de Amerikaansche maatschap pij zelfs bij omvangrijke en over ver scheidene jaren loopende contracten in Zuid-Amerika. Verder misbruikten de En gelschen hun postcensuur op Trinidad tot bet lezen van de zakelijke Amerikaansche correspondentie met de Zuid-staten met aanwijzingen over de Amerikaansche of fertes met het doel om met succes te kun nen onderbieden. Zonder zich door den oorlogsnood van de wijs te laten brengen concurreerden de Britten in Zuid-Amerika met de Vereenigde Staten. Naar uit Washington hierover verluidt, stelt men in Congreskringen pogingen in het werk om tot een officieel onderzoek van het geheele vraagstuk te geraken. Amerikaansche persstem In de Amerikaansche pers worden er toespelingen op gemaakt, dat Roosevéit zich in de tweede plaats moet meester maken van vooruitgeschoven posten in West-Afrika. De Washington Post” schrijft„Roosevelt is de nazi's voor ge weest en heeft den Engelschen een last afgenomen. Wanneer een soortgelijke maatregel aan de West-Afrikaansche kust zou Worden ondernomen, zouden zij de Franschen er des te meer van overtuigen, dat het ons ernst is.” HEVIGE JAPANSCHE LUCHTAANVAL* LEN OP TSJOENGKING Zes vernietigende aanvallen op Tsjoeng- king in 4 dagen hebben van de hoofdstad van Tsjang-kai-sjek een „doodenstad” ge maakt, waarvan meer dan twee vierkante kilometer in het Westelijk deel lijken op een „brandende hel”, verneemt Domei uit welingelichte kringen te Tsjoengking. De Chineesche bewoners schijnen aan water gebrek te lijden, daar de Japansche aan vallers voltreffers hebben geplaatst op de waterreservoirs, evenals op de electrische centrales, waardoor de geheele stad zonder stroom is. Volgens .dezelfde bron hebben de Japanners meer dan 2000 licht- ontplofbare bommen in de vier dagen op de stad laten vallen, waardoor alle verkeer werd lamgelegd. De sirenes huilden dag en nacht. De reis voert U naar de Cirenaica en de hooldstcd Benghasi; vandoor goal de tocht verder naar Tunesië en de grottenstad Matmata en maakt U kennis met de daar levende volksstam men, de Barbarijen, Be- douinen en Soedaneezen. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche regeering door bemiddeling van haar ambassadeur te Washington, Henry Haye, bij de Amerikaansche regee ring een protest ingediend om dit door te geven aan de Britsche regeering, tegen het bombardeeren en tot zinken brengen van den Franschen koopvaarder „St. Di dier” in de Turksche haven Adalia, aldus het D.N.B Naar men in kringen, die nauwe rela ties met de Turksche regeering onderhou den, verneemt, is de Turksche protestnota inzake den Britschen aanval op Adalia en het tot zinken brengen van het Fransche schip „St. Didier” in buitengewoon scher pen vorm gesteld. De protestnota is door den Turkschen ambassadeur te Londen, Roeesjdi Aras, c.an de Britsche regeering overhandigd. t»den_ Over de bezetting van Ijsland door Amerikaansche troepen schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz, dat Roosevelt juist op het oogenblik, dat Europa in zeer scher pen strijd tegen het bolsjewisme is verwikkeld, weer eens de onware be wering heeft geuit, dat het Westelijke halfrond door Duitschland wordt be dreigd. Hij heeft zich derhalve, zoo zegt hij, thans genoodzaakt gezien Ijs land door Amerikaansche strijdkrach ten te doen bezetten, die er voor be stemd zijn de Britsche bezettingstroe pen aldaar aan te vullen of te ver vangen. In werkelijkheid heeft president Roose velt wel gevoeld, dat de strijd van Europa tegen het bolsjewisme, dien ook het fat soenlijke deel van de Amerikaansche vol ken met zijn sympathie volgt, zijn land weer psychologisch van den oorlog weg gedreven heeft en daarom heeft hij het zijne gedaan, ten einde, door Amerikaan sche strijdkrachten op een duidelijk be paald oorlogstooneel, op een militair door Engeland bezet gebied, te doen optreden en daarmede te doen ingrijpen in het Oostelijke halfrond, den oorlog materieel weer dichter bij zijn land te brengen. Kortom hij tracht niet alleen Duitschland te provoceeren, maar hij hoopt op die wijze incidenten