HAAGSCBE COURANT VACANTIE II 1 G K de voor Weest spaarzaam! IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND Vrouwenhoekje Zaterdag 19 Juli 1941. 1 [E Ook met gas en electriciteit Vakspecialisten intendance van het Vrij willigers Legioen VIERDE BLAD Na het water lokt r Redevoering van ir. Mussert voor ONDERWIJS EN KERK Nieuw verordeningenblad Het koelhouden van spijs en drank DIAMANTEN ECHTPAAR Technische nooddienst in Nederland I De inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst Een maximum prijsregeling genegeerd Maximum-prijzen vastgesteld inmaakglazen Engelsche luchtaanvallen op ons land 189 Waar vacantiegangers rekening mee moeten houden Nieuwe aitgaoen Nederlandsch-Tsjechoslowaaksche Kamer van Koophandel wordt geliquideerd Verhandelen van paarden Treedt op bij technische storingen o Indroging van huishoudzeep I Dr F.vanG. uit U. liet 'elk JAAR. op' Ï700 M. HO0QTE' Zljff BLIK DWALEN OVER HET OE> E R EN G AD IN - a - - - OOM KOOS. B R1 «8 (Polygoon) belangen van het publiek. I Toezicht op de opvoeding tot een juist besef van orde en tucht No. 17931 EXAMENS Universiteit te Leiden. Cand. ex. geneeskunde 2e gedeelte (met lof) de heer P. J. Kuijer, alhier, (verbe tering). Universiteit te Utrecht. Theor. tandheelkundig ex. Ie ged.: 3. Diepenheim, A. W. Jongsma, A. K. Geist, G. L. Hoeffelman, H. J. van Benthem; theoretisch tandheelkundig ex. 2e ged.: H. H. Plantinga, W. J. van Ereketens, mej. I 1 E le >E r- E, 6‘ se 42 IS 11 351 .0* sn, It) ial 360 GERINGE SCHADE In den afgeloopen nacht vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De gevoerde aanvalsactie was van onbeteekenenden aard. Enkele woonhui zen kregen glasschade. Enkele handige werkjes speciaal voor de huisvrouw hebben kort geleden het licht doen zien. Wij kunnen deze boekjes, die vooral voor dezen tijd geschreven zijn, warm aanbevelen. Bij Nijgh en Ditmar N.V. te Rotterdam verscheen „Zelfstandig koken” door H. J. van Deinse-Postma en A. Ch H. de Vries, Verder van alles over den inmaak deel I (groenten, vleesch, eieren, visch enz) en deel II (vruchten), door E. J. Wilzen- Bruins. In de serie Weten en kunnen van de N.V. Uitgevers-Mij. „Kosmos” te Amster dam verscheen „Zelf-inmaken” een hand leiding voor het conserveeren van levens- L middelen door S. W. Haverkort». EEN NIEUW SPOORBOEKJE Sinds Mei 1941. toen het laatste spoor boekje van de Nederlandsche spoorwe gen verscheen, zijn tien wijzigingsbladen bitgekomen. De directie der Nederland- sehe spoorwegen heeft besloten deze tien bladen in het op 20 Juli a.s. nieuw uit geven spoorboekje vast te leggen. JSu TUURT HU OP 1,70 M HOOGTE OVER DÊ 'DRENT-SCl-iE HEJ’Etl WIST TliETjDAT Ons land zoo taooi WAS De leeftijdsgrens bij de rechterlijke macht verlaagd Heden verschijnt het nieuwe Verorde ningenblad nr. 30, met de verordeningen nr. 130, 131 en 132. Verordening nr. 130 brengt voor de rechterlijke macht de leeftijdsgrens van 70 tot 65 jaar terug. Als motieven voor deze verlaging van de leeftijdsgrens worden van officieele zijde de volgende genoemd: 1. Op deze wijze wordt een verjonging van het rechterscorps be reikt. 