over Luit.-generaal Seyffardt het Vrijwilligerslegioen Haagsdie Courant van Donderdag 17 Juli 1941 De asch der ellende QUDE Bot/ STADSNIEUWS BINNENLAND Onze voedselpositie LAATSTE TELEGRAMMEN HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Doorbraak van de Waffen SJS. door de Stalin-linie Sovjet-krijgsgevangenen met ziekelijke en afgestompte gezichten ERGERLIJKE HANDELINGEN De distributie van zeep Het eerste contingent vertrekt nog deze maand Luchtbases op Malta gebombardeerd Waarom het vleeschrantsoen kon worden verhoogd DERDE BÉAD, PAGINA 1. KLIM NIET OP ONDER DE KUST VARENDE VAARTUIGEN KIND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Kunstmatige ademhaling bleef zonder resultaat Groote Duitsche successen beginnen zich af te teekenen OUDE GENEVER De zware wapenen van vijf van deze betonnen kazematten bedreigden elke k.m. de onstuimig voorwaarts rukkende manschappen der Maffen S.S, Dit .was een deel der Stalin-linie, welke door de DWitscWs doorbroken #J&rd £Weltbild^Polygoon) RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD De export van groenten Zuinigheid met gas en electridteit is nationale plicht PERU EN ECUADOR AANVAARDEN BEMIDDELINGSACTIE jagers en afweergeschut neergehaald/ stellen aangenomen, In het Oosten is een geweldige worsteling om de beslissing aan den gang KONOJE ZAL HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET VORMEN Nederlanders te wapen! Beroep op het publiek ER IS GEEN ck naar kraam- 7 Land en volk van uiterljjk veranderd. deeling van de gemeenschap heeft gekre gen. Het is niet teveel gezegd, dat dit euvele bedrijf tot gevolg heeft gehad, dat het vleeschrantsoen voor de be volking beperkt moest worden tot het kwantum dat tot voor kort werd toe gekend. ziening den Nederlander op gelijke wijze te behandelen als den Duitscher. De heer Schönbeck wees verder op de toenemende belangrijkheid van het Neder land sche boerendom. Als de Nederlandsche boer al het mogelijke doet méér aan den bodem te onttrekken, moet de verbruiker ook den plicht voelen daarmede spaarzaam om te gaan. Wie meent boven zijn rant soen te moeten gaan en meent zich clan destien iets te moeten verschaffen, schaadt de gemeenschap. VOORZIENINGEN IN DIENSTWONING De dienstwoning van den chef van dienst aan de Waldeck Pyrmontkade no. 3 A zal binnenkort door een nieuwen functionaris moeten worden betrokken. Het is noodig er vooraf een aantal werk zaamheden te doen uitvoeren, zooals verf-, wit- en behangwerk en kleine herstellin gen. Ook heeft de toekomstige bewoner gevraagd eenige voorzieningen te treffen. Zoo wenscht hij, dat twee té kleine kamers worden verruimd doqr het weg breken van vaste kasten. De geuite wen- schen zijn redelijk. De kosten van uitvoe ring der werkzaamheden worden in totaal op 1430 geschat. B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren, dat de werkzaamheden worden uitgevoerd. (Rood etiket» BETERE HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Juli. (D.N.B.) Het opper bevel der Weermacht deelt mede; Door zijn laatste reserves in den strijd te brengen, tracht het Sov- jetcommando den opmarsch van de Duitsche Weermacht en haar bondgenooten tot staan te bren gen. Aan het geheele Oostelijke front is een geweldige worsteling om de beslissing aan den gang. Ongeveer 9 millioen. soldaten staan hier tegenover elkander in een strijd, welks afmetingen haar weerga in de geschiedenis niet heb ben. Groote successen beginnen zich af te teekenen. Aan den Zui delijken vleugel hebben Duitsche en Roemeensche troepen Kisjinev, de hoofdstad van Bessarabië, ver overd. