de van Reorganisatie werkverruiming ïïaagsrhe Courant van Dinsdag 15 Juli 1941 van BINNENLAND STADSNIEUWS Commentaar van de zijde het N.V.V. Wat tot stand is gebracht ONDERLING BELANG DE V.V.Y.-STEMPELTOCHT H. J. Woudenberg een jaar commissaris van het N.V.V. DERDE BLAD, PAGINA 1 JEN DUITSCHE BEURS VOOR OPDRACHTEN AAN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE ONDERSCHEIDINGEN VOOR DEN INSPECTEUR VAN POLITIE H. 1 VAN DER WIJK ONGEOORLOOFDE PRIJS- VERHOOGING VAN TEXTIELGOEDEREN .van Zuinig met gas en electriciteit Ook UW plicht Drie meisjes gedood Papier en carton DE KUSTVISSCHERIJ Engelsche luchtaanvallen op ons land I de Dow In art. 1 zijn geen Zaterdagochtend is ten kantore van het N.V.V. te Amsterdam een persconferentie gehouden, waar het onderwerp „Reorgani- een die directie be- lenwetten en de kinderbijslagwet. De dag- loonberekening voor deze sociale wetten zijn belangrijk opgevoerd. Vroeger was het maximum verzekerd dagloon 3,50, thans is dit 4,25 geworden. het wil zijn vacantie verzorgen, hem er toe brengen doelmatig sport, vooral be- drijfssport, te beoefenen en het streeft bo. vendien naar het verkrijgen van gezonde en fraaie werkplaatsen en fabrieken. Het was noodzakelijk het N.V.V. als de toekomstige centrale organisatie voor alle werkenden een organisatorischen vorm te geven, die daarvoor het meest passend is. Daartoe is een landelijke centrale leiding ingericht, en het land verdeeld in 75 districten, die^elk op zich zelf een afspie geling zijn van deze landelijke centrale. De bedoeling toch is. dat in de toekomst 29,7 c.m.). Deze bepaling is vooral van belang voor restaurateurs, die hun eigen spijs- en drankkaarten maken en bedruk ken. Desgewenscht kan men inlichtingen verkrijgen bij het Rijksbureau voor Pa pier, Schotersingel 9, Haarlem en bij de sectie grafische industrie van het Rijks bureau voor verwerkende industrieën, N.Z. Voorburgwal 326/328, Amsterdam. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is als toegevoegd inspec teur bevoegd tot het opleggen van tucht rechtelijke straffen en maatregelen in eersten aanleg, toegevoegd aan den in specteur voor de prijsbelieersching te Arnhemmr. G. Haselager, wonende te Apeldoorn. Het vraaggesprek met den heer H. J. Woudenberg, dat vanavond voor den zender Hilversum I zou worden ge houden, gaat niet door. CACAOPRODUCTEN In de Ned. Staatscourant is opfeenomen een beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij de meelcentrale de bevoegdheid krijgt aan de cacao-indu- strie een inleveringsplicht op te leggen, mede t.a.v. cacaoproducten. i naar de bij Gorinchem, in twee per,- ceelen. Laagste in massa N.V, Mij. Ne derland, den Haag, 658.400. DIRECTIE VAN „NENASU** De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft met ingang van heden den heer C. E. W. Krediet benoemd tot directeur van de ,,Nenasu”, ,,de Nationale Perst’ en de N.V. Boekdrukkerij v.h. L. van Nifterik. fuik, het ansjovissleepnet en den wonder- kuil in de Waddenzee in 1941 zal ingaan 1 Augustus in plaats van 15 Juli, en 2. in de Zeeuwsche stroomen tot en met 31 Juli 1941 mag worden gevischt met de ansjovisfuik, het ansjovissleepnct en het staand ansjovisnet. WETHOUDER TE HAARLEM BENOEMD De regeeringscommissaris voor Haar lem, heeft den heer A. Hofman, directeur der N.V. Mij. tot aanneming van water bouwkundige werken, te Haarlem, be noemd tot wethouder van-openbare wer ken, dezer gemeente. Heden hier ter stede gehouden Vandaag, gedurende een gedeelte van den dag, is in den Haagschen Dieren tuin een beurs gehouden, georganiseerd door het Duitsche centrale bureau voor opdrachten (Zentralauftragsstelle), ge vestigd in de Carel van Bylandtlaan hier ter stede. De bedoeling dezer beurs was de Duitsche industrieelen, die hier te lande als opdrachtgevers optreden, in de gelegenheid te stellen, hun opdrachten te plaatsen. In hoofdzaak ging het hier om metaalverwerkende industrieën, maar ook waren er vele afdeelingen voor klee- ding, grafische vakken, e.a. Omstreeks 130 Duitsche firma’s waren er vertegenwoordigd en eenige honderden Nederlandsche opdrachtnemers kwamen, er zaken doen. Op het gebied van klee- ding waren 60 a 70 Nederlandsche firma's vertegenwoordigd. De deelnemers waren ook in de gelegenheid inlichtingen in te winnen over grondstoffen. Het was de eerste keer, dat een zooda nige beurs werd gehouden. Wanneer zij blijkt geslaagd te zijn, zullen er wel meer volgen. Naar de drukte te oordeelen. die in het gebouw heerschte, zal dit zeker het geval zijn, want het wemelde er van zakenlieden en industrieelen. Het hoofd van de Rüstungsinspektion, Konter-admiral Reimer, heeft de beurs namens minister dr. Fischböck met een enkel woord geopend en doen uitkomen, dat men