I VROUWENHOEKSE HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT LAATSTE TELEGRAMMEN GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN SPORT UIT DE OMSTREKEN Tien HAAGSCHE COURANT Vrijdag 18 Juli 1941 3e bl. pag. 2 VERDU1STERINGSV00RSCHRIFTEN MENU CENTRALE KEUKENS FRAUDULEUS SLACHTEN I TOEGEZONDE1N BOEKEN ONDERWIJS EN KERK VEREENIGINGEN Het gaar maken van gerechten in hooikist of couranten Britsche vliegtuigen neergeschoten GRIEKSCHE KONING NAAR AMERIKA Gunstig verloop van de gevechten in het Oosten HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET ORGELBESPELING TE LOOSDUINEN WIJZIGING IN HET ENGELSCHE KABINET? Huil gebombardeerd JAPAN EN FRANSCH INDO-CHINA OUD-MINISTER Mr. J. SCHOKKING TEN GRAVE GEDRAGEN E. J M. staande pl.) >lijk du A. J. v. Opzeeland, 46 j., Vier arrestaties T Overleden: J. de Kiewit, wed. van P. J. De Staten van van geb. tefeuille in het kabinet zitting baron Hi- d. Haak geb. v. Steeke- v. en luitenant-generaal Soezoeki. Fortuin met hem wat :n lot WANDELEN HET A.N.W.B.-WANDELBEWIJS VOETBAL ZulderparkwriM LOOSDUINEN boedel. 18 Juli. (Stefani.) Het Ita- Weermachtbericht luidt als Thans Daniël lijke binnenvetters, dan de eerst trage, nu acute, aftakeling van den vroegeren Boon geb. Boersma, d. - G. Koene geb. Soffree, d. Overleden geslachte :k< Dinsdag 23 Juli: Donderdag pen op Palermo, 3 gewonden onder de bevolking. PRETORIA, 18 Juli (S.P.T.). Naar in welingelichte kringen wordt vernomen, is koning George van Griekenland, die zich, zooals bekend, op het oogenblik in de Unie van Zuid-Afrika ophoudt, van plan binnenkort naar de Vereenigde Sta ten te vertrekken. 3. T past, is te g< maar zooveel ming is met MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgenmiddag om half 3 wordt in het Museum voor het Onderwijs een rond gang door de afdeeling Volkenkunde ge houden. Zondag 20 Juli om half drie is er een rondgang door de afdeeling Dier kunde. Het Museum voor het Onderwijs is t/m. 31 Augustus geopend van 10 tot 4 uur. Maandagavond geven het Chr. Kinderkoor „Hozanna" en het Chr, ge mengd koor „Looft den Heer” gezamenlijk een openlucht-concert voor de ouden van dagen van het Hervormde Rusthuis te Loosduinen. formatie, welke de transporten trachtten te beschermen, werden aangevallen, 5 Britsche vliegtuigen van het type Cur tiss P. 40 neergeschoten, terwijl de bommenwerpers van de as het tweede nog overgebleven schip, in den grond boorden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Beng- hasi en Dema gebombardeerd,' waarbij in de laatstgenoemde plaats eenige slachtoffers zijn gevallen onder de Mo- hammedaansche bevolking. In den nacht van 17 op 18 Juli hebben Het A.N.W.B.-wandelbewijs is ingesteld om bonafide wandelaars in de gelegenheid te stellen, op eenvoudige wijze toegang te verkrijgen tot bepaalde landgoederen, waarbij aan de landgoed-eigenaren zooveel mogelijk garantie wordt gegeven, dat hier- De vereen, meentebelangen” JPr^ TOKIO, 18 Juli (D.N.B.) Het nieuwe Japansche kabinet is als volgt samenge steld: Eerste minister, prins Konoje, tevens minister van justitie; buitenlandsche za ken: admiraal Toyada; binnenlandsche zaktn: Tanabe, lid van het hoogerhuis: financiën: Oegoera, directeur-generaal van hèt Soemitomo-concern; 1 van oorlog: luitenant-generaal Tojo, evenals tot dusver; minister van marine: admiraal Oikawa, evenals tot dusver; minister van handel: yice-admiraal Sa- ponji; minister van verkeer en spoorwe gen; Moerata, evenals tot dusver; mi nister van welvaart: heer b.d. Koizoemi. meen worden aangenomen, dat opzet of grove onachtzaamheid aanwezig is. De hoofdcommissaris van politie, hoofd van den luchtbeschermingsdienst, doet een beroep op de goedwillende burgerij, om de hier bedoelde voorschriften zelf streng na te leven en om de politie (luchtbe schermingsdienst) onmiddellijk te waar schuwen, indien overtredingen van eenigs- zins ernstigen aard worden geconstateerd. bij en De heer Fortuin en vrouwe Fortuna wa ren beide aanwezig bij den kleinen pacht boer M. J. Tolhoek, te Wilhelminadorp, bij Goes. Hij heeft n.l. als eerste ee: uit den vollen lotenbak van den lotenver- kooper P. G. Fortuin gekocht. Na opening van het lot bleek, dat de heer Tolhoek 1000 had gewonnen. Blijkbaar aange