H Haagsche Courant van Vrijdag 11 Juli 1941 2 De slag tegen den sluikhandel De inlevering metalen van ÏZ P i I o STADSNIEUWS Dieren in de warmte Uitzonderingen en voor kunst, antiquiteiten volkskunst i VOOR STEENEN BROOD Een der olifanten krijgt zijn douche VIERDE BEAD, PAGINA 1. DE VERZAMELPLAATSEN IN ONZE STAD PERSOONSBEWIJZEN EN VACANTIEGANGERS LEERKRACHTEN OVER HEEMKUNDE BEGRAFENIS VAN DEN HEER EN MEVROUW J. C. VAN DEN BERG- SCHIPPERS DEZE WEEK NAAR DE RAAPHORST Op stempeltocht met V. V. V. Interessante voordrachten in het Schoolmuseum Zeer groote belangstelling I OP VAN MAANDAG 14 JULI AF GEOPEND 1839 omgeving Polygoon) wie alle Oproeping straalsgewijze De oproeping geschiedt straatsgewijze. Dagelijks zal in de pers worden bekend gemaakt, welke straten, enz., den volgen den dag aan de beurt zijn. Zij, die in de betreffende straten wonen, verblijf hou den of gevestigd zijn en geen oproeping mochten hebben ontvangen, dienen zich op dien dag tusschen 3 en 4 uur ter ver zamelplaats, welke in de publicatie is aangegeven, te melden met medebrenging van de door hen in te leveren voorwer pen. In elke verzamelplaats is een deskun dige aanwezig, die beoordeelt of inleve ring al dgn niet moet plaats vinden. Ieder 17 AUGUSTUS KOMT DE LETTER C AAN DE BEURT De verplichting, om het persoonsbewijs in ontvangst te komen nemen, kan voor sommigen hun vacantieplannen doorkrui sen. Van het eerste kan slechts bij drin gende noodzaak, waartoe afwezigheid met vacantie niet behoort, worden afgeweken; het tweede is voor de meesten eveneens moeilijk te veranderen. Wie kunnen nu voor dit dilemma wor den geplaatst? Wij hebben voor onze stadgenooten ons daaromtrent geïnformeerd en het volgen de vernomen. .De uitreiking der persoonsbewijzen Is thans, o.a. in verband met de inlevering van koper enz., opgeschort tot 17 Augus tus a.s. Dan komt de letter C aan de beurt. Uit deze aanwijzing kan men zich ten naastenbij een idee vormen, wanneer men, na 17 Augustus, aan de beurt komt, subs, of men zich geheel vrij kari achten om met vacantie te gaan. legd. Spr. betuigde zijn erkentelijkheid, namens het gemeentebestuur van onze stad, voor het feit, dat het college van secretarissen.generaal zich bij deze plech tigheid heeft willen doen vertegenwoor digen en sprak woorden van troost tot de nabestaanden. ig te aoch In de aula Bij het betreden van de rouwkapel speelde de organist, de heer J. R. Grave- lotte, Gezang 273 „Beveel gerust uw wegen”. Nadat ds. Terlaak Poot een gedeelte uit de Schrift had voorgelezen, heeft mr. E. Heringa in opdracht van den burge meester van den Haag, aan den voet van beide kisten bloemstukken neerge. o. Wat moeten antiquairs en kunsthan delaren doen Goudenregenstraat 36, alhier). Op de en veloppe moet worden vermeld„Inleve ring van metalen”. De voorwerpen, waar omtrent twijfel bestaat of inlevering al dan niet moet geschieden, moeten nauw keurig worden omschreven. Te dezer plaatse wordt nog opgemerkt, dat de ver antwoordelijkheid inzake de al dan niet inlevering uiteindelijk bij de inleverings- plichtigen berust. ET heete zonnetje beschijnt óók den Dierentuin en de pinguins denken daar heel anders over dan het kameelengezin, de kakatoes en de struis vogels. Hetgeen begrijpelijk is, in aanmer king genomen hun streek van herkomst, die, al hebben ze er zelf geen weet van, hun een speciale uitrusting meegaf, hetzij ijs- dan 'wel zonproof. Wij hebben den heer van Dalen, wien de dierlijke have van den tuin is toever trouwd, gevraagd, hoe zijn pupillen het thans maken en als antwoord daarop voerde hij ons langs de hokken'en „wan delgebieden”, waar de exotische gasten verblijven. Gelijk gezegd, de pinquins zouden het wel wat koeler wenschen en de eendjes uit de arctische gebieden zijn dezelfde meening toegedaan. Hun imitatie-ijsgrot- jes, hoe aardig ook in den winter, blijken nu niet ten volle aan hun verwachtingen te voldoen, maar het vijverwater, dat nu wat vaker uit de dieptebron wordt ver- verscht, is heerlijk koel. De conditie van de vogels is best, zegt de heer van Dalen en als we nu direct even naar de olifanten gaan, kunnen we ze onder de douche zien staan. De badcel van de dikhuiden is de open lucht waar de oppasser de tuinslang van dubbel formaat hanteert en het duo zijn gelukkigste kwartier van den dag bezorgt. Een eind verderop huist het kameelen gezin, samen met de lama’s, den