Nieuwe bonnen Wreedheden de aangewezen van bolsjewisten en J Na de veldslagen bij Bialystok en Minsk T Vrijdag 11 Juli. No. 17924. 1941. idei ►X het Meer dan 400.000 Bolsjewisten gevangen gemaakt De protesten uit het buitenland Groote moordpartij te Doebno STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME AFSCHUWELIJK OPTREDEN TEGEN OVER DUITSCHE GEWONDEN EN OEKRAINERS 1 1 1 s I 1 a a De slachtoffers van Sovjet-regime Sovjets verloren o.m. 6233 vliegtuigen en 3332 tanks VERDUISTEREN van 10.- uur n.m. tot 5.31 uur v.m. I i s V I I V Tl 01 lliii .1 k ra, De Sovjets in het defensief gedrongen Gevangen Oekrainers met machinegeweren omgebracht DE RIJKSCOMMISSARIS ZAL HET WOORD VOEREN BETOOGING VAN DEN REICHS- ARBEITSDIENST OP HOUTRUST Eieren k n t, s De moord op 3000 Oekrainers te Lemberg. Het gebouw is inwendig ingestort en het is onmogelijk, zich toegang te verschaffen tot de groote keldergewelven, waarin de Oekrainers gevangen werden gehouden (S.S.-P.K. Lossa-Hoffmann) Een afdeeling van den Duitsehen 'Arbeidsdienst marcheert voorbij (Foto BMpresse) Melk Verliezen der Bolsjewisten aan vliegmachines duren voort Kaas Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Zondagmiddag te klokslag 3.50 uur Rijst Tarwebloem e.d. Jam e.d. Misbruik van de witte vlag door sovjet-soldaten Nachtdienst dokters: No. 116364 Het rantsoen aardappelen met ingang van 14 Juli verhoogd tot drie kilogram per week Drie millioen krijgsgevangenen Misdaden tegen de burgerbevolking Tachtig kinderen doodgeslagen Massamoord te Doebno Brood en gebak HAAGSCHE COURANT PRIJS DER AU VERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: ir r kan v e r- bon „27 niet zoo j /«L DU ERD 225 J Z El UW Woensdag zijn in den loop van den dag aan het Óostelijk front, volgens de tot dusver ontvangen rapporten, 110 Sovjet- vliegtuigen vernietigd, aldus het D.N.B. Hiervan werden er 35 in luchtgevechte"» neergeschoten en 57 op den grond ver nield. t/m 20 Juli, r 7 i 9 Ml waren. In een cel werden drie jongens van ongeveer 14 jaar vermoord. Eenige Oekrainers onderzoeken thans in het gevangeniskantoor de acten der GPOe, om zoo zoo mogelijk de identiteit der slachtoffers vast te stellen. A A Nadat de mannen van den Duitsehen Arbeidsdienst morgen door de straten van den Haag zullen hebben gemarcheerd, zul len zij Zondag 13 Juli op het Sportterrein Houtrust een plechtige betooging houden. Zij zullen hier in grooten getale bijeen komen en in woord, gezang en muziek den volke kond doen, welke hun houding ten aanzien van den huidigen tijd is. Ook een aantal meisjes van den Vrouwelijken Bon „26 Eieren”: 14 Juli een ei per bon. Het nummer van den boi e.d. zal nog nader worden maakt. (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gramtaart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. 14 Juli De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distri- butieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Kaas”: kaas per Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswij*. Kantoorboekh. Leeuwendnal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. j. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Op het Weermachtbericht van gisteren heeft het D.N.B. de volgende toelichting ontvangen De leiding van het Sovjetleger heeft, naar uit dienstvoorschriften blijkt, haar troepen steeds opgeleid voor het voeren van een offensieven strijd. Door de Duit- sche succesen in het Oosten zijn thans echter de Sovjettroepen uit het voorge nomen offensief in de verdediging terug gedrongen. Groote verwachtingen koeste ren de Sovjets van de groote uitgestrekt heid van hun land Door een grootscheep- sche ontwikkeling der techniek hebben de verhoudingen sedert Napoleon echter een aanzienlijke verandering ondergaan. Het op zichzélf groote wegennet