DE STALINLINIE DOORBROKEN Duitsche troepen staan Kief voor den Arbeid van Het Duitsche leger demonstreert in den Haag Wreedheden der Sovjets te Libau naar Gepantserde eenheden op weg St. Petersburg Groote feestelijke bijeenkomst op Houtrust van den Reichsarbeitsdienst Maandag 14 Juli. 1941. I No. 17926. Toespraak van den Rijks- commissans De strijd tegen het ewisme Het Duitsche Weermacht- bericht Op den nieuwen bon alleen koffie-surrogaat, geen thee meer VERDUISTEREN van 9.57 uur n.m. tot 5.35 uur v.m. I g X/ g i s w I s g 9 V OSr en plicht den Führer meldde het opperbevel van de Duitsche de 3000 Oekraïners door de Sovjets vermoord. In de G.P.Oe-gevangenis van Lemberg werden 2 3000 Oekraïners door de Sovjets vermoord. Aangrijpende tooneelen speelden zich onder de bevolking af Op Houtrust 2 So o 2 2 Na de feestelijke bijeenkomst inspecteerden de Rijkscomimissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, en de Generaal der Vliegers, Fr. Christiansen, de leden van den Rijksarbeidsdienst Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: g No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De doorbraak van Stalin-Iinie Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Roemeensch hospitaalschip gebombardeerd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Duitsche persstemmen over het doorbreken van de Stalin-Iinie Fransche en Spaansche vrijwilligers Zuinigheid met gas electriciteit is een nationale De Roemeensche Koning aan het front Bi® 1 -“.l. HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENT1ËN: PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.36 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Gisteren heeft op Houtrust in den Haag een groote feestelijke bijeenkomst plaats gevonden van den Duitschen Arbeidsdienst, welke werd bij gewoond door eenige duizenden belangstellenden, tal van eeregasten, zooals de Rijkscom- missaris van het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart en de generaal der Vliegers, Fr. Chris tiansen. Dit grootsch opgezet festijn had in de eerste plaats tot doel den buitenstaander een indruk te geven van het karakter van den Reichsarbeitsdienst en de taak, welke de Duitsche jeugd daarbij heeft. En zonder twijfel zijn de organisatoren van deze massale demonstratie in dezen opzet geslaagd. De demonstratie, in kleurige omlijsting den toeschouwers gepresenteerd, heeft, mede door haar ernstigen ondertoon, niet nagelaten op allen, die er bij tegenwoordig waren een diepen indruk te maken. (P.K. Fremke-Hoffmann) Reeds lang voor het vastgestelde tijdstip van aanvang, dat op 10 minuten voor 4 was bepaald, waren de tribunes van het en de r Laatstgi s /s A s A s A (Polygoon), betalen, die Duitschland en Italië hebben gebracht voor de redding van het Spaan- sche vaderland. Gij zult aan den kant van de beste troepen ter wereld strijden en zult hun gelijken zijn aan moed en geest kracht.” In een eindeloos gejuich voor Duitschland en Italië werden de laatste zinnen van den Spaansehen minister on hoorbaar. Daarop namen generaal Grande De Japansche ambassade te Moskou De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft gisteren bekend gemaakt, dat, hoewel een deel van het personeel der Japansche legatie in Moskou deze stad heeft ver laten, een aantal leden voorloopig op zijn post zal blijven om de werkzaamheden van de ambassade voort te zetten. klister van landbouw het woord, roemde zeide o.m., dat op zoo’n geestdrift slechts een volkomen overwin ning kan volgen. De Falanx gaat naar de Sovjet-Unie, omdat Spanje tot Europa behoort. Koninginnegracht, Javastraat, Laan van Meerdervoort, Anna Paulownastr., Hooge Wal, Noordeinde, Hoogstraat, Gravestraat, Buitenhof, Lange Vijverberg, Korte Vijver berg naar het Malieveld. Groep B koos de volgende route Koningskade, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Hofweg, Buitenhof, Groenmarkt, Jan Hendrikstraat, Boek- horststraat, Zuidwal, Dunne Bierkade, Wagenstraat, Groote Marktstraat, Flu- weelen Burgwal, Heerengracht, Konings kade en Malieveld. Beide optochten trokken veel belang stelling. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat zwakke Britsche luchtstrijdkrachten in den afgeloopen nacht West-Duitschland zijn binnengevlogen. Op eenige plaatsen ontstond, voor zoover tot dusver kan worden overzien, materieele schade van geen belang in woonwijken. In den vorigen nacht verschenen Brit sche vliegtuigen boven Noordwest- en West-Duitschland. Een aanval op Bre men mislukte door den Duitschen af weer; het aantal slachtoffers en de schade in de stad waren gering. De En- gelschen trachtten ook Hamburg aan te vallen, doch tengevolge van den afweer door jagers en geschut konden zij de stad niet bereiken. en stank het bewustzijn. Op den vier den dag werden wij door Duitsche sol daten uit onze positie bevrijd. Officieel wordt te Boekarest medege deeld, dat 4 Sovjetbommenwerpers het voor Constanza liggende Roemeensche hospitaalschip „Prins Mircea” hebben aangevallen, hoewel het Roode Kruis duidelijk zichtbaar was. De vliegers lie ten 6 bommen vallen, welke in de na bijheid van het schip ontploften. Twee der toestellen keerden onmiddellijk na den mislukten aanval om en bestookten het schip van 50 m. hoogte met machi- negeweervuur. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée. van Woytemastr. 66. Tel. 721187 Defih Ter inleiding vonden Zaterdagmiddag twee propaganda-optochten plaats met ah punt van uitgang het Malieveld. Gezamen lijk vertrokken de twéé groepen, in totaa ongeveer een duizend man omvattende, ti 3 uur van het Malieveld naar het Lange Voorhout, waar ter hoogte van perceel gedefileerd werd voor den Oberst Arbeits- führer Bethmann, R.A.D. Führer van Holland. Het ingedeelde muziekcorps stelde zich in front van den Oberst Arbeitsführer op en speelde tijdens het défilé een pittigen marsch. In voorbeeldige orde werd voorbij gemarcheerd, waarna de groepen via Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Korte Voorhout naar het Malieveld terugkeer den. Groep A marcheerde daarna langs de Deensche vrijwilligers Voor het aannemen van vrijwilligers voor het regiment Nordland en het Deen sche vrijcorps zijn thans in totaal 91 bu reaux ingericht. Naar „Faedrelandet” meldt, overtreft de stroom van vrijwilli gers in de provincie verre de verwachtin gen. Uit Helsinki meldt „Faedrelandet”, dat de daar gevestigde Deensche inge- nieursfirma Roerdam en Co. haar werk zaamheden heeft gestaakt, omdat al haar Deensche ingenieurs en medewerkers zich aangemeld hebben voor den Finschen mi litairen dienst De Maandagochtendbladen van Berlijn houden zich uitvoerig bezig met het speciale bericht van het Opperbevel der Weermacht, dat de Duitsche troepen in het Oosten een beslissenden doorbraak door de Stalinlinie hebben bevochten. De bladen wijzen op de groote beteeke- nis van dit geweldige militaire succes en in verband daarmee ook op de propa gandistische pogingen van Moskou en Londen om de Duitsche Weermachtbe- richten der laatste dagen, die telkens slechts in één zin de gevechten in het Oosten vermeldden, te hunnen gunste uit te leggen. Daar Duitschland de zaken rustig heeft laten rijp worden, de Sovjets echter des te praatzieker zijn geweest, heeft men zich, zoo constateeren de bla den, in Londen en New York ernstig ver beeld, dat de in het nauw gedreven bolsjewisten toch nog de kracht hadden voor offensieve opmarschen met ver strekkende doelen. Hoe de zaken in wer kelijkheid staan, blijkt uit de slotalinea van het speciale Duitsche bericht, volgens welke de ravitailleeringsbases van de Duitsche pantser legers reeds dicht bij de vroegere Stalinlinie zijn geschoven. ..In het hart getroffen”, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter”, en zegt o.m., dat de in het speciale bericht aangegeven- stootrichtingen toonen, da de Stalinlinie op alle belangrijke punten opgeblazen is en dat de Duitsche opmarsch thans ge richt is op de gevoeligste centra van den vijand, op Petersburg en Kiëf. „Uniek in de geschiedenis” noemt de Montag” het groote succes van de Duitsche troepen. Het is een unieke ge beurtenis, dat zulke geweldige massa- legers van moedige, door een idee be zielde corpsen beslissend verslagen wer den met een doorbraak door hun fronten. Ook in Frankrijk is de beweging tot deelneming aan de bestrijding van het bolsjewisme gaande. Met toestemming van maarschalk Pétain en den