zebu- stier, de struisen en de geiten. De.kameelen, prachtig in de gladde don kergrijze huid, nu de voddige wintervacht er volledig af is, voelen zich van dit ge zelschap ongetwijfeld het prettigst. Het zand ip hun „buitenplaats” gloeit nu als dat der Sahara en droomerig herkauwend laten zij de heete zonnestralen op hun slordig afhangende bulten neerdalen. Ook de struisen is de warmte niet onwelkom en, ware er de tijd naar, dan zouden ze het nu kunnen .ondernemen om een ei van een kilo in het zand te depo- neeren. Op gevaar af overigens, dat de Tenslotte zij nog vermeld, dat het aan M departement van Opvoeding. Weten schap en Cultuurbescherming (Oostduin- kan 2 te ’s-Gravenhage, tel. 116390 inter- jWn. M M M) gevestigde bureau onder aiding van dr. H. E. van Gelder, uitslui- *n<i inlichtingen aan burgemeesters en ^Kiere autoriteiten verstrekt. Te.’s-Gravenhage zijn zoo wordt ons I van Gemeentewege medegedeeld over de geheele stad verspreid, 93 verzamel plaatsen ingericht Zij worden op Maan dag 14 Juli a.s., des voormiddags om 8 uur, geopend. De verzamelplaatsen wor den voor het publiek gesloten om 4 uur n.m. Vóór 10 Augustus 1941 moet de in levering van de daarvoor in aanmerking komende metalen zijn beëindigd. De inleveringsplichtigen, dat zijn de hoofden van gezinnen, de hoofden van samenwoningen, alsmede alle afzonderlijk levende personen, zooals dienstboden, kostgangers en kamerbewoners, zullen schriftelijk worden uitgenoodigd te ver schijnen in de voor hen aangewezen ver zamelplaatsen. Een ieder moet aan de op roeping voldoen op het voor hem aange geven uur. Verschijning in persoon is- niet bindend voorgeschreven. De moge lijkheid bestaat zich door een ander te doen vertegenwoordigen. Ziekte, verblijf elders of anderszins gelden niet als reden van verhindering. Op ingekomen brieven, houdende, dat men gedurende een be paalden tijd met vacantie is of dat men wegens ziekte niet kan komen, wordt geen acht geslagen. Met verzoeken om op een bepaalden dag in de gelegenheid te worden gesteld ter verzamelplaats te ko men, kan, om redenen van organisatori- schen aard, geen rekening worden gehou den. Op de niet-voldoening aan de ver plichting tot inlevering zijn hooge straf fen gesteld. bloemstukken lagen, zooals van het ge meentebestuur en den raad van Wierden en van het gemeentepersoneel deger ge meente, onder de tonen van Psalm 116 grafwaarts gedragen. ■pier heeft ds. Terlaak Poot de Begra. fenisliturgie gelezen en het Onze Vader gebeden. Een zwager, de heer A. Schippers Czn„ heeft voor de belangstelling dank gezegd. Men schrijft ons van de zijde van V.V.V.: Het is in dit land altijd moeilijk om in een krant over het weer te schrijven. Als men noteert„het is mooi en zon nig” dan strookt dit op dat oogenblik met de feiten maar straks, als het blad uitkomt, kan het wel hagelen of sneeu. wen. Met eenig risico zij daarom vast gesteld, dat het nu toch wel jiet meest uitgezóchte weer is voor den Stempel tocht, welke V.V.V. „’s-Gravenhage” or ganiseert, teneinde de menschen er toe te brengen- hun eigen omgeving wat beter te leeren kennen. Gistermiddag is in het museum aan de Hemsterhuisstraat een interessante voor dracht gehouden voor- leerkrachten bij het Onderwijs, over den groei van den Haag. Mr. dr. A. Buriks, chef van de afdee- ling Onderwijs heeft in een inleidend woord de bedoeling van dezen middag uit eengezet. Er zullen op de scholen opstel- Aanwijzingen van dr. H. E. van Gelder Dr. H. E. van Gelder, die als ondervoor zitter der Rijkscommissie van advies in zake de musea belast Is met de leiding van de keuring van metalen voorwerpen van kunst-, historische of wetenschappe lijke waarde, welke niet behoeven te wor den ingeleverd, geeft de volgende aan wijzingen l Wat moet de particulier doen? 1. Zijn bezit aan koperen, bronzen en tinnen voorwerpen voor zoover deze niet nagelvast zijn of grootendeels uit ander materiaal bestaan, of in gebruik en onvervangbaar zijn nagaan, om te zien, a) welke voorwerpen moéten worden in- geleVerdb) of hij voorwerpen bezit, die wel moeten worden aangemeld, doch niet behoeven te worden ingeleverd; of hij voorwerpen bezit, welke zoowel van aan melding als van inlevering vrijgesteld zijn (zie d). 2. Wachten op de oproeping door den burgemeester om voorwerpen te komen inleveren. 