HAAGSCIIE COURANT STADSNIEUWS Vrijdag 18 Juli 1941. DE NIEUWSTE MODE, De Avondschool van Doctor Pluizer l ONDERWIJS EN KERK AFSCHEID F. SMIT W. Gratis bijvoegsel van de „Haagsche Courant" KAPPER DEED ZICH IN RESTAURANT TEGOED ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK België WAAR DE GRAVEN VAN HOLLAND JAAGDEN. Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 15 van het Tijd- schrift „DE NIEUWSTE MODE”. Figuur 1 in dit nummer is een blouse, welke van verschillend materiaal ge maakt kan worden. De rug heeft van achteren een puntstuk, waarin een wei nig ruimte is verwerkt, garneering met Valenciennes kantjes. Alleen maat 42 en 46. Onze huisdieren Dr. G. C. HIRSCH BENOEMD TOT HOOGLEERAAR TE UTRECHT VIERDE BLAD MUZIEKUITVOERINGEN de zijde van ontstaan door het Zoom H. ds. dat PROVINCIAAL ZENDINGSFEEST van Deze met W. 102 Sleutel op de les van J.I. Dinsdag. Dr. PLUIZER. No. 17930 Vrijstellingen, welke bij deelneming aan bepaalde examens worden verleend. MARSCH VAN HET WACHTBATALJON VAN HET LUCHTWAPEN TOEPASSING ELECTRICITEITS- VOORWAARDEN VEREENIGING TER VEREDELING VAN HET AMBACHT die behoren tot de zeer talrijke groep der Knaagdieren. terwijl aflos- de de gekozen Gzn., te BOND VAN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Te Utrecht is deze week de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Neder land. Tot voorzitter, vice-voorzitter en secretaris werden resp. gekozen ds. J Nater sr. te Rotterdam, ds, P. B. Müller te Nijverdal en ds M v. d. Vis te Goes. Het jaarverslag van den secretaris van het comité van den bond, ds. P. v. Vliet te Amsterdam, werd goedgekeurd. Het 1, Julius Caesar i Belgae, de vo! 8. Een tijdje geleden doken hier en daar „zingende” muizen op. waar van nogal ophef werd gemaakt. Maar al deden die muisjes de men sen een genoegen, voor hen zelf was het ..gezang” niet bepaald een vreugde Waarom niet? Tot Zaterdagavond? Vereeniging van leeraren In de handela- wetenschappen Aan de examens in boekhouden en handelscorrespondentie, afgenomen van wege de Vereeniglng van leeraren in de handelswetenschappen, hebben deelge nomen 8372 ’ndidaten, waarvan slaag den 3617 n l. 1515 voor boekhouden en 2122 voor handelscorrespondentie. werk besprak. Vervolgens sloot de voorzitter enkele woorden de bijeenkomst. 4. Zijn er ook vogels, die geen eieren leggen? 5. Wat zijn de zangers onder de ka naries, de mannetjes of de wijfjes? En wat bedoelt een kanariehouder als hij het heeft over een „pop”? Op Raaphorst Woensdag is op Raaphorst te Wassenaar het provinciale zendingsfeest voor Zuid- Holland gehouden, uitgaande van het Chr. Nationale Zendingsfeest. Ongeveer 1500- personen waren aanwezig. Nadat de voorzitter van de regelings- cqmmissie, de heer J. H. Meerwaldt, oud- zendingsonderwljzer in Ned-Indië, de bij eenkomst geopend had, sprak ds. Broek- stra, uit Oegstgeest, die, ha in gebed voor gegaan te zijn, de aanwezigen opwekte het zendingswerk te blijven steunen. Hierna was het woord aan den heer E. Dijkhuis, zendoling met verlof van Bada. in Midden-Celebes, die vertelde over zijn werk bij de inboorlingen en met treffende voorbeelden aantoonde, welk een zegen het zendingswerk in die streken reeds heeft gebracht. Als laatste spreker voor de pauze hield ds. Th. Delleman, Ger. pred- te Kralingen, een rede. Na de pauze was het woord aan ds J. M. Visser, Ned. Herv, predikant te Rot terdam, met het onderwérp„Bidt dan den Heer der oogstes...” Hij drukte zijn toehoorders op het hart niet te vergeten, dat het slot van den tekst een bede om „arbeiders” is, arbeiders in Godes dienst. Ook in moeilijken tijd mag men zich aan dezen dienst niet onttrekken, er is een dringende behoefte aan, A. J. de Neef, oud-zendeling te Nieuw- Guinea, sprak over het onverbreek’oare contact van Nederland met haar ovefzee- sche gebieden. Tot slot hield dr. G. C. van Niftrik, Ned Herv. predikant te Rijnsburg, een rede over „Oecumenisch zendingswerk”, waar in hij de geschiedenis van het zendings- Verlaging van minimumtarief Art. 45 der Eleetriciteltsvoorwaarden bepaalt, dat behalve in woningen van een huurwaarde van /400 of minder per jaar door de stroomverbruikers voor ten min ste 15.moet worden afgenomen. Is minder verbruikt, dan moet het verschil worden bij betaald. Deze bijpassing heeft ten doel te ver zekeren, dat elke aansluiting haar deel bijdraagt in de vaste kosten van het be drijf. Waar intusschen thans van over heidswege