aangemoedigd werd tot het or- ganiseeren van deze beurs door het suc ces, dat in Duitschland met deze beurzen bereikt werd. Hij wenschte allen deel nemers succes en noemde het een belang voor beide landen, dat zooveel mogelijk opdrachten bij de Nederlandsche in dustrie geplaatst worden. De leider der Zentralaüftragsstelle, tag. E. Nimtz, heeft dank aan de Duitsche autoriteiten gebracht voor de verleende medewerking, waarna dr. Loth, vertegen woordiger van het Reichswirtschafsmi- nisterium, het belang voor de Nederland sche industrie, dat er mee gemoeid is, uiteengezet heeft In den afgeloopen nacht hadden door Britsche vliegtuigen op ons land geworpen brisant- en brandbommen op eenige plaatsen meer of minder zware beschadigingen van woonhuizen en boer derijen tengevolge. In een stad in Zuid- Holland werd een woonhuis totaal ver nield en werden vier belendende huizen beschadigd. In totaal werden drie meis jes gedoodeen man, een vrouw en een knaap werden gekwetst. De hier en daar door brandbommen veroorzaakte bran, den, meest bosch. en heidebranden, kon den snel worden gebluscht. Bronzen legpenning der Gemeente toegekend Op voorstel van den hoofdcommissaris van politie, mr. P. M. C. J. Hamer, heeft de burgemeester, den op 15 Mei j.l. ge- pensionneerden inspecteur van politie le kl. H. J. van der Wijk, van het Haagsche politiecorps, de eervolle vermelding met de gebruikelijke gratificatie voor 25-jari- gen trouwen dienst, benevens den bron zen legpenning der gemeente, toegekend. Genoemde onderscheidingen zijn giste ren door den hoofdcommissaris, onder aanbieding van gelukwenschen, aan den hfrer van der Wijk, die van een vrij ern stige ziekte herstellende is, op het Hoofd- Tot 1700 boete veroordeeld Bij herhaling verkocht een corsetten- magazijn te den Haag in de periode Juli 1940 tot April 1941 zijn waren tegen te hooge prijzen. Men was er toe overge gaan den ouden voorraad in prijs te ver- hoogen. Telkens na het binnenkomen van een nieuwe, duurdere’ zending werden de nog voorradige goederen tegen dezelfde prijzen verkocht als de nieuwaangeko- mene. De oude prijzen hadden echter vol gens de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 voor de op 10 Mei reeds aanwezige goe deren onveranderd gehandhaafd moeten worden, zoodat hier overtreding van de prij svoorschriften had plaats gehad. De directeur der N.V., C. werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te ’s-Gravenhage tot 1700 boete veroor deeld. Bij het vaststellen van dit bedrag werd rekening gehouden met de onrecht matig verkregen winst. De 2000ste stempelaar ingeschreven Zaterdagmiddag zat de Haagsche V.V.V. in spanning: men verwachtte de 2000ste stempelaar. De heer J. C. de Vries uit de Franqois Valentijnstraat alhier was de gelukkige, die de brandende zon getrot seerd had, om toch als stempelaar inge schreven te worden. Hem werd door de V.V.V. een fraai foto-album van de Residentie aangeboden. De Haagsche, V.V.V. is bijzonder in haar schik met dit resultaat daar nu reeds na 4 weken tijds het aantal deelnemers grooter is dan. ooit tevoren in Nederland bij een derge- lijken tocht is voorgekomen. Te veel zijn, het er echter nog niet want de V.V.V. heeft groote hoeveelheden stempelboekjes bij laten drukken en verwacht nog dui zenden stempelaars! In de Nederlandsche Staatscourant van heden zijn voorschriften gepubliceerd voor de fabricage, alsmede voor de be- en ver werking van papier en carton. Deze voor schriften zijn van groote beteekenis voor alle ondernemingen, welke zich met de vervaardiging van papier en carton of met de bewerking (o.m. de grafische in dustrie) of,»de verwerking (o.m. de pa- pierwarenindustrie) daarvan bezig hou den. Daarnaast zijn zij echter gedeeltelijk ook van belang voor den papiergebruiker. Met name wordt er de aandacht op ge vestigd, dat cyclostylepapier van 80 gram per vierk. m. (het zwaarst toegelaten ge wicht voor dit papier) aan twee zijden dient te worden bedrukt. Voor korte brie ven en rekeningen mogen slechts kleine papierformaten worden gebruikt (octavo formaat of eenheidsformaat a 5). Van de lijst van verboden artikelen, welke dus niet meer mogen worden vervaardigd, kunnen worden genoemd spijs- en drank- Losgemaakt van vroegere politieke banden Het N.V.V. is thans losgemaakt van vroegere politieke banden en het was daardoor mogelijk een gemeenschappe lijke basis te vinden voor practised werk. Los van iedere politieke partij of be weging, beweegt het N.V.V. zich niet op staatspolitiek terrein, doch stelt het de sociale belangen op den voorgrond. Het beschouwt de behartiging van de belan gen van den arbeider in den ruimsten zin des woords als zijn taak, daaronder begrepen het scheppen van sociale in richtingen, die