van aan Oostelijk front I I v> 5 Gunstige ontwikkeling den toestand aan het 'I No. 17929. Rusland, het „paradijs der arbeiders Donderdag 17 Juli. ftWP' 1941. SCHRIKBEWIND 54 gewonden Schokkende feiten der officieele Sovjet statistiek Bonaanwijzing vleesch of vleeschwaren s I Nieuwe belangrijke Duitsche successen te verwachten Een laatste, dringende waarschuwing Verhooging van het vleeschrantsoen VERDUISTEREN van 9.54 uur n.m. tot 5.38 uur v.m. I Engelsche bomaanvallen op ons land eischen 33 dooden en Strenge maatregelen te wachten Smolensk in Duitsche handen Wees zuinig met gas en electriciteit 3. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: IVo. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 t i s Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 DUITSCHLAND In alle plaatsen des lands zullen in verband hiermede tusschentijd- sche meteropnemingen plaats hebben en indien bij bepaalde ver bruikers overtreding wordt gecon stateerd, zal tot het nemen van maatregelen, als onmiddellijke af sluiting van den toevoer, worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door gebrek aan medewerking van een deel der verbruikers de geheele voor ziening met electriciteit en gas zou moeten worden stopgezet. Een derge lijk gebrek aan gemeenschapszin zal met de daarmede in overstemming zijnde gestrengheid worden behan deld. Wanordelijke Sovjet-terugtocht Duitschgezinde boeren in Rozanka, die door de Joden aan de Rooden werden verraden en door deze op gruwzame wijze werden ter dood gebracht. Na den intocht der Duitsche troepen vonden de verwanten de slachtoffers der onmenschelijke Sovjets (Sch^ri^Poiygoon)^^ éisend. s Ontrooming van de melk Aanval op Rotterdam Het koopen in winkels van 28 Juli af op Maandag en Dinsdag verboden 1 - - HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENT1ËN: 3 I l J i 1 3 3 3 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scneveningen, Keizerstr. 319, Tel. 6S0310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Naar het D.N.B. verneemt, is Smo lensk in Duitsche handen. HITLER VERLEENT ONDERSCHEIDING De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan den kapitein in een jachteskader, Oesau, naar aanleiding van zijn 80e overwinning in de lucht als 3e officier van de Duitsche weermacht het eikenloof met de zwaarden behooren- de bij het ridderkruis van het Ijzeren Zij en hier en daar ook deze bosch- en Eenige dagen geleden is er reeds op gewezen, dat de strengere rantsoenee- ring van electriciteit en gas, welke op 1 Juli j.l. is ingegaan, nog o n v o 1- doendebesparing ten gevolge heeft gehad. Bij deze regeling is aan alle verbruikers, met uitzondering van enkele bijzondere bedrijven, voorge schreven het gebruik van electriciteit en gas per 2-maandelijksche periode tot 75 pCt. van het verbruik in de over eenkomstige periode van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toege staan, waaromtrent het volgende me degedeeld kan worden: verschillende totaal vallen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45- Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Thans nog enkele mededeelingen over een andere aangelegenheid. Het is nood zakelijk, dat wij onze vetpositie zooveel mogelijk op peil houden. Óm dit te kun nen doen is men genoodzaakt tot volledige ontroooming van de melk over te gaan. Naar men weet, is het vetgehalte van de melk, welke thans verstrekt wordt, vast gesteld op 2.5 pCt. In begin Augustus zal dit vet eruit gehaald worden en zal dus practisch slechts taptemelk beschik baar zijn. Indien wij dit niet zouden doen, zou ons vetrantsoen bezwaarlijk gehand haafd kunnen