en de toe stand der verkeerswegen is als een groote hinderpaal, zoowel voor den verdediger als voor den aanvaller te beschouwen. Hetzelfde geldt voor het spoorwegnet. Wanneer daar nog bijkomt, dat de aan valler, zooals in dit geval Duitschland, zich de heerschappij in de lucht heeft ver overd, dan zullen de voortdurende ver nietigende aanvallen op marcheerende troepen, pantserwagens en colonnes voer tuigen op de enkele spoorlijnen en wegen, alsmede op transporttreinen en spoorweg- knooppunten een des te grooter nadeel berokkenen aan de verdediging.Tevens echter hebben de oprukkende Duitsche formaties als gevolg van hun voortreffe lijke technische uitrusting zulk een groote bewegelijkheid, dat het hun ondanks hevige gevechten reeds gelukt is, gewel dige afstanden af te leggen. In de komende dagen zal blijken, wie sneller de moeilijkheden, voortspruiten de uit de groote afstanden heeft overwon nen, de Sovjetverdediger of de aanval lende Duitschers. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Klkeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Bon „102” van de „Bonkaart Algemeen”: 14 Juli t/m 10 Augustus, 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) per bon. Bon „10” van de Bloemkaart, 14 Juli t/m 10 Augustus, 35 gram tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. in voor jam bekend ge in de kleine stad Luck aan de Midden- Styr is kort voor de verovering der stad een vreeselijke slachting aangericht door de sovjets, waarbij, naar het D.N.B. ver neemt, 2700 Oekrainsche gevangenen om gebracht zijn. Sedert 6 maanden waren deze gevangenen door de sovjets in cel len ter grootte van een kamer opgesloten, 200 man in een cel. Toen de Duitsche troe pen de stad naderden, werden de gevan genen op het binnenplein der gevangenis bijeengebracht en met machinegeweren en handgranaten afgemaakt. Naar blijkt uit de verhalen der enkele personen, die in leven zijn gebleven, verschenen, toen in de Wolhynische stad reeds het kanongebulder te hooren was ,voor de zware celdeuren Sovjetsoldaten en haalden achter elkaar de inzittenden van telkens twee stellen naar het binnenplein Daar waren vier op den muur gerichte machinegeweren opge steld. De Oekrainers werden gedwongen met tien man tegelijk in hurkende positie zich op te stellen. Daarop vuurden de machinegeweren, welker projectielen vier, vijf of meer lichamen van de achter el kaar hurkenden doorboorden. Wanneer de machinegeweren zwegen, wierpen de bols jewisten nog handgranaten naar de in een bloedbad liggende lijken. Dit werd her haald tot alle gevangeniscellen leeg waren. Van de 2800 gevangenen ontkwamen slechts 46 den dood, doordat zij onder de Lijken van hun kameraden waren komen te liggen en zoodoende beschermd werden voor de kogels. Zij werden door de bols jewisten later gedwongen hun doode lands lieden te ontkleeden en te begraven. Onder de talrijke schendingen van het Volkenrecht, waaraan de bolsjewistische soldaten zich steeds weer schuldig maken, is een der gebruikelijke, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, het misbruik van de witte vlag. Op vele plaatsen aan het front is het tijdens de gevechten voorge- komen, dat de bolsjewisten voorgaven zich te willen overgeven en met opgeheven handen naar de Duitsche linies kwamen. Zoodra zij echter op schotafstand waren, haalden zij hun verborgen geweren te voorschijn en opende het vuur op de rus tig wachtende Duitsche soldaten. Zoo heeft een luitenant van een Duitsch infanterie- regiment onder eede verklaard, dat in de streek van Bornicki talrijke Sovjet-solda ten met opgeheven handen tot op 30 meter de Duitsche linies naderden. Toen openden zij het vuur en trachten aldus met mis bruik maken van het oorlogsrecht een goedkoop succes te behalen. Een volkomen soortgelijk voorval