rVRÖU wiËNHÖEKÏE i Rede Churchill van Na den strijd in Syrië AMERIKA EN DE OORLOG Het pact tusschen Londen en Moskou 15 Juli 1941 ONDERWIJS EN KERK DUITSCHLAND ENGELAND Twee oproepen van Pétain BOELGARIJE DE NEQERL’OMROEP luisterspel: zich in en zoh. 1 20 mt LUISTERT U MtE? Ie bl. pag 2 m im,,. Het „Vrijwilligerslegioen Nederland” Hygiënische voetbehandeling Technisch verdrag of bond genootschap - HAAGSCHE COURANT Dinsdag De luchtaanvallen en Kropsla Voor de practijk komt dat hierop Voor het stadsbestuur van Londen Hoe vervangen we op doel matige wijze het vleesch in ons middagmaal 'e bouwkunst-onder- met of LORD HALIFAX ONDERKONING VAN BRITSCH-INDIK SPUISTRAAT WAGENSTRAAT 4—6—8 20.50-21.15-HSVM2-5O1.5 M. de uit Churchill vermaande moesten **MM*«W«***W **«*W*«»***W*«**«»**«*«» W TER HERDENKING VAM 5 MEESTERS 6f- BOOgTEPAG WORDT Z9N LEVEN HEPEN- AVONP IN EEN BOEIEND LUISTCRSPet VOOR DE KICROFOOM GEBRACHT ON DER REGIE VAN KOMMER KLEVN* HF DE SPELENDEN O.A. MIEN DVYMAR VA|| TWIST» JULES VERSTRAETE -EPUARO PALMEKS JOKE BVSCH» HETTY BECKUk* 75 Bij abonnement aanmerkelijke reductie. Aanvallen op Wales Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn, naar het D.N.B. verneemt, >n moedige vtuch- ten bij daglicht gisteren doorgedrongen bestaande uit; een weldadig voet bad, waardoor alle vermoeidheid ver dwijnt deskundige voet massage nagelriemen los maken nagels snibden likdoorns en eelt verwijderen. den aanval maakt Frankrijk als slachtof fer van een ongelijken strijd in den Le vant donkere uren door, die even smar telijk zijn voor Frankrijk als voor u Met U, die Frankrijk uw lot hebt toever trouwd, blijft ons land ten diepste ver bonden e» het geeft u de verzekering van zijn dankbaarheid voor uw trouw. Hoe de onberekenbare toekomst er ook moge uit zien, bewaart voor Frankrijk een plaats in uw hart.” VERSPREIDE BERICHTEN Zondagnacht is in de Zweedsche in voerhaven van Karkstad een groote brand uitgebroken. Tien groote magazij nen en pakhuizen, welke van hout wa ren gebouwd, geraakten in brand. De schade zou ongeveer een millioen Zweed sche kronen bedragen. Over de oorzaak van den brand is tot dusver nog niets bekend. Op enkele kilometers van Jajce in Bosnië is een auto met 40 scholieren, toen de chauffeur in een bocht de macht over zijn stuur verloor, van een diepe helling 40 m. naar beneden in de rivier Wribas gestort. Er zijn 8 lijken en 11 zwaar gewonden geborgen. Duitsche sol daten hielpen bij het reddingwerk. Bommen op Gibraltar Ondanks het zeer hevige afweervuur hebben 2 vliegtuigen Gibraltar gebombar deerd Er lagen 20 koopvaarders in de ha ven en talrijke oorlogsbodems in de Mili taire haven, De vliegtuigen bleven onge deerd. Verscheidene oorlogsbodems o.w. eenige kruisers, voeren uit naar de Mid- dellandsche Zee. boven het Britsehe eiland. Van zeer ge ringe hoogte werden voor den oorlog belangrijke doelen in Wales met succes aangevallen. De Duitsche verkenners keerden allen naar hun bases terug. - „Techni cum’ te Rotterdam Bij de examens aan de T.M.S. „Tech- nicum” te Rotterdam slaagden voor: elec- tromonteur en aank. electrotechnisch tee- kenaar: H. Storm en Th. W. Westra; aank. electrotechnisch teekenaar: J. de Graaf, P. Oldenhof en J- Vahrmeijer; electro- technicus en electrotechnisch teekenaar: De bijlegging van het conflict S.P.T. meldt uit Cairo: Officieel wordt medegedeeld, dot de wapenstilstandsover- eenkomst tusschen Syrië en de Britsehe strijdkrachten, gisteravond te 7.55 uur door generaal Sir Maitland Wilson, den opper bevelhebber der Britsehe troepen in het naburig Oosten, namens de Britsehe regee- ring en generaal Verdillac, namens de re- geering in Vichy, onderteekend en gerati ficeerd is. Vichy meldt, dat de overeenkomst een zuiver militair en technisch karakter draagt en geen politieke clausules be helst. In politieke kringen te Vichy ver. klaarde men verder, dat in de boodschap van generaal Wilson, die naar aanleiding van de opstelling der voorwaarden voor het neerleggen van de wapens werd ge publiceerd, is erkend, dat de Engelschen in Syrië nergens op andere dan Fran- sche troepen zijn gestooten. Het staken van de militaire operaties in Syrië geeft den bladen in het onbe zette Fransche gebied aanleiding tot commentaren