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 3000 ton vernield en een grooten koopvaarder zwaar be schadigd. In den afgeloopen nacht zijn vliegvelden in de Midlands gebombar deerd. In hangars en schuilplaatsen deden zich hevige branden en ont ploffingen voor. Andere gevechts vliegtuigen hebben militaire installa ties in de haven van Great Yarmouth gebombardeerd. In den nacht van 15 op 16 Juli heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen de haven Suez aangevallen en brand veroorzaakt in de olievoorraden aan den Zuidelijken toegang tot het kanaal. Bij pogingen van Britsche vliegtui gen om gisteren overdag de Neder- landsche kust aan te vallen, hebben patrouillevaartuigen 6 en afweerge schut 3 vijandelijke gevechtsvliegtui gen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op weinige plaatsen in Noordwest-Duitschland een klein aantal brisant- en brand bommen laten vallen. De schade was onaanzienlijk. Drie der aanvallende Britsche vliegtuigen zijn door nacht- Het lachen verleerd Zeker, ik heb de Russen tijdens mijn ge vangenschap niet alleen als prettige lieden leeren kennen. Ook toen heb ik ruwe Rus sische gezichten aanschouwd, maar tus- schen deze ruwe en afgestompte gezichten zag men de gelaatsuitdrukkingen van vele goedmoedige boeren, verstandige dokters, welverzorgde officieren. Daarvan was hier niets meer te zien. Alles, wat dit volk eens beminnelijk maakte, was uitgedoofd en tot het laatste spoor verdelgd. Aangenaam deden in' deze algemeene ellende nog de gezichten aan van de Tartaren en de Kir- giezen, die zich schenen te hebben ont trokken aan een dergelijke ellendige ver andering. Ik had vaak bijv, bij het aan schouwen van gevangen genomen Grieken gedacht aan de Russen van vroeger. Die Russen zijn er niet meer. Zij zijn nergens meer te vinden. Nu én dan ziet men een van die gezichten van vroeger. Een krach tig gebouwd man van middelbaren leef tijd, die tracht te glimlachen, maar het toch niet kan. Al deze menschen hebben het lachen verleerd. Men huivert wanneer men een volk ziet, dat men door gruwzaam ingrijpen zijn ziel ontnomen heeft. Wan néér dat „proletkult” is, staan wij hier voor een moord, zoo concludeert Brehm, zooals in dezen omvang wel niet vaak in de geschiedenis der menschheid gepleegd is. Of dit volk ooit weer gezond kan war den weet ik niet. Thans ziet het er zoo ziek en zoo. verloopen uit, zoo geslagen en mishandeld kijkt het je aan, dat al was je hart van steen, je je voelt alsof je door koorts bent aangetast’ OPROEP De commissaris van politie van den justitieelen dienst B II, verzoekt de da* me, die op Woensdag 16 dezer, des voor* middags omstreeks 10 uur, op het Spui, voor het perceel van Vroom en Drees- mann heeft gezien, dat van een bakfiets een pak werd ontvreemd, zich ten spoe digste te melden aan zijn bureau», Alexan- derplein 15a, of zich telefonisch bekend te maken tel. 22, toestel 75. Verdeel den vleeschaankoop met verstand De 400 gram, welke voor de komende 9 dagen beschikbaar zijn, koope men niet ineens. De slagers roepen om afname van het vleesch, zij hebben voorraden ge noeg. Er is dus niet de minste reden voor de vrees, dat de later komenden hun portie niet zouden krijgen. Er zijn trouwens reeds maatregelen genomen om op dit punt regelend op te treden. Maar de huisvrouwen kunnen er aan meewer ken om een goeden gang van zaken te bewerken. Op haar doet dr. Schönbeck een dringend beroep, dat wij gaarne her halen. binnen en men wordt direct geholpen. Het is dus zeer billijk, dat wij met onze groote productie de huisvrouwen aan de andere zijde van de grens helpen. De Duitsche autoriteiten hier te lande gaan bij dit alles behoedzaam te werk, zoo dat de belangen van Duitschers en Neder landers even billijk behartigd worden. Er gaan voorraden en overschotten naar het Duitsche Rijk. Zeker. Maar, aldus de heer Schönbeck waar ter wereld heeft het zich ooit voorgedaan, dat een volk, dat in een oorlog de nederlaag geleden heeft, even billijk wordt behandeld als het volk, dat heeft overwonnen? Wij spreken hier niet gaarne over, vervolgde hij,'Wij zou den het ook anders hebben kunnen doen. Laat men dan ook een open oog hebben voor het feit, dat al het mogelijke gedaan wordt op het gebied van^de voedselvoor- ZIJ, die voor extra rantsoenen In aan merking komen, moeten aanvraag. 