Stalin Het rijk van en DE INSTRUCTIES AAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT Het wapenstilstandsverdrag tusschen Engeland en Syrië De faveiïmg van s^stAma kanouemmnenuonfen of althans in vele gevallen zooveel worden verbeterd, dat de aanvallen minder 1 BINNENLAND het Reisherinneringen uit het Sovjet-„paradijs” Aardbeving in Japan FRANKRIJK EGYPTE VEREENIGDE STATEN ENGELAND De vulpen voor Uw leven Verklaringen van Churchill in Lagerhuis DUITSCHLAND De volkshuisvesting en Nationale Plan Berlijn over de houding van Roosevelt pag*. 2 Onderhoud met mr. J. Kruseman Het „Vrijwilligerslegioen Nederland” Verklaring van Willkie ovpr streven naar een incident HAAGSCHE COURANT Woensdag 16 Juli 1941’ le bl. Tekst verschilt aanzienlijk van de vroegere voorwaarden V BOUW VAN NIEUWE KERKEN werpen, alsmede alle bij autoriteiten be- goed nemen. ik duikboot HITLER VERLEENT ONDER* SCHEIDINGEN Tokio bekend tevens Engelsch- behooren, De de op Amerikaansche delegatie te Gibraltar verboden de pers, De bases in Schotland en Noord* Ierland De eisch van Willkie, om in Schotland en Noord-Ierland Amerikaansche bases op te richten, is volgens den militairen des kundige van de ,,New York Times”, Han son Baldwin, meer geweest dan een proef ballon of een persoonlijke meeningsuiting. Dergelijke bases zijn de onontkoombare gevolgen van de door president Roosevelt geproclameerde politiek. Dat er een defi nitief plan bestaat om dergelijke bases te bouwen, is allen leger- en marine-officie- ren bekend. Sedert de bezetting van Ijs land is het zuiver academisch te spreken over een niet-deelnemen van Amerika aan den oorlog. voelens van angst ontstaan. Uit de on verbloemde wijze, waarop dit bericht aan het Duitsche volk is medegedeeld, kan men integendeel zien, hoe de Duitsche leiding bereid en vastbesloten is, deze dingen niet alleen voor de openbare mee rling der wereld, doch ook ten overstaan van het Duitsche volk te bespreken. Belangwekkend is, met deze woorden sloot men gisteren in de Wilhelmstrasse voor vertegenwoordigers der pers de be handeling van dit complex van vraag stukken dat een dergelijke schending van de volkenrechtelijke beginselen ons bereikt op een oogenblik, waarop ook de bolsjewisten wat betreft de kwestie der hospitaalschepen, verklaard hebben, dat zij het volkenrecht niet in acht zullen nemen. Ook hierin ziet men van Duitsche zij de een nieuw punt van overeenkomst tus schen het driemanschap ChurchillRoose veltStalin. in een rde laatste 2 jaar 11 nieuwe katholieke ker ken gebouwd. Nog 7 nieuwe kerken zijn ontworpen en de daarvoor noodige goed keuringen zijn door de autoriteitai ver leend Door verbouw van bestaande hui zen zijn verder 21 nieuwe kerken ont staan. Ook uit het Rijnland zijn berich ten ontvangen volgens welke goedkeuring is gegeven voor den bouw van een aantal nieuwe kerken. „Thans is het uur gekomen, waarop eindelijk openlijk spreken kan”, dit woord van Adolf Hitler bevrijdt ook de tongen van hen, dié eerst kortgeleden in de Sovjet-Unie vertoefden en die de toestan- den dqar uit eigen aanschouwing hebben een lid van het ministerie van financiën leeren kennen. Dat zijn er niet veel. Ook De premier, Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis uiting gegeven aan zijn be zorgdheid over de uitwerking, die onlangs het debat van twee dagen over de Brit- sche productie in het buitenland heeft ge had. In de Vereenigde Staten en in de Dominions, vooral in Australië, is daar door de indruk ontstaan, dat de Britsche industrie en het ministerie van vliegtuig- productie zich in een volstrekt chaoti- INVOERING VAN DE ALGEMEENE DIENSTPLICHT? Naar het Egyptische blad „Misri” meldt, is tijdens een zitting van den oppersten raad voor de landsverdediging het in het parlement ingediende voorstel tot alge- meene mobilisatie van het Egyptische le ger verworpen. Daarentegen werd besloten in het parlement een wetsontwerp in te dienen over het invoeren van den alge- meenen dienstplicht. schen belachelijk laag, tenminste op de laagste en gemiddelde trappen der hiër archie. Men moet bijv, al heel hoog geste gen zijn, op de ladder van de Sovjet- hierarchie, om zich te kunnen verheugen in de luxe van een woning met 3 kamers. De eenkamerwoning is regel in het arbei- dersparadijs. Dat wil zeggen, dat ik niet eens weet of het regel is. Ik ben in ge noeg woningen geweest, welke uit een en kele kamer bestonden, waarin 2 gezinnen huisden. In een zoo’n kamer stonden 2 bedden tegenover elkaar en in ieder bed sliep een echtpaar met verscheidene