HAAGSCHE COURANT BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 18 Juli 1941. Uitreiking van nieuwe melkkaarten WEEST ZUINIG MET GAS EN ELECTR1CITEIT Inlevering van metalen DERDE BLAD Kinderbijslag van e Engelsche luchtaanvallen op ons land In het Sovjet-paradjjs bloeit de slavenhandel Afschuwelijke verwording het gezinsleven SLUIT DE VOORDEUR STEEDS GOED AF1 Ambulance voor het Vrijwilligerslegioen Nederland Alleen voor kinderen beneden 14 jaar en personen, die met giftige stoffen omgaan HET WERK VAN EEN VANDALIST Oproep van luit.-generaal b.d. H. A. Seyffardt le. r 2e. r en werkloosheid Inlevering van metalen door antiquairs en kunsthandelaren FILMJOURNAAL OVER DEN VELDTOCHT IN DE SOVJET-UNIE EERSTE KEURING VAN ROZEN IN HET ZUIDERPARK Richtlijnen voor particulieren Het dragen van padvinder-uniform verboden kaarten kei, tin enz. 95. Hoe de G.P.Oe werkkrachten levert Slavenhandel No. 17930 Ontaarde kinderen er van het gezins- echter, uitge- werkloozen en Krachtig optreden tegen overtreders. De höhere S S. und Polizeiführer, eom- missaris-generaal voor het Veiligheids- wezen, deelt mede Op grond van de bepaling van den com- missaris-generaal voor het Veiligheids- wezen van 2 April en 17 Juli 1941, waar door de Nederlandsche padvindersorgani- OE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gcn werden gisteren 955 baden genomen, bij het Volkszeebad 1229, bij het Gemeen telijk Volkszeebad Kijkduin 319 en bij het zwembad Zuiderpark 5010 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 66 graden en in het Zuiderparkbad 72 graden. plichtige worden teruggegeven de beide exemplaren van bedoelde inventarislijst, waarbij tevens gevoegd wordt een enquête formulier schaderegeling in tweevoud mo del VII b (voor handelaren) met bijbehoo- rende lijst(en). Antiquairs en kunsthandelaren zenden het volledig ingevulde enquêteformulier (model VII b) in tweevoud, alsmede het eerste exemplaar van de inventarislijst model VI rechtstreeks aan het rijksbureau voor non-ferro metalen, afdeeling inleve ring metalen schaderegeling, Postbus ’s-Gravenhage. Melkveehouders. «.rt. Vanzelfsprekend komen de kinderen, van melkveehouders of kinderen, die in een melkveehoudende inrichting verblij ven, en wier oude kaarten uit dien hoofde reeds zijn ingeleverd, niet voor de nieuwe kaarten in aanmerking. In het bijzonder ring in aanmerking: a. oud materiaal en afvalstoffen, afkom stig uit de huishouding b. alle roerende metalen voorwerpen, welke gemist kunnen worden, zooals asch- bakken, bloempotten, bloemrekken, bloem vazen, bloembakken, bonbonschalen, bron zen voorwerpen van eiken aard, borstel- garnituren, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, stoffers en blik, gongs, haard stellen en schoorsteenmantelgarnituren, kann.en, ketels en bakken, gebaksChalen, van het depar- en Visscherij REPORTAGE VAN VERTREK VAN* NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR OUITSCHLAND Hedenavond heeft over den zender Hil versum I van 20.15 tot 20.30 uur, de uit zending plaats van een reportage van het hedenmorgen plaats gehad hebbende vertrek van Nederlandsche kinderen naar Duitschland. waarbij de Rijkscommissa- ris, dr. Seyss Inquart, aanwezig was. van een aandenken aan een jubileum of van een herinnering aan een overledene. De betreffende personen ontvangen in de verzamelplaatsen daaromtrent nadere in lichtingen. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat er nog vragen zullen rijzen of reeds zijn ge rezen, welker beantwoording aan de hand van vorenstaande richtlijnen niet moge lijk zal blijken te zijn. Men vergete ech ter niet, dat deze aangelegenheid zich bezwaarlijk laat dringen in een keurslijf van voorschriften. Het is niet doenlijk voor ieder geval reeds van te voren in abstracto de handelwijze te bepalen. Het terrein is immers te uitgebreid! De ver antwoordelijkheid voor de niet-inlevering vên bepaalde voorwerpen berust uitein delijk bij de bevolking zelve. Indien een inleveringsplichtige twijfelt of een be paald voorwerp al dan niet voor inleve ring in aanmerking komt, bestaat voor hem de gelegenheid ter verzamelplaats een formulier (model VIII) te ontvangen, dat ingevuld moet worden toegezonden aan den Burgemeester. Tot nader order behoeven die voorwerpen niet te worden ingeleverd. Ontdekt de G.P.Oe., dat een bekwaam geleerde niet lid is van de partij, dan wordt hjj gearresteerd. Ook hij is een saboteur. De ware reden is echter, dat men zijn kennis noodig heeft voor het een of andere bedrijf, waar de geleer de zich niet vrijwillig aan heeft willen verbinden. Is hij eenmaal in de macht van de G.P.Oe., dan leent deze hem een voudig aan zoo’n fabriek of onderne ming uit, dat is dus