zijn gezondheid in stand houden en bevorderen, het stimuleeren van den arbeiders-woningbouw, terwijl het eveneens den arbeider wil bijstaan in alle mogelijke kwesties, als bijvoor beeld die op het gebied van het arbeids recht en verder op elk gebied van zijn persoonlijk leven. Dat het N.V.V. een belangrijke taak vervult op sociaal-economisch terrein moge blijken uit de volgende in het af geloopen jaar verkregen resultaten: Arbeidsrecht. In verband met de op 13 Juni 1940 in werking getreden ont slagverordening heeft het N.V.V. bewerk stelligd, dat de arbeidsinspectie, alvorens vergunning te verleenen, de arbeidersver- tegenwoordigers om advies vraagt, dat wil zeggen, voor vertrouwensinstanties zorgt. Daarnaast zorgde het N.V.V. er voor, dat de loonverordeningen behandeld worden voor de kantonrechters, zoodat de arbeider snel recht kan verkrijgen. Wachtgeldregelingen. Voor tal van -l._', werk stopzetten of den arbeidstijd inkrom pen, zijn wachtgeldregelingen was een principieele nieuwe regeling van Belllk ,s- Een m°o1 voorbeeld is de m de arbeids- en loonvoorwaarden vereischt. Deze nieuwe regeling is in de Staatscourant van 11 Juli j.l. opgenomen. Zij stelt de werkzaamheid in de openbare werkver schaffing gelijk aan den arbeid in het vrije bedrijf. Het werken in de werkverschaffing is niet meer zooals tot dusver een andere vorm van openbare werkloozenondersteu- ning. Ieder zal naar zijn prestatie kunnen verdienen, en anderzijds is echter ook vastgelegd, dat zij, wien het voorloopig nog niet mogelijk is, gemiddelde prestaties te leveren, redelijke verdiensten kunnen be reiken. Voor nadere bijzonderheden wordt naar de regeling zelve verwezen. WEDEROM TAL VAN DIEFSTALLEN Verschillende inwoners deden gisteren weer bij de politie aangifte van diefstal van voorwerpen van allerhanden aard. Vooral hebben de leden van het gilde der lange vingers, het gemunt op portemon- naies, distributiebescheiden en hand- taschjes. Soms is onachtzaamheid der be zitters de oorzaak. Een ernstige waar schuwing is daarom niet overbodig. Uit een rijwieltasch werd een hand- taschje, inhoudende een klein bedrag aan geld, distributiekaarten en een stamkaart gestolen. Een strandbezoekster werd een japon, welke onbeheerd was gelaten, ge stolen. Voorts misten weer enkele strand- bezoekers hun portemonnaie met inhoud uit hun onbeheerd achtergelaten klee- ding, handtaschjes en andere voorwerpen van waarde. Commentaar van president Jacob President Jacob van de Geschaftsgruppe Soziale Verwaltung bij den commissaris- generaal voor financiën en economie, deelt mede: Tot de maatregelen, welke ter oplossing van de sociale problemen ter beschikking staan, nemen die betreffende de werkver schaffing een vooraanstaande plaats in. Reeds sinds langen tijd heeft men erkend, dat de staatszorg voor de werkloozen, niet alleen in den vorm van ondersteuning kan bestaan. De staat heeft vooral ook de ver plichting, de werkloos geworden landge- nooten moreel en geestelijk bij te staan. Deze hulp bestaat hierin, dat men op re delijke voorwaarden werk verschaft Daarbij komt dat deze arbeid, het culti- veeren en ontginnen, het winnen van nieuw land, enz. den arbeider het bewustzijn ge ven zal, dat hij, ten bate van het welzijn van volk en staat werkzaam is. Dat is de eigenlijke grondslag van de werkverschaf- fingsmaatregelen. Óm dit doel te bereiken, was het noodig, de plannen voor openbare werken in Nederland aanzienlijk uit te breiden. Hiertoe moesten eerst de noodzakelijke wettelijke grondslagen geschapen worden, Nederlandsche kruidenkamer gesticht De persdienst van het Nederlandsche Agrarische Front meldtIn het kader van het Nederlandsche Agrarische Front werd heden opgericht de Nederlandsche kruidenkamer. Deze organisatie zal er naar streven alle kweekers, zoekers en handelaren in geneeskruiden en aanver. wante gewassen te vereenigen. Zij heeft tot doel, de teelt en inzameling van de in het wild voorkomende kruiden te be vorderen, om de opbrengst hiervan zoo veel mogelijk in overeenstemming te brengen met de sterk toenemende bin- nenlandsche behoefte aan kruiden. Met de organisatorische leiding van dit in stituut is voorloopig belast de heer H. G. W. L. Coenen te Amsterdam. Het tijdelijk correspondentieadres is de Nederlandsche kruidenkamer, Heerengracht 538, Amster dam (C.) Allen, die kruiden kweeken, zoeken of verhandelen worden verzocht zich tot dit adres te wenden. De plaatsingskans was dus beperkt tot een bepaalde categorie van werkloozen. Afgezien nu van het feit, dat de sterke afname der werkloosheid in het laatste jaar een dergelijke beperking niet langer dulde, is dit standpunt tevens in strijd met het recht van ieder mensch op ar beid en met de plaatsingsmogelijkheid