kin deren. En ik heb ook gesproken met de nieuwe bewoners. Zij waren van meening, dat zij het eigenlijk heel goed hadden zoo bescheiden zijn de eischen in de Sov- jet-Unie wanneer ze maar genoeg brood hadden. Maar daar mankeerde het vaak aan. t In Moskou hebben wij de bevolking in de rij zien staan voor de bakkerswinkels. Drie dagen lang was in geheel Moskou geen brood te krijgen. Maar toen wij vlak daarbij naar Kief gingen, kon men daar op alle hoeken van de straten brood koo- pen. Zoo kan men zeer verschillende in drukken uit Rusland mee naar huis ne men. Er zijn verder ook enkele parade- paardjes, zooals de ondergrondsche spoor weg van Moskou, welke inderdaad tech nisch volmaakt is. Men kan ook opera’s en ballet-uitvoeringen in Moskou of in St. De Führer heeft het eikenloof beboeren de bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend aan den eersten luitenant Baumbach, luitenantl-£,olonel Dinort en aan majoor Storp, allen behoorend tot het luchtwapen. Thans zijn 22 officieren van de Duitsche weermacht met deze hooge on derscheiding begiftigd. WEYGAND TERUG NAAR ALGIERS De algemeene gedelegeerde voor Noord- Afrika, generaal Weygand, die eenige da gen in Vichy heeft vertoefd, is gister avond per vliegtuig naar Algiers terug gekeerd. Tijdens zijn verblijf in Vichy heeft hij deelgenomen aan een reeks be sprekingen van de regeering, die zoowel betrekking hadden op de algemeene po litieke problem»". als op de kwestie van de bijlegging van rtet Syrische conflict. In Fransche politieke kringen wordt er op gewezen, dat de persoonlijkheid van Weygand zeer heeft bijgedragen tot het werk der aaneensluiting, waarmede hij in Afrika belast is. Naar verluidt, is gene raal Weygand waarschijnlijk met uitge- breider volmachten naar Algiers terug gekeerd, op zijn minst echter zouden zijn volmachten van tot dusver op zekere pun ten zijn gepreciseerd. De bezetting van Ijsland De republikeinsche senator Taft heeft de bezetting van Ijsland door de Veree nigde Staten een middel genoemd om de Vereenigde Staten zonder raadpleging van het Congres actief in den oorlog te stor ten. Ijsland is een deel van Europa. Met de bezetting mengen de Vereenigde Sta ten zich in Europeesche problemen. De bezetting kan niet verontschuldigd wor den als een z.g. voor de verdediging van Amerika noodzakelijke maatregel. Het is n.l. geen verdedigingsmaatregel, aangezien de Duitschers de Vereenigde Staten niet hebben aangevallen. Tot dusver hebben de Duitschers ook niet één stap tegen Amerika gedaan, dien men vijandig je gens de Vereenigde Staten kan noemen. Taft wees er verder op, dat 80 procent van de bevolking der Vereenigde Staten tegen deelneming aan den oorlog is. De republikeinsche senator Vanden- bergh heeft den eisch gesteld, dat de Brit sche troepen onverwijld' uit Ijsland terug getrokken moeten worden. Hij zeide, dat een gemeenschappelijke Engelsch-Ameri- kaansche bezetting van Ijsland ,,een di recte uitnoodiging tot onze deelneming aan den oorlog'’ was. In Zuid-Duitschland, hoofdzakelijk Beieren en Wurtemberg zijn volgéns bericht van het Duitsche episcopaat SCHADE AAN KERKEN EN ZIEKENHUIZEN Naar een onderzoek van de katholieke geestelijkheid heeft uitgewezen, bedraagt de schade, welke tot dusver door bombar- dementsaanvallen van het Engelsche lucht wapen op Katholieke kerken en ziekenhui zen is ontstaan, ongeveer 1,2 millioen rjn„ Waardevolle kerkelijke religieuze voorwer pen, die vernield werden en voor het mee- rendeel uit edele metalen waren vervaar- dige, zijn bij dit bedrag niet inbegrepen. Evenmin is rekening gehouden met kleine schade, die in vele gevallen in het geheel niet is gerapporteerd. STAKING IN EEN STAALFABRIEK In de groote fabriek van de Great Lakes Steel Company te Detroit tfe gisteren naar het D.N.B. meldt, op order van de C.I.O. het werk neergelegd. Bij de staking zijn ongeveer 8000 arbeiders betrokken. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Te Noordscharwoude is bericht ontvan gen, dat de gemeenten Oudkarspel, Noord- scharwoude-Zuidscharwoude en Broek op Langendijk met ingang van 1 Augustus a.s. worden samengevoegd. Tot burgemeester van de nieuwe ge meente is benoemd de heer H. Schelhaas, thans burgemeester van Broek op Langen- dijke, tot gemeente-secretaris de heer G G- Post, thans gemeente-secretaris van Zuid- scharwoude en tot gemeente-ontvanger de heer H. van Zuylen, thans gemeente-ont vanger van Broek op Lapgendijk. In politieke kringen der Rijkshoofdstad legde men gisteren den nadruk op het feit, verneemt het A.N.P., dat het bericht van den New Yorkschen correspondent van het Zweedsqhe blad ..Aftonbladet”, waarover reeds *is gemeld volgens het welk Roosevelt het voornemen heeft zoo snel mogelijk tot een oorlogstoestand met Duitschland te geraken, door de Duitsche pers zeer ernstig is behandeld. Men acht in deze kringen de houding van de toon aangevende bladen van het Duitsche Rijk tegenover dit onderwerp voor de volle honderd procent juist In de Wilhelmstrasse koestert men gee- nerlei twijfel aan de echtheid van dit Zweedsche bericht, dat, volgens de Duit- sche opvatting, geheel en al door be paalde voorbeelden en aanwijzingen over maatregelen van de Amerikaansche regee ring wordt gedekt, welke aanwijzingen in tusschen ter kennis zijn gebracht van officieele instanties te Berlijn. De geheel wereld kan niets beters doen, zoo verklaarde men in dit verband giste ren in de Wilhelmstrasse, dan aan de hand van dit feit Europa opmerkzaam te maken op de klaarblijkelijke lichtzinnig heid en op het gevaar, dat door een der gelijke houding van Roosevelt zou kun nen ontstaan. In officieuse kringen te Berlijn be schouwt men het Zweedsche bericht als nieuw bewijsmateriaal voor Roosevelt’s politiek met betrekking tot zijn vastbe slotenheid. om onder alle omstandigheden nieuwe verwarring te stichten in het Europeesche conflict. Men neemt te Ber lijn aan, dat Roosevelt ten aanzien van de publicatie van het Zweedsche blad zijn standpunt zal moeten bepalen en men verklaart, dat ook van Duitsche zijde op het juiste tijdstip hierover gesproken zal worden. Voorloopig. zoo verklaarde men gisteren in de Wilhelmstrasse. heeft men hierover niets te zeggen. Dit is veeleer uitsluitend een kwestie, welke het Ameri kaansche volk aangaat. Overigens zijn er onder het Duitsche volk door den inhoud van het Zweedsche bericht geener lei ge- TYPHUS IN EEN MILITAIR KAMP Volgens berichten uit Cairo is in het groot militair kamp in de nabijheid van deze stad, waar 14.000 officieren en man schappen zijn ondergebracht, typhus uitge broken. De militaire autoriteiten hebben de noodige maatregelen genomen. De En gelsche censuur heeft streng hiervan melding te maken in aldus het D.N.B. „bestemmingsplan van den grond”, dat thans voor de omschrijving van het uit breidingsplan dienst doet, is in 1931 aan vaard. Dat dit ook landbouwdoeleinden kan omvatten, waardoor die grond aan be bouwing, anders dan voor boerderijen en schuren, wordt onttrokken, is langzamer hand bij eenige Kon. besluiten aangeno men. Van groot belang is het tegengaan van lintbebouwing langs bestaande wegen, waardoor het karakter van het landschap bedorven wordt en de gemeente op kosten wordt gejaagd voor rioleering, waterlei ding, lichtgeleiding, enz. De gemeente Hil versum heeft hier het goede voorbeeld ge geven. Het bij K Besl.. goedgekeurde uit breidingsplan dezer gemeente huldigt de concentrische bebouwing en verbiedt de lintbebouwing. Het ware zeer gewenscht, dat dit voorbeeld in andére gemeenten nagevolgd zal worden In 1931 kwam ook het streekplan in de Woningwet. Wegens het verband met de regeling van samenwerking van gemeen ten in de Gemeentewet, is aansluiting aan dit stelsel tot zekere hoogte in de Woning wet aanvaard. De practijk is echter zeer teleurstellend geweest: elk gemeentebe stuur pleegt zijn eigen belang, of wat het daarvoor aanziet, op den voorgrond te stel len en wikkelt Gedep, Staten in een einde- looze briefwisseling over de voorbereiding van het streekplan. Op dit punt is een andere wijze van werken noodig. Het Nationale plan vormt de bekro ning van alle andere maatregelen. Het is een voordeel der inrichting van den dienst van dit plan, dat hieraan verbon den is het oefenen van invloed op de vaststelling van streekplannen. Uit een oogpunt van logica zou men kunnen verlangen, dat eerst een Natio naal Plan werd gemaakt, waarbij de hoofdlijnen en de beginselen werden vastgesteld, en daarna de streekplannen, welke de verdere uitwerking in onder- deelen zouden bevatten, en waarin de gemeentelijke uitbreidingsplannen zou den moeten passen. Indien men te doen had met een nieuw nog onbewoond land, dat als kolonisatiegebied dienst ging doen, zou men inderdaad deze methode moeten bezigen. In ons land bestaan echter historisch gegroeide toestanden. Bovendien kost de voorbereiding van het Nationale Plan veel tijd, daar er allerlei onderwerpen bij te pas komen, evenals bij de voorbereiding van het uitbrei dingsplan van een groote stad, zooals onze lector in den stedebouw aan de universiteit van Amsterdam, ir. Th. K. van Lohuizen, heeft uiteengezet in zijn openingsrede, welke ik ook m mijn boek heb vermeld. De totstandkoming van streekplannen is echter dringend en kan dus niet wachten op de voorbereiding van het Nationale Plan. Men moet ook niet vergeten, dat en kele hoofdlijnen in ons land reeds vast liggen: le het stelsel van de waterwegen, ge vormd door de rivieren en de kanalen. 