Führer zijn een aantal Fransche partijen overgègaan tot gemeenschappelijk werken aan dit doel, waarvoor een Fransche vrijwilligers- liga is opgericht. In dit streven werken samen de Rassemblement national popu laire. die onder leiding staat van Marcel Déat. de Ligue Francais, die geleid wordt door Pierre Constantini, de Parti popu laire Francais, onder Jacques Doriot (oud- afgevaardigde van de communistische partij) en het Francisme, waarvan Marcel Bucard de leiding heeft. Spaansch aataljon vertrokken Uit Madrid is in den afgeloopen nacht een tweede bataljon vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme vertrokken. .Ook hun vertrek werd een machtige de- ’monstratie. Op het station was een reus achtige menschenmenigte bijeengekomen om afscheid te nemen van de vrijwilli gers. Aangezien de menigte nauwelijks plaats kon vinden op het perron, waren vielen op lampen en zelfs op daken van stilstaande treinen geklauterd. Onder ge juich hielden de minister van buitenland sche zaken, Serrano Suner, en de com mandeur van de „Blauwe divisie”, gene raal Munoz Grande, toespraken van af het dak van een radio-auto. ,.Ik benijd u om uw schoone, groote taak”, zoo ver klaarde de minister van buitenlandsche zaken. „Gij zult de bloedige offers terug- Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. dien hebben de Sovjet-formaties de juiste onderlinge opstelling volkomen verloren en de aanvoering vermag zich blijkbaar niet meer te handhaven. De veelvoudige doorbraak door de Stalin-Iinie is een beslissing van een be- teekenis, welke ver uitgaat boven het succes van den dag. Deze doorbraak heeft tegelijkertijd over voortgang en ^floop van den veldtocht tegen het bols jewisme in het belang van Europa be slist. Groote onrust te Londen Het D.N.B. seint uit New York: Uni ted Press meldt uit Londen, dat het be richt van de doorbraak der Duitsche troepen door de Stalin-Iinie daar de grootste onrust heeft teweeggebracht. Men qualificeert dit Duitsche succes als de verbijsterendste doorbraakactie, welke ooit in de krijgsgeschiedenis is voorgekomen. Successen van het Duitsche luchtwapen Het Sovjet-luchtwapen heeft, aldus het D.N.B., op Vrijdag 188 vliegtuigen ver loren. Hiervan werden 163 tijdens lucht gevechten en door de luchtartillerie en de rest op den grond vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrijdag ten Oosten van Minsk op de spoorlijn naar Smolensk een uit 58 tank wagons bestaanden benzinetransporttrein vernietigd, meer dan driekwart millioen liter benzine ging hierbij in vlammen op. De secretaris-generaal van het de- partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat de bon, welke, in aansluiting op den thans geldigen bon voor koffiesurrogaat of thee, na der zal worden aangewezen, slechts recht zal geven op het koopen van koffiesurrogaat. De detaillisten dienen dus bij her- j bevoorrading er rekening mede te houden, dat van 21 Juli a.s.. af voor- löopig geen thee aan consumenten mag worden verkocht. Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voorloopig geen thee meer- zullen krij gen, is ongetwijfeld een teleurstelling, waarbij men zich slechts troosten kan met de gedachte, dat wij toch langen .tijd van onzen voorraad genoten hebben. Dit bewijst tevens, hoeveel sprookjes ,er met betrekking tot onze voedselvoor ziening in omloop zijn. In het begin van ,den vorigen zomer waren er niet veel menschen in Nederland, die den direc- ‘leur-generaal van de Voedselvoorzie ning, ir. Louwes, geloofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het gerucht ging rond, dat na enkele weken de theeverkoop stopgezet zou moeten worden, aangezien alle voor raden weggevoerd waren. Tegenspraak baatte toen niet, maar het is goed, dit addertje nu eens bij den staart te ne men. Dank zij een goede distributie en een groote spaarzaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoeveelheid thee, doch die wordt bewaard om later bjj wijze van verrassing op de normale wjjze onder het publiek gedistri bueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselijken kring van een kopje thee zal kun nen genieten. In het dagelijksch leven zullen wij ons echter meer op koffiesurrogaat moeten instellen. Z.