BINNENLAND Welken distributiebon heeft men noodig? BEKENDMAKING BEKENDMAKING 4] li B a: De Avondschool 10 Juli 1941 2e bl. pag. 2 Ergerlijke dierenmishandeling 46 43* 55 68*78* 69 79 38 BROODKAART 25* 9* Loonbelasting voor musici 22 23 24* De zeeën rond Europa 25 K 23 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN En nu het nieuwe werk 11 16 Juni t/m 10 Aug. Scherpenzeel uit haar asch herrezen Opheffing van eenige bijzondere kweekscholen 44 45 54 VAN DE GEMEENTE ’S-GRAVENHAGE VAN DE GEMEENTE ’s-GRAVENHAGE U 25* 25* 101 r VI D b. G la te 11. Prijsopdrijving in de rywiel- branche - INLEVERING VAN METALEN g Prij’sovertreding door slagers bij den verkoop van beenderen Meer eten voor de trekkers De aanmeldingen voor het Nederlandsche Vrijwilligers legioen HAAGSCHE COURANT Öonderda Bescherming van de jeugd van Doctor Plaizer INLEVERING VAN METALEN RECLAMES. RECLAMES. P, K ..De o De met aangeduide bonnen vervallen spoedig van Hoeveelheid) Distributie-periode ARTIKELEN BON BONKAART ALGEMEEN Dr. ir. Ringen stelt nieuwe woningen 23 Juni t/m 20 Juli in gebruik 7 Juli t/m 3 Aug. 1 kilogram SUIKER 16 Juni t/m 13 Juli 250 gram 100 gram 100 gram KAAS 30 Juni t/m 3 Aug. tocht tegen het bolsjewisme BONKAART DIVERSEN 7 Vtn 13 Juli een ei EIEREN v 2 k.g. 7 t/m 13 JuH abnormaal hoog BLOEMKAART 1 16 Juni t/m 13 Juli BOTER- OF VETKAART 30 Juni t/m 16 Juli BOTER 99. Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. MELKKAART MELK 1% liter 7 t/m 13 Juli VLEESCHKAART 60 gram KIP Of 10 t/m 17 JuB 75 gram SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD i 1 t/m 31 JuH ZET ZE IN PAREN! 05, 06. 07. 06 CENTR. VERWARMING L gas koloniën PETROLEUMKAART M EN O. Koken 2 liter 250 gram 250 gram 16 Juni t/m 10 Aug. 16 Juni t/m 10 Aug. HAARDEN en KACHELS J IDEM K In artikel 1. lid 3, sub b, van de beschik king dd. 3 Juli 1941, van den Secretaris- Generaal van het Departement van Op- 6. Duindigt 7. Stavoren 8. Amersfoort 9. Haarlem 10. Coevorden 11. Almelo Spaarne landbouw- hoogeschoo) Koppelpoort gist en spiritus Vrouwezand van Heutz- monument ververijen omroepbedrijf TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak THEE of KOFFIESURROGAAT RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.meelvlekken, of gort of gortmout of grutten GORT of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti MAÏZENA of sago of aard meel of puddingpoeder of puddingsaus- poeder met 100 gram zetmeel KALFS- of 250 gram op één bon 10 8 5 4 3 100 gram 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 35 gram 50 gram als boven 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 40 gram 250 gram 16 t/m 29 Juni extra t/m 13 Juli 30 Juni t/m 13 Juli extra t/m 27 Juli 19. Delft 20. Heiligerlee 15. Deventer 16. IJmuiden 17. Harderwijk 18. Utrecht BROOD of 1 rantsoen gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak 100 gram op één bon 50 gram 1 tube 1 pot 7 t/m 13 Juli (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen” 400 gram brood of 4 rant soenen gebak). G n t< E n ii E a v v Eieren Reserve Nieuwe bonkaart Algemeen E 3. C D ir te d: B hi ki O sl le te ki hi v; P d' N si ai d E n sl (f E 2; SCHEERZEEP Of SCHEERCRêME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). In bij elkaar behorende paren dan. Want onderstaande woorden zijn al, zoals je ziet, paarsgewijze gerang schikt, doch giet op de juiste wijze. Oordeel zelf maar. Bovenaan staat: Hoek van Holland aardappelmeel. Je zult het met me eens zijn, dat deze twee niet bij elkaar passen. De be doeling is dus de woorden te rang schikken in bij elkaar passende pa ren Laat de woorden in de eerste rij op hun_ plaats. Denk er om: elk woord slechte één maal gebruiken. Ik begin: Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. 