2e het stelsel van de spoorwegen, 3e het stelsel van de rijkswegen, aangevuld door dat van de provinciale wegen. Het Nationale Plan is van groote be- teekenis voor de bescherming van het natuurschoon, dat door de voortgezette bebouwing van de strooken gronds langs de wegen en door de ontginning van woeste gronden thans groot gevaar loopt. De gedurende den oorlog ontstane tijdelijke voedselschaarschte dreigt de aandacht te veel op de ontginning te richten, waardoor onherstelbaar nadeel kan worden aangericht tegenover een twijfelachtig en in elk .geval tijdelijk voordeel. Voor een natuurbeschermings wet, welke reeds lang is toegezegd, doch nog niet is afgekomen, kan de Nationale Plandienst bij hare uitvoering groote diensten bewijzen, doch omgekeerd is ook deze dringend noodige wet een be langrijke ruggesteun voor het Nationale Plan. Alleen in Gelderland is een pro vinciale natuurbeschermingsverordening tot stand gekomen. Petersburg zien. Ook zijn er enkele model- fabrieken en modelinstellingen op het ge bied van socialen zorg; welke men om propagandistische redenen aan buitenland- sche bezoekers toont. Hier hapert het ech ter al. Men heeft ons tenminste fabrieken laten zien, waar de arbeidsvoorwaarden slechter waren dan in de ergste werkplaat sen van New York. Ook bracht men ons naar kindertehuizen en zuigelingeninrich tingen, welke ondenkbaar armzalig waren. Naar het schijnt, hield men ze voor voor treffelijk, anders zou men ze ons toch nauwelijks hebben laten zien. Dit bewijst, dat men er in de Sovjet-Unie ieder denk beeld van heeft verloren, hoe de „prole tariër” in de niet-Bolsjewistische landen leeft en onder welke voorwaarden hij werkt. Hoe zou het ook anders kunnen zijn. Het land van hamer en sikkel is sedert een kwart-eeuw hermetisch afgesloten ran de rest van de wereld. Bijna allen die nog van vroeger wisten, hoe het er bui ten Rusland in de wereld uitziet, heeft men uit den weg geruimd. Vele kenners van de toestanden in de Sovjet-Unie zijn van meening, dat de massa-executies der laatste jaren geen andere reden hadden, dan een opruiming te houden onder de genen, die nog eenig idee hadden van de niet-Bolsjewistische wereld en inderdaad gelooft de massa dan ook, dat het het volk buiten den Sovjet-staat, vooral in de z.g. fascistische landen, nog veel slechter gaat. Juist op dit gebrek aan kennis berust niet voor het minste deel de heerschappij van Stalin. De noodzakelijkheid deze ver keerde denkbeelden tot iederen prijs in stand te houden, bepaalde echter tegelij kertijd de verhouding ten aanzien van Duitschland, ook na het sluiten van het pact. De waarheid over het Nationaal-Socia- lisme mocht niet doorsijpelen. Daarom kon de anti-Duitsche propaganda niet op houden, daarom kon een eerlijke ver standhouding van vertrouwen tusschen de beide landen en volken niet tot stand ko men en zoo moest het tenslotte komen tot een breuk. VERSPREIDE BERICHTEN Een boer uit een dorp bij Saloniki vond gisteren op zijn akker een niet ont plofte vliegtuigbom van licht kaliber. Hij nam het projectiel mee naar huis en trachtte het te demonteeren, door er met een hamer op te slaan. Deze domme han delwijze had tot gevolg, dat de bom explodeerde. De boer werd, evenals zijn 12 gezinsleden, die er belangstellend om heen hadden gestaan, onmiddellijk gedood. Zijn huis werd geheel vernield en de rui ten van 63 andere woningen in het dorp zijn gesprongen, terwijl verscheidene per sonen verwondingen hebben opgeloopen als gevolg van vallend glas en gesteente. In de Spaansche provincie Castellon is een boschbrand uitgebroken, waarvan de omvang nog niet is te overzien. Het vuur grijpt met razende snelheid om zich heen en bedreigt reeds 4 dorpen en een Karmelieten klooster, dat in de bergen is gelegen. Vele honderden men- schen werken om het vuur meester te worden. De Italiaansche consuls in Syrië en den Libanon zijn in Istanboel aangeko men, vanwaar zij binnenkort naar Italië zullen vertrekken. De uit Italië uitgewezen Amerikaan sche consuls en consulaatsambtenaren heb ben gisteravond Rome per extra-trein verlaten. Zij zullen via Frankrijk en Span je naar Lissabon