met critiek, waarin deels zeer scherpe verwijten jegens Engeland worden uitgesproken. De „Petit Journal” jchrijft onder het opschrift„Het maskei af’ i Steeds heeft Engeland er naar ge streefd den schijn te wekken, dat het Fransch gebied slechts voorloopig bez«t en het voornemen heeft deze gebieden terug te geven zoodra de omstandigheden dit veroorloven. Ditmaal heeft het afge zien van deze voorzichtige rhetorische frasen. Het erkent openlijk, dat het in Syrië naar willekeur wil optreden, om het werk van zijn hegemonie in het Na burige Oosten te voltooien. Het optreden van de Engelschen en van hun Gaullis tische bondgenooten zal in de toekomst niet de instemming van de Fransche re geering krijgen, welke verantwoordelijk is voor de nalatenschap van Frankrijk en voor het mandaat, dat haar in den Levant alleen is toevertrouwd. Wij hebben Syrië alleen verdedigd zonder Duitsche hulp. Het was noodzakelijk vol te houden tot het einde om de eer van Frankrijk te redden en om voor Frankrijk het recht te behouden later bij het sluiten van den vrede dit land terug te eischen. waarvoor het zooveel bloed en geld heeft geofferd. SPIONNAGEPROCES TE SOFIA Voor het militaire gerechtshof te Sofia is gisteren een spionnageproces begon nen, waarbij de voornaamste beklaagden, de leden van de vroegere Engelsche legatie, niet aanwezig waren. Verschenen zijn slechts 5 vroegere Sovjetofficieren, die werkten als agenten van den Engel schen spionnagedienst Te Vichy is gisteren officieel bekend gemaakt, dat de Fransche regeering de voorwaarden voor den wapenstilstand goedgekeurd heeft en dat daarmede een einde is gekomen aan den strijd in Syrië. Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft tot de troepen in den Levant den volgenden oproep gericht ,,Na een maand van hardnekklgen. maar ongelijken strijd, moeten wij de wa pens neerleggen. Frankrijk heeft u steeds Jn dezen ongelijken, onrechtvaardigen oorlog met liefde en trots gevolgd. Het buigt het hoofd voor uw offers. Gij zult In deze dagen getrouwelijk voorgaan het land uw onwrikbare loyauteit te betui gen. die gij in de gevechten onsterfelijk gemaakt hebt met uw bloed. De natie zal u daarvoor dankbaar zijn." In een tweeden oproep wendt de maar schalk zich tot de bevolking van den Le vant in de volgende bewoordingen ,.Als gevolg van een ongerechtvaardig- heimen dienst van leger en vloot, de nood zakelijkheid onderstrepen, dat de dienst plichtigen langer onder de wapenen blij- vzn, dan den oorspronkelijken diensttijd van 12 maanden. Als de visch in den oven bereid wordt behoeft ze niet gekeerd te worden en kan ze met wat paneermeel bestrooid De militaire maatregelen Naar United Press uit Washington meldt heeft de regeering haar plannen voor een wet, waardoor het benutten van dienst plichtige soldaten en nationale gardisten buiten het Westelijk halfrond mogelijk zal worden, voorloopig opgegeven. Roosevelt en de chef van den staf, gene raal Marshall hebben den Congresleiders medegedeeld, dat inlichtingen van den ge- De Portugeesche eilanden De onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, Sumner Welles, heeft zich gisteren op de persconferentie te Washing ton bezig gehouden met de jongste ver klaring van den Portugeeschen gezant, dat Portugal toezeggingen heeft ontvan gen. dat de Vereenigde Staten de Portu geesche eilanden in den Atlantischen Oceaan niet zullen bezetten. Welles verklaarde hieromtrent, dat de Vereenigde Staten prijs stellen op het behoud van Portugal van zijn souvereini- teit over de Azoren en de Kaap Verdische eilanden. Hij herinnerde evenwel aan Roo sevelt’s laatste boodschap aan het Con gres. ter gelegenheid van de bezetting van Ijsland, waarin de president zei, dat het voor de veiligheid der Vereenigde Sta ten volstrekt noodzakelijk is, dat de strategische voorposten in den Atlanti schen Oceaan” in handen van bevriende naties blijven. Tevens wees Welles op de jongste me- dedeeling van de Vereenigde Staten aan Portugal, dat de Vereen. Staten geen agressieve bedoelingen koesteren tegen de souvereiniteit of territoriale onschend baarheid van Portugeesche bezittingen, maar dat de huidige politiek gebaseerd is op het onveranderlijke „recht tot zelfverdediging” van de Vereenigde Sta