PALE DRY SHERRY 1 IW ^ndpleister fA heet- De Sherry voor kenners Willen KUÜST EN LETTEREN DE VERDEDIGINGSLINIES VAN DE SOVJETS Strijd i ONTHULLINGEN OVER STALIN'S POLITIEK A x fBAALBEK Z Anti Libanon m de Vereenigde Staten Portugeesche eilanden bezetten Syrië duurt voort HAAGSCHE COURANT Zaterdag 12 Juli 1941 le bl. MM RECLAMES. 2 Paö- A. VAN OTTERLOO 60 JAAR KURHAUS ENGELAND VEREENIGDE STATEN Amerikaansche steunpunten in Noord-Ierland Frankrijk verwerpt Engelsche wapenstilstandsvoorwaarden INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier Sensationeele documenten gepubliceerd Verzoek zou afgewezen zijn KURZAALBERICHTEN Aanval op Britsch convooi DAMASCtL r Jr JlAndsjaA Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. T1HT Souffleur bij het Residentie-Tooneel A. v. Otterloo. met mijnen (Polygoon), De volmachten voor Roosevelt Strauss, die arbeid” de te A. Sabrinas SIR WILLIAM MITCHELL AFGETREDEN myra en den na contact met onze afdeelingen nog geen aanval ondernomen. Onze troepen hebben een overval uitge voerd op de Britsche afdeelingen die Rak- ka hadden bereikt. Zij namen daarbij 5 In diërs gevangen en brachten den tegenstan der ernstige verliezen toe. In den sector van Djezireh vordert de opmarsch der ge motoriseerde Britsche pantserafdeelingen, die door onze afdeelingen wordt opgehou den, slechts langzaam. Onze jagers, bom menwerpers en marinevliegtuigen 1- Z- -j- bijzonder aanvallen op het gebied van Pal myra, waar, behalve vrachtauto’s, 14 Brit sche vliegtuigen op den grond vernield werden. Vijf Britsche vliegtuigen werden, neergeschoten en een zesde beschadigd Een van onze vliegtuigen is niet terugge keerd. - 52 Dooden bij het tot zinken brengen van de „St. Didier” „United Press” meldt uit Ankara: De Parijsche pers over de Engelsche eischen weer- Ameri- slotte dan ook niet nagelaten, aan dirigent en orkest zijn hartelijke hulde te betuigen. Ook ZILVER tegen boogen prijs. THOMSONPLEIN IS TEL. *33328 Uw Juwelier sinds 1927 in 't Westen „Hé- zir>gen. ouverture i en de LORD HALIFAX NAAR ENGELAND Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche ambassadeur te Washington, lord Halifax, medegedeeld, dat hij voornemens is voor een kort tfe- zoek naar Engeland te gaan, teneinde met het Foreign Office te spreken over den internationalen toestand. Na zijn kort be zoek aan Engeland zal hij weer naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Petain, dat men niet onderhandelt met in den daarop volgenden nacht voortge- verraders in het Noorden omsingeld hadden, wisten de Franschen haar tot dusver te behou den. De rechtervleugel volgde, na de be zetting van Damascus, de rivier de Ba rada en wist via Zebeda stelling te ne men in de buurt van het vliegveld Rayak. De opereerende colonnes uit de Syrische woestijn waren opgerukt tot in de zónes van Homs en Aleppo. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) i zetten r hun gewone actie voort. Zij d'oen in _het het einde \an^dën\ ,natï<^ stand” te doen voortduren en het Ame rikaansche leger ook buiten het Weste lijk halfrond te gebruiken. De Amerikaansche bewapening President Roosevelt heeft gisteren bij het congres nog twee aanvullende be groetingen voor de weermacht ingediend en wel 1,625 milliard dollar voor de marine en 1.698 milliard voor de koop vaardijvloot. Op verlangen van den chef van den Amerikaanschen generalen staf, Mar shall, heeft de democratische senator Reynolds, voorzitter van de senaatscom missie voor militaire zaken, 3 resolu ties bij den Senaat ingediend, waarin de president zou worden gemachtigd den diensttijd van de miliciens van het Ame rikaansche leger, de leden van de vrij willige militie (National Guards) en de reserveofficieren langer dan een jaar en tot een tijdstip zes maanden later dan REGISTRATIE VAN MIJNWERKERS De Britsche autoriteiten hebben