HAAS Strijd in alle sectoren van GEMENGD NIEUWS FINANCIEEL 'rrurttthd. Actief optreden vloot NAAR STAK/NG VAN DEN STRIJD IN SYRIË DE BEZETTING VAN IJSLAND DOOR AMERIKA De Engelsche aanvallen op Duitsche steden Neem een DOZIJN pakjes de pag. 2 Ook UW zenuwen ENGELAND ROEMENIE VEREENIGDE STATEN CANADA FKANKRIJK SLEUTEL VAN DE BRANDKAST LAG VOOR HET GRIJPEN ONGEOEFEND ZWEMMER NOG TIJDIG GERED kunnen geen Sanatogen ontberen Meer dan 25.000 doktoren schreven ons reeds in warme bewoordingen over Sanatogen. Sanatogen sterkt bloed en zenuwen en is juist in deze dagen onmisbaar voor allen, die terneergedrukt en zenuwachtig zijn. DUITSCHLAND De aanval op het vliegveld Aboe Soeeir „Het is een genoegen U te kunnen mededeelen, dat ik binnen zeer korten tijd de voortreffelijke, herstellende eigenschappen van Sanatogen uit eigen ervaring heb leeren kennen”, schrijft Dr. P. F. J. A. Julien, te Utrecht. De Sovjets onder nieuwe vlag 123 Sovjet-tank» in de Stalin- linie vernield Aanzienlijke diefstal te Amsterdam HAAGSCHE COURANT Vrijdag 11 Juli 1941 le bl Britsche torpedojager zwaar beschadigd te Gibraltar binnengeloopen Bemiddelingsvoorstel in een conflict tusschen Peru en Ecuador Slachtoffers bij het zwemmen Kranig optreden van Haagsche dame Het Amerikaansche bewapenings- i program Gebombardeerd wordt zonder rekening te houden met oorlogsbeteekenis der doelen de ALEN DER PRODUCTIE andere Hoewel wonende in de te der Quakers. ronddrijvende mannen op- het van OE 14e JULI secretaris-generaal Primo Luxe De Dom van Aken beschadigd In den nacht van 9 op 10 Juli heeft een Britsche bommenwerper tijdens zeer hel der maanlicht den Dom in Aken tot zijn doel gekozen en door verscheidene bom- VERSPREIDE BERICHTEN Te Leeds in den staat Alabama zijn tengevolge van een ontploffing 10 mijn werkers bedolven. Men vreest, dat allen omgekomen zijn. Een agent van politie zag v a n- nacht twee jongelieden over een schutting klimmen van een wijkgebouw aan den Varenweg te Amsterdam. Deze ongewone wijze om een perceel te verlaten, wekte zijn achterdocht en hij sommeerde hen. te blijven staan, aan welk bevel het tweetal gehoor gaf. Weldra bleek, dat hun bezoek aan het wijkgebouw diefstal tot doel had gehadeen doos met manufacturen, ter waarde van 25 hadden de jongelui (een 22-jarige timmerman en een even oude ijzerwerker) buitgemaakt. Beiden werden naar het bureau Adelaarsweg gebracht. treerd wordt op Beiroet. Na de ontrui ming van Damoer hebben de Fransche troepen zich teruggetrokken op nieuwe stellingen, die 10 kilometer ten Zuiden van de Libaneesche hoofdstad liggen. Het moeilijke terrein vol spleten veroorlooft hun hier nog een zekeren tegenstand te bie den. Het Britsche opperbevel heeft echter in den kustsector aanzienlijke strijdkrach ten in den strijd geworpen, vooral Austra lische infanterie. en acuut zullen de Boerderijbrand door hooibroei Door hooibroei is Woensdagavond brand ontstaan in de boerderij van B. Vree man in de buurtschap Loohuizen bij Nee- de. De boerderij met geheelen hooioogst ging verloren; een paar kalveren kwam in de vlammen om. De brandweer slaag de er in de aangebouwde schuren te be houden. .vstraat te I ter hoogte geraakte de gens de Valera is gesloten, is de toezeg ging van Washington, 2 vrachtbooten ter beschikking van Ierland te stellen. Zij zullen dienst doen voor de voorziening van Eire en krijgen een lersche beman ning. ging aan de grens, de zetel der douane autoriteiten. De stad heeft ook een naam als badplaats. Aken is in de wereld bijzon- der bekend door zijn kunstschatten en his- 1 torische bouwwerken uit de middeleeuwen, waartoe ook de beroemde Keizersdom be hoort Onder het opschrift „de 94ste oorlogs- week daling der productie” schrijft de Daily Telegraph”, dat de productie ver beneden het peil ligt, dat men zich had voorgesteld. De slechte voorbereiding is de oorzaak hiervan. Vele arbeiders blijven, omdat zij Zondags dubbel uitbetaald wor den in de week weg. Deze arbeiders wor den, wanneer de staat wil ingrijpen, door de vakbonden in bescherming genomen. De „Daily Mail” schrijft over hetzelfde