maatregelen tot beperking van het gebruik zijn genomen, kan dit op zich zelf juiste beginsel op het oogenbhk niet meer worden doorgevoerd. B en W hebben derhalve den directeur gemachtigd, gerekend te zijn ingegaan op 1 Juli 1941, de toepassing van art. 45 tot nader order te schorsen. Zij geven den Raad in overweging aan dit noodzakelijk besluit zijn goedkeuring te hechten. En nu het nieuwe werk. Dit is een onderwerp, waarover heel veel te zeggen valt. Iedereen mag zich verheugen of beklagen over het bezit van huisdieren. De een heeft een hond, de ander een kat of poes, een derde muizen, motten en vliegen hebben we allemaal om van erger maar te zwijgen. Onze huisdieren dua. Een serietje vragen voor hen, die op Het bestuur van de Vereeniging Ver edeling van het Ambacht brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het besloten heeft, aan candidaten voor het meester- examen, die in het bezit zijn van het Mid denstandsdiploma handelskennis, vrijstel ling te geven van het doen van examen in de vakken rekenen, meetkunde boekhou den en Nederlandsche taal. Bij besluit van den secretarls-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, «Nijverheid en Scheepvaart van 2 Augustus 1940, werd bepaald, dat bezitters ve i het diploma gezel-automon- teeren van de V.V.A., bij het afleggen van het examen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid voor het automobiel- en garagebedrijf, zullen zijn vrijgesteld van de eischen genoemd in artikel 6, onder e van het vestigingsbeslult Automobiel- en Garagebedrijf 1939. Deze bepaling luidt .„het vakkundig kunnen verrichten van kleine onderhouds- en herstellingswerk- zaamheden aan den motor, het chassis en de electrlsche installatie van de automo biel". Voorts werd in hetzelfde besluit bepaald, dat aan deze candidaten /2.50 reductie op het examengeld kon worden verleend. Door het hoofd van de afdeeling Mid denstand van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart werd bij schrijven van 26 April 1941 goedkeuring gehecht aan het verleenen van bepaalde vrijstellingen aan bezitters van het diplo ma gezel-huisschilder van de V.V.A bij het afleggen van het examen ter verkrij ging van het diploma vakbekwaamheid voor het schildersbedrijf. De vrijstellingen gelden voorle werk stuk het schilderen van een deur2e werkstuk het schilderen van een reclame bord (uitgezonderd dus het ontwerpen daarvan en het schilderen van schrijf letters): 4e werkstuk: het schilderen van een staal eikenhout, teakhout en wltmar- mer-imitatie (uitsluitend indien deze vak ken gewaardeerd zijn met het cijfer 7 en hooger); 8e werkstuksnijden en zetten van glasen voorts de theoretische eischen, vakkennis en materialenkennis. Tenslotte heeft de secretarls-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart bij beschikking van 1 Mei 1941, als diploma uit het bezit waar van het voldoen aan de in bovengenoemd besluit bedoelde minimum-eischen van vakbekwaamheid voor het schildersbedrijf kan blijken, aangewezen den graad van „Meester in het Huisschilderen” ook voor zoover deze is toegekend door de Ver eeniging ter Veredeling van het Ambacht te Amsterdam, in de jaren 1940, 1941 en 1942. ONGEVALLEN Gistermiddag is de 64-jarige voetgan ger J. D. W. van het Eliasplein in de Fahrenheitstraat gevallen. De man kreeg een hersenschudding en werd door den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal gebracht. Op de Wittebrug is gisteravond de 20- jarige mej. B S. ven het Copernicus- plein met haar rijwiel geslipt en geval len. Zij bekwam een lichte hersenschud ding en een wond aan het rechterbeen. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde. een of andere wijze, hetzij gelukkig, hetzij helaas, met huisdieren te maken hebben. Ik begin. 1. Wat denkt u van het paard oftewel peer'd? Behoort hij of zij ook tot de „huis" dieren? 2. Het is een bekend feit, dat honden en katten elkaar meestal slecht verdragen, althans in den beginne. „Dat komt", vertelde laatst iemand mij, „omdat de hond familie is van de leeuw en de kat van de tijger”. Is dat juist? 