CINEAC I AAN DEN RAND J VAN DE SAHARA g Een kleurenfilm v. Amsterdam het Oostelijk front Eden over en Gunstige ontwikkeling van den toestand aan Na Ijsland Portugal Ierland DE JAPANSCHE REGEERING AFGETREDEN De wapenstilstand Syrië de bezetting van Ijsland pag. 2 De in FRANKRIJK Konoje opnieuw kabinetsformateur? ENGELAND VEREENIGDE STATEN Britsche troepen zullen op den duur het eiland verlaten Het „Vrijwilligerslegioen Nederland” echte overeenkomst is geen sprake Dr. Karl Megerle over de Amerikaansche aspiraties een'9® inwetdffi Van het Fïnsch-bolsjewistische front Het optreden van het Duitsche luchtwapen V olksduitschers bevrijd ait de gevangenis van Brest- Litowsk Amerikaansche vlootbeweging in den Stillen Oceaan HAAGSCHE COURANT Donderdag 17 Juli 1941 le bl. De slachtoffers van den luchtoorlog in Engeland VERKLARING VAN DUFF COOPER Europa rukt op naar het front Mijnen voor de baai van Manilla Sovjet-kruiser door torpedo zwaar beschadigd Amerika en de Azoren Militaire commissarissen in het Sovjet-leger Van een ,,êotócl» methode voor volledige |,l!"„„deW>sche bescherming. VAN HET OOSTELIJK FRONT Lemberg in Duitsche handen - Opnamen van de Bolsjewistische terreur in Lemberg- De opmarsch in Lithauen - De verovering van Riga De groote overwinning bij Bialystok - Duitsche troepen voor Minsk. De Noorsche scheepsverliezen VAN HET LEGIOEN VAN EER VERVALLEN VERKLAARD MOS* u in Zwolle, school Vervolg v^p pag. 1. den n^ar St Petersburg gebombardeerd en onderhoud met den plaatsvervangend mi- nisterie van buitenlandsche zaken. heeft volgens 12 Hitler dankt Mölders RMAN' Kwntjtr* Hortntn FINLAND' OfCGA de MfXSMQ ST. RETERfr&VRQ in toestand. Regeeringsbureaux verlaten Moskou mededeeling is, naar Domei verklaart, plotseling en op sen- sationeele wijze gekomen, ongeveer veer de het I w (41S3)Q) kaart van rcuT internationalen keizer o yxmovsK KANOAUAX De Führer en opperste bevelhebber der Weermacht heeft luitenant-kolonel Möl ders, wien, zooals gisteren gemeld, de hoogste onderscheiding voor dapperheid is verleend, een persoonlijk schrijven doen toekomen, waarin hij hem namens het ge- heele Duitsche volk dank zegt Songe/s*. gjggg DUITSCHE EN ITALIAANSCHE CONSULS VERTROKKEN Het stoomschip „Westpoint" is met de door de Amerikaansche regeering uitge wezen Duitsche en Italiaansche consuls aan boord, gistermiddag uit New York naar Lissabon vertrokken. Officieel wordt uit Helsinki gemeld Dinsdag en Woensdag zijn door den vijand op Finland geen bommen gewor pen. De Finsche jagers en de luchtdoel- artillerie hebben 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Sedert het begin van den oorlog zijn op Finsch gebied in totaal 114 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In het kader der gevechtshandelingen aan het Finsch-bolsjewistische front zijn Duitsche en Finsche troepenformaties Dinsdag opgerukt tegen de bij Salla ge legen bolsjewistische stellingen, nadat Sovjet-eenheden, welke zich hier onder de bescherming van moerassen en poe len hadden genesteld, vergeefs hadden ge tracht het oprukken van de Duitscfa-Fin- sche strijdkrachten te belemmeren. DUITSCH PROTEST TE WASHINGTON De Duitsche zaakgelastigde te Washing ton, dr. Hans Thomson, heeft gisteren, na een pauze van verscheidene maanden, een bezoek aan het ministerie van bui tenlandsche zaken afgelegd. Hij protes teerde bij onderstaatssecretaris Sumner Welles tegen de weigering van het mi nisterie de verblijfsvergunning van de Duitsche consuls in de Vereenigde Staten te verlengen. Een van de grootste successen van de Duitsche luchtmacht is, naar het D.N.B. van deskundige Duitsche zijde wordt ge meld, de vernieling van den berichten dienst der Sovjets en de vernieling van een groot aantal kleine en groote staf- kwartieren, waardoor de strijdende troe pen van hun leiding zijn gescheiden of in het geheel van hun leiding zijn beroofd. Dinsdag heeft de Duitsche luchtmacht tijdens