<«««««««««««««««««««««<««««A< groote Houtrustterrein volgestroomd. Zoo groot was de belangstelling, dat honderden zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Voortreffelijk functionneerde de ordedienst, zoodat een ieder een plaats kreeg toegewezen, van waar hij een uitste kend overzicht op het geheel had. Het mid denvak van de gro’ote overdekte tribune was voor de eere-gasten gereserveerd. Hier merkten wij behalve den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart en den gene raal der Vliegers Fr. Christiansen opden commissaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden Schmidt, de Oberst S.S. und Polizeiführer S.S. Gruppenführer Rauter en vele vertegenwoordigers van Staat, Weermacht en partij. Van Nederlandsche zijde waren aanwe zig de commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst, Breunese, de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert en de lei. der der N.S.N.A.P., dr. E. H. van Rap- pard. Bovendien werden opgemerkt Stabs- hauptführerin Fleitmann, Führerin van den rijksarbeidsdienst voor de vrouwe lijke jeugd in Emsland, alsmede Stabs- führerin Schiltberg, werkzaam in den staf van den rijksarbeidsdienstleider in Neder, land, Oberarbeitsführer Bethmann. Een luid hou.zee.geroep klonk langs de tribunes, toen de leider der N.S.B., de heer Anton Mussert, de hoofdtribune was genaderd. (Zie verder 3e blad, pag. l.f, Uit het hoofdkwartier van Weermacht gisteren Aan het Oostelijke front is de Stalin-Iinie op alle beslissende plaatsen in een moedigen aanval doorbroken. De uit Moldavië oprukkende Duitsch-Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front teruggeslagen tot over den Dnjestr. Van Galicië uit achtervolgen Duitsch-Slowaaksch-Hongaarsche troepen den vluch tenden vijand. Ten Noordoosten van den Dnjestr staan Duitsche troepen tot voor Kief. Ten Noorden van de Pripet-moerassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjepr genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront verlegd tot 200 k.m. ten Oosten van Minsk. Bij talrijke vijandelijke legergroepen doen zich ontbindingsverschijnselen voor. Witebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze handen. Ten Oosten van het Peipusmeer rukken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door vernieling van het vijandelijke spoorwegnet den tegen stander nn reeds iedere verdere mogelijkheid tot het ondernemen van een tegen offensief in grooten stijl ontnomen. De aanvoeren, welke noodzakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels de vroegere Stalin-Iinie bereikt. Naar het Roemeensche agentschap Rador meldt, heeft Koning Michael van Roemenië in gezelschap van generaal Antonescu, een bezoek aan het front ge bracht. Van aë heuvels ten Oosten van de Proeth sloeg hij de operaties gade. Verder bracht hij bezoeken aan de kwartieren der troepen, aan vliegvelden en aan een lazaret. In de gevangenis van het district Li bau is door Duitsche soldaten de zwaar gewonde, vroeger Russische stafkapitein Alexis Oldenburg gevonden. Hij vertel de o.m. het volgende: Ik was als boekhouder werkzaam bij het gemeentebestuur van Libau en werd op 23 Juni gearresteerd. Ik werd voor den bolsjewistischen kapitein Rosoel ge leid, een uit de Sovjet-Unie hierheenge- komen Jood, die hoofd was van de Li- bausche G.P.Oe. Ik werd herhaalde ma len gefouilleerd en men ontnam mij al mijn geld, papieren en voorwerpen van waarde. Vervolgens werd ik met 28 ‘an dere arrestanten tezamen in een nauwe cel opgesloten. Wij werden herhaalde malen verhoord en met geweld gedwon gen protocollen te onderteekenen. Des nachts hoorden wij uit de andere cellen schoten en luid geschreeuw. Daarop werd ook onze celdeur opengerukt en wij moesten een voor en naar buiten ko men. Ieder, die den drempel over schreed, kreeg en schot in den nek. Voor onze celdeur stapelden de lijken zich op. Ook ik moest naar buiten ko men. Ik kreeg een schot in den nek en werd bewusteloos. Toén ik weer bij ken nis kwam, voelde ik op mij de zware lichamen van andere neergeschotenen. Ik was volkomen met bloed overdekt. De bolsjewistische beulen hadden klaar blijkelijk de vlucht genomen. Daar ik aan den linkerschouder was getroffen