3. Een kip is een vogel en kan eieren leggen. Maar.kan zij vliegen? Bij besluit van den secretarls-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, Is be noemd tot hoogleeraar in de algemeene dierkunde, en de dierkundige histologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. G. C. Hirsch, thans lector aan die unl- versiteit. Dit besluit consolideert een reeds jaren lang bestaanden toestand, daar prof. Hirsch als lector reeds een dusdanig om vangrijke onderwijstaak had, dat deze met die van een gewoon hoogleeraar op één lijn te stellen viel. De nieuwbenoemde hoogleeraar toch heeft, toen prof. dr. J. E. W. Ihle in 1925 zijn hoogieeraarsambt aan de Veeartsenijhoogeschool verwisselde met dat aan de Amsterdamsche üniversi- teit, de zoölogische opleiding oer medische en veterinaire studenten op zich genomen. Daarnaast had hij tot 1938 de leiding van het Zoölogisch onderwijs der studenten in de biologie vóór het candidaatsexamen. Voordien was hij sinds 1020, toen prof, dr. H. F. Nierstrasz, hem verzocht om sa men met hem, het onderwijs in de zoölo gie te reorganiseeren, eerst privaat-docent en hoofdassistent, daarna van 1925 af lec tor en hoofd van een eigen laboratorium voor experimenteele histologie, dat onder één dak huisde met de afdeeling algemeene zoölogie en de afdeeling voor vergelijken de physiologic van het zoölogisch insti tuut. Deze samenwerking van de drie afdee- lingen heeft zeer gunstig gewerkt, niet al leen voor het onderzoek, maar vooral ook voor het onderwijs aan biologen, medici en veterinairen. De wijze, waarop de heer Hirsch zijn onderwijs in synthetischen zin opbouwde, daarbij steeds het geheel der organisatie en het dynamische van de zich daarin afspelende levensgebeurtenissen, zijn leerlingen in bezielende betoogtrant voor oogen stellende heeft bij allen, die dtl onderwijs gevolgd hebben, een diepen en blijvenden indruk nagelaten. Naast deze op zich zelf reeds groote taak van het onderwijs, vond prof. Hirsch nog gelegenheid, tot een omvangrijken weten- schappelijken arbeid. Baanbrekend is vooral zijn onderzoek over de dynamiek in het ar- beidsrhythme der klieren waarbij hij nieuwe methoden in de wetenschap Ingang deed vinden. Hij wist een aantal jonge Neder landsche medewerkers in zijn arbeidsge meenschap te betrekken en hen in kame- raadschappelijken omgang tot belangrijk eigen werk aan te sporen. Hij promoveerde op 13 Juli‘1914 op een proefschrift over de voedingsphysiologie der slakken, dat hij voor een belangrijk deel in Napels aan het zoölogisch station bewerkte. Gedurende den wereldoorlog was hij vier jaar lang seroloog en bacte rioloog bij het Duitsche frontleger. Prof. Hirsch ontving de Péznany-me- daille der universlteit Boedapest voor we tenschappelijk onderzoek en het lidmaat schap der Kais Karolingische-LeopoldirU- sche Akademie der Natuurforscher Halle- Wittenberg. 6. We zitten weer in de periode van de motten en de huismoeders uit alle windstreken bestrijden de motvlindertjes en slaan ze energiek dood. „Daar heb je d’r weer een!” klinkt het dan en pats! daar begint de jacht. Een vraag: Is het doodslaan van rondvliegende motvlindertjes af doende ter bestrijding van de mot- tenplaag? 7. Noem eens enkele huisdieren op, CREMATIE J. A. FOL Onder veel belangstelling heeft Dinsdag middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer J. A Fol oud-directeur eener ijsfabriek te Solo op Java, op 82-jarigen leeftijd alhier overle den. Aanwezig waren de gep. kolonel tit. der artillerie van het Ned Ind. leger L. A F. Koolboom, D. A. Stephan oud-ingenieur der P.T.T in Ned. Indiè, J. R. Slier, oud-in- specteur le kl. der P.T.T. in Ned. Indië, de gep. majoor der cavalerie van het Ned. Ind. leger H. C. Hekker, J Veen, P. S. Die- pering. L. van Erpecum, allen alhier e a. Er werd niet gësproken. De organist speelde den treurmarsch uit de Eroica van Beethoven ,Wenn ich elnmal soil scheiden” van J. S. IJach en bij het dalen van de kist het Largo van Handel. Een zoon dankte voor de belangstelling. Woensdag is in het gebouw der synode te 's-Gravenhage de 126e jaarlijksche zit ting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk aangevangen, die geopend werd door ds P. Bokma, uit Schiedam, als oudste predikant in dienstjaren. Ds. Bokma sprak een openingswoord naar aanleiding van Ps. 123, waarbij hij den wensch uitte, dat de vergadering haar ar beid verrichten zal met het oog op het hoofd der kerk: den Vader van den Heere Jezus Christus, gericht. De secretaris, ds. K. H. E, Gravemeijer, deed vervolgens mededeeling van de sa menstelling der synode. Vervolgens wer den gekozen tot president, vice-president en secundus-vice-president, resp. de hee- ren dp. J. W. J. Addink, te Heeze. ds. P. de Bruyn, te Driebergen en ds. J. Boon