31 December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brandst.: Eén eenheid turf: 01, 02, 03 05, 06, 07 01, 02, 03, 04 01. t.m. 11 1. Hoek v. Holland aardappelmeel 2. Terschelling 3. Hilversum 4. Beverwijk 5. Maastricht Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front deelt mede Dinsdagmiddag is er in Varsseveld. dank zij het ingrijpen van het Neder landsch Agrarisch Front, een ergerlijk ge val van dierenmishandeling aan het licht gekomen. Drie met varkens beladen wa gons stonden dien dag op het stations- emplacement van Varsseveld. De tropi sche temperatuur zorgde er voor, dat het in deze wagons waarin levende varkens opeengepakt waren niet om uit te hou den was. Den streekleider van het N.A.F., den heer B. Diepehbroek, kwam deze die renmishandeling ter oore en hij stelde zich met het hoofdkantoor van het N A.F. in den Haag in verbinding, dat direct machtiging tot ingrijpen verleende. De heer Diepenbroek begaf zich hierop met een tweetal helpers naar het station. De wagens werden geopend. Een ondragelijke stank kwam er uit. De varkens lagen als versuft door elkaar. Twee er van bleken als gevolg van de hitte gestikt te zijn en waren voor de consumptie ongeschikt. Een ander beest was er zoo slecht aan toe. dat het alleen door een onmiddellijke noodslachting nog voor de consumptie kon worden gered. De overige varkens werden met veel moeite uitgeladen en naar het waaggebouw te Varsseveld overgebracht, waar zij met behulp van groote hoeveel heden water een bee|jp op hun verhaal kwamen. Het is komen vast te staan, dat de wa gons ’s morgens om half werden geladen. Inplaats van ze nu achter een personen trein te haken, zooals bij dergelijke weersomstandigheden noodzakelijk was, liet men de varkens aan' hun lot over. Zooals te begrijpen valt, veroorzaakte deze zaak in het dorpje Varsseveld groote opschudding en heeft men daar van zeer nabij kunnen zien, dat toen de Nederland- sche boerenleider Roskam, Zaterdag j.l. op den boerenlanddag te Rolde verklaar de: ,,Het N.A.F neemt van heden af wel bewust de leiding in de voedselvoorzie ning van ons land op zich”, hij geen woord te veel heeft gezegd. Het N.A.F. greep eenige dagen later reeds radicaal in, redde vele varkens van den verstik kingsdood, hierdoor een einde makend aan een hemeltergende dierenmishande ling. Het Nederlandsche volk mag zich ge lukkig prijzen, dat, wanneer de officieele instanties, die op het oogenolik de voed selvoorziening op papier nog in handen hebben, uit onkunde, gebrek aan verant woordelijkheid of onwil een goeden gang van zaken in deze voedselvoorziening in den weg staan, de mannen van het N.A.F er zijn, en waar het maar mogelijk is, hun invloed en hun werkkracht aanwen den om alles weer in goede banen te brengen. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed meet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. hi V sl P' d< v< ei de gi g' RUND- KALFS- VARKENS- PAARDEN- of SCHAPEN- VLEESCH of VERDUURZAAMDE GANS, KALKOEN (been inbegre pen) in blik of glas Of VERDUURZAAMDE EEND of 1 half rantsoen vleeschwaren kundige wordt erkend. Onder verzamelin gen van particulieren worden niet verstaan de handelsvoorraden van antiquairs en kunsthandelaren. Ten einde bedoelde erkenning te verkrij gen, dient belanghebbende zich, met ver zoek om toezending van een model IV, vóór 15 Juli 1941 te wenden tot den Bur gemeester (adres: Afdeeling „Bevolking, Verkiezingen en Burgerlijke Stand”. Gou- denregenstraat 36). Zoodra belanghebbende bedoeld model IV heeft ontvangen, dient hij dit formulier in te vullen en terstond terug te zenden aan genoemd adres. 