en de kogel bij het verlaten van mijn lichaam mijn rechteronderkaak had ver pletterd, kon ik mij niet bewegen. Vier dagen lag ik tusschen, de intusschen reeds tot ontbinding overgaande lijken, tezamen met den Letlandschen kapitein Kaus, die eveneens slechts gewond .was. De rottingslucht was verschrikkelijk en dreigde ons te verstikken. Steeds weer verloren wij door bloedverlies, honger Met het in een extra communiqué in den vorigen nacht bekend gemaakte be richt omtrent den doörbraak op vele plaatsen van de Stalinlinie, heeft het 'Duitsche opperbevel het geheim prijsge geven, dat de laatste week den strijd aan het Sovjet-front omgaf. De Stalin-Iinie was, naar het D.N.B. ter aanvulling verneemt, de eenige aan eengesloten verdedigingslinie, welke de bolsjewiki in hët Europeesche deel der Sovjet-Unie in vredestijd hadden voor bereid. In den'loop der gevechten is ge bleken, dat deze verdedigingslinie op vele plaatsen aan het lange front was Uitgebreid tot een verdedigingsstrook, welke op sommige punten 50 k.m. breed was. Natuurlijke en kunstmatige hinder nissen, benevens ten deele moderne bunkerstellingen en snel aangelegde veldversterkingen kenmerken dit uitge strekte defensiestelsel. Het feitelijke re sultaat van de doorbraak door de Sta lin-Iinie op alle beslissende plaatsen kan in de volgende punten worden samen gevat: 1. Overwinning van de laatste voorbe reide bolsjewistische verdedigingslinies en van de groote rivierstelsels van Dnjestr en Dnjepr. Ieder oogenblik is de bezetting van de hoofdstad der Oekraine, Kief te verwachten. 2. Opmarsch over den boven-Dnjepr naar het Oosten, 200 k.m. ten Oosten van Minsk en inneming van het sleutel- punt Witebsk aldaar. Hiermee is de helft van den afstand tusschen de voor malige belangengrens en Moskou afge legd en bovendien de zoogenaamde landbrug tusschen den boven-Dnjepr en de boven-Duna opengesteld voor den verderen opmarsch naar Moskou, daar hier thans natuurlijke, noch kunstma tige hindernissen meer liggen. 3. In den Noordelijken sector wordt de belangrijkste hoeksteen van het front al daar, St. Petersburg (Leningrad), door het optrekken van de Duitsche pantser- formaties ten Oosten van het Peipus meer rechtstreeks bedreigd. Voorts bevat het extra bericht en weermachtbericht nog een belangrijke mededeeling omtrent de teekenen van verval en ontbinding bij talrijke Sovjet- formaties, dat moet opgevat worden als een onmiskenbare aanwijzing, dat de voornaamste kracht van het geweldige Sovjet-leger thans is gebroken. Boven- Het Weermachtbericht uit het hoofd kwartier van den Führer d.d. gisteren herhaalt bovenstaande mededeeling en gaat dan verder: Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelde gisteren mede: In het Oosten der Oostzee heeft een motortorpedoboot een Sovjetkoopvaar- der van 3500 ton getorpedeerd. Het schip moet verloren geacht worden. In Noord-Afrika is een nachtelijke Britsche poging om een uitval uit To- broek te doen, na voorbereiding door krachtig geschutvuur, verijdeld. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben brand veroorzaakt in munitievoorraden bij Mersa Matroeh. Zij hebben te Tobroek batterijen van het afweergeschut tot zwijgen gébracht en munitievoorraden vernield. In den strijd tegen de Britsche scheep vaart heeft de luchtmacht in den afge loopen nacht voor de Zuidoostkust .van Engeland een vrachtschip van 4000 ton vernietigd. Gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan den mond van de Theems en in het Zuidwesten van En geland gebombardeerd. Aan de Kanaal- kust zijn gisteren 3 vijandelijke jagers bij luchtgevechten neergeschoten en 3 vijandelijke gevechtsvliegtuigen door af weergeschut van de marine. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke afdeelingen bommen op het kustgebied van Noordwest- Duitschland laten vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Twee aanvallende gevechtsvliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. De le luitenant ter zee Schutze, heeft tot dusver in totaal 37 schepen tot zin ken gebracht en daarmede als 7e duik- bootcommandant meer dan 200.000 ton scheepsruimte vernietigd. 3»..

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1