Haagsche Courant van Maandag 14 Juli 1941 W//M ECHTE Het Duitsche leger den Arbeid van den Haag demonstreert m Oproep STADSNIEUWS BINNENLAND Hl O Feestelijk aanzien Vervolg van het le blad. DIVERSE DIEFSTALLEN DIEF GING BRUTAAL TE WERK Overaicht tijdens de plechtigheid DERDE BLAD, PAGINA 1 RECORD-AANTAL BEZOEKERS IN HET ZUIDERPARKZWEMBAD TIMMERMAN ALS INCASSEERDER VAN KUNSTHANDEL Engelsche luchtaanvallen op ons land ’s-GRAVENHAAGSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE KAMERAADSCHAPSAVOND VAN DE DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE POLITIE Verfrisschend, opwekkend, heerlijk van geur. Tegen moeheid en hoofdpijn, hitte afmatting. Bewoners van huis gelokt Défilé der vaandels van den Duitschen Rijksarbeidsdienst op het 3 Lange Voorhout (Polygoon) en 7 Ruim 48.000 in een week Nederlanders! Verslag der werkzaamheden over 1940 strijden als bar- van Katholieke kerk. In {Polygoon) ONTSPANNING VOOR DE NEDER- LANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND beliepen Een personen Hoofdkwartier Vrijwilligerslegioen Nederland” Koninginnegracht 221 den Haag. alle gezin werd de Geld ten eigen bate aangewend Door de Rotterdamsche politie is aan gehouden een 43-jarige timmerman, die hier ter stede voor een kunsthandel kwi tanties moest innen. Voor een bedrag van 125 heeft hij geld opgehaald, doch tot afdragen is het nimmer gekomen. Van het geld plus 25 wisselgeld heeft hij goeden sier gemaakt. Toen de timmerman platzak was, meldde hij zich bij de Rot terdamsche politie, die hem arresteerde en op transport naar den Haag stelde. De man is in bewaring gesteld. N.V. WESTLANDSCHE STOOMTRAM MAATSCHAPPIJ De ontvangsten van de N.V. Westland- sche Stoomtram Mij. over de maand Febr. 1941 bedroegen voor wat het reizigersver- voer betreft ƒ31.017,12 (Febr. 1940 32.381,08) en voor het goederenvervoer ƒ19.447,78 (Febr. 1940 ƒ16.018,39). De to tale ontvangsten bedroegen in Februari 1941 ƒ54.410,05 en in Febr. 1940 ƒ50.149.41 WIELRIJDERS EN TRAMRAILS Een der zwakste plekken in de verhar ding van onze stadsstraten vormt, zoo schrijft de A.N.W.B. de aansluiting van de verharding aan de tramrails. Herhaaldelijk komt het voor, dat óf de rails boven de verharding uitsteken, of de verharding hooger ligt dan de rails. Beide omstandigheden geven, wanneer een rijwiel op zulk een plaats de trambaan kruist, aanleiding tot stooten en dus tot extra bandenslijtage. Daar dit laatste voorkomen moet worden heeft de A.N.W.B. zich tot den directeur van Gemeentewerken te ’s-Gravenhage ge richt met het verzoek, voor zoover het in verband met de materiaalpositie mogelijk is, de aansluiting van tramrails aan weg dek zooveel mogelijk gelijk te maken. Vooral in het geval de aansluiting door middel van een strook keien plaats heeft, zal herstrating veelal mogelijk zijn. ONGESTEMPELD VLEESCH VOOR HANDEN Tegen een bedrijfsleider is proces-ver- baal opgemaakt, omdat hij 124 k.g. onge stempeld varkensvleesch voorhanden had, dat van clandestien geslacht vee afkom stig was. Het vleesch is in beslag geno men. Vlaggenparade Begonnen werd met de vlaggenparade. De spaden werden op kort commando ge presenteerd, om later weer als één klap op den bodem te worden gezet. Een en ander geschiedde zóó gelijktijdig, dat het een groote verrassing voor het publiek vormde en een donderend applaus ont lokte. Onder het zingen van een lied tra den de meisjes van den Arbeidsdienst naar voren, splitsten zich in twee groe pen en schaarden zich rond de meters- hooge vlaggenmasten. Langzaam ging het dundoek aan beide masten omhoog. Met het lied „Grüsset die Fahnen”, dat door de jonge vrouwen en -mannen