De laatste bunker de van Stalinlinie veroverd I I l Mi 1941. De ellende onder de kinderen in de Sovjet-Unie I Woensdag 16 Juli. No. 17928. 1 Bekendmaking De doodelijke school I De realiteit van een systeem De Engelsche scheeps- verliezen in Juni VERDUISTEREN van 9.55 uur n.m. tot 5.37 uur v.m. s 2 Duitsche formaties verder naar Kief opgerukt Verwaarloosde jeugd groeit op tot misdadigers Bonnen 24 en 25 van boter- en vetkaart geldig verklaard een heeft ‘bedreigd. Moskou verklaart zeewegen tot gevaarlijke zones i Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Verhooging reductie op bonnen van de vetkaart Rootle massamoord op 528 Oekraïners. Bolsjewistisch bloedbad in het tuchthuis van Dubno. De Oekrainsche bevolking van de stad zoekt en vindt de lijken van haar bloedverwanten. De ontzetting spiegelt zich af op de gezichten en toch vouwen zich de handen en prevelen dè lippen, een gebed, (Atiantic-Poiygoon) Ervaringen uit de bolsjewistische hel Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Brazilië en de strijd tegen het bolsjewisme Sovjets weigeren Duitsche hospitaalschepen te eerbiedigen Britsche zeelieden te Dakar vrijgelaten Sovjets lijden zware verliezen s s Plannen voor een Britschen inval in Spanje en Portugal? Van den Commissaris-Generaal voor het Veiligheidswezen b HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: De de Duitsche de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Het falen van de zware Sovjet-tanks Bij de groote pantserslagen in het Oos ten is duidelijk aan den dag getreden, hoe verschillend »de Duitsche en de opvatting der Sovjets is van het tankwapen. Uit be- beginselen van de menschelijke samenle ving brutaal en cynisch te verwaarloozen als een uitdaging van het geheele avond land. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Kontng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Duitsche pers publiceert een artikel van den veel gelezen schrijver van beken de historische romans, Bruno Brehm, on der den titel „De doodelijke school”. In principieele beschouwingen behandelt hi, de voor Europa en in bet bijzonder voor Het D.N.B. meldtIn den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen korte vluchten gemaakt naar het Rijnsch- Westfaalsche industriegebied. Door goed- gericht afweervuur werden zij reeds bij de nadering verspreid. Zij wierpen slechts op enkele plaatsen eenige brisant- en brandbommen neer, welke slechts ge ringe schade aanrichtten, heeft, naar 72 Sovjet- lerland wil meer Amerikaan* sche schepen koopen De lersche gezant te Washington, Bren. nan, heeft den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Welles bezocht om in naam van de lersche regeering de Amerikaansche regeering verlof te vragen nog meer schepen te koopen voor het ver. voer van duizenden tonnen goederen, die in de haven van New York liggen opge stapeld. Brennan verklaade aan de pers, dat de 2 vrachtschepen, die Ierland onlangs met toestemming van Roosevelt heeft ge kocht, nog niet in dienst zijn gesteld. Ier land heeft nog ongeveer 12 schepen noo- dig. Nieuwe Amerikaansche scheep' vaartwet President Roosevelt heeft de wet onder, teekend, die aan de Federal Shipping Board machtiging verleent om in het be lang van de defensie alle scheepvaart wegen, scheepsbewegingen en scheepsta rieven onder toezicht te stellen. Hierdoor krijgt genoemde instantie gelegenheid om aan Amerikaansche of buitenlandsche schepen bij het laden, lossen, bunkeren enz. voorrang te verleenen. voor het SS-Gruppenf ührer volgende bepaling MEDEDEELING AAN TOKIO Japan is via zijn ambassadeur te Mos kou door de Sovjet-Unie officieel mede gedeeld. meldt het D.N.B. uit Tokio, dat belangrijke waterwegen van Kamsjatka en in de Japansche zee van Sovjetzijde tot gevaarlijke zónes