trokken door deze f 1000 en door den naam van den verkooper, kocht de land bouwer nogmaals verschillende loten, waar nog enkele prijzen van 0.50 en een van 1 bij waren. Op de vraag, of deze 1000 goed van pas kwamen, antwoordde hij. dat hij op het oogenblik allerminst reden tot klagen had, maar met deze 1000 eenigszins den achterstand kon in halen, die in de voorafgaande slechte ja- ren ontstaan was. Op Woensdag 23 Juli a.s. zal in de Herv. Kerk te Loosduinen een orgelbe speling worden gegeven door den heer T. Groen. Hij zal orgelwerken van Bach spe- i len. de Beaufort, L. Heukels, J.l. Zaterdagochtend trof een contro leur van de landbouwcrisiswet in de Rembrandtlaan een wielrijder aan. Deze wielrijder, de slager J. M. R., vervoer de achter op zijn rijwiel een mand, welke bij onderzoek ongeveer 25 k.g. frauduleus geslacht varkens- en kalfs- vleesch bleek te bevatten. Dit was aan leiding voor de Zwolsche politie, om in de slachtplaats van den slager H. A. P. aan de Rembrandtlaan, een zwager van J. M. R., een onderzoek in te stellen, echter met gering resultaat. Meer resultaat leverde een onderzoek in de slaapkamer van de woning van zonder eenige bedekking, liggende op den vloer, aangetroffen een partij van o.a. ruim 50 k.g. kalfsvleesch. Beide personen werden in arrest gesteld, leverancier van het varkensvleesch, de stalhoudersknecht J. v. d. V., bleek een varken gekocht te hebben van een land bouwer uit Assen, zekeren D. Als vier de aan het klaverblad werd gearres- Het menu voor de centrale keukens voor de week van 21 t/m 26 Juli 1941 luidt als volgtMaandag 21 Juli bruine boo- nensoep Woensdag derlijk) ga tensoep Vrijdag 25 Juli worteltjes (af zonderlijk) Zaterdag 26 Juliroode kool. WATERINGEN In de vacature Dlelemans is per 1 Augustus a.s. tot belastingambte naar te Wateringen benoemd de heer J. Luchies uit Buurse, gemeente Haaksber gen. G. Neel geb. Barnhoorn, z. - G. van Stra ten geb. van Egmond, d. Overleden; J. F. Vink, echtg. van M. Heuvelink, 41 j - A. J. M. Hooijmans, 3 j. - L. J. van Hellenberg Hubar, 71 j. EXAMENS Üniversiteit te Leiden. Doet. ex. geneeskunde de heeren J. A. Bult, Delft, A. Cornelius, den Haag, doe4, ex. Indonesische taal- en letterkunde c'e heer F. S. Eringa, Heemstede (met lof cand. ex. Indonesische taal- en letterkunde de heer R. Roolvink, Dokkum; artsex. Ie gedeelte mej, J. J. D. v. d. Eist, den Haa-; en de heeren G. J. Goekoop, Oegstgees4. J. v. d. Hoeven, den Haag. C. H. M. Nauta te Oegstgeest, W. J. Schutte, den Haag, J H. Hoffmann, Overschie. Bevorderd tot arts de heeren J. A. vat Figgele, Rotterdam, J. C. A. T. Gentir, den Haag. L. B. den Houter, den Haar, H. Matzlnger, Leiden, G. W. van Lommel, Scheveningen, G. J. Velds, Oegstgeest. -» Huishoudschool Laan van Meerdervoort. Bij de uitreiking der diploma’s aan de leerlingen der Huishoudschool Laan van Meerdervoort alhier, werd het woord ge voerd door de voorzitster van het bestuur der school mevr. H. Pannenborg-Dinger. en door de directrice, mej. E. Mesdag. Aan 63 leerlingen werd het diploma als huishoudkundige uitgereikt, terwijl 28 leerlingen met eindexamen H.B.S. of Gymnasium met goed gevolg het examen voor het behalen van het diploma afleg- den na één jaar schoolopleiding. Zij zul len het diploma echter eerst ontvangen na ruim een half jaar een huishoudelijken werkkring vervuld te hebben. Met 3 leer lingen wordt het examen voortgezet, 16 Leerlingen ontvingen het getuigschrift als hulp in de huishouding; 2 leerlingen wer den afgewezen, 7 leerlingen trokken zich terug voor het examen. Voor het diploma als huishoudkundige slaagden de dames: L. M. F. Antheunis sen, C. J. Andeweg, C. A. T. L. Barre. R. E. P. Bauduin, A. A. E. A. Bense, A. A. Bentheim, A. J. van den Bergh, P. H Tenslotte maakt de hoofdcommissaris van politie, hoofd van den luchtbescher mingsdienst, bekend, dat bij den luchtbe schermingsdienst een ordedienst is inge steld, aan welken o.a. de taak is opgedra gen, op de naleving van de verduisterings- vcTorschriften toe te zien. Het personeel van dezen dienst is voorzien van een wit ten armband, waarop vermeld staat In blauwe druklettersluchtbeschermings dienst, ordedienst Deze band is afgestempeld met het ronde stempel van het hoofdcommissariaat