Syrië De vijandelijkheden gestaakt RADIOTECHNICUS, RADIOTELEGRAFIST, RADIOMONTEUR. in Proclamatie van Monte negro’s onafhankelijkheid PACT MET DE SOVJET-UNIE BINNENLAND ENGELAND SLUIT EEN Het Italiaansche Weer- machtbericht De strijd ter zee H6BT U G€N AFSPRAAK? Aanvallen bij Tobroek afgeslagen ENGELAND De Engelsche bomaanslagen CHINA ONDERWIJS EN KERK JAPAN Fransch vrachtschip door Britsche duikboot aangevallen Het bezoek van Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt Engelsche bommen op Italiaansch hospitaalschip Het „Vrijwilligerslegioen Nederland” Oe nieuwe MONDELINGE dag- en avondcursussen beginnen op MAANDAG 1 SEPTEMBER a.s. RADIO INSTITUUT STEEHOUWER N.V. HAAGSCHE COURANT Maandag 14 Juli 1941 le bl. pag. 2 FRANKRIJK FLATGEBOUW LEEGGEPLUNDERD S.P.T. meldt uit ParijsEen huis eigenaar van een groot flatgebouw in de omgeving van den boulevard St Germain heeft aangifte gedaan bij de politie van een wel zeer grondigen diefstal. Toen de man namelijk gistermiddag zijn eigen dom, dat sinds den oorlog leeg staat inspecteerde kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat het geheele gebouw let terlijk leeg gestolen was. 200 Eiken deu ren, alle zwaar-koperen raamknoppen, antieke eiken lambrizeeringen, alle wa ter- en gaskranen, alle looden pijpen, 7 verwarm! ngs-radiatoren, ja zelfs de lift zijn uit het gebouw verdwenen. Conflict na 34 dagen geëindigd VEREENIGDE STATEN La Linea door onbekend Vliegtuig Onder voorzitterschap van generaal RECLAMES. 7 Gevestigd 1918 pa- de van ziekinstrumenten, eer- belangrijk een teekend door de Sovjet-Unie door den plaatsvervangenden voorzitter Uitvoerig gein, prospectus gratis op aanvraag. Inschrijving dagelijks aan de school. Voor schrifteiijk onderwijs in de vakken Radiotechnicus, Radio-monteur, Radio-amateur, Film technicus, Radiodistributietechnicus en Omroeptechnicus aan vragen gratis proefles met uitvoerige gegevens. Graaf Florisstraat 74, R'dam, Tel. 34520. ■MBi Fransche oorlogsschepen in Turkije aangekomen Onder de in de haven van Alexan- drette aangekomen 11 Fransche oorlogs schepen uit Syrië bevindt zich ook, vol gens een bericht van het Turksche pers agentschap, een schip van 10.000 ton. S.P.T. meldt uit Ankara, dat de re giering in Vichy in Ankara heeft gepro testeerd tegen het in beslag nemen van de Fransche schepen, die in de haven Alexendrette zijn binnengeloopen. heeft de Turk- let in beslag ne- NOORD-IERSCHE AFGEVAARDIGDE GEARRESTEERD De Noord-Iersche afgevaardigde Healy is op bevel van den minister van binnen- landsche zaken en op grond van de wet op de landsverdediging gearresteerd en door twee detectives naar Londen ge bracht, aldus meldt Reuter. Healy is de leider van de beweging, die tegen een verdeeling van Ierland strijdt. Onlangs heeft hij zich in het par lement verzet tegen invoering van den militairen dienstplicht in Noord-Ierland. Het 403e communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier, d.d. 13 Juli, luidt: In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze afdeelingen vliegtuigen herhaalde malen de vijandelijke basis van Famagosta op Cyprus aangevallen. In NoordAfrika zijn in den sector To broek vijandelijke aanvallen, die wer den ondernomen met tanks en gesteund door krachtig artillerievuur afgesla gen met zware verliezen voor den vijand. In de Egyptische woestijn hebben onze bommenwerpers vooruitgeschoven vijan delijke lucntbases getroffen alsmede stellingen en opslagplaatsen te Mersa Matroeh, waar brandstofvoorraden in brand geraakten. Tusschen Side el Barrani en Boegboeg hebben jagers gemechaniseerde Brit sche strijdkrachten met machinegeweer- vuur bestookt. Verscheidene gepantser de auto’s werden onbruikbaar gemaakt en vernield. De vijand heeft luchtaanval len gedaan op Benghasi en Dema. In Derna werd een militair hospitaal getrof fen. In Oost-Afrika wederzijdsche bedrij vigheid der artillerie in den sector Wolsjefit Gondar Tengevolge van de vijandelijke luchtaanvallen, die onlangs op Tripoli zijn gedaan, zijn 22 menschen, onder wie 14 Italianen, omgekomen en 54 personen, onder wie 34 Italianen, ge wond. Begrafenis van slachtoffers Zaterdag had te Kerkrade in de rochie Chevremont de plechtige begra fenis en uitvaart plaats van negen van de tien slachtoffers, waaronder drie