vertrekken. Zij waren vergezeld van eenige leden van het voor malige gezantschap te Athene. Het ge- heele gezelschap bestond uit 76 personen. Uit Belgrado meldt het D.N.B.Tien communisten, die in den nacht van 12 op 13 Juli in de omgeving van Obrenovats een sabotagedaad trachtten te plegen, zijn op de plaats van het misdrijf doodgescho ten. In den nacht van Maandag op Dins dag is geheel Zwitserland door noodweer geteisterd, dat eenige uren heeft geduurd. Vooral het Berner land heeft zeer veel te lijden gehad. Zware hagelstormen hebben daar groote schade aangericht. Op ver scheidene plaatsen lag de hagel gister morgen enkele centimeters hóóg. Een verslaggever van het A. N. P. had dezer dagen een onderhoud met mr. J. Kruseman, bestuurslid van het Neder- landsch instituut voor volkshuisvesting en stedebouw en lid van den stedebouwkun- digen kring over de beteekenis van het Nationale Plan voor de volkshuisvesting Mr. Kruseman is deskundige op het ge bied van de volkshuisvesting, getuige zijn standaardwerk: „De volkshuisvesting on der de Woningwet”, dat verleden jaar het licht zag. In mijn boek aldus mr. Kruseman heb ik een hoofdstuk gewijd aan de maat- regeling van de bebouwing en van de bestemming van gronden: le. de rooilijn, 2e het bouwverbod, 3e het uitbreidings plan, 4e het streekplan, 5e de voorschriften voor de bebouwde kom, 6e het nationale plan. Dit is de historische lijn; trouwens het boekje is geschiedkundig opgezet. De rooilijn is een van oudsher bestaande instelling der gemeentebesturen, waarvan de aanpassing aan de bepalingen der Wo ningwet eerst in 1931 is bereikt. Het laatste nog in beperkten zin gedacht bouwverbod en het uitbreidingsplan dit waren reeds in de Woningwet van 1901 geregeld. Het ruimere en betere begrip Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder land” worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen 16 Julivan 1018 uur, in Amsterdam, School lepenweg 131018 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Julivan 1018 uur, in Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraatvan 1018 uur, in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli 10—18 uur, in Groningen, Con- certhuis, Poelestraat 309—13 uur, in ’s-Hertogenbosch, Prins Hendrik-ka- zerne 1519 uur, in Eindhoven, Huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli1013 uur, in Meppel, hotel Wes- terbeek, Woldstraat1519 uur, in Coevorden, café Abel, Markt; 1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61 1519 uur, in Maasstricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli 1018 uur, in Zwolle, school aan de Turfmarkt1013 uur in Til burg, Werklieden ver., Tuinstraat 68. 1519 uur in Breda, restaurant Mo dem. 21 Juli 913 uur, in Deventer, Park weg 2 1519 uur in Hengelo, Deut sches Haus1019 uur in Rotterdam, Deutsches Hans, Volkspark. 22 Juli1018 uur, in Amsterdam, school lepenweg 13 1019 uur in dén Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimumlengte van 1,65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijds grens. Voor de gezinsleden van de aangenome- nen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen Amsterdam, Hotel van Gelder, Damrak 34 Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17Groningen, Rademarkt 23aArnhem, Hotel Keizerskroon, Markt 32 Breda, Boschstraat 67 Deven ter, Hotel van Wely, Keizerstraat 1 Utrecht, Hotel Thalia, Stationsplein 9 den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland”, den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbil jet voor de terugreis wordt bij de keu ring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt Een sterke aardbeving werd gister avond om kwart voor twaalf in het Noor delijke gebied van het district Nagano (Japan) waargenomen. Hierbij kwamen 5 personen om het leven, terwijl 12 ge wond werden. Meer dan dertig huizen stortten in, zooals door het departement van binnenlandsche zaken te hedenmorgen om 10 uur werd gemaakt. Deze instantie deelde mede, dat door de aardbeving het spoor wegverkeer tusschen de districten Na gano en Niigata tijdelijk werd onder broken. De schok werd tevens in Tokio, Nagoya en Niigata gevoeld. Geen politieke clausules In goed ingelichte kringen te Vichy wordt verklaard, dat de thans medege deelde ’tekst van het wapenstilstandsver drag aanzienlijk verschilt van de vroe gere, door de Engelschen opgestelde voorwaarden. Het verdrag draagt een volstrekt eervol karakter en bevat vooral geen politieke clausules, zoodat Frank- rijk’s politieke recht op Syrië en Libanon geheel