2. Voor de jongere krachten wordt zoodoende de mogelijkheid ge schapen sneller dan tot dusver in een rechterlijke functie benoemd te worden (tot dusver was dat in Nederland slechts na het 40ste levensjaar moge lijk). Voor bekwame, maar minder be middelde krachten is op deze wijze snellere promotie mogelijk gemaakt. Verordening nr. 131 handelt over de oprichting van een Duitsch bureau voor zeelieden te Rotterdam, aan welk bu reau de bevoegdheden worden overge dragen, welke het Dujtsche consulaat tot dusver ten aanzien van zeelieden, volgens de bestaande zeeliedenverorde ning had. Verordening nr. 132 regelt," dat be paalde films, welke een volksvoorlich- tend of opvoedkundig karakter dragen, of van cultureele waarde zijn, vooftaan onder verplichting tot vertooning vallen. Waschvermogen wordt er niet door verminderd De langdurige droogte heeft tot ge volg gehad, dat het gewicht der enkele stukken huishoudzeep, die 120 gram of welker dubbele stukken 240 gram moeten wegen, in sommige gevallen belangrijk achteruit is gegaan. Hierdoor wordt bij het publiek de indruk gevestigd, alsof voor de bonnen „minder” zeep wordt ont vangen dan waarop het recht heeft. Niets is echter minder waar. Het gewichtsver lies is te wijteti aan het verdampen van het water. Een ingedroogd dubbel stuk zeep van b.v 210 gram bevat evenveel vetzuren als een versch stuk van 240 gram, zoodat het waschvermogen van beide stukken zeep onveranderd is geble ven. Door de sectie zeep van het Rijks- bureau voor chemische producten wordt in samenwerking met de keuringsdien- fe het „Vrouwenhoekje” van 11 Juli werden eenige wenken gegeven voor het koelhouden van spijs en drank. Daar het recept niet geheel juist was, laten wij het hieronder nogmaals volgen. Beschikt men niet over ijs en zout dan is het volgende mengsel zeer ge schikt om dranken en toespijzen koel te maken 5 deelen salpeter, 5 deelen salmiak. 8 deelen glauberzout en 16 deelen water. Men lost het zout in het water op en vermengt dit met de overige stoffen. Men laat de dranken en spijzen hier eenige uren in staan en zij zullen ijskoud wor den. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-gene raai van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij, onverminderd het bepaalde in het Paardenbesluit 1941 (han. del en prijzen), het verhandelen en het vervreemden van paarden, welke voor 1 Januari 1939 zijn geboren, gedurende het tijdvak aanvangende met ingang van den dag van inwerking-treding van dit besluit en eindigende met ingang van een nader door den secretaris-generaal te bepalen tijdstip, is verboden De verbodsbepalingen, gesteld in het eerste lid, gelden niet, indien en voor- zoover daarvan door of vanwege de land, bouw-crisisorganisatie ontheffing is ver leend en de aan de ontheffing zoo noodig verbonden voorwaarden zijn nagekomen. Met het nieuw ingestelde inspectoraat van het onderwijs in algemeenen dienst is volgens beschikking van den secretaris generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming belast de heer dr. D. G. Noordijk te ’s-Gravenhage. De nieuwe functionaris is belast met het toezicht op de opvoeding tot een juist besef van orde en tucht aan alle scholen, behalve aan de universiteiten en hooge- scholen, dus aan scholen voor voorberei dend hooger- en middelbaar onderwijs, middelbaar en lager nijverheidsonderwijs, middelbaar en lager land- en tuinbouw- DUITSCHE K. V. K. OPENT AFDEE- LING BOHEMEN EN MORAVIË De Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland in Amsterdam heeft een afdeeling „Bohemen en Moravië” opge richt, welke de taak der Nederlandsche Tsjechoslowaaksche K. v. K. heeft over genomen. De oprichting van het Rijks- protectoraat Bohemen en Moravië heeft tot een regelmatige samenwerking tus- schen de Duitsche K. v. K en de Neder- landsch-Tsjechoslowaaksche kamer