niet meer of min der dan zuivere slavenhandel. Wanneer het comrhunisme eenmaal ten val gebracht zal zijn, aldus besloot onze zegsman, dan wachten ernstige problemen. In de eerste plaats de vraag, wat moet men aanvangen met de ette lijke millioenen verwaarloosde kinderen, die geen vader of móeder meer hebben. Zij zijn door de harde methoden der mate verruwd, dat een regeneratie nau welijks mogelijk schijnt. In de tweede plaats, wat moet er gedaan worden met het zoogenaamde actief, men zou kun nen zeggen, het kader, waarop de par tij steunt? Dit zijn de menschen, die met den val van het bolsjewistische stelsel alles verliezen, wat zij daardoor hebben verworven. Zeker is, dat door het binnenrukken der Duitsche Weermacht het uur der bevrijding voor de groote schare bezit- loozen slaat. Voor hen zal het leven weer waard zijn geleefd te worden. De secretaris-generaal tement van Landbouw maakt bekend. Binnenkort zal er een Een 45-jarige man bracht gisteravond een bezoek aan kennissen. Hij verkeerde onder drankinvjoed en kreeg ruzie, die zóó hoog liep, dat de bewoner trachtte den bezoeker zijn huis uit te werken. Na veel moeite gelukte dit. Toen de deur was .afgesloten, ontstak de onwelkome gast zóó in woedde, dat hij de deurruit verbrijzelde. De bewoners, angstig ge worden, klommen uit een raam en liepen naar de politie Toen een agent mee te rugging, bleek de woesteling het huis bin nen te zijn gedrongen en er voor 150 aan kleedingstukken te hebben vernield. Na zijn wandaden is hij naar een nabij gelegen café gegaan, waar hij kon wor den gearresteerd. Terzake van huisvrede breuk en vernieling is tegen den vanda- list proces-verbaal opgemaakt. Luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, comman dant van het Nederl. Vrijwilligerslegioen, verzoekt opneming van het volgende com muniqué: „Tijdens de oorlogen in Abessinië en Finland, hebben Nederlandsche ambulan ces onmiddellijk haar medewerking ver leend, bij de verzorging der gewonden. Ook thans worden door het Nederlandsche legioen voorbereidingen getroffen, om een ambulance samen te stellen, teneinde aan het Oostfront geneeskundige hulp en bij stand te kunnen geven. Het Vrijwilligerslegioen Nederland doet derhalve een beroep op de medewerking van medici, verplegend personeel en hulp- verpleegsters. Hun, die wenscben opgeno men te worden in de Nederlandsche ambu lance, wordt verzocht zich schriftelijk te melden bij het hoofdkwartier van het Vrij» willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22, alhier, onder vermelding: Af deeling ambulances. Nadere mededeelingen omtrent de defi nitieve samenstelling der ambulance zullen in de pers worden bekend gemaakt”. dat voormaligen leden van deze ontbonden organisaties verboden is deelen van de uniform, kampmessen, e.d. (bijv, de „witte lelie”) op de burgerklee- ding. 3e. Het houden van gemeenschappelijke betoogingen, marschen, tochten enz., zoo wel in uniform als in burgerkleeding. De politie heeft opdracht met kracht op te treden tegen iedere overtreding. dingen in metaal, fruitschalen, rookgarni- turen, doozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafelgarnituren, houders en standaards voor lucifers, presenteerbladen, tafelstukken, vazen, vogelkooien en vogel- kooistandaards en andere gebruiksvoor werpen. Ter toelichting wordt nog het volgende opgemerkt. De voorwerpen, die vervaardigd zijn uit legeeringen van koper, tin, enz., valien eveneens onder de verplichting tot inleve ring. Legeeringen zijn b.v. brons, nieuw zilver, hotelzilver, Berlijnsch zilver, Alpacca, gero-zilver, Sola-zilver, Keltum- plate, enz. Zilmèta valt niet onder den inleveringsplicht, omdat dit product ver vaardigd wordt uit z.g. roestvrij staal. De inlevering beperkt zich - tot r o e- rende voorwerpen. Onroerende voor werpen vallen buiten de werkingssfeer van de voorschriften. Niet alle roerende voorwerpen komen voor inlevering in aammerking. De roerende voorwerpen welke zonder deskundige hulp niet gemak kelijk kunnen worden afgescheiden zoo- Vraaggesprek met een in Rusland geboren Nederlander Een redacteur van de V.P.B. had een vraaggesprek met den secretaris voor Nederland van de „Volksmonarchistische partij”, die zich in den loop der ja- ren als een der felste anti-bolsjewisti- sche over de geheele wereld verspreide organisaties heeft doen kennen, Aden heer G. van Dalen Gilhuys, te Voorburg, een Nederlander, die in Rusland gebo ren, de eerste jaren van het communis tische Sovjetregime heeft medegemaakt als ambtenaar aan een der Sovjetdepar- tementen. Hoewel aanvankelijk als idealist ge- loovend in de thesen van Marx en Lenin, werd hij door de werkelijkheid van het Sovjetparadijs spoedig bekeerd. Zijn