stra, te Gieten. Met een enkel woord nam ds. Adding het presidium over, dankend voor het in hem gestelde vertrouwen. Wijzend op de kerk, die door Gods geest geleid wordt, richtte spr. een woord van welkom met name tot de prae-adviseerende hoogleera- ren en een woord van dank tot den secre taris voor het door hem verrichte werk. De agenda werd vervolgens aangevuld en het reglement van orde vastgesteld. Voor stellen van niet-leden zullen na de eerste zitting niet meer in behandeling komen. De vice-president zal de registers van in gekomen en uitgegane stukken controlee- ren. De ter tafel gebrachte rapporten van den secretaris van den Jeugdraad en van den Vereenigingsraad zullen voor de le den ter inzage worden gelegd. De president verdaagde in verband met de benoeming van de commissies voor de stukken vervolgens de zitting tot heden morgen. PROFESSOR MR OR. L. J. J. CARON Curatoren van de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam, hebben, naar de „N.R.Crt” meldt, mr. dr. L. J. J. Caron te Bussum, oud-gouverneur van Celebes, tot hoogleeraar in het Indisch recht, onder voorbehoud van goedkeuring door het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming benoemd. OPVOERINGEN „ROOIE SIEN" IN GEBOUW VOOR K. EN W. Wegens het groote succes zal „Willem Goossens’ Nederl. Volkstooneel” a.s. Zon dag 20 Juli 2 laatste opvoeringen geven in het Gebouw /oor K. en W. van „Rooie ■Sien" In de rclverdeeling treden weder om op Willem Goossens in zijn glansrol van .Ko de Zeeman". Roosje Kohier als zijn opofferende moeder. Alex Hoek als de beroemde Jan Meier van de variété en Greta Goossens in haar creatie als „Rooie Sien". Verder wederom het ge- heele cezelschao en groot orkest. Na 28 jaar van het bestuur van het Rust hui» van de Geref. Kerk van ’s-Graven- hage-West, deel te hebben uitgemaakt, waarvan bijkans 24 jaar als voorzitter, is de heer F. Smit als zoodanig afgetreden en bij die gelegenheid hebben bestuur en be woners den heengaanden voorzitter een af scheidsbijeenkomst bereid, waarop velen uiting hebben gegeven aan hun waardee- rlng en dankbaarheid. De bijeenkomst werd bijgewoond door deputaties van de diaconieën van de Geref. kerken van ’s-Gravenhage Oost en West, de vroegere huisvader en moeder, het echtpaar J. F. v. d. Brugge, en de wijkpredikant ds Joh. Meijnen. De bijeenkomst stond onder leiding van den nieuwen voorzitter den heer J. J. Kraan, die na opening op gebruikelijke wijze een toespraak hield, waarin hij de verdiensten van den afgetreden voorzitter memoreerde en hem als Ustbaar bewijs van erkentelijkheid een boekwerk aanbood. De heeren G H Hoogenkamp, «n L. v. Heijningen, voerden vervolgens het woord resp. namens de diaconieën van den Haag- West en Oost, terwijl ook afscheidswoor den werden gesproken door de heeren ds. Joh. Meynen, als wijkpredikant, J. F v. d. Brugge, als vroegere huisvader, J v. Die diaken van de kerk van West, en J. de Geus, de tegenwoordige huisvader, die eveneens als herinnering een boekwerk aanbood. Na een woord van dank van den heer Smit voor de tot hem gerichte woor den en aangeboden geschenken sloot ds. Meynen, de bijeenkomst, die werd opge luisterd door zang van het Dubbel-man- nen-kwartet „Kunst naar kracht”, met dankzegging. ledental der verschillende gemeenten steeg over 19401941 met ongeveer 300 en bedraagt thans 5259. De gemeenten kon den ook in dezen tijd hun arbeid geregeld voortzetten. Het jaarverslag van den penningmees ter, ds. J. J. v. Petegem tk Hilversum, werd eveneens goedgekeurd. Meer steun uit de kas voor hulpbehoevende gemeen ten kon ook in de financieel zwakke ge meenten het werk worden voortgezet De aftredende bestuursleden, de heeren ds. J. Enter te Rotterdam, J. Kuiper te Winschoten, ds. J. J. Petegem te Hilver sum en ds D W Veldkamp te Leeuwar den werden herkozen. Aangenomen werd een voorstel Apel doorn—Keerde om de Vereeniging tot stichting van een Vrije Evang. Gemeente te Zwolle als lid van den bond toe te laten In de vacature overlijden van den heer L. Duvekot te Goes werd tot bestuurslid diens zoon, de heer C. Duvekot Goes. Tegelijkertijd met deze algemeene ver gadering werd een vergadering van de Samosir-zending, die van de Vrije Evang. gemeenten uitgaat, gehouden. spreekt al van de ilksstam, die hij aantrof in de streken, die later naar deze Belgae de naam Bel gië kreeg. 