gezongen werd, werd de vlaggenparade besloten. Dan klonk een stem „Wij groeten den Führer, Adolf Hitler, Sieg-Heil”, door de aanwezige met een 3-voudig Sieg-Heil” beantwoord. Vervolgens werd de Reichs arbeitsdienst aan den Rijkscommissaris, ..present” ge meld, die hierop antwoordde met „Heil Hitler, Reichsarbeitsdienst”. Hierna nam de feitelijke plechtigheid een aanvang. In het kort samengevat werd hierbij de ontwikkelingsgang van Duitschland na den wereldoorlog' tot op heden in herinnering gebracht. Stemmen vroegen en de Reichsarbeitsdienst ant- voordde op de gestelde vragen met lie- eren en spreekkoren. Het was een brok Istorie, dat in kort bestek den toeschou- Wrs werd verhaald. De stem herinnerde an de dagen van verval, de revolutie te. illustratie hiervan speelde het mu- zktcorps strophen van de Internationale en Marseillaise. De waarde van den ar- beit werd belicht, zooals de Führer die immer heeft gepropageerd. Duitschland kreej zijn Weermacht en streed op de verschillende fronten in Europade lie deren verhaalden van dezen strijd. Zoo ging het door. Na het lied ,,Wir tragen das Vater- knd”, sprak de Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss Inquart, de volgende rede uit: Door den C. O. D. werd een 21. ;arige meubelmaker aangehouden, ver. dacht van rijwieldiefstal. De plicht Afgezien van de voorbereiding tot den gewapenden dienst legt ook de Arbeids dienst zelf reeds den plicht op, zich te weren, zich te verdedigen en zich in te zetten voor volk en vaderland. Wanneer het eenmaal vrede zal zijn en de boer te rugkeert naar zijn land en de arbeider naar zijn werkbank, wanneer dan weer alle goedgezinden hier zullen bouwen aan het groote sociale werk van het nieuw ge wonnen Europa, dan zullen de leden van den Arbeidsdienst kunnen zeggen: „Ja, wij hebben toen het uur der beslissing meege maakt. Wij hebben met onze achttien jaren volbracht, wat men maar van een jonge ling van achttien jaar kan eischen” Spreker herinnerde vervolgens de leden van den Arbeidsdienst er aan, dat zij zijn geboren in den tijd, dat de Führer het Duitsche volk wakker riep uit zijn groote vernedering en voor het eerst zijn bewe ging heeft ingezet. Het was de tijd van de bezetting van het Roergebied en van de bedreiging van het bolsjewisme. De Führer was zich er volkomen van bewust, dat hij zijn doel nog niet had be reikt, doch in overtuiging, dat de daad het begin is, heeft hij zijn beweging in het De persdienst van het N.V.V., afdeeling „Vreugde en Arbeid” deelt, ons mede, dat op 15 Juli a.s. twee groepef» elk van 8 a 10 personen naar Duitschland zullen vertrek ken om daar onder auspiciën van de werk gemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid” die deze tournee heeft georga niseerd in samenwerking met de Deutsche Veranstaltungsdienst Berlin voorloopig gedurende een maand op te treden voor de in buitschland tewerkgestelde Nederland- sche arbeiders. Zooals bekend heeft „Vreugde en Arbeid” ook voor de arbei ders in Noord-Frankrijk een dergelijke tournee georganiseerd, welke op het oogenblik aldaar aan den gang is. Blijkens de ontvangen berichten wordt dit Neder- landsche variété-programma door de Nederlandschearbeiders ten zeerste ge waardeerd. politieke leven van Duitschland geworpen. Spreker wilde vooral hen herinneren aan de offerdaden van den Führer, die meenen,, ergens leider te kunnen zijn. Men kan niet altijd alle zekerheid hebben, want dan had men geen leiders meer noodig. Men moet ook met klare rust de dagen, waar men geen gevolg zal hebben, onder de oogen zien en in de dagen der beslissing moet men wagen, wanneer het gaat om de hoog ste goederen van een