worden. Deze ontrooming neme men vooral niet te tragisch. Ook taptemelk heeft een uitstekende voedings waarde. De eiwitstoffen zijn uit voedings- oogpunt van groot belang en deze blijven in de melk aanwezig. Daarbij wordt voor kinderen beneden 14 jaar, voor moeders, die een baby ver wachten of een baby voeden, voor zieken en voor arbeiders in bepaalde bedrijven, melk beschikbaar gesteld van het tegen woordige vetgehalte. In het algemeen is het echter noodzakelijk, dat wij het vet uit de melk zooveel mogelijk benutten om in boter om te zetten. Zoo komen aangename en onaangename tijdingen tezamen. Laten wij met dankbaarheid kennis nemen van de aangename mededeeling, laten wij de onaangename aanvaarden in de overtui ging, dat ze onvermijdelijk zijn. In den sector.Smolensk zijn de Duit sche troepen op 16 Juli verder naar het Oosten opgerukt. Zij braken den tegen stand van een sterke Sovjetachterhoede. Een Duitsche divisie maakte in het gebied ten Westen van Smolensk meer dan 1000 gevangenen, onder wie de chef van den generalen staf eener Sovjetdivisie. Voorts werd een omvangrijke buit aan stukken geschut, pantserwagens en voertuigen veroverd. Aanval op Rotterdam Op de havens van Rotterdam werd onder bescherming van een laag hangend Wolkendek gisteren in den laten na middag een aanval gedaan door een aantal Bristol-Blenheims. De neergewor pen bommen richtten echter weinig schade aan. Van de aanvallende vlieg tuigen werden er drie door Flakartillerie wnlaaggeschoten, waarop de rest de wijk nam. De toestand aan het Oostelijke front blijft zich, naar van deskundige Duitsche zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, zeer gunstig voor de Duitsche Weermacht ontwikkelen, die thans, nadat de bres in de Stalin-linie is vergroot, tot diep in het achterland oprukt. Het is begrijpelijk, dat het Opperbevel van de Weermacht over de afzonderlijke aanvalsrichtingen nog het stilzwijgen moet bewaren, doch thans is reeds te overzien, dat tegen het einde van de 4de week van den oorlog tegen de Sovjets, ondanks hun wanhopi- gen tegenstand, nieuwe belangrijke suc cessen in het Óósten voor de deur staan. De Sovjet-leiding tracht tevergeefs door het in den strijd werpen van alle moge lijke Sovjet-formaties den stormvloed in te dammen, die thans de Sovjet-Unie be dreigt Reeds thans blijkt, dat in vele frontsectoren niet meer gesproken kan worden van een uniforme leiding der he vig dooreen geworpen Sovjet-troepen. Steeds sterker wordt ook het verbreken van de achterwaartsche verbindingen der Sovjets door de Duitsche luchtmacht, n.l. van de spoorlijnen in de districten Kief, Moskou en St. Petersburg (Leningrad) gevoeld. Ook de Duitsche marine heeft in de Oostzee bij den aanval van Duitsche motortorpedobooten op een formatie vij andelijke zeestrijdkrachten opnieuw een mooi succes behaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag doeltreffend het verkeersnet in het gebied rondom St. Petersburg aange vallen. Spoorlijnen, laadperrons en stil staande treinen werden succesvol met bommen bestookt. Tevens werden in den driehoek Smolensk Moskou Brjangs doeltreffende bomtreffers geplaatst op het spoorwegnet aldaar. Deze voor de terug trekkende bewegingen der Sovjets uiterst 1-ui-_34_ j_-4 verschillende plaatsen meermalen ver broken, zoodat gedurende langen tijd per trein geen Sovjet-troepen meer kunnen worden teruggetrokken. Duitsche verkenningsvliegtuigen bo ven het Sovjet-gebied hebben waar genomen, dat de terugtocht van de Sovjet-legers meer en meer ontaardt lijk ontslag. In dit geval gaan de spraken op de sociale verzekering loren. Tenslotte is door deze