zijn verklaard, zoo deelde de woordvoerder van het centrale inlichtingenbureau der regeering mede. Met betrekking tot de motiveering, die van Sovjetzijde voor dezen maatregel is opgegeven, n.l. dat er tengevolge' van de operaties van Duitsche oorlogsschepen in de genoemde wateren een gevaar be staat, merkte de woordvoerder op, dat men zich van Japansche zijde niet kan voorstellen, dat er Duitsche oorlogssche pen in deze gebieden zouden zijn. Ove rigens is deze maatregel der Sovjets voor Japan weinig aangenaam. United Press meldt uit Tokio, dat de Sovjet-Unie heeft medegedeeld, dat in vele gebieden aan de kust van den Stillen Oceaan mijnen zijn gelegd. De woord voerder verklaarde, dat het nonagressie- pact tusschen Japan en de Sovjet-Unie nog bestaat, maar dat men over de toe komst niets kan zeggen. „Brazilië is niet neutraal in den strijd tegen de Sovjet-Unie, zoo schrijft het Braziliaansche blad Meiodia. Met de grootste energie heeft Brazilië steeds het communisme bestreden. Onder de landen, die de Moskousche propaganda onder vuil en haat begraaft, heeft Brazi lië een eerste plaats. Zoo is de strijd van Brazilië tegen de Sovjet-Unie een oude strijd, die langen tijd voor den huidigen oorlog van Europa tegen Stalin en zijn medeplichtigen is begonnen. Na het uitbreken van den openlijken oorlog der geciviliseerden volken tegen commu nisme, terreur en vernieling is ons land geschaard in het tegen Moskou gekeerde front” f Bij de groote feestelijke bijeenkomst van den Duitschen Arbeidsdienst, welke Zondag j.l. op Houtrust hier ter stede werd gehouden, heeft de Rijks- commissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, gesproken over den laatsten beslissenden strijd, waarin het Duit sche volk nu aangetreden is. Deze strijd tegen de Sovjet-Unie is vooral daarom ontbrand, om Europa tegen het bolsjewisme te beschermen „Het is allen duidelijk”, zoo zeide de Rijkscommissaris, dat het hier gaat om het zijn of niet zijn van het Duitsche Rijk, doch bovendien gaat het thans niet meer om het Duitsche volk of het Duitsche Rijk alleen. Iedereen moet thans begrijpen, dat het gaat om het bestaan en de toekomst van Europa. De duizenden jaren oude cultuur van het Avondland, welke wij van onze voorouders hebben overgenomen en welke wij weer willen nalaten aan on ze kinderen en kleinkinderen, staat op het spel. De strijd van Duitschland is tevens een strijd om het bestaan van Europa en de cultuur van het Avond land.” Het bestaan en de toekomst van Europa, de duizend jaar oude cultuur van het Avondland. Het is een groot- sche inzet voor den strijd, welke thans met een formidabele kracht, en boven dien nog in een snel tempo, wordt ge voerd. Indien deze strijd niet zou zijn aangebonden, dan zou langzamerhand het samenzwerende bolsjewisme zich een weg gebaand hebben naar de ont binding van Europa. Dan zouden de niets ontziende bols jewistische leiders met hun intriges hebben aangestuurd op een chaos, waarin alleen hun ideologie zou ge dijen. Zij zouden hebben aangestuurd op een nieuwe „cultuur”, welke alleen past in hun systeem. Het is de „cul tuur” van vernietiging en ontwaar ding, waarin de burgers en boeren worden uitgeschakeld en van huis en hof vervreemd. Zoover is het in Europa nog niet gekomen. Wij zijn verschoond ge bleven van de terreur, waaronder de bevolking van de Sovjet-Unie nu reeds 24 jaar bukt. De foto’s, welke wij reproduceeren, geven slechts een deel van de smart te zien, waaronder de bevolking, thans bevrijd, gebukt ging. Waar de pen geweigerd heeft een be schrijving te geven van de gruwel daden, omdat deze elke beschrijving tartten, heeft de fotografische lens on verbiddelijk het werk over genomen en op de plaat vastgelegd de realiteit van het systeem, dat moord, roof en folte