geleid, Op de basis van de verkregen resultaten zal de Duitsche K. v. K. voor Nederland de werkzaamheden der Nederlandsch- Tsjechoslowaaksche Kamer van Koophan del voortzetten. Gelijktijdig zal de laatste tot liquidatie overgaan en gedurende de zen tijd aan de verwezenlijking van de bovenomschreven plannen medewerken. Naar wij vememei. zal in Nederland een technische nooddienst worden opge richt, zooals men die in Duitschland kent onder den naam Technische Nothhilfe. Deze dienst, welke optreedt bij techni sche storingen, staat open voor Neder landers en Duitschers. Op Dinsdag 22 Juli des avonds te 8 uur zal in Bellevue te Amsterdam in verband met de oprich ting van den technischen nooddienst een. propagandafilm worden vertoond. De toe gang is vrij. Op 3 Augustus a.s. herdenkt het echt paar H. G. v. Rijswijk W. M. v. Rijs- wijk-Nennie, wonende de Vliegerstraat 95, sten van waren scherp toegezien op de het feit, dat het 60 jaar .geleden in het I huwelijk is getreden Nu velen met zooveel zorg hun rijwiel banden behandelen, ja, men zou zelfs kun nen zeggen, ze vertroetelen en veel meer attentie geven dan vroeger, aan het feit bijv, om nooit op te zachte banden te rij den, nu komt telkens bij vele fietsers den wensch boven om ook de wegen geheel vri, te doen zijn van scherpe voorwerpen, welke moordenaars kunnen zijn, van de banden. Spijkers, scherpe steenen, maar ook stukken scherf van een gebroken flesch zijn gevaarlijke klippen voor den wielrijder, welke door hem gaarne verme den worden. Nu schijnt er, ik heb onlangs de verzuchting ook al eens medegedeeld, op onze straten nog weleens zoo’n scherf te worden gevonden met al de aankleve van onaangenaamheden daaraan voor den wielrijder verbonden. De fietsers zouden zoo gaarne zien, dat de straatreiniging aan dit euvel haar bijzondere aandacht besteed de, teneinde noodeloos vernielen van de kostbare banden te voorkomen. Ik wil na tuurlijk gaarne mijn steentje hiertoe bij dragen en er de aandacht van de betrok ken autoriteiten nog eens op vestigen. Al is de veegmachfne wellicht nu buiten wer king gesteld, dan kan misschien op andere wijze hierin voorzien worden. Een andere lezer vraagt me, waarom onze musea nog niet eens speciale gedeel- te’s uit de collectie (zoo noodig aangevuld met voorwerpen uit particulier bezit) ten toonstellen? Toen men dat vroeger eens gedaan heeft, bleek het een groot succes te zijn en een attractie voor het museum. Zou men zooiets niet kunnen herhalen en dan natuurlijk over een ander tijdperk? De musea moeten in het algemeen in deze da gen eens met iets bijzonders voor den dag komen. De toeschouwers zullen wel ko men, vooral als zij weten, dat op geregelde tijden, deskundige voorlichting niet ont breekt. Zou het op den weg liggen. Ik heb er onlangs Wies eens op \gewe- zen, dat de ijsco-smikkelaars een onder scheiding in gevaar brengen, waar we al lemaal trotsch op zijn, n.l. het. schoon houden van onze straten. To.en ik op een warmen dag in de buurt van zoo’n karre tje kwam, lagen de sporen overal in het rond verspreid. Een reinigingsman zou er zeker een halven morgen arbeid aan gehad hebben om al die weggewerpen cartonnetjes op te ruimen. Zou een groo- te papiermand voor de resten van het ijs je hierin verbetering kunnen brengen? Wies en Jodocus betwijfelen het Er zijn te veel klanten, zoo verklaarde Wies het mij, die het verkwikkende hapje „iet ter plaatse oppeuzelen, doch al wandelende. In dat geval kunnen manden of andere