De doorbraak van Stalinlinie Het bolsjewistische wanbeheer n 1SP I 1 11 Éf No. 17927. 1941. Dinsdag 15 Juli. AFSCHUW Hoe de boerenstand in den Sovjet-staat werd vernietigd Duitsche opmarsch in de richting St. Petersburg duurt voort Vernielingen door de ets s V VERDUISTEREN van 9.56 uur n.m. tot 5.36 uur v.m. De bedreiging van St. Petersburg en Kief UI BRANDWEERAUTO SLOEG OVER DEN KOP ■s» De terreurwet De indruk te Londen De Boelgaarsch-Turksche betrekkingen Gedwongen collectiviseering ging gepaard met vele misdaden 5 5 V 5 V en wiel- ernstig De Duitsche aanval op Port-Said De intocht der Duitsche troepen in de Sovjet-Russische stad Minsk (Hoffmann) Britsche patrouilleboot tot zinken gebracht Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Kathedraal van Czernowitz verwoest Nachtdienst dokters: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Twaalf manschappen rijder min of meer gewond Nieuwe Duitsche aanvallen op Sovjet-spoorlünen Berlijn over de behaalde successen Lemberg na de inneming. In de G.P.Oe-gevangenis van Lemberg werden 2—3000 Oekraïners door de Sovjets vermoord. Aangrijpende tooneelen speelden zich onder de bevolking af (Polygoon) Grootscheepsche roof tochten SjL-F y1 HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENT1ÊN: PRIJS DEZER COURANT: brandweer. van brengen om levensmiddelen te requireeren. die na werk te zetten. de dezen van bloedige ver- telegraafagentschap Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.36 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct In een rapport van den Rijksleider der S.S. en chef van de Duitsche politie, zijn tal van bijzonderheden over de werkzaamheden van de Komintern in Nederland bekend gemaakt. De „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen” ontleent aan dit rapport de volgende bijzonderheden: oogst en 5 V V g V V V s V ft I s zx A ft zx ft zx zx zx i i s A zx zx Bestuurder wilde aanrijding voorkomen Het A.N.P. meldt uit Ankara Over den recenten Duitschen luchtaanval op Port Said zijn berichten uit Amerikaansche bron ontvangen, volgens welke Pqrt Said nog nooit een luchtaanval van dergelijken omvang heeft beleefd Ook de kiutweg naar het algemeen bekende warenhuis Simon Arzt is getroffen. Het administra tiegebouw van de Suezkanaal-maatschap pij is beschadigd. In de vaargeul van het kanaal ligt een getroffen koopvaarder van omstreeks 5000 ton. De Engelsche- admiraliteit maakt bekend, dat de Engelsche patrouilleboot „Auck land” in den grond is geboord. De „Auck land” was een schip van 1200 ton, dat in 1938 gereed was gekomen. Van de stelselmatige bestrijding van den boerenstand in de Sovjet-Unie en zijn lij felijke vernietiging getuigt een lange reeks onmenschelijke misdaden, meldt het A.N.P. uit Berlijn. De machthebbers van het Kremlin hebben hun anti-boerenpoli- tiek herhaaldelijk officieel gemotiveerd. Lenin zei: ,,In de overheersching van de kleine boerenbedrijven ligt het grootste gevaar voor het communistische ideaal.” Een uitlating van het orgaan van het roe de leger luidt,,De politiek der liquida tie van den boerenstand correspondeert volledig met de politiek der verdrijving van de kapitalistische elementen.” Deze uitlatingen zijn kenmerkend voor muicjv w uiovuc ^uijLicn. Er is wel nauwelijks een overtuigender in den loop van het jaar vee en vleesch voor de groeiende steden te requireeren. werd zoover doorgevoerd, dat de boer tenslotte zonder uniforme leiding er toe overging zelf zijn boontjes te doppen. Het lijdelijk verzet van het geheele land, dat zich uitte in een ontzaggelijken achteruit gang van de productie, leidde in Maart 1921 tot de z.g. nieuwè economische poli tiek (Nep)waardoor men hoopte den boer, die rechteloos was geworden, weer tot arbeid op den akker te brengen. Sterker echter dan het tijdelijke econo mische inzicht en het eigenbelang der steedsche machthebbers bij een betere levensmiddelproductie, was de gedachte van den klassenstrijd en het communisti