van politie, terwijl onder het woord „orde dienst” het wapennummer van den be trokkene is vermeld. Voorts dragen de leden van dat personeel een zwarten stalen helm, terwijl zij in het bezit zijn van een witte legitimatiekaart geteekend door het hoofd van den luchtbescher mingsdienst VEREENIGING „AANPAKKEN” Onder presidium van dr. C. Hille Ris Lambers, em. predikant te Bilthoven heeft de Vereeniging Aanpakken’’ tot verbete ring van de schraalste predikantstracte- menten in de Ned. Herv. Kerk, dezer dagen in het gebouw van de Synode der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage, haar jaar- lijksche algerneene vergadering gehouden. Namens de beide penningmeesters bracht de heer H. J. de Jong Schouwenburg, het financieel verslag over 1940 uit. alsmede het accountantsrapport Daaruit bleek, dat in 1940 aan de Synode voor het fonds ten behoeve der schraalste predikantstracte- menten 18.000 was uitgekeerd uit de ren ten van het kapitaal der vereeniging. Na eenige discussie over de belegging van het kapitaal der vereeniging, werd de rekening over 1940 goedgekeurd en beslo ten voort te gaan met de pogingen om het aanvankelijk gestelde doel der vereeniging, n.l. om één millioen gulden bijeen te bren gen, te bereiken. voort, D. Bikkers (Wassenaar), M. L. van den Bos, E. A. M. Braatz (Leidschendamj, N. v. d. Brandt, J. C. Broers, M. M. Brook- ma, A. Brouwer (Wassenaar), D. J. Bub- berman (Schiedam), M. C. Buchel (Vlaar- dingen), A. A. Buno Heslinga, L. J. van Cammingha, A. M. Cramer, L. J. Dam (Maasdam), N. Dekker, J. N. van Diemen, J. J. Donker, G. F. van Dooren, F. C. Drielsma, A- van Dijk, N. Ferwerda. J. Fikkert, J. Flohil, (Groot Ammers), I. Folpmers,, C< Fijn van Draat, J. I. de Graaf (Voorburg), G. Gouswaart (Den Briel), F. Groener, C. de Groot, (Naald wijk), M. C. Haentjens, H. C. M. Harm sen (met lof), T. M. Havelaar, J. Hellen doorn, L. H Hellendoorn, M. van Hoek (Wassenaar), R. Hofstede, M. A. Janssen (met lof), (Den Briel), M. Jonker (mei lof), E. Kakebeeke. M. Kempen, W. Kerkhoven (Hoorn), H. J. M. de Klerk, G. F .M. Kloppenburg, E. S. L. Kooman, L. M. Kortenoever (Gouda). W. Lako (Sluis), H. J. Lems, E. Linclaen Arriens (Voorburg), G. J. M. Mensink, D. Meijnderts, S. de Mol van Otterloo, A Moereels (met lof), H. Nanninga, G. C. L Natan, J. G. Nederlof, L. A. Ort (Bilt hoven), L. Pieters (met lof), D. van der Pal (Eindhoven), C. M. de Poole, A. G. Prins. P. Reyling, A. Rietveld, E. C. Ringe ling (Gouda), M. Rochat, V. S. de Ronde, D. E. Rotteveel, D. W. Ruyter, A. E. Sar- deman, J. A. Schalij (Groningen), R. D. M. Schüre (met lof), E. N. Smit, J. N. Schuurman, L. Smith, I. A. E. L. van Son, A. G. Swart (met lof), G. H. van der Sijde (Voorburg), J. E. Tazelaer (St. Maartens dijk). E. J. M. Thijssen, W. H. van oer Veer, T. G. Vegter, E. Verwaal, E. de Vos. A. C. Wiechert, E. C. van der Werff, H. A C. Windt, J. van der Zeep, A. Zonnevylle. E. C. van Zuylen van Nijevelt (Wassenaar) Voor het getuigschrift hulp in de huis houding slaagdenR. C. de Beaufort Wassenaar, A. T. Blok, L. A, de Brauw. LONDEN 18 Juli. (S.P.T.) De „Daily Mail” maakt heden melding van de ge ruchten, dat Duff Cooper als minister van inlichtingen zal aftreden en schrijft uit zeer betrouwbare bron te hebben verno men, dat zijn opvolger de uitgever Rendan Bracken is. Bracken is een van de in tiemste medewerkers van Churchill en geldt als een van de invloedrijkste poli tici achter de schermen. Hij is sinds het begin van den oorlog particulier secre taris van Churchill. Hij is uitgever van het tijdschrift „The Banker”, directeur van de „Financial News” en bedrijfsleider van het weekblad „Economist”. Opsporing verzocht De fungeerend chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt na mens de moeder de opsporing van de minderjarige Dijmphy Vetter, oud 14 jaar, die sedert 16 dezer wordt vermist. Zij heeft een flink postuur (lijkt 17 jaar) donkerbruine oogen. donkerblond haar (kuif) schraal gezicht, frissche gelaats kleur, draagt blauwe blouse, donkere ge breide rok, bruine schoenen en beige kousen. J. Wiardus geb. Pabbruwee, z. Overleden: Th. W. Wolff, echtg. van W. P. E. van Béndegom, 66 j. P. Ste- ketee, echtg. van R. de Jong, 26 j. - M. G. A. Lotzij. wed, van C. E. Bloijs van Treslong. 