giste ren bevel gegeven, zoo wordt uit Londen gemeld, dat alle Engelsche mijnwerkers tusschen de 20 en 60 jaar, die sedert 1935 minstens 6 maanden in mijnen gewerkt hebben, doch thans andere betrekkingen hebben, zich moeten laten inschrijven voor arbeid in steenkoolmijnen. DE STAKINGSBEWEGING In de Chryslerfabrieken in Detroit zijn rond 40.000 arbeiders tot niets doen ge dwongen door een staking in de beklee- dingsfabriek van de National Automobile Fibres Company. Ook in Plymouth zijn de Chryslerfabriek en deelen van de Briggs carosseriefabriek door de staking in moeilijkheden gekomen. A s t L T Bij besluit van de Fransche regeering te Vichy heeft generaal Dentz staking der vijandelijkheden in Syrië verzocht. Het verloop van het front was ongeveer het volgende. Na den val van Sidon was de Britsche linkervleugel opgerukt in twee richtingen; één hiervan wist door dringen tot in de omgeving van Damur ten Zuiden van Beiroet, een tweede colonne bleef strijd voeren om de plaats Dzjesin. Ook hier werd taaie tegenstand geboden. Alhoewel de Britten de plaats den Europeeschen oorlog dusdanig bij staan, dat zij lang tegenstand kunnen bieden, doch niet zoover, dat een over- de Sovjets noemde Stalin, dat I winning van de Duitsche wapens moge- Duitschland den oorlog zoo lang moge-lijk wordt. Op deze wijze zullen wij de liilr t rui trunnan XfAorfln Door rlo Q/ixrnot- btocl i QCITI £f in h^ïirlPTl hflllHpn Nog meer Portugeesche troepen naar de Azoren Wederom is een nieuw contingent Por tugeesche troepen ter versterking van de Azoren naar deze eilanden onderweg, meldt S.P.T. Binnen eenige dagen zal een ander contingent Portugeesche troe pen naar Angola vertrekken. Voorts is in officieele politieke kringen in Lissa bon medegedeeld, dat de staatspresi dent, generaal Carmona, op 23 Juli een inspectiereis naar de Azoren zal onder nemen. Maandag, 14 Juli a.s. wordt een bekende verschijning in onze stad 60 jaar. Het is de heer A. v. Otterloo, souffleur bij’tResi- dentie-tooneel, de kleine, levendige man, met den jnartialen knevel en het nog altijd jeugdige uiterlijk, die men zijn 60 jaren zeker niet aanziet. Oorspronkelijk zou de heer van Otterloo zeeman worden, evenals zijn vader, die kapitein op de groote vaart was, maar hij werd afgekeurd op zijn oogen. Daarna ging hij in den handel, in de administra tie, maar het tooneel trok hem meer aan. Hij acteerde in het begin, tot dat men zijn bijzondere gaven als souffleur ontdekte en i u;j njej meer „losgelaten”. i Ruim veertig jaren is van Otterloo „het hok” trouw gebleven en als hij uit zijn rijke tooneelervaring gaat vertellen, na tuurlijk met een „bijzonderen kijk”, het geen zijn plaats in de tooneelwereld mede brengt, kan hij prachtige dingen vertellen! Boeiend en met onverwoestbaar enthou siasme. Bij vrijwel alle „grooten” heeft hij gewerkt, Royaards, Verkade, Cor van der Lugt Melsert, de Verbeeks enz. enz. Wij wenschen den heer van Otterloo met zijn komenden verjaardag van harte geluk en hopen dat hij nog lang zulk een geest driftig en jeugdig tooneel-liefhebber moge blijven! NIEUWE UITGAVEN Bij W. L. en J. Brusse te Rotterdam verscheen een vijfde druk van „T h o- m a s Mor e”. een treurspel in verzen door Henriëtte Roland Holst-van der Schalk. CULTUUR-FILMOCHTENDEN STUDIO-THEATER De film ,,De groene Hel van Brazilië” blijft, dank zij de groote belangstelling, ook morgenochtend 12 uur precies, nog op het programma. Deze film van Dr. Schulz geeft een boeiend verslag van diens expeditie te voet, per kano en per vliegtuig, door en over de onmetelijke oerwouden van Braziliaansch Guyana. Stalin’s plan De aard van de gedachte en van het plan van Stalin werd hierin als volgt omschreven: Het instellen van het Sov jetregime in alle kapitalistische landen door de internationale revolutie, blijft het eenige algemeene doel van de