sche ideaal. Toen het bebouwde oppervlak, dat in 1921 was gedaald tot omstreeks 60 pro cent van dat van vóór den oorlog, zich tijdens de Nep weer tot over de 80 pro cent had hersteld, daar de opbrengst weer den boer toebehoorde, achtte men in 1928 het oogenblik voor den beslis senden slag tegen den boer gekomen. Aan het eerste vijfjaarplan werd de ge dwongen collectiviseering verbonden. De handel op het platteland, die zich onder inneming van Rogatsew de Duitsche stel lingen aan den Westelijken oever van de Dnjepr geconsolideerd. Zondag 6 dezer werd na afweer van een Sovjet-aanval van uit het ten Zuiden daarvan gelegen Shlo- bin, ook dit belangrijke spoorwegknoop- punt genomen. Intusschen was eveneens omstreeks het voorlaatste weekeinde reeds ten Noorden van Rogatsew door infante rie een bruggenhoofd op den Oostelijken Dnjepr-oever veroverd. In de daarop vol gende dagen werd echter nog niet zoover voortgerukt, doch eerst het voor de be dwinging van ue Stihu-Hnie benccdigde zware materiaal aangevoerd. De groote aanval kwam eerst Vrijdagmorgen j.i. met geweldige stuka-aanvallen op de Sovjet- posities, gevolgd door een „vuurwals” van de artillerie en door infanterie- en pionier- aanvallen. Daarop werd de doorbreking van de Stalin-linie naar Zaterdagavond be kend werd, in een slag welke 2 dagen duurde, bereikt. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scneveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 In politieke kringen te Berlijn, aldus het A.N.P., legde men ook gisteren we derom den nadruk op de geweldige op pervlakte der gebieden, welke de Duit sche troepen tijdens hun zegevierenden opmarsch in het Oosten tot nu toe hebben overwonnen. Duitschlands legers hebben, zoo verklaart men, de beide factoren, ruimte en afstand, welke hen, zooals hun vijanden hoopten, op de knieën moesten dwingen, spelenderwijze en zegevierend overwonnen. Zij hebben in 3 weken tijds een gebied veroverd, dat minstens twee, maal zoo groot is als Engeland. Vooral de snelle doorbraak van de Duitsche legers heeft een stelselmatig uit wijken der Sovjets verhinderd. De hard nekkigheid, waarmede de bolsjewistische troepen zich verdedigen, wordt verklaard door het feit, dat zij geen mogelijkheid meer hadden zich bijtijds van de voor, waarts, stormende Duitsche formaties te ontdoen. De bolsjewistische formaties zijn reeds herhaalde malen door elkaar geraakt en bestaan uit formaties van de meest verschillende wapens. Ook zijn er teekenen te bespeuren, dat het gevechts. moreel der bolsjewisten vermindert, het aantal overloopers neemt voortdurend toe. Bij de voor het vertrek van de Sovjet troepen uit de Noordelijke Boekowina door de Sovjets verwoeste Grieksch-ortho- doxe kathedraal van Czernowitz, gaat het om een bouwwerk van kunsthistorische waarde, dat voor de bevolking van het land het symbool vormde van haar ker kelijke vrijheid in het vroegere Oosten rijk. In Czernowitz was de zetel geves tigd van den metropoliet der Grieksch- orthodoxe kerk in het vroegere Oosten- rijk-Hongarije. De metropoliet van Czer nowitz stond binnen de Grieksch-orthó- doxe kerk in zooverre in het bijzonder in aanzien, dat het grootste deel van het land, landbouwterreinen en uitgestrekte bosschen, aan de kerk toebehoorden. Dit kerkbezit is door de Sovjets onmiddellijk na de bezetting door de Moskousche troe pen verleden jaar volkomen onteigend. Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: de bolsjewisten Wagens waren in allerijl in _de ontstane erkent men in neutrale kringen aldaar, dat de groote Duitsche successen, geme.u door het opperbevel van de Duitsche i weermacht, als zij juist blijken te zijn, „de verbijsterendste doorbraak van de interna tionale krijgsgeschiedenis” vormen. Door dezen gang van zaken wordt de terughou ding van de waarnemers gerechtvaardigd, die Zaterdag de waarschuwing hadden uit gesproken, dat een groot succes van het nieuwe Duitsche offensief althans tijdelijk zou kunnen leiden tot „demoralisatie” van den bolsjewistischen tegenstand”. Een op marsch, als gemeld door het Duitsche op perbevel, moet de Sovjets nopen zich in allerijl ook uit de niet getroffen deelen van het front terug te trekken om met forma ties, die zoo mogelijk spoedig uit het ach terland moesten worden aangevoerd, eenigszins geslotenverdedigingslinies ter bescherming van St. Petersburg, Kief en Moskou te vormen. Bovendien moet dit geschieden over spoor wegen, die volgens de Duitsche berichten door de Duitsche vliegtuigen zijn vernield. Men meent, dat voor het oogenblik de bedreiging van St. Petersburg en Kief grooter is dan het gevaar voor Moskou. Laatstgenoemde stad is militair geenszins de sterkste van de drie maar de voorhoede van de Duitsche pantserstrijdkrachten be vindt zich op nog vrij grooten afstand. Vol strekt onmiskenbaar is het gevaar voor St. Petersburg urgenter, daar de Duitschers, indien zij thans inderdaad het gebied ten Oosten van het Peipus-meer hebben be reikt, tevoren den tegenstand in het ge bied van Ostrof hebben moeten overwin nen, dat 50 k.m. ten Zuiden van Pleskau ligt. De Duitsche strijdkrachten welke daar blijkbaar door de linie zijn gebroken, kun nen thans te zamen met de in Estland op rukkende Duitsche troepen Kroonstad en de daar gelegen bolsjewistische Oostzee- vloot insluiten. Deze vloot zal volgens de meening der neutrale waarnemers mogelijkerwijze niets anders overblijven dan strijdend onder te gaan, een goed heenkomen door het Ska- gerrak te zoeken of zich te laten internee- ren in de havens van het neutrale Zweden. De vlucht door het Stalinkanaal naar d* Gistermiddag reden twee auto’s met groote snelheid over den Aal- sterweg te Eindhoven. Gekomen ter hoogte van het kruispunt met den Leen. derweg stak een wielrijder, zekere W. uit Waalre, nadat de eerste auto reeds was gepasseerd, plotseling den rijweg over. De bestuurder van de tweede brandweer, auto, een z.g. boschbrandweerwagen met daarachter een kleine babyspuit, trachtte met een handige manoeuvre een aanrij ding te voorkomen. Door de groote snel heid, waarmede hij zijn stuur omgooide, sloeg de wagen over den kop en botste met groote kracht tegen een langs den weg staanden lichtpaal, welke afbrak. De gevolgen waren verschrikkelijk. Op den wagen waren twaalf manschappen ge zeten, die allen min qf meer ernstige verwondingen opliepen, zooals gebroken armen, beenen en ribben, alsmede in wendige kneuzingen. Drie van hen liepen bovendien nog een schedelbasisfractuur op, zoodat voor hun leven wordt ge vreesd. Allen werden terstond overge bracht naar het Binnengasthuis en het St. Joseph gasthuis en aldaar ter ver pleging opgenomen. Ook de wielrijder, die door zijn onvoorzichtigheid dit onge luk teweeg bracht, kwam er niet geheel zonder kleerscheuren af. Ook hij werd nog gegrepen door den wagen en tegen den grond geslingerd, zoodat hij eveneens met verwondingen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Verschillende doktoren uit de omgeving verleenden den velen slachtoffers de eerste hulp. De namen der zwaargewonden zijn Hendriks, Swane en Damen. De naar St. Petersburg oprukkende Duitsche formaties hebben ook Zondag ,j.l. na de verovering van Sovjet-bunkers en vernietiging van verstrooide bolsje wistische troepen opnieuw terrein ver overd. Ten Noorden van de Pribet-moe- rassen hebben de Duitsche troepen dien dag door het uitbuiten van de behaalde successen tijdens de dappere door braak door de Stalin-linie over een breed front hun opmarsch over de Dnjepr en den bovenloop van de Duna op niet te stuiten wijze voortgezet. De terugwijken de bolsjewistische troepen trachtten den. zelfden dag op verschillende plaatsen van dezen frontsector in het gebied van Witebsk herhaaldelijk tegenstand te bie den, De vooruitstormende Duitsche troe- 1 echter Het Boelgaarsche deelt mede Zekere buitenlandsche agentschappen, o.m. het agentschap Tass, hebben be richten verspreid betreffende beweerde Boelgaarsche