Doeltreffende actie van het Duitsche luchtwapen De bolsjewistische gruwelen I s IMii Nieuws op distributiegebied Hevige bombardementen op Sovjet- spoorlijnen en marschcolonnes L Heden I 1 ■fi I Sb Zaterdag 12 Juli. 1941. No. 17925. GRUWELDADEN De strijd tegen de Sovjets VERDUISTEREN I I I V De afrekening van Europa met het bolsjewisme Katholieke geestelijken door de Sovjets vermoord Heden van 9,59 uur n,m, I tot 5.33 uur v.m. I Morgen van 9.58 uur n.m. tot 5.34 uur v.m. Opmarsch aan het Finsche front voortgezet 9 en plicht Finsche Weermachtbericht Het Zeer vele Sovjet-vliegtuigen zijn reeds vernietigd. Een neergeschoten bommenwerper (Hoffmann) De bloedschuld van Lemberg. Diep geschokt door zooveel bestialiteit loopen Duitsche soldaten en mannen en vrouwen uit Lemberg langs de lijken van de onschuldige mannen, vrouwen en kinderen, die door de bolsjewisten op afschuwelijke wijze werden vermoord (Weltbild-Polygoon) I A s A a A x x A Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 5 S sz 5 s SC s s 5 Bonnen aangewezen voor jam en voorts rijst. en havermout voor kinderen Welke distributiebescheiden thans geldig zijn Terechtstellingen in Letland onder bolsjewistische heer schappij Sovjet-heiligschennis in de Gostzeelanden Zuinigheid met gas electriciteit is een nationale De luchtaanvallen in het Westen Het Bolsjewistische leger verloor reeds meer dan 1.000.000 man i w S'W L H ii HAAGSCHE COURANT I PRIJS UEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTEN11ÊN: bevinden tachtig geen geval meer kan voorko- doch in men. regeeringspersdienst Zuidoostelijke grens is Nachtdienst dokters: Tussehen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 A A s A A A X X A A A x A X A A A X Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaar. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 V V s V V g aangevallen en 2 afweerbatterijen bui ten gevecht gesteld. In den noordelijken sector zijn her haalde aanvallen gedaan op het Vis- schersschiereiland. Verscheidene ar tilleriestellingen der Sovjets werden door bommen vernield. In de bocht van Motowski, ten Zuiden van het schier eiland, werd een Sovjetkoopvaarder van 1500 ton tot zinken gebracht en een van 4000 ton zoo ernstig beschadigd, dat hij eveneens verloren geacht moet worden. Bij een moedigen aanval heeft een Duitsche motortorpedoboot in het Oos ten van de Oostzee een Bolsjewistisch schip, dat zwaar geladen was met oor logsmateriaal en proviand, tot zinken gebracht. Het schip mat 3500 ton. Donderdag in den loop van den dag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in het gebied van Smolensk marchee- rende Bolsjewistische afdeelingen van alle wapens met zeer .groot succes aangevallen. Munitietreinen en gemo toriseerde colonnes werden vernieti gend getroffen. 375 vrachtauto’s wer den vernield. Voorts hebben Duitsche gevechts vliegtuigen Donderdag op twee plaat sen de belangrijke spoorlijn Moskou St. Petersburg vernield. Hierdoor is het troepentransportverkeer en de ra- vitailleering op deze lijn verbroken. De Duitsche luchtmacht heeft Don derdag krachtige aanvallen gedaan op de spoorlijn SjitomirKiev, die van groote beteekenis is voor de ravitail- leering van het Bolsjewistische leger. Op verscheidene plaatsen werd de lijn getroffen en het verkeer gestremd, meldt het D.N.B. In het gebied van Smolensk werden zwaargeladen treinen tot ontsporing gebracht. Zij geraakten in brand. In het geheel zijn 31 treinen met succes Naar de bevoegde instanties te Kovno meedeelen, meldt het D.N.B. zich onder de thans gevonden lijken in totaal omsitreeks elfhonderd Katholieke geestelijken, die grootendeels zoogenaamd De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli tot en met Zondag 10 Augustus a.s. de met „103” gemerkte bon van de „Bonkaart Algemeen” recht geeft op het koopen van 500 gram jam, stroop, honing e.d. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er nogmaals de aandacht op geves tigd, dat de hierna volgende distributie kaarten en -boekje thans geldig zijn De bonboekjes A, B, C, D en E, dat zijn dus alle nieuwe bonboekjes, welke onlangs zijn uitgereikt. De melkkaart. De cacaokaart (die evenwel niet in ge bruik is). De bloemkaart. De boterkaart. De vetkaart. De textielkaarten. De vaste brandstoffenkaarten J, K, L en N. De gecombineerde vaste brandstoffen en petroleumkaart M. De petroleumkaart O. Oostelijk front in 18 dagen van strijd werd binnengebracht, 400.000 bedraagt. Daar reeds op 2 Juli de bloedige verlie zen van den vijand met een veelvoud van 160.000 werden opgegeven, kan men thans de verliezen van het Sovjet-leger aan gevangenen en gesneuvelden op 1 millioen schatten. Het verlies aan pant serwagens en stukken geschut staat in verhouding tot dit geweldige cijfer en zal binnen afzienbaren en onafzienbaren tijd niet te vervangen zijn. Het verlies van meer dan 6.000 vliegtuigen komt, volgens voorzichtige ramingen overeen met het verlies van 71 eskaders. Dit verlies overtreft het verlies van de Ge allieerden in den veldtocht in het Wes ten tijdens den zomer van 1940, toen het verlies 2633 vliegtuigen bedroeg, met het drievoudige. Thans is reeds te overzien, dat het Sovjetleger in een veldtocht van nauwe lijks 3 weken zoo zware slagen heeft gekregen, dat het de komende ineen storting misschien nog iets zal uitstellen, gericht, waarin hij hen oproept, overal hun plicht jegens het vaderland te doen, om, tezamen met het roemrijke Duitsche leger en alle naties, die toegesneld zijn, het „apocalyptische ondier van het bolsje wisme” neer te slaan. Het herderlijk schrijven besluit met een zegewetisch voor den Führer en zijn leger, voor den leider van den staat, generaal Antonescu, en voor koning Michael, en met het zegenen van den strijd en den arbeid van alle Roemenen. De afrekening van Europa met het bolsjewisme vindt in de Atheensche pers warme instemming Onder het opschrift „de bevrijding” verklaart het Atheensche blad „Vradyni”, dat thans het uur ge slagen heeft, waarnaar de ongelukkige boeren in de Sovjet-Unie zoovele jaren hebben verlangd. Aan hun zijde staan de boeren van geheel Europa. Velen hunner nemen deel aan den strijd „voor de be vrijding van de wereld van de bolsjewis tische schande, die dank zij de eerloos heid van de Engelsche kapitalisten en hun Amerikaansche collega’s, geheel Europa tot een hel dreigt te maken”. In een van de laatste nummers van de „Christian Science Monitor", dat nog ver schenen is voor het begin van den strijd tegen het bolsjewisme, beschrijft een be kende Letlandsche persoonlijkheid, die langs omwegen na de bezetting door de Sovjets heeft kunnen vluchten, de toestan_ den in Letland onder bolsjewistische heer! schappijHij schrijft het volgende Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd Intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.36 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Finsqjie Aan de Twaalf Spitfires neergeschoten Ook gisteren heeft het Britsche lucht gapen weer bij herhaalde pogingen, om de bezette gebieden in West-Europa bin nen te dringen, 12 Spitfires, welke in talrijke luchtgevechten gistermiddag door Duitsche jagers neergeschoten wer den. verloren. Een Duitsche jager wordt Tennist. De hoofdredacteur van de „Gazette de Lausanne” behandelt in een uitvoerig ar tikel het standpunt van Zwitserland ten aanzien van den oorlog tussehen Duitsch- land eh de Sovjet-Unie. Met uitzondering van een klein aantal misleiden en dwee- pers, aldus schrijft hij, wenschen alle Zwitsers, dat de operaties in het Oosten zullen eindigen met een nederlaag en dus met de vernietiging van het bolsjewisme. De voortdurende pogingen van de Sovjet- Unie om de Christelijke beschaving te vernielen, en op de puinhoopen daarvan het wereldcommunisme op te richten, de aanvallen op kleine volken, die onder drukt en op onmenschelijke wijze behan deld werden en tenslotte de talrijke gru welen in de Sovjet-Unie zelf, hebben een algemeenen afschuw van het bolsjewisme doen ontstaan, welke ook niet verzwakt kan worden door Stalin’s laatste manifes taties van „vaderlandsliefde” en on schuld. Indien er een doctrine en een re gime is, onvereenigbaar met de staatsge- dachte en de traditie van Zwitserland, dan is dat het communisme van Moskou. De patriarch van Roemenië heeft aan alle Roemenen een herderlijk schrijven - als gedetineerden in gevangenissen wa ren ondergebracht. Alle lijken vertoonden het beruchte schot in den nek, waarmee de