bui- tenlandsche politiek der Sovjet-Unie. De Europeesche oorlog schept alleen de gunstige omstandigheden en voorwaar den voor het ontketenen van een inter nationale revolutie. Wij hebben ons doel bereikt, n.l. het uitbreken van een alge- meenen oorlog, zonder hieraan deel te wat ons belang vereischt. nemen. Wij zullen de Duitschers tijdens fa Het A.N.P. meldt uit Berlijn: „Reeds op den eersten dag konden wij ons ervan overtuigen, dat de Sovjet-ver- dedigingslinie, wat betreft het systeem van vestingwerken en de hardheid ge lijk te stellen waren met de Maginot- linie”, beschrijft het rapport van den commandant van een regiment infante rie, dat na 3 dagen van hevigen strijd een pantserwerk met 5 bunkers verover de en daarna opnieuw voor een nieuwe linie stond, die niet minder dan 15 bun kers telde. Hoe zich de strijd ontwikkelde, schil dert de commandant aan de hand van zijn notities- ,,De Sovjets doen eerst als of zij ons in het geheel niet zien. Zij liggen .op de koepels en nemen een zonnebad. Toen wij een paar keer over hen heenschoten, vlogen zij met een kat achtige snelheid in hun holen. Tien mi nuten lang vuren de 10 cm kanonnen van onze zware wapens op het gewapend beton. Vervolgens rukt in een frontalen aanval het tweede bataljon op, terwijl het eerste bataljon naar rechts een om trekkende beweging maakt. Plotseling komt uit alle schietopenin- gen van de 5 bunkers een wild afweer vuur. Onmiddellijk ligt iedereen plat op den grond. Doch de 2 bataljons liggen reeds dreigend dicht bij de vijandelijke stelling. Nadat de artillerie de bunkers opnieuw onder vuur heeft genomen, wordt de eerste schietopening van den vooruitgeschoven bunker tot zwijgen ge bracht. Hierdoor gelukt het het tweede bataljon met een dapperen sprong in de breede gracht rondom het pantser werk te springen. Van tevoren hadden onze stoottroepen op verscheidene plaat sen de prikkeldraadversperringen door geknipt. Daar springt plotseling een afdeeling van de vijfde compagnie het is luite nant E. met zijn mannen op den tweeden bunker toe en gaat onmiddellijk op den koepel van den bunker zitten. No den rand van den koepel en probeeren om ladingen ontploffingsmiddelen voor de schietgaten aan te brengen. Doch zoodra zij een stukje naar voren krui pen. wordt van de andere bunkers een moorddadig vuur gegeven. Verscheide ne malen moeten zij van den koepel af. doch even dikwijls kruipen zij weer op den koepel. Wij vragen om edn compag nie pioniers. Met vlammenwerpers stormen de pio niers naar de vuurspuwende vesting. De eerste ladingen dynamiet ontploffen. Als de rookwolken zijn opgetrokken, zien wij, dat het dak van den bunker een Onder het opschrift „twee documen ten” publiceert het „Journal de Genève” een sensationeele geschiedenis van de hand van den vroegeren correspondent van Havas te Genève, Henri Ruffin. Deze documenten zijn, naar het blad schrijft, niet nieuw. Zij zijn van 27 No vember 1939. De publicatie werd niet toegestaan. Het bericht van den vroege ren Havas-correspondent betreft een verklaring, welke Stalin op 19 Augustus 1939 des avonds voor het politbureau heeft afgelegd over het op denzelfden dag gesloten DuitschSovjet verdrag en waarvan Ruffin destijds kennis droeg. Op welke wijze het document in Ruffins handen is gekomen, is onbekend, daar Ruffin dit een beroepsgeheim acht, dat hij niet wil schenden. Het toentertijd door- Ruffin opgestelde bericht luidt als volgt: Op denzelfden avond, waarop Stalin een overeenkomst met het Duitsche Rijk had gesloten, achtte hij het noodig zijn politiek voor de leden van het polit bureau te rechtvaardigen. Hij verklaar de, dat, wanneer de Sovjets een allian- tieverdrag met Frankrijk en Groot-Brit- tannië zouden sluiten, Duitschland zich gedwongen zou zien met de Westelijke mogendheden een modus vivendi te vin den. Hierdoor zou de oorlog