ring als zinspreuk zou kunnen voeren, waaronder het zijn doelstellingen tracht te verwezenlijken. Zoo is ook de lens een wapen in den strijd tegen het bolsjewisme. Zij is het verrijkende oog van hen, die achter het front zijn. Een oog, dat helder is en open staat, een oog, dat de strijdenden voor de toe komst van Europa volgt en met ont zetting gadeslaat, wat hier sedert jaren misdreven is. Naar officieel te Berlijn wordt mede gedeeld, heeft de Duitsche regeering haai voornemen kenbaar gemaakt om in da Oostzee en in de Noordelijke Ijszee hos pitaalschepen te gebruiken. De Sovjet-regeering heeft de aankondi ging inzake de Duitsche hospitaalschepen beantwoord met de mededeeling, dat zij deze schepen niet de bescherming zal verleenen, welke hun volgens de beginse len van het volkenrecht toekomt het Duitsche Rijk bestaande noodzakelijk heid der vernietiging van het bolsjewisme. Allereerst beschrijft de auteur het be zoek aan de. citadel van Zloszow, een van de schoolvertrekken, zooals hij zegt, waar men het wezen van het bolsjewisme leert kennen. Het is stellig niet het ergste, wat er thans in het Oosten is, maar toch is het het ergste wat zijn oogen tot dusver hebben gezien. De citadel, zoo schrijft hij, ligt aan den Zuid-Oostelijken kant van de stad. Ik vroeg den post waarom zooveel lieden den smallen weg naar de citadel opliepen en hij antwoordde mij, dat daar boven de doode Oekrainers lagen. Wij klommen het pad op. Rondom de citadel loopt een vesting gracht. Aan den kant van de gracht ston den menschen. Uit de gracht steeg de stank van ontbinding. De gracht zelf lag vol lijken. Alle lijken waren op vreese- lijke wijze verminkt, zelfs de gezichten had men niet gespaard. Wat aögesneden kon worden had men afgesneden, wat uit gestoken of uitgerukt kon worden, was uitgestoken of uitgerukt. Wij betraden het binnenplein van de citadel. Daar lag de ellende in lange rijen. Ik kon niet meer toezien, en moest weg, het was te veel, de vliegen, de hitte, de stank, de snikken de mannen die tusschen de lijken af- en aanliepen om hun verwanten te zoeken. Mijn keel kneep dicht en ik huiverde. Zoo ziet de doodelijke school er uit. In deze dagen nu, zoo gaat de schrijver voort, nu eindelijk het met bloed bespatte gordijn is weggerukt, waarachter dit land verborgen lag en nu eindelijk wraak wordt geoefend voor de vreeselijke ontzetting, tracht Engeland in het Westen den met bloed bevlekten bondgenoot te ontlasten en het Moskousche weermachtbericht maakt met welgevallen daar melding van. Wij herinneren ons de pogingen van den Führer om met Engeland tot een over eenstemming te komen. Wij weten, welk offer wij met den vlootbouw hebben ge bracht voor dezen wil. Het was tever geefs. De Führer heeft geweten, wat ons uit het Oosten bedreigde. Er was geen overeenkomst mogelijk met Polen of met Tsjecho-Slowakije, aangezien Engeland het niet wilde en het blinde Frankrijk niet zag waar het om ging. Nu zien wij het. Kom met mij mee naar de terugtochtswe- gen van de sovjets en ziet, wat zij daar hebben laten liggen aan pantserwagens, welke monsters, welk een aantal. Bij een opmarsch zouden zij in enkele dagen Polen hebben verpletterd en Tsjecho-Slowakije hebben vernield, wanneer geen tegenstand mogelijk zou zijn geweest. Geen stad zou zonder lijkenkelder en folterkamer zijn ge bleven. Dsjinchis Khan zou ditmaal gemo toriseerd gekomen zijn. Hoe het plan was, dat zien wij op de wegen van onzen op marsch, hoezeer het voor de bolsjewisten ernstig gemeend was met hun opmarsch en wat deze voor gevolgen zou hebben gehad, dat kunnen wij nu met een huive ring overdenken. Ons antwoord was gelegen in onze be wapeningen, in de pogingen om Engeland tot een overeenstemming te brengen. Ons antwoord was onze ademloos snelle oor