liefde voor het Russische volk, in welks rr^idden hij zoo lang verkeerd heeft, deed hem echter den gang van zaken in Oost-Europa met de grootste belangstelling gadeslaan. In het Sovjetparadijs bloeit de slaven handel. Het zal u wellicht bekend zijn, aldus de heer van Dalen Gilhuys, dat ik voor Nederland secretaris ben van de Volks monarchistische partij. Deze welke zich als een der voornaamste te genstanders van de Sovjets heeft doen kennen, werd gesticht door Iwan Solo- newitch, een jurist, die langen tijd on der den druk van het communisme in zijn vaderland heeft geleefd; maar ten slotte, met het op het spel zetten van zijn leven, ontvluchtte naar Boelgarije, waar hij zijn partij stichtte, welke vele Rus sen omvat, die hun geboorteland van het roode gevaar willen bevrijden, en bovendien talrijke buitenlanders, die met dit streven sympathiseeren. Bij ons streven om in de Sovjet-Unie betere toestanden voor de bevolking te scheppen dan de erbarmelijke en menschonteerende, waarin zij nu moeten leven, steunen wij op het volk zelf, al kunnen wij het zelden rechtstreeks be reiken. Wij weten, dat er door de drie en twintig jaren van knechting door de potentaten van Moskou groote ontevre denheid onder het volk is ontstaan. Wij begrijpen, dat op het oogenblik het Sov- jetleger wanhopig verzet biedt tegen den Duitschen stormloop, maar u dient voor al niet te vergeten, dat het de jongeren zijn, die nimmer iets anders dan het communistische systeem gekend hebben. Jonge menschen, die helaas van hun jeugd af verkeerd voorgelicht en bedro gen zijn, jonge mannen, die meenen, dat het Rusland van de Sovjets een heil staat is vergeleken bij alle andere sta ten van Europa, waar, volgens de be weringen van hun leiders, doorloopend de vreeselijkste plagen heerschen, waar de menschen als beesten geëxploiteerd worden. Wij verwachten evenwel, dat binnenkort overal ernstige onlusten zul len uitbreken, wanneer Stalin en zijn Zoodoende kwam leven niets terecht. De kinderen werden van staatswege op de scholen gevoed. De toestanden op die scholen waren al lerbedroevendst. Een beschaafde Wes terling kan zich eenvoudig niet indenken, dat'wat ik nu ga zeggen, ook werkelijk kon gebeuren. Wanneer de leeraar zijn leerlingen vermaande de klas te verla ten, dan kwam er een brutaal antwoord, doe het zelf. En de politieke commissa ris gaf den leeraar steeds ongelijk. Nog erger. Het kwam niet eens, maar meer malen voor, dat de leerlingen hun be hoeften in de klas deden, terwijl er toi letten op de gang waren. Wanneer de leeraar daarover een opmerking maak te, werden hem veelal de faecaliën in het gezicht gesmeten. Wie het brutaal ste was en het hoogste woord had, kreeg gelijk. De kinderen ontaardden op onherstelbare wijze. Maar waarom heeft de bevolking deze tyrannie verdragen? De eerste twee, drie jaar heeft het Sovjetstelsel, aldus de heer van Dalen, zijn ware gezicht niet getoond. Wij allen waren er van overtuigd, dat er, na den val van het huis Romanow, verandering op velerlei gebied diende te komen. Wi. hadden onze idealen en droomden van een volksbevrijding. In het communisme zagen wij aanvankelijk den heilbrenger. Hoe bitter was echter de ontgoocheling. Wat de bolsjewieken wilden, bleek na den opstand, welke geleid werd door de zoogenaamde witte beweging. Het be gon, toen de Tsjechoslowaaksche krijgs gevangenen uit Siberië zouden repa- triëeren. Zij hadden wapens gekregen voor den terugtocht, maar gebruikten deze tijdens muiterij op groote schaal, tegen de Sovjetautoriteiten. Dat was de kern van den opstand. Hieruit ontstond alras de witte beweging, waarvan admi raal Koltsjac een der leiders was. Aan vankelijk had deze witte beweging wel succes, maar zij beging een kapitale fout. De kleine boeren, die van de Sov jets een stukje land hadden gekregen, moesten dit weer afstaan en het groot grondbezit werd in ouden vorm hersteld. -, -- - Dat was koren op den molen der com- bekers, luchters, metalen vazen, afbeel- mumsten, die van de ontevredenheid der massa geraffineerd profijt trokken. Methoden der G.P.Oe Wist u, dat het aantal bolsjewieken in Rusland ten hoogste vijf procent van de totale bevolking bedraagt? Deze men schen tyranniseeren door hun weerzin wekkende methoden de geheele bevol king, die absoluut weerloos is en eigen lijk een groot leger van gevangenen vormt in eigen land. Wie zonder toe stemming het land tracht te verlaten, wordt onverbiddelijk ter dood veroor deeld. Verder exploiteer en de Sovjets op handige wijze het stelsel- van de gratis werkkrachten. Hierbij speelt de gevrees de G.P.Oe. een belangrijke rol. Deze'or ganisatie heeft overal haar vertakkin gen. op letterlijk alle denkbare gebieden. Ónder het beheer van deze organisatie staan de enkele honderden concentratie kampen, welke over het geheele land verdeeld zijn, maar altijd juist daar op gericht zijn, waar een belangrijke indus trie of iets van dien aard gevestigd is. .