ten. Alle bladen te Lissabon publiceeren de door den Portugeeschen gezant te Wash ington tegenover journalisten afgelegde verklaring, dat deze noch de Azoren, noch de Kaap Verdische eilanden zullen be zetten. Ondanks deze verklaring worden de troepenverschepingen naar de Azoren systematisch voortgezet. Amerikaansche steunpunten in Schotland De „Daily Telegraph” meldt uit Ulster, dat de werkzaamheden van het aanleggen van havenwerken en het bouwen van landingsbruggen voor troepen in bepaal de deelen van Noord-Ierland, reeds eenige maanden geleden zijn begonnen. Het blad levert evenmin als andere En gelsche bladen, eenig commentaar op het voorstel van Wendel Wilkie steunpunten voor de Vereenigde Staten in Schotland in te richten. Aangenomen naar Berlikum de heer G. Kater, proponent te Amsterdam. Baptiste Gemeente. Aangenomen naar Arnhem ds. J. B. de Neef, te ‘s-Gravenhage. EXAMENS Vrije Universiteit Cand. Ned. letteren mej G. M. Leng- keer en de heer M de Jager; doet, ex klassieke letteren de heer A. Bolhuis. Notarieel examen Geslaagd voor het le deel de heeren W. G. J. den Hartog, te Schalkwijk en A. A. Moggre, te Schoondijke. Paedagogiek MO. Aan het Psychologisch-Paedagogisch- Instituut der R.K. leergangen te Tilburg F. H. Hinfelaar, H. J. Jansen, J. Rook; electrotechnicus: K. J. Goedman, Rans- huyzen en P. H. Weller; electrotechnisch teekenaar: A. de Zeeuw; electrotechnisch. constructeur (ing.): J. A. v. d. Linden en H. J. Verhagen; verwarmingstechnicus: Th. J. Kusters; werktuigbouwkundig con structeur (ing.): B. Deibel, G. A. Herm- sen, J. A. Krijnse Locker en D. v. d. Vlies; werktuigbouwkundig constructeur: J. A Entingh. C. Ham, O. Lap, C. D. de Mooij, J. A. Smit, C. Weltevrede, en A v. Wingerden. De geruchten, dat lord Halifax als Britsch ambassadeur in Washington zal aftreden, hebben, naar de Londensche correspondent van „Göteborgs Handels- en Scheepvaartblad” meldt, thans vastere vormen aangenomen. Er is n.L een be richt uit New Delhi ontvangen, dat vol gens geruchten aldaar lord Halifax onderkoning van Indië zal worden. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR DUIKBOOTCOMMANDANT De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heen dvu corvettenkapitein Schütze, commandant van een duikboot, het eikenloof van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend en hem een tele gram gezonden van den volgenden inhoud: In dankbare waardeering voor uw held haftig optreden in den strijd voor de toe komst van ons volk, verleen ik u naar aan leiding van het in den grond boren van 200.000 ton scheepsruimte. der vijandelijke koopvaardij Ms 23sten officier van de Duit sche Weermacht het eikenloof van het rid derkruis van het Ijzeren Kruis. Te Londen is een meeningsverschil ont staan. meldt het D.N B, over de vraag ot het tusschen Engeland en de Sovjet-Unit gesloten pact slechts een „technisch ver drag" of een „bondgenootschap is. Ter wijl Britsehe regeeringsinstanties ei klaarblijkelijk waarde aan hechten niet als bondgenoot der Sovjets beschouwd te worden, noemt de „Daily Herald’’ dit on derscheid een pedanterie en spreekt zon der blikken of blozen van de bolsjewisten als de bondgenooten van Engeland De Times” sluit zich bij deze opvatting aar en schrijft Groot-Brittannië en de Sovjet Unie hebben een formeele overeenkomst onderteekend, waardoor zij zich verplich ten aan elkaar alle hul^ en steun te vet leenen en een wapenstilstand of vredes verdrag slechts met wederzijdsch goedvin den te sluiten. De precedenten tijdens de zen en den vorigen oorlog toen soortge lijke verklaringen tusschen bondgenooten gewisseld werden, stellen deze overeen komst gelijk met een bondgenootschap. De Diplo over het pact Engeland heeft zich door zijn pact met de Sovjet-Unie openlijk tot medeplichtige gemaakt van de krachten, die slechts hei eene doel kennen het eene land na he' andere aan de vernielende woede van hun wereldrevolutie ten prooi te doen vallen. Deze conclusie trekt de Diploma tisch-Politisehe Korrespondenz uit het Engelsch-bolsjewistische pact. Het blad vervolgt, dat geen der verantwoordelijke figuren in Engeland in onzekerheid ver keert omtrent de concrete doeleinden van het bolsjewisme Veeleer is Engelana thans reeds bereid met een