3. Heeft hij stukken onder zich, behoo- rendé tot de onder 4 genoemde soorten, dan behoeft hij deze niet met de andere in te leveren, maar dan vraagt hij, als hij verschijnt op de oproeping van den bur gemeester, een formulier II. Hierop vult hij thuis deze stukken in, met opgave van de reden waarom hij meent, dat zij vrij van inlevering zijn. 4. Voor vrijheid van inlevering komen in aanmerkinga. zaken van kunstwaar de (oud en nieuw)b. zaken van ge schiedkundige waarde (oud en nieuw) d. antiquiteiten, dat wil zeggenvoorwer pen van cultureele waarde, ouder dan circa 75 jaare. naar kunstenaarsontwerp of onder kunstenaarstoezicht uitgevoerd handwerk van, jonger datumf. in brons of ander metaal gegoten beeldhouwwerk (ook bijzondere penningen) van bekende kunstenaars- g. waardevol volksgoed, volkskunst ;'h. waardevolle oude en nieu we niet-Europeesche (o.a. Indische) kunst en volkskunst. 5. De ingevulde formulieren moeten binnen acht dagen bij den burgemeester worden terugbezorgd. 6. Daarna wacht hij af, tot hij de be slissing van den museumdeskundige die het recht heeft om bij den aanvrager de sangemelde voorwerpen te komen be-1 zichtigen bij den burgemeester in ont - vangst kan nemen. 7. Voor inlevering komen dus wel in aanmerking, namaakantiek, fabriekmatige niet door kunstenaars ontworpen voorwer pen en vaak ten onrechte als kunstnijver heid beschouwd, Indische Chineesche of Japansche bazaar-artikelen en dergelijke. Ook natuurlijk oude voorwerpen zonder cultureele waarde. zebu-stier, die zijn wandelingen steeds buiten de lage afzetting en vlak langs de scheidingsgracht pleegt te maken, er in een dolle bui zijn pooten op zet. De lama’s en geiten zoeken de schaduw der forsche kastanjes en het berenpaar, in zijn kuil in den tuinhoek, heeft zich teruggetrokken in de koele steenen hok ken, die het alleen verlaat om een voet bad te nemen in het piasvijvertje in de loopkooi. In de roofdierengalerij geeft de forsche. Abbessjvnische leeuw het voorbeeld, hoe zich in de warmte te gedragenzooveel mogelijk slapen, weinig misbaar en, vóór alle dingen, zoek de koelte. Vandaar, dat het nachthok meer in trek is dan het tuintje buiten. De eetlust laat nog niets te wenschen over en om dat te demonstreeren worden eenige manden aangedragen met zeer ver leidelijk uitziende bouten, die onder de tralies worden doorgeschoven. Een kwar tiertje later knagen de leeuw, de leeuwin nen en de tijgers, de panters enz. op de naakte botten. Tenslotte voert de heer van Dalen ons naar ’t tehuis van zijn kleinste en talrijkste gasten in den tuin, de bijen, waarvan er nu verscheidene volken de strooien kor_ ven en nestkasten bezet hebben. Het be kende bijenhuis, dat men vlak bij de ka- meelen vindt, heeft dit voorjaar een gron dige verandering ondergaan. Wat we hier hebben, aldus de dieren chef, is uniek in ons land en we boeken er veel succes mee. Talrijke scholieren komen er in klasseverband een aanschou welijke les in natuurlijke historie opdoen. Zij zien er de bijen, achter glasplaten, werkzaam bij het bouwen van de honing- en broedcellen in de raten. Het heele kunstige bouwwerk, dat in de korven ont staat, ziet de toeschouwer onmiddellijk onder zijn oogen ontstaan. Het bijenhuis is een attractie van betee- kenis in den Dierentuin. Men verzuime het niet. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen is gistermiddag, onder zeer grooté belangstelling, ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer J. C. van den Berg, oud-burgemeester van Wierden (O.) en van zijn echtgenoote, mevr. F. M. van den Berg-Schippers, die beiden door een droevig ongeval om het leven zijn gekomen. Ook uit de gemeente, waarvan de heer van den Berg ruim 37 jaar aan het hoofd heeft gestaan, was de belangstel ling groot. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig de heeren jhr. J. J. F. Sandberg, namens het college van secretarissen- generaal, mr. E. Heringa, wnd. chef van het kabinet van den burgemeester, W. Zeeuw, burgemeester van Rijssen, ir. M. J. Ijzerman, burgemeester van Wage- ningen en oud-voorzitter van het water schap de Regge, ds. K. van de Pol, Ned. Herv. predikant alhier, voorheen te Wier den, ds. W. L. Mulder, Ned. Herv. predi kant te Veenendaal, A. Albarda, oud-bur gemeester van Vriezenveen, de inspec teur van politie 2e klasse A. van den Dool en de adj ..inspecteur van politie C. J. F. Wesbrik, beiden alhier, ds. L. D. Terlaak Poot, Ned. Herv. predikant al hier, het bestuur van het