speelde zich af in de nabijheid van Uhowo. Daar had een groep bolsjewisten door het zwaaien met witte doeken het teeken gegeven, dat zij geen tegenstand meer wilden bieden. De offi cier van de tegenover hen liggende Duit sche formatie gaf daarop bevel het vuren te staken en naderden hen met eenige kameraden. Plotseling openden de bolsjewisten van vlakbij opnieuw het vuur en verwondden verscheidene Duitsche soldaten. In den- zelfden sector overvielen ongeveer 100 an_ dere bolsjewisten, die zich kort te voren bereid hadden verklaard om zich over te geven, de onderhandelende Duitsche sol daten en trachtten hen met bajonetten af te maken. Duitsehen Arbeidsdienst zullen aan de plechtigheid deelnemen. Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door twee muziek corpsen van den Reichsarbeitsdienst. In het kader van de plechtigheid zal de Rijkscommissaris het woord voeren en spreken tot de manschappen van den Arbeidsdienst, die voor hem staan, volle dig bereid zich geheel in te zetten. Deze betooging zal voor de manschap pen een belevenis worden. Bovendien zal zij tot iederen bezoeker spreken en een geweldigen indruk bij hen achterlaten. Een goede organisatie zal er zorg voor dragen, dat ook bij den te wachten groo ten toeloop iedere bezoeker een plaats zal krijgen. Entrée wordt niet geheven, opdat het een ieder mogelijk zal zijn de betoo ging bij te wonen. De betooging begint te klokslag 3.50 uur. Op dit tijdstip moet ieder zijn plaats hebben ingenomen. Het verdient aanbe veling tijdig aanwezig te zijn. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder ver melde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Met ingang van 14 Juli a.s. wordt het rantsoen aardappelen verhoogd en wel van 2 op 3 k.g. Bon „26 Reserve”: 14 Juli t/m 20 Juli, 3 k.g. aardappelen per bon. Het katholieke lersche weekblad „The Standard” schrijft op 27 Juni onder bet opschrift „Rusland, het probleem”: 300 millioen katholieken, verspreid over de geheele wereld, met inbegrip van het Britsche Rijk, hebben een zeer duidelijk denkbeeld van wat het Marxisme is en hoe het functionneert. De Protestanten van Finland en de Katholieken van Spanje we ten wat het Bolsjewisme is en wat het zich ten doel stelt en zich ten doel zal blijven stellen. Ieder die het Russische j communisme ondersteunt, begaat een hr,- i pelooze en tragische fout. Tot dusver zijn wij in het vrije Ierland wat ook onze op vattingen mogen zijn, practisch eensgezind geweest ten opzichte van onze neutraliteit. •11 uc De laatste ontwikkeling van den oorlog bols- heeft ons echter nog een geweldige re- Z.g. StadspatiëntenNo. 49 &««««««««««««««««««««««««««.- Bon „26 Kaas” en 14 Juli t/m 27 Juli, 100 gram bon. Deze bonnen zijn voorts nog geldig t/m 10 Augustus a.s. Bon „25 Kaas” kan vernietigd worden. speculaas 140 gramkoek 140 gram cake 300 gramgevuld klein korstgebak Uit alle oorden der wereld stapelen de i UVU MM ICgCII MG UUU1 ud llMIO- in I jewisten gepleegde oorlogsgruwelen en derL meer gegeven. Zekere zaken ver- Sterren het voortbestaan van het bolsie- dwijnen met, zooals de heer Churchill be- wïstische stelsel, dat neerkomt op een i ™eert ”in een.oogwenk de verwarring is massaal bedrog en georganiseerden hon gersnood. Het verfoeilijke van dit bolsje wistische stelsel treedt duidelijk aan het licht, door de gisteren gepubliceerde cij fers inzake de ontzettende verwoestingen aan menschenlevens, welke op de bolsje wistische rekening zijn te stellen. Wij ge ven nog enkele nadere bijzonderheden daarover. Zij werpen een duidelijk licht van het drama dat zich al van 1917 af in de Sovjet-Unie afspeelt. Volsens authentieke seeevens welke voigens au menu eKe gegevens, weiKe woordigers over de bolsjewistische terreur bij een tijdelijke gedurende de laatste jaren in het buiten- i land verzameld werden, zijn 32.016.393 menschen het slachtoffer geworden van het Sovjetregiem in de Sovjet-Unie. Vol gens schattingen werden in de periode 1917- 1922 1.766.393 personen om het leven ge bracht. Daaronder bevonden zich 28 bis schoppen, 1215 geestelijken, 6000 professo ren en leeraren, 9000 artsen, 54.000 offi cieren, 260.000 soldaten, 11.000 inspecteurs van politie, 58.500 politieagenten, 12.950 grondeigenaars, 355.250 intellectueelen, 193.350 arbeiders. 