kin deren, die vorige week bij een Engel schen bomaanslag werden gedood. De deelneming was enorm. Aan de begra fenis en kerkelijke plechtigheden namen ook deel een vertegenwoordiger van de regeering, en B. en W. van Kerkrade. Tallooze kransen dekten de kisten, welke in een gezamenlijk graf werden begraven. De Beauftragte des Reichs- kommissars, de heer Schmidt, legde vier kransen op de kisten, voor elke fa milie een en bracht aan de dooden van het .oorlogsgeweld den Duitschen groet. Hedenmorgen werd te Bleyerheide het tiende slachtoffer begraven. Ook hier was de deelneming groot, terwijl aan de baar een krans van den Beauftragte des Reichskommissars was bevestigd. van De Fransche regeering sche doen weten, dat hi men van de Fransche marine-hulpsche- pen weliswaar niet in strijd is met het oorlogsrecht, doch dat zich onder de schepen, die een toevlucht in de haven van Alexandrette hebben gezocht, vijf bevinden, die niet als oorlogsschip of als hulpschip van de Fransche marine kun nen worden beschouwd. De Fransche regeering verzoekt de Turksche derhalve deze schepen vrjj te geven. VERDRAG TUSSCHEN ENGELAND EN TSJOENGKING Naar de meening van toonaangevende kringen te Nanking is tusschen Engeland en Tsjoengking een militair bondgenoot schap gesloten. Vrijdagmiddag zou de overeenkomst te Tsjoengking zijn getee- kend door Tsjang kai sjek en den Brit- schen militairen attaché generaal Dennys. Tsjoengking zou zich bij de nieuwe overeenkomst verplichten tot het zenden van troepen naar Birma, alsmede tot het leveren van arbeidskrachten voor Enge land. Verder zou Tsjoengking nieuwe vliegvelden aanleggen aan de grens tus schen Birma en China, waarvan Engeland zich zal bedienen voor het leveren van alle soorten oorlogsmateriaal via Singa pore en Burma. Met een uit Hongkong komend vlieg tuig zijn in Tsjoengking 3 Amerikaan- sche deskundigen op het gebied transport en verkeer aangekomen. sche regeering. Generaal Dentz bevindt zich eenvoudig in de positie van een be legerde, die zich niet meer kan ver dedigen. De verhouding van de Fransche regeering tot de Britsche wordt hier door evenmin geraakt als de politieke verhouding tusschen de Fransche regee ring en het mandaatsgebied Syrië. Overigens geeft men in welingelichte kringen te Vichy uiting aan de overtui ging, dat de nieuwe Britsche wapenstil standsvoorwaarden zich tot zuiver mili tair gebied beperken. Hospitaalschip te Marseille aangekomen Te Marseille is gisterochtend het hos- pitaalschap „Canada” met 219 gewonden en zieken uit Syrië aangekomen. □e „Berliner Börsenzeitung' noemt den strijd weinig eer vol voor Engeland De veldtocht in Syrië wordt door de Berlijnsche pers als weinig roemvol en als een militaire en moreele mislukking voor Engeland gekenmerkt. Er wordt op gewezen, dat het den Engelschen on danks de aanzienlijke superioriteit aan troepen en materiaal niet gelukt is hun met groot kabaal aangekondigden „blik- semoorlog” in Syrië te voeren. De Fran- schen, hoewel zonder iedere mogelijk heid tot ravitailleeren, hebben zich hard nekkig en handig geweerd tegen de ge weldige overmacht, zoo schrijft de „Ber liner Börsenzeitung”. De Engelsche wa- Een minder aangename adem kan een goede indruk totaal bederven. ^(517 tabletje zuivert na één 7 minuut Uw adem van iedere hinderlijke geyr. 1 Ongmeele zakjes 10 cl Metalen doosjes 25 ct In de nabijheid van Monte Gueldo is een Fransch vrachtschip, dat met een la ding erts op weg was van Bilbao naar Bayonne, gezonken. Slechts 4 opvarenden konden worden gered, meldt het D.N.B. De kapitein van het bij Monte Gueldo gezonken Fransche schip, dat Virgo Fi delis” blijkt te heeten, heeft medege deeld, dat het schip des nachts door een Britsche duikboot is aangevallen. De duikboot beschoot het schip ook met machinegeweervuur. Een opvarende werd gewond, verscheidenen vonden den dood in de golven. Amerikaansche twaalfmijlzOne? De neutraliteitscommissie. die thans te Rio de Janeiro vergadert, is met alge- meene stemmen tot de opvatting geko men, dat het v«or de Amerikaansche lan den voordeelig zou zijn hun territoriale wateren tot 12 mijl uit te breiden. Een definitief besluit is evenwel nog niet ge nomen. Naar het Fransche ministerie van oorlog Zaterdag te Vichy mededeel de, zijn de vijandelijkheden in Syrië