vermeden worden. Wanneer de Sovjet-Unie echter, het voorstel van Duitschland aanneemt dit was in feite reeds in den loop van den middag door Stalin ondertee- kend dan zal Duitschland ongetwij feld Polen aanvallen en een interventie van Engeland en Frankrijk wordt on vermijdelijk. De vernietiging van West-Europa West-Europa zal zoodoende een ern stige vernieling tegemoet gaan. Wij zul len, zoo zei Stalin, dan een groote kans hebben buiten het conflict te blijven en kunnen een gunstig tijdstip afwachten. Dit is iets, i De dictatuur van de communistische partij is slechts mogelijk door middel van een grooten oorlog. Een ander be lang van j^i ifli lijk zou kunnen voeren. Daar de Sovjet-1 beslissing in handen houden. Volgens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst is sir William Mit chell, die tot dusver opperbevelhebber was van het Engelsche luchtwapen in het Midden Oosten, als zoodanig afgetreden. De voornaamste gebeurtenis voor de Pa- verwerping van de Engelsche wapenstilstandsvoor waarden De bladen noemen de Engelsche eischen onaanvaardbaar en onvereenigbaar met de waardigheid van Frankrijk. Met verbittering wordt er op gewezen dat Enge land eischt dat Frankrijk zal onderhandelen met den gevluchten landverrader, als de Gaulle. De „Petit Parisien” verklaart, dat Engeland met zijn eischen bewijst, dat het Syrië wil veroveren. De „Matin” wijst er op, in een bericht uit Vichy, hoezeer men daar verontwaar digd is jegens Engeland. „La France au travail” schrijft dat de strijd thans op alle fronten voortgaat „Oeuvre” laat het licht vallen op de verklaringen van maarschalk I EEN MIJNONTPLOFFING Gisteren is in een mijn in het graaf schap Glasgow een zwareontploffing ontstaan. Vijftien mijnwerkers werden daarbij gedood. Verscheidene schachten zijn ingestort. penbroek rodiade” Het orkest „La Gazza ladra” tweede Arlésienne-suite van Bizet. Zondagavond 13 Juli dirigeert Frits Schuurman het Residentie-Orkest en zal Henriëtte Bosmans als soliste optreden. Het programma is geheel aan werken van Brahms gewijd. Uitgevoerd zullen wor den: Fuga in As gr. t. voor orge# (or kestratie P. van Anrooy). het 2e piano concert en de derde Symphonic. Het Volksconcert van Maandag 14 Juli wordt gedirigeerd door Jan van Epen- huysen. Als solist treedt op de violist Herman Krebbers met de Symphonic es- pagnole van Lalo. Het concert begint met „Saul en David” (ter gelegenheid van de Rembrandt-herdenking) van Joh. Wage- naar, gevolgd door dt 4e Symphonic van Schumann. Ook de ouverture „Carnaval romain” komt op het programma voor. Charlotte Kohier komt Dinsdagavond 15 Juli in de Kurzaal met „Het Onver gankelijke”, een bloemlezing uit Neder- 1gedichten. Zij zal voordragen I over ,.De schoonheid” (verzen van Bou- tens, Jan Luyken en Winkler Prins), ,,De (gedichten van Huygens. Poot, I Aart van der Leeuw. Guido Gezelle, We- Jan v. d. Noot. Bredero, P. C. Hooft, Joost van den Vondel, Albert Verwey, Kloos, A. Roland Holst), over „Het ge loof” (gedichten van Revius, Bredero, Guido Gezelle), en over ..Het vaderland” (verzen van Jan Prins. Marsman, Bou*— - tens, de Genestet, Potgieter en Hemkes). Woensdag 16 Juli begroeten wij Anto- nino Votto aan de lessenaar in de Kur zaal. Votto, die jarenlang de Italiaansche <->_u:-*-J- j-j en enkele seizoenen een aantal concerten van het Residentie Orkest leidde. komt dien avond met een karakteristiek program ma, n.l. de Euryanthe-ouverture van We ber, de Italiaansche symphonische schil dering „Pini di Roma”, de pijnboomen van Rome, met het gezang van de nach tegaal en de straatfeesten en marschen. Zoltan Szekely, de concertmeester van het Amsterdamsche Concertgebouw Or kest, speelt het vioolconcert van Viotti, terwijl de karakteristieke Rossini-ouver- ture „Italiana in Algeri” het concert af sluit. Op Donderdag 17 Juli komt het