'formulieren invullen De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat personen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de omstandigheid, dat zij door hun werkzaamheden aan bijzondere verontrei_ niging van het lichaam of de kleeding zijn blootgesteld, of doordat extra zeep voor hen uit hygiënisch oogpunt nood zakelijk is, vóór Zaterdag 26 Juli a.s. de aanvraagformulieren M.D. 80 bij de plaatselijke distributiediensten dienen af te halen. De data, waarop deze formu. lieren moeten worden afgehaald en weder ingeleverd, zullen door de distributie diensten nader worden bekend gemaakt De navolgende groepen van personen komen in aanmerking voor extra rant soenen zeep 1. Zij, die „vuilen arbeid” verrichten. 2. Practiseerende artsen, tandartsen en veeartsen. 3. Gediplomeerde bakers en verzorgsters. Zooals bekend, moeten aanvragen voor de onder 1. vermelde categorie van per sonen, dus arbeiders, die „vuilen arbeid” verrichten, worden ingediend door den werkgever. Kappers, die in aanmerking wenschten te komen voor scheerzeep en zeep voor hun bedrijf, dienen een aanvraagformu- Hoe ver ligt die tijd achter ons. Land en volk zijn van uiterlijk veranderd. Bru no Brehm, die dezer dagen aan het Oos telijk front de plaatsen weer bezocht heeft, die in zijn belevenissenuit den wereldoorlog een groote rol hebben ge speeld, beeft op zijn ris vaak transpor- De bekende Duitsche schrijver Bruno Brehm, wiens historische romans in binnen- en buitenland zeer bekend zijn, publiceert in den „Völkischer Beobach- ter” onder het opschriftDe asch der ellende, een artikel, dat beschouwd moet worden als een vervolg op het gisteren in de Duitsche pers verschenen opstel De doodelijke .school. Bruno Brehm, die de Russen iiit den tijd van het tsarisme uit eigen ervaring goed kende hij heeft den wereldoorlog in het Oosten meegemaakt en was in Russische krijgs gevangenschap geraakt vergelijkt na een reis aan het Oostelijk front het toenmalige Russische volk en de huidige onderdanen van de Moskousfhe Sovjets. Hij komt tot de conclusie, dat de Russen van vroeger niet meer bestaan, dat zij uitgeroeid zijn, dat men hun hun ziel ontnomen heeft, dat hier een volk is ver moord in een moordproces, als de wereld nog nooit heeft beleefd. „Toen ik, zoo vertelt hij o.a. in Sep tember 1914 zwaar gewond als gevan gene met een kleinen wagen achter het front gebracht werd, trok regiment na regiment langs mij heen naar het Zuid westen. Hun beeltenis prentte ik mij voor altijd in het geheugen. Vooral viel mij op, hoe gemakkelijk en vlot deze eindelooze bruine massa’s marcheerden. Tijdens den marsch zongen en babbelden zij. Hun gezichten hadden een goedmoedige uit drukking, nieuwsgierig als kinderen be keken en betastten zij ons. Zij hadden geen slecht woord voor ons. Hun gestal ten waren breed en bij vele regimenten zoo lang, dat zij bijna twee handbreed ten boven onze menschen uitstaken. ten krijgsgevangenen ontmoet. Ik bad den Rus van vroeger gezocht, zoo schrijft hij, in vele gezichten had ik gezocht naar iets bekends, maar het was mij, alsof, wat daar langs mij trok iets volkomen vreemds en nieuws was, zooals ik het nog nooit had gezien. Het waren niet de Rus sen van vroeger, die ik als gevangenen had gezien en die ik als uitgewisseld krijgsgevangene later nog in de kampen in Bohemen had bezocht. Het waren vol komen andere menschen. Zij hadden niet meer de ongevormde, maar toch zoo ge lijkmatige gezichten. Zij waren smal van borstkas, zij babbelden niet meer en maakten geen rumoer. Zij zaten stomp zinnig voor zich uit te kijken. Zij hadden slaag gehad en waren geïn