sociale wet. geving de mogelijkheid tot vrijwillig ver. anderen van werk zeer bemoeilijkt. De nieuwe arbeidswetten hebben door haar hardheid tot opstanden der arbeiders en kantoorbedienden geleid. Volgens be. richten in de „Prawda” is het herhaalde lijk tot openlijke rebellie gekomen, welke door de justitie met drakonische streng, heid is onderdrukt Zelfs op de staats- werf in Kronstadt is het tot een protest, staking gekomen, welke tenslotte door zwaar gewapende afdeeling der G.P.Oe moest worden onderdrukt, Bedrijfslei. ders, die niet 'net groote strengheid op. treden tegen vergrijpen, worden hard BENZINE VOOR GEESTELIJKEN Volgens een bekendmaking van den gevolmachtigde voor benzine in het mi nisterie voor economische zaken krijgen katholieke geestelijken, in strijd met an dersluidende berichten, ook in het ver volg in streken met slechte spoorwegver bindingen nog steeds benzine voor kleine auto’s en motoren, meldt het D.N.B. Ook wordt rekening gehouden met al de, meestal landelijke, gemeenten, die door haar groote uitgestrektheid den geestelij ken bijzondere moeilijkheden bereiden bij de uitoefening van hun religieuze werkzaamheid. Bij deze bepaling zijn ook alle ..gemotoriseerde kerken” opgenomen die hoofdzakelijk in Beieren en Oost- Pruisen gebruikt worden. roebel, waarvoor men 800 k.g. kon koopen, thans krijgt hij 120 Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. - Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. gestraft. Bijna dagelijks maken de Sovjet. bladen melding van dergelijke maat, regelen. De nieuwe sociale wetten vor. men echter slechts het kader voor een officieele sociale politiek, welke op haar belangrijkste punt, n.l. het loonpeil, een schrikwekkend laag niveau heeft bereikt. De laatste jaren is de roebel nogmaals gedevalueerd, zonder dat er vereffening bereikt werd in de prijzen van levens, middelen en verbruiksgoederen. De ar. beider verdient thans in het arbeiders. paradijs der Sovjet veel minder dan de arbeider van welke cultuurnatie ook. Wat echter vooral van belang is, hij ver. dient nog slechts een deel van hetgeen betaald werd onder het tsaristische „ka. pitalisme”. Daarvoor bestaan talrijke offi cieele bewijzen. Volgens een statistiek in de „Prawda” over het arbeidsloon der rond 25 millioen arbeiders in de Sovjet.Unie is het ge. middelde maandelijksche loon 230 roebel. Daarbij moet men echter in het oog hou. den, dat bij de berekening van het ge middelde alle topsalarissen van de hoogst betaalde Sovjet.functionarissen. de spe cialisten, directeuren, ambtenaren enz. berekend zijn, salarissen, welke ook thans nog in vele gevallen boven de 10.000 roe. beis groot zijn. Dientengevolge ligt het gemiddelde inkomen van de groote massa nog onder de 230 roebel in de maand. Welke koopkracht bezit nu dit maande. Electriciteit Voor verlichting en andere huishou delijke doeleinden dan koken enz. zijn de volgende minima gesteld: a. voor hen, bij wie de meteropne- ming plaats gehad heeft tusschen 15 Juni en 15 Juli resp. 18, 36 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijk- sche periode van dit jaar; b. voor hen, bij wie de meteropne- ming zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Augustus, resp. 24, 46 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaande- lijksche periode van dit jaar. Voor hen, die electrisch koken, is het minimum bepaald op 150 kwh per tweemaandelijksche periode. A ft ft a ft A ft A A A S A ft ft A A A ’i Uit de officieele mededeeling betref fende de distributie van vleesch blijkt, dat ons vleeschrantsoen niet onbelang rijk verhoogd wordt een mededeeling, welke met groote