72 j. A. M. Mayntz. 5 j. - H. P. Ammèrdoffer, echtgen, van G. Knijf, 74 j. - J M. W. A. Sloots, echtgen. van B. A. Wijsman, 49 j. J. A. Steinz, echtgen. van N. C. Kerkhof. 55 j. - R. Agstecribbe, echtgen. van T. Polk, 75 j. Wassenaar. Getrouwd: W. F. Masten broek en A. A. Nederkoorn. - L. J. Meijer en M. G. Faneman. Bevallen: B. S. M. Vredegoor geb. Hen- De Zuiderpark-adspirant serlewedstrij- den van RVC en VCS, welke nu zijn on derbroken, worden 1 September voortge zet. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Edam ds. P. W. van Arkel, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Hengelo (O.) ds. W. C. Smits te Wormer en ds. P. A. Stapert te Ruinen (Dr.). Beroepen te Beetgum (Fr.) ds. P. W. van Arkel, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Hengelo (O.). Geref. Kerken Drietal te Drachten (vac. ds. G. Staal): ds. J. A. van Arkel te Diever, ds. B. Bouma te Noordwiik aan Zee en ds. J. W. de Jager te Zutfen. De heer C. van Ommeren te Baarn, cand. aan de Theol. Hoogeschool te Kam pen, is door de classis Amersfoort ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. Aangenomen naar Lobith cand. J. C. Streefkerk, thans hulpprediker aldaar. Beroepen te Olst, cand. J. Bos, thans die zooals bleek, herhaade malen van beide eerstgenoemde slagers voor wie het frauduleuze slachten min of meer een beroep was geworden vleesch te hebben betrokken. Het vleesch werd in beslag genomen en tegen de daders pro ces verbaal opgemaakt. Het schijnt' nog steeds niet doorgedrongen te zijn, dat de voedselvoorziening door het fraudu leuze slachten ernstig in gevaar wordt gebracht. Bovendien wordt uit het oog verloren, dat het frauduleus vleesch dit is immers ongekeurd en verder, hoe ziet de „slachtplaats” er uit een gevaar kan opleveren voor de gezondheid. De politie zal echter met alle gestrengheid optreden tegen even- tueele andere daders, teneinde het euvel definitief den kop in te drukken. i M. Veerkamp geb. van Schendel, z. Voorburg. Ondertrouwd Rover en A L. A. Knoppers. - T. Slot en H. M. Abbink. - A. Vermeulen en L. Schelling. - C. van der Aart en S. Genis. - J. H. F. van Hagens en H. W. Zondervan. L. C. Brammer en M. A. H. Jabbink. - J. P Burgel en H. de Haan. B. van Huet en M. M. Amb ling. - A. J. van Duijvendijk en W. A. v. d. Sijde. D. P. Holtz en B. Pieffers. - J. H. Gevers en H. J. Plomp. H. A. Fellinger en J. Grimme. Getrouwd: R. Mulder en E. S. Bruens. - A. J. v, d. Voort v. d. Kleij en J. S. B. Beneken (genaamd Komer) - M. Tjep- kema en H. A. Vingerling. H. G v. d. Haar en G. H. Klomp. H. G, Prümmel en M. Bekkers. Bevallen: J. M. Zieck geb. Gerrits, z. - H. Lijster geb. van den Hoek z. - A. C. - Uijt de Willegen geb. Storre, - - - c. PniitfrAlr noh T.olio T van door den houder slechts gebruik zal I worden gemaakt, om als toerist van het natuurschoon te genieten. Onlangs is de waarde van het wandelbewijs wederom vergroot, daar opnieuw eigenaren van landgoederen hun bezittingen hebben toe gankelijk gesteld voor houders van het A.N.W.B.-wandelbewijs. De nieuwe land goederen zijn: Amerongsche Berg te Ame- rongen (U.). Weldam, Wegdam, Wiene en Monte Bello te Goor (O.) en Huize Dik- ninge te De Wijk (Dr.) UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Juli (D.N.B.Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De geweldige gevechtshandelingen aan het Oostelijke front verloopen in alle sectoren te onzen gunste. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten weder om pakhuizen, graansilo’s, oliefabrie- ken en dokinstallaties van de ravitail- leeringshaven Huil gebombardeerd. Er ontstonden groote branden en zware ontploffingen. Andere gevechtsvlieg tuigen brachten voor de Britsche Oost kust een vrachtschip vhn 3000 brt. tot zinken, beschadigden nog 2 groote koopvaarders en vielen met goed ge volg vliegvelden in de Midlands aan. Voor de Ngord-Afrikaansche kust hebben Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers op 15 Juli bij Sidi el Barrani een vrij grooten koopvaarder tot zinken gebracht en een tweede schip zwaar getroffen. Bij luchtgevech ten werden 5 Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Bij pogingen van Britsche jagers en gevechtstoestellen om gisteren