timideerd. Het waren niet de krachtige boeren van vroeger. Het was een armoe dig ongelukkig volk. Hier en daar staar de mij uit een paar oogen brandende haat aan. Nu en dan viel mijn blik op een gelaat, dat gekenmerkt was door het stempel der gemeenheid. PER L. KRUIK F. 3.92 EXCL. KrUH Distillateurs:Bolls Dunlop. Schiedam Aangehouden is door de politie de 36- jarige los-werkman V., die tal van rij wielen, voornamelijk op de Prinsegracht, heeft gestolen. Gisteren bood hij een rijwiel aan iemand te koop aan, wien het optreden van V. evenwel verdacht voorkwam. De politie werd gewaar schuwd en daar de rechercheurs over een signalement beschikten'kon V. des nachts van zijn bed worden gelicht Hij bleek tal van fietsen gestolen te hebben. V. is voor justitie en politie geen onbeken de in het begin van Juni van dit jaar was hij pas uit de gevangenis ontslagen. Eveneens zijn terzake van rijwieldief stal aangehouden en in bewaring gesteld een 21-jarige los-werkman, een 26-jarige loodgieter en een 32-jarige los-werkman. Ernstige waarschuwing aan zwemmers In den laatsten tijd is het enkele malen voorgekomen, dat zwemmers in zee aan boord van dient onder de kust varende visschersvaartuigen klommen. De Hoofd commissaris van politie waarschuwt met klem hiertegen. Behalve dat het gevaar lijk en verboden is, stelt men zich aan de scherpste tegenmaatregelen bloot, dit nog ongeacht de moeilijkheden, die voor de visschers uit dergelijke handelingen voort vloeien. De sluikhandel Spreker kwam aldus tot de clandestiene slachtingen, die een groot gevaar voor de volksgezondheid zijn. Merkwaardig is het, dat menschen met geld die clandestien geslacht vleesch tegen woekerprijzen koo- peu, veelal intellectueelen zijn, die tcch heel goed kunnen weten aan welke ge varen zij zich blootstellen. De scherpste maatregelen zullen zoowel tegen keepers als verkoopers en natuur lijk ook tegen de slachters genomen wor den. Sluikhandel in welken vorm ook, is schadelijk voor de gezondheid. Koelruimte Op een vraag of er niet meer vleesch in koelruimten bewaard kan worden, zoodat een beter rantsoen ook in moeilijker tij den gehandhaafd kan worden, deelde de heer Schönbeck mede, dat alle aanwezige koelruimte reeds wordt benut. Er is een wanverhouding tusschen rund en varkensvleesch. Men zou het publiek ook gaarne vanwege 'het grootere vetge halte meer varkensvleesch willen geven. We hebben echter gemeend, aan arbeiders, die zwaar werk doen, in de eerste plaats varkensvleesch te moeten geven, bijvoor beeld aan de mijnwerkers in Limburg. Ieder die weet hoe zwaar het werk daar is, zal dit billijken. De vleeschlooze dagen in restaurants blijven hetzelfde. De heer Schönbeck wees nog op klach ten, die hem bereikt hadden over kleine porties in restaurants. Wij gaan uit, zei hij, van een billijke voorziening van de geheele bevolking. Als het volk kleine rantsoenen heeft, dan moeten zij die in restaurants eten niet klagen dat zij óók kleine rantsoenen hebben. Er zit nog iets anders aan vast. Als restaurants rijke menu’s opdienen, dan zeggen Duitsche be zoekers, die in Duitschland terugkeeren: „Nou, in Holland is alles uitstekend, zoo als we daar in restaurants gegeten heb ben, eet je nergens ter wereld!” De gevaren van een dergelijke reclame zullen ieder duidelijk zijn. raai, dat een regeling in voorbereiding is, waarmede de vrijwilligers naar zijn meening ongetwijfeld zullen kunnen in stemmen. Hetzelfde geldt voor de geval len, indien men gewond of invalide wordt dan wel sneuvelt. Verder wordt binnenkort verwacht, dat een verordening wordt uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat personeel in overheidsdienst 85 pCt. van zijn salaris, alsmede zijn betrekking behoudt. Generaal Seyffardt eindigde het on derhoud met uiting te geven aan de hoop, dat de toeloop zoo groot dat het Nederlandsche volk