waterschap de Regge, t.w. mr. A. C. Knook, uit Almelo, voorzitter, W. R. Heyt, uit Almelo, secre taris, ir. D. A. van Aalderen, Almelo en J. Banis, lid v^n het dagelijksch bestuur, S. B. de Haas, voorzitter van de muziek vereniging „Harmonie” te Wierden, G. W. Maat, gemeente.ontvanger van Wied den, J. Vixsebosse, gemeente.architect van Wierden, J. G. Polman, namens de ambtenaren der Wierdensche secretarie, J. W. Rutgers, hoofdopzichter van Wier, den, de chef-veldwachter dezer gemeente J. J. van Langevelde, J. G. Goedhart, di. recteur van de Wierdensche exportslach- terij en zeer vele anderen. In den stoet kwamen met de familie mededs. P. v. d. Staay, Ned. Herv. pre dikant te Enter, J. W. 'Wolthuis, wethou der, namens het gemeentebestuur van Wierden en J. H. Bulten, oud-burge meester van Blokzijl. ontvangt een bewijs, waaruit blijkt, hoe veel het gewicht bedraagt van de ingele verde voorwerpen. Zoo spoedig mogelijk, doch nè 10 Augustus 1941, zullen de ver goedingen worden uj.tbetaald op vertoon van bedoeld bewijs. Te zijner tijd zullen daaromtrent mededeelingen in de pers verschijnen. Bij de oproeping, die ieder inleverings- plichtige ontvangt, is een formulier ge voegd, bevattende tal van aanwijzingen. Het antwoord op vele vragen, welke bij het publiek reeds zijn gerezen of nog mochten rijzen, is daarin gegeven. Deson danks is ten gerieve van het Haagsche publiek de gelegenheid geopend, schrifte lijk (in geen geval mondeling of telefo nisch) om inlichtingen te verzoeken. De brieven moeten worden gericht tot den Burgemeester van ’s-Gravenhage, (adres twee inspecteurs aanwezig zijn een categorie menschen, die terwille van enkele dubbeltjes winst hun onsje thee of koffie aan. bedrijvers van .sluikhandel ver- koopen. Wij willen dit artikel besluiten met de vermelding van enkele sluikhandelzaken. Een waterstoker en kolenhandelaar be schikte over een partij koffie van 170 k g. De koffie-was van zeer slechte kwaliteit, 'doordat zij verkeerd gebrand was. Waar schijnlijk was dit dus geschied door iemand, die daarvan in het geheel geen verstand had. De partij werd verkocht aan een winkelier in Rotterdam, A., te gen een prijs van f 3 per k.g. Toen A. de partij thuis onderzocht, kwam hij al gauw tot de ontdekking, dat 20 k.g. van deze partij geheel waardeloos was, aangezien de koffieboonen totaal verbrand waren. De overige 150 k.g. verkocht hü tegen 6.25 per k.g. aan een derden persoon, B. B. leverde de partij a f 8.25 per k.g. aan C. , die voor, dit koopje zóó dankbaar was, dat hij B. nog 17.50 extra betaalde. C. verkocht op zijn beurt de koffie aan D. voor den prijs van f 8.75 per k.g. C. was zoo gelukkig voor 60 k.g. van de partij een kooper te vinden in den persoon van een schipper, die er 10 per k.g. voor betaalde. De schipper trachtte er klanten voor te vinden, het geen hem niet gelukte, aangezien de koffie van een dusdanige kwaliteit was, dat ze niet te gebruiken was. De schipper wist dan ook niets beters te doen, dan de koffie weer terug te geven aan C., die naar hij den rechter verklaarde, meer dan genoeg van het geval had en de 60 k.g. in den vuilnis bak deponeerde, De overige 90 k.g. wilde hij weer terug gaan brengen aan B. Op zijn weg naar diens huis is hij echter tegen de lamp geloopen, met het gevolg, dat de geheele zaak aan het licht kwam. Zij is kenmerkend voor het wezen van den sluikhandel. Een partij goederen, waardeloos geworden door verkeerde be handeling, gaat van hand tot hand, allerlei -personen trachten er wat aan te verdienen, men onderzoekt niet eens of de waren wel deugdelijk zijn en betaalt er fantastische prijzen voor, aangezien men meent, dat er toch wel koopers voor zijn. Onwillekeurig denkt men bij dit geval aan den beruchten windhandel uit de achttiende eeuw. Het behoeft geen betoog, dat zij, die betrokken waren bij den handel in de ondeugdelijke koffie, flinke boete opliepen. Een winkelier te Leiden verkocht 10 k.g. peper a 9 per k.g., terwijl de nor male prijs ongeveer 4 bedraagt. De peper werd aan een derde verkocht voor 10 per k.g. Ongetwijfeld zou de prijs door den tusschenhandel nog met enkele guldens gestegen zijn als de politie op dat moment niet ingegrepen had. Het 'opmerkelijke is, dat de sluikhandel dik wijls bedreven wordt door menschen, die geheel niet tot de branche behooren, waartoe de artikelen gerekend worden. Zoo is men in Twente een vrij