2. Als we spreken over de „Sin jorenstad", dan bedoelen we Antwerpen. Antwerpen, de Sinjorenstad. Hoe men aan die naam komt? Vroeger was Antwerpen de voornaamste handelsstad uit alle Nederlanden, zowel Noor delijke als Zuidelijke. In Ant werpen zetelde de handel en daar woonden de machtige kooplieden, de grote heren, de seigneurs, oftewel de sinjoren. Vandaar de naam „Sinjoren stad”. 8. Nee, bij ons fn Schevenlngen is het strand mooier, breder dan in de Belgische badplaatsen, zoals b.v. In Ostende. 4. Het grensstaion waar men, ko. mende uit Nederland en reizen de naar België, wordt gevisi teerd op de route Den Haag— Brussel, heet Esschen. 9. Een belga is 5 francs. Het stafmuziekcorps van den Befehls- haber der Ordnungspolizei zal, onder lei ding van den Stabsmusikleiter Hahn, de volgende uitvoeringen geven Hedenavond van 19.3023 uur, Gebouw voor K. en W., den Haag, uitvoering „Bunter Abend” ten bate van het K.H.W van het Duitsche Roode Kruis. Zondag 20 Juli 1617.30 uur, voor het Grand-Hotel, Scheveningen, openlucht concert. 2021 uur, kazerne Waalsdorp, den Haag, openluchtconcert. Woensdag 23 Juli 20—21.30 uur, Hof weg, den Haag, openluchtconcert. Zondag 27 Juli1617.30 uur, voor het Grand-Hotel. Scheveningen, openlucht- coneert. 20—21 uur, kazerne Waalsdorp, den Haag, openluchtconcert. Woensdag 30 Juli, 2021.30 uur. Hof weg, den Haag, openluchtconcert. Zondag 3 Augustus: 1617.30" uur, voor het Grand-Hotel, Scheveningen, open luchtconcert Stempeltocht voert naar 't Haagsche Bosch Men schrijft ons van V.V.V.: Hebt u het verhaal al gehoord van den heer Pietersen, die vacantie had en niet precies wist wat hij er mee beginnen moest Het pension te Velp waar hij ieder jaar twee onuitsprekelijke rustige weken placht door te brengen, was name lijk vol en ergens anders wilde hij niet heen, want zoo is hij nu eenmaalklein, fatsoenlijk en koppig. Hij was zoo boos op het pension, dat hij het plan had op gevat zich uit wraak veertien dagen te gaan loopen vervelen, maar toen bij daarmee tezig was, geraakte hij in de Parkstraat en zag bij V.V.V. een bord met „Stempeltocht den Haag” erop. „Ach ja", dacht hij, „daar heb ik over gelezen in de >rant". Hij stapte naar binnen om inlichtingen, hij kwam buiten als deelnemer, want dat kan men aan de V.V.V. 'overlaten I Wat hij den eersten dag van zijn deelnemerschap deed heb ik even voor u opgeschreven. Misschien voelt u er óók wat voor Hij bezocht om te beginnen het Vredespaleis, want dat had hij tot zijn schande nog nooit gedaan. Hij keek zijn oogen uit aan alle daar bijeengebrachte schatten, vernam voor het eerst, dat het uurwerk van den toren door Zwitserland werd geschonken en trad met een gevoel van ontzag de Japansche zaal binnen. Daar werd hij bepaald week, want op de uit de hand geweven behangsels was het lente. Als u hem na wilt toen, kunt u op werkdagen en lederen eersten en derden Zondag In Juli en Augustus van 2 tot 4 uur terecht Na het bezoek aan het gebouw kunt u nog wat gaan wan delen langs de gedistingeerde gazons van den schoon aangelegden tuin, dat is de moeite waard op een mooien zomerdag. Daarna moet u, net als de heer Pieter sen, eens naar het Haagsche Bosch gaan, maar nu niet zoo’n beetje doelloos slen terend alg gewoonlijk, doch met beide oogen open. Het Haagsche Bosch is ons stadswoud bij uitnemendheid, kan men wel zeggen. En niet alleen voor de laatste generaties, maar voor de heele geschie denis van die Haghe geldt deze uit spraak. Kwamen hier niet reeds de Graven van Holland jagen op herten en everzwijnen Trouwens, de stelling, dat den Haag uit een jachtslot is ontstaan, schijnt alleszins verdedigbaar. En hoe ook in de 16e eeuw dit bosch naar waar de werd geschat, moge blijken uit het besluit van de Haagsche Magistraat in 1576 om het voor duizend Carolusgulden te koppen van de Staten van Holland, die het vilden laten rooien om te voor komen, dat de Spanjolen zich er zouden nestelen. Na den koop berichtte de Ma gistraat vol trots,,’t Bosch ende Wa rande van den Haege sal blijven tot al- sulcken gebruyck ende service als ’t van ouden hercommen heeft gestaen”. Er groeien heel wat planten in oude Haagsche Bosch, welke elders lang niet algemeen zijnMen treft er zelfs zeldzaamheden aan en niet eens in ge ring aantal. Met mooie, groote bloemen bloeit hier het. Groot Springzaad, vele wilde frambozenstruiken kan men er aantreffen en ook de gevlekte aarons- kelken en het zeldzame dalkruid groeiden volop in het bosch. Het is zeker het oud ste bosch uit onze