logvoering, om maar niet te laat te komen voor dezen grooten afweer. Wanneer wij vastgeloopen waren, wanneer het niet zoo snel was gegaan, zouden de bolsjewisten zijn opgerukt naar Hongarije, naar Bohe- men en zij zouden alle dijken hebben ver nield, die tegen hen waren opgeworpen Wij verdedigen thans niet alleen Europa, wij verdedigen de wereld tegen de pest, de folterkamers en lijkenkelders. Wij ver- dededigen den dwazen Zwitserschen klein burger, den verblinden Amerikaan. Dat wij het wérk eerst zoo laat, ja op het aller laatste oogenblik konden verrichten, dat is de schuld van Engeland. Hoe dwaas lijkt ons thans alle getwist over kerken, kronen scholen, vrijheid en al de zooge naamde groote problemen. In de kelders van den dood, in de folterkamers onder den grond gelden al deze problemen niet, daar heerscht, terwijl een onderdrukt ge schreeuw weerklinkt, een huivering swek kend stilzwijgen, dat de geheele wereld S.P.T. meldt uit Londen: De admirali teit deelt mede, dat 400 Britsche zeelieden, die sinds het incident van Dakar door de Fransche koloniale autoriteiten is een ge vangenkamp waren vastgehouden, naar Groot-Brittannië zijn teruggekeerd. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en vetkaarten recht geven op het koopen van de daarachter ver melde hoeveelheden boter. Bon „24” en „25” van de boterkaart: 17 Juli t/m 3 Augustus, 250 gram boter per bon. Bon „24” en „25” van de vetkaart 17 Juli t/m 3 Augustus, 250 gram boter per bon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vastge- stelden boterprijs, met ingang van 17 Juli a.s. aan houders van vetkaarten per 250 gram boter (dus per bon van de vet kaart) een reductie wordt verleend van 22) cent, in plaats van 15 cent. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzon derheden ten aanzien van het inleveren dezer reductiebonnen vermeld. Het D.N.B. meldt uit BerlijnIn het gebied van Witebsk is Maandagavond de laatste, het verst in het Oosten gelegen, bunker van de Stalin-linie veroverd. Anderhalven dag streden de Duitsche infanteristen, liggend in het bunkerveld, voordat het voornaamste bolwerk, een geweldig bjok van beton en ijzer, met onderaardsche installaties, geheel ver overd was. De bunker was tot onherken baar wordens toe gecamoufleerd en van draaibare koepels voorzien. Infanteristen, die in de boomen waren verscholen, hadden buiten de bewaking op zich ge nomen en bestookten de naderende Duit sche soldaten van zeer dichtbij met een hagel van kogels. Met steun van zware houwitsers en mortieren gelukte het de gepantserde koepels buiten gevecht te stellen. Vervolgens traden infanteristen en pioniers gemeenschappelijk op en be vestigden onder het hevigste vuur van de omringende bunkers hun ladingen dynamiet voor de schietgaten van het voornaamste bolwerk Hevige ontploffingen scheurden de be tonnen wanden open en doodden de be manning. Nadat dit belangrijke steun punt was veroverd, slopen de stoottroep pen over het door de kanonnen niet te bestrijken veld naar de overige bunkers. Zij veroverden deze bunkers eveneens met ladingen dynamiet en rolden zoo vanuit de beide flanken de geheele ver dedigingslinie op. Na deze doorbraak door de Stalin linie zijn Duitsche formaties verder in de richting naar Kief opgerukt. De over blijfselen van de tusschen Skitomir en Berditsjef in het vuur geworpen bolsje wisten, versterkt door snel gevormde ge mengde eenheden, trachtten de diep naar het Oosten gedreven wig van de Duitsche troepen aan te vallen. Ofschoon tegelij- De Britsche admiraliteit.geeft voorloo* pig toe, meldt het D.N.B.., dat in de maand Juni 71 Britsche en geallieerde schepen met een totalen inhoud van 311.000 b.r.t. en 8 in Engelschen dienst varende neutrale schepen verloren zijn gegaan. Naar de Engelsche