troepenconcentraties aan de Turksche grens en over voorbereidin gen voor een aanval op de zeeëngten. Het Boelgaarsche telegraafagentschap is van de meest bevoegde zijde gemachtigd deze berichten categorisch tegen te spre ken, welke klaarblijkelijk slechts ten doel hebben de Boelgaarsch-Turksche betrek kingen te vertroebelen. De vreedzame houding van Boelgarije jegens Turkije is welbekend. De vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen, welke kort geleden door een Boelgaarsch-Turk sche verklaring zijn versterkt, blijven intact tijd, toen het land verarmde, de stad geweldig toenam in inwonertal,' zonder dat ove rigens de industrie-arbeider daar een merkbaar beter bestaan leidde. Het per centage van de plattelandsbevolking daalde in de Sovjet-Unie van 82.1 pro cent in 1926 tot 67.2 procent in 1939. Als men de geschiedenis grootsten vernietigingsstrijd uit de we reldgeschiedenis tegen den boerenstand in een land overziet, dan geraakt men niet slechts in ontzetting over de ontel bare moorden, de ontzaglijke roof en de knechting, maar ook over de consequen tie en meedoogenloosheid, waarmee het plan tot ontbinding van elke „burgerlijke maatschappij” werd uitgevoerd. Wat aan natuurlijke banden bestond, werd ver scheurd. In de plaats daarvan kwam de verafgoding van de techniek. De machine zegevierde, waar de natuur sedert tien tallen eeuwen aan het leven een bijzon dere beteekenis had gegeven, b.v. ook in de nauwe betrekking tusschen mensch en dier. Met een raffinement, waartoe slechts de ontledende geest van den Jood in staat is, heeft men getracht de wortels van den boer los te rukken. De geschie denis zal leeren, dat de droom van een Joodschen Sovjetstaat juist op dit expe riment is eestrand de Sovjet-troepen zware, liezen leden. Het Duitsche luchtwapen heeft Zondag met formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen alsmede met torpedovliegtuigen in het gebied ten Oosten van Witebsk en Sjitomir de bij de Stalin-linie verslagen Sovjet-troepen aangevallen. De bolsje. wisten leden aanzienlijke verliezen aan menschen, zware wapens en rollend ma teriaal. Talrijke Sovjet.pantserwagens en batterijen, alsmede een gepantserde trein werden door bomvoltreffers buiten ge vecht gesteld. De reeds verbroken spoorweglijnen rondom St. Petersburg en Smolensk wer den door de Duitsche luchtmacht op nieuw op vele plaatsen aangevallen en vernield. Bovendien werden militaire doelen in de stad Kief vernietigend met bommen bestookt. Hierbij geraakten schu ren en pakhuizen in brand. De water leiding werd door bomvoltreffers ver. nield. Verscheidene treinen werden tot ontsporing gebracht, waardoor troepen transporten werden verhinderd. Tijdens de verbitterde gevechten om de Stalin-linie in het gebied van Opotschka zijn de Duitsche aanvallers Zondag op zwaar versterkte veldstel. lingen en mitrailleurversterkingen ge- stooten. Na het aanbrengen van een la ding dynamiet vloog de betonnen ge. vechtsinstallatie der Sovjets in de lucht. Twee rechts en links liggende mitrailleur- stellingen werden bestormd en veroverd, zoodat een ongeveer 600 m. breede bres in de Stalin-linie was verkregen, welke korten tijd later door oprukkende Duit sche troepen aanzienlijk kon worden ver groot. Uit verschillende berichten der propa- ganda-compagnien welke gisteren door de Berlijnsche pers zijn gepubliceerd, blijkt, zoo meldt United Press, dat de eerste Duit sche pantservoorhoedes, de Oostelijk van Bobroeisk gelegen stad Rogatsew aan de Dnjepr reeds den lien dag van het Duit sche offensief, dus op 2 Juli, hebben be reikt Op 4 Juli waren vervolgens na de Het A.N.P. seint uit New York: Naar „United Press” uit Londei, e dt. „De communistische sabotagegroepen in Nederland, België en Frankrijk ston den onder leiding van den Rotterdam- schen communist Josef Rimbertus Schaap. Deze onderhield een nauw contact met de hoogste functionarissen van de ge heele organisatie in Scandinavië. De ge wezen