in het vrije bedrijf. In dit opzicht was dus wijziging in de voorschriften geboden. Deze wijziging is aangebracht door mid del van een rondschrijven van den wnd. secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken aan de gemeentebestu ren, gedateerd 27 Juni 1941. In dit rond schrijven wordt bepaald, dat van 30 Juni af in principe iedere manlijke Nederland sche werklooze, van 18 tot en met 65 jaar, die ingeschreven is bij een gewestelijk ar beidsbureau, of bijkantoor daarvan, mits lichamelijk geschikt, voor plaatsing bij de werkverruiming in aanmerking komt. Een uitzondering hierop vormen: a. de z.g. B en C boeren en tuinders; b. personen, die zonder geldige reden werk in Duitschland weigeren te aanvaar den, resp. zonder geldige reden aldaar hun dienstverband hebben verbroken, c. Per sonen, die zonder geldige reden werk i# De loonregeling De tot nu toe geldende loonvoorwaarden vormden een typisch verlengstuk van de steunregeling. De basis-uur loonen waren niet gebaseerd op de loonen van het vrije bedrijf, maar vormden rond 110 procent van den steunnorm. Wanneer dus de ar beider in accoord werkte, werden zijn ver diensten practisch opgehangen aan de nor men van zijn steun. En om dit steun- karakter nu volledig te bewaren, werd vastgesteld, dat de werkverschaffingsar- beider, evenals de steuntrekker, in aan merking kwam voor z.g.n. B-steun, dat is de steun in natura en de kolentoeslag. Zij, die onmiddellijk na plaatsing de accoordprestatie niet ten volle konden verrichten, kregen over de eerste weken een z.g. trainingstoeslag. In de nieuwe regeling is men uitge gaan van een minimum uurloon van 30 cent, waarop het accoordwerk wordt ge baseerd. Dit minimum uurloon geldt voor de kleinste gemeenten en is practisch ge lijk aan de laagste landarbeidersloonen. Komt de arbeider boven zijn accoord, dan ontvangt hij vanzelfsprekend een evenredig bedrag boven de 30 cent. Een volwaardige arbeider verdient in den re. gel 10 tot 15 procent boven zijn mini- mum.uurloon. Voor grootere gemeenten wordt een z.g. woonplaatstoeslag gegeven, die varieert naar den omvang der ge meente en de daar geldende kosten van levensonderhoud. Voor de vier grootste gemeenten: Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht bedraagt deze woon plaatstoeslag ƒ1.60 per dag, zoodat .het totale minimus weekinkomen bij 'een werkweek van 48 uren bedraagt: 48 x f 0.30 plus 6 x 1.60 is 24 per week. Dit bedrag is iets hooger dan de loonen voor ongeschoolde industrie.arbeiders en iets lager dan de gemiddelde loonen van geschoolden en ongeschoolden. In totaal zijn er zeven gemeente.klassen, waarvoor de weekloonenn resp. bedragen: klasse 1 ƒ23 per week; klasse 2 ƒ22.20 p. w.; klasse 3 ƒ20.40 p. w.; klasse 4 ƒ18.90 p. w.klasse 5 17140 p. w.klasse 6 ƒ15.90 p. w.klasse 7 14.40 p. w. Een en ander is geregeld in de artike len 1 en 2 van het besluit. Het komt voor, dat arbeiders, die zich lichamelijk aan hun nieuwen arbeid moeten aanpassen, niet in, staat zijn de volle accoordprestatie te verrichten, of m.a.w. niet aan hun uur loon van 30 cent komen. Deze arbeiders komen voor een extra toelage in aanmer- kinga. Dit heeft tot gevolg, dat de ar beider die: le. minder dan 15 cent heeft verdiend, een uurloon krijgt van 22 cent, de arbeider, die van 15 tot 20 cent heeft verdiend een uurloon ontvangt van 24 cent, van 20 tot 25 cent een uurloon van 26 cent, van 25 tot 27 een uurloon van 27 cent en 27 cent of meer een uurloon van 29 cent. Deze aangevulde uurloonen worden weer verhoogd met een woonplaatstoelage en wel zoodanig, dat van de eerste tot en met de zesde klasse een totaal loon per uur uitbetaald wordt van resp. 45/27, 41/27, 38/27, 35/27, 32/27, 29/27 maal het sa tie zal doorgaan tot in de bedrijven, waar zij weer alle werkers wil samen vatten in één bedrijfsgemeenschap. In het verleden toch is te vaak vergeten, dat het lot van den werker in de eerste plaats daar ligt, waar hij het met zijn kameraden deelt, n.l. in de onderneming. Het N.V.V. beschouwt het dan ook als zijn taak om in de ondernemingen den grond slag te leggen voor den socialen vrede en voor de harmonische samenwerking van allen. In de toekomst ziet het N.V.V. Nederlandsche arbeidsorganisatie, zich uitstrekt over alle Nederlandsche arbeiders, die van nature bij elkaar be- hooren. Die organisatie zal niet alleen de arbeiders van hoofd en hand, maar ook de ondernemers in haar rijen moeten tellen. Zoowel de ondernemers als de arbeiders zullen toch hun streven hebben te richten op het belang van het volks geheel en in het bijzonder op het belang vdïi de onderneming, waarbij de arbeider de best mogelijke sociale positie moet krijgen, die de onderneming hem bieden kan. De verhoogde