zelfs automatisch te kun nen verwekken, waaruit dan de rest zou voortvloeien. Roosevelt heeft zich derhalve ten doel gesteld zijn eigen volk, en zulks niet voor de eerste maal, in strijd met plech- tigfe beloften te plaatsen voor voldongen feiten, waaruit het. naar hij hoopt, niet meer terug kan. Hij, die den treurigen moed heeft Duitschland in de schoenen DE STAKINGEN Rond 2500 arbeiders der Seled Power Company in Meskegon Hights in den staat Michigan zijn op grond van loon- eischen in staking gegaan. Daardoor kun nen, meldt het D.N.B., talrijke bestel lingen van machine-onderdeelen voor tanks, en duikbooten niet uitgevoerd worden. Voorts hebben 1200 arbeiders van de Hellor Brothers Company in Newcomerstown in Ohio het werk neer gelegd. Deze firma produceert werktuig machines voor de wapenindustrie. Japan en de bezetting van Ijsland Kolonel Akiyama, de woordvoerder van het Japansche leger in Sjanghai, heqft verklaard, dat de landing van Amerikaan sche troepen op Ijsland, in Japan een in druk heeft gemaakt, die waarschijnlijk gelijkt op den indruk, dien een Japansche landing in Nederlandsch-Indië in Amerika zou maken. Het officieele agentschap Domei merkt op, dat het zwaartepunt vah de actie hier in ligt, dat de Vereenigde Staten thans definitief getreden zijn in gebied, dat door Duitschland tot oorlogszone is verklaard-, hetgeen de Vereenigde Staten tot dusver zorgvuldig hadden vermeden. Voorts duidt Domei de mogelijkheid aan, dat de Vereenigde Staten ook zouden kunnen probeeren de Azoren en Dakar te bezet ten. Het Itaiiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat de verliezen in Juni, niet opge nomen in vorige publicaties, de volgende zijn Noord-Afrika 319 dooden, 364 gewon den, 7852 vermisten. GriekschAlbaneesche en Albaneesch Zuidslavische frontresp. 463, 630, geen vermisten. De lijst uit Oost-Afrika is nog niet binnengekomen. Marine65, 169, Uit Tokio meldt S.P.T.: Naar in Japan sche marinekringen wordt verklaard, treffen de Vereenigde Staten steeds meer en steeds uitgebreidere maatregelen in het gebied van den Stillen Oceaan, welke Japan niet onverschillig kunnen laten. Zoo zijn, behalve de steun aan de Chineesche regeering Tsjoenking vorm -yan vliegtuigen, in de weken de Amerikaansche lucht, en ma. rinebases in Alaska belangrijk versterkt. Hetzelfde geschiedt thans in versneld tempo met de van Engeland overgenomen steunpunten in Britsche koloniën en Do minions. Een formatie Duitsche gevechtsvlieg-, tuigen heeft Dinsdag, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, een Britsch vliegveld in de nabijheid van Mersa Ma troe met succes aangevallen. Ten minste 7 vliegtuigen 4 eenmotorige en 3 twee- motorige, werden op den grond ver nield. Een startbaan en parkeerterreinen werdén door bommen omgewoeld. Een kampement, waar veel troepen verbleven, werd door een reeks bommen getroffen, waardoor tenten werden vernield en de troepen zware verliezen leden. Op den terugweg vielen de Duitsche vliegtuigen ’n trein op het station aan en plaatsten treffers op locomotief en wagens. Door de escorteerende jagers werd een Brit sche Hurricane neergeschoten. De evacuatie van Alexandria en het gebied rond het Suezkanaal Het aantal uit het gevarengebied van Alexandrië en het Suezkanaal geëva cueerde personen bedraagt ruim 325.000. Moeilijkheden ontstaan vooral door het probleem van het transport, het onder brengen en de verzorging van de vluch telingen. In de nabijheid vah Alexandrië zijn voorloopige vluchtelingenkampen in gericht, meldt het D.N.B. Het economi sche leven der stad heeft door het slui ten van talrijke winkels, werkplaatsen en fabrieken zeer geleden. Bij een der laatste luchtaanvallen werd de hoofdbuis van de waterleiding beschadigd. Deze kon door gebrek aan geschoolde arbeiders nog niet hersteld worden. Twee Britsche vliegtuigen neergeschoten Bij een vlucht van 5 Britsche jagers naar de omgeving van de haven Bardia. dicht bij de Egyptische grens, werden 2 dezer toestellen door luchtdoelartillerie neergehaald. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De „Times”, het blad van de Engelsche regeering, bespreekt in een hoofdartikel v. .1 Zaterdag j.l. de les, die de huidige oorlog heeft geleerd, betreffende de reor. ganisatie van de wereld na het einde van den oorlog. Daarbij gaat de „Times” na tuurlijk uit van de veronderstelling dat Duitschland den oorlog zal verliezen. De „Times” schrijft: „Iedere politieke onafhankelijkheid in de traditioneele be. teekenis zal voor de afzonderlijke staten niet meer mogelijk zijn. Men moet zelfs toegeven, dat het kortzichtig is aan te ne men, dat Hitler slechts gedreven wordt door een grenzeloos persoonlijke of na tionale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der vol. ken van elkander vormt een niet te ver onachtzamen feit en dit ‘it zal zelfs door de nederlaag van Hitler of Duitschland niet gewijzigd worden. Integendeel men moet constateeren dat de indeeling van Europa in zelfstandige en geïsoleerde eenheden niet meer kan functionneeren. De zelfstandigheid der af zonderlijke staten heeft slechts zoolang effectief kunnen zijn als het hun moge lijk was zich neutraal te houden. Door den modernen totalen oorlog bestaat deze mogelijkheid niet meer. Reeds in den vorigen oorlog heeft men een voorproefje gekregen van een zooda nige uitbreiding van den oorlog. Practisch zijn thans de kleine staten verdwenen. De neutraliteit, zooals die door de kleine neu. trale staten in 1914 werd gehandhaafd, kan, aldus de „Times”, niet langer be staan. Deze staten hebben nog slechts de keuze tusschen verovering en afhankelijk heid. Volkomen onverschillig wat de toe komst zal brengen, vrijheid en orde kun nen slechts naar de mate van de werke lijke macht veilig worden gesteld „Deze les, zoo schrijft de „Times”, uit den huldigen oorlog, zal eveneens op eco nomisch gebied geldigheid hebben. Er be. staat namelijk gevaar, dat zelfs na de ne derlaag van Duitschland Europa zal terug vallen in de vroegere anarchie" Uit deze zinnen bli”-r helder en dui delijk. dat Engeland het voornemen heeft om van Europa in geval van een Engel sche overwinning een van Engeland zoo wel economisch als politiek afhankelijk koloniaal land te maken. In tegenstelling tot de door den Führer steeds weer naar 299. Luchtmacht39, 30, 56. Van 3 tot 7 Juli, dus in 5 dagen, heeft de Britsche luchtmacht, naar het D.N.B. verneemt, bij luchtgevechten en door af weergeschut 101 vliegtuigen verloren De Duitsche luchtmacht verloor in dezelfde periode slechts 11 machines. Op 3 Juli gingen 22 Britsche vliegtuigen verloren, bovendien stortten er 2 neer, op 4 Juli gingen 17 Britsche toestellen verloren, op 5 Juli 24 vliegtuigen, op 6 Juli 12 en op 7 Juli 26. Bovendien werd op dien laatsten dag een toestel door marinegeschut neer gehaald. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om het bezette gebied aan Het Kanaal te naderen zijn gistermiddag 17 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. te schuiven, dat het Amerika agressief bedreigt, gaat doelbewust verder op den weg, waarvan hij veronderstelt, dat deze hem zal brengen voor het gevaar van oor- logsverwikkelingen voor zijn land en wel met groote stelligheid. Dezelfde Roosevelt, die voor zijn verkiezing verklaarde, dat hij zijn volk buiten den oorlog wilde hou ten, laat ijverig niets onbeproefd om thans het tegendeel van wat hij beloofd heeft tot stand te brengen. Het is hierbij typeerend, dat het middel waarvan Roo sevelt zich bedient voor het bereiken van zijn doel een weerloos kleine staat Ijs land is. Reeds het verloop tot dusverre van den oorlog toont, dat hem het lot van' volkeren waarvan hij zich bij zijn oorlogophitserij bedient, volkomen onver schillig is. Alleen reeds het reisdoel van den door hem geïnstrueerden Donovan in het Zuidoosten van Europa bewijst dit voldoende en de cynische wijze, waarop hij, ongekcht het lot, dat hij over die na ties bracht hetzelfde spel met andere i voortzet toont zijn klaarblijkelijke onver- politieke opdrachten kreeg, schilligheid en gewetenloosheid tegenover i Axmann rijksjeugdleider. het lof van vreemde