organisatieleider van den bond van roode frontstrijders in Hamburg, Karl Bargstad, tot wiens taak de techni sche uitvoering van aanslagen met ont plofbare stoffen behoorde, was aan hem ondergeschikt. De voor de daden van sabotage be- noodigde ontplofbare stoffen kwamen uit de ertsmijnen in Noord-Scandinavië en werden door Nederlandsche zeelieden langs de havens Narvik en Lulea in handen van de sabotagegroepen in Ne derland, België en Frankrijk gebracht. Een van de belangrijkste koeriers, die zich met dit transport bezig hielden, de Nederlandsche communist Willem van Vreeswijk, kon in Rotterdam worden ge arresteerd. Zoowel de Nederlandsche als Belgische I de bolsjewistische agrarische politiek”, groep bezat een eigen laboratorium, f waarin brand- en explosieve bommen bewijs mogelijk voor de zuiver intellec- werden vervaardigd. Het is gebleken, dat tueele onhistorische en van de werkelijk- de aanslagen op het Italiaansche stoom- heid afgekeerde politieke ideologie van schip Boccacio en op het Japansche Marx, Lenin, Stalin, Kaganowitsj, c.s., stoomschip Kasij Maroe het werk van 1 J1- -> deze groepen waren. Een voorbereide tegen Duitsche schepen in de haven van Amsterdam werd tijdig ontdekt en de uitvoering ervan kon worden verhinderd. Bij de verdere nasporingen konden 24 communistische terroristen worden ge arresteerd, onder wie zich ook de leider van den Nederlandsche sabotagegroep, Achile Beguin, en de leider van de Bel gische groep, Alfons Fictels bevonden. Schaap zelf werd op 1 Augustus 1940 door de Deensche politie in Kopenhagen De overige maatregelen, bij voorbeeld de terreurwet van 7 Augustus 1932, die op eigen gebruik van den oogst als „roof” de doodstraf stelde en de vele andere maatregelen ter voltooiing het hoorigenstelsel, waarin de Russische plattelandsbevolking thans onder dwang was georganiseerd brengen principieel niets nieuws. De boer is in de 24 jaar Sovjetheer- schappij vermoord, als dwangarbeider naar de Noordelijke regionen of naar Siberië verbannen of een hoorige van de Sovjet geworden. Naast Stalin zijn voor de gedwongen collectiviseering vooral de drie Joden, Kaganowitsj, Baumann en Jagoda a\n-> sprakelijk. Van laatstgenoemde is de be kende uitspraak afkomstig De kogel is het allerbeste strijdmiddel tegen de boeren. Interessant is, dat in den de stad Stijgende verwarring in bet Sovjet-leger Een ander symptoom voor de stijgende verwarring in de Sovjet-troepen vormt het gevonden legerbevel van den opper, bevelhebber in den centralen Sovjet-sec. tor, Timosjenko, waarin wordt gezegd, dat een eigenmachtig ontwijken van den vijand zal worden bestraft overeenkom stig de krijgstucht. Men herinnert er te Berlijn aan, dat tijdens den veldtocht vah het vorige jaar in het Westen van Fran- sche zijde voor de ineenstorting soortge lijke bevelen zijn uitgevaardigd. de Nep weer had ontwikkeld, werd tot staatsmonopolie gemaakt, waardoor de Sovjets voor hun politiek de noodige gelden uit den tusschenhandel waren ge waarborgd en bovendien werden de be lastingen voor het platteland bui tengewoon verhoogd. De plattelands bevolking werd tegenover de stedelingen politiek van haar rechten beroofd, want na de kiesrechthervorming van 1928 had de stem van een industrie-arbeider even groot gewicht als die van 5 boeren, iedere koelak, d.w.z. iedere boer, die meer dan 2 vreemde werkkrachten in dienst had, werd al dadelijk „kapitalist” en „vijand des volks” uitgeschakeld en, „geliquideerd”. Duizenden en duizenden werden als koelakken, of ze dit nu wa ren dan wel den plaatselijken Sovjet alleen in den weg stonden, met hun ge zin verbannen of terstond „gevonnist” en doodgeschoten. Voor de overigen gold het program van Stalin, dat luidde, dat de geheele bewerking van den bodem zou geschieden in staatsbedrijven of in collectieve bedrijven onder staatstoezicht Het minste, dat in de „kolchozen” ge meenschappelijk eigendom werd, was het vee, de machines en de arbeid van de boeren. In de volledig gesocialiseerde „artels” en communes was er zoo goed als geen eigendom meer. Sterke Sovjet-pantserdivisies volledig vernield Sterke pantserformaties van de Sovjets zijn gisteren volledig vernield toen zij trachtten de lacunes achter de kapotge schoten fortificaties van de Stalinlinie te vullen en den Duitschen opmarsch naar Kief stop te zetten Deze Sovjet-pantser- pen wierpen overal uit hun veldversterkingen, waarbij lacunes geworpen en reeds Zondag ont- «-.