productie, die. uit dit harmonisch samengaan zal voortvloeien, zal ongetwijfeld ook de welvaart van den arbeider verhoogen. Zoo hoopt het N.V.V. den Nederland- schen arbeider uit zijn isolement, waarin de liberalistisch-kapitalistische sfeer hem had gestoten, te bevrijden en te maken tot een levend onderdeel van de gemeen schap. PERSCHEF N.A.F. NAAR OEN NEDER- LANDSCHEN OMROEP De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front deelt mede, dat met in gang van gisteren het hoofd van den persdienst van het N.A.F., de heer D. van de Bospoort, benoemd is tot leider van de nieuw opgerichte afdeeling „Land en Volk” bij den Nederlandschen Omroep. Hij zal zich in Hilversum aan de be langen van het Nederlandsche boerendom wijden. GESLOTEN VISCHT1JD In de Ned. Staatscourant zijn opgeno men beschikkingen van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, waarbij wordt be paald dat: 1. de gesloten tijd voor het visschen Aanbesteding Rijkswaterstaat in Regeling der medezeggenschap Volgens art. 9 van het besluit zal op ieder werkobject, waar meer dan 100 arbeiders werken, op voordracht van de vakcentralen een vertrouwensman worden aangesteld. De taak van deze vertrouwens mannen is in dit artikel uitvoerig vast gelegd. In het algemeen zijn de vertrou wensmannen belast met de contröle op en behandeling van klachten over de sociale verzorging en de loonbepaling, in samen werking met de werkleiding. Boven werk- leiding en vertrouwensmannen staan de provinciale contactcommissies, samenge steld uit de inspecteurs van den rijksdienst en de vertegenwoordigers der vakcentra len, terwijl er in den top een landelijke contactcommissie bestaat, welke gevormd wordt door de directie van den rijks dienst en de vakcentralen. Bij het toekennen van straffen, vaststel len van nieuwe voorschriften of regelingen zullen deze verschillende arbeidersver- tegenwoordigers worden geraadpleegd. Wanneer men mij nu vraagt, aldus de heer Vermeulen, of deze reorganisatie een effectieve verbetering is, dan kan ik niet anders dan deze vraag met een vol mondig „ja” beantwoorden. Als men na gaat, dat thans nog meer dan .550 ge meenten in Nederland een lager basis uurloon betalen dan 24 cent per uur, kan men begrijpen, dat voor deze cate gorie, die meer dan 10.000 arbeiders om vat, van een loonsverhooging sprake is, die varieert van 20 tot 45 pCt. Vanzelf sprekend is de loonsverhooging voor grootere gemeenten degressief. Als men nu verder bedenkt, dat het practisch mogelijk is het aantal thans geplaatste arbeiders te verdubbelen, dus van 50.000 op te voeren tot rond 100.000. dan zal ieder de waarde van deze verbetering moeten erkennen. In het geheel gezien wordt m.i. eerst thans eindelijk voldaan aan den wensch, de werkverruiming in overeenstemming te brengen met het vrije bedrijf, iets, waarvoor ir. Westhoff, zij het in ietwat anderen vorm, reeds ja- ren geleden in zijn boek heeft gepleit. Allen, die aan dit besluit hebben mede gewerkt, en in het bijzonder de directie van den Rijksdienst voor de werkver ruiming, hebben hier een sociaal werk van groote beteekenis tot stand gebracht De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Vandaag, 15 Juli, is het een jaar geleden dat de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, den heer H. J. Wouden berg benoemde tot' commissaris van het N.V.V. Deze aanvaardde op 16 Juli 1940 zijn taak. Volgens de opdracht van den Rijkscom missaris verkreeg de heer Woudenberg daarmede het recht alle maatregelen te treffen, welke op organisatorisch, per soonlijk pf financieel gebied bij het N.V.V. of bij de daarbij aangesloten vakbonden in het belang van de leden en.van het behoud hunner rechten noodzakelijk wa ren. De bedoeling was dus geenszins de rechten, die de Nederlandsche arbeiders tegenover hun vakvereenigingen hadden verworven en waarvoor zij jarenlang bij dragen hadden gegeven, prijs te geven of sociale instellingen te vernietigen, doch integendeel er onder alle omstandigheden voor te zorgen, dat de sociale rechten van de arbeiders zouden worden gehandhaafd. De heer Woudenberg stond dus voor de taak het oude N.V.V, te reorganiseeren en ook in den vorm geschikt te maken voor en aan te passen aan de nieuwe Europee- sche orde. Hét bleek om dit te bereiken in de eerste plaats noodzakelijk een klein aan tal bestuurders, uit wier verleden te dui delijk was komen vast te staan, dat zij Duitsch-vijandig gezind waren, te ont slaan. Doch het overgroote deel der be stuurders bleek bereid loyaal, actief en positief mede te werken. Hierdoor is het mogelijk gebleken in het afgeloopen jaar vruchtdragend werk te verrichten en vooral het noodzakelijke werk voort te zetten. het bezette Nederlandsche gebied hebben geweigerd of