GPoe haar gevangenen als regel om bracht. Enkele der slachtoffers vertoon den. naar duidelijk uit foto’s blijkt, aan het bovenlichaam sneden in kruisvorm, terwijl bij anderen onmiskenbare kruisen op bovenlijf en armen waren gebrand, blijkbaar met een gloeiend ijzer. Onder de lijken vond men twee pastoors uit Wilna, die reeds boven de tachtig waren. Naar voorts wordt meegedeeld, heeft de Litausche clerus een collectie van de fo to’s samengesteld, die gevoegd wordt bij het materiaal, dat binnen enkele dagen naar het Vaticaan wordt gezonden. De clerus verzoekt het Vaticaan tevens een vertrouwensman te zenden, die de situa tie ter plaatse kan opnemen. Sovjet-soldaten hebben uit de kerken en pastorieën in de Oostzeestaten alle wijnvoorraden gestolen, die voor kerke lijke doeleinden waren bestemd. In de. bagage van een Sovjet-officier vond men foto’s, waarop Sovjet-soldaten bezig wa ren wijn uit gewijde kelken te drinken. Op een tafel stonden monstransen en cru cifixen, die door de soldaten waren be hangen met roode vlaggen, waarop de emblemen der Sovjets voorkwamen. Op de„foto’s kwamen ook paarden voor, die met altaarkleeden, kandelabers en pries tergewaden waren beladen, welke blijk baar als buit meegevoerd zouden wor den. Onmiddellijk na de aankomst van de bolsjewisten in Letland zijn duizenden personen, die functies bekleedden in het openbare leven, op geheimzinnige wijze verdwenen, zonder dat men ooit weer iets van hen heeft gehoord. De meest promi nente mannen van Letland werden ver moord, zooals bijv, president Ulmanis, die reeds den avond na den intocht van het Sovjetleger zwaar gewond werd. Terecht gesteld zijn verder de vroegere minister van oorlog, Balodis, de minister van fi nanciën, Valdmanis, en de chef der leger leiding, generaal Berkis. Tallooze hoog- leeraren, hooggeplaatste ambtenaren en studenten werden gedeporteerd naar Sibe rië of de Poolstreek. Alle huizen werden in beslag genomen, evenals alle banksaldi en saldi der spaarbanken. De warenhuizen en levensmiddelenwinkels werden syste matisch door de nieuwe autoriteiten ge plunderd. De ambtenaren en andere em- ployé’s werden meedoogenloos ontslagen en vervangen door communisten. Men be taalde den ontslagenen geenerlei pensioen of schadevergoeding uit en stelde hen, voor zoover men hen niet terechtstelde of in de gevangenis wierp, aan een langza- men hongerdood bloot. Een algemeen, onverdraaglijk spionnagesysteem werd in gesteld. Ook onschuldige uitlatingen of de enkele vraag naar de verblijfplaats van een spoorloos verdwenen bloedverwant of bekende werd opgevat als een teeken, dat men een „vijand des volks” was. De be volking kon reeds enkele weken na het begin van de militaire bezetting nauwe lijks nog de noodige levensmiddelen krij gen, aangezien het Sovjetbestuur en het Sovjetleger het land kaal en leeg vraten. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Hongaarsch communiqué De chef van den Hongaarschen gene- ralen staf deelt mede: Onze troepen zet ten de operaties stelselmatig voort Eisch van Stalin aan Cripps „United Press” meldt uit betrouwbare bron te Londen, dat Stalin Donderdag bij zijn onderhoud met den Britschen ambassadeur, Cripps, de spoedige vor ming van een Westelijk front door de Engelschen heeft geëischt. Militaire benoemingen in Sovjet-Unie De Moskousche radio heeft bekend ge maakt, dat de maarschalken Worosjilof, Timosjenko en Boedjenny benoemd zijn tot opperbevelhebber resp. van het Noordelijk, Westelijk en Zuidwestelijk front. Zij hebben het bevel reeds op zich genomen. Het Portugcesche legioen èe Portugeesche legionnairs zijn sol daten van Portugal en bereid overal het communisme te bestrijden, aldus wordt gezegd in een dagorder van het Portu geesche legioen, dat reeds in den Spaan- schen burgeroorlog aan de zijde van Franco de Bolsjewisten hebben bestre den. In de dagorder wordt medegedeeld, dat van legionnaire zjjde bij de centrale commissie van het legioen den wensch naar voren is gebracht, vrijwilligers voor den strijd tegen de Sovjet-Unie toe te laten. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 X<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<XJ Officieel wordt medegedeeld, dat de Sovjetluchtmacht Donderdag boven Fin land niet zeer bedrijvig is geweest. Al leen Hamina werd gebombardeerd, doch schade werd niet toegebracht. Gisteren ondernam de Sovjetluchtmacht geen aanvallen. De meldt de laatste dagen de bedrijvigheid van verkenners en artillerie voortgezet. Den vijand werden voortdurend zware verlie zen zoowel aan manschappen als aan materiaal berokkend. In de richting Lahdenpohla is het reeds veroverde ge bied verbreed. Voorbij de Oostelijke grens zijn de operaties stelselmatig voortgezet. Overeenkomstig het bevel van Stalin hebben de Sovjets op den terugtocht ge poogd alle woonhuizen in brand te ste ken. doch vele dorpen zijn onbeschadigd in onze handen gevallen. Onze luchtver- kenning heeft waargenomen, dat door den vijand ook in streken, waar geen eigenlijke oorlogsoperaties worden uit gevoerd, branden gesticht en vernielin gen verricht worden. De activiteit der zeestrijdkrachten is de laatste dagen gericht op belemme ring van de zeeverbindingen van den vijand en beveiliging van het verkeer in de eigen wateren. Bij de Oostelijke grens en in de streek van Hangö duurt de bedrijvigheid van patrouilles en artillerie voort. Ons luchtwapen heeft vijandelijke transporttreinen, autocolonnes en ook bivakkeerende troepen en troepenkam pen gebombardeerd. De vijandelijke ac tiviteit in de lucht war zeer gering. De GPOe neemt kinderen in dienst Radio-Moskou meldt, aldus het D.N.B., dat de G.P.Oe in haar staf een groot aantal jonge meisjes en jongens, ja, zelfs kinderen heeft opgenomen, die in het bijzonder tot taak hebben gekre gen, spionnen op te sporen. Deze kin deren zijn rateds in een voorbereidenden cursus opgeleid. Een vrouwelijk lid van den hoogsten raad der Sovjets, Loebja- nova, heeft voor de Moskousche radio en oproep gericht tot de vrouwen der Sovjet-Unie en de „amazones” aange spoord met dapperheid en moed naar het front te gaan ofn voor het land van Stalin te strijden. De vrouwelijke piloten werden aangespoord in vermetelheid niet voor de mannen onder te doen. Voorts geeft gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli tot en met Zondag 10 Augustus a.s. de met „A-Rijst” gemerkte bon van de papkaart (BI), welke is uitge reikt aan kinderen, die geboren zijn na 1 Juli 1937, recht op het koopen van 250 gram rijst, rijstebloem, rijstemeel, rijst- gries of gruttenmeel (gemengd meel). De met „A-Havermout” gemerkte bon geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout, haverbloem, havervlokken, gort, gortmout. uit aardappelmeel bereide vlokken of grutten. De zeepkaarten P en Q. De hierboven niet genoemde kaarten, waarbij dus de nog gedeeltelijk onge bruikte bonkaarten, zooals de oude vleeschkaart, de oude Bonkaart Alge meen en de aardappelkaart met uitzon dering van de heden nog geldige bonnen van die kaarten benevens de oude brandstoffenkaarten en de met „één een heid” 6e periode gemerkte bonnen voor brandstoffen en cokes, kunnen vernietigd worden. Tenslotte wordt er op gewezen, dat uiteraard de losse rantsoenbonnen doorloopend geldig blijven. lederen zomer opnieuw kan men voor de Gevangenpoort, het historische gebouw aan het Buitenhof, geduldige bezoekers zien wachten om binnen ge laten te worden, teneinde de middel- eeuwsche folter werktuigen te aan schouwen, waarmede in vroeger eeuwen de gevangenen werden ge marteld bij wijze van straf of om hen tot bekentenissen te forceeren. Dit zijn werktuigen uit een voorbijen tijd, met methoden, waaraan men nog met afschuw denkt. Hoeveel afschuw moet men dan niet hebben voor het bolsjewistische sys teem, dat, wat methoden en werktuigen betreft, deze niet alleen evenaren, doch overtreffen. De gruwelijkste folteringen, waaraan de weerloozen, de burgers, de ge vangenen en gewonden in de Sovjet- Unie worden bloot gesteld, werpen weer ’n schril licht op de afgestampte, bestiale mentaliteit van de roode machthebbers, die vooral in hun poli tieke commissarissen en in hun G.P.oe hun maar al te willige werktuigen hebben. De beschrijvini in Riga, zooals pondent van de „Deutsche Algemeine Zeitung” onlangs in zijn blad gegeven is, zal men met verontwaardiging gelezen hebben. Hier werden de slacht offers van het bolsjewistische systeem niet alleen geestelijk murw gemaakt, door