luchtgevechten 42 Sovjet-vliegtui- gen neergeschoten en 106 vliegtuigen op den grond vernield. Het jachteskader Mölders heeft sedert het begin van de gevechtshandelingen in het Oosten tot en met 12 Juli 500 Sovjet- vliegtuigen neergeschoten, waarbij het zelf slechts 3 machines verloor. Dit eska der heeft zoodoende, naar het D.N B. van bevoegde Duitsche zijde verneemt, op 12 Juli in totaal 1200 overwinningen in de lucht behaald. De dikke lijn op het kaartje geeft het verloop van de Duitsche militaire ope raties aan in de Sovjet-Unie tot 14 Juli. De pijltjes geven de opmarschrichtingen aan naar bepaalde strategische doelen, reeds nu en dan in de Duitsche Weer- machtberichten vermeld. De doorbraak der Stalin-linie is aangegeven bij Witebsk en Bobroeisk. De grootste druk wordt uitgeoefend in de richting van St Peters burg bij de stad Pskof, gelegen ten Zui den van het Peipusmeer; in den midden- sector pij Witebsk in de richting van Smolensk, de voornaamste plaats op den weg naar Moskou, in den zuidelijken sector bij Zjitomar, in de richting van Kiew (Kief). (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Op grond van te Washington ontvangen berichten meldt de ,,New York Times”, dat de regeeringsbureaux en de Sovjet- autoriteiten Moskou verlaten en zich te Kazan, 450 mijl ten Oosten van de hoofd stad, vestigen. Slechts het ministerie van buitenlandsche zaken zou voorloopig te Moskou blijven. Daarom zal ook het di plomatieke corps nog niet vertrekken. Alleen het commissariaat voor buiten landsche zaken en het diplomatieke corps zullen voorloopig in Moskou blij ven. De evacuatie van vrouwen en kin deren duurt reeds dagen lang. Het D.N.B. meldt: Het bolsjewisme doet zich aan de in het binnenland der Sovjet- I Unie oprukkende Duitsche troepen en de troepen van de bondgenooten voor zooals het werkelijk is, n.l. een gevangenis van volken van een geweldigen omvang, waar in alle volken der Sovjet-Unie door de dunne bolsjewistische bovenlaag in het, zelfde dwangbuis worden geperst. Wie zich hierin niet wil schikken, wordt mee- doogenloos opgesloten. Bij hun opmarsch komen de Duitsche troepen overal voor gevangenissen te staan, die vol zitten met politieke ar restanten en waar de terugtrekkende bols jewistische troepen van tevoren niet iedereen hebben doodgeschoten, kunnen de gevangenen door de Duitsche troe pen worden bevrijd. Bij de verovering van Brest-Litowsk, vlak bij de Duitsch-bolsjewistische grens gelegen, ontdekten de Duitsche troepen in een gevangenis 5000 politieke arrestan ten, waaronder talrijke Volksduitschers, die nog destijds door de Polen waren ge dwongen dienst te doen in het Poolsche leger en die toen vervolgens door de bols jewisten. wegens hun onbetrouwbare ge zindheid. in de gevangens waren gewor pen Brest-Litowsk heeft een groote moderne gevangenis van baksteen, doch voor de door de bolsjewisten gevangen gezette personen was zelfs deze groote gevan genis te klein. De gevangenen, die na den aftocht van de verslagen bolsjewis ten, waren uitgebroken en juist bezig waren de laaste gevangenisdeur te ram meien. vertelden verschrikkelijke dingen over hun belevenissen onder de bolsje wistische machthebber^. Omdat zij Duitschers waren, waren zij, van anti-bolsjewsme verdacht, reeds sinds vele maanden in deze gevangenis opge- sloten. Iedere afzonderlijke cel bevattt. 