neergelegd, d. Personen, die vroeger wegens wangedrag bij de werk verruiming zijn uitgesloten. In dit rondschrijven is tevens bepaald, dat bij een grooter aanbod van arbeids krachten dan de plaatsingsmogelijkheid, voorrang verleend moet worden aan hen, die steuntrekken krachtens een steunrege ling, dan wel uitkeering ontvangen van een gesubsidieerde werkloozenkas, of be boeren tot de categorie kleine zelfstandi gen. Indien de gesteunde, kastrekker of zelfstandige zelf lichamelijk niet geschikt is, geniet een ander gezinslid zijn voor rang. Bestaat het gezin van genoemde ca tegorie uit meer dan zes personen, dan geniet nog een tweede gezinslid den voor- j rang. Gedurende de week van 7 tot en met 12 Juli j.l. waren de aanvoeren van ver- sche visch aan den afslag te Schevenin- gen belangrijk minder dan de voorgaande week. Maandag en Woensdag was er geen aanvoer. De hoogste aanvoerdag was Dinsdag en de totaalverkoop was dien dag 9800. In totaal werd voor een bedrag van 30.320.80 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag verkocht, aangevoerd door 2 motorkotters met f 423,20 en door 287 schokkers met ƒ29.897,60. Voriga week was de totaalaanvoer f 43.000, zoo dat deze week voor ruim 12.000 minder werd verkocht dan in de voorgaande week. Visch van elders naar Scheveningen ten verkoop gezonden, kwam er weinig aan 'de markt. Deze verkoop bedroeg ongeveer 500. De aanvoeren bestonden in hoofd zaak uit scharren en kleine schol. De prij zen waren hoog, zoodat enkele kustvis- schers mooie weekbesommingen hebben gemaakt. De heer K. J. Nleukerke als voorzitter gekozen In dé gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging van Huiseigenaren Onderling Belang’’ heeft de waarnemen de voorzitter, de heer van Steenbergen, gewezen op de groote beteekenis van de zen tijd voor de huiseigenaren en mede-, gedeeld, dat de heer Pieters zich als be stuurslid heeft teruggetrokken. Hij bracht hem dank voor hetgeen hij als zoodanig heeft verricht. Ook heeft hij het heengaan na 20 jaar als voorzitter van den heer van Nooy gememoreerd. De huiseigenaren mogen al wat minder last van leegstaan en van te hooge eischen door huurders hebben, het Huurprijsbesluit belet elke huurverhooging, niettegenstaande de sterk verhoogde belastingen en de hoogere on derhoudskosten. De aandacht der overheid is overigens als genoegzaam gevestigd op de wanverhouding. Ordening is noodig, wat den huizenaanbouw en de huizen markt betreft, maar het zal wel moeilijk zijn. Als voorzitter werd gekozen met op 1 na algemeene stemmen, de heer K. J. Nieukerke, het nieuwe bestuurslid, achter wien het geheele bestuur zich heeft ge schaard. satie der werkverruiming” in den breede werd belicht. Het was de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, die op deze conferentie een woord ter in leiding sprak. Commissaris Woudenberg zeide: Het zal u ongetwijfeld bekend zijn dat een viertal weken geleden in het weekblad „Arbeid” een artikel is verschenen, geti teld: „van werkverschaffing naar werkver ruiming”. In dit artikel kondigde de schrij ver een reorganisatie aan van de werkver schaffing, welke reorganisatie thans in den vorm van een besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken in de Staatscourant is afgekondigd. De grondgedachte van deze reorganisa- tie is: het losmaken van de werkverschaf fing van de steunsfeer, waarin zij tot nu ztoe vertoefde. Een steunsfeer, die zich uitte op tweeëerlei wijze, n.l. alleen arbei ders kwamen voor plaatsing in aanmerking die recht hadden op uitkeering krachtens de rijkssteunregeling, terwijl de belooning van den gepresteerden arbeid nauw aan sloot op de uitkeering volgens de rijks steunregeling. Zoowel de plaatsing als de belooning zijn thans geënt op de daarvoor geldende maatstaven in ’t vrije bedrijf het geen beteekent. dat voortaan iedere werk looze voor plaatsing bij de werkverruiming in aanmerking komt en dat zijn loon- en arbeidsvoorwaarden zich nauw aansluiten bij die van het vrije bedrijf Bovendien is voor de naleving van deze arbeidsvoor waarden thans definitief een belangrijke taak toegewezen aan de vakbeweging. I Toch meen ik goed te doen uw aan dacht te vestigen op het feit, dat deze reorganisatie naar onze meening nog grootere beteekenis heeft dan haar mate- rieele inhoud. Wij zien in deze omvorming namelijk een verwezenlijking van onze opvattingen omtrent moderne werkloos heidsbestrijding, welke neergelegd zijn in de dezer dagen verschenen persartikelen en waarbij wij de werkverruiming 'zien als algemeene arbeidsreserve. Evenals bij de loonverordeningen en het huurbeschermingsbesluit heeft het N.V.V. een uitermate belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding van deze reor