deponeerplaatsen geen heil bieden en rest mij slechts, op de ijsco-liefhebbers indi vidueel een beroep te doen. Of dat helpen zal weet ik niet, doch ik wil de poging althans niet achterwege laten. De regen, welke in het begin van deze week even kwam opfrisschen, heeft de veel gevraagde koelte gebracht. Edoch, daarmee waren we ook gevaarlijk in de buurt van de z.g Hondsdagen gekomen en dus is de kans groot, dat we langdu riger verandering krijgen. Maar het voor schotje op den zomer hebben we dan in elk geval te pakken en dat heeft ons weer moed gegeven voor een eventueel hitte-golfje. Jodocus peinsde gedurende die warme dagen alsmaar op een uitvin-’ ding om wat van de overtollige hitte in te blikken voor den komenden winter. Hij kon het nauwelijks verkroppen, dat geen der echte vernüftelingen er nog in geslaagd was ons zoo’n experiment voor te tooveren Samengeperste zonnewarmte als appeltje voor den dorst in-den win ter! Lezers, is het niet om te water tanden? Het Vrijwilligers Legioen Nederland roept hierbij op veeartsen, smeden, hoef smeden, menagemeesters en koks. Men wordt verzocht zich ten spoedigste schriftelijk aan te melden (eventueel onder vermelding van den bekleeden militairen rang en vakbekwaamheid) aan het hoofdkwartier van het Vrijwflligers- legioen Nederland, Koninginnegracht 22, ’s Gravenhage. niet G C. Barmen ’t Loo. allen den Haag, 'J.T C. M. Pronk, Scheveningen; de heeren J. L. de Haas, A. J. Oostendorp, T. G. van voorspelde Haalem, J. Goossen, J. Th Gielesen, W. ’I la Faille, G. van Dokkum, E. P. Slegten- bracht^zalworden.ppdat^Europa^eer |‘solleveld> a. D. Barghoorn, B. A. van Pa d°or ~Hitler de Hoop, G. Voorsluys, allen Leidschen- dam; m j jjuns^ Voorburg; voor diplo ma B: J. H. Blijleven, H. Blom, beiden den Haag. R K. Mulo-examen. Geslaagd alhier voor diploma A: A. v. Betten, J. v. d. Broek, J. van Nierop, A. Ophorst, W. van Oyen, A. Pegt, J. Schepman, G. Conradi. J. Driessen, C. Somerwil, A. y. d. Voort, R. Zimmer mann, H. Brok, M. Mathias, J. Radema- ker, A. v. d. Kley, G. Klein, G. Laker- veld, H. van Meel. G. de Rijk, A. Schmits, A. Tollenaar, Th. Veldkamp, J. Verberne, allen den Haag; voor diploma B: G. Bik, A. v. d. Wiel, P. Rartelds, J. Copray. Tijdens bezoek aan Hengelo De leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft gisteravond een bezoek aan Hen gelo gebracht. Hij werd aan het Amstel- hotel begroet door den kringleider den heer van der Velden uit Borne, bij welke ontvaijgst ook de Beauiftragte van den Rijkscommissaris voor Overijsel, dr. Schröder, aanwezig was. Te voet begaf de heer Mussert zich ver volgens met de autoriteiten en de partij functionarissen naar het Burgemeester Jansenplein, waar voor het gemeentehuis de formaties van W.A., S.S. en Nationalen Jeugdstorm ter inspectie stonden opge steld. Van het bordes van het gemeente huis af hield ir. Mussert een toespraak, waarin hij o.a. zeide te weten, dat hij kon rekenen op de mannen van W.A. en S.S. Hij zeide, dat het de taak is van de ouderen, ons volk geschikt te maken voor het nieuwe Europa dat komen gaat, maar dat de jongeren de nieuwe samenleving in vollen omvang zullen aanschouwen. De strijd, die op het oogenblik in het Oosten gevoerd wordt, beslist ook over de toekomst van ons volk, want wanneer de machten van het bolsjewisme en van de Angelsaksische plutocratie zouden win nen, zou ook in ons land geen steen meer op elkaar blijven staan. Vervolgens was er een vergadering in het Concertgebouw, waar ook het woord werd gevoerd door ir. Mussert. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen na een kort welkomstwoord van den districtsleider, den heer Jager, de heer Mussert het woord nam. Spr. begon met er op te wijzen, dat de geschiedenis be wezen heeft, dat er eens in de honderd jaar in de wereldorde telkens een groote schoonmaak gehouden wordt. Zulk een tijdperk van revolutie beleven wij thans ook, welke vanzelfsprekend groote moei lijkheden medebrengt Zich bepalend tot de moeilijkheden van allen dag, merkte spr. op, dat velen van ons volk de voed- selnood van thans aan de bezetting door Duitschland wijten. Wanneer men echter even nadenkt, zal het duidelijk zijn, dat slechts Engeland hieraan schuldig is, dat reeds 250 jaar probeert Europa onder den duim te houden en thans het vasteland van Europa van de overige wereld afge sneden heeft. Even opmerkend, dat ons volk deze voedselnood eigenlijk verdient, omdat jarenlang hier een overschot aan voedsel vernietigd werd, ging spr. verder met er den nadruk op te vestigen, dat thans door de kracht der Germaansche wapenen aan Europa de expansie gegeven wordt, welke het noodig heeft. Nu .Ame rika en Engeland de voedselaanvoer in het Westen afsluiten, is er slechts de mo- gelijkheid, het in het Oosten te halen. L.’ C. van Delden, P. J. W. Drabbetand’. Een volk heeft het recht, zoo ging spr. arts-ex.: mej. H F. P. Panken, mej. M. voort, zijn regeering te beoordeelen naar a Augustinus, J. L M. Pieters, A. F. M. de resultaten van haar werk. Toen ons Renekens, P. J. van Veen, H. L. Borrias, volk echter in nood was, nam de regee- mej. J. B. Pondman en F. van der Veen, ring de vlucht naar Engeland. Wanneer de N.S..B echter bij de laatste verkiezing de macht gekregen had, zou een tiende Mei nooit gekomen zijn, want dan hadden we nu schouder aan schouder naast Duitschland gestaan. Nooit zouden wij ook thans oorlog met Duitschland gehad heb ben, indien de heeren in den Haag ons land niet tot een voorpost van Engeland hadden gemaakt. Van beteekenis boven al het andere is echter, hoe het thans met ons volk zal gaan. De groote kwestie zal hierbij zijn, de goede eigenschappen van ons volk groote steden te liggen. Soms, zocht hij zijn verpoozing op de Noord- en Zuid- hollandsche wateren of op het Paters- wolder- en Zuidlaardermeer, soms zocht hij de stilte op de Boulakker en Belter Wijde. Ons land biedt vele mogelijkheden voor den watertoerist; hetzij dat hij alleen wil genieten van de schoone natuur en het prachtige landschap, hetzij, dat hij daarnevens gezelligheid en vermaak zeekt. Ook nu nog, nu beperkingen in acht genomen moeten worden. Laten deze beperkingen u echter niet weer houden, want gij hebt juist in dezen tijd uw vacantie dubbel en dwars noodig. En Nederland biedt zoo’n overvloed van natuurschoon, dat er onnoemelijk veel te genieten valt. Wie dit jaar zijn vacantie op het water wil doorbrengen, moet er om denken in den nacht een dak boven zijn hoofd te hebben, want het zeil van zijn tent, noch de beschutting van de kajuit, zijn thans voldoende. Een andere goede raad, voor wie met vacantie gaat, houdt den wenk in om niet te gaan zwerven van plaats tot plaats, omdat daardoor de voedings problemen van hotels en restaurants in ernstige mate in gevaar gebracht zouden kunnen worden, terwijl men dan zelf het risico loopt, als ongewenschte gast te worden beschouwd. Vestig u daarom op een bepaald punt en maak van daaruit uw dagtochten. Zorg