32 man, hoewel er slechts voor 6 man plaats was. In al deze maanden hadden zij onbeschrijfelijke mishandelingen te verduren. De gevangenis was vuil en verwaarloosd. Het eten zeer onvoldoen de en de behandeling zeer slecht. Daarbij kwamen nog de andere kwellingen die de gevangenen hadden te doorstaan. lede» ocgenblik erop bedacht doodgeschoten te worden, hoorden de gevangenen het be richt over het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, Het waren vreeselijke uren, die de ge vangenenen tot hun bevrijding moesten doormaken. Nog tijdens de beschieting van de ves ting Brest-Litowsk en tijdens het begin van den Duitschen stormloop op de stad deden de Sovjet-cipiers onder wilde be dreigingen de ronde door de gevangenis. Plotseling waren zijn verdwenen. De ge vangenenen waren aan hun lot overgela ten. Onmiddellijk begonnen zij zich te be vrijden en waren bijna uitgebroken, toen zij door de Duitsche troepen werden ont dekt en bevrijd. Zij hadden alle het ge voel op het nippertje aan den dood te zijn ontsnapt. De Amerikaansche vlootbewegingen in den Stillen Oceaan worden, aldus meldt de „Jomioeri Sjimboen”, door de Japan- sche marine met de grootste aandacht gadegeslagen. De Japansche vloot kan natuurlijk niet onverschillig blijven tegenover het optreden van Amerikaan sche oorlogsschepen in dit gebied. Ame rika wil n.l., aldus het blad, de Japan sche eilanden omsingelen door bases aan te leggen op de verschillende Ameri kaansche eilanden. Het is bijzonder op merkelijk, dat de belangrijkste strijd krachten der Amerikaansche vloot steeds in den Stillen Oceaan blijven. Dit bewijst, evenals de verklaringen van Knox, dat de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan een hypothetischen vijand zien. Het blad meent, dat in dit gebied 12 Amerikaansche slagschepen, Contröle op levensmiddelen voorziening in Japan De Japansche regeering heeft aange- kondigd, dat binnenkort de geheele levensmiddelenvoorziening van Japan on der contröle zal worden gesteld, welke contröle mogelijk zal worden uitgebreid tot alle landen van het yenblok, teneinde den grondslag te beveiligen voor zelf voorziening van de Japansche economi sche ruimte. De contröle zal betrekking hebben op in- en verkoop, evenals op het opslaan en de verdeeling van de belang rijkste levensmiddelen. De regeering heeft het voornemen in de eerste plaats rijst en tarwe onder een monopolie te plaatsen en vervolgens visch en vischconserven, welke tot dusver voor den export waren bestemd. Ook meststof fen. die tot dusver werden geïmporteerd, zullen onder regeeringscontróle worden geplaatst Senator Wheeler heeft volgens de „New York Journal American” den mi nister van marine, Knox, uitgenoodigd. de berichten over patrouillevluchten van Amerikaansche marinevliegtuigen in de nabijheid van de Azoren tegen te spre ken of te bevestigen. Hij, Wheeler, is in het bezit van informaties, die hem aan leiding geven te gelooven, dat desbetref fende berichten wel gegrond zijn. Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder land” worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen 18 Juli 1018 uur, in Groningen, Con- certhuis, Poelestraat 30 913 uur, in ’s-Hertogenbosch, Prins Hendrik-ka- zerne 1519 uur, in Eindhoven, Huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli: 1013 uur, in Meppel, hotel Wes- terbeek, Woldstraat1519 uur, in Coevorden, café Abel, Markt1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61 1519 uur, in Maasstricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli 1018 uur, in Zwolle, school aan de Turfmarkt1013 uur in Til burg, Werkliedenver., Tuinstraat 68. 1519 uur in Breda, restaurant Mo dern. 21 Juli 913 uur, in Deventer, Park weg 2 1519 uur in Hengelo, Deut sches Haus1019 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli10—18 uur, in Amsterdam, school lepenweg 13 1019 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimumlengte van 1,65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijds grens. Voor de gezinsleden van de aangenome» nen wordt gezorgd, voor zoover het kost, winners betreft Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen Amsterdam, Hotel van Gelder, Damrak 34 Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17Groningen Rademarkt 23aArnhem, Hotel Keizerskroon, Markt 32 Breda, Boschstraat 67 Deven ter, Hotel van Wely, Keizerstraat 1 Utrecht, Hotel Thalia, Stationsplein 9 den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland”, den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbil jet voor de terugreis wordt bij de keu ring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt Het D.N.B. meldt: Als gevolg van den door Churchill uitgelokten luchtoorlog zijn in Engeland, naar uit een officieel Reuterbericht blijkt, in de eerste 6 maan den van dit jaar 41.900 personen gedood en 52.678 gewond. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied De Britsche luchtvloot heeft in den af- geloopen nacht getracht, zoo verneemt het D.N.B.. om naar Noordwest-Duitsch- land te vliegen. De weersomstandighe den waren slecht en door neergeworpen bommen ontstond slechts schade van geen belang. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gewond. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door af weergeschut en nachtjagers neergehaald. tig minuten nadat Konoje uit de keizer lijke vijla te Hayama was teruggekeerd, waar hij door den keizer gedurende twintig minuten in audiëntie was ontvan gen. Tijdens een bijzondere kabinetszit- ting in de ambtswoning van Konoje werd besloten af te treden. Matsoeoka heeft niet kunnen deelnemen aan deze buiten gewone zitting, daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een verkoudheid. De eerste secretaris van het kabinet, Tomita, heeft een bezoek gebracht aan Matsoeoka in diens woning om zijn ont slagaanvrage in ontvangst te nemen. Het kabinet-Konoje heeft in verband met zijn aftreden de volgende verklaring gepubliceerd „Het kabinet heeft er tot het uiterste naar gestreefd de meest verschillende problemen der binnen- en buitenland sche politiek tot een oplossing te bren gen. Het kabinet heeft echter ingezien, dat voor een succesvolle uitvoering van de als noodzakelijk geziene maatregelen in verband met den voortdurend ver anderenden internationalen toestand een versterking en vernieuwing van de ge heele inwendige staatsstructuur onvermij delijk is. Het kabinet was derhalve ge dwongen af te treden. De keizer heeft voorloopig beslist, dat het kabinet loopende zaken blijft behartigen.” In verband met de vorming van een nieuwe kabinet zijn zegelbewaarder mar kies Kido en hofminister Matsoedaira naar Tokio teruggekeerd. De voormalige minister van oorlog, en chef van den generalen staf van het Ja pansche leger in China, generaal Itagaki, zal vandaag in aanwezigheid van den mi nister van oorlog, generaal Tojo, en den chef van den generalen staf, generaal Soegiyama, door den keizer in gehoor worden ontvangen. Itagaki, die tot de meest vooraanstaande aanvoerders van de Japansche weermacht behoort, is tot opperbevelhebber van Korea benoemd. De minister van voorlichting, Duff Cooper, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Zondagavonduit- zendingen van de Britsche radio, tijdens welke de volksliederen van Groot-Brit- tannië en de geallieerde landen worden gespeeld, voortaan niet meer zullen plaats hebben. Als motief gaf hij op, dat „het toenemende aantal volksliederen het onmogelijk maakt deze binnen den be schikbaren tijd te spelen”. Op de vraag van den labourafgevaar- digde Shinwell of de minister plotseling, wegens het spelen van de international© in verlegenheid is geraakt, gaf Duff Coo per een ontwijkend antwoord door te zeggen, dat het geen plotselinge beslis sing is. In politieke kringen der rijkshoofdstad, zoo verneemt het A.N.P. van welinge lichte zijde, acht men het begrijpelijk, dat van Fransche zijde de onderteeke- ning van het wapenstilstandsverdrag in Syrië met verbittering wordt opgenomen, niettegenstaande een aantal beleedigende voorwaarden, die oorspronkelijk door de Engelschen werden gesteld, tenslotte zijn vervallen. Volgens de Duitsche opvatting blijft ondanks alles het feit bestaan, dat de Britten, hoewel hun voorwendsel, dat er in Syrië Duitsche troepen zouden zijn, intusscnen valsch en leugenachtig was S.P.T. meldt uit Helsinki, dat St. Pe tersburg gedurende de laatste dagen hevig is gebombardeerd. Op verscheidene punten der stad braken branden uit. welke slechts met de grootste moeite konden worden gebluscht. Ook groote oppervlakten bosch rondom St. Peters burg geraakten in brand. Het vuur woedt nog steeds. „Na Ijsland. Portugal en Ierland”, aldus het opschrift van een artikel van dr Karl Megerle, den diplomatieken mede werker van de „Berliner Börsenztg.”