ganisatie. De heer A. Vermeulen, de leider van onze sociaal-economische afdeeling, heeft van meet af aan in samenwerking met de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten I en later met de confessioneele vakbewe ging de grondslagen ontwikkeld. Zoo gezien is het vanzelfsprekend, dat dit besluit zijnerzijds van deskundig com mentaar wordt voorzien. Vervolgens gaf de heer A. Vermeulen, leider van de sociaal-economische afdee ling, een commentaar op de reorganisatie van de werkverruiming. Grondslagen der reorganisatie Het zal u bekend zijn, aldus de heer Vermeulen, dat de sociale structuur van de werkverschaffing tot aan den dag van vandaag ten nauwste verbonden was aan het steunbegrip en het was dan ook vol komen begrijpelijk, dat de arbeider, die bij de werkverschaffing geplaatst was, zich min of meer het slachtoffer voelde van overheidsweldadigheid. Erkend moet worden, dat de behandeling van de arbei ders den laatsten tijd veel menschelijker was geworden, dat er, mede dank zij het N.V.V., schuilketen en schaftlokalen zijn gekomen, dat extra-voedseltoewijzingen zijn verstrekt en warm eten tegen geringe vergoeding kan worden verkregen. Niette min was en bleef de arbeider het type van den steuntrekker, die tijdelijk werd tewerkgesteld. In feite was het zoo, dat men den naam van werkverschaffing wel veranderd had in werkverruiming, maar dat het karakter hetzelfde was gebleven. Toch was deze positie niet noodig, noch wenschelijk. In het boek van ir. West hoff: „De directe mogelijkheden der werkverschaffing bij de werkloosheids bestrijding:” zijn velé staten en bereke ningen opgenomen, welke de waarde van cultuur-technische werken voor de ver betering van onzen bodem en daardoor mede voor de intensiveering van onze voedselvoorziening, aantoonen. Juist in een dichtbevolkt land als het onze is het noodig, dat iedere vierkante meter grond wordt benut, zoowel voor eigen voedsel voorziening, als w>or de verbetering van onze handeïspositie. Het is dus heelemaal niet zoo, dat de arbeider in de werkver schaffing een greppel graaft, welke door een ander weer wordt dichtgesmeten. In tegendeel, de arbeider bij de cultuur technische werken verricht volwaardigen arbeid; hij werkt mede aan de voorziening van voedsel en natuurschoon voor de Nederlandsche gemeenschap; hij verricht productieven arbeid en hij schept waar den. Zoo gezien heeft hij ook recht op dienovereenkomstige behandeling en be looning; moeten zijn arbeidsvoorwaarden in overeenstemming gebracht worden met die van het vrije bedrijf. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat de cultuur-technische werken in gröoten omvang aanwezig zijn, doch dat de uit voering van deze werken in wisselend tempo kan geschieden. Bovendien is de aard van deze werken zeer arbeids intensief, hetgeen wil zeggen, dat het meerendeel der productiekosten uit arbeidsloon bestaat, terwijl daarnaast iedere arbeider, mits lichamelijk geschikt, bij de uitvoering der werken geplaatst kan worden, ongeacht zijn oorspronkelijke vakbekwaamheid. Op grond van deze feiten leenen de werken zich dus wel zeer in het bijzonder voor uitvoering door werkloozen, vormen zij een productieve basis voor de arbeidsreserve. Ook vanuit dezen gezichtshoek bezien is er alle aan leiding om iederen werklooze een plaat- singskans te geven en hem overeenkom stig zijn productiviteit te beloonen. De grondslagen der reorganisatie zijn derhalve: aanpassing van de plaatsings- «n arbeidsvoorwaarden aan die van het Vrije bedrijf. De plaatsing bij de werk verruiming Tot nu toe was de situatie zoo. dat al leen zij, die uitkeering krachtens de steun regeling genoten, in aanmerking kwamen .1 Dit beteekende echter tevens le. dat de arbeider geen bezit meer diag hebben, dus m.a.w. eerst zijn huisje dioet verkoopen en zijn spaargeld moet i°pmaken 2e. dat de arbeider geen noemens- ^aardige inkomsten mag hebben van zijn Gezinsleden, m.a.w. als zijn gezinsleden ^eer verdienen dan' zijn steunbedrag, JonTt hij niet voor plaatsing in aanmer- aangevulde uurloon. De Amsterdammer, kaarten, grooter dan één blad a 4 (21 x die dus de helft van zijn accoordpres tatie heeft verricht, ontvangt aan het einde van de week derhalve45/27 x 0,22 x 48 17,60. Overige arbeidsvoorwaarden Evenals in iedere collectieve arbeids overeenkomst bevat het besluit een aan tal bepalingen omtrent de overige ar beidsvoorwaarden. De B-steun en de kolentoeslagen komen bij deze nieuwe regeling uiteraard te vervallen. Zoo be paalt art. 4, dat bij huisvesting van overheidswege den arbeider dagelijks aan kostgeld ingehouden zal1 worden resp. 0,50 voor de 1ste en 2de gemeente- klasse, 0,40 voor de 3e en 4e gemeente- klasse, f 0,30 voor de 5e en 6e en 0,20 voor de 7e gemeenteklasse. Niet-kostwin. ners moeten het dubbele bedrag betalen. Art. 5 regelt de straffen bij wange drag. De straffen bestaan uit een waar schuwing, schorsing gedurende maximaal drie dagen of plaatsing in een speciaal werkkapip. In het laatstgenoemde geval ontvangt het gezin zoo noodig de nor male steunuitkeering. Lange schorsingen van 2 of 3 weken, gedurende welken tijd het gezin broodeloos werd, zullen dus niet meer voorkomen. Volgens art. 6 wordt bij overwerk van het eerste uur af 25 pCt extra loon betaald. De arbei ders, die buiten hun woonplaats gehuis vest worden, hebben eenmaal per drie ____a weken recht op drie dagen vacantie met '’oor plaatsing bij de werkverschaffing.