har- monie-orkest van het Nederlandsche or kest ,,’s-Gravenhage” wederom een con cert geven, hetwelk bij gunstig weer an dermaal op het terras zal plaats vinden. Nico Verhoeff is dirigent. Op Vrijdagavond 18 en Zaterdagavond 19 Juli geef* het ballet Yvonne Georgi een voorstelling van ..Casse-Nolsette” met begeleiding van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest o.l.v. L. M. G „Casse-Noisette” op muziek naar het sprookie Unie neutraal blijft, zal zij Duitschland economisch helpen. Doch het spreekt vanzelf, dat de Sovjethulp een zekere grens niet zal overschrijden,, daar de Sovjet-Unie haar eigen leger niet mag verzwakken. Tegelijkertijd moet ook een actieve communistische propaganda ge voerd worden. De Sovjet-Unie moet goed voorbereid zijn voor het oogenblik, waarop de oorlog teneinde loopt. Het verrast niemand, zoo voegde voormalige Havas-correspondent te Ge nève hieraan toe, dat dit bericht van Havas te Parijs voorzichtigheidshalve door een groot deel van de pers in den doofpot is gestopt, vooral door dat deel van de pers, dat er waarde aan hechtte zoo het geen belang hierbij had de Sovjetambassade te Parijs niet te mishagen. Zoo was de stand van zaken, naar Ruffin verder verklaart, toen enkele da gen later een nieuw, niet minder sensa tioneel document tot het publiek door drong, waarbij eveneens gepoogd werd het in den doofpot te stoppen. Dit docu ment betrof de instructies, welke door de Komintern waren verstrekt om het rapport van Stalin te rechtvaardigen. Door een bijna onbekend orgaan te Pa rijs, het „L’Ordre national”, werd op 11 December 1939 een indiscretie begaan. De instructies waren bestemd voor de afdeelingschefs en hun plaatsvervan gers, alsmede voor de secretarissenge- neraal der communistische partij in Frankrijk en België. Mijnen voor New York en San Francisco S.P.T. meldt uit Washington: Offi cieel is door het ministerie van marine medegedeeld, dat de bocht van San Francisco met mijnen is versperd. Voorts is gisteravond laat nog medege deeld, dat thans ook de ingang van de haven van New York door mijnen ver sperd is. Volgens een „Associated Press” be richt uit Londen heeft het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken be vestigd, dat een aantal Amerikaansche technici en arbeiders op het oogenblik bezig is met den aanleg van zekere in stallaties in Noord-Ierland. Senator Wheeler heeft in dit verband te Washington verklaard, dat er reeds zendingen materieel voor een aanleg van steunpunten voor de Amerikaansche vloot in Noord-Ierland en Schotland on derweg zijn. Ook president Roosevelt heeft in de persconferentie bevestigd, dat Ameri kaansche arbeiders werkzaam zijn bij steunpunten van de Engelsche macht. Roosevelt zeide, dat kaansch staal voor den aanleg van on geveer 50 Engelsche steunpunten wordt gebruikt en dat men arbeiders van de Vereenigde Staten in de geheele wereld zal vinden, waar zij voor de Engelsche regeering werken en door haar worden betaald. Roosevelt noemt dit volkomen legaal. Het meeste werk, zoo verklaarde hij, wordt ten uitvoer gelegd onder de wet op de hulpverleening aan Enge land en geschiedt derhalve voor doel einden van dé Engelsche regeering. Het Kurzaalprogramma van de komen- ongeduldigen, gejaagden' tijd. Ten de week vermeldt de navolgende concer- -- t de stijl, i ten en uitvoeringen: Zondagmiddag 13 Juli vindt een mati nee plaats met medewerking van het Rott. Philh. Ork. onder leiding van Jan aanstoot gegeven en de vormen zijn al- lvan Epenhuysen, waarvoor als soliste de gecorrlpli- zangeres Maria Last is geëngageerd, die de aria van de Gravin uit Figaro’s Hoch- zeit van Mozart, Clair de Lune van Die- en een aria uit van Massenet zal zal uitvoeren de -van Rossini of kerkelijken vorm. Maar wel wordt met de muziek van dezen toondichter, een ze ker religieus-ethisch element vereenzelvigd