. In zijn beschouwing zet Megerle uiteen, dat behalve Ijsland ook Portugal en Ierland door de agressieve ambities van den president der Vereenigde Staten zijn be dreigd. De verzekeringen van de regee ring der Vereenigde Staten aan den ge zant van Portugal geen aspiraties te koesteren ten opzichte van de Azoren en de Kaap Verdische eilanden, aldus Megerle, zijn in het geval van Ijsland als een dubbelhartige onwaarachtigheid gebleken. Over Portugal blijft bij voort during de Amerikaansche bedreiging zweven. Megerle is van meening, dat deze bedreiging bevestigd wordt door het dubbelzinnige antwoord van Sumner Welles naar aanleiding van de gestelde vraag, of Portugal van de zijde der Ver eenigde Staten garanties heeft ontvangen omtrent de gedesinteresseerdheid ten aanzien van de Atlantische eilanden. Welles gaf ten antwoord, dat Portugal de souvereiniteit over de Azoren en de Kaap Verdische eilanden zal behouden. De Duitsche publicist herinnert er even wel aan, dat Roosevelt dezelfde verzeke ring ook in het geval van Groenland aan Denemarken, en in het geval van Ijs land eveneens aan de IJslandsche regee ring heeft gegeven. Deze 2 eilanden wer den echter, aldus constateert Megerle, niet voor de Amerikaansche bezetting gered. Niet de onaantastbaarheid, de neutraliteit en veiligheid van Portugal, maar het onbeperkte recht van de Ver eenigde Staten op zoogenaamde zelfver dediging beslissen ook heden over den vrede van Portugal. De schrijver vestigt verder de aandacht op gelijksoortige Amerikaansche aspiraties ten opzichte van Ierland, waarbij hij uitlatingen van bekende Amerikaansche politici en publi cisten citeert. Bijzonder vermeldenswaard vindt hij het feit, dat de Vereenigde Staten voor haar wensch op Ijsland mili taire steunpunten te vestigen, ook het argument naar voren heeft gebracht, dat Duitschland van plan is, Ierland te be zetten. Deze pretentie van Roosevelt, in alle zónes der wereld te bepalen, welke steunpunten voor de z.g. veiligheid van het zoogenaamde Westelijke halfrond noodig zijn, is zoowel voor Ierland, als voor geheel Europa aldus besluit Me- gerele zijn artikel een des te dreigen der gevaar, waar Roosevelt met het bolsjewisme samenwerkt, zoodat Europa zoowel van het Oosten als van het Wes ten wordt bedreigd. gebleken, desniettegenstaande, precies als bij Dakar en Oran, niet hebben geaar zeld hun vroegeren bondgenoot te over vallen en van zijn land te berooven. In de Wilhelmstrasse beschouwt men de beweringen van de Britsche propagan da, n.l. dat Engeland aan de Syriërs de „vrijheid" zal brengen, als een even leu genachtige phrase als de beloften, die men tijdens den vorigen wereldoorlog aan de Arabieren heeft gegeven, om hen achteraf toch te bedriegen. Volgens de meening in officieuze krin gen te Berlijn beschouwt men te Vichy den Syrischen wapenstilstand als een uitsluitend militaire kwestie, evenals ook van Duitsche zijde de opvatting bestaat, dat alles wat daar werd toegegeven door militairen druk van de Franschen is af geperst, zoodat van een overeenkomst tusschen twee partijen geen sprake kan zijn. In de Wilhelmstrasse noemde men het gisteren in dit verband derhalve van zelfsprekend, dat thans ook dit gebied van Duitsche zijde als vijandelijk wordt beschouwd. Het A.N.P. meldt uit Berlijn De eerste afdeeling Kroatische vliegers, welke zich vrijwillig heeft aangemeld voor den strijd tegen het bolsjewisme, is na een afscheidswoord van den chef van den staat, dr. Pavelitsj, en maarschalk Kwa- ternik, naar het front vertrokken, zoo wordt uit Agram