- behoud van loon. L ïn arj zyn <je verletvergoedingen vastgesteld, welke varieeren van 70 pCt. tot 100 pCt. van het loon. Bovendien be. paalt dit artikel, dat een laarzenvergoe ding van 0,50 en een fietsvergoeding van 0,50 tot 1,30 kan worden toege kend. Tenslotte zijn volgens art. 10 de sociale verzekeringswetten voor de arbeiders van toepassing, n.l. de ziektewet, de invali diteitswet en ouderdomswet, de ongeval^ D. S. VAN ZUIDEN OVERLEDEN In den ouderdom van 60 jaar is hief overleden de heer D. S. van Zuiden, een der oprichters van het Filmarchief. -- - Voorts ie hij o.a. lid geweest van de de« diAtUBtaB - kentrale commissie voor de filmkeuring» - De Rijkswaterstaat in de ondernemingen, die wegens slapte het bruggen heeft vandaag aanbesteed no 129het maken van de aarde. 1 getroffen, banen van de toegangswegen Hierdoor blijft de arbeider aan het bedrijf brug over de Merwede X i '"‘T* met bijkomende werken, gelijk is. Een mooi voorbeeld is de instel- - ling van een sociaal fonds voor het grafi sche bedrijfj dat iederen arbeider een mi nimum inkomen van 42 uren per week ga randeert. Werkverruiming. In de werkver ruiming werden goede schuil- en schaftge- legenheden ingevoerd én werd een aan- vang gemaakt met de verstrekking van een warm maal. Bovendien werd een alge- heele reorganisatie tot stand gebracht, waarbij de tewerkstelling van iederen Ne derlander in principe mogelijk werd ge maakt en de loon- en andere arbeidsvoor^ waarden in overeenstemming werden ge bracht met die in het vrije bedrijf.'De te werkgestelde is thans in staat gesteld in de werkverruiming een minimumloon te verdienen Loon, en arbeidsvoo r-w aar den. Nadat de loonverordening was verschenen is het N.V.V. aan het werk getogen tot het opvoeren van de laagste loonen. Vele collectieve contracten wer den afgesloten, vernieuwd en vybindend verklaard. Duizenden arbeiders hebben Teeds loonsverhooging verkregen. Huur. Nadat gebleken was, dat vele huiseigenaars van het. verbod tot verhoo- ging van huur gebruik maakten om de huur op te zeggen, heeft het N.V.V. ge zorgd voor een huuropzeggingsbesluit, dat den huurder beschermt tegen wille keur. Werkloosheidsverzekering Dank zij het N.V.V. kunnen thans ook werkloozen toetreden tot de werkloozen- kassen. Zij betalen slechts een bonds- contributie van 10 ct per week plus de bijdrage voor de we'rkloozenkas. Daar tegenover staat, dat zij 50 ct. per week méér steun ontvangen. W erkloo z e n zor g. Door het N.V.V. is gezorgd, dat als bijzondere wintertoeslag 100 pCt. extra steunuitkee ring werd verstrekt. Arbeidsbemiddeling. Het N. V. V. wees een vertegenwoordiger aan, die de belangen van de in Duitschland wer. kende Nederlandsche arbeiders behartigt. In alle bedrijven werden vertrouwensman nen aangesteld. Een regeling werd getrof fen met betrekking tot de contributie- betaling. Overeenstemming is bereikt, dat zij, die in Duitschland werken, alleen aan het Arbeidsfront zullen betalen, maar hier in Nederland hun recht op uitkeering uit de werkloozenkas van hun organisatie be. houden. Voor de Nederlandsche arbeiders in Noord-Frankrijk werd een regeling ge troffen inzake de overmaking van het loon. Behalve dat het N.V.V. de sociale be. langen van den arbeider behartigt, streeft het er bovendien naar een nieuwe geestesgesteldheid te kweeken, waardoor het hoopt te komen tot de harmonische sa. menwerking van allen, die het Nederland, sche volk dienen. Het ziet den arbeider niet meer als den proletarisch geïsoleerde en wil voor hem alle gebieden van cul tuur, kunst en natuurschoon ontsluiten. Om dit te bereiken werd de gemeenschap „Vreugde en Arbeid” gesticht, die tot spe ciale taak heeft de Nederlandsche arbei ders als geheel en niet als vakgroep te verzorgen. „Vreugde en Arbeid” wil alle arbeiders inwijden in de Nederlandsche kunst, cultuur en wetenschap, het wil hem leeren doelmatig zijn vrijen tijd te met het staand ansjovisnet, de ansjovis-’ besteden, van natuurschoon te genieten, twee

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9