de Ka- naalkust aan te vallen, hebben jagers P. op. “Sier"werd achter” een ledikant^ en afweergeschut 10 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Mijnenzoekers hebben in het Kanaal 4 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in West- Duitschland eenige brand- en brisant- bommen neergeworpen, zonder noe- teerd de handelaar in vleesch, A. K., menswaard effect te bereiken. Nacht- «ia •»«Anle rx 1 kiAx«rooco imn jagers en afweergeschut schoten 3 der aanvallende Britsche gevechtsvliegtui gen neer. „Vertroosting aan mijn landge- nooten in benarde tijden", door H. J. H. van Oyen, in opdracht van den schrijver uitgegeven door NV. Electr. Drukkerij „Luctor et Emergo", alhier. De schrijver, die van zijn prilste jeugd af een zwak voor Duitschland en het Duitsche volk heeft gehad, wil een po ging doen tot overbrugging en verzoening van veel verwarrende tegenstrijdigheden. Onze bevoorrechte positie, zoo betoogt hij, zijn wij kwijt. Een atarre, negatieve houding tegenover de gebeurtenissen leidt tot niets en hij wil het verlorene doen zien in den zin van het ongeweten offer. Hij ontkent niet de vele goede .eigen schappen van het Nederlandsche volk, maar constateert niettemin een langdurige aftakeling onzer stoffelijke en geestelijke strijdvaardigheid en een grenzenlooze onderschatting van de staat- en krijgs kundige en maatschappelijk regeneree- rende krachten in Midden-Europa. Hij wekt zijn lezers op. het gebeuren meer als natuurverschijnsel te beschouwen. Een inschakeling in grooter verband acht hij noodzakelijk. Uit onze verwarring ziet hij een nieuwe orde geboren worden, die in het algemeen beter zal zijn, schoon niét voordeelfger voor stoffelijke en geeste- Burgerlijke Stand Delft Ondertr. B. Voogt en M. D. E. van Doorne. - C. J. Bak en A. E. van Zuijlen. - C. J. Duindam en E. J M. Tetteroo. - D. L. Dijkxhoorn en T. de Paraphrase Heilige Schrift, Daniël, H. Veldkamp. Uitg. T. Wever N V„ Franeker. I is in deze serie ook het boek verschenen en zoowel door den eenvoudigen. verbalenden trant als de vele toelichtingen, voor wij deren kring toegankelijk gemaakt. In de inleiding wordt erop gewezen, dat niet Daniël, maar Christus de hoofdpersoon is van het boek, en dat het dus minder juist is, den inhoud ervan te karakteriseeren als de beschrij ving van de lotgevallen van Daniël en zijn vrienden. Wat we hier lezen, aldus de heer Veldkamp, is- een phase van den strijd tusschen Godsrijk en wereldrijk, uitloo- pend op den zegepraal van het eerste ïn het eerste deel wordt dit historisch, in het tweede profetisch belicht Rijswijk. Ondertrouwd: J .G. Huls- - W. C. Kuijper I en W. M C. Duchateau. - B. Herlaar en G. A. van der Veen. - W. van Velze en R. de Vries. Bevallen: C. Buys geb. van der-Toofn, z._ -_T. de Hoog geb. Eykhout, z. - J. A. - van den Berg (Rijswijk), J. C. R. Beyn- P. de .Hervormde Be te Loosduinen houdt Dinsdagavond a.s. een algerneene verga dering in de zaal van de Bethelkerk. De pl a a tael ij ke a f d ee 1 i ng van den Ned Christen Vrouwenbond te Loos- duinnen houdt a.s. Dinsdagavond een sa menkomst in „De Schuilplaats”, waar mej. A. Macquelin uit Delft een lezing met lichtbeelden zal houden over: „Het werk der Nederlandsche ambulance in Finland”. heer b.d. Koizoemi. Bevallen: J. G. v. d. Kleij geb. van Voorts hebben als minister zonder por- i Paassen, z. - S. A. Vellekoop geb. Ver- tefeuille in het kabinet zitting baron Hl- kade, z. - G. Valstar geb. Kuyvenhoven, ranoema, luitenant-generaal Yanagawa; z. L. W. C. lenburg. z. - C. M. Verheij geb. Dijks hoorn, z. W. A. Nederpelt geb. de Ko- F» Iw» et rl SJANGHAI, 18 Juli (D.N.B De mili- Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft Eenigen tijd geleden schreven wij reeds over het gebruik van de hooikist. Nu er bij de laatste rantsoeneering van brand stof de aandacht op het koken in de hooi kist gevestigd wordt, brengen wij de vol* gende punten nogmaals onder uw aan dacht 1. Daar langdurige verwarming schade doet aan vitamine C, moet de hooikist niet gebruikt worden voor levensmidde len waarin vitamine C voorkomt. Dit zijn aardappelen, groenten en vruchten. Daar melk door langdurige verhitting eveneens in waarde achteruitgaat, moet men evenmin melkgerechten in de