gehandhaafd blijft. Generaal Dentz heeft door zijn vertegenwoordiger, generaal Verdillac, uitsluitend met mili tairen onderhandeld, zoodat de overeen komst geenerlei politieke beteekenis toe komt. Opmerkelijk is ook, dat in het onderteekende verdrag geen sprake is van de Gaulle en Catroux. Het voor nemen van de Fransche regeering om iederen schijn van een politiek document te vermijden, komt ook tot uiting in het feit, dat het verdrag niet door generaal Dentz, doch door generaal Verdillac is onderteekend, die generaal Dentz in diens kwaliteit van opperbevelhebber en niet als hooge commissaris vertegen woordigde. Met het wapenstilstandsverdrag. voor Syrië is, zoo verneemt het A.N.P. van wel ingelichte zijde te Berlijn, een einde geko men aan een actie van het Britsche leger, welke door Berlijn niet van commentaar behoeft te worden voorzien. Dit is de taak van Vichy. Overigens is de beëindiging van den strijd om Syrië, zoo verklaarde men voorts, geen bewijs er voor, dat Frankrijk niet in staat is zijn koloniën te verdedigen. Men noemt het in Berlijnsche politieke kringen vanzelfsprekend, dat uit het geval Syrië zekere lessen zijn getrokken, hetzij door Duitschland, hetzij door Frankrijk, of door beide landen. Dit laat men hier in het midden. na het sluiten van het pact met Duitsch land werd de grens voor waarnemers en verslaggevers slechts zoover geopend als onvermijdelijk was. Wanneer het mij in 1940 gelukte om voor mij en mijn gezin niet alleen een verblijfvergunning te Moskou te krijgen, maar zelfs de mogelijkheid om in Rusland te reizen, dan was dat slechts te danken aan een samenloop van gelukkige omstan digheden met een vast besloten aangrij pen, ja afdwingen van een gunstige gele genheid, met gebruikmaking van nauw keurige bekendheid met de Bolsjewisti sche mentaliteit en tactiek, welke ik op vroegere reizen -in de Sovjet-Unie heb kunnen verwerven. Deze laatste reis door het rijk van Stalin, in eén richting van het Oosten naar het Westen, van den Stil len Oceaan naar de Oostzee en van het Noorden naar het Zuiden, van de Finsche grens tot diep in de Oekraine, behoort tot de interessantste reizen van mijn leven. Om te beginnen mag men niet vergeten, dat, wat meestal ten onrechte kortheids halve Sovjet-Unie wordt ééhoemd, meer is dan een land en meer dan een rijk. Het is een contingent, een „halfrond”, een ein. deloos „leefgebied”, met ongeveer 180 mil lioen inwoners, en die zijn zoo verschil lend van aard, omvatten menschen van zoo verschillend ras, van zoo verschillende beschaving en levensvorm, dat zij allen onmogelijk onder een hoofd benaamd kun nen worden. En daar komt bij, dat in deze ruimte en deze sfeer, welke op zichzelf reeds afwijkt van alles wat voor ons ge woon is, in den loop der laatste 20 jaar zoo vreeselijke dingen gebeurd zijn, dat de toestanden en omstandigheden, welke in het rijk van Stalin feiten van den dag zijn, waarover men niet eens spreekt, ons menschen van 't avondland eenvoudig on geloofelijk moeten voorkomen. Het rijk van Stalin is een complex van feiten en denkbeelden, welke voor een Europeaan eenvoudig onvereenigbaar lij ken.Het schokkendste daarbij ook voor een overtuigd anti-Bolsjewist, is echter, dat millioenen en nog eens millioenen men schen hun leven hebben gelaten ter ver betering van den toestand van arbeiders en boeren, met als resultaat, dat het dezen arbeiders en boeren thans slechter gaat dan tevoren. De bloedigste sociale revolu tie der wereldgeschiedenis is tevergeefs uitgevochten. In de z.g. dictatuur van het proletariaat is de proletariër er gemiddeld ellendiger aan toe dan onder den Tsaar. Hij heeft echter een troost voor zoover men dat een troost kan noemen, allen, wien het eenmaal beter ging dan hem, die hem eenmaal onderdrukten en over- heerschten. den adel, den grootgrondbezit ter, den Keizerlijken officieren en amb tenaren, gaat het thans even slecht, voor zoover men ze niet doodgeschoten of onder martelingen om het leven heeft gebracht. Een klein, uitermate klein aantal prole tariërs is het gelukt, zich op te werken naar de thans heerschende laag. Gemeten echter volgens Europeesche maatstaven, is de levensstandaard zelfs van deze men- ROOSEVELT BEPLEIT ZOMERTIJD VOOR HET GEHEELE STAATSGEBIED President Roosevelt heeft het Congres verzocht bij de wet den zomertijd in het belang van de bewapening uit te breiden in het geheele gebied der Vereenigde Sta ten. Roosevelt stelde verder voor den zo mertijd gedurende het geheele jaar te behouden, hetgeen een bespairing van naar schatting 