volk en zijn toe komst. Toen is de beslissing gevallen. Uit dit bloedig zaad is de kracht van het Duit sche volk voortgekomen. De jonge men- schen, die thans in den Arbeidsdienst zijn, hebben dit niet meegemaakt, zij zijn in de Hitlerjugend gekomen en hebben reeds daar het samenbundelen van het Duitsche volk meegemaakt. Thaps zijn zij allen ge lijk en hebben slechts een duidelijk doel: de Arbeidsdienst is eeredienst voor de In de algetneene ledenvergadering, welke de 's-Gravenhaagsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose dezer da gen hield, werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het jaar 1940. In dit jaar werd het consultatiebureau bezocht door 9292 personen, die in totaal 18.222 bezoeken brachten3737 personen bezochten het consultatiebureau voor de eerste maal (1197 mannen, 1290 vrouwen, 671 jongens, 670 meisjes). Van deze leden 521 aan tuberculose126 van hen hadden een open (dus besmettelijken vorm) van longtuberculose. Voorts kregen nog 58 pa tiënten, die reeds op het consultatiebu reau stonden ingeschreven, in 1940 voor het eerst tuberelbacillen in het sputum, i Er werden 1778 Röntgenfoto’s vervaar digd. De reactie van Perquet (waarmee een besmetting met de tuberkelbacil kan worden aangetoond) werd 1373 keer ver richt, 27 maal viel deze positief uit192 patiënten werden naar een sanatorium uitgezonden, terwijl 68 in een ziekenhuis werden opgenomen 68 kinderen werden geplaatst op de Eerste Nederlandsche Bui tenschool. Op 3 Augustus 1940 werd het geheel verbouwde sanatorium van de ’s-Gravenhaagsche vereeniging tot be strijding der tuberculose „Het Haagsch Sanatorium”, geopend. Het biedt plaats I aan 63 volwassen patiënten. De gemeente ’s-Gravenhage mag trotsch zijn op dit fraaie, moderne sanatorium binnen zijn grenzen. Tijdens de verbouwing waren de patiënten ondergebracht in de barakken aan den Tapijtweg. In 1940 werden 84 I patiënten opgenomen en 68 ontslagen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 16.587. Het kindersanatorium „Huis ter Drift” te Doorn, dat eveneens door de ’s-Graven haagsche vereeniging wordt geëxploiteerd, had 13.465 verpleegdagen30 kinderen werden opgenomen en 41 ontslagen. Er waren op 1 Januari 1941 965 lijders aan open longtuberculose bekend. De sterfte in 1940 bedroeg 3.18 per 10.000 in woners, een zeer laag getal. Het is te vreezen, dat deze in de komende jaren zal stijgen. De strijd tegen de tuberculose moet met verdubbelden ijver worden voortgestreden, daar ook het aantal ver- sche lijders aan de gevreesde ziekte in het eerste kwartaal van 1941 is toegeno men. Op _<het consultatiebureau werd voorts een groot aantal keuringen ver- I richt, n.l. 6693. Hieronder vallen 752 on- derwijskeuringen, 365 keuringen van per- I soneel der P.T.T., en vele kléinere groe pen schoolkinderen, arbeiders uit bedrij ven, waar longtuberculose bij een der ar- beidsgenooten was vastgesteld, enz. Niet minder dan 3279 Rotterdamsche vluchte lingen werden voorts in 14 dagen tijds doorgelicht. Het consultatiebureau staat sinds 10 Maart 1941 onder leiding van den long- specialist C. Elshout, voordien geneeskun dig leider van het district „Omgeving ’s-Gravenhage”, dat met ingang van 1 Juli 1941 bij het district ’s-Gravenhage is gevoegd. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen mevr. M. van Haersma Bum a-Tja rd a van Starkenborch en de heeren W. K. Dieke, arts en J. K. den Heijer, arts. Noren. Het gaat niet om de Germanen of de Romanen. Het gaat niet om de Protestantsche of Katholieke kerk. Het gaat hier om het blanke ras. Daar leven 300 millioen slaven. Hier le ven 100 millioen blanken. Nu is er strijd. Zullen wij hen regeeren of zij ons? Dat is het doel van den strijd. Meldt u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, den Haag. Het terrein was omzoomd met haken kruisvlaggen, en met dundoek van den Reichsarbeitsdienst, waarvan het embleem bestaat uit twee gekruiste armen, be kroond door een gestyleerde spade. Aan de zijde van den Houtrustweg was een groot podium opgesteld, waarop een groot muziekcorps van den Reichsarbeits dienst had plaats genomen. Ter linker- en rechterzijde van dit podium stonden tien tallen vlaggen, terwijl als gronddécor een zeer groot embleem van den Arbeids dienst was gebruikt, geflankeerd door witte wimpels. Ter weerszijden van dit podium waren de tribunes van de leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst, waarvan een groot contingent aanwezig was. Met het gezicht naar de eeretribune ge keerd, stonden op het middenterrein, I groepsgewijze de Reichsarbeitsdienst jon gemannen en -meisjesde eersten in bruine uniform, de laatsten met bruine rok en witte blouse. Nadat de eere-gasten hun zetels hadden Ingenomen, nam de samenkomst een aan vang. Een kind zwaar en 28 personen licht gewond In het afgeloopen weekeinde vlogen een aantal Britsche vliegtuigen boven ons gebied. Er werden brisant- en brand bommen neergeworpen. Een aantal woon huizen en boerderijen werd ernstig be schadigd. Eveneens beliepen vrij veel woningen glasschade. Een kind werd zwaar gekwetst28 personen kregen lichtere verwondingen. DE HEER WOUDENBERG VOOR DE MICROFOON De N.V.V.-persdienst meldt: In ver band met het feit, dat het 16 Juli een jaar geleden is dat de heer H. J. Wouden berg door den Rijkscommissaris. Rijksmi- nister dr. Seyss Inquart., benoemd werd tot commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, zal mor genavond in „De spiegel van de dag” van 8.158.30 uur, over Hilversum I een radio-reportage gehouden worden, omvat tende een samenspraak tusschen den heer H. J. Woudenberg en zijn voornaamste medewerkers van het N.V.V. Dat het Zuiderparkzwembad zich in een toenemende belangstelling verheugt, is een feit, waarop wij meermalen hebben gewezen. Van jaar tot jaar wordt het aantal bezoekers (sters) grooter. De week van 613 Juli heeft echter alle bestaande records gebroken. Niet minder dan 48.495 personen hebben in die week in het Zuiderparkzwembad rondgeplast. Er waren dagen bij van 8558, 8487 en 8459 zwemmers en zwemsters. Over de resultaten van de nieuwe fil. terinstallaties ten aanzien van het water is thans een rapport verschenen van het hoofd van de afdeeling Volksgezondheid van den geneeskundigen dienst. In dit rapport wordt er op gewezen, dat het doorzicht van het water pl.m. 3 m. is, dat het chloorgehalte 0,4 mg per liter bedraagt, dat de bacteriologische zuiver heid uitstekend en dat het kiemdoodend vermogen ruim voldoende is. R In Diligentia Zaterdagavond hebben de Duitsche ent Nederlandsche politie hier ter stede een kameraadschapsavond georganiseerd in Diligentia. De zaal was geheel gevuld met Nederlandsche en Duitsche politieman nen: Ordnungspolitie, gendarmerie, mare chaussee en Haagsche politie, velen met hun dames. Ook merkten we enkele leden van de Nederlandsche SS op. De luitenant-kolonel der marechaussee H. W. B. Croiset van Uchelen, waarne mend inspecteur-generaal der Nederland sche politie opende de bijeenkomst met een kort woord waarin hij op de eerste plaats welkom heette den SS-Gruppen- führer Rauter, den generaal der politie SS-Brigadeführer Schumann, den direc- teur-generaal van Justitie dr. Brandt en den waarnemend burgemeester van den Haag prof. v. d. Bilt. Spreker verklaarde te hopen, dat de