hool- kisten bereiden Vleesch bederft wanneer het eenigen tijd matig warm gehouden wordt Vleeschge- rechten zijn daarom eveneens ongeschikt voor de bereiding in de hooikist. Ongeschikt voor het gaar maken in Je hooikist zijn dus aardappelen, groenten vruchten, melkgerechten en vleesch ge rechten. Wel geschikt voor het gaar maken in hooikist of couranten zijnpeulvruchten, rijst, gort, gortmout. havermout rifst- gries in water, macaroni en vermicelli 2. De hooikist of hooimand moet goed sluiten. Beide worden bij voorkeur voor zien van een gemakkeliik te verwisselen *«»chbare voering. Na het gebruik moe ten ze gelucht worden. Iedere pan die in de kist of mand *- gebruikenmits de grootte mogelijk in overeenstem de hoeveelheid die men wenscht te koken. Bij het gebruik van C. Óostenbroek geb^ Schlecht, d. M. J. V". JL 7”"_oz. C. P. Ruijgrok geb. Laue, z. - J. kaasschieter geb. Pabbruwee, z, C. A. van der Leest geb. Kooreneef, d.’ - C. J. van Hooijdonk geb. v. d. Krogt, d. K Ch. Sterren burg geb. Stiefel, z. - E. 'Beezemer geb. Thijsse, d. - G. van der Togt geb. Ver baan, z. - M, J’ Meijer geb. Kratz, d. - DIEFSTALLEN Van een tijdelijk onbeheerd ui-J- xx, ,c,«xxx«.. 5Lkflets i? nadeeJe van den eigenaar als het hier geschetste, zal in het alge- dl*n8 colbertjas met stamkaart en 25 - ontvreemd. Een reizigster is tijdens de reis Amsterdamden Haag, haar hand- tasch, o.m. inhoudende kinderkleertjes, distributiebescheiden en eenig geld, ont stolen. Uit een kist, welke voor een pand op de Goudriaankade stond, zijn 50 flesschen met limonadesiroop ontvreemd. Van een inwoner van Vlaardingen is zijn poremonnaie met 12 gerold. Door de politie is aangehouden esh ih 18-jarige kapster, die op het strand een Ordedienst ingesteld. japOn had gestolen. hulpprediker aldaar. Tweetal te Leeuwarden (5e ds. G. Hagens te Asperen en te Epe. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rijnsburg ds. J. Hovius te N. Pekela; te Zwolle ds. J. M. Visser te Midwolda. Beroepen te Amsterdam-Noord (Nieu- wendam) de heer H. W. Eerland, cand te Apeldoorn. Beroepen te Culemborg ds. E. Marchie van Voorthuyzen te Urk. Herst. Evang. Luth. Gem. Beroepen te Amsterdam ds. W. J. Meiners te den Helder. Beroe.ien te Amsterdam (3e pred plaats) ds. W. J F. Meiners, den Helder. Doopsgezinde Broeder- schap. Beroepen te Ytens-Baard en te Win terswijk ds. G. M. Kosters te West-Ter- schelling. kleine pannen zal de kist echter bijgevuld moeten worden met couranten of een kus sentje. 4. De gerechten opzetten met minder vocht dan voor het gewone koken noodig is. De spijzen voorkoken gedurende 1/6 van den normalen kooktijd en ze daarna zoo vlug mogelijk in de hooikist zetten. Onder het gaar worden de kist niet ope- gaar worden bedraagt kooktijd. Het is aan te raden, gerechten met een langen kooktijd na 2 i 3 uur nog eens door te koken en dan weer in de hooikist te plaatsen, daar door het sterk dalen van de temperatuur de spijzen niet meer gaar worden. Het voorkomt tevens kans op bederf, hetgeen bij langdurig staan in de hooikist niet uit gesloten ia. Hooikisten en -manden zijn te vervan gen door couranten. 8 10 groote cou ranten worden schuin over elkaar gelegd. Hierop komt in het midden een platte prop van een courant te liggen. Is het ge recht voorgekookt, dan de pan op de prop plaatsen en de couranten er een voor een omheen vouwen. Een courant van boven naar onderen aanbrengen om het pakket bijeen te hou den. Het verdient aanbeveling, het ge heel in een teil of ieta dergelijks te plaat sen, waardoor de couranten beter bijeen blijven. Gortpap in de hooikist; 100 gr. gort I liter melk. 4 d.L water, wat zout De gort minstens 12 uur in het water weeken en vervolgens snel met wat zout aan den kook brengen Als de pap 20 mi nuten gekookt heeft, de pan snel in de hooikist overbrengen en daarin 6 uur la ten staan. Na 2 3 uur de gort noa e<»n« enkele minuten koken en weer in de hooikist plaatsen. Wanneer de nan saar is, kokende melk er over gieten en er mee vermengen. De aftredende bestuursleden de heeren ds. K. H. E Gravemever, S. v. Oeveren, resp in de vacature van de heeren ds. D. den Breems en W. v. Oeveren, H. J. de Jong, Schouwenburg te Amsterdam, en jhr. dr L. H. Quarles van Ufford te Breukelen, werden herkozen. 