1941. Nieuwe bonnen Het Moskou aangewezen van ware m De millioenenstrijd het Oosten I I 1 1 No. 17930. Vrijdag 18 Juli. De Titanenstrijd De geheimzinnige sluier valt af Het spoorwegknooppunt Polozek in Duitsche handen Het bolsjewistische gelaa Het gaat om Europa’s beschaving s 1 s VERDUISTEREN van 9.53 uur n.m. s tot 5.40 uur v.m. I I s i. en 7 u. v.m.: S MISHANDELING VAN GEVANGENEN DOOR DE SOVJETS s s De Rijkscommissaris doet hen uitgeleide Britsch hulpschip tot zinken gebracht Meer dan 9 millioen soldaten staan tegenover elkaar KINDEREN MET VACANTIE NAAR DUITSCHLAND Soldaten van het Roode leger halen de kerkschatten van het Simonow- klooster weg (Polygoon) Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart neemt afscheid van eenige der naar Duitschland vertrekkende kinderen (Polygoon) Nachtdienst dokters: No. 394920 No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De kruiser „Tasjkent zwaar beschadigd gebak g Nederlanders, neemt deel aan den kruistocht tegen de Sovjet-Unie en meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland Laatste Soyjet-reserves in den strijd geworpen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Aardappelen Brood en Melk Eieren Koffie-surrogaat of thee (Voor zoover voorradig) s De „Normandie” onder Amerikaansche vlag? A rt - COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: die (Zie verder le blad, pag. 2.) Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.36 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Bon „27” van de Melkkaart t/m 26 Juli, IJ liter per bon. Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. /V Tusschen 10 u. n.m Ziekenfondsleden de Volharding: g onze eer. Wanneer ónze zonen later zullen vragen .Vader, waar stond gij, toen Europa optrok om zijn heiligste goederen te verdedigen”, dan moeten wij kunnen antwoorden: „Schouder aan schouder met de andere cultuur-volkeren en daar waar de klappen vielen Nederland let op u saeck Nederlanders meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. De Sovjet-kruiser „Tasjkent” werd op 15 Juli door Duitsche motortorpedobooten zwaar beschadigd. Deze kruiser werd in 1937 gebouwd en heeft een inhoud van 2800 ton. Het schip was bewapend met 6 kanonnen van 13,6 cm., 4 stukken lucht doelgeschut van 15 c.m., 6 mitrailleurs en bezat 9 torpedolanceerbuizen. Het feit, dat de „Tasjkent”, welke tot 1940 in de Zwarte Zee was gestation- neerd, pas enkele maanden geleden naar de Oostzee werd overgebracht, wordt te Berlijn als een nieuw bewijs beschouwd voor het voornemen der bolsjewisten om Midden-Europa aan te vallen. Genoegzaam hebben wij in onze be schouwingen aangetoond, hoe het ware gelaat van Moskou is. Aan den eenen kant spiegelt het den arbeiders voor, dat zij een paradijs op aarde zullen ver krijgen. Het verlokt hen met zoete woor den en schoone beloften. Maar zijn zi, eenmaal in zijn macht, dan toont dat Moskou, dat zoo zacht gevooisd is, zijn ware gelaat. En dat gelaat is niet mevr dan een grimas. Het is het verwrongen spiegelbeeld van de ellende, die het rondom zich heeft gezaaid. Gepaaid door de schoone beloften, verkeerde menig arbeider in de mee- ning, dat hij het pas goed zou krijgen, als de roode bewindvoerders de vrije teugels zouden krijgen. Die vrije teu gels hebben zij gehad, doch tot groote blijdschap van de bewoners der bezette gebieden wordt het op-hol-geslagen bolsjewisme weer gehalsterd. Wat brachten de bolsjewistische zege ningen? Vóór den wereldoorlog bedroeg het maandloon van een ongeschoolden arbeider 18 tot 24 roebel Thans be draagt dit 90 tot 110 roebel Voor dit bedrag kunnen zij slechts een derde van het brood koopen, hetgeen zij vroe ger konden krijgen voor het mindere loon. Ten opzichte van andere levens middelen is het nog sterker gesteld. Vleesch