aanwezigen een aangenamen avond zou den hebben. De bijeenkomst heeft ook een symbolische beteekenis. De drie groepen der politie, Duitsche politie, Ne derlandsche Rijkspolitie en gemeente politie moeten hun taak vervullen in gemeenschappelijke samenwerking met allen, doch ook moeten de leden onder ling kameraadschappelijk samenwerken om het gemeenschappelijke doel te berei ken. Tenslotte dankte hij de medewerken den aan den avond, waaronder het radio- orkest „De Romancers” onder leiding van den heer Gerard van Krevelen. De verdere taak In den Arbeidsdienst wordt de Duitsche jeugd opgevoed voor haar verdere taak in het leger, in de partij of waar zij ver der haar plaats zal vinden, met het doel, de opdracht te vervullen, welke elke Duitscher thans vervullen moet, namelijk na den strijd om het bestaan van het Rijk en na den strijd voor een nieuw Europa alles in het werk te stellen dit bestaan voor altijd te verzekeren. Dit is de groote taak voor de toekomst van de nationaal-socialisten van het jonge Duitschland, dat thans wordt gebouwd met het bloed van zijn zonen. Met het bloed van de nationaal-socialisten van geheel Europa moet het nieuwe Europa voor alle 1 eeuwigheid beveiligd worden. De Führer heeft ons thans opgeroepen en men kan dit in een enkele ge dachte samenvatten: allen, van Duitsch bloed, die hier zich bevinden, vormen een groote gemeenschap en ieder enkeling moet zonder bedenken al zijn krachten geven voor deze gemeenschap. De eerste taak is derhalve alles wat scheidt’uit deze gemeenschap te verwijde ren. Alle tegenstellingen betreffende gods dienst, intelligentie, of andere tegenstel lingen mogen niet op den voorgrond staan. Op den voorgrond staat slechts één ding, de bloedgebondenheid van het Duitsche volk. Dit is het hoogste wat wij hebben en hieruit komen alle waarden, welke wij kennen voort, zooals familie, vrienden, ka meraadschap, trouw en eer. Dit alles schaart zich om de eene gedachte, welke de grondslag is voor ons leven: de bloed gebondenheid, de gemeenschap van ons volk. De eer van den arbeid is de grond slag van het nationaal-socialisme en daar om zoo zeide de Rijkscommissaris, zeg ik volkomen bewust en duidelijk: Een Arbeidsdienst?kan slechts nationaal- socialistisch zijn. Hij kan alleen volgens deze grondslagen opgebouwd zijn en zijn taak vervullen, gegrond op de bloedge- meenschap en de eer van den arbeid. Om het bestaan van Europa Wij allen zijn geplaatst in dezen tijd en misschien komt hier of daar iemand, die zegt: „Met welk recht staat gij daar, waar om wilt gij nationaal-socialisten opeens hier bevelen?” Het antwoord is dan zeer I eenvoudig, omdat het gaat om het bestaan I van Europa. De oorlog heeft zijn hoogte punt bereikt op het oogenblik, waarop het bolsjewisme staat aangetreden voor den oorlog, allen die thans als vijanden tegen- I over ons staan, zijn thans ontmaskerd als de helpers van het nihilisme, die alle krachten van het Avondland, zooals eer, trouw en cultuur, willen vernielen. Kameraden, de beslissing is thans dui delijk. Wie de beslissing niet ziet, is niet in staat deze te zien en men kan zich niet verontschuldigen, nu, terwijl Churchill arm in arm gaat met het bolsjewisme te gen Europa, met te zeggen: „Ik doe mee, maar. en blijft toezien. Op het oogen blik geldt alleen de daad. Nu millioenen soldaten naar het Oosten marcheeren, geldt nog slechts: aantreden en vechten. Op het oogenblik is het duidelijk, dat wat nu komt, de nationaal-socialistische orde in Europa is. Om deze orde op te bouwen en de toekomst van het vasteland voor alle tijden te beveiligen, wordt bouwd. in samenwerking met de fas-1 cistische strijdmakkers