geringe wijzi ging van stilistischen aard de Sovjet- aanspraken op Finland, de Oostzeestaten, den Bosporus, Boelgarije enz. te erken nen. Engeland, dat reeds door den honger oorlog tegen alle volken van Europa een duidelijk bewijs heeft geleverd van zijn geringschatting van hun rechten en be langen, tracht thans zijn misdaad jegens Europa te voltooien. „Van nu af kan de bolsjewistische aan. Onder het opschritt „Roosevelt is be reid een lucifer bij het kruitvat te hou den” meldt de Newyurkscne correspondent van het Zweedsche blad .Aftonbladet” uit kringen, die in nauw contact staan met Roosevelt, het volgende Roosevelt is voornemens zoo snel mo gelijk met Duitschland in een oorlogs toestand te geraken. Te dien einde heo. ben eenheden van de Amerikaansche vloot het bevel gekregen zonder waar schuwing het vuur te openei op iedere Duitsche duikboot, op ieder Duitsch vlieg, tuig en op ieder Duitsch oorlogsschip. Zou een op ^eze wijze zander waarschu wing aangevallen Duitsche eenheid des ondanks dezen Amerikaanschen overval aan Duitschland melden, dan heeft de Amerikaansche regeering het voornemen den overval te ontkennen en de zaak voor te stellen als een verwisseling met Engel sche strijdkrachten. Zou echter een der gelijke Amerikaansche overval een Duit- schen tegenaanval uitlokken, dan zal Roosevelt constateeren, dat er een Duit sche aanval heeft plaats gehad en zal hij den oorlogstoestand proclameeren. zonder het Congres te raadplegen. Senator Nye oefent volgens een in „Nya Dagligt Allehanda” opgenomen be richt uit Washington op de meest heftige wijze critiek uit op de bezetting .'an Ijsland door de Vereenigde Staten. Hij verklaart in dit verband o.m.: Onze lei der schijnt bijna ongeduldig te zijn ge worden, omdat wij nog niet zijn aange vallen. Onder opschriften als „Roosevelt wil den oorlog”, „arglistig bevel van Roose velt aan de vloot”, „Roosevelt wil het vuur openen, hij geeft bevel tot vuren op Duitsche duikbooten" schreven de Berlijnsche ochtendbladen over de sen- sationeele onthullingen betreffende de plannen van Roosevelt om door een „incident” met Duitschland in volle zee den staat van oorlog met Duitschland te doen ontstaan. De „Völkischer Beobachter” schreef o.a., dat Roosevelt geen vuriger wensch heeft dan het voor zijn behoud strijden de Europa in den rug aan te vallen onder het leugenachtige parool, dat hij daarmede het Westelijk halfrond ver dedigt. Tegenhouden zal hij daarmee echter het rad van de geschiedenis niet Het lot van Engeland zal zich evenzeer voltrekken als dat van het bolsjewisme, ondanks de pogingen van het Amerikaan sche Jodendom om door zijn handlanger Roosevelt zijn filiaal in Londen en Mos kou te redden De Engelsche besprekingen met de Sovjets United Press meldt uit LondenOffi cieel wordt bekend gemaakt dat de vice- chef van den generalen staf van het Sovjet-Ieger, generaal Golikoff, naar Mos kou terug is gekeerd, om ruggespraak te houden met de Sovjet-auloriteiten. Hij wordt begeleid door overste Dragun. Naar verluidt zullen zij over enkele da gen in Londen terugkeeren. Verder wordt officieel medegedeeld, dat de Sovjet- Engelsche besprekingen zonder onderbre king door de overige leden van de Sov- jet-missie, onder leiding van admiraal Karlamof voortgezet zullen worden. het tempo van zijn aanvallen verhoogen. Wij zullen, zoo riep Churchill uit ons best doen, opdat Duitschland thans in zijn steden en dorpen te lijden zal krij gen, wat wij moesten lijden. Het bombar- deeren van Duitsche steden, zeehavens, industrieele installaties en militaire ob jecten zal in versterkte mate worden voortgezet. Ook Italië za] zijn deel krij gen, zoo dreigde hij Hierbij beweerde hij, dat de Engelsche luchtmacht in de afgeloopen weken onge veer de helft van het totale gewicht aan bommen op Duitschland heeft neergewor pen. dat de Duitschers tijdens den ge- heelen oorlog op de militaire objecten in Engeland hebben geworpen. Doch dit .is slechts een begin, zoo meende Chur chill, in Juli van het volgende jaar, zoo hoopte hij. zal de Engelsche aanval een veelvoud zijn van hetgeen de Duitschers hebben gedaan. Na deze uitlatingen plotseling weer kalm, zijn toehoorders, dat zij zout verwerkt is of d r een smeuïg mengsel, van wat in heet