2244 16 Juni t/m 10 Aug. 16 Juni t/m 10 Aug. voeding. Wetenschap en Cultuurbescher ming, is de mogelijkheid geopend, dat voorwerpen, deel uitmakende van verza melingen van gods- en gasthuizen en van andere particuliere instellingen of perso nen. die niet in den vanwege het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in 1938 uitgegeven gids: „De Nederlandsche Musea” worden vermeld, niet behoeven te worden ingeleverd, mits zoodanige verzameling ten minste 50 stuk ken omvat en door den hoofdmuseumdes- k.g. kg. k-g. k.g. een gevolg kan zijn van den oorlog, wordt haar werkzaamheid des te actueeler. Want dit verzuim kan de gemeenschap van ons volk, waarvan .de toekomst is gebaseerd op vele levenskrachtige kinderen, bena- deelen. De practische wegen, die de N.S.V.- jeugdzorg bewandelt om deze benadeeling van de gemeenschap vroegtijdig en gron dig te weren en om tevens ook het levens geluk van het kind en zijn familie te be schermen zijn de kinderverzorging, het voogdijschap, het beschermende toezicht, de vrijwillige hulp, bij de opvoeding, of de door haar beheerde talrijke jeugdver- blijven. Zij draagt het hare toe bij om on danks den oorlog ieder begin van een ge vaar voor de jeugd en de verwaarloozing van de jeugd reeds in de kiem te smoren en te vernietigen. moet plaats vinden, dienen nauwkeurig te .worden omschreven 2201 Met net oog op het spoedeischende ka- rakter zullen de antwoorden zoo kort mogelijk worden geformuleerd en wor den gesteld op den brief van den ver zoeker De indiening van een verzoek om inlich tingen ontheft den verzoekers niet van zijn verplichting gevolg te geven aan de hem toegezonden oproeping. Het (de) betref fende voorwerp(en) zal (zullen) ter ver zamelplaats aan den ambtenaar moeten worden getoond. In de verzamelplaats zal worden beslist of inlevering zal moeten geschieden. Voorloopig uitgesteld In het besluit van de secretarissen- generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming en van Binnenlandsche Zaken van 25 Maart 1941 (Ned. Staatscourant 28/29 Maart 1941. no 62) is in artikel XII onder meer bepaald, dat met ingang van 1 Sep tember 1941 het aantal bijzondere kweek scholen, dat voor Rijkssubsidie in aan merking komt, kan worden verminderd. Tengevolge van in voorbereiding zijnde onderwijsmaatregelen, waarover binnen kort mededeelingen volgen, moest van de opheffing van deze kweekscholen voor loopig worden afgezien. Uitdrukkelijk wordt hierbij opgemerkt, dat van een definitief afstel van de opheffing van een aantal bijzondere kweekscholen geen sprake is. Velen zullen deelnemen aan den kruis- Betreffende het Nederlandsche Vrijwil, ligerslegioen ontvingen wij nog het vol gende bericht Zooals in verscheidene andere West. Europeesche landen, overtreft ook in ons land de geestdrift voor dienstname bij de Waffen S.S. verre de verwachtingen. Ook voor het Nederlandsche vrijwilligers legioen stroomen de aanmeldingen binnen aan het adres Stadhouderslaan 132, den Haag. Honderden Nederlanders begrijpen in dezen tijd, dat zij niet langer werkloos mogen toezien bij de groote beslissing, welke thans in het Oosten van Europa wordt uitgevochten, de beslissing tegen of voor het bolsjewisme, voor of tegen het vaderland, voor of tegen God, volk en kerk. Uit zeer bevoegde bron vernemen wij intusschen, dat niet alleen burgers en oud.militairen zich bij honderden op geven, maar ook een groot aantal mei. dingen gekomen is uit de rijen der mare chaussee. Zoo groot was onder de mare chaussee de geestdrift voor deelname aan den kruistocht tegen het bolsjewisme, dat ruim 600 man zich hebben aange meld. Deze 600 man zullen in korpsver. band, onder eigen officieren, binnenkort vertrekken en vnl, ordedienst verrichten. Wij zullen den juisten datum van ver trek nog mededeelen. ste jaar zoo zeide hij ben ik vele malen hier geweest om met de plaatse lijke autoriteiten en met de belanghebben den besprekingen over de beste oplossing voor de tallooze moeilijkheden, welke in verband met den herbouw gerezen waren, te voeren. Maar u zult begrijpen, dat ik nog nooit met zooveel animo de reis naar deze plaats heb gemaakt als vandaag, nu wij er getuige van zijn, hoe ons werk tot wezenlijke resultaten heeft geleid en hoe de gedachten en besprekingen in daden zijn