740 millioen k.w.u. zou beteekenen. Beiroet bezet Officieel wordt te Londen medege deeld, dat Britsche en Australische troe pen gisteren, overeenkomstig het gesloten wapenstilstandsaccoord. de strategische belangrijkste punten van Beiroet hebben bezet. Het telegraafverkeer in het geheele land staat voorloopig nog uitsluitend ten dienste van de Britsche en Fransche autoriteiten in verband met de afwikke ling der militaire- en bestuursproblemen. In Beiroet, Damascus en Aleppo heerscht rusj. De verduisteringsbepalin- gen in Syrië zijn nog niet opgeheven. Gistermiddag om 12.30 uur zijn de eer ste Britsche troepen Beiroet binnenge trokken. Generaal Dentz heeft Beiroet in Noor delijke richting verlaten. De Britsche opperbevelhebber, gene raal Wilson, wordt hedenmiddag in Bei roet verwacht. schen toestand bevinden. Binnenkort zal de premier tijdens een openbare zitting van het Lagerhuis hieromtrent een ver klaring afleggen. Vervolgens ging spr. over tot de „plechtige overeenkomst tusschen En geland en de Sovjet-Unie, waarvan hij hoopt, dat zij een „uiterst voordeeligen, machtigen invloed zal hebben op den loop van den oorlog”. „Het is natuurlijk, zoo betoogde hij, een bondgenootschap en de Sovjet-Unie is thans Engeland’s bond genoot.” Churchill bestreed evenwel, dat Engeland zich daarmede op een lijn stelt met de communisten, en strijd voert voor het communisme, maar hij verklaarde, dat Engeland de Sovjet-wapenen zegent en de Sovjet-Unie alle succes toewenscht. Omtrent de Syrische aangelegenheid be weerde hij. dat de Britsche. Australische en Britsch-Indische soldaten daar Frank rijks bodem hebben verdedigd. Engeland verheugt zich, dat het er met de hulp van de strijdkrachten van generaal de Gaulle in is geslaagd aan de volkeren van Syrië en den Libanon hun „souvereine ohafhan- kehjkheid- terug- te geven. luchtvaart behoorende installaties op Syrisch en Libaneesch grondgebied en de aanwezige voorraden brandstoffen moeten worden overgedragen. De Britsche militaire autoriteiten be houden zich het recht voor de speciale troepen van deh Levant in eigen dienst te nemen. De tenuitvoerlegging van deze thans opgestelde overeenkomst wordt door een speciale commissie geregeld en gecontro leerd. Deze commissie zal haar zetel heb ben te Beiroet en zal bestaan uit vijf leden. Drie leden, waaronder de voor zitter, worden door de Britsche, de beide andere door Fransche autoriteiten be noemd. 1 vaak en in veel lichtere mate optreden. Een probaat middel is het door vele I geneesheeren aanbevolen Silphoscalin, dat ook bij hoest en keelaandoenin- I gen niet slechts slijmoplossend werkt en de ontsteking bestrijdt, maar ook 1 de slijmvliezen minder gevoelig voor prikkelingen en meer bestand tegen schade- I i lijke invloeden kan maken. Vooral dit laatste is van beslissende beteekenis f en daaraan dankt Silphoscalin zijn groote reputatie. Let op de naam Silphoscalin 1 en op de groene verpakking. Verkrijgbaar in alle apotheken en drogisterijen. 1 80 tabletten f2.10. Alleenverkoop voor Nederland W. Moll, Voorburg. 1 Amerikanen naar Engeland Met d£n Atlantic Clipper zijn gisteren volgens ae „New York Sun” naar Enge land vertrokken de federale commissaris voor arbeidersvraagstukken, Goodrich, c“. lid het mir.ictcric v™ finer.eiër. en kolonel Dunn. Goodrich zal de toe standen der Britsche arbeiders bestudee- ren, het lid van het Amerikaansche mi nisterie van financiën wordt in Londen gestationneerd en kolonel Dunn gaat waarschijnlijk als waarnemer van het le ger naar Londen. Uit Vichy wordt gemeld De overeen komst inzake het Syrische conflict is Maandagavond om 8 uur te Akka door den Britschen opperbevelhebber, gene raal Wilson en door den vertegenwoor diger van den Franschen opperbevelheb ber, generaal Verdillac, onderteekend. De overeenkomst bevat in 22 artikelen o.a. de volgende voorwaarden De geallieerde strijdkrachten zullen het gebied van Syrië en Libanon bezetten. De Fransche strijdkrachten worden in bepaalde zónes geconcentreerd. Tot aan de repatrieering blijven de Fransche troe pen met een verminderd officierscorps onder het Fransche opperbevel, dat voor bun onderhoud zorg draagt. Met betrekking tot den Djebel Droes, waar om veiligheidsredenen de Fransche troepen in hun garnizoenen blijven, tot dat zij door Engelschen worden afgelost, zijn bijzondere bepalingen voorbehouden. Den Franschen strijdkrachten zullen alle militaire eerbewijzen worden ge bracht. Zij zullen zich met al hun wa pens en al hun munitie in de bepaalde zónes terugtrekken, waar zij