streek, wat ook blijkt uit de enorme oude beuken, welke men er kan bewonderen. Struiken groeien er in allerlei soorten. Vooral de vogelkers staat er buitengewoon mooi bij I Bij de gewone planten kan men nog het aardige muskuskruid en het naar uien geurende look-zonder-look vinden. Dit is natuurlijk lang geen volledige opsomming van de planten uit het Haag- sehe Bosch en evenmin zullen we een lijst van alle waar te nemen vogels geven. Want ook op ornithologisch ge bied slaat het Haagsche Bosch al zijn concurrenten rondom onze stad- Daartoe draagt niet weinig bij het feit, dat hooge boomen en dicht struikgewas worden af gewisseld door een rijken ondergroei en ruime, mooie vijvers. Urenlang kunt u door ons bosch dwa len en steeds ziet u weer mooie door kijkjes, interessante planten en niet- alledaagsche vogels. Aan het einde van de wandeling gaat u even naar het wachthuisje der bereden politie, tegenover Huis ten Bosch, waar men zich van 8 tot 20 uur belast met het stempelen van uw boekje, Het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen zal op zijn morgen te hou den marsch, de volgende route volgen Wassenaarscheweg, Koninginnegracht. Prinsessegracht. Heerengracht Korte Po ten, Plein Lange Poten, Kapelsbrug. Lange Poten, Plein (om 1 uur voorblj- marseh langs het voormalige departement van Defensie), Lange Houtstraat, Tour- nooiveld, Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Parkstraat. Alexa nderstraat, Plein 1813 naar de Sophialaan. REVUE «WEES WELKOM" MET LOU BANDY IN „SCALA" De komende weken staat „Scala” in het teeken van de revue. Der traditie getrouw brengt de directie van morgen af de door het publiek zoo gewaardeerde zomer-ontspanning, een revue die zich presenteert onder den naam „Wees Wel kom”. Naast Lou Bandy onzen gevierden humorist zijn de hoofdrollen in handen van Siem Nieuwenhuizen, voor het Haag sche publiek ook geen onbekende, Mary v. d. Berg, Annie Langmaken, Louis Bonuwmeester, Ko v. d. Bosch, Frans du Mee e.a. Aan de decors en costuums is veel werk besteed. Fraaie balletten met veel solistisch werk luiste ren het geheel op. COMMISSIE -AN TAXATIE VOOR HET GRONDBEDRIJF Den 6den Juni 1941 is de ambtstijd van de leden der Commissie van taxatie voor het Grondbedrijf geëindigd. B. en W. be velen den Raad ter benoeming aan: I a. W. Biever, bouwkundige, b. P. Stegman, bouwkundige; II. a. P. Stegman, bouw kundige. b. M. H. Kleijn, notaris; III. a. M. H. Kleijn, notaris, b. I. Godee, bouw kundige. Deze benoeming, welke geacht wordt 7 Juni 1941 te zijn ingegaan, geldt voor den tijd van twee jaren. REKENING N.V. HAAGSCHE BOUW MAATSCHAPPIJ (HABO) OVER 1940 De N.V. Haagsche Bouwmaatschappij (Habo) heeft de balans per 31 December 1940 en de winst- en verliesrekening over 1940 ingezonden, teneinde daarop de door haar statuten geëischte goedkeuring van den Gemeenteraad te verkrijgen. Aangezien de ingezonden stukken B. en W. geen aanleiding tot opmerkingen geven, stellen zij den Raad voor de ge vraagde goedkeuring te verleenen. JEUGDDIENSTKERKKOOR Het Jeugddienstkerkkoor der Ned. Herv. Gemeente zal zijn medewerking verleenen aan den jeugddienst, welke Zondag a.s. gehouden zal worden in de Julianakerk, Kempstraat, des voormid- dags om 10' uur 30. Ten gehoore zullen worden gebracht een gezang, Bewaar mij, Heer" en een koraal van Bach. Het geheel staat onder de leiding van den heer Paul .Pul, JUBILARISSEN BIJ HET G.E.B. Gisteren herdachten de heeren H. de Jonge, controleur C., H. Vermeij, tech nisch ambtenaar le klasse, JC A Wolters, kabelmonteur, H, v, d. Kwast, ass.-mon teur, en G, v. d. Veen, mecanicien, in diepst van bet G.E.B. den dag, waarop zij yoor 25 jaar in Gemeentedienst traden. Zij werden door de directie ontvangen, die hun de door B en W. geschonken eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. 