omgezet Het groote publiek heeft stellig geen voldoende besef van de vele vraagstuk ken, waarvoor een oplossing gezocht moet worden, alvorens met den herbouw van verwoeste plaatsen en stadswijken begon nen kan worden. Voor het publiek in wij den kring begint de wederopbouw immers pas te leven, indien op de plaatsen, waar eenige maanden geleden nog puinhoopen waren, thans gebouwen en huizen gaan verrijzen. En dit is gelukkig thans op vele plaatsen'in ons land, waar het oorlogsge weld zijn sporen heeft nagelaten, het ge val. Dit stemt tot voldoening. Nog grooter is onze voldoening echter, als wij komen in die gemeenten, waar de huizen niet al leen boven den grond zijn, doch waar de herbouw reeds zoover gevorderd is, dat woningen door de burgerij bewoond kun nen worden en dit is thans in Scherpen zeel het geval Spr. gaf uiting aan de hoop, dat de toekomst voor Scherpenzeel nog veel goeds moge brengen, dat het kwade, dat men in het verleden over zijn hoofd heen heeft zien gaan, vergeten mo ge worden en dat men zich met onge schokt vertrouwen zal wijden aan de ont wikkeling van deze gemeenten, waarvan de stijgende welvaart het bewijs moge zijn van de vastberadenheid barer be volking. Een boete van 15.000 Een firma te Amsterdam, welke frames, rijwielen en carriers fabriceert, en in rij- wielonderdeelen handelt, is in het afge- loopen jaar bij haar prijsbepalingen her baaldelijk in conflict gekomen met de prijSsvoorschriften. Bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart aan gevraagde prijsverhoogingen werden reeds voordat zij goedgekeurd waren, aan de clientele in rekening gebracht, wat in strijd is met de daarvoor geldende regels. Voor zoover de aangevraagde prijsver hoogingen werden toegestaan, kon het de partement echter geen toestemming geven de opslagen met terugwerkende kracht te berekenen. Evenwel werd het teveelbere- kende slechts ten deele en in het geheel niet aan de afnemers gerestitueerd. Ook vonden grootere prijsverhoogingen plaats dan door de bevoegde instanties waren gesanctionneerd. Bovendien waren in zekere gevallen de leveringscondities na Mei 1940 ten nadeele van de koopers gewijzigd. De firmanten D. zagen zich wegens deze overtredingen van de prijzenbeschikking 1940 no, 1 door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam veroor deeld tot een boete van 15.000. Bij het vaststelling van deze boete werd rekening gehouden met de onrechtmatig verkregen winst In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat slagers aan het publiek runder- en varkensbeenderen verkoopen tegen prijzen, welke moeten worden geacht. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandapht op. dat ook voor den ver koop. van beenderen de bepaling geldt, dat niet mag worden verkocht tegen prij zen. welke die van 9 Mei te boven gaan. Overtreders van die voorschriften zul len zich vóór de inspecteurs voor de prijs beheersching te verantwoorden hebben. 1 EENHEID te gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraclet steen kool, industrie- of eierbriketten. 2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook cokes). 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesbries of cokesgrute. 175 k g. fabrieksturf. 195 k.g. persturf (300 stuks). 275 k.g. Peel-turf. 200 k.g. baggerturf (450 stuks). ook schielijk hebben omge doopt in IJselmeer. De Kaspische zee evenwel staat niet in open verbinding met andere zeeën en zou dus, volgens sommigen, met meer recht „het Kaspische meer” genoemd kunnen worden. 6. De getijden „eb en vloed" worden teweeg gebracht onder invloed van de maan en de zon De maan voorop, omdat deze de voornaamste bedrijver is. Mijn ruimte laat helaas niet toe dit nader uiteen te zetten. 7. Op sommige plaatsen is het verschil tusschen eb- en vloed- hoogte enorm. Nemen we als voorbeeld de golf van St. Michel op de Fransche kust. Hier treed een eb en vloed- verschil op van maar liefst 16 meters! 