815.100 boeren. De hongersnooden van 1920-21 en van 19321933 eischten vooral onder de Stede lijke bevolking, de landarbeiders en onteigende boeren millioenen menseneme- vens. Tijdens de verbanningswoede van de Sovjet-Unie, in d,e dwangarbeiders kampen, waar honderdduizenden boeren ondergebracht werden, in de monsterpro cessen tegen de z.g. saboteurs en schade lijke individuen enz. vonden 8.600.000 men schen den dood. Het D.N.B. meldt uit het Hoofdkwartier van den Führer Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: Met den dubbelen slag van Bialystok en Minsk is thans de grootste slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materiaal en omsingeling beëindigd. 323.898 Gevangenen, onder wie verscheidene bevelvoerende generaals en divisie- commandanten, zijn ons in handen gevallen. 3332 Gepantserde gevechtswagens 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wapens werden buitgemaakt of vernietigd. Hiermede is het totale aantal der gevangenen, die tot dusver aan het Oostelijke front zijn gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveelheid buitgemaakt of vernietigd vijandelijk materieel is toegenomen tot 7615 gepantserde gevechtswagens en 4423 stukken geschut. Het Sovjet-luchtwapen heeft tot dus verre in totaal 6233 vliegtuigen verloren De berichten, die van het Oostelijk front tot ons komen en spreken van de ontzettende gruwelen door bolsjewisten hand gepleegd, klinken ons niet zoo vreemd in de ooren. Reeds tientallen jaren wisten wij, dat de strijdmethoden van hen, die den heilstaat wilden bren gen in Europa en over de geheele wereld niet bijzonder scrupuleus waren. Om hun doel te bereiken deinsden de macht hebbers in den Sovjet voor niets terug. Geen middel was te wreed of te geraffi neerd als zij maar wisten, dat zij er hun doel, zij het dan oogenschijnlijk, mee konden bereiken. Menige boer, menige burger viel in de klauwen van de Tsjeka en de G P.oe, die met haar ondergrondsch gewroet gezinnen uit elkaar rukten, moeders hun zoon, vrouwen haar man en kinderen hun vader ontrukten. Hun, die verknocht waren aan hun grond, werd alles ont nomen, zij konden dan niet zaaien, niet oogsten en werden desondanks op de wreedste wijze gestraft. Oogenschijnlijk boekten de roode machthebbers succes, maar in werkelijkheid kweekten zij den haat, den haat die wachtte op de verlos sing, op het sein om het knellende juk, dat ondragelijk was geworden af te werpen. Zoo staat het in Litauen, in Letland, in Estland en in dat deel van Finland, dat eerst kortelings op struikroovers- manier van het Finsche volk was ont stolen. Zoo staat het ook in het onmete lijke land zelf, waar de knoet de willige beul is van het bevel, de kerker het machtsmiddel van de politieke commis sarissen. De authentieke cijfers van de slachtoffers in den tijd van 24 jaren door bolsjewisme om het leven ge bracht, gepubliceerd in ons blad van gisteren spreken meer, dan de vele boekdeelen, die in velerlei talen over hun wreedheden zijn geschreven. In dien tijd toch werden 1.776.393 per sonen door de G.P.oe omgebracht, 1.4 millioen personen kwamen om het levei^in den burgerkrijg; de honger, die hand in hand gaat met het wreede systeem van onderdrukking en voor al in 1920-’21 het geteisterde land be zocht, vroeg 10.240.000 menschen- levens en in 1932-’33 