volken. Van Ijsland beweert Roosevelt zelfs een speciaal uitnoodigingsschrijven voor zijn bezettihg te hebben ontvangen. Een ieder, die den onbuigzamen onafhankelijk heidszin van de oude IJslandsche natie kent, weet wat hij te denken heeft van dergelijke beweringen en met wat voor middelen, wanneer zij er is, een derge lijke verklaring tot stand gekomen kan zijn. De Europeesche naties, Diplo verder, beschouwen van Roosevelt jegens Ijsland niet alleen als een besliste breuk met de geheiligde traditie van Monroe en als een ingrijpen en een inmenging in gebieden, welke door vreemde contingenten niet wen. schen te worden overheerscht. De aanval van Roosevelt moet in dit geval door hen ook beschouwd worden als een dolkstoot in den strijd met het bolsjewisme, dat op dit oogenblik op de meest tastbare wijze zijn voorbereidingen aan den dag brengt voor een vernietigenden overval op de Europeesche cultuur en daarmede alle krachten van het vasteland heeft uitge daagd tot den strijd tegen barbarij en vernietiging. President Roosevelt heeft weliswaar zijn geheele standpunt, zijn vijandigheid jegens de naties van Europa voldoende getoond door veelvuldige economische en financieele maatregelen, welke bovendien bewijzen, hoe weinig hij zich gebonden voelt aan verdragen en aan het volken recht in het algemeen. De Diplo verklaart tenslotte, dat aanslag, welken Roosevelt ditmaal Ijsland heeft ondernomen, hem tegelij. kertijd ontmaskert als bondgenoot van het bolsjewisme, als Yankee-imperialist, die kleine naties op het Europeesche vasteland overweldigt en tenslotte als machthebber, die zijn eigen natie en de overige Amerikaansche landen tracht te dreigen in een noodlotspolitiek, voor wel. ker gevolgen hem geen macht ter wereld van de verantwoordelijkheid kan vrij pleiten. Van bevoegde zijde verstrekt men oris de volgende beschouwing over de op het oogenblik weer zoq actueel geworden verhouding tusschen Finland en de Sov. jet-Unie. waaraan wij het volgende ont- leenen „Medeburgers, ons vredelievend volk, dat nu reeds meer dan een jaar al zijn krachten tot het uiterste heeft inge spannen om na den vorigen oorlog het land weer tot bloei te brengen, is op nieuw tot offer gevallen aan een ruwen aanval.” Met deze woorden richtte Risto Ryti, de president der Finsche republiek, zich op Vrijdag 27 Juni j.l. tot zijn volk. Opnieuw moet Finland een verdedi gingsoorlog voeren tegen zijn machtigen nabuur de Sovjet-Unie en 4oor de derde maal is het de over de geheele wereld gerespecteerde veldmaarschalk Manner heim, die thans op 76-jarigen leeftijd als opperste en eenige leider van de in Fin land voor de Finsche vrijheid strijdende troepen, zijn land moet redden van het bolsjewistische gevaar. 1917 _brengt de bolsjewistische onderhandelt de maan toen ook deze viel, Finland op 6 December 1917 zijn hankelijkheid De not ir. het wezige bolsjewistisch geworden trachtten Finsche communisten Januari 1918 te steunen overen van de leiding in den staat. De Finsche generaal baron krijgen met de Europeesche oorlogszone. Aangezien de oorlog niet naar hem, maar het z.g. Westelijke halfrond komt en aan. gezien behalve eenige krankzinnigen, niemand gelooft aan een aanval op het Westelijke halfrond, zoekt Roosevelt den oorlog over duizenden zeemijlen heen in de Europeesche sfeer op. De president weet, dat, wanneer hij in een operatiegebied van den huldigen oorlog komt, hij zich opzettelijk begeeft op een slagveld, waar met scherp wordt geschoten. De verantwoordelijkheid ligt dus uitsluitend bij hem. Europa, dat reeds tot dusverre door het inbeslag- nemen van zijn schepen, het blokkeeren van de saldi der Europeesche volken het slachtoffer is geworden van de deloyale politiek van inbreuken op verdragen en roof van president Roosevelt, gevoelt de actie van Roosevelt als een opzettplijken dolkstoot, als een ongehoorde inmenging, welke Europa ten scherpste van de hand wijst. Roosevelt op avontuur De Duitsche bladen schrijven over de bezetting van Ijsland door Amerikaansche troepen onder opschriften als„Roose velt