zich later' wanneer de eindstrijd is gestreden, tegenover andere Europeesche volkeren niet behoeft te schamen en dat het dan niet wordt aangekeken voor een volk van thuisblijvers, dat anderen de kastanjes uit het vuur laat halen. ROME, 17 Juü (Stefani). Het 407<te communiqué van het Italiaansche hoofdkwaïrtier luidt In den nacht van 16 Juli hebben onze afdeelingen vliegtuigen-luchtbases op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is een verkennings poging, door vijandelijke gepantserde auto’s ondernomen aan het front van Tobroek, verijdeld. Onze vliegtuigen hebben de versterkings werken van To- broek en vijandelijke luchtbases in Egypte gebombardeerd. In de omge ving van Siwa zijn vijandelijke deta chementen en gemechaniseerde strijd middelen met bommen en machine- geweervuur bestookt. In duikvlucht hebben bommenwerpers ter hoogte van Marsaloech 2 stoomschepen aangeval len. Een schip van 1500 ton werd ge troffen en kan verloren geacht woorden. De vijand heeft opnieuw luchtaanvallen, gedaan op Benghasi en Tripoli en ge ringe schade veroorzaakt. In Oost-Afrika wordt heftige bedrij vigheid der artillerie in den sector „Naast mondelinge, stroomen schrifte lijke aanmeldingen in een niet te stelpen vloed bij de verschillende bureaux bin nen, zoodat ik vol vertrouwen ben, dat wij met een behoorlijk legioen voor den dag zullen komen”, zoo verklaarde dezer dagen de gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, tijdens een onderhoud met een ver slaggever van het A.N.P. De oproep in de dagbladen zoo ging hij verderheeft in breede lagen van het Nederlandsche volk weerklank gevon den. Dit stemt ons tot groote blijdschap. Kunt u mededeelen, wie het initia tief tot de vorming van het legioen heeft genomen Ja en nee. De idee is een spontane uiting geweest van eenige goed natio naal voelende Nederlanders van uiteen- loopend politiek inzicht, die den nieuwen tijd begrijpen en onafhankelijk van el kaar hun weg naar mij vonden. Daarop heb ik met den Rijkscommissaris bespre kingen gevoerd. Dr. Seyss Inquart toon de groote belangstelling en vooral aan zijn daadwerkelijke medewerking is het te danken geweest, dat reeds aanstonds de vorming van een vrijwilligerslegioen ter hand kon worden genomen. De Rijks- commissaris heeft tevens uiting gegeven aan den wensch, dat dit legioen een zui ver Nederlandsch karakter zal dragen en dat het een uitdrukking zal zijn van Nederlandsche kracht, zooals. trouwens ook in mijn oproep staat. Ik ontvang dagelijks een overstelpend aantal brieven zoo ging de generaal verder. Ik ontvang ze van oud-kameraden ook van het Nederlandsch-Indische leger en van onbekenden, die spon taan hun geestdriftige instemming te kennen geven. Ook ontvang ik anonieme brieven, die ik echter niet lees, maar die een bron van belangstelling en soms van hilariteit vormen voor mijn bureau personeel. Ik heb zielsmedelijden met deze verdwaalden, die in machtelooze woede naar de pen grijpen, omdat zij niets van het groote wereldgebeuren» be grijpen. De Duitsche legerberichten» mel den iederen dag groote successen. Steeds dieper dringen de Duitsche troepen naar het Oosten. Bestaat niet de mogelijkheid, dat ons Vrijwilligerskorps te laat komt Deze vraag wordt mij niet voor de eerste maal gesteld. Inderdaad hebben de Duitsche legers de bolsjewistische hor den voor een belangrijk deel vernieti gend verslagen. Maar de strijd is nog niet ten einde. Het is het werk van de Vrijwilligerslegioenen uit alle landen van Europa, en dus ook van onze vrij scharen zich op te maken om de even groote als grpotsche taak der Duitsche legers eenigszins te verlichten. Data van vertrek Kunt u reeds mededeelen, wanneer het Nederlandsche legioen gereed is en vertrekt Een definitieve datum kan ik nog niet noemen. Maar er wordt hard ge werkt. Het ligt in de bedoeling, dat het eerste