nog eens 10.000.000. Het aantal veroordeelden 8.600.000. Cijfers spreken een duidelijke taal, maar een nog duidelijker taal spreekt de snelle opmarsch der Duitsche troepen, die door de juichende bevol king van de verdrukte landen met groote vreugde wordt begroet. Het kanongebulder en het getik der mi trailleurs is voor hen het lied van de bevrijding. De strijdende Duitsche sol daten staan echter niet alleen. Aan hun zijde geschaard staan de strij ders uit Boelgarije, Denemarken, Finland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Kroatië, Noorwegen, Portugal, Roe menië, Slowakije, Spanje en Zweden. Ook duizenden Nederlanders meldden zich reeds voor den strijd tegen de roode terreur aan, en nog meer ande ren zullen gehoor geven aan de op roepen van den Rijkscommissaris en van den oud-chef van den Generalen Staf, Luitenant-Generaal b. d. H. A. Seyffardt, om-zich ter beschikking te stellen van het „Vrijwilligerslegioen Nederland”, een legioen van strijd bare Nederlandsche mannen, die ge zamenlijk met de strijdmachten van andere volken hun leven inzetten in den kruistocht tegen het bolsjewisme, de terreur en het barbarisme, om de toekomst te verzekeren van alles en allen die hun dierbaar zijn. De secretaris van de commissie voor krijgsgevangenen van het internationale verbond van christelijke jongemannen, Tracy Str,;"^o New York per Clip per uit Eu. i '‘tveerde, verklaarde dat momenteel 3 Tm, mannen krijgsgevan gen zijn. De meerderheid daarvan bevindt zich in Duitschland. Hij zeide verder nog. dat hij gevangenkampen in Duitschland Frankrijk en Engeland had bezocht en dat hij heeft vastgesteld dat de oorlogvoeren de regeeringen over het Igemeen de vol kenrechterlijke overeenkomsten over be handeling van krijgsgevangenen nakomen. thans erger. Wat de Baltische landen be treft, die thans in opstand zijn gekomen om der wille van de vrijheid, die hun door de Sovjets is ontnomen, zwijgt En- geland. De reacties, in Zweden, Turkije, I en Spanje zijn veelbeteekenend. Zij, die geen Duitsche overwinning wenschen, moe ten thans nadenken over de sociale en re- ligieuze gevolgen van een Sovjet-Britsche i overwinning”. De berichten van neutrale persvertegen- in de door de Duitsche troepen bezetten gebieden van de Oekraine wordt door de Braziliaansche dagbladen groot opge maakt. In commentaren wordt de ontstel tenis van de Braziliaansche openbare mee- ning over het lot van de door Moskou on derdrukte volkeren tot uitdrukking ge bracht. De dagbladen van Rio de Janeiro wijzen op de medeplichtigheid van Enge land aan de Sovjetterreur, want Engeland is de bondgenoot van de Sovjet-Unie, terwijl Duitschland de verdediging van Europa en de menschelijke beschaving op zich heeft genomen. Het zwijgen der En- gelsche bladen over de Sovjetgruwelen, wordt aan de kaak gesteld, terwijl er op wordt gewezen, dat de Engelsche htarte»’ in plaats daarvan lofhymnen zingen op de „dappere Sovjet-soldaten", die Engeland en de Britsche zaak redden. Het blad „Meiodia” verklaart, dat dewereld daaruit moet concludeeren, dat de Brit sche zaak en de Bolsjewistische gruwelen, één zijn. Bon „26” van de Melkkaart t/m 20 Juli, li liter per bon. Bon „25” van de melkkaart nietigd worden. i uit alle oorden der wereld stapel Duitsche soldaten hebben te Rajsk in de protesten zich op tegen de doOr de nabijheid van een door de Sovjets f” 1-i—- brand gestoken boerenhoeve, een afschu- te^n het voortbestaan van het bolsje- welijke ontdekking gedaan. Zij vonden uniformstukken van Duitsche soldaten, waaraan te zien was, dat de dragers de ergste mishandelingen hadden ondergaan. De vreeselijkste vondst was die van een hoofdhuid, ongetwijfeld van een zwaarge wond Duitsch soldaat, die door de bolsje wistische soldaten vermoord was. Voorts kon worden vastgesteld, dat