instemming ontvangen zal worden. Wanneer men het bericht van de bonaanwijzing voor vleesch leest, zal men wellicht niet zoo onmid dellijk zien, hoe groot de verhooging van het rantsoen is. In het kort komt het hierop neer. Tot nu toe kwam ons rant soen neer op 250 gram in 8 dagen. Het wordt thans verhoogd tot 300 gram in 7 dagen. Met deze verhooging gaat tevens nog een wijziging gepaard en wel in den termijn, voor welke het rantsoen geldt. Dezen termijn wil men laten samenval len met de kalenderweek. Dit is gemak kelijker, ook voor de huisvrouw. Zij kan dan rekening houden met den geldig heidsduur van den bon van precies een week en weet dus, dat bij den aanvang van elke nieuwe week ook een nieuwe vleeschbon ingaat. In den overgangstermijn, welke van 18 Juli tot en met 26 Juli zal duren dus 9 dagen wordt blijkens het officieele bericht, 400 gram beschikbaar gesteld. Men is daarmede dan op het verhoogde rantsoen aangekomen en heeft tevens de termijnswijziging ver werkt. De huisvrouwen zullen echter verstan dig doen, dit rantsoen nu niet in eens te koopen, doch over den geheelen ter mijn te verdeelen. Er bestaat thans geen enkel gevaar, dat de slagers het verhoogde rantsoen niet zouden kunnen leveren. Elk gezin kan zijn vleeschver- bruik indeelen, precies zooals dat ge- wenscht wordt. De aanmerkelijke vergrooting van ons vleeschrantsoen komt niet onverwacht. Eenige maanden geleden reeds is er op gewezen, dat de voederpositie een ver mindering van den veestapel noodzake lijk maakt en dat het vleesch, hetwelk hierdoor beschikbaar zou komen, een verruiming van het rantsoen mogelijk zou maken. Deze verwachting is thans bewaarheid. In het afgeloopen voorjaar is de weers gesteldheid voor de vleeschvoorziening i» dien tijd een tegenvaller geweest. De warmte heeft lang op zich laten wachten. Daardoor werd de hoop, dat de koeien genoeg voeder in het weiland zouden vin den om voldoende in gewicht toe te ne men, aanvankelijk niet verwezenlijkt. En hier heeft men tevens het antwoord op de vraag, waarom in de achter ons liggende maanden niet overal in het land op alle vleeschbonnen vleesch beschikbaar was. In de laatste weken begon de natuur ech ter mee te werken en een ieder heeft de groote verbetering kunnen constateeren, welke op dit punt ingetreden was. Na de verhooging van het aardappel- rantsoen komt thans de verruiming in de vleeschpositie. De groote betee- kenis, welke dit heeft voor de voedsel voorziening van ons volk, zal niemand onderschatten. Gas Het minimum, dat voor het gasver bruik is toegestaan, is 60 m3 per tweemaandelijksche periode. Een ieder is dus gehouden om zijn verbruik met 25 pCt. te verminderen. Slechts in die gevallen, dat men daar bij beneden de hierboven vermelde minima zou komen, mag men het toe- gestane minimumverbruik aanhou den. Bij overschrijding van deze voor schriften kan een boete opgelegd worden ten bedrage van 50 pCt. tot 300 pCt. van het te hooge verbruik en kan afsnijding van den toevoer volgen. Behoudens de met name genoem de uitzonderingen (bedrijven van openbaar nut en bedrijven, welke voor de voedselvoorziening wer ken) is ook ieder bedrijf verplicht tot een beperking van 25 pCt. Aangezien een regelmatige voorzie ning met gas en electriciteit alleen ge waarborgd zal zijn, wanneer door sa menwerking van alle verbruikers de noodzakelijke besparing wordt verkre gen, zal in de naaste toekomst zeer streng worden opgetreden tegen over schrijding van de verbruikshoeveelhe- den, waaróp men recht heeft. De overschrijding van de rantsoe nen behoeft niet meer per 2-maande lijksche periode geconstateerd te wor den, doch