- Voor het minste of geringste kan men als deurklinken, reguleenngsknoppen der gearresteerd worden. Dat zijn dan meestal de zoogenaamde saboteurs, die of veroordeeld worden tot tien jaar ge vangenisstraf, langer is niet mogelijk, of wel gefusilleerd worden. In de con centratiekampen moeten de ongelukkige gevangenen onmenschelijk zwaar werk verrichten, zij worden zeer slecht ge- partij, voed en zeer slecht gekleed. Mocht het in een enkel geval voorkomen, dat zij hun tien jaar hier uitdienen, dan wordt de straf meestal opnieuw verlengd met tien jpar, op grond van zoogenaamd nieuw bezwarend bewijsmateriaal. Wordt de man wegens een misdrijf doodgeschoten, dan volgt doorgaans ook de arrestatie van de vrouw, die naar een der concentratiekampen vervoerd wordt. De kinderen komen in de staatsinrich tingen. Twee kinderen gewond In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Er werden ook eenige bommen geworpen, doch de aangerichte schade aan enkele woonhuizen was van zeer geringen aard. Twee kinderen werden gekwetst. nieuwe eigenschap, welke onder een eigen naam in den handel kan worden gebracht. Een werk van geduld en toe wijding, waarvan de resultaten thans in den rozentuin staan te bloeien. Woensdagmiddag is de collectie ge keurd. De keuringscommissie, aangewe zen door het bestuur der vereeniging ,,Nos Jungunt Rosae”, werd in de lunch, room van het Zuiderpark ontvangen door den wethouder ir. L. J. M. Feber, en den directeur van den Gemeentelijken Plant soendienst, den heer S. G. A. Dooren- bos. De heer Feber heeft de heeren met ëen enkel woord toegesproken en de be- teekenis van den rozentuin als nieuw element in de rijke beplanting van Den Haag geschetst. Daarna heeft het gezel schap den tuin bezichtigd, waarbij de heer F. v. d. Velde zijn selectie-methode heeft uiteengezet. Vervolgens is de keu ringscommissie aan den arbeid gegaan. Daar men bij de beoordeeling zeer voorzichtig is, strekt de keuring zich uit over vier seizoenen. Na de eerste be oordeeling volgt een tweede in den herfst van dit jaar, een derde in den voorzomer van 1942 en een eindbeoordeeling in de daarop volgende Septembermaand. De uitslag der keuring kan dus nog niet bekend worden gemaakt, maar wel mogen we reeds zeggen, dat eenige der gekeurde variëteiten een gunstigen in druk maakten. Het inlichtingenbureau kunstvoorwerpen en antiquiteiten maakt het volgende be kend: a. Antiquairs en kunsthandelaren en daarmede gelijk te stellen bedrijven dienen op een of meer exemplaren van het for mulier model II, verkrijgbaar bij het inleveringsbureau in hun oproeping ge noemd, alle voorwerpen, vervaardigd van aan de verplichting tot inlevering onder worpen metalen te vermelden, voorzoover deze zijn te beschouwen als antiquiteiten, kunstvoorwerpen, e.d. en deze formulieren op de voorgeschreven wijze in te leveren bij den burgemeester. Bij de invulling der formulieren model II dient met het volgende rekening te wor den gehouden: le. bovenaan het formulier, links van de letters a en b dient duidelijk het woord „antiquair” te worden vermeld (ook door kunsthandelaren) 2e. Bij de opgave der voorwerpen kan vermelding van het gewicht in grammen, het land van herkomst, alsmede van de waardeschatting in guldens achterwege blijven. b. Antiquairs en kunsthandelaren en daarmede gelijk te stellen bedrijven dienen de niet onder de definitie antiquiteiten, kunstvoorwerpen e.d., als vermeld in ar tikel 5 lid 1 onder 1 en 2 van de verorde ning no. 108-1941, vallende voorwerpen, welke derhalve onder de verplichting tot inlevering vallen, ter plaatse genoemd in de oproeping model 1 in te leveren. Deze inlevering dient vergezeld te gaan van een door hen in duplo ingevuldë in ventarislijst model VI, welke door of van wege den burgemeester voor accoord wordt geteekend of geparafeerd en van den gemeentestempel voorzien (ben en ander na vergelijking met de ingeleverde Het filmjournaal, dat van heden af in de voornaamste bioscopen vertoond wordt, bevat interessante opnamen van den opmarsch in de Sovjet-Unie, verdui delijkt door een kaart, welke de vorderin gen aangeeft. Bovendien een uitgebreide, aangrijpende reportage van de gruwelijke gebeurtenissen in Lemberg, welke een schril licht werpen op den toestand in de Sovjet-Unie en waardoor men zich een beeld kan vorjnen van de behandeling, die de Oekrainers van hun bolsjewisti sche „bevrijders’1’ moesten ondervinden. De internationale rozentuin in het Zui derpark is een aanwinst, die in het