verder vooral voor distributiebonnen, want zonder deze is er ook op het platteland niets te krij gen. Ja, in sommige gevallen zal het zelfs aanbeveling verdienen zijn bonnen voor uit op te zenden, opdat de hotel- en pen sionhouders voor voorraad kunnen zor gen en vooral reserveer tijdig in hotel of pension, zoodat de noodige voorbereidin gen voor uw komst getroffen kunnen worden. Houdt ge met deze wenken rekening, dan is er niets, dat u weerhoudt om van uw vacantie te genieten en deze door te brengen in een der schoone oorden, die ons land alllerwegen biedt. De schoon heid is in zulk een overvloedige mate aanwezig, dat ge misschien voorlichting wenscht? Welnu de V.V.V.’s er zijn er meer dan 300 over bet land verspreid Wanneer er dezen zomer weer groente en fruit door de huisvrouwen worden ingemaakt, zullen zij de inmaekglazen kunnen koopen voor prijzen, die van heden af aan een maximum zijn gebon den. De behoefte aan inmaakglazen wordt voor een groot gedeelte gedekt door de Nederlandsche industriehetgeen er te weinig is, zal uit Duitschland kunnen worden ingevoerd. Besprekingen, welke reeds plaats hadden, hebben tot een gunstig resultaat geleid. De maximum-prijzen, welke na over leg met den gemachtigde voor de prij zen werden vastgesteld zijn verschillend voor Nederlandsch fabrikaat en voor buitenlandsch fabrikaat. De Nederland sche inmaakglazen zijn iets goedkooper dan de Duitsche. Een glas van 1 liter inhoud, dat in ons land is gemaakt, zal f 0.22 kosten, de ingevoerde glazen van denzelfden inhoud kosten 0.26. Een overzicht van de prijzen voor verschil lende maten glazen is elders in dit blad gepubliceerd. De kooper kan de Neder- laridsche glazen onmiddellijk onderschei den van de inmaakglazen van buiten landsch fabrikaat. De eerste dragen dit jaar op den deksel als kenmerk den naam „Vegla”. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Mijn vriend de toerist had den geheelen dag over het water gezworven. In den vroegen morgen had hij zijn boot in orde gemaakt, het noodige proviand voor zijn twaalfuurtje zoowel alszijn badgoed daarin geborgen en zoo was hij gereed om heel den, lieven dag te profiteeren van wind, zon en water. Want waar is het beter verkoeling te zoeken als de zon haar zengende stralen over ons uit zendt dan op Neerlands wijde wateren, waar de geoefende zwemmervrijwel overal over boord kan springen om te genieten van een verfrisschend bad, waar in den avond als de wind is gaan liggen de boot rustig voortdrijft, maar waar het ook kan spoken, zoodat van schipper alle kennis en vaardigheid wor den geëischt. Mijn vriend de toerist zwierf nu al ;aren elke vacantie op het water en nimmer verveelde het hem, hij lachte wat om de menschen, die spraken over eentonigheid en verveling, en was geluk kig, want hij kende de rijke verscheiden heid, die het landschap voor den water toerist heeft. Oogenschijnlijk steeds het zelfde, in werkelijkheid altijd anders! Nu eens bevoer hij de wateren van Friesland, waar het de wijdte is die lokt en verrukt, waar de hooge wolken zich koepelen om de prachtige Friesche stelphoeven in een krans van groen, waar oude stadjes droo- men van vroegere welvaart en glorie, waar de vogels dartelen in de weilanden. Soms zocht hij meer de intimiteit van de kleine plassen, waar bekoorlijke eilandjes waarop de vlieren en de kamperfoelie geuren, het wijde uitzicht breken. Dan ging hij naar de Kaag of de Loosdrecht- sche plassen, die bovendien het voordeel