26 JAAR IN GEMEENTEDIENST Met een toepasselijk woord werd giste ren door den directeur van den Gemeen telijken Reinigingsdienst, namens B. en W., aan den chauffeur M. M. Lagerwey de gebruikelijke eervolle vermelding ea gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. JUBILEUM A. W. J. BOIN Op 2 Augustus a.s. herdenkt de heer A W. J. Boln. magazijnchef, het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma L. W. Boin en Zn., Marnixstraat 20 alhier. PASTOOR DR. CH. A. M. VAN DAM De deken van Bergen op Zoom, pa«. toor dr. Ch. A. M. van Dam. is door den Paus benoemd tot geheim kamerheer. Deze hooge onderscheiding, welke deken van Dam Dinsdag door middel van een bezoek van mgr, A. Hopmans, bisschop van Breda, gewerd, houdt verband met het dubbele jubileum, dat hij in Septem ber a.s. hoopt te vieren. Het is dan 25 jaar geleden, dat hij tot pastoor van de parochie in O. L. Vr. ten Hemelopneming te Bergen op Zoom en tot deken van het dekenaat Bergen op Zoom werd be noemd. Tweede zittingsdag Na opening van de vergadering op den tweeden zittingsdag werd de agenda aangevuld. De president stelde aan de orde de behandeling der benlagen en hiervan de financieele aangelegenheden. Door hard werken slaagde de synode er in deze in één dag tot een goed einde te brengen. Bij de algemeene beschou wingen bleek, dat de collecten, giften en contribution in 1940 met 12.000 gestegen waren. Met teleurstelling moest echter worden geconstateerd, dat niet minder dan 312 gemeenten in 1940 geen collecte voor noodlijdende kerken en personen hadden gehouden. Uit 310 gemeenten kwam geen bijdrage aan de generale kas. Een euvel, dat niet scherp genoeg kan gesignaleerd worden, vooral in dezen tijd, nu zoovele aanvragen een beroep doen op deze fondsen. De rekening van den quaestor-generaal werd goedgekeurd. Daarna werden verschillende commissies door den president benoemd. Aan de orde kwam vervolgens de be handeling der afzonderlijke fondsen, o.a. aangelegenheden van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Het bedrag der collecten steeg met ruim 2500dit fonds werd in dit jaar voor een ernstige taak gesteld. De Alg. Sy- nade besloot een bedrag van ruim 3500 beschikbaar te stellen om te voorzien in den nood van predikanten en gods dienstonderwijzers of hun gezinnen. De bond van Nederlandsche predikanten voegde hierbij het door zijn bestuur bij een gebrachte bedrag van 20.000. Bo vendien moet nog 25,420 worden uit betaald van de reeds toegestane groote toelagen, In 1941 zal een bijzondere op wekking noodig zijn om de door dit fonds aangegane verplichtingen aan te zuiveren. Uit de begroeting voor 1941 blijkt, dat de kleine toelagen aan ge meenten en personen op ongeveer de zelfde bedragen kunnen worden gehand haafd. De voordrachten voor de kleine taoetagen bedragen 10,200 f 15.625 voor groote toelagen en sing van schuld beschikbaar zijn. Aangelegenheden van het fonds gees telijke behoeften. De uitkeeringen be droegen in 1940 9375, terwijl voor 1941 een bedrag van 10.050 werd toegestaan. Dit bleek mogelijk doordat de generale kas de toelage verhoogde tot 4885. Aangelegenheden van het fonds tot verbetering der schraalste predikanttrac- tementen. Het fonds „Aanpakken” zag zich genoodzaakt de jaarlijksche gift van 22.000 tot 18.000 terug te bren gen. Met grooten dank werd van den steun van dit fonds kennis genomen. Uit de generale kas zal 23.415,55 moeten worden gesupplerd. Aangelegenheden van de algemeene weduwen en weezenbeurs. De uitkee ringen aan weduwen en minderjarigen bedroegen 123.771^81, zijnde 1371 meer dan het vorige jaar. Het totaal der uit gaven overtrof de ontvangsten met 5618,81, welk bedrag in mindering werd gebracht van de reserve voor uitk: ;- ringen. J De rekening en verantwoording alle fondsen werd goedgekeurd. Weduwen- en weezenhulpbeurs. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Suameer 1 Hemmes te Nes en Wierum. Beroepen te Oidebroek (2e pred pl ds. R. W. Steur te Oud-Alblas, Benoemd als hulpprediker te Nijehas- ke-Haskerdijken de heer G. Colenbran- der, cand. te Winterswijk; tot hulppred. te Haarlem ds. L, Nieuwpoort, laatstelijk pred. bij de Indische Kerk. Bedankt voor Sluipwijk ds. A. E. Kel- kert te Lopikerkapel. EXAMENS Examen wetenschappelijk erchiefambtenaar Geslaagd voor het examen wetenschap pelijk arehiefambtenaar der le klasse de heeren: dr. J. C. B. M. de Jong te Nij megen en mr. Th. J. Naudin ten Cate alhier. Apotheker s-assistent examens Geslaagd de dames L. B. F, J. Trap man, te Baarn, J. C. van der Horst, te Schiebroek. H.B.S. Nieuwe Duinweg. Geslaagd eindexamen H.B.S. Nieuwe Duinweg, afd. B„ 4e groepJ. Levert, Bettie Hoogewooning, W. Henneman, A. Steen, D. van Dokkum, M. van Daalen Wetters, H. Booy, S. Barsan en J. Bak- kus. H.B.S. Raamstraat. Eindexamen 7e H.B.S., afd. A„ Raam straat. Groep IV. Geslaagd Hillegonda L. de Man. Gerarda Mulder, A. H. A. Obbens, H. J. Penning, Jacoba K. P. Pina, Elisabeth van der Ploeg, A. E. R. Reij- merink, R. W, G. van Riemsdijk, AdoL phine