be gin van dit jaar gereed is gekomen en waarvan reeds meer dan eens melding werd gemaakt. Thans is de gelegenheid gunstig om voor de beteekenis van dit stukje rozencultuur in den Haag grootere aandacht te vragen. Dezer dagen is n.l. de eerste keuring van nieuwe rozen in dien tuin gehouden. De internationale rozentuin is in het Zuiderpark aangelegd naast het rosarium. In stervormige plantwijze staan de rozen in smalle bedden, die door graspaden ge scheiden zijn. De aanleg is geschied op verzoek van de vereeniging „Nos Jun gunt Rosae”, die behoefte gevoelde aan een keuringscentrum voor nieuwe rozen in ons land. De directeur van den Ge meentelijken Plantsoendienst, de heer S. G. a Doorenbos. zorgde voor den aanleg. Het is de bedoeling, dat in dezen tuin nieuwe vondsten, die nog niet in den handel zijn, worden uitgeplant en, wan neer zij in bloei zijn gekomen, aan een keuring worden onderworpen. Bij deze keuring wordt vastgesteld of de nieuwe rozen in voldoende mate afwijken van bestaande soorten en zoodanige verdien sten hebben, dat ze onder een nieuwen naam in den handel gebracht kunnen worden In het eerste jaar van zijn be- internationaal importeur centrale verwarming behoeven niet te worden ingeleverd. Artikelen, welke z.g. spijkervast zijn, komen niet voor inleve ring in aanmerking. Wat niet ingeleverd behoeft te worden. Wetenschappelijke instrumenten en leer- en hulpmiddelen, in gebruik bij la boratoria, scholen, inrichtingen voor Kunst- en Nijverheidsonderwijs, Kunste- naars-ateliers, ziekenhuizen, sanatoria, artsen, inrichtingen vóór tandheelkunde, studenten, enz., behoeven niet te worden ingeleverd. Muziekinstrumenten behoe ven niet te worden ingeleverd, mits zij voortdurend in gebruik zijn. Gebruiksvoorwerpen behoeven niet te worden ingeleverd, indien zij: 1. geregeld dagelijks in gebruik zijn; 2. onmiddellijk zouden moeten worden vervangen, terwijl deze vervanging niet mogelijk is door voorwerpen, vervaar digd van materiaal, hetwelk niet behoeft te worden ingeleverd. Aschbakken, bloemvazen, schalen, enz. moeten worden ingeleverd, want deze kunnen doorgaans vervangen worden door overeenkomstige voorwerpen, ver vaardigd van hout, glas, porcelein, enz. Lepels en vorken, voor zooveel vervaar digd van verchroomd of verzilverd mes sing (z.g. geel koper) of van al of niet verzilverd of verchroomd nieuw zilver behoeven niet te worden ingeleverd. Deze voorwerpen zijn immers regelma tig in gebruik en het is niet mogeljjk deze voorwerpen onmiddellijk te ver vangen door artikelen, vervaardigd van materiaal, dat niet behoeft te worden ingeleverd. De z.g. „Wellner”, „Wemef” en „Gero”-artikelen, welke voor regel matig tafelgebruik noodig zijn, vallen niet onder de verplichting tot inlevering. Eveneens van inlevering vrijgesteld de z.g. verzilverde kleine artikelen, zooals kleine kandelaars, kleine gebakschalen, kleine suikerstrooiers, lepeldoozen en le- pelbekers. Voorts alle kleinere artikelen, welke regelmatig op de theetafel in ge bruik zijn en vanzelfsprekend de kleinste gebruiksartikelen, zooals sigarenaanste kers, briefopeners, servetringen, lucifers doosjes. Groote presenteerbladen, groote yierarmige kandelaars en dergelijke moe ten echter worden ingeleverd. Voorts zijn van inlevering vrijgesteld alle electrische verlichtingsartikelen, zoo als kroontjes, bureaulampen, staande lampen, pianolampen, wekkers, benevens alle elctrische artikelen, zooals strijk ijzers, broodroosters, stofzuigers, scheer- apparaten, enz: Niet inleveren maar wel aan melden Van inleveringsplicht (maar niet van aanmeldingsplicht) zijn vrijgesteld eige naars, bezitters, beheerders, enz. van voorwerpen van hooge, wetenschappelijke geschiedkundige of kunstwaarde of van saties zijn ontbonden, wordt erop gewezen, voorwerpen, die zijn te beschouwen als antiquiteit en als waardevol volksgoed. De vraag, wat als antiquiteit zal kunnen Het dragen van uniforme kleeding, gelden is moeilijk te beantwoorden. Bij 1 de beoordeeling van de vraag of een be- Het dragen "van pa"dvindersTnsigne7 Paald voorwerp al dan niet als antiquiteit - - is te beschouwen, wordt in het algemeen rekening gehouden met ’t feit, of ’t voor werp vóór of na 1860 is vervaardigd. Zij zijn van inlevering uitgezonderd, indien vaststaat, dat de vervaardiging vóór 1860 is geschied, mits het voorwerp kunst- of kunstnijverheidswaarde bezit. Kunstvoorwerpen vervaardigd né 1860 behoeven niet te worden ingeleverd, in dien vaststaat, dat zij kunstwaarde heb ben. De aanmelding van bedoelde voor werpen moet plaats vinden met gebruik making van een formulier (model II), dat ter verzamelplaats verkrijgbaar is. Er zullen zich gevallen voordoen, waar, in het publiek uit