22 Juliandiiyie bloemkool (afzon- 24 Julitoma- Hedenmiddag is op de Algerneene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan het stof felijk overschot van mr. J. Schokking, oud-minister van Justitie en oud-lid van den Raad van State ter aarde besteld. De belangstelling was zeer groot. Wij merkten o.m. op de heeren H. de Ranitz, gep, hoofdinspecteur Ned. Spoorwegen, P. J. Brunt, oud-lid Prov. Zuid-Holland, prof. mr. P. J. Aalberse en mr. D. A. P. M. Kooien, beiden Staatsraad, F. F. J. Muller Massis, luit.- generaal b.d., jhr. mr. dr. secretaris Raad van State, oud-hoofd van een Chr. school, ds. A. v. Geest, ds. D. Kuilman, ds. J. de Wit, namens de Ned. Herv. Gemeente te Lei den. G. de Jong, directeur Onderwijs fonds voor de Scheepvaart en secretaris Herv. Schippersraad, dr. G. C. v. Niftrik, mr J. S. Kortweg, administrateur dept, van Justitie, mr. J. v. d. Hoeven, C. E. Klink, ambtenaar Kinderwetten, J. Wil brink, wethouder van Leiden, P. A. van Aggelen namens het hoofdbestuur van de Confessioneele Vereeniging. ds. W. M. A. Kalkman, C. W. F. baron van Boetzelaer van Asperen van Dubbeldam, W. H. Vlie gen, oud-Kamerlid, mr. dr. v. d. Helm, burgemeester van Pijnacker, G. P. Focke- ma Andreae, voorzitter Rijkscommissie voor het woordenboek van de Nederl. taal, G. W. Pera namens het college van ouderlingen van de Ned. Herv. Kerk. J. Terhaar, oud-lid Eerste Kamer. J. R. Snoeck Henkemans, oud-lid 2e Kamer, J M. Krijger, lid Tweede Kamer, prof dr T. L. Haitjema. mr. M. C. Sigmund, direc teur Hoofdstad Hypotheekbank, ds Hoek stra, dr. G. v. Houtem, A. Bolderdijk, oud- hoofdcommies dept, van Justitie, mr. J. G. v. Blom, oud-secretaris-generaal van Justitie, H J. Bulten, oud-burgemeester van Blokzijl, mr. J. R. H. van Schaick, oud- minister, mr. Fokker, oud-secretaris col lege van regenten over de Rijkswerkin? richting voor vrouwen, te Leiden, ds. I. Voorsteegh, dr. W. J de Wilde, vice-voor- zitter Confessioneels vereeniging. A. Fol- mer lid Gemeenteraad, mr. G. E. van Wal- sum, ds. Langman, ds. P. J. de Bie, dr. Ph. J. Idenburg. directeur Centraal Bureau voor de Statistiek, mr. P. C. Boele van Hensbroek, referendaris Raad van State, en mr. J. R. Stelling, ref. Raad van State, C. W. F Mackay, ir. P. J G. v. Diggelen, P. Ph. Deumer, mr. P. Heering, mr. de Gaay Fortman, hoofdcommies Sociale za ken, en mr. J. J. Boasson. Er wordt in den laatsten tijd onvoldoende de hand aan gehouden De hoofdcommissaris van politie, hoofd van den luchtbeschermingsdienst te ’s-Gravenhage, maakt bekend, dat in den laatsten tijd aan de verduisteringsvoor- schriften onvoldoende de hand wordt ge houden. Zoo is het gisteravond voorge komen, dat uit de derde étage van een flatwoning en helder licht uitstraalde, dat zeker op 10 k.m. afstand zichtbaar moet zijn geweest. Het bleek, dat de bewoners hun huis hadden verlaten, zonder het licht te hebben uitgedraaid. De toegang tot de woning werd geforceerd. Nu iedereen op de hoogte kan worden ge acht van de verplichting om zijn woning tusschen zonsondergang en zonsopgang verduisterd te houden, zal tegen over treders van de desbetreffende bepalingen streng worden opgetreden. In gevallen. MANNENZANGVEREENIGING „CRESCENDO” De mannenzangvereeniging „Crescendo", dirigent de heer Albert Jager, zal op Zondag 27 Juli a.s. een uitstapje maken naar Rotterdam met daaraan verbonden een bezoek aan de nieuwe Rotterdamsche Diergaarde. In de Diergaarde zal het koor enkele nummers zingen. De heer Harinck, voorzitter van „Crescendo” heeft om persoonlijke redenen bedankt als lid en voorzitter van „Crescendo”. De tweede voorzitter, de heer J. C. Donker, is tijdelijk benoemd tot waarnemend eersten voorzitter. ROME, liaansche volgt: In de nabijheid van Malta hebben onze luchtformaties felle gevechten ge leverd met sterkere vijandelijke jagers. Vijf Engelsche vliegtuigen werden neer geschoten, een van onze toestellen is niet naar zijn basis teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn in Tobroek we derom batterijen en versterkte stellin gen gebombardeerd, waardoor branden en explosies werden veroorzaakt. Ten Zuid-Westen van Sidi el Barani hebben onze jachteenheden in scheervlucht vijandelijke vrachtauto’s en troepen aangevallen. Tijdens een nieuwen aanval op de beide ten Noorden van I ontdekte, in het weermachtbericht van j gisteren genoemde schepen, hebben Duische jagers die door een vijandelijke echtg”van'H.’ v.’Staalduinen".”