is luxe. De kostprijs per k.g. is ongeveer anderhalven dag loon Een paar schoenen kost een ongeschoolden arbeider eenige maanden loon, om over den aankoop van een costuum maar niet te praten. De prijzen in de door de Russen bezette gebieden pasten zich on- middellijk hierbij aan. De meeste win kels moesten hun deuren sluiten, want zaken drijven had geen zin meer. Op deze wijze werden arbeiders en zakenlieden naar den rand van den af grond gedreven, waarbij nog kwam, dat men elk oogenblik als politieke gevan gene kon gearresteerd worden, om dan de bolsjewistische wreedheden nog eens aan den lijve te ondervinden. Indien men er het leven afbracht, dan was men voor het leven geknakt. De foto’s hebben in deze een klaar beeld getoond. Zij hebben ons de ellen de en het bloedbad van Lemberg laten zien, de slachtoffers van het Sovjet regime, de weenende achtergeblevenen van hen, die als slachtoffers vielen van het bolsjewistische systeem, dat thans zijn einde nadert. 20 Juli of één De strijd bij Kiev Naar D.N.B. voorts meldt, hebben Duit sche infanteristen in het gebied van den strijd rondom Kiev Woensdag de laatste rijen Sovjet kazematten veroverd. De ver dedigingswerken waren door het vernie tigende vuur der vorige dagen reeds voor een groot gedeelte kapot geschoten. Doch in de tot 3 verdiepingen tellende onder- aardsche gangen hadden zich toch nog deelen der kazematbemanning kunnen Bij hun opmarsch naar het Oosten zijn Duitsche troepen aan weerszijden de krachtig versterkte stad Polozek gepasseerd, zoo meldt het D.N.B. Daarop volgende Duitsche afdeelingen hebben Woensdag den tegenstand der ingesloten bolsjewisten gebroken en de stad genomen. Polozek was voor de Sovjets'van veel belang als spoorwegknooppunt en haven aan den bovenloop van de Duna. De Sovjets, die aanzienlijke verliezen aan dooden leden, verloren bovendien meer dan 1000 man aan gevangenen en groote hoeveelheden wapens en vooral munitie. Bij de zuivering van het terrein stijgt het aantal gevangenen voortdurend. De troepen, die Polozek voorbij waren gegaan, stieten Woensdag op resten van verschillende Sovjet-divisies, die wan hopige pogingen deden om den Duitschen opmarsch te stuiten. In verbitterde ge vechten van man tegen man, waarbij de Sovjets een reusachtig aantal dooden hadden, werden de bolsjewistische strijd krachten snel verslagen. Duizend man, onder wie de chef van den staf eener Sovjet-divisie, werden gevangen genomen. Terwijl enkele bolsjewistische groepen goed uitgerust waren, was de wapening van andere afdeelingen uiterst gebrekkig. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scnevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Gisteren is reeds een contingent uit Amsterdam vertrokken, waarvan al be richt is ontvangen, dat het na een pret tige en vlotte reis op de plaats van be stemming is aangekomen. Na den succesvollen doorbraak door de Stalinlinie is, naar het D.N.B. van bevoeg de zijde verneemt, thans aan het geheele Oostelijke front een geweldige worsteling om de laatste beslissing aan den gang. Steeds weer tracht het Sovjetcommando den stormloop van de Duitsche weermacht en van de verbonden troepen tegen te houden. Doch reeds wordt in het Duitsche weermachtbericht geconstateerd, dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen, die waarschijnlijk ook zeer spoedig verbruikt zullen zijn. Het Duitsche weermachtbericht geeft derhalve reeds met stelligheid te kennen, dat zeer binnenkort opnieuw groote suc cessen zijn te verwachten. Het becijfert het aantal tegenover elkaar in den strijd staande soldaten op 9 millioen. Dit is aan zienlijk meer dan in het vorige jaar tijdens de geweldige worsteling in het Westen en in het algemeen meer dan ooit in den loop der geschiedenis in een enkelen slag is voorgekomen. Zoo overtreft dan deze be- slissingsstrijd, welke thans aan den gang is, tusschen de Duitsche weermacht en de Sovjet-troepen wat zijn omvang betreft, alle begrippen uit de krijgsgeschiedenis, zoowel wat betreft het aantal strijders als I ook de uitgestrektheid van het front. De beslissing, welke thans door de Duit sche troepen en hun bondgenooten in het Oosten wordt afgedwongen, bepaalt voor eeuwen den verderen loop der Europee- sche geschiedenis. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscheri; maakt bekend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bop „27 Reserve”: 20 Juli t/m 26 Juli, 3 k.g. aardappelen per bon. Bon „27” van de broodkaart t/m 26 Juli, 100 gram brood rantsoen gebak.per bon. Bon „27-4 rantsoenen” van de brood kaart 20 Juli t/m 26 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak isbeschuit, wa fels, biscuits of andere koekjes 75 gram speculaas 140 gram koek 140 gram cake 300 gramgevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. 20 Juli Men beschikt te Berlijn thans over de getuigenverklaringen, die de berichten over mishandeling van Duitsche gevange nen door de Sovjet-troepen documenteeren. Zoo heeft men na de inneming van de vesting Skomorochy talrijke afschuwelijk verminkte lijken van Duitsche soldaten ge vonden. Sommigen dezer waren gevangen genomen, anderen waren gewond in han den der bolsjewisten gevallen. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek, dat zij op de gruwelijkste wijze mishandeld waren. De commandant van een afdeeling ge schut en cavalerie heeft mededeelingen gedaan over de gebeurtenissen in de na bijheid van Luck, waar zijn afdeeling na dat de munitie verschoten was, gevangen was genomen. Met uitzondering van hem- De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het Britsche hulpschip „Lady So mers” tot zinken is gebracht. Door een Spaansch schip zijn 138 man van de uit 175 koppen bestaande bemanning aan boord genomen. Parachutisten in Finland gevangen genomen Officieel is te Helsinki, aldus United Press, bekend gemaakt, dat in Finland Woensdag opnieuw Sovjet-parachutisten zijn gevangen genomen. Er werden 3 Sov- jet-vliegtuigen neergeschoten Nergens werden bommen geworpen. Helsinki heeft reeds in 3 dagen geen luchtalarm beleefd Rantsoeneering te Moskou United Press meldt uit MoskouDe Sovjet-autoriteiten hebben met ingang van Donderdag de rantsoeneering der levens middelen en industrieproducten voor de 41 millioen inwoners van Moskou gelast. der Sovjet-Unie echter wordt de mensch heid definitief bevrijd van de Moskousche beulen en hun handlangers. In het tegen overgestelde geval zou de Sovjet-Unie het bolsjewisme te vuur en te zwaard over Europa verbreiden. De laatste 25 jaar heeft het bolsjewisme zich alleen niet over Europa verbreid, omdat Duitschland een onoverwinnelijke hinderpaal daartegen op wierp. Wanneer de Duitsche weerstand niet had bestaan, zouden vrijheid en chris tendom, dank zij Stalin, naar de haaien zijn geweest”. vervolge geen thee meer op de bonnen beschikbaar worden gesteld. Het is ech ter toegestaan de eventueel nog bij de detaillisten aanwezige voorraden thee, op den nieuwen bon voor koffiesurrogaat uit te verkoopen. Uiteraard zullen deze nog aanwezige voorraden niet groot zijn, zoo- dat men er rekening mee dient te houden, dat in vele gevallen door de winkeliers uitsluitend koffiesurrogaat verkocht zal kunnen worden. Bon „104” van de Bonkaart Algemeen: 20 Juli t/m 16 Augustus, 250 gram koffie surrogaat of 40 gram thee (voorzoover voorradig) per bon. Op den bon mag reeds Zaterdag 19 Juli worden gekocht. Bon „27 Eieren”: 20 Juli t/m 26 Juli, één ei per bon. Voorts maakt de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij het volgende bekendZooals reeds werd