contingent nog deze maand naar zijn standplaats achter het Oostfront zal vertrekken om aldaar een spoedopleiding te volgen. Het tweede contingent zal en kele weken later volgen. Sprekende ever de z.g ..afwachters” zeide de generaal, dat het zooveel gemak kelijker voor hem geweest ztu zijn om geen oproep te plaatsen en eveneens maar af te wachten. Maar tegen dait afwachten zoo sprak de opperofficier komt mijn geheele ge moed en mijn Nederlandsche hart in op stand. Er moet iets gedaan worden om te toonen, dat wij nog een volk zijn, waar pit in zit. dat wij een volk zijn, dat voelt en begrijpt, dat wij in het groot moeten denken, dat wij moeten denken aan de onvermijdelijk komende groote Europeesche statengemeenschap, waarvan wij toch met eere een deel willen uit maken. Een volk van echt Germaanschen stam zooals wij Nederlanders zal een belangrijk en zelfstandig deel daarvan kunnen vórmen, wanneer het zich dat waardig maakt En dat kan het Neder landsche volk niet doen door afwachten, maar alleen door daden. Duitschland en Nederland geheel Europa trouwens, hébben op dit oogenblik een gemeenschap- peüjken vijand. Een vijand, dien men zich niet vreeselijker en afschuwelijker kan vporstellen. Deze vijand is de bolsjewie kenhorde, die zich reeds had opgemaakt de Europeesche beschaving en cultuur te gaan vernietigen en Europa dus ook Nederland aan de afzichtelijke ellende van het bolsjewisme te onderwerpen. Vele jonge Nederlanders, die het nog nfet geheel met zichzelf eens zijn, zouden een voorbeeld kunnen nemen aan het zeer groote aantal oud-gedienden en gep. mili tairen, dat zich reeds aanstonds meldde en van wie velen door hun hoogen leef tijd tot mijn spijt geen deel van het le gioen kunnen uitmaken. Ten aanzien van de verzorging van achterblijvende gezinnen, zeide de gene- Het 6-jarig kind A. S. S. uit de Paulus Potterstraat stond gisteravond omstreeks half 10 naar het visschen op den Zuid Buitensingel, te kijken. Doordat het te ver voor over boog viel het in het water. De 17-jarige L. A. S. uit de Ververstraat sprong gekleed te water en bracht de kleine op het droge. Onmiddellijk toege paste kunstmatige ademhaling met behulp van een zuurstofapparaat mocht even wel niet meer baten. Het stoffelijke over schot werd naar ‘het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. lier M.D. 269 eveneens vóór 26 Juli a.s. af te halen en op het hiertoe vastgestelde tijdstip wederom bij de distributiedien sten in te leveren. Hierbij dienen de kappers de loonlijsten van hun perso neel over te leggen. Alle bovengenoemde groepen van per sonen dienen met de extra zeep uit te’ komen tot 1 Februari 1942. Over de voor het publiek zoo belang rijke distributie-maatregelen, waarvan elders in dit nummer melding wordt ge maakt, heeft dr. ir. E. Schönbeck, land bouwdeskundige van het Rijkscommis- sariaat, een nadere, verklarende uiteen zetting gegeven. Hij verbond hieraan een belangwekkende beschouwing over onze voedselpositie in het algemeen. Distributie brengt onvermijdelijk onaan gename consequenties met zich, aldus dr. Schönbeck, doch een enkele maal ook aan gename; daarvan geven de jongste maat regelen typisch blijk. Op de verhooging van het vleeschrant soen werd reeds verscheidene weken ge leden gezinspeeld. Het was toen al duide lijk, dat de veevoederpositie weldra met zich zou brengen, een vergroote afslach ting van rundvee. ‘Dit is thans geschied en het resultaat ervan is, dat de slagers de beschikking hebben gekregen over naar verhouding groote hoeveelheden vleesch, dat onmid- dellijk zijn weg vindt naar de bevolking. Het was helaas dringend noodig, dat het veebeslag sterk werd beperkt. In dit opzicht werd vooruitgezien op de vee- voedervoorziening van het volgend voor jaar. De aanvoer van krachtvoeder uit het buitenland geschiedt niet meer en boven dien heeft de