onderwerp, dat millioenen arbeidsuren voor de Britsche bewapeningsbedrijven verloren zijn gegaan. Derhalve moet er iets niet in orde zijn in de Engelsche pro ductiemethoden. De fout ligt blijkbaar in de organisatie van de Britsche oorlogs industrie, die door een bureaucratie wordt beheerscht. EEN VLIEGTUIGBOTSING Bij een botsing tusschen twee lesvlieg tuigen in Augusta in den staat Georgia zijn 3 instructeurs gedood. Een leerling- vlieger wist met een parachute veilig den grond te bereiken. De toestellen waren van een school, waar militaire vliegers worden opgeleid. zijde wordt i---- lijn van de door het Britsche luchtwapen solidariteit zou zijn, meldt het D.N.B. in den laatsten tijd uitgeoefende practijk om cultureele gebouwen en sociale instel- j lingen met bommen te bestoken. Daar de wereldberoemde instellingen te, Bethel op de daken duidelijk het Roode Kruistee- ken dragen, en bovendien dezelfde gebou wen reeds meermalen door Britsche bom men getroffen en vernield of zwaar be schadigd werden, treedt het plan van de Britten om door aanvallen op deze gebou wen goedkoope successen te behalen, dui delijk aan den dag. Mislukte aanvallen op Fransch bezet gebied Gistermiddag ondernomen aanvallen van Britsche gevechtsvliegtuigen onder sterk escorte op het bezette Fransche Kanaal- gebied zijn opnieuw met zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. De verliezen van de Britsche luchtmacht bij deze pogingen bedroegen 25 vliegtuigen. De Duitsche verliezen bedragen 2 toestel len. U beaamt, dat het verstandig is. in deze tijden wat goede scheermesjes in voorraad te nemen? Vraag dan de winke- liersdoos GLADWEG en zie toe, dat U ook beslist GLADWEG krijgt. De oude staalsoorten, in geparaiineerd papier verpakt, tegen roesten. CARL FRIEDRICH VON SIEMENS OVERLEDEN De directeur van de wereldberoemde Duitsche Siemens werke, Carl Friedrich von Siemens, is in den ouderdom van 68 jaar overleden, meldde D.N.B. gisteren uit Berlijn. Waarschuwing De burgemeester van Heemstede raadt allen personen in hun eigen belang, alvo rens in relatie te treden met de Neder- landsche Spaar-, Crediet- en Financie- ringsvereeniging ..Kennemerland”, geves tigd te Heemstede, tijdelijk secretariaat te Amsterdam, Hoofdweg 211, zich tot hem te wenden, tot het bekomen van inlich tingen. Omtrent den aanval op het Britsche vliegveld Aboe Soeeir bij Ismailia, aan het Suez-kanaal. waarvan in het Weer- machtbericht van gisteren melding is gemaakt, zijn thans aanvullend berichten ontvangen. Het bombardement van de formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen had een vernietigende uitwerking. Meer dan 100 vijandelijke vliegtuigen van het modernste type werden op den grond vernield, munitie- en motorbrandstof- opslagplaatsen geraakten in brand onder hevige ontploffingsverschijnselen. De ge- heele grondinstallatie van het terrein, met inbegrip van de reparatie-inrich- ting, werd door bommen van het zwaar ste kaliber vernietigd, aldus het D.N.B. Blijkbaar kwam de aanval voor den vijand volstrekt onverwacht. Onder de gunstigste weersomstandigheden en bij lichte maan stortte de Duitsche formatie zich in scheer- en duikvlucht op het vliegveld. Alle bommen werden van zeer geringe hoogte geworpen. Dientengevolge werden ook de installaties van het vlieg veld, die over een groote uitgestrektheid waren verspreid, op alle punten gelijke lijk getroffen. De bemanning van de Duitsche toestel len kon den brand van deze installaties op meer dan 100 kilometer nog waarne men. Alle Duitsche toestellen zijn onbe schadigd op hun basis teruggekeerd. Amerikaansche militaire credieten President Roosevelt is voornemens, naar in bevoegde kringen te Washington wordt verklaard, het Congres om 4.7 mil liard dollar ter bewapening van het leger te verzoeken. Dit zou de eerste termijn zijn van een nieuw program van 15 mil liard voor bewapeningsdoeleinden en hulp aan Engeland. Eerstgenoemd bedrag zal in de eerste plaats dienen voor voorraad- vorming op het gebied van artillerie en munitie en voor den aankoop van aller hande bewapeningsmateriaal. Anti-oorlogdemonstratie