en wanneer I iemand nog vragen wil, waar neemt gij het recht vandaan, dan is het antwoord: „het recht, dat is het bloed van onze vaders, broeders en zonen, dat thans in I het Oosten vloeit. Een hooger recht is er niet. Wie zich hiertegen wil verzetten, hij plaatst zich tegenover onze pantserwagens en kanonnen. Wij hooren hem niet meer, want wij voltrekken het lot en daarom, kameraden van den Arbeidsdienst en meis-1 jes, al is de dienst zwaar, wordt hard, want ook gij voltrekt mede het lot. De rede van den Rijkscommissaris werd herhaaldelijk door applaus en gejuich on derbroken. Na de slotwoorden klonken fanfares. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels, om staande de belijdenis tot alge- heele bereidheid van den Reichsarbeits dienst en de gelofte van onwrikbare trouw aan Führer, Volk en Vaderland, aan te hooren. Het hoogtepunt higrvan was de massale slotzang „Gott segne die Arbeit”. Een donderend applaus steeg daarna op Onder de tonen van een vroolijke marsch inspecteert de Rijkscommissaris, ten besluite van deze plechtigheid, den Reichsarbeitsdienst. Langzaam stroomde het Houtrust-ter- rein wéér leeg. Door de politie waren in de omgeving omvangrijke maatregelen getroffen, welke een ordelijk verloop ook buiten het terrein waarborgden. Rijk alleen. Iedereen moet thans begrij pen, dat het gaat om het bestaan en de toekomst van Europa. De duizenden ja- ren oude cultuur van het Avondland, welke wij van onze voorouders hebber, overgenomen en welke wij weer willen nalaten aan onze kinderen en kleinkin deren, staat op het speL De strijd van Duitschland is tevens een strijd om het bestaan van Europa en om de cultuur van het Avondland. De jonge menschen in den Arbeids dienst zijn hierbij op de eerste plaats de jonge mannen. Voor hen is de Arbeids dienst tevens een voorbereiding voor een latere taak, namelijk den eeredienst met de wapens. Want hierover zijn allen het eens, deze oorlog zal niet ophouden voor de Duitsche vanen definitief hebben ge zegevierd. Ieder moet thans zien, dat op dit vasteland geen macht bestaat, welke het zou kunnen wagen, tegen de Duitsche weermacht op te treden. Toen de samen zwering op den Balkan ontstond, riep de Führer zijn soldaten en in korten tijd was alles weg, wat daar tegen Europa en hét Duitsche volk had samengesponnen en nu door het bolsjewisme de grootste sa. I menzwering tegen Duitschland en Europa op touw werd gezet, nu heeft de Führer wederom zijn soldaten geroepen, na een strijd van bijna twee jaar. Op het oogenblik kunnen wij zeggen, dat het tweede en laatste bolwerk van de bolsjewisten is vernietigd. De Duitsche pantsertroepen stormen verder en ver overen Oost-Europa. De duur van den oor log schrikt ons niet meer af. Op het vaste land zal binnenkort niemand meer zijn, die het zou kunnen wagen zich te ver zetten tegen de Duitsche wapens. De oor log moge zoolang duren als hij wil. Ach ter de bescherming van de Duitsche wa pens zal reeds begonnen worden met den opbouw van het nieuwe Europa volgens eigen ordening; buiten dit vasteland zal de vijand de scherpte van de Duitsche wa pens te voelen krijgen. De rede van den Rijkscommissaris De Rijkscommissaris zeide in zijn rede tot de aangetreden jonge mannen en jonge meisjes van den Rijksarbeidsdienst, dat uit hun aanwezigheid hier blijkt, dat zij als achttienjarige jonge menschen, uit alle gouwen van het Rijk, gehoorzaam en ge trouw aan het bevel van den Führer be reid staan in den strijd, welke voor het Duitsche volk beslissend is voor zijn be staan en zijn eer. Zij zijn de tweede generatie van het Duitsche volk, welke thans aantreedt voor den laatsten beslissenden