onderwijs, uitgebreid lager onderwijs, ge- ^hebben betrekkelijk in de nabijheid der Zeep te duur verkocht Een groote zeepfabriek te Amsterdam heeft zich in de maanden December 1940 en Januari en Februari 1941 niet gehouden aan de officieele maximum prijsregeling, welke voor haar product was vastgesteld. De prijs van eenheids toiletzeep werd n.l. op 21 December j.l. voor verkoop aan consumenten op 12 en een halve cent per stuk gebracht deze prijsstelling gold met terugwerkende kracht vanaf 6 December 1940. De fabriek, welke den prijs van haar zeep in groot- en kleinhandel vast in handen heeft, door middel van z.g.n. prijshandhavingscontract, bepaalde ech ter, dat de oude prijs van 0.15 ge handhaafd moest blijven. Eerst nadat met ingang van 1 Januari een vermindering van het vetzuur- percentage was voorgeschreven, ging zij er bij het in den handel brengen van deze zeep van veranderde samenstelling toe over, den officieelen prijs te bereke nen. De vóór 1 Januari vervaardigde zeep echter werd tot einde Februari tegen den oorspronkelijken prijs uitver kocht. Dit handelen in strijd met de bepa lingen werd door de fabrjïk als volgt gemotiveerd: Grossiers en detaillisten zouden toch niet bereid zijn geweest de vroeger duurder ingekochte, zeep tegen den voorgeschreven prijs te verkoopen. Bovendien zou dezelfde zeep, ook al werd zij na 21 December goedkooper geleverd, door den handel toch tegen den ouden prijs verkocht zijn. De fabriek achtte deze redenen voldoende, om op eigen gezag den ouden prijs in rekening te blijven brengen. De inspecteur voor de prijsbeheer sching te Amsterdam stelde hier tegen over, dat deze redeneering lijnrecht in gaat tegen het dwingende voorschrift van de prijzenbeschikking zeep no. 1, welke juist onder alle omstandigheden den detailprijs van toiletzeep op 12 en een halve cent wilde brengen. Wegens overtreding van genoemd besluit werd de onderneming dan ook, rekening hou dend met de onrechtmatig verkegen winst, tot een boete van 6000 veroor deeld. van Paassen en J. P. J. Schaep. Station voor maalderij en b a kk er ij. Geslaagd voor het eindexamen van het Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen o.a. de heer S. N. van Ba- kergem te Scheveningen. Mulo-examens. zijn u graag behulpzaam bij het ontwer pen van uw vacantieplannen, zij ver strekken u alle inlichtingen over tochtjes, bezienswaardigheden, zwembaden, kortom over alles, wat van belang is om een vacantie zoo aangenaam mogelijk te ma ken. En om u ook bij het aanvragen van uw inlichtingen behulpzaam te zijn, ver strekken de A.N.V.V., Parkstraat 38, den Haag en de plaatselijke V.V.V.’s op aan vraag een lijst van inlichtingenadressen. Bedenk, daarbij, dat een goed voorbe reide vacantie dubbele vreugde geeft en realiseer u, hoe schoon ons land is. woon en buitengewoon lager onderwijs, alsmede het toezicht op de handhaving van de orde en de rust aan deze scholen, dit alles onder oppertoezicht van den se cretaris-generaal. Hij heeft het recht, indien hij bij de uitoefening van het toezicht op de opvoe ding tot een juist besef voor orde en tucht en op de handhaving van de orde en de rust aan de scholen tot de gevolgtrekking komt, dat hetzij incidenteele, hetzij alge- meene maatregelen van staatswege nood zakelijk zijn, aan den secretaris-generaal daaromtrent voorstellen te doen. Dr. Noordijk is geboren in 1883 te Vlaardingen, bezocht de H.B.S. met 5-j. c. te Schiedam en studeerde Duitsche taal en letterkunde. Hij is in het