bij de gevechten om Rajsk talrijke gewonde Duitsche soldaten, die L” ontruiming der stad in de handen der Sovjets waren gevallen, gemarteld en daarna in de vlammen van in brand staande huizen geworpen waren. Bij hun opmarsch in de nabijheid van Wianowrak hebben Duitsche soldaten, naar het D.N.B. verder verneemt, een Duitsch motorrijder gevonden, die in de handen der bolsjewisten was gevallen en op onbeschrijfelijke wijze gemarteld was. Bij het oprukken van zijn troep was de motorrijder zwaar gewond, zoodat hij moest achterblijven. Geïsoleerde Sovjet soldaten vonden hem en, in plaats van rekening te houden met zijn verwonding, zooals het Volkenrecht voorschrijft, sloe gen zij hem zoolang met allerlei wapens, dat hij geen teeken van leven meer gaf. Toen werd hij door Duitsche troepen ge vonden. Zijn neusbeen was gebroken, zijn schedel grootendeels verbrijzeld, zijn gezicht was bijna een vormeiooze massa. Dit was het werk van de bezetting van een in de nabijheid liggende Sovjet-kaze- mat, die nog meer daden van dezen aard begaan had. De Slowaaksche oorlogscorrespondent majoor Vasko schildert in het blad „Slo vak” de vreugde van de Oekrainers tij dens den intocht van de Slowaaksche troepen, een vreugde, die echter steeds weer getemperd werd door de smart over de slachtoffers van de bolsjewisten. Achthonderd vreedzame menschen wer den, zoo meldt Vasko, in een plaats op 80 k.m. afstand van de grens op de beest achtigste manier vermoord. Bijna ieder gezin van dit plaatsje met dertig duizend inwoners betreurt het heengaan van een familielid, dat door de bolsjewisten is vermoord. Toen Vasko in een ander plaatsje aan kwam, werd juist de identiteit van 240 arbeiders vastgesteld, wier lichamen geen schotwonden vertoonen, doch waarvan de hoofden vreeselijk verminkt waren. Alle zijn met hamers en bijlen doodgeslagen. Zij hadden hun maandloon gevraagd, zoo - meldt Vasko, en kregen het volgens de v methoden der Sovjets. De verbolgen bevolking leidde den cor respondent in het weezenhuis, waar de bolsjewisten 80 kinderen hadden doodge slagen om zoodoende de Oekrainers uit te roeien. Ik had, zoo besluit de corres pondent in zijn bericht, nooit en nimmer gedacht, dat menschen in staat zouden zijn zoo iets te doen. Het is vreeselijker dan men zich vermag voor te stellen. Over de massamoorden te Doebno ver neemt het D.N.B., dat de omgebrachte mannen, vrouwen en kinderen vrijwel uit sluitend Oekrainers waren. Omdat Zij aan hun Oekrainische nationaliteit vasthielden, waren zij repds lang geleden door de bols jewisten gevangen gezet. In hun machte- looze woede over den Duitsehen opmarsch hadden de Sovjets alle gevangenen, onge veer 1500, neergeschoten. In elke cel lig gen zever: of acht lijken op elkander. Den vreeselijksten aanblik bieden de cellen der vrouwelijke gevangenen, die aange rand en daarna om het leven gebracht Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct méér Deze niet onbelangrijke verhooging van het aardappelrantsoen, welke zeer welkom is, heeft men te danken aan de getroffen overheidsmaatregelen waardoor de teelt van voedselproducten in Neder land meer dan voorheen er op gericht wordt zooveel mogelijk in eigen behoeften te voorzien. De verhooging werd boven dien, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt mogelijk gemaakt door het droge weer der laatste dagen en niet het minst ook doordien men het vervoer van producent naar verbruiker efficient mogelijk hee’ft ingericht. Bon „26 van de Broodkaart14 Juli t/m 20 Juli, 100 gram brood of één rantsoen gebak per bon. Bon „26.4 rantsoenen” van de Broodkaart14 Juli t/m 20 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak isbeschuit, wa fels, biscuits of andere koekjes 75 gram V V V s c W-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1