--J. wikkelden zich felle pantsergevechten. Honderden Sovjettanks van 50 tot 70 ton gingen teniet in het vuur van de Duitsche gevechtswagens en in den regen van pro jectielen der Duitsche pantserjagers .De groote tanks waren bewapend met zwaar 15 c.m. geschut. Ook deze reuzentanks ble ven brandend op het slagveld liggen. Alle tegenaanvallen van de Sovjets in het ge bied rondom Kief werden met de bloedig ste verliezen afgeslagen. De Sovjet-for- maties werden uiteengedreven, deelen er van werden in de bosschen teruggewor pen, andere deelen ingesloten en de groote massa der hier geconcentreerde sopjettroe- ven werd geheel vernietigd. heid afgekeerde politieke ideologie dan hun principieele afwijzing van den boerenstand, vooral in een land, waar de daad van sabotage I bevolking nog omstreeks het begin van - - 1 deze eeuw voor 90 procent op het land en van het land leefde. Indien men niet wist, dat de vertegenwoordigers en uit voerders van deze ideologie Joden zijn, dan zou men het reeds aan deze agrari sche politiek merken. De stelselmatige strijd van de stad te- gearresteerd, toen hij op het punt stond gen het land nam een aanvang. Gewapen de in Denemarken reeds bestaande orga- de horden communisten trokken er op uit, nisatie tot het plegen van daden van om levensmiddelen te requireeren. die na sabotage tegen „schepen opnieuw aan het de vernieling van het economisch appa- werk te zetten.” raat niet meer in voldoende mate de ste- den bereikten. De methoden door middel Een rapport over communistisch ge- van grootscheepsche rooftochten na den wroet, dat leidt tot excessen en daden oogst het broodgraan bijeen te garen of van terreur. Het begint met beloften voor de toekomst. Een toekomst, waar van wij de „schoone” vervulling hebben zien voltrekken in de Sovjet-Unie en in die landen, die door de bolsjewisten zijn bezet. Een toekomst, die niets dan ellende heeft gebracht en onderdruk king van de geestelijke waarden en de Godsdienstvrij heid. Nederland heeft tegenover het com munisme steeds een afwijzende houding aangenomen. Zijn leuzen konden bij ons geen ingang vinden, omdat zij de fun damenten van de levensbeschouwing veler Nederlanders tot op het diepst aanranden. Op velerlei wijzen hebben de bolsje wistische vogelaars getracht de Ne derlanders te lijmen. Aanzienlijke orders werden geplaatst, in de hoop, dat zij met deze orders het paard van Troje, waarin de revolutie verborgen was, binnen zouden halen. Bolsjewistische revolutie en bolsje wistisch gewroet. Men weet wat zij be- teekenen. De eerste heeft het tsaren rijk naar den ondergang gebracht en geleid tot folteringen van de bevol king. Estland, Letland en Litauen zijn overweldigd, de bevolki tl gemarteld en gekerkerd. Het laatste heeft tot tweespalt als Frankrijk. Spanje heeft zich bij tijds ontdaan van deze roode terro risten. En nu is de veldtocht begonnen te gen de bakermat van deze terreur. Met vreugde en blijdschap worden in de Oekraine en in de Baltische landen, de zegevierende troepen begroet. Vreugde en blijdschap, die getemperd Worden door de tranen om het Verlies van allen en alles wat de bevolking dierbaar was, om het leven gebracht of vernield door het schrikbewind, uit geoefend door politieke commissaris sen en hun handlangers. De berichten hierover spreken een duidelijke taal. De eenige gevoelens, die zij kunnen opwekken, zijn die van afschuw voor een ontaard systeem. w i. 1 rffes.* AW k - -k w X 1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1