water geweekt en goed uitgeknepen brood en fijngehak te tuinkruiden, uit. zout, tumatenpurée en aroma. Een minder bewerkelijk en zeer voed zaam gerecht is de stamppot van rauwe stoofsla met aardappelen, rijst en tapte- melkpoeder. De rijst dient om de aard appelen gedeeltelijk te vervangen, het taptemelkpoeder is in de plaats van vleesch toegevoegd. Daar gerechten, waarin rauwe groenten verkerkt zijn, snel bederven, is het raadzaam te zorgen, dat men geen resten van dezen stamppot overhoudt Recept van een stamppot van rauwe stoofsla, rijst en taptemelkpoeder (voor 4 personen); 1 k.g. aardappelen, J k.g. stoofsla, 150 gr. rijst, 200 gr. taptemelk poeder, wat zout (wat boter), De schoongeboende en in stukken ge sneden aardappelen met de gewasschen rijst in plm, 4 d.l. water en wat zout gaar koken (kooktijd 20 min.). Het met wat water aangemengde taptemelkpoeder toevoegen en het geheel doorstampen. Vlak voor het opdoen de goed gewasschen en fijngesnipperde stoofsla (en de boter) de stamppot even Volgens een bericht van het Engelsche luchtvaartministerie is in den afgeloopen nacht vooral Oost-Engeland door het Duit sche luehtwapen geteisterd In een stad aan de kust, zoo wordt in het officieele communique medegedeeld, is schatte aan gericht en zijn slachtoffers gevallen. Bij aanvalspogiugen van Britsehe ge vechtsvliegtuigen, vergezeld van jacht vliegtuigen, op de Kanaalkust schoten Duitsche jagers gisteren 9 Britsehe vlieg tuigen neer, waaronder 4 gevechtsvlieg tuigen Zoo werd een formatie Bnstol- Blenheims bij Le Havre totaal vernietigd. Hierdoor viel de helft van het aantal ge- aanmerking vechtsvliegtuigen aan bet mitrailleur- j a. Vannnvutir iaoorc ton nf neer, dat men ter vervanging van vleesch, levensmiddelen zal kiezen, welke in eiwitwaarde ongeveer ermee gelijk staan, terwijl deze zich bovendien zonder bezwaar samen laten gebruiken met de bestanddeelen, waaruit de maal tijd verder bestaat. Visch voldoet zeer zeker aan die beide eischen. Wanneer de prijs het toelaat, zullen zoowel de zoetwatervisch, als de zeevisch in staat zijn om volkomen het vleesch te vervangen. Velen kennen alleen de gebakken visch, die wel pittig van smaak is, maar die te veel vet vraagt. Het stoven van rauwe visch is minder bekend; het is echter een betere berei ding, want er gaat niets van de voe dingswaarde en van den smaak verlo ren. Bovendien kost het weinig brand stof Gestoofde zeelt. (Deze bereiding is op allerlei soorten van visch toe te passen. 1 k.g. zeelt (of andere visch), wat bo ter, peper, zout, citroensap of azijn, (pe terselie) en wat aardappelmeel. De visch schoonmaken, schubben, de ingewanden eruit halen en de (kop) staart en vinnen verwijderen. De visch inkerven of in stukken snijden, wasschen, zouten en in een vuurvaste schotel, braadslede of stoofpan leggen. Wat bo ter en water toevoegen en het geheel met citroensap of azijn besprenkelen. De visch, onder nu en dan bedruipen^ gaar stoven. Stooftijd pl.m. 20 min. Na 10 min. de visch keeren. Voor het opdoen het vocht met wat aardappelmeel binden (en de schotel al maken met fijngehakte peterselie). kanonvuur der Duitsche jagers ten offer. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Heerewaarden (toez.) ds. A. Faber, te Renesse Geref. Kerken. Beroepen te Ten Post (vac, ds. v. d. Linden) de heer G, Janssen, te Dedems- vaart; te Winschoten (2e pred.pl.) ds. J. R. Hommes, te Zuidwolde. Bedankt voor Zuidhorn ds. S. R. Smilde te Bilthoven Geref Gemeenten. Beroepen te Terneuzen ds. A. van Stui- venberg te lerseke Doopsgez. Broederschap. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft In veel gezinnen wordt de kropsla min der dan anders gegeten, omdat men de olie en het ei voor de slasaus mist. Dit behoeft geenszins een bezwaar te zijn Men kan de olie en het ei vervangen door: 2 lepels tomatenpurée of purée van versche tomaten en 2 lepels water, of 2 lepels kwark en 3 lepels melk of tapte melk, of 4 lepels hangop van 3 d.l. kar nemelk, of 4 lepels ongesuikerde gecon denseerde melk, of 4 lepels karnemelk of taptemelk en fijngemaakte aardappel- of rabarbermoes, of 1 d.l. taptemelk gebonden met i lepel aardappelmeel en desgewenscht wat boter De sla wordt vermengd met azijn citroensap of