Zaterdagmiddag om 3 uur gestaakt Generaal Dentz is met den Britschen opperbevelhebber, generaal Wilson, in St Jean d’Acre bijeengekomen. Naar het ministerie van oorlog te Vichy mededeelde, hebben de onderhan- delingen tusschen den Franschen hoogen commissaris in Syrië, generaal Dentz, en den Britschen opperbevelhebber, ge neraal Wilson, tot den wapenstilstand geleid. De overeenkomst is Zaterdag avond geparafeerd. Het Syrische conflict is dus geëindigd na 34 dagen geduurd te hebben. Naar United Press uit St. Jean d’Acre (Noord-Palestina) meldt, zijn de wapen- stilstandsonderhandelingen gevoerd door den Engelschen generaal Wilson en den Franschen generaal de Verdillac als ver tegenwoordiger van generaal Dentz. In welingelichte kringen te Vichy werd gisteravond meegedeeld, dat generaal Dentz de Britsche wapenstilstandsvoor waarden aan den minister van oorlog heeft doen toekomen om zijn opvatting omtrent enkele aangelegenheden van technischen aard te vernemen. Men wijst er op, dat er nog geen wapenstilstands- overeenkomst is onderteekend, dat daar entegen uitsluitend door een vertegen woordiger van generaal Dentz, generaal Verdillac, een Overeenkomst is gepara feerd over het neerleggen van de wape nen. De overeenkomst over de definitieve bijlegging van het Syrische conflict zal waarschijnlijk door generaal Dentz wor den onderteekend, doch de Fransche re geering zal, nadat zij haar standpunt in het antwoord op de eerste wapenstil standsvoorwaarden heeft uiteengezet, de ze overeenkomst niet i*itificeeren. Bij de bijlegging van het Syrische conflict gaat het om een operatie van locaal, militair karakter, die niets te maken heelt met de politiek der Fran- Een ideaal kinderver blijf deze bewaar plaats, ook het interieur van het ge douw zelf. Frissche, ruime vertrekken, waar lucht, licht en zon vrij binnen kunnen komen en waar de kleintjes zich onmiddel lijk op hun gemak voelen. Er zijn op dit oogenblik 72 jongens en meisjes, 42 Duit- sche en 30 Nederlandsche kinderen. In dit kinderparadijs ondergebracht. Een der kleintjes overhandigde den heer Hilgen feldt bij zijn aankomst bloemen, een hul de, welke dezen kindervriend zichtbaar verrastte. Vervolgens bezocht de Oberbefehlsleiter in Bergen aan Zee het tehuis van de Duit- sche vacantiekolonie, het levenswerk van den heer Tweer. Reeds sinds jaren was dit vriendelijk ingerichte tehuis een vacantie- oord voor vele Duitsche jongens en meisjes vooral uit het Roergebied en uit Berlijn, die door de Duitsche kolonie in Nederland in samenwerking met de N.S.V. werden uitgenoodigd in deze schilderachtige en ge zonde omgeving eenigen tijd door te bren gen. Vele jaren achtereen heeft de heer Tweer zijn krachten aan den opbouw en de ontwikkeling van dit tehuis gegeven en thans acht hij het oogenblik gekomen, de voortzetting van dezen, mooien arbeid over te dragen aan de N.S.V., welke het tehuis voor dezelfde doeleinden in exploitatie zal nemen. Als symbolische handeling van deze overdracht, bood de heer Tweer den Oberfehlsleiter den sleutel van het ge bouw aan. In de toekomst zullen ook Ne derlandsche kinderen in dit tehuis worden opgenomen. De tocht werd hierna voortgezet naar Amsterdam, waar de heer Hilgenfeldt in Krasnapolsky geruimen tijd vertoefde te midden van vele Amsterdamsche moeders, die in den loop der laatste maanden eeni gen tijd een welverdiende rust hebben ge noten in N.S.V.-tehuizen in Duitsctuand. Er heerschte een buitengewoon hartelijke en kameraadschappelijke stemming in de zaal. De Nederlandsche vrouwen ga ven uiting aan haar dankbaarheid voor het prettige verblijf in Duitschland door den heer Hilgenfeldt een schaal van Delftsch aardewerk aan te bieden, terwijl de in Am sterdam wonende Duitsche moeders, die een vacantie in het vaderland hebben ge noten, hem een boekwerk overhandigden. De heer Hilgenfeldt hield een hartelijke toespraak, waarbij hij uiting gaf aan de hoop, dat deze actie het begin mag zijn van een gelukkige toekomst. Duitschers en Ne derlanders zullen elkaar voor altijd vinden op den weg der kameraadschap en ver bondenheid. De heer Hilgenfeldt bezocht vervolgens nog enkele inrichtingen van de N.S.V., waarna de tocht werd besloten met een bijeenkomst van referenten voor de alge- meene verzorging van het volk bij de ge