dat christelijk is aangedaan en met een zekere nadrukkelijkheid zich openbaart. En het zij daargelaten in hoeverre zich suggesties hierbij voordoen, en of men b.v. in Brucknër den met goddelijke kracht be genadigde of den in ootmoedige vroomheid zich buigende heeft te zien. Men schijnt deze muziek nu eenmaal anders te be schouwen dan de oer-machtige scheppin gen van Wagner of de wonderbaarlijke volmaaktheden van Mozart. En toch open baart zich juist hier in zeer hoogen zin het mysterie eener goddelijke inspiratie. Bruckner, „verhaalt” in zijn symphonie- en in uitvoerigen breeden trant. Die breed heid veroorzaakt wel eens moeilijkheden in onzen onrechte, naar ons schijnt, want is toch eigenlijk zoo eenvoudig en klaar. Er wordt voor moderne ooren qua samen klank en instrumentatie toch waarlijk geen tijd nog meer uitgebreid dan ceerd. Wanneer deze toondichter van grootsch- en weidschheid vertelt, doet hij het toch steeds zoo naïef, hoe vol en mach tig zijn orkest ook moge klinken. De be minnelijke oprechtheid en eenvoud ver loochenen zich nimmer en wat is de zoo genaamde lengte eigenlijk anders dan de rust tot, de liefde voor het verhalen en beschouwen zelf. En het is waarlijk niet alleen bij deze muziek dat de hoorder zijn geduld, zijn instelling ervoor moet vinden. Óf afwachten, want op kunstwerken rea- geeren wij immers ongelijk in de verschil lende stadia van ons leven en een ontvan kelijkheid kan soms langzamerhand of ook wel plotseling en onverwachts opbloeien. Maar moeilijk blijft het steeds uit te maken, bij welke kunst ook, of men aan doeningen zich suggereert dan wel haar werkelijk ondergaat. En wij hebben bij dit werk al eens vroeger overwogen of het een rustig en gemoedelijk behagen dcor aangename weefsels van klank gold of wel een verzonken zijn in aandacht, een exta tisch bewogen worden door geesterver- voering, door vlucht van fantasie in onge kend hOoge zwevingen De symhonieën van Bruckner onder- ]an(jsche scheiden zich onderling niet met de scherp- te als die van Beethoven, of de symphoni- 1 sche gedichten van Richard elk hun karakter in een markante plastiek openbaren, waarbij verwarring is uitgeslo- I rêmêus" Buning),” over „De liefde” (van ten. Toch hebben de-composities van den - - - - Ansfelder meester ook ieder hare eigene geschakeerdheid, zoodat b.v. het Es-dur- opus van dezen avond als de romantische (kon ook zijn, als de landelijke) symphonic bekend is gaan staan. Natuurstemmingen schijnt het eerste deel te willen geven en in het Andante treffen een zekere geheim zinnigheid en weemoed zooals de met de natuur zich vereenzelvigende daardoor ver vuld kan worden. En na den geteinperden Opera hier ter stede dirigeerde glans dan het hellere, blijdere licht van het seizoenen een aantal concerts: Scherzo. Het derde deel heeft bij Bruck ner meestal de aantrekkelijkheid van het eenvoudig, en natuurlijk.vioeiende. En uit de stemmingen der drie deelen ontstaan de bepeinzing, botsing, strijd en oplossing, die de Finale bezielen, en die dit uitge breide stuk de symphonic zegevierend doen bekronen. Wij hebben dit alles gehoord door een orkest, waarvan virtuositeit en vermogen tot schoonheid van klankontwikkeling bo ven bedenking staan. En Eduard Flipse is een door en door muzikaal en levensvol di rigent met een zuiver instinct voor de stijleischen van een compositie. Ook deze Symphonic heeft hij intensief doen leven in haar rhythme. kleur en structuur. De weergave was in hooge mate beeldend en gaf een klaar inzicht in den vorm en de beteekenis van het werk. Naar gelang van eigen geaardheid zal men vinden, dat de muzikale drift van den dirigent hier al of niet ten goede komt. Maar ongetwijfeld is de aandacht van het auditorium door de gespannen, geestdriftige weergave sterk Arntzenius. vastgehouden en aldus is propagandistisch van