rabarbersap, desgewenscht wat zout, suiker, peper, mosterd terwijl het gebruik van' gehakte tuinkruiden als peterselie, kervel, selderij, prei zéér aan bevolen kan worden. Algemeen bekend is de sla van krop, sla, tomaat en komkommer; zéér smake lijk zijn ook de combinaties van kropsla met bloemkool en tomaat of van kropsla met wortel en komkommer. Men de sla zoo kort mogelijk voor het gebruju schoonmaken en met het slasauSje ver mengen. De groene slabladen moge^ vooral niet weggegooid worden gu ^eb ben in verschillende opzichten mee waarde dan de bleeke deelen. De bereiding van stoofsla breng^ ook dezen tijd geen moeilijkheden r^et z; mee. De sla wordt schoongemaakt k^' gesneden, gewasschen, met zout der water gaar gekookt (kooktijd hiet w^t dingsraad schrijft: -■ Het vleesch heeft tweeërlei beteekenis voor onze voeding: het kan voorzien in een gedeelte van onze dageljjksche eiwitbehoefte en het bezit een zekere genotswaarde. Wil men het thans ontbrekende vleesch op doelmatige wijze vervangen, dan zal men met die beide factoren rekening moeten houden. Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder land” worden keuringen verricht op da volgende data en plaatsen 16 Julivan 1048 uur, in Amsterdam, School lepenweg 131018 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Julivan 10—18 uur, in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraatvan 1018 uur, in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli 1018 uur, in Groningen, Con- certhuis. Poelestraat 30 913 uur, in ’s-Hertogenbosch., Prins Hendrik-ka- zerne 1519 uur, in Eindhoven, Huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli1013' uur, in Meppel, hotel Wes- terbeek, Woldstraat15—19 uur, in Coevorden, café Abel, Markt1013 uur, in Roermond, Swalmerstraat 61 1519 uur, in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli 1018 uur, in ZwoDo, school aan de Turfmarkt1013 uur in Til burg, Werkliedenver., Tuinstraat 68. 1519 uur in Breda, restaurant Mo dern. 21 Juli 913 uur, in Deventer, Park weg 2 1519 uur in Hengelo, Deut sches Haus 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Hans, Volkspark. 22 Juli 1018 uur, in Amsterdam, schooi lepenweg 13 1019 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimumlengte van 1,65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijds grens. Voor de gezinsleden van de aangenome- nen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft Behalve bij deze bureaux kunnen aan-1 meldingen geschieden op de volgende! adressenI Amsterdam, Hotel van Gelder, Damrak 34 Heerlen, Hotel du Nord, J. Pomrne, Stationsstraat 17 Groningen, Rademarkt 23aArnhem, Hotel Keizerskroon, Markt 32 Breda. Boschstraat 67 Deven ter, Hotel van Wely, Keizerstraat 1 Utrecht, Hotel Thalia, Stationsplein 9; den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrij biljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd wofdiRij, bii het „Vrijwilligerslegioen Nederlaua den Haag. Koninginnegracht 22. resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbil- jet voor de terugreis wordt bij de keu ring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. slaagden voor het examen paedagogiek M.O.A. zr. Theresila, te Valkenburg en mej. J. Verhoeven, te de Bilt Hooger wijs. Aan de academie voor beeldende en bouwende kunsten der R.K. leergangen te Tilburg slaagden de eerste twee can- didaten van den cursus voor hooger bouwkunst-onderwijs, welke opleiding in 1937 in het programma der R.K. leergan gen is opgenomen. Het zijn de heeren B. Goddijn, uit Nijmegen en N. Pontzen, uit Tilburg. Het Nederlandsch Lyceum Eindexamen der afd. H.B.S.