volmachtigden van den rijkscommissaris en de kringleiders der N.S.V. in deze bij eenkomst gaf de heer Hilgenfeldt een dui delijke uiteenzetting van de groote opga ven welke de naaste toekomst ten aanzien van de algemeene verzorging van het volk in het nieuwë Europa stelt. Hij behandel de hierbij in het bijzonder het aandeel, dat de N.S.V., in dit groote werk heeft. De heer Hilgenfeldt was op deze tocht o.m. vergezeld van Oberbereichsleiter Eft- ger, die den commissaris-generaal Schmidt vertegenwoordigde en den heer W. Möller, leider van het bureau voor volkswelvaart in het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Zooals reeds is aangekondigd, bevindt zich de leider van het hoofdbureau van volkswelvaart in de rijksleiding der N. S. D. A P., Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt, op het oogenblik in Nederland. In gezelschap van den leider van het bureau van volks welvaart in het Arbeitsbereich”, Möller, heeft Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt Don derdag langdurige bezoeken afgelegd bij den Rijkscommissaris en bij den leider I van het „Arbeitsbereich”, Schmidt. De besprekingen hadden betrekking op prin- cipieele en belangrijke vraagstukken der volksverzorging in het bezette Nederland sche gebied, waarvoor Hilgenfeldt als lei der der welvaartszorg in het Duitsche Rijk zijn volledige belangstelling toonde. Als gast van den commissaris-generaal Schmidt bracht Oberbefehlsleiter Hilgen feldt een bezoek aan de instanties van het bureau voor volkswelvaart en van de nationaal-socialistische vrouwenorganisa tie in het „Arbeitsbereich” der N. S. D. A. P. in Nederland. Op het bureau van het „Arbeitsbereich” maakte Hilgenfeldt kennis met den directeur der Winterhulp Nederland en diens staf. In uitvoerige gesprekken toonde hij levendige belang stelling voor dit werk van socialen op bouw van het Nederlandsche volk, dat hij volledig succes toewenschte. Bezichtiging van N.S.V.-tehuizen Zaterdag heeft Oberbefehlsleiter Hilgen- feld, in verschillende plaatsen een bezoek gebracht aan tehuizen, kinderbewaarplaat- sen, en instellingen voor hulp aan moeders en kind om zich op deze wijze een goed beeld te vormen van het werk der N.S.V. in Nederland. De heer Hilgenfeldt bezichtigde o.m. de kinderbewaarplaats, welke verbonden is aan de Duitsche school in Haarlem en welke de N.S.V. onlangs heeft ingericht tot een modelinrichting op dit gebied. BIJEENKOMST JEUGD GROEPEN N.S.F. In den tuin van het Deutsches Haus te Rotterdam, is gistermorgen een bi, - eenkomst gehouden van de jeugdgroepen der N.S.Frauenschaft en van het Deut sches Frauenwerk, waarbij op bijzon dere wijze het beleven der nationaal- socialistische volksgemeenschap onder de Duitsche jeugd tot uitdrukking is ge bracht. Aanwezig waren circa 130 meisjes en vrouwen uit de Kreisen Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Noord- Brabant, en den Haag. Deze jeugdgroe pen omvatten Duitsche meisjes en vrou wen van 18-30 jaar. Ze hebben ten doel deze jonge menschen op te voeden voor de veelzijdige taak der vrouw in dezen tijd en haar een onbaatzuchtige offer vaardigheid tot iets vanzelfsprekends te maken. De gasten van buiten Rotterdam wa ren ’s Zaterdags aangekomen en bij particulieren ondergebracht. De dag werd geopend met een Morgenfeier, waarbij het woord werd gevoerd door Frau Schurenberg, Kreisleiterin der N.S.V., die de leiding van deze bijeen komst had. Om 10 uur begon een zangconcours, waaraan werd deelgenomen door de groepen Rotterdam, Amsterdam, Hel mond en den Haag. Frau Schneider, leidster van den Kreis Zuid-Holland, sprak een woord van welkom tot de eeregasten, n.l. de leidster van de N.S. Frauenschaft im Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, Frau de la Fontaine, den vertegenwoordiger van den Kreisinspektor Fortmann, den heer Stamme, en de Ortsgruppenleiter der N.S.D.A.P. in Rotterdam, den heer Durholz. Nadat de prijzen, bestaande uit mu- waren uitgereikt (Helmond voor den eersten, Rotterdam en den Haag ieder een tweeden en Am sterdam den derden), werden gemeen schappelijk eenige liederen gezongen. GUNSTIGE BEPALINGEN VOOR REIZI GERS NAAR DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Zooals ons wordt medegedeeld, zal aan hen, die de van 31 Augustus tot 4 Septem ber