Tschaikowsky. naar het sprookie voortreffelijk werk gedaan. Men heeft ten- j Notenkraker en Muizenkoning” van E. Th. A. Hoffmann, is een vermakelijk ver haal van kinderspeelgoed, dat levend wordt en dat ons in de wereld van den grooten snrookjesverteller verplaatst. Op beide avonden zal door het ballet tevens een opvoering worden gegeven van .Bolero” van Ravel. breuk vertoont. Bij de tweede lading ge lukt het den pioniers een ongeveer meter groot gat in het beton te slaan. Thans ziet men wat voor een hoeveel heid staal in het cement zit. Terwijl een tweede compagnie pioniers hulp komt verleenen, zijn de stoottroepen van de eerste compagnie weer naar den be schadigden bunker toegeslopen. Ditmaal gelukt het hun een dynamietlading te plaatsen, die pok de zwaarste pantse ring moet vernielen. Onder een gewel dig lawaai scheurt de gepantserde koe pel open. De pioniers klimmen onmiddellijk in den bunker. Zij nemen verscheidene Sovjets gevangen. Tot hun verbazing zien zij nu, dat de bunker wanden heeft van 4 meter dik en verscheidene ver diepingen telt, die door middel van val deuren met elkaar verbonden zijn. Nog een lading dynamiet en de deur van de tweede verdieping springt open. Een gevangene wordt naar beneden ge stuurd om den commandant tot overga ve te bewegen. Hij komt niet terug. Uit de diepte klinkt dof een schot. De com mandant heeft zijn eigen man doodge schoten. De pioniers halen zaklantaarns. Een onzer kameraden gaat zonder aar zelen naar beneden. Plotseling ziet hij de pistool van den commandant op zich gericht. Zonder lang te overleggen werpt bij zijn handgranaten. Vervolgens loopt hij een stukje vooruit en gaat plat op zijn buik liggen. Wanneer de hand granaat is ontploft, gelukt het hem te ontkomen. De kogels fluiten om zijn ooren. Bunker no. 1 is veroverd. De com mandant ligt met een schot door zijn hoofd op den grond. Ook de rechter- bunker wordt kapot geschoten. Opnieuw komen de pioniers naar voren en rooken de bemanning uit. Nadat de sleutelpositie is vernietigd, vallen in enkel uren ook de 3 andere r--r -- - bunkers. Een bijna weergalooze dappe- oorzichtig schuiven de mannen naar re prestatie van onze officieren en sol daten. Van de uit 100 mannen bestaande bezetting worden 42 Sovjetsoldaten, jon gens van 18 20 jaar, gevangen ge nomen. De overigen liggen dood naast de schietgaten. be gevangenen geven den indruk to taal gebroken te zijn. Enkele van hen zijn blind, hun hoofd is zwart ge schroeid. Zij gaan op hun knieën liggen en bidden hardop huilend om genade. Wat moet hen door de Sovjets veel zijn voorgelogen over de wreedheid der Duitschers. Zooals deze, zullen alle bun kers veroverd worden, die ons in den weg staan”. Een Duitsche duikboot heeft op 9 Juli aan de Westkust van Afrika een Britsch convooi aangevallen. Twee schepen van dit convooi, welke een Zuidelijken koers aanhielden, werden tot zinken gebracht, n.l. de „Designer” met een inhoud van 5945 brt. en de „Inverness” met een in houd van 4897 brt., aldus het D.N.B. Officieel wordt te Vichy bekend ge maakt: De Fransche regeering heeft de Brit sche wapenstilstandsvoorwaarden in het Syrische conflict afgewezen. Het Fransche legerbericht van gisteren luidt: 7 Gistermiddag en hedenochtend zijn de, Britsche inspanningen in alle sectören van 1 het front gestuit op den hardnekkigen te- rijsche ochtendbladen is de genstand van onze troepen, die op eenige punten succesvolle tegenaanvallen en over vallen uitgevoerd hebben. Aan de kust heeft de tegenstander onze stellingen, die gelegen zijn ten Noorden van Damoer en. Beiroet, beschoten en aangevallen. In plaatselijke tegenaanvallen werden de af deelingen Australische infanterie, die op gerukt waren, weer teruggeworpen De ge vechten duren voort. In de streek van Chous zijn 2 Britsche aanvallen tot staan gebracht. De aanvaller leed zware verlie