strijd, want het is alle duidelijk, dat het hier gaat om het zijn of niet-zijn van het Duitsche Rijk, doch bovendien gaat het thans niet meer om het Duitsche volk of het Duitsche natie. Zaterdagochtend vervoegde zich aan een perceel in de Slicherstraat een man, die aanbelde en aan de bewoonster vroeg of zij zoo spoedig mogelijk voor een drin gende aangelegenheid bij een kennis, wonende in een verder gelegen straat, wilde komen. De bewoonster ging on middellijk op weg, terwijl haar dochter thuis bleef. Bij den kennis aangekomen, bleek, dat deze van niets wist. Tot groote verbazing van de vrouw, vervoegde zich later ook haar dochtertje bij haar, die ook al door den man weggestuurd was. Zij vermoedde nu onraad en begaf zich snel onverrichterzake weer naar huis en bemerkte toen, dat men zich door mid del van opensluiting toegang tot haar wo ning had verschaft en dat een klein be drag aan geld en 4 distributieboekjes waren ontvreemd. Laat op het strand geen voorwerpen in kleeding onbeheerd! Op het stille strand werd Zaterdag ten nadeele van een tweetal stadgenooten haar handtaschjes, inhoudende stamkaart, distributiebescheiden en eenig kleingeld, ontvreemdtevens werd aldaar ten na. deele van een bezoeker diens portemon- naie, inh. klein geld en een polshorloge gestolen. In vier andere gevallen werden portemonnaies ontvreemd, resp. inhou dende 2, 70, 3,40 en 4,50. De por temonnaies waren door strandbezoekers achteloos in de kleeding achtergelaten. Ten nadeele van een bezoeker van een zweminrichting te dezer stede werd een bedrag van pl.m. 2,65 uit zijn kleeding aldaar ontvreemd. Van een anderen be zoeker werd op dezelfde wijze 3 ge stolen. Van een bezoekster van een cafetaria werden uit haar handtasch alle distri butiebescheiden van haar gezin ont vreemd. In eenige gevallen werd bij de politie aangifte gedaan van distributiebescheiden uit woningen gepleegd. Men zij gewaar schuwd. Uit een land aan den Fruitweg ten nadeele van een bewoner van Hoefkade, een paard ontvreemd. Zaterdagochtend is in een groot klee. dingmagazijn in de binnenstad een 47- jarige vrouw op heeterdaad betrapt bij het ontvreemden van een japon. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn na verbreking van de étalageruit, uit de étalage van een sigarenwinkel aan de Troelstrakade een aantal pakjes siga retten ontvreemd. Het Nederlandsch legioen is opgericht en strijdt straks mede. Dan zullen Ne derlanders zich scharen naast alle andere volken uit Europa om weerstand te bieden aan den greep van den communistischen berenklauw. Zij strijden niet alleen. Naast de Duitschers en de Finnen en Roemenen trekken mee op vrijwilligers uit Noorwegen, uit Zweden, uit Spanje, ja zelfs uit Frankrijk. Ook wij doen mee, en waarom? Wij strijden niet als Protestant of als Katholiek. Niet als fascist of als democraat. Niet als Fries of als Zeeuw. Ja, zelfs niet als Nederlander. Want deze strijd is er een om het behoud van Eqropa. Wij zullen daarom Europeanen. Jarenlang is het de bedoeling geweest van de sovjet politiek een ijsvrije haven te bezitten. Petsamo, aan de Noordelijke Ijszee gelegen is te hoog, St. Petersburg aan de Oostzee is maanden lang even eens toegevroren. Vandaar, dat men het oog richt op Hamburg, op Rotterdam, op Antwerpen, op Bordeaux. Vandaar, dat millioenen soldaten klaar stonden om Duitschland en de bezette gebieden bin nen te vallen en deze gebieden, die nu door een Duitsch nationaal socialisme gere geerd worden, te veroveren en te bren gen onder het bestuur van een baarsch communisme. Het gaat niet om de Hollanders of de r - 4 -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9