te houden Leipziger Messe gaan be zoeken, een reductie op den spoorprijs van 60 pCt. voor het Duitsche traject en van 25 pCt. voor het Nederlandsche gedeelte (in beide gevallen heen en terug) worden toegestaan. Voorwaarde is, dat men ineens rechtstreeksche retourbiljetten neemt en zich tevoren heeft voorzien van een legi- timatiekaart met insigne, welke tevens strekken als bewijs van toegang tot de Messe. De grensstations voor de heen- en de terugreis behoeven niet dezelfde te zijn. Bij voldoende deelneming zullen op Za terdag 30 Augustus behalve de gewone treinenloop de navolgende speciale ver bindingen worden ingelascht: een exera- dagtrein van Amsterdam via Oldenzaal, voor de Noordelijke helft van Nederland; een extra-dagtrein van Rotterdam over Venlo, voor het Zuidelijk gelegen gedeelte. Deze nieuwe maatregel van twee routes zal voor velen een bijzonder groot gema' Het D.N.B. meldt uit Rome: Tijdens den aanval op Tripolis op 9 Juli hebben de Britten, naar thans bekend is gewor den, ook bommen geworpen op een Ita liaansch hospitaalschip. Dit schip, dat voorzien is van het Roode Kruisteeken, dat van veraf duidelijk zichtbaar is, lag ververwijderd van de haven en van ieder anaer voor den oorlog belangrijk doel. De Britsche vliegers troffen het schip nadat zij verscheidene keeren er over heen hadden gevlogen, beschadigden het en verwondden verscheidene gewonde soldaten zwaar. SMETANIN BIJ MATSOEOKA De Sovjetambassadeur, Smetanin. heeft Zaterdagmiddag een onderhoud van anderhalf uur met minister Matsoe- oka in diens woning gehad. Naar ver luidt heeft hij Matsoeoka op de hoogte gesteld van het verloop van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en andere belangrijke problemen be sproken. Uithet eerste door de recherche inge stelde onderzoek is gebleken, dat de diefstal in Mei j.L moet zijn uitgevoerd, aangezien op den avond van den 18en Mei een groote verhuiswagen voor het gebouw is gesignaleerd, waarin men deze lift heeft zien dragen. Voorbijgangers die dit zagen, hebben er toen geen aan dacht aanbesteed, omdat zij dachten, dat dit apparaat gerepareerd moest worden. Sinds het uitbreken van den oorlog woonde er geen concierge meer in het gebouw. Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder land” worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen 16 Julivan 1018 uur, in Amsterdam, School lepenweg 131018 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Julivan 1018 uur, in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraatvan 1018 uur, in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli 1018 uur, in Groningen, Con- certhuis, Poelestraat 30 913 uur, in ’s-Hertogenbosch, Prins Hendrik-ka- zerne 1519 uur, in Eindhoven, Huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli1013 uur, in Meppel, hotel Wes- terbeek, Woldstraat1519 uur, in Coevorden, café Abel, Markt1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61 1519 uur, in Maasstricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli 1018 uur, in Zwolle, school aan de Turfmarkt1013 uur in Til burg, Werkliedenver., Tuinstraat 68. 1519 uur in Breda, restaurant Mo dem. 21 Juli 913 uur, in Deventer, Park weg 2 1519 uur in Hengelo, Deut sches Haus 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Hatjsx Volkspark. 22 Juli10—18 uur, in Amsterdam, school lepenweg 131019 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimumlengte van 1,65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijds grens. Voor de gezinsleden van de aangenome- nen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen Amsterdam, Hotel van Gelder, Damrak 34 Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17 Groningen Rademarkt 23aArnhem, Hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda, Boschstraat 67; Deven ter, Hotel van Wely, Keizerstraat 1 Utrecht, Hotel Thalia, Stationsplein 9 den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland”, den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbil- jet voor de terugreis wordt bij de keu ring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het thans door Engeland en de Sovjet-Unie tegen Duitschland gesloten officieele oorlogs pad kwalificeert men in politieke krin gen in de Rijkshoofdstad als zonder eenige beteekenis voor de militaire