medegedeeld, zal er in den De strijd tusschen twee werelden is in alle felheid ontbrand. Eindelijk heeft het nationaal-socialisme het communisme aangegrepen en het jonge, krachtige Duitschland heeft zich opgeworpen om den belager der Christelijke menschheid een krachtig halt toe te roepen op het moment, dat het Sovjet-monster gereed lag zijn prooi te bespringen. Die prooi is Europa, die prooi is ook .ons land Maar al te graag had de Sovjet-Unie gebruik gemaakt van een door strijd ver zwakt Europa maar al te graag had zij de roode vlag met sikkel en hamer in het Westen willen planten, had zij ook hier kerk en kruis willen vermorzelen onder haar logge voeten. Reeds had de Sovjet-Unie haar millioe- nenlegers aan de Oostgrens van Europa saamgetrokken Het Duitsche leger heeft weer op het juiste moment toegeslagen en heeft in zegevierenden aanval bres op bres gesla gen in de Sovjet-legerscharen. De Duit sche Weermacht heeft daarbij het spits afgebeten voor Europa Ook voor ons land heeft zij zich inge zet, ook voor onze cultuur en beschaving heeft zij dezen titanenkamp aangebonden. Wij Nederlanders mogen niet werkeloos blijven toezien. Gelukkig leeft in ons volk nog een strijdbare geest. Wij zijn niet gewend anderen de kastanjes uit het A Hedenmorgen zijn 675 kinderen met een éxtra-trein met vacantie naar Duitschland vertrokken. Deze kinderen, Hollandsche en Duitsche, gaan een heerlijken tijd doorbrengen in het Neckartal, waar zi, in een geheel andere omgeving kunnen bekomen van de vermoeienissen van het afgeloopen schooljaar. Zij worden als huisgenoot opgenomen in Duitsche ge zinnen daar ter plaatse en werken zoo onbewust mede om de goede verstand houding tusschen Nederland en Duitsch land te verstevigen. Deze uitzending van kinderen geschiedt door de Nazional Sozialistische Volks- wohlfahrt, welk lichaam alles doet om de reis goed te doen verloopen. In den trein zijn aanwezig een dokter, een volledig uitgeruste apotheek en talrijke gediplo meerde verpleegsters, die de zorg voor de kinderen op zich nemen. Het was dus hedenmorgen een vroolijke opgewonden drukte op het Hollandsche Spoorstation. De kinderen, allen met een Duitsch vlaggetje in de hand, werden groepsgewijze in den langen trein geïn stalleerd. Zij verschenen natuurlijk direct voor de open ramen en onderhiel den zich, zoolarrg er nog tijd was. met ouders en bekenden, die mee waren ge komen om goede reis te wenschen. Enkele kinderen waren onder den in- I druk van de verre reis en kodden de waterlanders niet bedwingen, maar de meesten stonden te trappelen van onge duld. Het Stabsmusikkorps beim Befenlshaber der Ordnungspolizei in den Haag, onder leiding van Obermusikleiter Hahn, bracht op het perron vroolijke marschmuziek ten gehoore. --- Om 12 uur kwam Rijkscommissaris dr vuur te laten halen. Europa's eer is ook Seyss Inquart, in gezelschap van commis- saris-generaal Schmidt, op het perron om den kinderen persoonlijk uitgeleide te doen en een goede reis te wenschen. De Rijkscommissaris ging den geheelen trein langs, drukte alle kinderen de hand, wenschte ze veel plezier en stelde de enkelen die onder den indruk waren van het afscheid, met een bemoedigend woord op hun gemak. Precies te 12.25 uur hief de chef het „spiegelei” en zette de trein zich onder .gejuich in beweging. Zwaaiend met de vlaggetjes keken de kinderen nog zoo lang mogelijk naar de op het perron achterblijvenden. Zoo reden zij een prettige vacantie tegemoet. De laatste wagens van den trein waren nog leeg, 'die waren, bestemd voor de in Rot terdam instappende kinderen. Ambtenaren van het Amerikaansche ministerie van financiën hebben, naar de „New York Herald Tribune” uit Washing ton meldt, verklaard, dat de Amerikaan sche regeering vroeg of laat het in de haven van New