gevoelsoverwegingen ongaarne afstand zal willen doen van voorwerpen, waaraan een bijzondere her. inneringswaarde is verbonden, b.v. door dat deze voorwerpen het karakter hebben gen in de staatswinkels. U moet zich niet voorstellen, dat wij zoomaar een glas of een tandenborstel konden aan schaffen. Zelf heb ik eens voor het vele overwerk in die drie jaren verricht ik had een betrekking by het departe ment van onderwijs een bonnetje ont vangen, dat recht gaf op een... emaille etensbakje. Dat was voor ons thuis een heele bezitting. Een ieder moest wer ken, niet alleen de man, maar ook de vrouw, want de bolsjewieken huldigden op glad verkeerde wijze overigens het principe: „wie niet werkt, die niet eet”. Uit de vele vragen, welke worden ge steld, blijkt, dat bij tal van personen nog geen eenstemmigheid van oordeel bestaat ten aanzien van de beantwoording van de vraag, welke voorwerpen wél en wel ke niet moeten worden ingeleverd. In verband hiermede volgt hieronder een overzicht, bevattende de richtlijnen aan de hand waarvan de beoordeeling moet plaats vinden. Alle voorwerpen, welke geheel of voor een overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan bestaan, komen voor inlevering in aanmerking. Voorwerpen, vervaardigd uit edele metalen, zooals goud, zilver en platina, komen dus niet voor inlevering in aanmerking. Eveneens zijn van inle vering vrijgesteld de. voorwerpen, ge maakt uit aluminium en zijn legeerin gen, uit zink, uit ijzer al dan niet ge ëmailleerd of verzinkt of met een andere laag voorzien. Hierboven is sprake van „geheel of voor een overwegend dee 1”. Het laatste begrip eischt eenige nadere toe lichting. De voorwerpen, waarvan niet kan worden gezegd, dat zij geheel of voor meer dan de helft vervaardigd zijn uit koper, tin enz-., behoeven niet te worden ingeleverd. Zoo zullen dus b.v. borstels, borstelgarnituren, tafelschuier?, electrische apparaten enz. in vele geval len niet voor inlevering in aanmerking komen. In het algemeen is toch slechts de bovenkant van den borstel of van den tafelschuier voorzien van een dun laagje bladmetaal. Verkoperde, vernikkelde en vertinde voorwerpen behoeven slechts dan te worden ingeleverd, indien de kern Van het voorwerp bestaat uit koper, nik- feC, E.. - Dus een vernikkeld voor werp met ijzer als kern valt niet onder de verplichting tot inlevering. Wat in aanmerking komt komen voor inleve- Bij afwezigheid geen ramen laten open staan Met klem wordt nogmaals gewaar schuwd tegen het niet op het nachtslot draaien van de voordeur, wanneer men zijn woning verlaat. Met behulp van loo pers worden herhaaldelijk opensluitingen gepleegddit kan men voorkomen door steeds den sleutel tweemaal om te draaien. Ook ramen, die van de straatzijde te bereiken zijn, moet men niet open laten staan, wanneer men zijn huis uitgaat. Door opensluiting is men binnenge drongen in een perceel in de Klimop- straatontvreemd werden 10, enkele gouden sieraden en distributiebonboekjes. Een eind gemaakt aan een onbillijkheid voorwerpen). Waarna aan den inleverings- De persdienst van het N.V.V. meldt: -«-«-»«— -- j- Zooals men weet, werd op 1 Januari van dit jaar de kinderbijslagwet inge voerd. De uitbetaling over het eerste kwartaal vond plaats na 1 April. Bij deze uitbetaling bleek, dat de ge meentelijke ambtenaren belast met de steunverleening, van meening waren, dat de kinderbijslag, uitgekeerd aan ar beiders, die in de steunverleening wa ren opgenomen, gezien moest worden als loon, dat in een bepaalde week was ontvangen en hierdoor in aanmerking kwam voor de toepassing van de. wacht- tijdregeling. Kwam een arbeider, die over het eerste kwartaal had gewerkt en die dus kinderbijslag ontving, na 1 April in den steun, dan moest hi, eveneens eerst een wachttijd doorma ken, aangezien hij immers geld in han den had. Hoewel deze opvatting formeel juist was, spreekt het wel vanzelf, dat zij in strijd kwam met de strekking van de kinderbijslagwet. Immers, de kinderbij slag is bedoeld als toeslag voor groote gezinnen. Bovendien is het geen loon, dat men op den uitbetalingsdatum ont vangt, maar geldt de kinderbijslag over een heel kwartaal. De arbeider, die voor de steunregeling in aanmerking komt, kan dezen kinderbijslag vanzelfsprekend goed gebruiken voor extra-uitgaven en het ging dan ook niet aan, om hem dit als toeslag bedoelde bedrag, eerst te laten besteden voor zijn noodzakelijk levensonderhoud, alvorens hem in de steunregeling op te nemen. Het N.V.V. heeft zich dan ook, de on billijkheid van deze toepassing inziende, tot het departement van Sociale Zaken gewend, met het verzoek de gemeente besturen erop attent te willen maken, dat de kinderbijslag, welke aan een ar beider, die