overschrijding in een be paald gedeelte dezer periode van een evenredig deel van het rantsoen, waar op de betrokkene voor de geheele pe riode recht heeft, is eveneens ten strengste verboden. Dit gedeelte der periode zal echter niet korter zijn dan een week. Slechts voor industrieele bedrijven, welker aard een gelijkmatige verdee- ling van het rantsoen over de geheele periode niet toelaat, kan een uitzonde ring gemaakt worden. Gistermiddag en in den afgeloopen nacht zijn verscheidene Engelsche vlieg machines boven ons land geweest. wierpen een groot aantal brand- brisantbommen uit en brandplaatjes. Waar deze bosch- heidebranden veroorzaakten, konden deze snel in den kiem worden gebluscht. bommen vielen neer op plaatsen des lands. In onder de burgerbevolking 33 dooden te betreuren, terwijl 54 personen werden gewond. Eenige woonhuizen werden min of meer zwaar beschadigd. lijksche loon van de groote massa Voor den wereldoorlog bedroeg het loon van een ongeschoold arbeider 18 tot 24 roebel. Daarvoor kon 360 tot 480 k.g. roggebrood gekocht worden. Thans krijgt deze arbei der 90 tot 110 roebel hetgeen voldoende is voor het koopen van 112 tot 138 k.g. brood. Een bouwvakarbeidèr had vroeger 25 tot 40 brood tot 220 roebel, waarvoor hij 150 tot 275 k.g. brood kan koopen. Wanneer in plaats van den broodprijs andere verbruiks. of levensmiddelen voor vergelijking gebruikt zouden zijn, zou men nog krassere resultaten hebben ge kregen 1 k.g. vleesch kost in de Sovjet. Unie gemiddeld 10 roebel. Aangezien het dagloon 7.3 roebel bedraagt, blijkt, dat voor de groote massa van de Sovjet.be. volking het gebruik van vleesch een luxe is. Nog erger worden de toestanden, wanneer het om schoenen of kleding stukken gaat. De verdienste van een maand (230 roebel) is nauwelijks vol doende om een paar goedkoope mannen, schoenen te betalen, terwijl damesschoe nen voor dezen prijs heelemaal niet ge. kocht kunnen worden. Om een gewoon, goedkoop costuum te kunen koopen moet de Sovjet-bediende een inkomen van 2 maanden uitgeven waarbij het dan overigens nog de vraag is of een cos tuum voorradig is. Zoo ziet het er uit in het „paradijs der arbeiders”, in bolsjewistische Den arbeiders in het land van sikkel en hamer werd maar al te vaak voor gespiegeld door de roode commissaris sen, dat zij in een paradijs zouden wo nen. Een erbarmelijke camouflage van werkelijke toestanden. Maar er was niemand onder deze arbeiders, die deze beweringen kon tegenspreken. Zij, die dit zouden hebben kunnen doen, omdat zij wisten, hoe het buiten de grenzen van den bolsjewistischen staat gesteld was, hoe er in die „afschuwelijke” lan den van Europa, waar de „zegeningen” van het bolsjewisme het volk nog niet hadden bevrijd, de bevolkingen naast hun plichten vele vrijheden en rechten genoten, werden systematisch uit den weg geruimd. Hun stem moest niet ver klinken in de fabrieksruimten, waar de arbeiders onder de meest jammerlijke toestanden hun werk moeten verrichten. Hun woord mocht niet gehoord worden in de krotten, die de woningen der ar beiders zijn. Het zou immers dan mo gelijk zijn, dat deze arbeiders een blik naar het Westen richtten, en andere ideëen zouden krijgen van een paradijs, dan die waarmede zij zich nu verzoend hadden. Zij, die wisten, werden als staats gevaarlijk beschouwd. Hun misdrijf was, dat zij het verschil begrepen tus schen onderdrukking en vrijheid en dit zouden kunnen mededeelen aan ande ren. De bevolking moest in de meening blijven verkeeren, dat het overal elders slechter was. Slechter dan bij de Sov jets. Welk een schrale troost, welk een armoede van gedachten Stel u eens voor, wat