berichtendienst me dedeelt, zal de Britsche admiraliteit in de toekomst de scheepsverliezen niet meer geregeld publiceeren, teneinde den mo gendheden geen belangrijke inlichtingen te geven. De verliezen zullen alleen dan worden gepubliceerd, wanneer de Brit sche admiraliteit dit noodig oordeelt. De „Diario de Noticis” meldt uit Corvo, een der eilanden der Azoren, dat daar een boot met 36 schipbreukelingen is aan gekomen van het op 9 Juli tot zinken ge brachte Britsche schip „Inverness”. richten van het front blijkt, dat de bolsje wisten steeds weer getracht hebben door in den strijd werpen van hun allernieuw ste en allerzwaarste tanks, welke in den waren zin des woords rollende vestin gen” moeten worden genoemd, de Duit sche pantserregimenten tot den strijd te dwingen en op te houden. Het is echter den reuzentanks der Sovjets in geen en kel geval gelukt, het vorderen der opera ties belangrijk te beïnvloeden en de supe rioriteit van de Duitsche middelzware pantsers tegenover de middelzware en lichte Sovjet-tanks op te heffen. Zelfs aanvallen met deze 120-ton we gende ,,mammoeth-tanks”, die het Sov- jet-leger als speciale verrassing had voor bereid, mislukten door de op alle taken berekende Duitsche pantserafweer en de elasticiteit van de Duitsche oorlogvoering. De reuzentanks, welke de vuurkracht ont wikkelen van een bunker, konden door hun traagheid en de gebondenheid aan de wegen, geen verrassende acties uitvoeren. Zij werden door de Duitsche troepen in een kanslooze positie gemanoeuvreerd en zonder moeite afgemaakt. Luchtbescherming te Moskou Naar uit Moskou wórdt bericht, meldt S.P.T., worden daar op het oogenblik uit gebreide luchtbeschermingsmaatregelen getroffen. Een aantal musea en kunst galerijen is gesloten, de kunstschatten zijn in veiligheid gebracht. De ouden van dagen, de zieken en de invalieden, als mede de vrouwen en kinderen worden geëvacueerd. De regeering zal zich even tueel naar Jekaterinenburg begeven, in welke stad de daarvoor noodige maat regelen worden getroffen. □e regels van het oorlogsrecht Met betrekking tot de kwestie van het in acht nemen van de regels eener huma nitaire oorlogvoering verklaarde men gis teren in de Wilhelmstrasse, aldus het A.N.P. dat er geen twijfel over bestaat, dat van Duitsche zijde alles wordt gedaan om deze regels in acht te nemen. In dit ver band legde men den nadruk op het feit, dat het Duitsche rijk aan de Sovjet-Unie mededeeling heeft gedaan van het gebruik van nospitaalschepen in de Oostzee, waar op de boljewisten slechts een brutaal ant woord gaven, waarin zij mededeelden, dat zij er niet aan denken de Duitsche hospi taalschepen te respecteeren, doch dat zij vastbesloten waren deze als oorlogssche pen te behandelen. In politieke kringen der rijkshoofdstad beschouwt men dit eclatante bewijs voor de vastbeslotenheid der bolsjewisten om de A 2 R A 2 A 2 2 A s Toelichting De statuten van den „Nederlandschen Wandelbond” verbieden het deelnemen van politieke organisaties in uniform aan wedstrijden. De W.A. en de N.S.B. hebben derhalve besloten, dit jaar niet deel te newien aan wandelmarschen. Het grootste deel van de wandelsport* vereenigingen, dat zich er steeds op be riep, dat het zijn hoogste doel was de politiek verre te houden van de sport, heeft aldus wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld op dit besluit van de W.A. en N.S.B geantwoord door zoo veel mogelijk den vrijen loop te laten aan de politieke stroomingen, welke zoo wel tegen de bezettende macht als tegen de N.S.B. zijn gericht. Er was dan ook bijna geen marsch, waarbij geen anti- nationaal-socialistische liederen werden gezongen, enkele deelnemers niet ver schenen in uniformen of onderdeelen hiervan van verboden organisaties of geen politieke insignes droegen. Zoo werden deze marschen bijna iederen keer misbruikt voor politieke demonstraties. Nu de N.S.B. van haar zijde besloten heeft de politiek niet in de sport te brengen, kon in alle opzichten worden verlangd, dat dit niet wordt gebruikt als aanleiding om op groote schaal een po litiek te voeren, welke gericht is tegen de belangen van de bezettende macht. De Hoogere S.S.