hun per soonlijke wapens mogen behouden. Bo vendien wordt aan iedere eenheid om veiligheidsoverwegingen een beperkte hoeveelheid munitie gelaten. Al het ove rige oorlogsmateriaal wordt onder toe zicht van de Britsche autoriteiten ge concentreerd, die het recht hebben het voor hen noodige materiaal te De rest wordt vernietigd. De gevangenen, die tot de Gaullistische strijdkrachten worden onmiddellijk vrijgelaten. Fransche gevangenen worden vrijgelaten zoodra het geheele Syrische en Libanee- sche gebied bezet is en aan de clausules van de overeenkomst is voldaan. Zij zul len alsdan in staat worden gesteld naar hun eenheden terug te keeren om gere patrieerd te worden. Het staat aan een ieder afzonderlijken Franschen burger of militair vrij te kiezen of hij naar de ge allieerden wil overgaan, of dat hij ge- i'epatrieerd zal worden. De burgers, die zich bij de zaak der geallieerden willen aansluiten, kunnen door de Britsche autoriteiten worden ge machtigd in den Levant te blijven. De bestuursambtenaren en de ambtenaren van de technische diensten, alsmede de officieren van de speciale diensten blij ven zoolang in functie als dit noodzake lijk is om de continuïteit van bestuur over het land te waarborgen en tot het oogenblik. waarop zij vervangen kunnen worden. Zij kunnen alsdan op eigen wensch naar het vaderland terugkeeren. De Britsche autoriteiten gaan er mede accoord, dat de repatrieering van de Fransche troepen en staatsburgers met Fransche schepen geschiedt. De takken van bestuur, de openbare diensten en de openbare nutsbedrijven, met inbegrip van de spoorwegen en vervoermiddelen, alsmede de electrische installaties en de waterleiding worden met het personeel in functie gelaten en onbeschadigd over gedragen. Hetzelfde geldt voor alle tele fonische-, telegrafische- en radiotelegra- fische verbindingsmogelijkheden, met in begrip van den zeekabel. Verder moeten worden overgedragen alle haveninstallaties, alle marinegebou- wen en alle schepen, die zich in de Syri sche en Libaneesche wateren bevinden. Alle vliegvelden en alle uitrustingsvoor- Wendell Willkie heeft zijn medewerkers en vertrouwden medegedeeld, meldt het D.N.B. uit Washington, dat president Roosevelt in verscheidene besprekingen met hem het bevel aan de Amerikaansche vloot om zonder waarschuwing het vuur te openen op Duitsche oorlogsschepen, duikbooten en vliegtuigen, heeft bevestigd. Roosevelt heeft bij al deze besprekingen, aldus Willkie, uiting gegeven aan het vaste besluit onder alle omstandigheden den oorlogstoestand met Duitschland tót stand te brengen door veroorzaking van een in cident. De eenheden van de Amerikaan sche vloot hebben opdracht onder alle omstandigheden dit incident te veroorza ken door aanvallend op te treden tegen Duitsche eenheden. Roosevelt wil het con gres pas na afkondiging van den oorlogs toestand voor een voldongen feit plaatsen, aldus Willkie. De voorzitter van de marinecommissie, senator Walsh, heeft volgens de „News York Times” in een persgesprek in ver band met de verklaringen van den minis ter van marine, Knox, afgelegd in een geheime zitting van de marinecommissie op Vrijdag jl., bevestigd, dat een Ame- nkaansch torpedojager bij nadering van een Duitsche duikboot dieptebommen heeft uitgeworpen. Volgens de „New York Times” heeft Knox voorts het bestaan van een over eenkomst tusschen de Amerikaansche en de Britsche regeering over gemeenschap pelijke acties op den Atlantischen Oce aan geloochend en bovendien verklaard, dat tot nu toe geen oorlogsschip van de Vereenigde Staten in het strijd gebied, zoo als dat thans door Roosevelt is omschre ven, heeft gevaren. De activiteit van de Amerikaansche marine moet beschouwd worden als verruimde patrouille. Overigens beweert de „New York Times” dat de leden van de marine-commissie van den Senaat na de uiteenzettingen over de Amerikaansche marinepolitie, evenzeer in het duister verkeeren als tevoren. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de opperbevelhebber van Gibraltar, lord Gort, besprekingen heeft gevoerd met de Amerikaansche militaire delega tie. die een bezoek heeft gebracht aan den Levant en Noord-Afrika. De bespre kingen hadden de militaire situatie in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee tot onderwerp. De missie, waartoe o.a. de brigadier-generaal Boyce van de Amerikaansche luchtmacht, en kolonel Green, een deskundige op het gebied van de tankscheepvaart béhooren, is inmid dels naar Engeland vertrokken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2