er gebeurd zou zijn, als de arbeiders hoorden, dat men overal, behalve in den heilstaat, behoor lijke woningen heeft, de bevolkingen naar lichaam en geest goed verzorgd worden. Dat er zooiets als sport en lichaamscultuur bestaat, waardoor de gezondheid op peil wordt gehouden, dat men geen drie dagen in de rij behoeft te staan om brood te kunnen bemach tigen, dat er in de fabrieken licht en lucht doordringt, waschgelegenheden zijn, een weldaad, die men in het land - - van Stalin niet of ternauwernood kent. Er zijn wel enkele moderne fabrie ken, maar die zijn er om bezoekers in rond te leiden en te misleiden. Woningtoestanden zijn er onbeschrij felijk. Vele gezinnen leven in éénkamer- woningen en de gevallen, waarin twee gezinnen in één kamer huizen en de twee bedden, .daarin aanwezig, tezamen door de echtparen met hun kroost ge duld worden, behooren niet tot de zeld zaamheden. Het bolsjewistische geweld Zorgde er wel voor, dat deze arbeiders onkundig bleven van wat er elders in de wereld plaats vond. Veeleer geloof den zij, dat van hun land uit, de prole tariërs van andere landen bevrijd moes ten worden uit de slavernij. Wat deze „bevrijding” heeft betee- kent voor de bevolking van de door •de Sovjets bezette gebieden, hebben zij, die de strijd aan het Oostelijk front voeren kunnen aanschouwen, nu deze landen inderdaad weer bevrijd worden van hun „bevrijders”. De gru weldaden bedreven door de tyran- nieke heerschers hebben zware won den geslagen. Deze wonden zullen slechts langzaam kunnen helen. Maar eeuwigdurend zullen de lidteekens blij ven, als een herinnering aan een fana tiek, niets en niemand ontziend schrik bewind. Het schrikbewind van het bolsjewisme, waartegen Europa vele jaren niet handelend heeft kunnen op treden, doch dat thans op zijn einde gaat loopen. De secretaris-generaal van he. de partement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met be trekking tot de distributie van vleesch. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli a.s. geeft elk der met ,,27 vleesch” gemerkte bonnen van de Vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met ,,27 vleesch waren” gemerkte bon geeft gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rant soen vleeschwaren. In totaal wordt dus op de met ,,27” genummerde bon nen drie rantsoenen vleesch verstrekt. Bovendien geeft gedurende het tijd vak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli de met ,,26 vleesch waren” gemerkte bon recht op het koo pen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. De met ,,26 vleesch” gemerkte bonnen kunnen ver nietigd worden. De detaillisten, die de met ,,27 vleesch” gemerkte bonnen in ontvangst nemen, dienen deze bonnen op afzon derlijke opplakvellen te plakken. Een rantsoen vleesch bedraagt 100 gram, been inbegrepen. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt voor de hierna te noemen soorten het daarachter ver melde aantal grammen: gerookt of ge kookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en gerookte worst soorten: 75 gram; gekookte worstsoor ten, rolpens en knakworst: 100 gram; leverartikelen, tongenworst en nier- brood: 125 gram; bloedworst 150 gram. In verband met het voorgaande wordt de aandacht erop gevestigd, dat alle bonnen van de vleeschkaart dus zoowel de met „Vleesch” als met „Vleeschwaren” gemerkte bonnen in den vervolge recht geven op het koopen van vleesch óf vleeschwaren. Na 27 Juli a.s. zullen de distributie- perioden zeven dagen duren. Dan zul len per kalenderweek per persoon drie rantsoenen beschikbaar worden ge steld. Het koopen in winkels van vleesch en vleeschwaren zal van 28 