bezit van alle middelbare en academische bevoegd heden voor dit vak en promoveerde in 1925 a>an de gemeentelijke universiteit van Amsterdam op het onderwerp ,,Un- tersuchungen auf dem Gebiete der Kai- serlichen Kanzleisprache fan 15 Jahrhun- i dert. In 1910 werd hij leeraar aan de Rijks H.B.S. te Veendam, in 1914 aan de Rijks H.B.S. te Gouda en aan het gemeen telijk gymnasium aldaar. Sedert 1924 was hij leeraar aan het Gemeentelijk lyceum aan het Stokroosplein te ’s-Gravenhage, ook enkele jaren aan het 1ste gymnasium aan de Laan van Meerdervoort. Van 1 September 1925 af is hi/ mede docent aan de stichting School voor taal en letter kunde” te ’s-Gravenhage. Jarenlang was hij lid van de commissie voor de lagere en middelbare examens in de Duitsche taal. De laatste jaren is hij speciaal be last met de leiding der acte-examens l.o. Duitsch Dr. Noordijk is lid van het op- Voedersgilde en medewerker aan het or gaan ..Opvoeding in volkschen geest”. Examen nuttige handwer ken. Geëxamineerd dertien candidaten. Ge slaagd de dames M. Grashoff, A. M. v. d. Mast, Voorburg; T. M. Nihof, alhier; M. E. v. d. Laar, P J. van Os, J. S. A. Rood, bol, Roosendaal; E. J. de Kok, Rotterdam; D. Baan, Maassluis; J. P. van Heiners, Maasland. Stuurliede n-e x a m e n. Geslaagd voor het theor. gedeelte van het examen voor 2e stuurman, groote han_ delsvaart, C. van Vliet, J. E. Croese, J. H. omhoog te brengen. Maar eerst moet Granenkamp, J. W. Zachariasse, J. P. men zich hierbij de vraag stellen, wat1 - is de toekomst van Europa. Door Euro pa gaat een geweldige geestelijke revo lutie, welke heusch niet plotseling bij onze grenzen tot stilstand zal komen. Het nationaal socialisme veegt het sys teem van kapitalisme en liberalisme uit Europa weg en indien het volk zich zoo gaat organiseeren, dat ieder op zijn plaats zijn plicht en taak voor de ge-1 Geslaagd alhier voor diploma A de da- meenschap ten volle volbrengt, dan zal mes E. C. F. Kaffert, J. C. M. Gulikers, men een opbloei zien, welke men niet g C. Barmen ’t Loo. allen den Haag, en voor mogelijk gehouden zou hebben. Na uitvoerig ingegaan te zijn op de Duit sche frnilitaire successen, T- spr., dat na de afrekening in het Oos- m ten ook het perfide Albion ten onder ge-1 hór*st,~W. ter Vrugt, vrij zal kunnen adem'en. Dan zal Euro-1 Baak’aflen den’ HaagrP.“c? Bwsttap.’s? en Mussolini, waarin de Germaansche volkeren vrij naast elkaar zullen wonen, doch vereenigd in hun lotsverbonden heid. Hitler is het genie, dat aan Euro pa gegeven is, opdat Europa zal kun nen voortleven. De roeping van de N.S.B. is de leidster van ons vólk te zijn door de revolutie heen naar zijn plaats in het nieuwe Europa. Gemakke lijk is de taak niet. Tien jaar geleden zijn wij reeds begonnen en verachting en verguizing hebben wij ons moeten laten welgevallen, doch wij zijn blijven staan en verder gegaan, omdat wij niet anders konden, niet anders wilden en wisten, dat wij noodig waren voor ons volk. Een nieuwe roeping wordt nooit vol- voerd door een groote meerderheid, doch immer door een doelbewuste min derheid. Niets kan de opmarsch van het nationaal-socialisme tegenhouden. En daarom, aldus spr., kunnen wij blij moedig zijn, omdat wij geloof en ver trouwen in de toekomst hebben en de I zekerheid, te werken voor de wederop standing van ons volk en vaderland. Met het gezamenlijk zingen van het „Alle man van Neerlands stam” werd de bijeenkomst besloten.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13