op avontuur”, „Roosevelt zoekt ver. wikkelingen”, „Lichtvaardige stap van Roosevelt”, „Aanval op „Europa”, „Roose. velt, gezel van Stalin en Churchill”, „Roosevelt bedot het Amerikaansche volk”. In hun artikelen schrijven de bladen o.m.: Op het oogenblik waarop Duitschland in opdracht van Europa en met steun van alle Europeesche volken, van de geheele beschaafde wereld en van alle fatsoenlijke Amerikanen het Avond land bevrijdt van het bolsjewistische ge vaar, valt Roosevelt niet alleen door een bondgenootschap met Stalin en Churchill Europa in den rug aan, maar bovendien overweldigt hij een klein, ongewapend volk, dat neutraal wil blijven. Nadat hij zich eenige maanden geleden had ver. grepen aan het Deensche bezit, aan Groenland, zendt hij nu troepen naar Ijs land en pleegt daarmede een agressieve daad waarvoor geen andere motiveering is dan het voornemen van den president om tot iederen prijs incidenten te ver. wekken en op deze wijze contact te GEVERS DEYNOOTPLEIN SCHEVENINGEN MUZIEK ZANG DANS MET MEDEWERKING VAN ALLE ARTISTEN voren gebrachte nieuwe ordening van Europa, binnen welke alle kleine landen 1 n onafhankelijkheid zullen behouden en als rechtsgelijke deelgenooten in het nieuwe Europa zullen medewerken aan de ontwikkeling van dit nieuwe Europa en van hun eigen landen. Wanneer men in aansluiting hierop kennis neemt van een via New York ont vangen bericht van United Press uit Ba. tavia, volgens hetwelk de verplaatsing van den zetel der Nederlandsche emigran. tenregeering van Londen naar Washing ton ermede gemotiveerd wordt, dat Was hington thans het middelpunt van de we reldpolitiek vormt en nog meer zal wor den. kan men zich voorstellen dat niet alleen op politiek gebied maar vooral ook in economisch opzicht Europa letterlijk moet worden gemaakt tot slaaf en loon. koelie van de Angelsaksische landen. Nogmaals, volkomen in tegenstelling met de bedoelingen van Adolf Hitler ten aan zien van de nieuwe orde in Europa. Tenslotte moet dan nog de aandacht ge vestigd worden op de passage in het zelfde hoofdartikel van de „Times”, waar, in gezegd wordt, dat men in Engeland van meening is, dat men in den grootsten om vang de Sovjet-Unie en haar belangen wil betrekken bij de reorganisatie van Europa, dan kan men zich wellicht een voorstelling er van maken, wat er van Europa zou worden wanneer het gegre pen zou worden in de tang van het zich voor de toekomst afteekenende Ameri kaanschAngelsaksische imperium en het bolsjewisme. De „Times” legt er ten aanzien van de Sovjet-Unie in het bijzonder den nadruk op, dat de fout van 1919, uitsluiting van de Sovjet-Unie uit de Europeesche reorgani. satie in geen geval zal worden herhaald Met de verwijzing naar dit voor Europa waarlijk vreeselijke perspectief besluit de „Times” zijn ophelderend hoofdartikel. Vervolg van pag. 1. De Engelsche hulp aan de Sovjet-Unie Volgens „Associated Press” heeft het Britsche ministerie van blokkade mede gedeeld. dat er maatregelen zijn getroffen voor het verschaffen van Britsch oorlogs materiaal aan de bolsjewisten. Een deel van het materiaal is reeds op weg naar de Sovjet-Unie. aldus het bericht Engelsche militaire bespre, kingen met de Sovjets De militaire Sovjetmissie onder leiding van generaal Golikow, heeft gisteroch tend, vergezeld van den Sovjetambassa deur Maisky en den delegatieraad No' i. kow, in het Foreign Office te Londen een bezoek aan den minister van buitenland- sche zaken Eden gebracht. Generaal Dill en andere hooge officieren van den gene ralen staf beraadslaagden *s middags met de Sovjetmissie. Van beide zijden was men tot dusver zeer terughoudend met verklaringen over den inhoud van de besprekingen. De ANP.-correspondent te Berlijn meldtDe Hitlerjeugd bestaat thans 15 jaar. Op den tweeden rijkspartijdag der N.S.D.A.P. te Weimar in 1926 werd zi door den Führer gesticht en wel uit den in 1922 op zijn bevel gevormden nat.-soc. jeugdbond en uit de verschillende andere nat.-soc. jeugdgroepen, o.a. in Vogtland en Frankenland. Dit 15-jarige jubileum van den bond der Duitsche jeugd wordt thans in Weimar gevierd. Tot 1931 bestond tevens nog een nat.