8. Skagerrak en Golf van Biscaje hebben nogal ’n kwade naam in de wereld der varenden. 9. Of de Noorse fjorden diep zijn? Ja. En of ze lang zijn? Sommige meer dan 200 km. (Den HaagLeeuwarden). 10. De Sont heeft een breedte van 4 km. Jaarbeurs jam draverijen klokken, gieterij Brandaris koek Nwe. Waterweg aardbeien bokking aardewerk fabrieken 12. Groninger Veen» vischafslag koloniën 13. Wageningen 14. Eist 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelik vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of at- val van turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h± Op het verzoek van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale om voor de jeugd herbergen gedurende de zomermaanden grootere hoeveelheden voedsel beschik baar te stellen, heeft-het Centraal Distri butie Kantoor thans gunstig beschikt Bij het nemen van deze beslissing heeft men zich laten leiden door de overweging, dat vele jeugdherbergen momenteel ge sloten zijn voor het trekkersverkeer. Winkelpand geopend Na deze toespraak opende dr. ir. Rin gers op symbolische wijze het reeds ge noemde winkelpand. Vervolgens werd het nieuwe gebouwtje van de P.T.T bezich tigd, waarbij ir. Bos, inspecteur der P.T.T. te Arnhem, enkele hartelijke woor den sprak. Vervolgens werd een wande ling door het dorp gemaakt en werden verscheidene nieuwe en nog in aanbouw zijnde arbeiderswoningen in oogenschouw genomen. Ook waren dr. ir. Ringers en zijn medewerkers aanwezig bij de eerste steenlegging van de nieuwe bewaarschool en van het restaurant ,,De Witte Hole- voet”, dat aan den Westelijken ingang van het dorp zal verrijzen. Bij deze laat ste plechtigheid vertolkte de heer van Heuven Goedhardt den dank der gemeen- tenaren van Scherpenzeel jegens den al gemeen gemachtigde voor den wederop bouw en zijn staf van medewerkers voor den arbeid, welken zij voor den zoo snellen wederopbouw van Scherpenzeel in het al gemeen en voor den steun aan de directe slachtoffers van het oorlogsgeweld in deze gemeente in het bijzonder, hebben verricht. Scherpenzeel, een der plaatsen in Ne derland, welke door het oorlogsgeweld van Mei 1940 naar verhouding het zwaarst heeft geleden van de 500 huizen wer den er 475 beschadigd, waarvan 80 geheel verwoest is uit haar asch herrezen. Gisteren vierde het dorp feest In het midden der dorpelingen was de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A- Ringers, met velen van zijn naaste medewerkers en talrijke andere autoritei ten, tot wie behoorden vertegenwoordi gers van het departement van Financiën en van de Grebbe-commissie. alsmede het gemeentebestuur van deze plaats en vele anderen, die bij den wederopbouw van door oorlogsgeweld getroffen deelen van ons land zijn geïnteresseerd. Zij allen wa ren op het nieuwe, ruime Kerkplein teza men gekomen. De dorpsfanfare speelde vroolijke marschen en van vele huizen waaiden nationale vlaggen. Deze feest stemming in het dorp had een zeer bij zondere reden. Dezen dag immers werden de eerste, op de puinhoopen van de oude, geheel nieuw opgebouwde woningen en winkels in gebruik genomen en het was dr. ir. Ringers, die deze uitzonderlijke plechtigheid op symbolische wijze ver richtte, door met een grooten bronzen sleutel, voorzien van het wapen van Scherpenzeel, een winkelperceel op het Kerkplein te openen. Kort tevoren waren de belangstellenden in het gemeentehuis door den burgemees ter, den heer K. van Hoytema van Konij nenburg. verwelkomd. Het geheele dorp was op het Kerkplein bijeengekomen om van deze bijzondere plechtigheid aan den voet van het in oud-Romaanschen stijl op getrokken en thans geheel gerestaureerde kerkgebouw, dat eerst nu goed tot zijn recht komt, getuige te zijn. De genoodig- den werden op dezelfde plaats allereerst toegesproken door den gedelegeerde voor den wederopbouw te Scherpenzeel, den heer