situa tie. Men weet, dat een val niet voorko men wordt, aldus wordt gezegd, als twee, die reeds wankelen, elkaar vast klampen. In politiek opzicht acht men evenwel deze overeenkomst tusschen Londen en Moskou in zoover de aandacht waard, als hiermee het anti-Europeesche eenheidsfront van Engelsche plutocratie en bolsjewisme openlijk ten overstaan van de geheele wereld wordt bewezen. Men heeft in politieke kringen 'van de Duitsche hoofdstad nimmer betwijfeld, dat Churchill te allen tijde bereid is Europa aan het Bolsjewisme te verradén. Gelukkigerwijs is de situatie evenwel reeds lang zoover gevorderd, dat even min twijfel kan bestaan aan de gerechte straf in den vorm van volkomen vernieti ging zoowel van de Engelsche plutocra tie als ook van het bolsjewisme. Naar de omroep te Moskou mededeelt, is het tusschen Londen en Moskou geslo ten accoord een „overeenkomst over ge meenschappelijke handelingen der regee ring van de Sovjet-Unie en Engeland tegen Duitschland”. Het is op 12 Juli ge- -j j-e.-TT-.. van den raad van volkscommissarissen en volks commissaris van. buitenlandsche zaken, Molotof, voor Engeland door den ambas sadeur te Moskou, sir Stafford Cripps. De contracteerende partijen zijn overeen gekomen, dat de overeenkomst onmiddel lijk van kracht wordt en geen rectifica tie behoeft. In diplomatieke kringen te Washington wordt de overeenkomst van Engeland met Moskou slechts beschouwd als tor- maliseering van een reeds kort na het uitbreken van de vijandelijkheden tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie aangegane overeenkomst. Men heeft in deze kringen de meening uitgesproken, dat de overeenkomst niet belangrijk nieuws brengt en slechts een gebaar vormt. Naar United Press uit Moskou meldt, werd het Engelsch-Sovjetverdrag gisteren in Molotofs bureau in het Kremlin ge sloten, in aanwezigheid van maarschalk Sjaposjnikov, Stalin, Wisjinski en Sobo lev, den algemeen secretaris van het commissariaat voor buitenlandsche zaken. Cripps had dé leiding van de Britsche delegatie, welke de geheele staf van de Britsche ambassade omvatte en waarvan verder deel uitgemaakt werd door gene raal Mac Farlane, den leider van de En gelsche militaire delegatie en Lawrence Cadbury, den leider van de Britsche eco nomische delegatie. In Engelsche kringen wordt verklaard, dat de atmosfeer uiterst hartelijk was en dat Stalin en Molotof zich geruimen tijd met de Britsche vertegenwoordigers heb ben onderhouden. De onderhandelingen werden reeds afgesloten na het derde bezoek, dat Cripps in de afgeloopen week bij Stalin aflegde. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou werd volledig op de hoogte ge houden van de Brttsch-Sovjet-onderhan- delingen en van de onderteekening van het pact. penstilstandsvoorwaarden noemt het blad „schaamteloos en onwaardig” en is van meening, dat de strijd in Syrië een nieuw hoofdstuk vormt in het oude boek der Engelsche oorlogsvoering, een niet krijgsmansachtige, onridddrlijke en looze oorlogvoering. Demonstraties te Damascus Naar het D.N.B. uit Istanboel meldt, is het te Damascus, tengevolge van de excessen van Australische soldaten, tot incidentenK en groote demonstraties van de Arabische bevolking gekomen, welke leidden tot tegenmaatregelen van de bezetting sautoriteiten. Stefani meldt uit Cettigne De procla matie der onafhankelijkheid van Monte negro luidt als volgt De Constitueerende Nationale Vergade ring, die het Montenegrijnsche volk ver tegenwoordigt en een trouwe tolk is van zijn wil, vereenigd in Cettigne op 12 Juli 1941, in het jaar 19 van de fascistische jaartelling, heeft het volgende besloten: le. de slavernij, opgelegd door de Skoep- sjina van Podgoritza op 26 November 1918 door de vereeniging van Montenegro met Servië, is geëindigd. - 2e. Het regime, dat in Montenegro was ingesteld door het vroegere Zuid-Slavische Koninkrijk en de dynastie van de Kara- georgewitsj is opgeheven, de grondwet ten van Vidovdan en van 3 September 1931 zijn afgeschaft. 3e. Montenegro wordt opnieuw ge vormd als souvereine en onafhankelijke staat in den vorm van een constitutio- neele monarchie. 