zen en wij konden gevangenen maken. Uit den sector van Mers Ajoem is niets te mel den. De aanvallen van den tegenstander, die in den nacht van 9 op 10 Juli in het ge bied van Damoer zijn begonnen, weiden zet. Door plaatselijke tegenaanvallen wer den alle punten, waar de vijandelijke strijdkrachten waren binnengedrongen, door ons heroverd. Bij deze actie hebben wij 200 gevangenen gemaakt, ow IQ offi- „United Press” meldt uit Ankara: Het eieren en verscheidene gevechtswagens aantal dooden bij het zinken van het Fran- buitgemaakt. In de woestijn tusschen Pal- sche schip „St. Didier" bedraagt volgens Homs hebben de Britsche eenhe- de laatste gegevens 52 Verder werden 18 vooruitgeschoven personen daarbij gewond. Het A.N.P. meldt uit Washington: Naar in politieke kringen verluidt, heeft de Amerikaansche regeering Portugal verlof gevraagd tot be zetting van de Kaap-Verdische Eilanden en de Azoren. De Portugeesche regeering zou dit verzoek met verontwaardiging hebben afgewezen. De nieuwe toespelingen van Ameri kaansche dagbladen op de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan, zulks in verband met de bezetting van Ijsland, worden in het Portugeesche regeeringsblad „Diario da Manha” scherp afgewezen, aldus het D.N.B. Na de uitwisseling van nota’s tusschen Portugal en de Vereenigde Staten, zoo schrijft het blad, is de aangelegenheid opgehelderd. Het moet daarom te meer bevreemding wekken, dat de kwestie der Azoren en Kaap Verdische Eilanden op nieuw wordt opgeworpen. Het is 't recht van naties als Portugal om te protestee- ren tegen voornemens, die in strijd zijn met de heilige rechten der souvereiniteit van den staat en om voor de wereld uit drukking te geven aan den wil en het recht om weerstand te bieden tegen iederen aanval, van welke zijde hij ook moge komen. Rotterdamsch Philharmonisch Orkest onder Eduard Flipse Door ongesteldheid van Carl Schuricht, musiceerde het orkest van dezen avond onder zijn eigen dirigent. Het gewijzigde programma vermeldde als eerste nummer het Voorspel van „Eine Lebensmesse” een vroeger werk voor koor, soil en orkest van onzen landgenoot Jan van Gilse. Een schoon gesponnen, weidsche muziek-meio- I disch en pcJyphoon ^invol, sterk van bouw j en ontwikkeling, rijk in hare stijgingen en I extatisch van uitdrukking. Hoe suggestief wordt in dit van kleur zoo uiterst boeien de geheel b.v. de hoorn en het koper als ensemble gebruikt, Het is in heerlijken praal dat dit stuk, waarvan de breedheid zoo prachtig en gespannen is volgehouden, uitklinkt. De indruk was groot en het ver langen is gewekt, dat het werk van dezen i belangwekkenden Nederlander meer dan tot nog tpe hier zal worden uitgevoerd. Van .den Parijzenaar H. Rabaud een zij ner beste symphonische gedichten, „La procession nocturne”. Het is een delicate cpmpcsitie van aangenamen melodischen gang. Charmant zijn de instrumentale ef fecten. Het is een nobel-sensueele muziek, waarvan de stille poëzie wèl hare beko ring uitoefent. Evenals van v. Gilse’s werk een gave, klankschoone en stijlvolle ver tolking. Van Bruckner de Vierde Symphonie. Er is om dezen Oostenrijkschen componist een religieuse sfeer geweven, die bij een deel van het Nederlandsche muziekpubliek wel invloed uitoefént. Bij Bach is het zelfs zoo, dat menig lid van een kerkelijk genoot schap dat niet door muzikale belangstel ling zich pleegt te onderscheiden, een uit voering van de Matthaus-Passion, die in zijn kerk plaats vindt, niet zal willen mis sen. Bij den katholiek Bruckner denkt men grootendeels wellicht niet eens aan kerk I toen werd hij hok” trouw gebleven en als hij uit zijn Bareljas N 'Sjamara Dimaf Atei Rayak Roemtfda HSO’-uS Be>g 4^S.Sf5ONz? ieoe-Et-w* z z,. Saraja iLi 9*^er9t® •rZEBEDA Q- W Barada Maraba Spoorweg jS* Doitris Wkm Abla^

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2