steun ontvangt, wordt uitge keerd, dient uitgesmeerd te worden over het aantal weken, dat hij gedurende het kwartaal, waarover de bijslag werd be rekend, heeft gewerkt. Het resultaat van dit verzoek is, dat de waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, zich dato 14 Juli j.l. tot de gemeentebesturen heeft gericht met het volgende schrijven: „Ik acht het wenschélijk, u hieronder een nadere uiteenzetting te geven van de wijze, waarop met den kinderbijslag bij de vaststelling van de steunbedragen moet worden rekening gehouden. le. Wanneer de kinderbijslag aan een arbeider, die in de steunregeling is op genomen, wordt uitgekeerd, heb ik er geen bezwaar tegen, dat dit bedrag wordt uitgesmeerd over het aantal we ken, dat hij gedurende de periode, waarover deze bijslag werd berekend, gewerkt heeft. Komt hij, rekening hou dende met het dan gevonden weekloon, aan de hand van de ten uwent geldende wachttijdregeling, voor een wachttijd in aanmerkirfg, dan behoort hem alsnog een wachttijd te worden opgelegd. Bij de bepaling van dezen wachttijd moet uiteraard rekening gehouden wor den met eventueele wachtweken, welke hij al heeft doorgemaakt, voordat hij in de steunregeling werd opgenomen. Wellicht ten overvloede moge ik er de aandacht van uw collega op vestigen, dat korting van den kinderbijslag in dit geval op het steunbedrag niet behoeft plaats te hebben. 2e. Wordt iemand na ontvangst van een kinderbijslag werkloos en meldt hij zich aan voor sfeun, dan kan eveneens bovenstaande gedragslijn gevolgd worden. 3e. De kinderbijslag keerd aan gedeeltelijk aan personen, die een tegemoetkoming ontvangen, omdat zij door de bijzondere economische omstandigheden minder dan het normale loon kunnen verdienen, behoort voor tweederde deel c.q. ten volle van de berekende uitkeering te worden afgetrokken. 4e. Is de kinderbijslag aan laatstbe doelde arbeiders uitgekeerd, toen zij nog hun normale inkomen hadden, ter wijl zij zich daarna voor een aanvullend steunbedrag of een tegemoetkoming hebben aangemeld, dan behoort aan de hand van het bovenstaande in bepaalde gevallen eveneens een wachttijd te wor den opgelegd”. Zooals men ziet, heeft het N.V.V. hiermede een belangrijk resultaat be reikt voor die werkloozen, die recht hebben op kinderbijslag. Een onbillijk heid, waarvan zij de dupe werden, die den bijslag het beste kunnen gebruiken, is hiermede weggenomen. Een voorbeeld Welk voordeel hiermede voor den werklooze is bereikt, moge blijken uit het volgende voorbeeld: Voorheen werd n.l. in verschillende gemeenten de volgende berekening toe gepast: indien een arbeider tot en met 5 Maart steun had genoten en op 6 Maart aan het werk ging tot en met 26 Maart, tegen een loon van 28 per week en van 27 Maart af weer in den steun werd opgenomen, dan moest in April, wanneer hij bijv, 6 kinderbij slag ontving, dit bedrag worden opge geven, hetgeen dan voor tweederde op den steun werd gekort. Thans wordt de kinderbijslag uitgesmeerd over het aan tal weken, dat de betrokkene heeft ge werkt, zoodat in bovengenoemd geval het loon op 28 plus 2 wordt ge steld. Aan de hand hiervan wordt dan nagegaan, of een wachttijd doorgemaakt zal moeten worden. Is dit niet het ge val, dan komt de kinderbijslag van 6 geheel ten goede aan het gezin van den werklooze en behoeft niet op den steun te worden gekort. Dus ook niet de bij slag, welke over de week, eindigende op 8 Maart, is verstrekt, over welke week tevens steun werd genoten. wijziging plaats hebben ten opzichte van de distributie van melk, Te zijner tijd zullen hieromtrent na dere bijzonderheden worden bekend ge maakt. In verband met deze verandering zullen nieuwe melkkaarten worden uitge- reikU Deze uitreiking vindt plaats op nader door de plaatselijke distributie- diensten te bepalen tijdstippen, doch dient vóór 2 Augustus, a.s. beëindigd te zijn. Voor deze nieuwe melkkaarten ko men uitsluitend de hierna te noemen groe pen van personen in aanmerking: a. Kinderen, die na 1 Februari 1937 zijn geboren. Deze krijgen vier kaarten per persoon. b Kinderen, die nè 1 Februari 1927, doch vóór 2 Februari 1937 geboren zijn. Deze komen voor twee kaarten in aanmer king. c. Personen, die tijdens hun werkzaam heden voortdurend met giftige stoffen om gaan en die in verband daarmede reeds extra melkkaarten van het oude model hebben ontvangen. Deze personen ontvan gen twee kaarten per hoofd. Uiteraard dient de aanvrage voor bedrij ven met meer dan vijfarbeiders door den bedrijfsleider te geschieden. Om misver stand te voorkomen, wordt erop gewezen, dat de melkkaarten in vellen van vier stuks zijn gedrukt, zoodat groep a één blad van vier stuks en de groepen b en e één blad van twee stuks ontvangen. Oude melkkaarten inlevaren bij de uitreiking van nieuwe. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitreiking der nieuwe kaarten een gelijk aantal oude melkkaar ten moet worden ingeleverd. Door groep a dus vier en door de groepen b en c twee oude kaarten per persoon. Van deze in te leveren kaarten mogen de met „27” en „28” genummerde bonnen door de betrokkenen worden behouden, doch de met „29” en hooger genummerde bonnen moeten op de kaarten aanwezig zijn, daar deze anders niet worden ingeruild tegen de nieuwe melkkaarten. Tevens wordt erop gewezen, dat bij het inruilen, de distributiestam- kaarten medegebracht dienen te worden. Niet ingeleverde oude melkkaarten bewaren! De aandacht wordt er op gevestigd, dat degenen, die niet voor nieuwe melk kaarten in aanmerking komen, de in hun bezit zijnde oude melkkaarten zorgvuldig dienen te bewaren. Deze mogen dus in geen geval vernietigd worden, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de bonnen van deze kaarten nog gebruikt zullen worden. helpers zich genoodzaakt zullen zien de gedunde gelederen aan te vullen door het oproepen van oudere lichtingen. Hongersnood U zult er zich moeilijk een voorstel ling van kunnen vormen, hoeveel men schen reeds als slachtoffer gevallen zyn van dit duivelsche regime. Zelf heb ik de rampspoedige jaren van 19201921 meegemaakt, toen door het mislukken van den oogst millioenen om het leven zijn gekomen. In het Wolgagebied heb ik de menschen zien liggen met -opge zwollen ledematen. De tweede groote ramp kwam in de jaren 1932-’33. Door de collectivisèering was geen zaaigraan aan de boeren verschaft, zoodat het graangebied bij de Zwarte Zee, dat an ders bijna de geheele wereld kan voe den, nu nauwelijks iets opleverde. Ruim tien millioen fnenschen vielen als slacht offer. Het aantal ter dood gebrachte Russen, of wel tot dwangarbeid veroor deelden. die hun leven lieten in een der 300 concentratiekampen, wordt becijferd op ruim acht millioen. Zoo werden de Koelakken, de kleine zelfstandige boeren uit het vruchtbare gebied in het Zuid westen, tot den laatsten man uitgeroeid. De bolsjewieken hadden daarbij het vaste systeem, om tot dwangarbeid ver oordeelden uit het Zuiden in het Noor den te werk te stellen, wat, gezien de enorme klimatologische verschillen, en de ondraaglijke toestanden, waaronder gewerkt moest worden, gelijk stond met een langzamen. verschrikkelijken dood. Het streven van de Sovjets was er op gericht in de eerste jaren de menschen broodeloos te maken, om hen daardoor te vermurwen. Toen de bevolking een maal weerloos was, werden de baantjes uitgedeeld. Geld kreeg men echter voor zijn arbeid niet in handen, alleen een bonnetje, waarop men zeer schaarsche levensmiddelen, nauwelijks genoeg voor bet eigen levensopderhoud, kon verkrij- De selectie-methode Deze rozenkweeker, de heer F. v. d. Velde, volgt bij het kweeken zijn eigen methode. Uit een bed rose rozen bijv, zoekt hij er één, welke een weinig naar het geel neigt. Zulke afwijkingen, zegt hij, komen altijd wel in een groep voor. En daar hij een fijn onderscheidingsver mogen voor kleurnuances heeft, vindt de heer v. d. Velde ook de geringste afwij king. Als hij er iets goeds van verwacht, dan oculeert hij de „oogen”, welke recht onder de uitgekozen bloem aan denzelf- den tak zitten en waarschijnlijk dezelfde eigenschappen hebben als deze, op wilde onderstammen en kweekt zoodoende een aantal struiken, waarvan de bloemen een heel klein beetje naar ’t geel neigen. De beste daarvan kiest hij weer uit voor de volgende oculatie en aldus verder selec- teerende, kweekt hij na enkele, soms eerst na vele jaren, een roos met een in den handel gebracht staan kon de internationale rozentuin nog riet bijzonder internationaal zijn. Wel zijr door een importeur eenige Duitsche rozen ingezonden, maar de be langrijke rozencultures van België, Frankrijk, Spanje, Engeland. Denemar ken. Zwitserland en andere landen, kun nen pas na den oorlog hun producten zenden In de toekomst wordt echter, naar verwacht mag worden, de rozentuin in het Zuiderpark een centrum van wer kelijk internationale betfeekenis. De directeur van den Plantsoenendienst heeft intusschen wel gezorgd, dat de tuin niet tot na den oorlog leeg moest blijven liggen. Naast de bovengenoemde rozen van Duitschen oorsprong is een collectie rozen aangeplant, welke geheel bestaat uit in Nederland gewonnen soorten. Deze collectie is bovendien van één kweeker betrokken en deze kweeker is een een voudig man uit Boskoop, een kweekers knecht, die den geheelen dag bij zijn pa troon werkt en zich des avonds en des ochtends aan zijn liefhebberij wijdt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9