4e. De Constitueele Nationale Verga dering verklaart, dat alle Montenegrijnen dankbaar voor de bevrijding van hun land, dank zij het optreden der Italiaan sche strijdkrachten, in herinnering aan de nauwe banden, die bestaan tusschen de dynastie van Petrowitsj Niegos en het huis van Savoye, in vertrouwen op het weder.opbouwwerk, dat steeds en overal door den Duce wordt ontplooid ten gunste yan het fascistische Italië, besluiten leven en lot van Montenegro te vereenigen met dat van Italië door met Italië banden van zeer nauwe solidariteit aan te knoopen. Overeenkomsten, welke geïnspireerd zijn door deze solidariteit en ten doel hebben Montenegro in de sfeer van Rome te doen treden zullen geleidelijk aangegaan worden tusschen Italië en Montenegro, 5e. De constitueerende Nationale Ver gadering heeft, bij ontstentenis van een titularis voor den post van hoofd van den staat besloten, over te gaan tot de instel ling van het regentschap en Zijne Majes teit den Koning van Italië te vragen, een regent te benoemen voor het Koninkrijk Montenegro. Voor de Vrije Geref. Gemeente, Men- ninekstraat 7 te Scheveningen, spreekt morgenavond om 7 uur, ds. A- W. de Rover, van Vlaardingen. Geref. Kerken. De classis Tholen heeft peremptoir ge ëxamineerd en toegelaten tot den dienst in de Geref. Kerken cand. H. J. Swierts, hulppred. te Vlissingen, beroepen predi kant bij de Ger. Kerk van Tholen. Beroepen te Zaandam (vac. ds. R. J. v. d. Meulen) ds. L. Kuiper jr. te Steenwijk. Tweetal te Zeist (3e pred.pl.) ds. O. P. Boodt te Leerdam en ds. J. L. Wielenga, te Laren (N.-H.). Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar ’s-Gravenhage (vac. ds. K. H. E. Gravemeyer) ds. F. J, Broeyer, te Katwijk a. Zee. Beroepen te Rijswijk (vacature ds. P. L. L. Post) dr. J. M. van Veen, te Frane- ker. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rozenburg cand. H. W. Eerland te Apeldoorn. Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke en ds. M. Heikoop te Utrecht. Doopsgez. Broederschap. Beroepen te Leermens-Loppersum ds P J. Lugt te Amsterdam. EXAMENS Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: „De invloed van de actieve leiding der baring op de kinder sterfte” de heer H. C. Koch jr., wonende te Goes. (Verbetering.) Universiteit te Utrecht. Veeartsenijk. ex.: C. J. A. Scholten; semi-artsex. mej. L. M. Vreede, J. L. Schaapveld, J. Mees ten Oever, G. van den Ham en J. L. Beelen; artsex.: O. Hupsel, H. A. J. van Veen, J. de Groot, J. N. W. Frarissen, G. N. S. Dijkema; doet, examen pharmacie: J. ten Hoopen A. M. L. Ver> eken en E. L. Ahlrichs; doet, veeartsenij kunde le ged.: F. A. J. M. v. d. Sande en W. Jonkers; doet. ex. veeartsenijk. 2e ged.: H. Barrau, J. J. M .de Bruin, Ph Cohen, G. v. d. Kolk, C. J. Okkerse, mej. D .v. d. Perk en F. W. van Ulsen; vee- artsenijkundig ex. J. D. Beijers, mej. S. M. Endert, C. P. Stapel en C. J. A. Schol ten; cand. ex. Indisch recht: L. A. M. Koppert en mej. J. van Dorssen. Universiteit van Amster dam. Bevorderd tot apotheker: mej. N. Zie kenoppasser, mej. N. Verhaegh en de hee- ren P. M. Plèyler, H. J. Gompen en F. B. Sanders; artsex. le ged.: de heer C. J. Kruimel, Rotterdam; cand. ex. rechten: de eeren J. Glazenburg en T. G. Hooghoudt, i opleveren. Alle nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het Bureau van het Reichsmesseamt voor Nederland, Singel 98 Amsterdam-C., bij de in verschillende plaatsen van ons land gevestigde hono raire vertegenwoordigingen, alsook bij de erkende reisbureaux. Het is noodzakelijk, dat men vroegtijdig de invulformulieren voor het Messebezoek bij het Bureau van het Reichmesseamt of de honoraire verte genwoordigers aanvraagt, met het oog op de formaliteiten tot het verkrijgen van een kosteloos Duitsch pasvisum. Benoemingen te Maassluis Door den Regeringscommissaris te Maassluis zijn tot wethouders benoemd de heeren G. van Oudheusden en C. van Maris. Voorts heeft de Rijkscommissa- ris den heer C. van Maris, die tijdelijk de functie van inspecteur van politie vervulde, eervol ontslag verleend. Het commissariaat van politie te Maassluis wordt thans tijdelijk waargenomen door den heer J. F. de Buck, inspecteur van politie le klasse te Vlaardingen. Nationaal Front Bij besluit van den leider van Nationaal Front is de heer G. Notermans benoemd, tot inspecteur van het departement van Geldelijk Beheer van Nationaal Front. Te Londen is officieel medegedeeld, dat Engeland en de Sovjet-Unie