hen onder de grootste kwellingen een verhoor te laten ondergaan, doch later ook nog ten doode mishandeld. Wel teekenend is, dat zulke martelin gen in een ruimte geschieden, welke met Sovjetsterren en roode doeken be spannen was, alsof er ’n feestelijke ge beurtenis plaats vond. Waar hun adem over gestreken is, kleurt bloed den bo dem, hun dorre hand heeft alleen maar honger en ellende gebracht. Zelfs on schuldige kinderen moeten hun leven boeten voor den tegenslag, nu de zegevierende Duitsche troepen het land weten te bevrijden. In een plaatsje in de Oekraine werden door de roode machthebbers tachtig weeskinderen doodgeschoten om op deze wijze de Oekrainers -uit te roeien; in een andere plaats werden 240 arbeiders, die niet anders deden dan hun plicht, n.l. het brood te verdienen voor hun gezinnen, met hamers en bijlen afgemaakt. In Doebno lagen de lijken in de cellen opgestapeld, lijken van mannen, vrou wen en kinderen, wier misdaad het was, dat zij vasthielden aan hun natio naliteit. Doch niet alleen weerlooze burgers worden mishandeld, ook ge wonde soldaten. In alle beschaafde landen worden de gewonde soldaten met respect behandeld, ook die van den tegenstander. De „zegeningen” van het bolsjewisme brengen andere op vattingen met zich mede. Gewonde soldaten werden met dolkstooten af- gemaakt. Bij een tijdelijke ontruiming van Rajsk vielen gewerden in de han den van Sovjet-wreedaards, die op de duivelsche gedachte kwamen deze weerloozen te martelen en daarna in de vlammen der brandende huizen te werpen. Een kleine opsomming van lugubere feiten, bedreven door lie den zonder geweten, zonder eenig menschel ijk gevoel. Tegen deze verwildering, tegen dit systeem, zijn thans de wapenen opge nomen. Verdrukte landen worden be vrijd, een bevolking, welke tientallen jaren'gebukt gaat onder den zwaren druk van de bolsjewistische uitbuiters, kan zich dankbaar oprichten en met dankbaarheid haar bevrijders be groeten. Aan de zijde van deze bevrijders scharen zich de vrijwillige legioenen van vele landen en volken in Europa. Zij rekenen het zich tot een eer, mede te mogen strijden voor een grootsch ideaal: een nieuwe, betere toekomst, in een eensgezind Europa, waarin de vrede verzekerd is. tg van de folterkamer öeze door een corres- Op het Duitsche weermachtbericht van gisteren heeft het D.N.B. de volgen de toelichting ontvangen: De eindresultaten van den grooten vernietigingsslag in het gebied van Bia lystok en Minsk zijn thans in vollen om- vang bekend. Het Weermachtbericht noemt dezen dubbelen slag den „thans grootsten slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materiaal en omsin geling”. Dat deze slag geleverd kon worden, is als een triomf van Duitsch soldatendom en van Duitsche leidings- kunst te beschouwen. Een omsingeling en de vernietiging zijn van oudsher de groote doeleinden van de militaire lei ding geweest. Wanneer deze doelstellin gen geheel en al vervuld konden wor den, dan bewijst dit de totale superiori teit over den vijand, die zich in een der gelijke positie heeft laten brengen. De slag van Bialystok en Minsk heeft pre cies zooals eens bij Tannenberg de on middellijke bedreiging van Oost-Pruisen opgeheven. Hij overtreft echter wat zijn omvang, het aantal gevangenen en den buit betreft, den slag bij Tannenberg met een veelvoud. Het resultaat van den omsingelingsslag van Bialystok en Minsk beteekent tenslotte het vrijma ken van den weg naar het Oosten voor het Duitsche front ten Noorden van de Pripet-moerassen. Hoewel de cijfers van den buit niet altijd beslist en alleen als waardemeter voor het succes van een operatie be schouwd kunnen worden, is het toch verbluffend, dat thans als eindresultaat het aantal gevangenen, dat aan het In den afgeloopen nacht hebben vrij zwakke Britsche luchtstrijdkrachten ge tracht het Noordduitsche kustgebied binnen te vliegen, meldt het D.N.B. Door afweermaatregelen van het af weergeschut werd de formatie uiteenge dreven, zoodat de toestellen nergens hun bommen welgericht konden neerwerpen. De op eenige plaatsen geworpen bom men richtten slechts geringe schade aan. Er zijn eenige dooden en gewonden onder de burgerbevolking.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1