- soc. scholierenbond, die alsdan eenzelf- den leider als de Hitlerjeugd kreeg, waar na in 1932 beide bonden onder den stu dentenleider Baldur von Schirach tezamen werden gevoegd Sinds 1936 voert hij den titel van „jeugdleider van het Duitsche Rijk” en de Hitlerjeugd werd tegelijk staatsjeugd. Sinds 1940, toen von Schirach nieuwe is Arthur De Bolsjewistische overval in 1939 Finland, dat geen mensch bedreigde, dat slechts één doel had, mede te wer ken aan de ontwikkeling aer mensen heid en aan den opbouw der beschaving, werd echter m 1939 wederom gestort in nood en ellende door de machtswellust van zijn grooten nabuur. Met negatie van alle tusschen Finland en de Sovjet- Unie bestaande verdragen trachtte Mos kou gebruik te maken van de politieke verhoudingen in Europa, door zich op 30 November 1939 op Finland te werpen en ten tweede male was het Mannerheim, die Finland in zijn vrijheidsstrijd moest redden van den ondergang. En gedurende de toen volgende maanden van strijd heeft Finland bewezen, wat de kracht van den geest kan beteekenen tegenover de macht der materie. Ontzettend warogi de verliezen en was de vernietiging, die tijdens den strijd tusschen cultuur en barbarisme plaats vond. De Sovjet-hor- den. die in den strijd gejaagd werden, meestal niet wetende waarvoor die strijd werd gevoerd, verloren c.a. 300.000 dooden en ruim 400.000 gewonden. C.a. 1000 Sovjet-vliegtuigen werden neerge. schoten en meer dan 2000 gevechtswagens vernietigd of onbruikbaar gemaakt. Te genover deze verliezen waren de Finsche verliezen naar verhouding nog beperkt, n.l. ca. 23.000 gesneuvelden en ca. 40.000 gewonden terwijl 62 vliegtuigen en 20 gevechtswagens verloren gingen, maar het naar verhouding kleine Finland bloedde door deze verliezen en door de groote vernielingen, welke in het land hadden plaats gevonden, bij het einde van dezen vrijheidsstrijd uit vele won den Bij den vrede van Moskou op 12 Maart u moest Finland territoriaal en stra. met Moskou kon beschouwen. tegisch belangrijke Sovjets afstaan. Ongeveer 10 pCt. grondgebied moest Voor de in deze streken wonende bevol king van 440.000 zielen (bijna 12 pCt. van de totale bevolking) moest nieuwe woongelegenheid en nieuwe arbeid wor den gevonden, de te loot gegane indus trieën moesten weer op andere plaatsen worden opgericht. Na den vrede begon een betere toe komst weer te gloren. Zij, die het roer van staat in handen hadden, bleven in zorgen gedompeld. Het afsluiten van een verdrag van Finland met de andere Scandinavische landen werd door Mos kou belet. Spionnage en inmenging door Sovjets in Finsche binnenlandsche aan gelegenheden werden steeds talrijker. Aan politieke agitatie en sabotage had de Finsche regeering voortdurend het hoofd te bieden. Militaire eischen zooals demilitariseering der Alands.eilanden, waarvan bij het tot stand komen van den vrede geen sprake was geweest, werden door Moskou gesteld. Belangrijke invloed op economisch gebied, o.a. bij de nikkelmijnen in Noord-Finland, werd eveneens door de Sovjets nagestreefd. De huidige oorlog Dan brak op 22 Juni j.l. de oorlog uit tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, waarbij bekend werd, dat Moskou reeds in November 1940, dus slechts 7 maanden na den vrede van Moskou, van Duitsch land de vrije hand had verlangd om zijn rekening met Finland te vereffenen en dit landl in te lijven. Nog bleef Finland hopen niet opnieuw de ellende van een nieuwen oorlog te be. hoeven mede te maken, maar de bolsje wisten bleken anders te hebben be sloten. Na enkele handelingen, welke nog niet door Finland als oorlogsonderhande. lingen werden beschouwd, heeft Moskou plotseling verschillende steden van Fin land op 25 Juni zoodanig doen bombar deeren. dat Finland niet anders dan van dien datum af zich in oorlogstoestand Uit tal van berichten blijkt, zoo wordt toegevoegd, dat de Vereenigde blijkbaar zelfs steun aan dc Sovjet-Unie zouden willen geven.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2