natuur in de afgeloopen maanden slecht meegewerkt. Ongeveer 20 pCt.. van den veestapel, in hoofdzaak de jonge 1-jarige runderen, moest worden afgeslacht om er zeker van te zijn, dat wij voor de naaste toekomst het voor de volksvoeding (boter, kaas, melk en vleesch) noodzakelijke aantal zullen kunnen behouden. Indien men thans niet afslachtte, zouden c welke de winter en het voorjaar stellen, onoverkomelijk worden. Dit ingrijpen is het laatste middel, dat wij toepassen. Er is geen keuze, hoezeer ons ook het lot der boeren ter harte gaat Zij dienen echter te begrijpen, dat de maatregel per slot van rekening in hun eigen belang genomen is. Men fa in Nederland voortaan aange wezen op wat het eigen land voort brengt aan veevoeder. Wat het zwaarst is, moet ook het zwaarste wegen. Een catastrophe kan alleen worden verme den, door tijdig ingrijpen, hoe hard dit ook moge schijnen. Wat de varkens betreft, het is geble ken, dat de statistische cijfers eén aan tal van 580.000 minder aangeven dan er volgens de normale slachtingen nog be hoorden te zijn. Het grootste deel daar van is in de clandestiene slachtingen ver dwenen, waarmee wel zeer duidelijk is aangetoond welk een omvang deze bena- markt”. Er is thans een thee-surrogaat van-eigen -bodem in onderzoek, dat, indien de ver wachtingen niet beschaamd worden, zeer in den smaak zal vallen en in elk geval veel beter is dan de bestaande, waaronder overigens enkele zeer goede zijn. Dit laatste geldt ook voor de koffie- surrogaten, die veel beter zijn dan die, welke in Duitschland beschikbaar zijn. De aardappelen Ook de aardappelen betrok dr. Schon- beck in zijn betoog. Hij wees er daarbij op, dat het oude rantsoen langer gehand haafd moest blijven dan aanvankelijk gedacht was. De hitte en als gevolg daar van de noodzakelijkheid om de vroege aardappelen eerder te rooien dan eigen lijk gewenscht was, met het oog op de productie, zijn daarvan de oorzaak. <9 Wij moeten nu af wachten wat de oogst der late aardappelen zal af leveren, doch dr. Schönbeck £af de verzekering, dat het kwantum 'van 3 k.g. per week hoogswaarschijnlijk als blijvend kan worden aangenomen. Groenten en fruit De heer Schönbeck ging voort met eenige opmerkingen te maken met be trekking tot de verhooging van het ex port-quotum voor groenten en fruit, een verhooging, die bij een deel van het pu bliek weer aanleiding gaf tot dwaze ge ruchten en tot de verzuchting: „Zie je wel dat alles naar Duitschland gaat!” In de eerste plaats wees de heer Schönbeck er op, dat men allerminst ge neigd is elk gerucht officieel tegen te spreken. Als deze geruchten aanleiding hebben gegeven dat een aantal menschen groenten is gaan hamsteren, dan zullen deze menschen wel gemerkt hebben, dat groenten snel aan bederf onderhevig zijn. Tot verhooging van het exportquotum is men overgegaan omdat de productie hier dusdanig was, dat het niet langer verantwoord was, deze groote productie binnenslands te laten, terwijl aan de an dere zijde van de grens gebrek aan groenten was. Er is voor deze verhooging geen vast percentage aangenomen; men regelt zich naar de markt en naar den algemeenen voedseltoestand hier te lande. Deze toestand is niet slechter dan in het Duitsche rijk. De vleeschvoorziening moge al iets minder geweest zijn, het komt hier toch niet voor, dat de huis vrouwen uren moeten wachten voor de groentewinkels om wat groenten te krij- dê problemen" een- Men loopt hier de groentewinkels BOGOTA, 17 Juli. (D.N.B.), Naar uit Lima wordt gepield, heeft de regeering van Peru bekend gemaakt, dat zij het be- middelingsaanbod van de Vereenigde Sta ten, Argentinië en Brazilië in het grens conflict tusschen Peru en Ecuador heeft aangenomen. De regeering van Peru heeft zich bereid verklaard, haar troepen tot 15 k.m. van de grens terug te trekken. - - - Ook Ecuador heeft de bemiddeluigsvoor- De