Juli af op Maandag en Dinsdag verboden zijn. in een terugstroomen van ongeorden de massa’s, welke elkaar verdringen op de wegen naar het Oosten. Hun toestand geeft, naar het D.N.B. verneemt, aanleiding tot de gevolg trekking. dat de Sovjet-troepen nog slechts ten deele in staat zijn om te genstand te bieden tegen de onop houdelijke Duitsche aanvallen. De gevechten, die de bolsjewisten op hun terugtocht Dinsdag ten Oosten van Pskof hebben geleverd, doen blijken, dat de verslagen Sovjet-troepen probeeren door achterlating van sterke, strijdvaar dige achterhoeden, in verscheidene sec toren van het Oostelijke front den af stand, die hen van de Duitsche legers scheidt, te vergrooten. Blijkbaar willen de bolsjewistische machthebbers met op offering van deze achterhoeden, opnieuw een verdediging opstellen. De spelle Duit sche opmarsch naar St. Petersburg heeft de bolsjewistische strijdkrachten opnieuw tot den strijd genoopt en haar aanzien lijke verliezen berokkend. Verscheidene duizenden bolsjewisten, die zich, vluchtend voor den zwaren Duitschen aanval naar het Oosten, in het bosch ten Westen van Gorodizje in Podo- lie hadden genesteld, zijn Dinsdag in de pan gehakt. Talrijke stukken geschut en aanzienlijke hoeveelheden munitie, hand wapens en uitrustingstukken vielen in Duitsche handen. Er werden 500 gevange nen gemaakt. De rest van de strijdkrach ten bleef op het slagveld liggen. De Duit sche troepen, die geen noemenswaardige verliezen hadden geleden, rukten snel naar het Oosten op en zetten thans hun opmarsch voort. (Zie verder le blad, pag. 2.) Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Sedert bijna 100 jaren n.l. vanaf de pu blicatie van het communistische manifest van Karl Marx, noemt het communisme zichzelf de ware voorvechter van de hoogste sociale rechten van het prole tariaat. In de geheele wereld voeren de adepten van het Russische bolsjewisme hun propaganda onder den werenden stand met verwijzingen naar hetgeen in de Sovjet-Unie op sociaal gebied tot stand is gebracht. Het bolsjewistische Rusland wordt door de communistische agitatoren een „paradijs” der arbeiders genoemd. In deze propaganda wordt de indruk gewekt, alsof in de Sovjet-Unie de meest moderne sociale wetgeving be stond, welke tegelijkertijd den hoogsten levensstandaard, welke bereikt kan wor den voor alle werkende menschen waar, b-rgt. De werkelijkheid ziet er geheel anders uit. Ook al ontzegt men den Sovjet- machthebbers den goeden wil nietbe langrijk zijn alleen de resultaten van een meer dan 20-jarige activiteit. De resul taten van deze „periode van den opbouw” zijn schrikwekkend. De sociale wetgeving der Sovjets is 2 jaar geleden opnieuw geregeld door een verordening, welke een revolutie was en welke is onderteekend o.a. door Stalin en Molotov. De bedrijfsleiders en autori teiten zijn volgens deze verordening be voegd verstrekkende straffen toe te die nen. Bij vergrijpen tegen het nakomen van den arbeidstijd wordt eerst een be risping gegeven. Bij herhaling wordt een deel van het loon ingehouden gedurende een tijdsduur tot maximum 3 maanden. Hij kan echter ook bij wijze van straf tot een lageren post worden gedegra. deerd. Wie in 1 maand tijds 3 maal te laat komt, wordt gestraft met onmiddel lijk ontslag. In dit geval gaan de aan_ ver- vraag arbeiders”, in het Rusland. 20 Jaar heeft het bolsjewisme tijd gehad om dragelijke sociale toestanden voor een groot volk in het leven te roepen. Het is niet gelukt. Integendeelde ellende van het prole tariaat heeft onder het bolsjewisme steeds grootere vorderingen gemaakt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1