gemeld. De Italiaansche troepen, die als bondgenooten deelnemen aan den veldtocht in het Oosten, zijn reeds onderweg naar het oorlogstooneel. Ook het Spaansche vrijwilligerscontin- gent is de Spaansch-Fransche grens over schreden om via Frankrijk naar het Oosten te trekken. Naar uit Parijs wordt gemeld, is het aantal aanmeldingen voor het Fransche vrijwilligerscorps verrassend groot. De bureaux voor de vrijwilligers in Vlaan deren en Wallonië zien een voortdurenden stroom mannen binnenkomen. Naar uit Manilla wordt gemeld, heb ben de Amerikaansche marine-autoritei- ten bekend gemaakt, dat mijnen zijn ge legd in de toegangswegen tot de Baai van Manilla. Het gebruik van deze toe- Duitsche motortorpedobeoten hebben op 15 Juli in de Sovjetwateren van het Oostelijk gedeelte van de Oostzee een actie ondernomen en een gevecht ge leverd met een formatie bolsjewistische zeestrijdkrachten. Ondanks den krach ti- gen afweer der Sovjets wisten de Duit sche motortorpedobooten een torpedo- treffer te plaatsen, waardoor een Sovjet- kruiser zwaar werd beschadigd. De mo tortorpedobooten zetten zonder verliezen hun actie voort, meldt het D.N.B. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat de marine der bolsjewisten tot dus ver noch in de Zwarte Zee, noch in de Oostzee een of andere operatie heeft kunnen ondernemen. Het Duitsche lucht wapen en de Duitsche marine daaren tegen hebben door doeltreffende aanval len tezamen met hun bondgenooten aan de Sovjetmarine zware verliezen toege bracht De Moskousche omroep heeft een decreet gepubliceerd van het presidium van den oppersten Sovjet betreffende de reorganisatie van de politieke propagan da-autoriteiten en de instelling van mili taire commissarissen in het Sovjet-leger. De oorlog, zoo wordt in de publicatie ge zegd, heeft de werkzaamheden van de divisie- en regimentscommandanten ge compliceerd. Zij hebben hulp noodig van de militaire commissarissen, niet alleen in politiek, maar ook in militair opzicht. Er wordt derhalve, evenals in den bur geroorlog, in overeenstemming met het comité tot verdediging van den staat en den opperbevelhebber door het presi dium van den oppersten Sovjet bepaald: In alle regimenten, divisies, staven, militaire scholen en organisaties van het Sovjetleger wordt de instelling van de militaire commissarissen en bij de com pagnieën, batterijen, eskadrons wordt de instelling van de politieke leiders inge voerd. Hun taak De nieuwe militaire commissarissen, evenals de bevelvoerders, zijn verantwoor delijk voor de uitvoering van de mili taire taak van de troependeelen ten aan zien van eer en discipline. De militaire commisaris is de moreele leider van het troependeel, de eerste verdediger van zijn materieele en geestelijke belangen. De militaire commissaris is „de ziel en de vader van het regiment”. Hij moet de autoriteit van den bevelvoerder verster ken en de uitvoering der bevelen van de hoogste militaire autoriteiten controlee- ren. De militaire commissaris moet tijdig aan de militaire bevelvoering en de regeering melden, wanneer de comman danten de bevelen niet uitvoeren en niet eerlijk hun plicht doen. Hij moet de sol daten opmonteren tot den strijd en zor gen, dat de militaire bevelen worden uit gevoerd. Hij moet een onverbiddellijken strijd voeren tegen de lafaards, de pa niekzaaiers en deserteurs en het werk van de politieke instanties bij het troe penonderdeel leiden De politieke leiders, zoo meldt de Moskousche omroep ten slotte, zijn verantwoordelijk aan de mili taire commissarissen van het regiment. De militaire commissaris van het regi ment is verantwoordelijk aan den mili tairen commissaris van de divisie enz. Alle regimentsbevelen worden ondertee- kend door den regimentscommandant en de militaire commissarissen. T^^TVAnTelT Hoofdstad van Bessarabië in Duitsch- Roemeensche handen In een snellen aanval hebben Duitsche en Roemeensche troepen gisteren de hoofdstad van Bessarabië, Kisjinev, be reikt en na kortstondige doch hevige ge vechten genomen. Zij hebben talrijke ge vangenen gemaakt. Het gros der Sovjet troepen, bestaande uit verschillende wa pens, is met zijn materiaal vernietigd. Tallin omsingeld De Finsche zender Lahti, heeft nqar United Press meldt bekend gemaakt, dat de Estische volledig omsingeld 11 kruisers, 14 lichte kruisers. 