uitge- breiden clandestienen handel in koffie, thee, spek en textielgoederen op het spoor gekomen. De hoofdschuldigen ble ken twee handelaren in kippenvoer te zijn. Het schijnt, dat men bij den sluik handel alle voorzichtigheid, welke men bij hef koopen van artikelen nu eenmaal betrachten moet, uit het oog verliest. Men betaalt groote bedragen voor waren, welke men óf in het geheel niet óf zeer vluchtig onderzocht heeft aan personen, die men niet kent en vart wie men slechts vermoeden kan, dat zij het met de waarheid niet zoo nauw nemen. Deze roekeloosheid is eenerzijds te wijten aan het feit, dat er nog steeds menschen zijn, die bereid zijn zeer hooge prijzen te be talen, anderzijds aan het feit, dat de be drijvers van den sluikhandel zeer goed! weten, dat in het geheele land de controle, 'steeds scherper wordt, Zoodat alles maar „gauw, gauw” moet geschieden. dieren. Voor zoover daaraan uit een oog punt van volkskunde bijzondere beteeke- nis moet worden toegekend. 6. Ordetekenen en eereteekenen. Hier onder worden mede verstaan gedenk- en «erepenningen, voor zoover deze een bij zondere historische of kunstwaarde heb ben. 7. Gangbare munten. 8. Wetenschappelijke instrumenten en «er- en hulpmiddelen, in gebruik en on vervangbaar bij laboratoria, scholen, in lichtingen voor kunst- en nijverheidson derwijs, kunstenaars-ateliers, ziekenhui zen, sanatoria, artsen, inrichtingen voor tandheelkunde, studenten, enz. Slotwoord ds. Terlaak Poot Tot slot heeft ds. Terlaak Poot het woord gevoerd. Amper twee weken heeft het echtpaar in zijn wijk gewoond. De jonge familie van den Berg heeft vast te houden aan dit feit, dat de spre kende God de Eenige is, aan Wien wij ons in leven en in sterven dienen toe te behooren. Onvoorwaardelijk hebben wij ons onder Hem te stellen. Twee menschen zijn van ons gegaan, die van harte de gereformeerde belijdenis hebben lief ge had dit zij den kinderen tot voorbeeld. Gods wegen zijn vreemd, doch zalig zij de mensch, die niet aan Hem geërgerd worde. Spr. bracht tot slot dank aan de voortreffelijke organisatie bij de hulpver- leëning en opruimingswerkzaamheden, zoo kort na het ongeval. Hulde past het gemeentebestuur, de politie, van j en mannen, die op huh post waren. Nadat de organist Psalm 25 had ge. speeld, werden de kisten, waarop tal van Gevangenpoort Niet te verwonderen dus, dat het aan tal deelneemsters en deelnemers gestadig toeneemt. Heusch,- we zien het er nog van komen, dat u straks ook mee gaat doen. Als u nu eens begon met uit de vier en twintig programmapunten van den tocht er twee te kiezen. Laat ons bij voorbeeld eerst naar de Gevangenpoort gaan. Daar is een gids, die al 35 jaar lang hetzelfde mopje vertelt bij de rondleiding. Toch ziet hij er uit als iemand met een gezonde geestelijke spijs vertering. Hij zal u onbewogen de folter - werktuigen toonen, waarmee men in 1672 de gebroeders de Witt zoo heeft gemarteld, dat de beul die het deed, aan het eind van zij levensdagen schrif telijk vergeving heeft gevraagd aan de weduwe van een der ter dood gebrachte mannen. Is het niet vreemd te bedenken, dat op 20 Augustus 1672 een oproerige menigte schreeuwend samenschoolde op de plaats waar nu de deelnemers aan .den Stempeltocht geduldig op het begin van de rondleiding wachten Toch is er in de sombere vertrekken van het oude gebouw iets gebleven van het bloedig geweld der zeventiende eeuw, waaraan twee groote «mannen ten offer vielen. De Gevangenpoort is geopend op werkdagen van 10 tot 5 en op Zon. en feestdagen van 1 tot 5 uur. Bij den ingang krijgt u het stempel. □e Raaphorst Wanneer u al deze griezeligheden hebt genoten doet u shorts aan en gaat te voet, per fiets, tram, hand- of bokken wagen naar het oude Raaphorst. Het is een heel eind weg, maar dat is' geen be zwaar. De weg erheen is prachtig, want die voert u door het Haagsche Bosch en Marlot en verder over de groote, mooie autostrada. Die Leidscheweg is een lof felijke uitzondering op den regel, dat hoofdverkeerswegen saai en onaantrekke lijk zijn. Ter weerszijden er van ligt een lange rij landgoederen en een daarvan is de Raaphorst. Men komt er via het hek van Ter Horst, waar een vriendelijke por, tier u verwacht, ten volle bereid een stempel in uw boekje te zetten. Raaphorst is al heel oud. Reeds in 1230 kent men een roemrucht ridder Kerstand van Raephorst, die hier een slot be woonde. Dat kasteel