?.’v.' GeesL 36 j„ echtg. van W. Haaring. Leidschendam. Ondertrouwd: M. P. Koolhaas en T. Lakkerwa. Bevallen: M. A. v. d. Helm geb. Hll- gersom, d. - G. M. Vogelaar geb. Hoger- vorst, z. - T. M. Teunissen geb. de Hoogh, d. - C. C. v. d. Brink geb. Sterrenburg, z. Overleden; J. den Hertog, man van J. Schouten, 61 j. Loosduinen. Ondertrouwd: G. van Bergehenegouwen en E. Voorham. - J. M van Dijk en T. Francois. Bevallen: A. van Woerden geb, van der Kooy, z. - J. M. van Gaaien geb. Wit- i kamp, d. - R. Vos geb. Reek, d. j Overleden: J, de Kiewit, wed. van P. J. vijandelijke vliegtuigen bommen gewor-steunebrink, 76 j. - A. L. Knetemann, echtg. van P. van Kouwenhoven, 73 j. P. van Tol, wedn. van A. Leeuwenburg, 82 j. Monster. OndertrouwdG. J. W. v, Mosel en J. C. v. d. Hoeven, H. Schip pers en H. J. v. d. Zwaan. A. J. R. Loeff en Th. L. Reusken, GetrouwdG. Valstar en M. G. v. d. Berg. - G, W, Hendriks en A. M. Hoo- genraad. - G. Tetteroo en J. Th. v. Dijk. Bevallen W. Delfgaauw geb. Rooden- rijs, d. C. E. Prins geb. Gams, z. - M. A. Zuijderwijk geb. Roodenrijs, z. Overleden: P. Steketee, 26 j.,.vr. R: de Jong. - D. W. Voois, 63 j., vr. van geuexaai A. Molenkamp. N. A. v. Dijk, 4 j. M. minister C. v. Velden, 69 j., wed. van C. Storm. - D. Terreehorst, 59 j„ vr. van P. van Spronsen. A. Schouten, 67 j„ wed. van G. J. Schouten. Naaldwijk. OndertrouwdP. Baren- drecht en W. v. d. Oever. H. F. J. Zuid. generaal-gêneés- i geest en T J. Vijverberg i Bevallen: J. G. v, d. Kleij Lange. - G. Houtzager en W W. J. de Vos. - G. A. Koelewijn en I. A. E. Wil lemsen. - G. C. van der Kruk en J. P. Zwart - C. Bouwmeester en E. C. M. Koeleman BevallenTh. J. Kok geb. van Schie, d. - J. C. v. d. Gaag geb. verhagen, z- 2 A. C. M. Windmefjer geb. v. d. Smit d. - Th. J. Bolsterlee geb. v. d. Horst, z. - A. M. van Keulen geb. Fijten, d. - P. S. v. d. Berg geb. Weerheim, z. - M. Foot geb. Alleda, z. - H. de Hoog geb. van Dijk, z. P. M. H. van Noort geb. van Oosten, z. - G. F. Teunisse geb. Schoute, z. - H. P van Vuuren geb. Cinjee. z. - J. A. M. de Vos geb. Hulscher, z. M. B. Oosterman geb. v. d. Krogt, z. - P. C. Jager geb. Bevaart, d. - M. Iwema geb. van Dop, z. - H. J. A. v. d. Lee geb. Dukker, z. - A. van Rossum geb. Side- rius, d. - E. C. J. Kröse geb. Boomkeus, d. - J. van Dorp geb. van Tol, z. - H. B. A. van Gaaien geb. van Suffelen, z. Overleden: A. M. P. E. Waterreus, ong. vr., 64 j. - H. van Distel, 7 j. - K. Kamps, wed. van A. J. Roozenburg, 86 j. - J. G. B. Verjaal, 7 m. 's-Gravenzande. GetrouwdG. J. H. Wennekes en C. A. v. d. Akker. - C. M. Meijer en C. C. E. v. Holstein. BevallenT. v. d. Kaaij geb. v. Rhijn, Marsa-Luech d. K. Overkleeft geb. v. d. Sar, z. - J. Rnnn Rnprqina d - G- TCnpnp eeb driks, d. - H.JWensvqen geb.JVeber.^d. - J. A. Brinkers. Wassenaar, A. J. Bonn. A. van Dodewaard, T. B. J. Doorman, N. L. Douma, B. Goudsmit, G. M. Janssen, G. Kok, E. G. W. van Lith, A, N. Pino, A. C. Pijnacker, Wassenaar, L. Sauerbier. A. v. d. Wall, Breda. Het schooldiploma kinderverzorgster werd uitgereikt aan P. J. Boltjes, Win, schoten, S. G. Th. Botter, J. F. Eckhardt. Spijk (Gr.), W. Kapteyn, Baarn, C. B. A. Kerling, H. Levie, S. J. D, Ludérus. A. C. M. Munters, H. R. van Oosten 's-Gravenzande, G. A. Spits, A. Voer man, B. G. van Voorthuysen, R. Wind. nen. De tijd van 3 x den gewonen 2 i 3 uur nog eens door te koken en ning, d. Rijswijk. Ondertrot bergen en A. van Graft. taire en civiele autoriteiten van Saigon hebben, naar uit die stad gemeld wordt, i medegedeeld, dat zij geenerlei kennis dra- gen van een plan, dat aan Japan het ge bruik zou toestaan van marine- en lucht steunpunten in het Zuiden van Fransch I Indo China. De desbetreffende door de Engelsch-Amerikaansche propaganda de laatste dagen verspreide bc :"hten worden door de autoriteiten van Saigon tenden tieus genoemd. geb. M. E. J. Hagendijk geb. Suijker, z. - IK# «44 or maK J C1—j Th. J. Bolsterlee' geb. v. d. Horst, z. - DOOS 25 CT. ruse 35 CL

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10