New York Talrijke leden van isolationistische en pacifistische Amerikaansche organisaties hebben gisteren demonstraties gehouden voor het gebouw van de „New York Post”, welk blad in een hoofdartikel had aange- t een oorlogsverklaring aan Duitschland. De betoogers droegen borden met zich mede met opschriften als„New York Post” zegt oorlog, het volk zegt De volmachten van Roosevelt Het Huis van afgevaardigden heeft gis teren een voorstel aangenomen, waarin wordt gezegd, dat president Roosevelt geen volmacht heeft om een wapenfabriek over te nemen, welker leiding weigert een dreigende staking door de bevoegde fede rale overheid te laten beslechten. Een amendement werd afgewezen, waarin aan Roosevelt het recht zou Zijn gegeven een voudig bevel te geven tot hervatting van den arbeid in een wapenfabriek waar ge staakt wordt en een speciale bescherming in te stellen voor de naar het werk terug- keerende werkwilligen. te Moskou nog geheel onbekend, merkt men te Berlijn ironisch op. Cripps weer bij Stalin Nadat de Britsche ambassadeur te Mos kou. Cripps, Woensdag reeds een onder houd met Stalin had gehad, is hij giste ren in gezelschap van Molotof, weer door Stalin ontvangen, naar de Engelsche be richtendienst meldt. Nog geen Britsch antwoord op verzoek van generaal Dentz. In een door het agentschap „Ofi” ver spreid communiqué wordt er op gewezen, dat de Fransche opperbevelhebber in Sy rië, generaal Dentz, reeds in den ochtend van 8 Juli gevraagd heeft om onmiddellijk neerleggen van de wapenen Churchill heeft op 9 Juli in het Lagerhuis een toe speling gemaakt op deze demarche en bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan zijn voldoening er over, dat aan dit „ver bitterde conflict’ een einde werd gemaakt. „In tegenstelling tot den geest van deze verklaring”, zoo wordt in het Fransche communiqué gezegd, „hebben de Britsche autoriteiten generaal Dentz nog geen ant woord gegeven. Integendeel, de Britsche strijdkrachten verdubbelen hun aanvallen op alle fronten. Generaal Dentz moet ver der smartelijk constateeren, dat vlug schriften, waarin zijn vaardigheid en zijn militaire eer beleedigd worden door Brit sche agenten, in Beiroet verspreid worden. Generaal Dentz kon van zijn tegenstander met recht na een tegenstand, welks held haftige zelfverloochening niemand kan be strijden. een loyaler begrip verwachten. Engelschen willen eerst Beiroet veroveren In politieke kringen te Vichy geeft men de meening te kennen, dat het den En gelschen er om gaat, eerst Beiroet te ver overen, alvorens zich in te laten met het Fransche verzoek om een wapenstilstand. Populair 4 ct. 6 ct. 9 ct. United Press meldt uit Washington, dat aldaar gisteravond opwinding werd ver oorzaakt doordat de minister van marine, Knox, in de persconferentie had aange duid. dat de Amerikaansche vloot wellicht tot actief optreden gedwongen zou wor den, teneinde de aanwijzingen van Roose velt,- om Ijsland te bezetten, ten uitvoer te leggen. Op de verschillende vragen, die Knox gesteld werden, antwoordde hij, dat Roo sevelt’s boodschép aan het Congres geen twijfel liet bestaan. Knox zeide niet, dat de vloot een bevél tot schieten had ge kregen, maar hij scheen dat te willen aanduiden. Hij gaf den journalisten in overweging, om zelf .hun gevolgtrekkin gen aangaande zijn uitlatingen, te ma ken. Knox voegde er aan toe, dat de nieuwe vlootpolitiek verder gaat dan tot nu toe uit de mededeelingen van den pre sident blijkt. Aanvalspoging op de Noorsche kust Dinsdag hebben eenige Britsche vliegtui gen getracht boven Noorwegen te komen. Tengevolge van den krachtigen Duitschen afweer slaagden de Engelschen er niet in, boven het vasteland te komen. Reeds bo ven zee moesten zij van koers veranderen De bommen, die zij lieten vallen, kwamen in het water terecht Jongetje vermist De fungeerend chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam verzoekt op- minderjarige Joachim Jacobowitz, oud 16 jaar, die sedert 27 Juni 1.1. wordt vermist Zijn signalement luidt pl.m. 1.65 m. lang, donkerblond haar, bol, bleek gezicht, hij draagt bril met hoornen