is Sinds lang ver dwenen, maar veel schoons bleef. Da*r is allereerst de seringenberg, een heuvel, welke geheel begroeid Is met, in het vodrjaar, zoet geurende bloemen. Er loopt een pad haar den top en dat pad 1. Zij leveren evenals andere win keliers bij den burgemeester een staat van hun winkelvooraad in. 2. Zij specificeeren die naar a. anti quiteiten b. kunst van de 19de en 20ste eeuwc. waardevol volksgoed, volks kunst d. exotische kunste. datgene, wat noch kunst, noch waardevol volks goed of exotische kunst is. 3. Zij geven van de onder e. genoem de voorwerpen de inkoopswaarde op. 4. Voor hun persoonlijke bezittingen (verzamelingen en huisraad) handelen zij als de particulieren" (zie a.). d. Geheel vrijgesteld van aanmelding «n Inlevering zijn de volgende voorwer pen! 1. Openbare monumenten en gedenk tekenen Hieronder worden mede begre pen gedenkplaten e.d. 2. Kerkklokken. Hieronder worden me de begrepen torenklokken en carillons. 3. Voor den eeredienst bestemde ge- bruiks- en andere voorwerpen in kerken en kapellen. 4. Orgels en hun onderdeelen. 5. Hetgeen behoort tot eenige volks dracht. Hieronder worden mede begrepen bestanddeelen van tuig van last- en trek- heemkundige objecten in onze stad en, om den leerkrachten een idee te geven, welke daarvoor in aanmerking komen, heeft men dezen middag georganiseerd. Dé heer Moerman, oud-hoofd eener la gere school en uitstekend kenner van de geschiedenis van onze stad, wees er op, dat hij reeds een 20 jaar geleden de bin nenstad, speciaal het -Binnenhof als leer- object gebruikte voor de kinderen. De eeuwen spreken hier, ook tot de kinderen. Hoewel het groote nut van deze lessen er kend werd, heeft de gemeente toch geen toestemming verleend om een leerkracht speciaal voor het behandelen van de Haag, sche geschiedenis aan te stellen. Missch'en dat de tijden er thans gunstiger voor zijn. De heer Szegedy heeft vervolgens een les gegeven over het ontstaan en den groei van onze stad. Hij verduidelijkte zijn voor dracht met lichtbeelden. Uitvoerig stond hij stil bij de geschiede nis van het Binnenhof, dat eerst uitslui tend bestemd was voor woonverblijf van de Hollandsche graven, maar later de re- geeringszetel van Holland en van de repu- bliek werd. Men vindt er nog veel, dat aan dien tjjd herinnert, al zijn er in den loop der eeuwen nogal eens grondige her- stellingen geweest. Vooral de Ridderzaal 1 werd in tijden van nationaal verval mis bruikt voor andere doeleinden. Zoo zijn er een tijd lang boekenstalletjes in gevestigd, het werd als militair hospitaal gebruikt, enz. Tenslotte, op het einde van de vorige eeuW, heeft men het echter weer in zijn oorspronkelijken staat gebracht. Spreker stond voorts stil bij de Rolzaal, de Treves- zaal en andere gedenkwaardige punten, zooals de Gevangenpoort en de logementen van de afgevaardigden der steden. Een attentie van een dankbaren bakker voor dr. ir. Ringers Dat de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw een gemakkelijke taak zou hebben, zal wel door niemand be weerd worden. Aangezien het hem nu eenmaal onmogelijk is om alle gedupeer den volkomen tevreden te stellen, spreekt wel vanzelf, dat hier- en daar critiek op den wederopbouw wordt vernomen. Nu is niemand meer dan dr. Ringers van het nut dezer critiek overtuigd en bereid zich er ontvankelijk voor te betonnen. Echter is er ook veel ongemotiveerde ontevredenheid, welke maar al te vaak ontaardt in onwelwillende critiek. Er zijn gelukkig ook nog menschen, die beseffen, voor welke problemen de wederopbouw staat en die wanneer er iets bereikt is hun dankbaarheid niet voor zich houden. Zoo werd dr. Ringers dezer dagen verrast door een geschenk van 2 krentenbrooden, gebakken door een bakker in een ernstig geteisterd plaatsje, die. dank zij de bemoeiingen van den Wederopbouw in een gloednieu we bakkerij was gezet en nu zijn erken telijkheid jegens den Algemeen Gemach tigde tot uiting wilde brengen door hem ëen zijner eerste producten aan te bie den. Hij deed zijn geschenk vergezeld gaan van de volgende opdracht: „Gij gaaft mij goeden baksteen, Mijn oven stook ik rood; Ik wil niet krenterig Wezen En geef voor stenen: brood!” Dit geschenk was den Algemeen Ge machtigde dubbel welkom. Niet alleen om de reden, waarom thans elk burger piet 2 krentenbrooden ingenomen is, doch vooral omdat hieruit blijkt, dat er ook nog waardeering bestaat