A. H. Brederoo, waarna dr. ir. Rin gers het woord nam, om in een korte rede te wijzen op dezen vreugdevollen dag, nu wederom een nieuwe mijlpaal in de» geschiedenis van den wederopbouw van deze gemeente is bereikt. In het laat- Naar aanleiding van het bezoek dat Oberbefehlsleiter Erich Hilgenfeldt. leider van het hoofdbureau voor volkswelvaart, op het oogenblik aan Nederland brengt, geven wij onzen lezers een overzicht over het groot-Duitsche opvoedings- en verzor- gingswerk van de N.S.V. De afschuwelijke onthullingen, die den Duitschen soldaat bij hun opmarsch in de Sovjet-Unie een kijk hebben gegeven op de sociale ellende, waaronder vooral de jeugd heeft te lijden, doen het gewenscht voorkomen den blik te richten op den arbeid der Duitsche N.S.V op het gebied der jeugdhulp. In nauwe samenwerking met „moeder en kind” en vrouwenorganisaties streeft de jeugdhulp der N.S.V. er naar reeds vroeg de gevaren, die de jeugd bedreigen, af te wenden. Verder wordt samengewerktmet de Hitler-Jugend, met de scholen, de arbeidsbureaux en alle organen van partij en staat, welker zorg zich tot de jeugd uitstrekt. Vooral wordt toezicht geoefend op alle gelegenheden waarvan het bezoe ken voor kinderen zonder geleide gevaren met zich kan brengen (onder meer dans- lokalen, schiettenten en dergelijke lokalen, waarvoor entree wordt geheven). Het vraagstuk van de verwaarloozing der jeugd heeft door den oorlog een bijzondere beteekenis gekregen. Weliswaar werden ook vroeger aanwijzingen op dit gebied gegeven, maar het rekening houden met parlementaire wenschen en de verbrokke ling der rechtspraak door de bevoegdheid der verschillende landen en de versnippe ring van de jeugdzorg, zoowel van den staat als van particulieren, verhinderden het op werpen van een werkelijken be- schermingsmtiur tegen de verwaarloozing der jeugd. Door den doelbewusten arbeid van de jeugdhulp der N.S.V. kende men bij het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog de gevaren zeer goed, hetgeen beteekent, dat men ze reeds voor de helft overwon nen had. Thans heeft de geheele jeugd een krachtige leiding en opvoeding. Zij staat geheel anders tegenover alle oorlogsge beurtenissen en is sterker dan ooit. De maatregelen van de jeugdzorg liggen ech ter in de handen van een paar instanties die nauw samenwerken. Zij waken er voor, dat de in ieder volkslichaam nu een maal steeds aanwezige jeugdige personen, die moreel niet geheel in orde zijn, door hun voorbeeld andere jeugdige personen met zjch medesleepen. Zij waken er ech ter nog meer voor, dat jeugdige personen door de bestaande oorzaken aan het wan kelen raken en struikelen Het optreden van de N.S.V. is erop gericht om ieder lid met een onbesproken gedrag van de volk- sche gemeenschap, dat door de een of an dere oorzaak een misstap dreigt te be gaan, door haar hulp te steunen, opdat de ring der gemeenschap niet door een schadelijk lid benadeeld of verbroken kan. worden. In bijzondere mate geldt deze hulp dfe moeders en kinderen van het Duitsche gezin. Door middel van een groot aantal mede werkers wordt de N.S.V. nauwkeurig op de hoogte gehouden van alle gevaarlijke verschijnselen in het gezin zelf. Alleen reeds door het feit, hoe of een kind dat in de N.S.V. bewaarplaatsen komt, eruit ziet, de hygiëne, de verzorging en de kleeding geven een inzicht in de opvoe- dingsprestaties van een moeder. De mede werkers van de leeraren van de N.S.V.- jeugdzorg geven een rapport over den toe stand in een gezin, wanneer zij b.v. con- stateeren, dat de knaap niet altijd op tijd komt, dikwijls heelemaal niet aanwezig is, geen ontbijt meebrengt, dat het meisje X. er onverzorgd uitziet, weinig kan prestee- ren en geen belangstelling heeft voor het onderwijs en nog meer dingen, die aan een goeden opvoeder veel verraden. Ofde N.S.V.