montuur, donkerkgrijs colbert costuum, zwarte lage schoenen en is blootshoofds. Hij is in het bezit van een Duitsch toer- rijwiel. RADIO-UITZENDING VERWEKT ONTSTELTENIS IN QUEBEC Naar Associated Press uit Montreal meldt, heeft een radiohoorspel, waarin een luchtaanval op de stad Halifax voorkwam, groote ontsteltenis gewekt onder de luis teraars in de provincie Quebec. De ver warring onder de bevolking nam bijna den omvang aan van de ontsteltenis, die I in 1938 in de Vereenigde Staten werd sporing" van den teweeggebracht door het hoorspel, waarin een aanval der Marsbewoners werd voor gesteld. Telefoonkantoren, politie en radiosta tions in Quebec werden bestormd door de bevolking, die vroeg wat zij moest doen. Pas na geruimen tijd kon men den men- schen duidelijk maken, dat zij slechts met een hoorspel te doen hadden. Hot bewapenings-programma In de kringen van het Congres bestaat een strooming om te eischen, dat het ge- heele bewapeningsprogramma onder de leiding van een persoon zal komen. Daar men tegelijkertijd den 70-jarigen Bernard Baruch, die gedurende den vorigen we reldoorlog het hoofd van de oorlogsindus trie was, veel lof toezwaait, verwekt dit den indruk, alsof men Baruch voor dezen post uitverkoren heeft, aldus United Press. bladen de in de Engelsche pers gepubli ceerde foto, welke den Sovjetambassadeur in Londen. Maisky, toont voor het betre den van de St Pauls in Londen, in ge sprek met den proost van deze kerk.-De „Völkischer Beobachter” merkt hierover opDat de Sovjet, die tienduizenden priesters hebben afgeslacht en die iedere religieuze professie te vuur en te zwaard trachten uit te roeien, thans voor de por talen der kathedralen staan, is stellig een bewijs voor de zwakheid hunner positie. Hier geldt, wat reeds vroeger van de Britten kon worden gezegd wie midden in den strijd zijn parolen verandert, toont daarmede, dat hij zich bewust is gewor den'van de onhoudbaarheid van zijn posi tie en de twijfelachtigheid van zijn zaak. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" noemt het feit, dat de ambassadeur van de bolsje wistische Sovjet-Unie in de St. Pauls kathedraal is verschenen „een thema voor caricaturisten”. Bijzonder symptomatiek noemt het blad het bericht, dat de Sov jets plotseling besloten hebben de „ver- eeniging der goddeloozen” te ontbinden sanatogen Het zenuwsterkende voedsel. Britsche vliegtuigen Doven Duitsch gebied. Het Britsche luchtwapen is in den afge- loopen nacht, naar het D.N.B. verneemt met zwakke strijdkrachten naar West- Duitschland gevlogen en heeft brisant- en brandbommen neergeworpen. De bevol- knig had geringe verliezen aan dooden gewonden. Militair economische scnaae is volgens tot dusver ontvangen berichten niet ontstaan. digd. Een aanval op een kinderziekenhuis Het complex kinderziekenhuizen Bethel bij Bielefeld was in den nacht van 9 op 10 Juli opnieuw het doel van Britsche ge vechtsvliegtuigen, vermeldt het D.N.B. ver- droge te brengen. Toen gisteravond Wijhe. i- J— was, i pen en meegesleurd. Weygand in Vichy De algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering voor Noord-Afrika, generaal Weygand. is gisteravond per vliegtuig uit Algiers in Vichy aangeko men. De reis van Weygand staat, naar men in Fransche kringen vermoedt, in verband met de gebeurtenissen in Syrië. Gevechten duren voort Volgens berichten van het front worden hZf n ’ff Syrië voortgezet, meldt h J.D N B ffff Vichy. De laatste berichten melden, dat het streven van de Britsche strijdkrachten op het oogenblik geconcen- □e Spaansche vrijwilligers Het secretariaat-generaal van de Pha lanx deelt mede, dat alle vooraanstaande mannen van het landsbestuur en van de gouwbesturen der Phalanx zich als vrij willigers hebben opgegeven voor de Blau we Divisie. Daar het om organisatorische redenen niet mogelijk is de Phalanx van haar leiding te berooven, heeft voorlbopig slechts een groep van Phalanxleiders toe stemming gekregen om aan den strijd tegen het Bolsjewisme deel te nemen. Deze groep zal later door andere Phalanx leiders worden afgelost. Amerika's hulp aan de Sovjets De