E. Silas. De examens van de A- afdeeling zijn geëindigd. Aantal candi daten 37, afgewezen 1. Technische Hoogeschool Ingenieursexamen voor electrotechnisch ingenieur de heer L. A. van Mechelen. Staatsexamen ter toelating tot de universlteit Geslaagd alhier voor diploma A de heeren H. J. Timens. P van der Veer, J. H Hylkema en G. Kroes; voor diplóma B de heeren W. T. M. Bleijs en J. de Boer. Stuurlleden-examen. Geslaagd voor het theoretische gedeel te van het examen voor 2en stuurman, groote handelsvaart: N. van der Kooy en H. R. van Mechelen; voor stuurman, kleine handelsvaart: R. Pilon en H. A. Nienhuis. Mulo-examens. Geslaagd alhier voor diploma A dames L. A. v. d. Weide. J. W. Bruijn, C. A. van Ommen, H. C. Hoekse- ma, C Muiselaar, E. M. v. d. Vet, A. v. d. Vet H. J den Uyl A. H. Mulder, allen den Haag; J. H van Leeuwen, Voorburg; A. Martens, J. A. Haring, bei de Delft; en de heeren: C. L. F. Brede- meijer, J. G. van Schufjlenborgh, H. J. A van Dalen, J. W Kampers, P. A. Smits, B. Voskamp, C. Sukkel, W. F. Berloth, alle den Haag. Geslaagd voor diploma B de dames C. E. den Blaau- wen, E de Zoeten en A. v. d. Bruinhorst, alle den Haag. R.K. Mulo-examens. Geslaagd alhier voor diploma A: A. Wagemans, H Weber, F. van Zeventer, H. de Zwart Th. van Zwieteren, J. Bul ging, J. Damen, G, Davids. G. Hertogh, A. Hickendorff, J Hockx. J. de Jong, H. Meiners, G. v. d. Bergh, P. Bom, M. Dijkman, J Ernst, J. Foppe. A. Hijstek, Th. t Hoen, A. Klaver, P. Michel, A. Parlevliet, J. Teeuwisse, A. Waasdorp. Nuttige handwerken. Geëxamineerd te Rotterdam 13 candi daten. Geslaagd de dames K. Akkerman en C. F. M. van den Berg. ’s-Gravenha ge: J Bosch, Loosdulnen; C. de Bruyn, Wassenaar; J. E. M van Leeuwen, A. N. H. Annokkee, 's-Gravenhage; E. E. G M von Fisenne, Rijswijk; G. H. Fran- ciscus en N A. Koene. 's-Gravenhage; A. Moor, 's-Gravenzande, A. M. G. van der Kaay, Oerstgeest Examens heilgymnastiek en massage. Geslaagd alhier voor het diploma van het Ned- Genootschap voor heilgymnas tiek en massage de dames mej. L. Buf- fart mej L. Slors, belde te 's-Graven- hage; mevr. J C. Molv. d. Graaf, de heer W. Duns, beiden te Rotterdam; de dames mej F Klinkenberg, mej. I. M- C. C Smit, de heer G Karmelk, allen te Amsterdam; mevr M G Bak—Koningte Amstelveen: mej. W G de Gooljer te Utrecht; mej G Kuiper te Amersfoort; mej. E C. Roodhuizen de Vries te Bus- sum; mej. M C. v. d. Schoot te Heem stede. Geëxamineerd 14 candidaten. Her examen 1. Afgewezen 1. Betaling bleef evenwel uit Een 46-jarige kapper richtte gistermid dag zoo tegen het middaguur zijn schre den naar een restaurant in de binnenstad. Het menu deed hem besluiten een lunch te bestellen, waarvan de samenstelling geen bonnen vereischte. De diverse ge rechten liet de figaro zich uitstekend smaken. De sfeer van het restaurant be viel hem zóó best, dat hij den geheelen middag bleef zitten, onderwijl zoo het een en ander van vloeibaren aard bestel lende. Tegen 6 uur riep de kapper den ober en bestelde een diner. Weer koos hij die gerechten uit, waarvoor geen bonnen noo dig zijn. Aan alles komt een einde en ook aan het verblijf van den haarsnijder in het restaurant. Op een tableau werd hem de rekening gepresenteerd, wélke een totaalbedrag aan verteringen van 18. vermeldde. Doodleuk haalde de man zijn porte- monnaie te voorschijn, die evenwel slechts.2 heele centen bleek te bevat ten. Men achtte het raadzaam de politie te waarschuwen, die den kapper over bracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij werd opgesloten. Inderdaad zal hij hier gratis kunnen consumeeren, even wel tegen afgifte van bonnen. beurs had in 1940 1495 leden, waaronder 22 nieuwe, terwijl 17 leden stierven en bedankten. De uitkeering .werd gehand haafd op 38. De vergadering nam kennis van dit verslag, benoemde de commissie van bijstand opnieuw en be sloot het bedrag der uitkeering op 38 te handhaven. Met groote dankbaarheid werd kennis genomen van het verslag over de In 1940 gehouden nood-collecte. welke een totaalsom van f 163.645,43 had opge bracht. Ten opzichte van de nieuwe collecte voor de verzorging van geestelijke be hoeften in de door den nood getroffen gemeenten werd besloten een schrijven tot alle kerkeraden te richten. Hiermede was de behandeling der financieele aan gelegenheden tot een einde gebracht, waarna de vergadering werd verdaagd tot hedenochtend.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13