York liggende Fransche luxe-stoomschip „Normandie” zal over flemen, daar men het schip tengevolge van het gebrek aan schecpsruimte. drin gend noodig heeft. Naar S.P.T. uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van finan ciën reeds bekend gemaakt, dat de „Nor mandie” (83.423 br. r. t.) door de Ameri- kaansohe regeering zal worden overgeno- men en voor transport van goederen naar Engeland zal worden gebruikt. f Doofstommenregiment in het Sovjetleger Volgens het Zweedsche telegraafagent- schap heeft de Sovjetomroep medege deeld, dat in het Sovjetleger een doof stommenregiment is gevormd. De doof stommen, aldus de mededeeling, hebben zich vrijwillig gemeld en zijn handige schutters. zelf werden alle gevangenen van achte ren neergeschoten. Zijn oppasser had men tevoren beide oogen uitgestoken. Hijzelf kreeg slechts een schampschot aan de heup. De bolsjewisten, die meenden, dat hij dood was, trapten herhaaldelijk op zijn lichaam. In het gebouw van de GPoe te Luck heeft men de lijken opgegraven van een eersten luitenant, een tweeden luite nant en 2 Duitsche vliegers, die aan de hand, van hun persoonsbewijzen geïdentifi ceerd konden worden. De lijken dezer menschen waren zeer verminkt. Den korporaal K., die op 6 Juli zwaar gewond was, hebben de bolsjewisten vol gens zijn verklaringen beide polsslagaders en de elleboogpezen met messen doorge sneden. Hij had zeer veel bloed verloren, toen hij in een lazaret gebracht was. Uit de verklaringen van een Duitschen officier, die eenigen tijd in bolsjewistische gevangenschap is geweest, bleek, dat hij en zijn adjudant, nadat zij gevangen waren genomen, waren gebonden en geplunderd. Daarop joegen de bolsjewisten hen met kolfslagen en bajonetsteken voor zich uit. De officier slaagde er in te ontvluchten, toen hij later naar zijn adjudant zocht, vond hij den man met ernstige verminkin gen en ingeslagen schedel. I handhaven, die pas weer te voorschijn kwamen toen de Duitsche divisies voorbij waren. Door het bliksemsnelle optreden I van de Duitsche pioniers werden de be- I manningen van de kazematten erin ver- I hinderd gebruik te maken van de volle I gevechtskracht van deze kazematten. Zij I werden met de zwaarste ladingen dyna- I miet zoolang bestookt, tot er geen schot meer viel. Een kleine afdeeling infanterie gelukte het eveneens enkele kazematten met verscheidene verdiepingen na een vastberaden aanval te veroveren. Onder de bescherming van een kurtstmatigen nevel wisten de stoottroepen de machtige beton blokken te naderen, waarna zij met ladingen dynamiet de laatste nog over gebleven bolsjewisten dwongen te capitu- leeren. De bemanningen waren door haar poli tieke commissarissen in de kazematten opgesloten. Slechts twintig overlevenden, die voor een deel zwaar gewond waren, kwamen te voorschijn. Wat zich toen naar de Duitsche linies begaf, was een optocht van vreeselijke ellende. Bloedend, met ge scheurde uniformen, uitgeput door den strijd en apathisch wankelden de gevange nen achteruit, hun zwaar gewonde kame raden op primitieve draagbaren met zich mede sleepend. Aanval op bolsjewistisch zendstation Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat Woensdag in de omgeving van St. Peters burg een gewapende verkenningsvlucht uitvoerde, bespeurde in een bosch een vrij groot zendstation. Tusschen de 4 groote zendmasten en de talrijke huizen was druk verkeer van auto’s en soldaten. On danks den luchtafweer, welke terstond een aanvang nam, viel het Duitsche ge vechtsvliegtuig het radiostation aan. De eerste reeks bommen trof nauwkeurig doel Groote stof- en rookwolken bewezen den Duitschen vlieger, dat zijn bommen huizen en auto’s vernietigend hadden ge troffen. Een tweede serie bommen vol tooide het vernielingswerk. Bij zijn ver trek kon de