voor den gedanen arbeid. Dr. Ringers heeft de versnapering on der zijn medewerkers verdeeld, waardoor zij ook een tastbaar bewijs van erkente- lijkheid konden proeven. Eenige weken geleden heeft de Ge machtigde voor de prijzen, mr. Schokker, medegedeeld, dat de slag tegen den sluik handel in volle hevigheid was ontbrand, omdat zij den normalen handel in gevaar "kan brengen. Voor dien tijd trad men natuurlijk ook op tegen dezen vorm van a.sociaal handeldrijven, maar door ver schillende omstandigheden kon men zijn aandacht nog niet voor de volle 100 pCt. hierop bepalen. Met welke middelen en op welke wijze wordt deze slag gevoerd We hebben die vraag voorgelegd aan een hoofdambtenaar van den dienst voor den gemachtigde voor de prijzen. Hij gaf hierop het volgende antwoord De bestrijding van den sluikhandel is in de eerste plaats een kwestie van orga nisatie. Zonder een goed georganiseerd apparaat, dat zijn vertakkingen in alle deelen van het land heeft, staan zelfs de knapste en meest voortvarende opspo ringsambtenaren machteloos. De prijs- inspecties, die zich belasten met het ver volgen en berechten van overtredingen, zijn thans zoo ingericht, dat zij de volle 100 pCt. van hun aandacht aan dit werk kunnen besteden. Aan de inspecteurs zijn in iedere inspectie eenige andere inspec teurs toegevoegd, waardoor men in staat I is een verdeeling in rayons van het ge bied van de inspecties in te voeren, het geen aan de intensiteit van de opspo ring natuurlijk zeer ten goede zal komen. In het geheele land Is de politie inge schakeld in het opsporingsapparaat. De taak, die hiermede op de schouders van iederen politieambtenaar werd ge legd, was niet gemakkelijk, eerder moei lijk en ingewikkeld. De dienst van den gemachtigde voor de prijzen heeft ter hunner oriënteering een handleiding in een klemband ontworpen, waarin de voor naamste prijzenbeschikkingen zijn ver meld en waarin staat aangegeven, op wel ke wijze men kan nagaan, dat er sprake is van een overtreding. Hoe handig en practisch dit boekje ook is, men kan er niet mee volstaan, aangezien het opspo ren van economische misdrijven eigenlijk een kind van den oorlog is, zoodat ook de methoden aangegeven moeten worden, volgens welke het opgevoed moet worden. Dit geldt vooral voor de politie op het platteland. In de groote steden beschikt de politie meestal reeds over een eigen economische afdeeling. Men heeft daarom aan iedere inspectie een districtscomman dant toegevoegd. Het zijn de districtscom mandanten van de opgeheven Rijksveld- wacht. Zij hebben de taak gekregen om de politie van voorlichting te dienen, in de eerste plaats dus de politie van het platteland. De districtscommandanten ple gen geregeld overleg met de hoofden van de politie in de verschillende daarvoor in aanmerking komende steden en dorpen. Men deelde ons mede, dat er naar wordt gestreefd, om van ieder politie corps een aantal ambtenaren aan te wijzen, die zich speciaal belasten met de opsporing van economische misdrijven, waarvan de sluikhandel een der ergste is. Hetzelfde poogt men te bereiken bij de marechaussee. Dit dus wat betreft de organisatie. Een tweede factor, die van groot belang is voor de onderdrukking of beter gezegd voor de uitroeiing van den sluikhandel, is de berechting. Tegen sluikhandelaars Y^jrdt met groote meedoogenloosheid op- gfcreden. De Inspecteurs voor de Prijsbe- heersching kennen ih dezen geen verzach tende omstandigheden. De in beslag genomen partijen worden verbeurd verklaard en dóór de Voedsel- commissarissen weer in de distributie ge bracht. Op welke wijze komen zij, die sluik handel bedrijven, aan hun goederen Er zijn menschen, die reeds voor 10 Mei groote hoeveelheden goederen hebben in geslagen en daarvan later geen mededee- ïing hebben gedaan. Dan zijn er natuur lijk altijd handelaren, die valsche opga ven hebben gedaan van de in hun zaken aanwezige voorraden. Tenslotte bestaat er moogt u eenvoudig niet verzuimen te be stijgen. Voorts is er een reigerkolonie en de blanke, statige vogels, welke in de hoogste beukij hun nesten hebben, pas sen wonder wel bij dit voorname bosch. Heerlijke bemoste paden voeren door alle mooie plekjes van het woud, waar ontélbare vogels zingen en fluiten en honderden mooie bloemen tusschen het lage onderhout prijken. Er liggen eenige droomerige vijvers tusschen de hooge boomen en aan die vijvers strekken