-districtsleider weet te rapportee- reri, dat in het gezin Z„ waarvan de kost winner aan den Westwal staat, de kin deren, de moeder boven het hoofd zijn gegroeid, hun werkzaamheden niet ver richten of op school dikwijls ontbreken en des avonds te laat thuis komen. Uit het overvloedige materiaal, dat de N.S.V. dagelijks doorleest, kan zij af lei den, hoe zij haar werkzaamheden moet organiseeren. Gelukkig heeft zij in de meeste gevallen slechts een opvoedende taak. Slechts in enkele gevallen echter maakt zij een actief gebruik van haar jeugdhulp, wanneer zij n.l. constateert, dat de primaire opvoedingsfactor in het leven van een kind, het ouderlijk huis, zijn plichten niet nakomt. Daar dit niet nakomen van de plichten. Alsmede voor amusementsartisten en beroepssportlieden Ter aanvulling van het in de dagbladen van 8 Juli 1941 gepubliceerde omtrent de zevende uitvoeringsbeschikking loonbe lasting 1940 dient de aandacht te worden gevestigd op artikel 3 van deze beschik king, waarin wordt bepaald, dat op de loonbelastingkaarten voor de in artikel 1 bedoelde personen geen aanteekening overeenkomstig artikel 13 en 14 van het besluit op de loonbelasting 1940 wordt gesteld. De reeds op de kaarten gestelde aan- teekeningen omtrent aftrek der kosten tot verwerving, persoonlijke verplichtin gen en buitengewone lasten vervallen dus met ingang van 15 Juli 1941. Voorts bepaalt het artikel, dat de hier te lande wonende personen als hierboven bedoeld steeds een aanslag in de inkom stenbelasting wordt opgelegd, waarbij de ingehouden loonbelasting wordt ver rekend. Voorts bepaalt het artikel, dat de hier te lande wonende personen als hierboven bedoeld steeds een aanslag in de inkom stenbelasting wordt opgelegd, waarbij de ingehouden loonbelasting wordt ver rekend. 1. De gemiddelde diepte van de Noordzee is 94 meter. 2. Ook de Noordzee heeft on diepe gedeelten, waar aanzien lijk minder water staat dan 94 meter. Weliswaar is hier de diepte ook nog wel zodanig, dat deze „ondiepe” plekken geen hinder opleveren voor de scheepvaart, maar ze zijn er dan toch. Een van de meest bekende is de Breeveertien, een gebied van 3500 km2, waar 14 va dem water staat (23 a 24 m.) 3. Neen. 4. Ja en neen. Het water van de Witte Zee is niet wit van kleur, maar toch is deze naam toepasselijk, omdat gedurende het grootste deel van het jaar deze zee en de daaraan ge legen haven Archangel wegens ijs gesloten te voor de scheep vaart. 5. Van een zee verwachten we, dat hij In directe open ver binding staat met andere zeeën of oceanen. Vandaar dat wij onze Zuiderzee na het tot stand komen van de afsjuitdijk AARDAPPELEN Nederlandsche Aannemersbond Gistermiddag is te Arnhem de alge- meene vergadering gehouden van den Ned. Aannemersbond en patroonsvereeni- ging voor de bouwbedrijven in Neder, land. De voorzitter, de heer G. Elfferich, wees in zijn openingsrede op de vele moeilijke vraagstukken voor de bedrijven. Medegedeeld werd, dat bij het bestuur was ingekomen een verzoek van de ar beidersbonden om loonsverhoogingen van drie tot vijf cent per uur. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werd de bondsvoorzitter herkozen, terwijl tot leden van het cagelijksch bestuur werden ge kozen ir. J. J van der Wal. alhier. H. A. Slagmolen, Utrecht. J. W. Hofstra, ’s-Heerenberg. T. W, Wieringa, Gro. Bingen. Zij, die. naar aanleiding van den inhoud van de Verordening No. 108/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, inlichtingen wenschen met betrekking tot de al dan niet inleve ring van metalen, kunnen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot den Burgemeester (Adres: Afdeeling „Bevolking, Verkiezin gen en Burgerlijke Stand” der Gemeente secretarie, Goudenregenstraat 36). Verstrekking van mondelinge of telefo nische inlichtingen vindt in geen enkel geval plaats. De voorwerpen, waaromtrent twijfel mocht bestaan of al dan niet inlevering

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6