ontrooming der melk De melkvoorziening was het volgende onderwerp van dr. Schönbeck. Hierom trent constateerde hij, dat de verwach tingen eenigszins teleurgesteld zijn. De groote droogte heeft de melkproductie géreduceerd. Daarom is hier thans de maatregel genomen, welke reeds sinds jaren in Duitschland geldt, n.l. dat de melk ontroomd wordt. Deze behoudt overigens goede voedingswaarde. Maar het moet vermeden worden, dat zeer waardevolle vetten als het ware onge merkt worden opgedronken, terwijl deze toch voor de botervoorziening niet kun nen worden gemist. De koffie en de thee. Wat de koffie en de thee betreft, merkte dr. Schönbeck op, dat de theevoorraad zoover geslonken is, dat we hier weldra voor het definitieve einde zouden staan. Eer dit moment bereikt is, is de distributie gestopt, teneinde het kleine restant te be waren b.v. voor de feestdagen in Decem ber. De theerestjes, welke nog in de win- kels aanwezig zijn, mogen op den daarvoor bestemden bon nog verkocht worden, zulks o.m. ter voorkoming van het gevaar, dat deze op andere, illegale wijze zouden ver- zal zijn, dwijnen en terugkeeren op de „zwarte Wolsjefit geméld. Een duikboot, onder bevel van den eersten luitenant ter zee Ferdinando Calda, welke op den Atlantische^ Oceaan opereerde, heeft een petro- leumtanksdhip van 8000 ton tot zinker» gebracht. TOKIO. 17 Juli. (D.N.B.). Konoje heeft de opdracht tot het vormen Van een nieuw kabinet aangenomen, evenwel onder voor behoud van een bepaalden termijn. Men verwacht, dat de vorming van een nieuw kabinet binnen betrekkelijk korten tijd tot stand zal komen, aangezien men blijk- baar slechts voor enkele ministerposten nieuwe functionarissen wil benoemen, teneinde nog aanwezigen partij-invloed uit te schakelen. Aan het Oostelijke front, daar buldert de kanonnen, daar ratelen de machine geweren, daar gieren de stuka’s door h< luchtruim, daar denderen de pantserws gens langs de wegen, daar strijden mil- lioenen dappere kerels Aan het Oostelijke front, daar worde de barbarenhorden van Stalin, daar word het bolsjewistische beest teruggeslage door de legerscharen, die zich inzette voor de Westersche beschaving. Teruggeslagen wordt het Sovjet-moe ster, maar dit is niet voldoende. Zoolan; de wereldpest, die communisme heet, nie totaal vernietigd is, zoolang is het uitge sloten, dat de opbouw van het nieuw» Europa er een zal zijn, die een vrede voor honderden jaren waarborgt. Aan het Oostelijke front Voedt strijd, die beslissen zal over de toekoms van Europa. Daar wordt gestreden dooi Duitsche soldaten, schouder aan schouder met strijders uit alle beschaafde lander» van Europa. Zij vormen het front der be schaving, zij trekken op en zij zullen ze vernietigen, de duivelsche machten, ont ketend door de misdadigersbende in Mos kou. In dat front, Nederlanders, is ook uw plaats Het is uw plicht tegenover uw volk en uw vaderland, uw plicht als Christen bovenal, u in te zetten, opdat de plaats van ons land, straks in het nieuwe Europa, een eervolle plaats zal zijn. Nederlanders, te wapen Op voor Chris tendom, beschaving en cultuur. De tijd van praten is voorbij, er wordt een daad van u verwacht en daarom Meldt u aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland. Hoofdkwartier Vrijwilligers legioen Nederland, Konin ginnegracht 22, den Haag. In den laatsten tijd is het eenige malen voorgekomen, dat door de straat jeugd met steenen werd gegooid passeerende treinen, in het bijzonder in het traject, dat langs den Parallelweg is gelegen. Reeds werd een reiziger daar door aan het hoofd gewond. In het be lang der openbare veiligheid, doet de hoofdcommissaris van politie een beroep op het publiek, om door aanhouding of aangifte der daders aan deze hoogst afkeurenswaardige handelingen een einde te maken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9