3 vlieg-. kampschepen, 2 torpedojagers en 31 duikbooten liggen. Deze schepen zijn ge concentreerd in de wateren van Hawaii. Zij kunnen elk oogenblik naar elders uitloopen. Bespreking te Tokio De Amerikaansche ambassadeur te To- gangswegen is slechts overdag geoorloofd, kio, Grew, heeft gisteren een langdurig onderhoud met den plaatsvervangend mi nister van buitenlandsche zaken, Ohasji, gehad. Volgens Domei had Grew een bij zondere belangstelling voor de jongste ontwikkeling in Thailand ep Indo-China, waarover de Japansche pers juist den laatsten tijd in verband met de toenade ring tusschen Engeland en Tsjoengking uitvoerig had geschreven. De Thailand- sche gezant heeft gisterochtend een be spreking gehad met den directeur van da Zuidzee-afdeeling van het Japansche mi- Te Tokio werd gisteren officieel medegedeeld, dat de Japansche regee ring is afgetreden. De keizer is uit Hayama in Tokio aangekomen, waar hij terstond den lordgrootzegelbewaarder ontving, die rapport uitbracht over den candidaat, die uitgekozen is voor het premier schap in een conferentie van oude staatslieden. In antwoord op een keizerlijke uit- noodlging is Konoje naar het paleis vertrokken, waardoor het zeker is, dat hem verzocht zal worden een nieuw kabinet te formeeren, meldt Domei. Het 2e deel van de prachtige documentaire film UIT EIGEN LAND De oproep van Luit.-Gen. b. d. H. A. Seyffart - Plechtige her denking van Rembrandt’s ge boortedag - De groote betooging van den Reichsarbeitsdienst te Den Haag In de eerste 6 maanden van dit jaar zijn, volgens een bericht van het Noor sche telegraafagentschap, 71 Noorsche, in dienst van Engeland varende, schepen met een gezamenlijken inhoud van 246.000 b.r.t. verloren gegaan. Hierbij zijn 587 zeelieden, o.w. 291 Noren, om het leven gekomen, terwijl 321 man worden ver mist. Het A.N.P. meldt uit Parijs, dat ver. schillende personen, die wegens hun anti-Fransche handelingen reeds bij de creet van de Fransche nationaliteit ver vallen verklaard waren, nu ook het hun vroeger toegekende Legioen van Eer ver liezen. Het zijnAlie Bois, voormalig hoofdredacteur van de „Petit Parisian”, die thans met Henry Bernstein en Eve Curie in de Vereenigde Staten anti- Fransche propaganda voert, Grumbach- Géraud (Pertinax), ex-redacteur van ,,1’Ordre”. Alexis Léger, de man achter de schermen van de Quai d’Orsay, Henri de Kérillis, ex-hoofdredacteur van ,,1’Ere Nouvelle”, oud-generaal Georges Ca- troux, rechterhand van de Gaulle, de vroegere minister van luchtvaart Pierre Cot, die in de Vereenigde Staten verblijf houdt, Edouard, Henri en Robert de Rothschild, Henry Torrès. de Duitsche troepen thans hoofdstad Tallin hebben. Geen wijziging In de politieke lijn Het aftreden van het kabinet-Konoje heeft bij de openbare meening evenals in politieke kringen groote verrassing ge. wekt. De bladen onthouden zich van alle commentaren en geven slechts een over zicht van de gebeurtenissen in het een jarig bestaan van het kabinet-Konoje. De „Tokio Asahi Sjimboen” wijst in dit verband op de verstrekkende maatregelen tot vorming van een sterke Japansche oorlogseconomie en tot mobilisatie van alle krachten, welke door het afgetreden kabinet zijn genomen. Het blad schrijft, dat er geen stilstand mag zijn van de diplomatie van Japan ten aanzien van den snel veranderenden wereldtoestand. Domei meldt, dat men in bevoegde regeeringskringen van meening is, dat noch de binnenlandsche noch de buiten landsche politiek van Japan in haai principieele lijnen hierdoor eenigerlei wijziging zal