-B. 5 j. c. Geslaagd de dames: C. J. de Jong, L de Langen, E. H. Furstner, C. E. M. Hassel- man, L. D. D. van Nierop, L. J. Schüller, J. F. Steffelaar, N. C. M. Tuyl Schuite- maker en de heeren: R. van Bogerijen, H. M. Calkoen, M. A. J Freij, G Hoog slag, F. Oldenburger, L. Oldenburger, W Bahier, E A. Faëuel, W. H. Groskamp, F. Maas, D. Schuitemaker,' N A. Vreede, R. G. J. Willighagen, H. A. N. Salomon- son, M. Sangster, E. Schiff, J. Schippers, J. A. de Veer. J. A. Weijgers H.B.S., Nieuwe Duinweg 6e Gem. Hoogere Burgerschool 5-j. c. te ’s-Gravenhage, Nieuwe Duinweg. Geslaagd voor het eindexamen in de B- afdeeling: P. J. Bangma, H. C. yan den Berg, P Buys, L. C. Groot V. R. van Hemert. T. van Houten, A. G. Hanssen, A. Knoester, H. de Kroon, Lida Lieste, Constance E. Loeb, Teatske Nederlof, D G. van Noort, G. V. Pfeiffer, W. F. Pot- hast, Johanna A. van der Reyden, D. Riemens, Geertruide A. Schaffer, N. H. Serry, Bob Varekamp, Guus Vogelfang, H. Voorstad, A. F. A. van Weezel— Errens, B. Westenberg, H. E. Westenberg, S. van Wieringen, Johanna E. Zadelhoff, F. Zonneveld, Pauline M. van Zonneveld, E, G. Zwolsman. Het examen wordt met de 4e groep voortgezet er door mengen en de stamppot even door en door gaar laten worden. Bij wijze van variatie kan men aan den stamppot fijngesneden tomaten of ge raspte worteltjes toevoegen Het voorlichtingsbureau van den Voe- brasem, blei, a met mosterdsaus. Witte Zee, komt slechte in voor lichte eenheden. Men neemt aan. dat voordien nog zware strijd zal worden ge leverd. daar waarschijnlijk sterke Sovjet- strijdkraebten gelegerd zijn in het gebied van St Petersburg, een der belangrijkste bolsjewistische militaire districten. De operaties in de Oekraïne Dezelfde waarnemers zouden een Duit- schen opmarseh tot diep in de Oekraïne een nog schitterender militaire actie ach ten. De Duitschers moesten osn hun legers vlak voor Kief te brengen, zoo verklaart men, den snelstroomenden Dnjestr over schrijden, waar de Sovjets sinds jaren ver sterkingen hebben aangelegd. Hier wordt den Duitschers ook de mogelijkheid ge opend tot verkrijging van de heerschappij over de Oekrainische tarwevelden, welke thans, wellicht nog te groen zijn om door de Sovjets in brand gestoken te kunnen worden. Bovendien vormt de Oekraine een springplank voor een nieuwen opmarseh naar het Trapskaukasische petroleumge- bied. Men geeft to«. dat de Duitsche bewe ring omtrent de bedreiging van Kief zij deling wordt bevestigd, door het eveneens Duitsche bericht, dat vluchtende Sovjet- f or ma ties in QosL-Galacië achtervolgd zijn want zoo zegt men de bolsjewistische troepen in den.'driehoek Tarnopoï Mo- hilef Nowgorod Molynsk, die totdus- ver volgens Sovjetberichten in staat z-jn geweest zizh door tegenaanvallen te hand haven zouden door *n Duitschen opmarseh tot voor de poorten van Kief automatisch tot den terugtocht worden gedwongen. De Sovjet-machthebbers in het Kremlin Volgens de meening in politieke kringen te Berlijn, zoo verneemt het ANP. van welingelichte zijde, schijnen de in hef bui tenland verspreide berichten, volgens welke de bolsjewistische machthebbers in het Kremiin Moskou reeds verlaten heb ben of op het punt staan Moskou te verla ten, bevestigd te worden. Evenzoo acht men het te Berlijn moge lijk. dat intusschen ook de in Moskou ge accrediteerde vertegenwoordigers van bui- tenlandsche mogendheden van het Kremlin het verzoek hebben gekregen, de boofdstad der Sovjet-Unie te verlaten. val op het avondland niet meer geschei den worden van de agressie van Engeland en van Rooisevelt. Want Roosevelt heeft door zjjn telegram aan Kalinin ondubbel- ZInnig doen blijken, dat hij dezen gang van zaken toejuicht en billijkt De red- d»ng hgi alleen in de Eurppeescbe solida riteit tegen iedereen, die Europa aanvalt en verraadt”. nuten). Daarna wordt het vocht melk aangelengd en gebonden met aangemengde bloem. 6 De recepten van de slakropjes au j en de met gehakt gevulde slakro'^ len eenige verandering moeten ond gaan. Men zou b.v de gaar gekook£ slakropjes met een tomatensaus u.-nJ geven; het vulsel van gehakt is te V(f vangen door een pikante aardapp^]dumI' waarin wat ui, peterselie, (pep^) Geringe praetische beteekenis, verklaart Rome De Engelsche overeenkomst tusschen Engeland en de Sovjet-Unie heeft, vol gens de meening van Italiaansche poli tieke kringen, een zeer geringe praetische beteekenis. Daarentegen bewijst het slui ten van dit pact, zoo wordt met nadruk te Rome verklaard, dat er tusschen fyet bolsjewisme en de, Angelsaksische demo- plutoeratie een volkomen belangenge meenschap bestaat Het pact tusschen Londen en Moskou wordt door de „Messaggero” een „blok van twee wankelende wereldrijken” en „een aanslag op de beschaving” ge noemd- Het blad wijst er op, dat Londen Europa aan Moskou wil verkoopen, na de zeeën aan Washington te hebben afge staan. De „Popolo