Duitsche vlieger onmisken baar waarnemen, dat 2 der zendmasten als lucifers waren afgeknapt en tusschen den wirwar der kapot getrokken draden lagen. Verscheidene gebouwen waren in gestort, andere brandden. De gruwzame bijzonderheden over het vermoorden van de vrijheidslievende be volking in de door de Sovjets ontruimde gebieden, he^jperi in de wereldpers ten zeerste de aandacht getrokken, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Overal ziet men thans in, dat het bolsjewisme zijn waren aard tot dusver handig heeft weten te camou- fleeren, maar dat er tegenover deze schok kende taal der feiten niets meer te ver bergen valt De speciale correspondent van „Stock- holms Tjdningen” in Lemberg, Bertil Svahnstroem, geeft een beschrijving van de toestanden na de bezetting van het vroegere Poolsche deel der Oekraine. Er is geen twijfel aan, zoo wordt in zijn ver slag o.m. gezegd, dat de Oekrainsche be volking de Duitschers als bevrijders be schouwt. Overal ziet men hakenkruisvlag gen. Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet over Lemberg geheerscht. Er Is geen twij fel aan, dat de bolsjewistische fase be schouwd moet worden als de donkerste in de geschiedenis van de stad. In 20 maan den tijds hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd gemaakt. Niemand werkte serieus. De prijzen stegen duizelingwek kend hoog. Een arbeider, die 150 roebel per maand verdiende, kon zelfs geen paar schoenen koopen, want die kostten 300 roe bel. Een costuum kostte zelfs 1000 roebel of nog meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet verboden, maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde particuliere zaken te drijven. De meeste winkels hadden dan ook hun deuren moeten sluiten De ..New York Enquirer” publiceert een verslag van den United Press-correspon dent, Jack Fleischer uit Lemberg. Deze schrijft, dat de Sovjets vóór hun vertrek een vreeselijk bloedbad hebben aangericht onder de politieke gevangenen. Verwijzen de naar het vinden van honderden slacht offers van dezen massamoord in de mili taire en staatsgevangenis, van Lemberg, schrijft hij, dat hij persoonlijk verscheide ne plaatsen gezien heeft, waar telkens 20 tot 30 lijken in den grond gestopt waren. Een nog grooter aantal ligt begraven in een kelder van de gevangenis. Op een kerkhof in Lemberg kan men honderd nieuwe graven zien, waar de lijken liggen van de Oekrainers en Polen, die door de wegtrekkende bolsjewisten vermoord wa ren. Onder het opschrit: „Wat achter het mysterie schuilt” schrijft het Spaansche blad A.B.C. Sedert hun triomf In die roode Octobermaand hebben de bolsjewisten Let land van de buitenwereld afgesneden De volken, die aan de Sovjet-Unie grenzen, wisten niet, wat in dit ontzaggelijke land gebeurde. Wie zich binnen den Sovjet-staat verzette tegen despotisme, en de lijn wilde bereiken, die ons scheidt van de „andere” wereld, liet zijn leven onder de kogels van de GPoe. Een geheimzinnige sluier werd gelegd over de reusachtige gebieden. Nu en dan lieten Lenin of S^alin weliswaar een „democratische” comhiissie het .land binnen, maar deze moest zich langs voor geschreven wegen bewegen en kreeg alleen datgene te zien, wat op het programma van het tooneel stond. Thans, ender vuur en zwaard, valt de mysterieuze sluier af. Uitgemergelde plaat sen komen te zien, vuil en kwalijkriekend, zonder licht en water en onder een ont zettende terreur gedoemd tot een dierlijk bestaan onder den geesel der beulen „Bolsjewisme in de laatste stuiptrekkin gen” zoo schrijft het Brazillaansche blad „Noute” boven een hoofdartikel. „Een overwinning van Moskou, zooals Engeland die begunstigt, zou angst en schrik in de wereld moeten wekken Met de nederlaag t 5

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1