- en Polizeiführer ziet zich derhalve genoodzaakt, om boven genoemde redenen onmiddellijk tot 1 September 1941 alle marschen in ge sloten verband of in uniforme kleedij in het bezette Nederlandsche gebied te ver bieden. De GPOe heeft duizenden en nog eens duizenden twaalf-, dertien- en veertien jarige kinderen in de Sovjet-Unie ver moord met als motief, dat zij verraders, spionnen, Trotzkisten, fascisten, agenten van Hitler en van den Mikado waren, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung” in een artikel, waarin geschre ven wordt over de ellende der Sovjet- jeugd. De actie der GPOe steunde op een be paling der Sovjetregeering van 8 April 1935, welke als titel droeg „maatregelen tot bestrijding van de misdaad onder de minderjarigen”. De doodstraf stond op ieder soort misdaad, te beginnen met diefstal tot aan „hoogverraad”, welke de honderdduizenden verwaarloosde kin deren bedreven. De GPOe heeft deze verwaarloosden „Besprisornje” genaamd, opgepakt en in een concentratiekamp ge- kertijd meer naar het Westen omsingelde sterke Sovjet-formaties wanhopige uit- vp.lspogingen ondernamen, hebben Duit sche strijdkrachten, die numeriek in de minderheid waren, na 3 dagen de bolsje wistische overmacht verslagen. De inge sloten Sovjets in het gebied ten Westen van Berditsjef werden vernietigd of ge vangen genomen. De tegenstand in de flanken werd overal gebroken. De bolsje wisten leden zware verliezen aan men schen. wapens en oorlogstuig. Successen voor luchtmacht Het Duitsche luchtwapen het D.N.B. meldt, Maandag toestellen neergeschoten en 150 machines ep den grond vernield. Tegenover dit verlies van 222 bolsjewistische vliegtui gen staan slechts 9 Duitsche. Het totaal der tot dusver neergeschoten en op den grond vernielde Sovjet-vliegtuigen be draagt 7182. Buitendien vernietigden sterke forma ties gevechtsvliegtuigen in het gebied van Smolensk in enkele uren 33 Sovjet- tanks en 500 vrachtauto’s. Tevens stelden zij een vrij groot aantal stukken geschut buiten gevecht. In het gebied Smolensk- Moskou werden de spoorbanen en spoor- weginstallaties met groot succes aange vallen, waarbij verscheidene stations en zijsporen volledig zijn vernietigd. Een aantal pontonbruggen werd door voltref fers in verscheidene deelen uiteenge scheurd. In het gebied tusschen Tsjernikof en Brjansk zijn Maandag 23 locomotieven, omstreeks 1000 spoorwegwagens en 2 stukken spoorweggeschut vernietigd. Ten Oosten van Gomel verrasten Duit sche vliegers bespannen Sovjet-kolorines, welke juist samengetrokken werden. De Sovjets leden groote verliezen aan men schen en raakten meer dan 300 paarden kwijt. worpen tot dwangarbeid of ter dood ver oordeeld. De hongercatastrophes, welke meerma len de Sovjet-Unie in de afgeloopen tien tallen jaren hebben geteisterd, de totaal ontredderde gezinstoestanden als gevolg van den invloed der communistische pro paganda hebben vele honderdduizenden kinderen en jonge menschen van hun op voeders en kostwinners beroofd. In het warme jaargetijde trokken zij in groepen of in heele benden door het land en trachtten eenig voedsel bij elkaar te bedelen of in de meeste gevallen te ste len. Bij de nadering van het koude jaargetijde stroomden zij naar de steden terug, waar zij in lompen gehuld, stijf van het vuil, vermagerd tot op het ge beente, aan verschillende besmettelijke ziekten lijdend, in kelders, ruïnes of