Sovjet-ambassadeur te Washington, Oemansky, heeft voor het eerst sinds het uitbreken van den Duitsch-Bolsjewisti- schen oorlog een onderhoud met presi dent Roosevelt gehad, waarbij ook on derstaatssecretaris Sumner Welles aan wezig was. Hierbij is vermoedelijk het vraagstuk van de Amerikaansche hulp voor de Sovjet-Unie behandeld, naar Associated Press meedeelt. DOODSTRAF OP SABOTAGE EN SPIONNAGE S.P.T. meldt uit BoekarestGeneraal Antonescu heeft een wet onderteekend, waarbij de doodstraf wordt ingesteld voor sabotage en spionnage. Deze wet zal ook van kracht zijn in de door de Roemeen- sche troepen bezette gebieden. Officieel wordt te Vichy medegedeeld Sedert een maand voeren onze troepen in den Levant een verbitterden strijd om aan den wil van Frankrijk, de verdedi- gin van de aan zijn hoede toevertrouwde gebieden te waarborgen, kracht bij te zetten. Geleid door den wensch, een bijzonder smartelijk bloedvergieten te vermijden en het oorlogsleed voor de bevolking van Sy rië en Libanon te verkorten en in het be wustzijn, dat de wapeneer ongeschonden is, heeft de Fransche regeering derhalve besloten generaal Dentz te machtigen om staking der vijandelijkheden te verzoeken. Dienovereenkomstig is Woensdag te Beiroet door bemiddeling van den consul- generaal der Vereenigde Staten, een dé marche ondernomen. WERKLOOZENAANTAL DAALT Het aantal werkloozen daalt zoowel in het bezette als in het onbezette gebied voortdurend, naar uit welingelichte bron te Vichy verluidt Terwijl het 19 October 1940 nog 1.059.299 beliep, telde men 31 Mei j.l. in beide gebieden samen nog slechts 376.982 werkloozen, van wie 198.907 in het departement Seine. KOLONEL LARMINAT BIJ VERSTEK TER DOOD VEROORDEELD De krijgsraad te Gannat bij Vichy heeft den Franschen officier, kolonel Larminat, bij verstek ter dood veroordeeld. Boven dien werden al zijn bezittingen verbeurd verklaard. Kolonel Larminat was verleden jaar naar de aanhangers van de Gaulle overgeloopen en heeft thans tegen Franschen in Syrië gevochten. Hongaarsch communiqué De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf deelt mede Op 9 Juli hebben onze snelle troepen den strijd om de over- gangen van de Zbrucz tegen de vijande lijke achterhoede voortgezet. De gevechts handelingen worden van Woensdag af in samenwerking met de Duitsche Weer macht voortgezet. Tot dusver werden 25.000 gevangenen gemaakt. Een formatie Roemeensche jachtvlieg tuigen. die tezamen met hun Duitsche in structeurs een eersten aanvalsvlucht on dernamen. werd boven Constanza in een luchtgevecht gewikkeld met 3 Sovjet-bom- menwerpers. Tijdens dit luchtgevecht schoten de Roemeensche vliegers 2 Sov- jet-bommenwerpers neer. Onder opschriften als ..de Sovjets onder nieuwe vlag", „Stalin doet zleh christelijk aan de wereld voor”, maakt de Duitsche pers melding van het feit, dat de'Sovjets hun anti-christelijke houding schijnen te hebben opgegeven Een bijzonder ken merkend voorbeeld hiervoor noemen de VISSCHERSVAARTUIGEN DOOR BRIT SCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT Een Engelsche duikboot heeft op 8 Juli 2 Fransche schepen, die waren uitgeloo- pen om tonijn te vangen, in den grond geboord, zoo meldt de Matin” uit La Ro chelle. De opvarenden der beide schepen, die in La Rochelle waren aangekomen, vertelden, dat hun schepen door een En gelsche duikboot waren aangehouden. De Engelschen zeiden den Franschen visschers in de reddingbooten te gaan, waarop de schepen in den grond werden geboord. Andere Fransche visschers konden de in de booten nemen. Op 8 Juli ij. een kleine, Duitsche afda ling bij zijn opmarsch haar de Stalinlinie op sterke gepantserde Sovjet-strijdkrach- ten gestooten. Na hevige gevechten wer den 123 Sovjet-pantserwagens vernield, de rest der bolsjewisten trok zich, over haast terug, meldt het D.N.B. In een sector aan het Finsche front hebben Duitsch-Finsche troepen op 8 Juli na harden strijd 3 bolsjewistische com pagnieën vernietigd. 