zich grasvelden uit, zoo verlaten en zoo dui delijk eeuwenoud, dat men ieder oogen blik verwacht dat heeren met kuitbroeken en dames met hoepelrokken er een gracieuzen dans zullen uitvoeren. Men verzuime niet de tuinen te be zichtigen. Die zijn in 1839 aangelegd door den beroemden tuinarchitect Pet- zold in opdracht van Prins Frederik der Nederlanden, die dit landgoed in eigen dom heeft gehad. Wanneer u Raaphorst goed heeft be wonderd, kunt u weer terugwandelen, langs den Leidscheweg. Wie moe is neemt de bus of tram en geniet van de mooie route door Wassenaar naar den Haag. Wat denkt u ervan Even naar de Parkstraat, dan schrijft een energieke V.V.V.-dame u zóó voor den Stempeltocht in. b. Wat moeten musea, verzamelaars, tföds-, en gasthuizen e.d. doen 1. Als zij zijn vermeld in het bekende gele boekje„De Nederlandsche musea”, uitgegeven door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (1938) dan zijn zij van aanmelding vrij gesteld. 2. Musea, die daarin niet zijn vermeld, kunnen aanstonds bij den burgemeester een formulier IV aanvragen en dat bij dezen ingevuld terugbezorgen, teneinde zoo mogelijk te worden „erkend”. Zij wachten de beschikking daarop af. Wor den zij niet erkend, dan handelen zij ge- lijk onder a. is voorgeschreven voor par ticulieren. 3. Een particulier, die uit wetenschap pelijke of kunstoverwegingen een „ver zameling heeft bijeengebracht, welke meer dan 50 stuks omvat, kan eveneens aanstonds een formulier vragen, waarna hij handelt als onder b. 2 is aangegeven. Vopr stukken, die niet tot de verzameling behooren, handelt hij als alle anderen. Hij levert ze in, tenzij zij onder d. vallen. Voor zoover zij voor vrijstelling in aan merking komen, vraagt hij daarvoor als hij voor inlevering wordt geroepen, een formulier II. De wethouder van Wierden spreekt De heer J. H. Wolthuis herinnerde aan den ruim 37-jarigen arbeid als burge meester van de gemeente Wierden van den heer van den Berg. Een groot deel hiervan heeft spr. als wethouder met den ontslapene mogen samenwerken, Wierden is aan den heer van den Berg veel ver. schuldigd en namens de gemeente zegde de heer Wolthuis hiervoor dank. De bur gemeester had gehoopt in den Haa mogen uitrusten van zijn arbeid, God heeft het anders beschikt. Moge Hij beiden nu de eeuwige rust schenken. De naam van den Berg zal bij -allen in Wier den in dankbare herinnering blijven. Rede mr. A. C. Knook Namens het hoofdbestuur en het dage lijksch bestuur van het waterschap De Regge sprak mr. A. C. Knook, Met groote liefde, toewijding en energie, al. dus spr., heeft burgemeester van den Berg zich immer van zijn taak gekweten. De bestuurservaring en kracht zijn voor het waterschap van« uitnemende beteeke- nis geweest. De vorige week had spr. met den ontslapene nog een bespreking in den Haag. Wat een verlangens had de heer van den Berg toen nog. God vergist zich nimmer. Moge de kinderen den vrede ervaren, die alleen de Vader des Hemels kan geven. Ds. P. v. d. Staay zeide, dat twee eigen schappen bij den heer van den Berg vooral naar voren kwamentrouw en rechtvaardigheid. Trouw was hij aan zijn gezin, zijn vrienden en aan zijn werk. Zijn rechtvaardigheid kwam tot uiting in de hulp, welke hij gaf aan diegenen, die haar van noode hadden.' Beide eigen schappen waren geworteld in een groote - liefde. Bij zijn jubileum twee jaar ge leden bleek, dat de heer van den Berg naast burgemeester, ook burgervader was. Als oudste ambtenaar der gemeente Wierden voerde de heer Vixsebosse het woord, die tijdens zijn 30-jarigen arbeid met den burgemeester, getuige is ge weest van het feit, dat de heer van 'den Berg, waar dan ook, krachtig voor de belangen van zijn gemeente is opgekomen, - .- Spr. ham afscheid van hem, mede namens ®n fotowedstrijden gehouden worden over de hoofden van dienst en het gemeente personeel en zeide, dat het de hand der Voorzienigheid is, welke het echtpaar ook in den dood niet heeft willen scheiden. Ds. H. van de Pol herinnerde aan den tijd, dat hij buurman van het echtpaar was geweest en baseerde zijn woorden van troost tot de nabestaanden op de overtuiging, dat God weliswaar heeft ge slagen, doch ook wonderbaarlijk kan heelen. Hij is ook een God der weezen, die beter troost dan een moeder dit kan doen. Hij sterke uOok ds. Mulder £ad den kinderen Gods troost toe. Ri ra

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13