ergens anders een schuilplaats zochten. Genoemd Duitsch blad citeert een arti kel uit de Sovjetpers, welke zelf deze toestanden heeft geschilderd. In een soort schuur aan het internationale prospekt te St. Petersburg was een nachtasyl voor deze „Besprisornje” inge richt, waar zij tien kopeken moesten be talen, om hier te kunnen overnachten. Bij massa’s lagen jonge menschen op den met bloed en zweet bezoedelden grond, levende lijken, die een ontzettenden stank verspreidden, een warreling van vuil en stank, vloekende en vechtende kaart spelers. Men mbest een gasmasker opzet ten om in de slaapruimte te kunnen gaan. Overdag slenterden zij door de straten en stalen, wat niet muurvast be vestigd was. Dit getuigenis, een van vele, is vol doende om den toestand van een aan zienlijk deel van de jeugd in den Sovjet staat te schetsen. Wanneer van Sovjet zijde beweerd wordt, dat het gelukt is een deel dezer „Besprisornje” in asylen onder te brengen, dan is hiermede niet het kwaad in zijn geheelen omvang be streden, want de bepaling van 8 April 1935 is nooit opgeheven en werd steeds toegepast, hetgeen bovendien uit de ver schillende processen tegen ambtenaren der GPOe in 1939 bekend is geworden. Het was niet veel, wat uitlekte, doch het wierp een zoo veelbeteekenend licht op de toestanden, dat ook de hermetisch afgesloten buitenwereld hierover iets ver nam. Aangeklaagd werden jonge GPOe- ambtenaren wegens het folteren van tien jarige knaapjes en zoodoende een be kentenis los te krijgen, dat zij „anti- revolutionnaire, fascistische daden en daden van terreur hadden gepleegd. In In Lenïn-Koesnetzk werden 160 ver waarloosde kinderen met lage misdadi gers in een cel geworpen, waar zij acht maanden zonder een bed moesten slapen en iederen nacht aan een kruisverhoor werden onderworpen. In geen enkel land ter wereld bestaat er een dergelijke ellende onder de kin deren, die vanzelfsprekend tot a-sociale elementen opgroeien, terwijl overal, en voornamelijk in Duitschland, zooals de „Deutsche Allgemeine Zeitung” schrijft, de opgroeiende jeugd met bijzondere zorg wordt omringd. Het D.N.B. seint uit Washington: journalisten Pearson, en Allen, beweren in de „Times Herald” dat de Sovjet-Unie van Engeland verlangt, dat het een inval doet in Portugal en Spanje, teneinde zoodoende Duitschland tot een oorlog te land in het Westen te dwingen. Dit plan is niet al leen op geheime conferenties in het Krem lin met de ambassadeurs Cripps en Stein- hardt besproken, doch ook door de Ameri kaansche en Engelsche militaire instanties. De Amerikaansche regeering heeft het idee der Sovjets, dat een tweede front dringend noodzakelijk is en dat de op marsch door het Iberische schiereiland een goede strategie is, volledig goedgekeurd. Roosevelt wil echter nog door het leve ren van levensmiddelen en andere drin gend noodzakelijke artikelen Spanje en Portugal bewegen toestemming te geven tot een opmarsch. De commissaris-generaal veiligheidswezen, - Rauter, heeft uitgevaardigd: Op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden no. 20/41 wordt be paald: 1. Het houden van marschen in ge. sloten kolonnes of waarbij de deelnemers zijn gekleed in uniforme kleedij, zoowel te land als te water, zijn tot 1 September 1941 verboden. ‘Dit verbod heeft geen betrekking op tochten en wandelingen van scholen of tochten waarvoor een bijzondere toe stemming is verleend. 2. Het niet nakomen van dit verbod is een overtreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden, ofwel één van beide, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf wordt opgelegd. 3. De verordening treedt met haar at- kondiging in werking. De bekendmaking geschiedt door mid del van publicatie in de pers.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1