ondergaan, onverschillig hoe het nieuwe kabinet zal zijn samen, gesteld. Naar de „Tokio Nitsji-nltsji” meldt, is Konoje belast met de vorming ecner nieuwe regeering. Vorming van een sterke regeering Over het aftreden van de regeering meld Domei officieel, dat het kabinet- Konoje in zijn geheel is afgetreden om plaats te maken voor een sterkere regee ring. die het hoofd kan bieden aan den nationalen en internationalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal het kabinet-Konoje nog tijdelijk in func tie blijven. Deze officieele De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Eden heeft gisteren in het Lagerhuis op een vraag, wanneer de Brit sche troepen Ijsland zouden verlaten, geantwoord, dat dit slechts een kwestie van tijd was. Deze aangelegenheid dient beschouwd te worden in den geest van de verkla ring van Rooesvelt aan den IJslandschen ministerpresident, dat hij bereid is Ame rikaansche troepen te zenden, teneinde de Britsche troepen te completeeren tenslotte te vervangen. Een rede van Alexander De Britsche minister van marine, Alexander, heeft gisteren aan een maal tijd, waaraan o.a. de Sovjetambassadeur, Maisky, en die van de Tsjoengking- regeering, Wellington Koo, deelnamen, een rede gehouden over den slag op den Atlantischen Oceaan. De Britsche berichtendienst meldt over de rede van Alexander, dat hij om te be ginnen van de buitenlandsche gasten vooral den Sovjetambassadeur welkom heette en daarna o.a. verklaarde, dat Groot-Brittannië in Juni 1940 door Frankrijk „in den steek was gelaten. Maar thans heeft de Sovjet-Unie zich aan Engeland’s zijde gesteld. Destijds was Frankrijk in slechts enkele weken verslagen, terwijl de Sovjet-Unie thans na meer dan drie weken oorlog, aldus Alexander, sterker dan tevoren is”. In het vervolg van zijn rede erkende Alexander, dat „het ergste deel van den oorlog nog voor ons ligt” en eischte nog meer en grooter inspanning van alle krachten van Engeland. Voorts verklaar de hij „Van den Atlantischen Oceaan hangt ons leven af en als wij de duik booten en de vliegtuigen met groote actie-radius onder den duim kunnen krijgen, zal onze kracht staag toenemen en tenslotte overweldigend worden”. Tot slot van zijn weinig hoopvolle uit eenzetting qualificeerde Alexander de actie van de Vereenigde Staten tegen Ijsland als een „hoogst belangrijke ge beurtenis” en vervolgde „Ik koester de overtuiging, dat de Vereenigde Staten door deze onderneming in staat zullen zijn hun uitgesproken bedoeling n.l. be scherming van het Westelijke halfrond, met de grootste doeltreffendheid te ver wezenlijken”. Alhoewel de Finnen nog geen aaneen gesloten front hebben zooals de Duit schers in de centrale Sovjet-Unie, zijn hun operaties, die zij in vier afzonder lijke colonnes uitvoeren, niet zonder be- teekenis gebleven. Door de inneming van Salla is het gevaar geweken dat de Sovjets door Finland’s z.g. „Flesschen- hals” een tweede front konden aanleg gen. De grens maakt aldaar een insprin genden hoek en het gevaar was niet denkbeeldig, d’t de Sovjets via Rovanie mi de Botnische Golf konden bereiken. Door de inneming van Uktua en Repola, twee belangrijke grensplaatsen, moesten de Sovjettroepen zich op Kandalax terug trekken. Den grootsten druk oefenen de Finnen uit op het smalle Jandgedeelte ten Noorden van het Ladogameer Hier hebben de Sovjets al eenige plaatsen moeten prijsgeven en, zooals de kaart aangeeft maken de Finnen een omtrek kende beweging langs het meer. In het hooge Noorden hebben de Finnen eenige vorderingen gemaakt in de richting van het Moermansk-gebied. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) CEPAREEREN EN SCHOONMAKEN X A I VAN HORLOGES hoek piet hefr»-zoutman str. hoek passage spuistraat» FINLAND Vibiï 5*TRor RUSLAND totlrun Borodmo SMOLENSK 1 ofc PETWOW5M -if S7AI-INL ™lE DuiTSCH FR £f»N Lidog» »T. PETERSBURG o l

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2