40 Sovjet-pantser wagens, die tot den aanval wilden over gaan, werden vernield. Vóórts hebben de Duitsch-Finsche afdeelingen 3 Sovjet-bat- terijen, die haar opmarsch wilden stui ten, bedwongen. De bolsjewisten leden bloedige verliezen. Een aantal gevangenen en een grooten buit werden binnenge- bracht Officieel wordt medegedeeld, dat de be drijvigheid der Sovjet-vliegers boven Fin land Woensdag vrij gering was. Finsche jagers hebben Woensdag en in den afge- loopen nacht 14 vijandelijke vliegtuigen en een waarnemingsballon neergeschoten. In een,der Zuidelijke sectoren van het Oostelijke oorlogstooneel hebben Duitsche troepen op 7 en 8 Juli bolsjewistische versterkingen aangevallen. Nadat ver scheidene stoottroepen in den strijd ge bracht waren, werden de kazematten ge nomen. De overlevenden werden gevan gen genomen Nadat de Sovjet-soldaten voedsel tot zich hadden genomen en 36 uur hadden geslapen, verklaarden zij, dat zij reeds langer dan een week ieder con tact met hun troepenonderdeelen en sta ven kwijt waren. Nadat de telefoonleidiri- gen verbroken waren, hadaen politieke commissarissen hen opgesloten in de ka zematten, zonder hun voldoende voorraad te verstrekken. Zij hadden zich taai ver dedigd. alleen omdat zij bang waren door de GPeoe te worden doodgeschoten. Volgens een United Press-bericht uit Stockholm heeft de Finsche radiozender Lahti bekend gemaakt, dat Finsche en Duitsche troepen momenteel tegen Sor tavala en Viipuri optrekken. De op marsch vindt plaats uit de richting van het Oostelijk deel van het Pala-meer. De zender maakte tezelfder tijd nog bé kend, dat dé Duitsche troepen in Estland volgens plan hun opmarsch vanuit Vil- jandi en Pernau voortzetten. j Verwarde toestand in Moskou De door den Moskouschen berichten dienst verspreide berichten doen uitko men. naar men in welingelichte kringen te Berlijn verklaart, dat men te Moskou in toenemende mate ieder overzicht over den werkelijken toestand aan het front verliest. Zoo weet de Moskousche berich tendienst slechts melding te maken van een enkel luchtgevecht op 9 Juli, in het verloop waarvan de Bolsjewisten slechts een vliegtuig verloren zouden hebben. De talrijke andere luchtgevechten, in het ver loop waarvan de Sovjets 53 vliegtuigen verloren en de andere 57 toestellen, die op den grond vernield zijn, zijn blijkbaar te Moskou nog geheel onbekend, zoo Vos, wonende in de Nieuwstraat Dordrecht, in de Merwede. t_. van de Staart. Plotseling geraakte de jongen in een der kuilen, die zich ter plaatse in de rivier bevinden, en ver dween onder water. Andere zwemmers poogden den jongen nog te redden, maar tevergeefs. Zijn lijk is nog niet opge- 1 haald. Q In den afgeloopen nacht Lebben dieven een goeden slag geslagen in een woonhuis aan de Reynier Vinkeleskade te Amster dam. Door een raam open te schuiven, wisten zij binnen te komen, waarna zij klaarblijkelijk alle kasten hebben door- I snuffeld. Daarbij vonden zij ook den sleu- tel van de brandkast, die zij dus eenvou- I dig konden openen en van den inhoud be- 1 rooven, welke gelegenheid zij niet onge- f bruikt hebben gelaten. De buit was zeer I aanzienlijk een paarlen collier, een pla- I tina damesarmbandhorloge, een gouden t damesring met pareltjes en ovalen groe- s nen steen, een platinaring met diamantjes, I een gouden sigarettenkoker en een gouden I dasspeld met een parel en twee diaman- I ten. Ook minder waardevolle artikelen I hebben zij echter niet versmaad, want ook een radiotoestel, een partijtje koffie, thee I en zeep worden vermist. De waarde van het gestolene kon nog I niet worden vastgesteld, doch moet zeer I aanzienlijk zijn. bestaat uit fabrieken, die stoffen vaardigen. Daarentegen ontbreekt zware industrie geheel. Daarenboven Aken een handels- en ambtenarenstad t u nci »uin zeKu in het bijzonder, overeenkomstig de lig- f neen”. Vertegenwoordigd waren leden van de „Amerika First Committee de orga nisatie „America out of war” en de inter- I nationale vrouwenliga benevens de sekte rlpr OiialrArc Vereenigde Staten, Peru een geworden conflict, hun troepen terugtrekken tot 15 kilometer van grens. De Mexicaansche regeering geeft in ge- noemde nota uiting aan de opvatting, dat der. Deze aanval ligt, naar van bevoegde een vreedzame