di Roma” maakt mel ding van de reactie in. de wereld op het schandelijke verdrag ten nadeele van de beschaving der menschheid onder het opschrift „Londen biedt Europa aan Moskou aan om zijn eigen catastrophe uit te stellen”. Het sluiten van het pact, aldus het blad verder, is geschied-op een oogenblik, dat de Duitsche legermassa’s oprukken naar het hart van Rusland. Londen is zich daarvan bewust Enge- lands illusies, vergaan met de vernielde Sovjetpantserwagens, met de veroverde vestingen van de bolsjewisten en met de innerlijke ineenstorting van het bols jewistische leger. Door het Britsch-Sovjet-pact heeft het Britsehe rijk, naar de diplomatieke me dewerker van- Stefani schrijft, ook Mos- kou’s hoogste oorlogsdoel, een bolsjewi- seering van Europa, onder de eigen oor logsdoelen opgenomen. Het aecoord is echter zonder militaire beteekenis, aan gezien het militaire lot van de Sovjet- Unie en het historische lot van het bolsje wisme reeds bezegeld zijn^ De positie in het Huis van Joseph W. Martin, beschuldigde de regee ring van ernstige gebreken en nalatig heden in de bewapeningsproductie. Mar. tin sprak o.a. de volgende waarschuwing uit„Geheel onafhankelijk ervan of wij aan een oorlog zullen deelnemen ja dan neen, het blijft een feit, dat het een mis daad van grooten omvang zou zijn in men Amerikaansche jonge mannen over den Oceaan gezonden zouden worden zon der voldoende uitrusting en zonder vol doende militaire opleiding te hebben genoten om zich te verdedigen en mili taire successen te kunnen boeken.” Hij zeide nog, dat de leveranties van wapenen en dergelijke slechts in geringe hoeveel heden door de Amerikaansche fabrieken worden afgeleverd. Stemming over het deel nemen aan den oorlog De „New York Daily News” heeft aan ieder ingeschreven kiezer van den staat New York de vraag gesteld „Moeten de Vereenigde Staten deelnemen aan den oorlog om Engeland te helpen De enquête, welke gisteren geëindigd is, leverde het volgende resultaat op70.5 procent sprak zich uit tegen deelneming aan den oorlog en 29 procent ervoor. Bij tegelijkertijd soortgelijke enquête van de „Chicago Tribune” in Illinois hebben 80.7 procent gestemd tegen en 18.3 procent voor deelneming aan den oorlog. Beschuldiging van Martin republikeinsche leider van de op- ix TT.-s- j afgevaardigden, Naar uit den Britscben berichtendienst blijkt, meldt het D-N.B., heeft Churchill gisteren een rede voor het stadsbestuur van Londen gehouden ten prooi aan een hevige opwinding. De Engelsche premier verviel langzamerhand in een toestand van razernij, en schilderde in de vreese- lijkste kleuren het lot, dat hij, nu de Engelsche luchtoorlog tegen Duitschland als gevolg van de superioriteit van de Duitsche luchtmacht in het nadeel van Engeland is uitgevallen, de Duitsche be volking wil laten ondergaan. Engeland is, zoo zeide hij. reeds be gonnen met aanvallen op groote schaal. Iedere maand en ieder jaar zal Engeland werd Hij zich voorbereiden op een tegenactie van den vijand. Niet alle Duitsche vliegtuigen bevinden zich in de Sovjet-Unie Er is nog een groot aantal Duitsche vliegtuigen in het Westen geconcentreerd. Misschien komen zij thans niet allemaal, „omdat zij het voor later willen bewaren. Engeland dient zich voor te bereiden op een slag om Londen”. Den ministerpresident is tijdens rede een opmerkelijke bekentenis den mond geglipt, over de gevolgen van den door Churchill uitgelokten luehtoor- log tegen de burgerbevolking. Churchill heeft o.a. medegedeeld, dat In Londen tengevolge van den luchtoorlog 30.000 menschen om het leven zijn gekomen worden. Gekookte t bliek en voorn 1 k.g. brasem of voorn, 10 gr. zout, eer halve liter water, een kwart liter taptemelk, 50 gr. bloem, (wat boter), 1 eetlepel mosterd (ui, peterselie, thjjm, laurier, wortel). De visch schoonmaken, wasschen en aan de rugzijde zéér diep inkerven op afstanden van pl.m. een kwart c.m. Het water aan de kook brengen met wat azijn, het zout en de kruiden en de visch daarin gedurende 4 8 min. gaaf koken. Voor de saus het vischwater met de taptemelk vermengen en met de aange mengde bloem binden (wat boter toe voegen). Daarna op smaak afmakea met pl.m. 1 lepel mosterd. j

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2