zich wederkeerig verplicht hebben geen af zonderlijken vrede te sluiten en elkan der alle hulp te verleenen. VERKLARINGEN VAN MINISTER KNOX Op de persconferentie te Washington heeft de minister van marine, Knox, op de vraag, of de Amerikaansche vloot ook moest schieten om dé wenschen van Roosevelt te vervullen en de toegangen naar de Amerikaansche bases aan den Atlantischen Oceaan te beschermen tegen „vijandelijke activiteit”, gewezen op de laatste boodschap van Roosevelt. Hij liet in het bijzonder het licht vallen op de passage in de boodschap, waarin gespro ken wordt van de noodzakelijkheid om de zeewegen „open en vrij te houden van ieder vijandelijk optreden” en sprak de meening uit, dat wel geen twijfel kan be staan over deze passage. Hij weigerde echter te zeggen, welke instructies hij aan de Amerikaansche vlpot heeft gege ven. Ook weigerde hij een definitie te geven van den term „vijandelijk optre den”. Op de vraag, of de door hem ge citeerde passage beteekende, dat de pre sident verder is gegaan dan zijn vroeger bevel aan de vloot om slechts vijandelijke bewegingen te constateeren en te melden, verklaarde Knox „Ik zou willen zeggen, dat de taal dit aangeeft”. Knox maakte verder bekend, dat bij de bezetting van Ijsland leger, vloot en marine-infanterie betrokken zijn geweest. Toen men den voorzitter van de mili- I taire commissie uit den Senaat, 'Rey nolds, inlichtte over de verklaring van senator Wheeler, dat Engeland en de Vereenigde Staten momenteel onderhan delen over een „pool” van beider strijd krachten ter zee antwoordde Reynolds „De dingen ontwikkelen zich snel, daar over kan geen twijfel bestaan”. DE PARAATHEID DER WEERMACHT United Press meldt uit Washington, dat Roosevelt de leiders van het Con gres en de voorzitters der militaire commissie van het Huis van Afgevaar digden en Senaat, heeft bijeengeroepen voor een conferentie over de mogelijk heid van het uitvaardigen van wettep, kaansche troepen kunnen worden opge heven. De chef van den generalen staf. Mar shall, heeft verzekerd, dat er geen plan nen bestaan voor het zenden van een Amerikaansch expeditieleger voor Europa, krachtens welke de troepen, welke thans onder de wapenen zijn, langer in dienst kunnen blijven en de geografische be perkingen voor het optreden der Ameri- I VERSPREIDE BERICHTEN ij, I Franco is Zaterdag een ministerraad gebombardeerd gehouden, waarop onder meer een de- De aan Gibraltar grenzende Spaan- sche stad La Linea is in den nacht van P°1,t,eke gevangenen is aangenomen. Vrijdag op Zaterdag door een vliegtuig Uit Cairo wordt gemeld, dat daar van onbekende nationaliteit gebombar- den loop van Juli 90.000 vluchtelingen deerd. Verscheidene huizen werden ver- uit Alexandrië zijn aangekomen. Zestig- nield, 5 personen werden gedood, aldus duizend daarvan zijn naar Boven-Egyp- meldt het D.N.B. uit Madrid. te gezonden. Onder de Spaansche bevolking heerscht Peru en Ecuador hebben in hun een groote verontwaardiging over het grensgeschil het bemiddelingsvoorstel feit, dat de Britsche luchtafweer, welke van Argentinië, Brazilië en de Vereenig- anders by het geringste gevaar uit de de Staten aangenomen. Peru en Ecu!- lucht in actie komt, bij dezen aanval met dor hebben elk een byzonderen verte- de geringste aanstalten maakte de vijan- genwoordiger naar Washington gezon- delyke vliegers af te weren. den, die onderhandelingen moeten voe- Na een nauwkeurig onderzoek en vol- ren met onderstaatssecretaris Sumnw gens de verklaringen van luchtvaart- Welles en de ambassadeurs van Aken deskundigen wordt vermoed, dat deze tinië en Brazilië 8 aanval op La Linea een Britsche provo- tr catie is geweest. De deskundigen in La Hevige stormen hebben gistermid- Linea en Algeciras hebben aan het mo- aa" overal in Zwitserland gewoed. Twee torgebrom kunnen hooren, dat het een 2??j^cn®n Zlln omgekomen en aan de Britsch vliegtuig moet zijn geweest De velaen >s groote schade berokkend. Italiaansche ambassade in Madrid deelt Te Algiers zyn 2 spionnen ctnnrt mede, dat het totaal uitgesloten is, dat rechtelijk doodgeschoten die 9 Juni 71 Italiaansche vliegtuigen bij vergissing door den Franschen krijgsraad hJLh La Linea zouden hebben gebombardeerd, veroordeeld waren. J aooa 1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2