regeling van het conflict zijde wordt medegedeeld, geheel in de in het belang van den pan-Amerikaansche als niet in ovéreenstemming met dén tijd. De Poolsche officieren in Sovjetgevangenissen De conservatieve afgevaardigde van het Lagerhuis. Graham heeft de Britsche re geering verzocht bij de regeering der Sovjet-Unie stappen te ondernemen om de gevangen genomen Poolsche officieren terstond in vrijheid te stellen De minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, aan wien de interpellatie was gericht, gaf geen positief antwoord op deze vraag, doch zeide slechts„In verband met den tegenwoordigen toestand geef ik er de voorkeur aan hierover geen verklaring af te leggen” Graham maakte bekend, dat zich nog steeds 22.01*0 Poolsche officieren, onderofficieren en manschappen in Sov jetgevangenissen bevinden. Naar „Ofi” uit La Linea meldt, is Woensdag, komende uit de Middelland- sche Zee, de torpedojager „H. 74” met zware beschadigingen in de haven van Gibraltar binnengeloopen en in een dok gesleept. Veischeidene gewonden werden aan land gezet. Een lid van de beman ning verklaarde, dat de torpedojager door een .duikboot was aangevallen. De Mexicaansche regeering heeft te I Quito en te Lima gelijkluidende nota’s treffers dit historische monument bescha- de Z^-S^Un^5^leeffA’an I Brazilië en Argentinië, dat Ecuador ter beslechting van Woensdagavond om 9 uur is de 21-ja- rige R. O. bij het zwemmen in den Rijn bij Maurik verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. Gisteravond is de 15-jarige T D te IJmld» 1„ het Noo.ieeL.aal N.V. Fabriek van electrische apparaten v. h. F. Hazemeyer De Twentsche Bank N.V. bericht dat de I Inschrijving op 250.000 aandeelen, in stukken van 500 aan toonder of op naam I (recht hebbende op het halve dividend over het boekjaar 1941) der N.V. Fabriek van electrische apparaten, voorheen F. Ha zemeyer en Co., te Hengelo (O.) bij haar kantoren zal zijn opengesteld op Donde>- dag 17 Juli a.s. tot den koers van 110 pCt uitsluitend voor aandeelhouders. Voor elk aandeel van f500 nominaal, waarop wordt ingeschreven, moeten wor den overgelegd 5 dividendbewijzen no 29 der thans uitstaande aandeelen ad f 500. Aan de dividendbewijzen no. 29 wordt het oorspronkelijk karakter ontnomen en deze zullen na de inschrijving waardeloos zijn- De betaling der aandeelen, waarop zal zijn ingeschreven, moet geschieden op Maandag 4 Augustus a.s. met ƒ550 per aandeel ten kantore van inschrijving, tegen inontvangstneming der definitieve aandee len, voorzien van dividendbewijs no. 30 en volgende en talon. Ondanks het feit, dat den avond tevo- I ren in den IJsel bij het Apeldoorn-Die- I rensche kanaal een 20-jarige jongen ver- I dronk, waagde dr. v. H., afkomstig uit i Tilburg, die ook de zwemkunst niet vol- I doende machtig is, zich daar eveneens te I water. De IJsel is daar ter plaatse bij- I zonder gevaarlijk. De snelle stroom ver- I oorzaakt tusschen de z.g. „kribben” ge- vaarlijke draaikolken. Ook zijn in den I bodem groote oneffenheden. De gevolgen I van deze onvoorzichtigheid bleven dan I ook niet uit. Op een gegeven oogenblik I verdween dr. v. H. in de diepte. Door het I kordate optreden van mej. Kortenhorst, I afkomstig uit den Haag, die mede van de partij was, en wel kon zwemmen, werd erger voorkomen. Na een paar keeren te zijn ondergedoken, gelukte het haar. dr. v. H. op te halen en bewusteloos op het i 1 K„ wonende te I i, in den IJsel aan het zwemmen wkerd hij door den stroom gegre- pen en meegesleurd. Hoewel andere r zwemmers pogingen in het werk stelden I hem in veiligheid te brengen, mocht dit niet gelukken. K. verdween in de diep te en verdronk. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Te Genemuiden is gisteravond de 18- jarige G. Plender, wonende te IJssel- muide en boerenknecht op het Kamper- eiland, bij het zwemmen in de Goot ver dronken. Eerst na twee uur dreggen werd het lijk opgehaald. Gistermiddag zwom de 12-jarige R. de I Wiflkie pleit voor militaire steunpunten in Noord-lerland en Schotland Willkie heeft verklaard, dat hij voor stander is van de vestiging van Ameri kaansche militaire steunpunten in Noord- lerland en Schotland. „Volgens mij is de bezetting van Ijsland door Amerika de eerste van een reeks dergelijke maatrege len. die genomen behooren te worden.” In antwoord op een vraag verklaarde Willkie: „Het is van vitaal belang, dat de zeewegen open blijven.” Hij voegde hieraan toe. dat de Britsche verliezen aan koopvaarders den bouw van nieuwe ver 'overtreffen. Volgens een Reuterbericht uit Washing ton, heeft senator Taft gisteren in den Senaat verklaard, dat hij uit geloofwaar dige bron heef vernomen, dat de Veree nigde Staten bezig zijn jn Noord-lerland voor Groot-Brittannië een marine-lucht- steunpunt aan te leggen. Een tegenspraak van Welles De plaatsvervangende minister van bui tenlandsche zaken. Sumner Weljes. heeft gisteren ten overstaan van persvertegen woordigers het bericht tegengesproken, dat de Vereenigde Staten pogen militaire of vlootbases in Portugal en zijn bezittin gen of in Siberië te verwerven, aldus het DN.B. Welles verklaarde, dat nimmer onderhandelingen met de Sovjet-Unie over ■bases op Sovjet-gebied zijn gevoerd. On juist zpn eveneens de berichten, dat de Vereenigde Staten bases in Portugal of zijn bezittingen wenschen. Amerika weigert wapens aan Ierland De Vereenigde Staten hebben de leve ring van wapens aan Ierland geweigerd, meldt het AN P. De premier, de Valera, heeft Dinsdag in het parlement het resul taat bekend gemaakt van de onderhande lingen, die de minister van defensie, Aiken, de laatste maanden in de Veree nigde Staten heeft gevoerd. De Valera gaf uiting aan zijn leedwezen over de weigerachtige houding der Vereenigde i Staten, De eenige overeenkomst, die vol- Naar de staatshoofd, maarschalk Pétain, meedeelt, zal de 14e Juli dit jaar in Frankrijk wel is waar een feestdag zijn, doch wegens den staatsrouw zullen geen feestelijk heden gehouden worden. In alle steden en dorpen worden uitsluitend kransen bij de gedenkteekenen voor de gesneuvelden gelegd en herdenkingsgodsdienstoefenin- gen gehouden. Door de militaire commissie van het Amerikaansche Huis van afgevaardigden werd rapport uitgebracht over de vorde ringen van het bewapeningsprogram der Vereenigde Staten. De „Manchester Guar dian” is in staat bijzonderheden te pu- bliceeren. fn het rapport wordt geconstateerd, dat een aantal ernstige verzuimen en vertra gingen tot een ernstig gebrek aan stra tegisch belangrijk materiaal heeft geleid. Het bericht somt de volgende vier fou ten en verzuimen op: 1. Het Congres en de directie hebben verzuimd te juister tijd de noodzakelijke reserves aan materiaal ter beschikking te stellen. 2. Men heeft nagelaten een werkelijk verantwoordelijken man met veelomvat tende volmachten aan het hoofd van de bewapeningsproductie te stellen. 3. De ambtenaren van de inkoopbu- reaux waren niet op de hoogte en had den geen begrip voor de urgentie van den toestand. 4. Bij den bouw van nieuwe fabrieken voor het vervaardigen van industriepro ducten uit ruwe materialen zijn onge rechtvaardigde vertragingen voorgeko men. In het rapport van de militaire com missie wordt de automobielindustrie als .ernstig voorbeeld aangehaald. Aan deze industrie werd veel te lang toegestaan voor de bewapening beslist noodzakelijk materiaal te gebruiken. In Duitsche kringen verneemt men de opvatting, dat de jongste Engelsche lucht aanvallen cp Duitsche steden opnieuw heb ben bevestigd, dat het Britsche luchtwapen geen stelselmatige aanvallen onderneemt op voor den oorlog belangrijke, resp. oor- logseconomische doelen, doch dat gebom bardeerd wordt zonder rekening te houden met de oorlogsbeteekenis der doelen, aldus het D.N.B. Reeds uit den aanval op Mun ster bleek dit duidelijk, zoo verklaart men te Berlijn. Ook in den nacht van 9 op 10 Juli ondernomen aanval op Aken is, naar van Duitsche zijde wordt verklaard* een bombardement op een stad, die geen be- teekenis heeft voor de oorlogsindustrie. Aken beschikt alleen over een industrie van verbruiksgoederen. die voornamelijk - -- - -- wem. ui a a veJ“ ^poord tot is en

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2