Smolensk door de Duitsche troepen bezet tot I I I 5 l 5 5 l 5 No. 17931. 1941 1 f Vijandelijke pogingen herovering mislukt Zaterdag 19 Juli. Gevaarlijke betoogingen Slachtoffers der G.P.oe Weest zuinig met electriciteit De loterij van Winterhulp Nederland Strijd in een zone van 100 k.m. diep Morgen van 9.50 uur n.m. tot 5.42 uur v.m. en gas „Duitschland wint voor Europa op alle fronten” VERDUISTEREN Heden van 9.52 uur n.m. tot 5.41 uur v.m. I A 2 A I A a A De strijd aan het Ooste lijke front De strijd tegen het bolsjewisme ITALIË II Sleutelpositie in Bessarabië in Duitsch-Roemeensche handen De militaire commissarissen in het Sovjet-leger Een waarschuwing aan alle Nederlanders BONTE AVOND VOOR DE DUITSCHE POLITIE Nachtdienst dokters: No. 116364 Engelsch voorstel tot ontruiming van Djiboeti Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 ROEMENIE Maatregelen tegen het binnen komen VAN GALICISCHE JODEN De Australische verliezen in Syrië De opmarsch naar St. Petersburg Nieuwe Duitsche successen 2 2 2 A 2 A 2 2 Verdediging der Sovjets stort langzaam ineen Nog driekwart millioen gulden wachten op u HAAGSCHE COURANT PRUS DER ADVERTENT1ËN: PRIJS DEZER COURANT: stroom In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen De geluksmannetjes, die de loten Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45.. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct zijde ten een van dan De veel van Winterhulp Nederland verkoopen, rukken uit van het hoofdkantoor Schimmelpenningh) Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Tijdens de warme zomermaanden, waar in wij thans leven, zullen weinigen denken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo weinig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zomer minder te den ken aan onze nationale instelling „Win terhulp Nederland”, welke in den afgeloo- pen winter zooveel goed heeft gedaan en welke ook nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maan- delijksche collecten gehouden, doch W.h.N, heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aanlokkelijke loterij georganiseerd. Nog zijn alle loten niet verkocht en nog liggen ƒ750.000 aan prijzen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A.N.P, heeft over deze loterij een onder houd gehad met de leiding van Winter hulp Nederland en deze deelde mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan prij. zen is uitbetaald, waaronder een aantal prijzen van 1000 en 500, Nog gisteren heeft men in de dagbladen kunnen lezen, Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pCt. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rant soen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en af sluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achter wege blijven. Het moet niet voor komen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernood zakelijkste beperkt worden. Door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert, door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te be perken. Dit kan o.a. worden be reikt door: Geen kleine vlammetjes doorloo- pend te laten branden onder keuken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan uw gasbrander klein worden ge steld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk eenmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. De bevelhebber der Weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In verband met de talrijke vijande lijke vliegtuigen, welke in den laat- sten tijd boven Nederlandsch gebied omlaag zijn geschoten, is het her haalde malen voorgekomen, dat bij het wegvoeren van de gevangengeno men Engelsche leden der bemanning, de bevolking sympathiebetoogingen jegens de gevangenen heeft gehou den. Dergelijke betoogingen voor den vijand, welke vooral werden gehou den op de stations en in de straten, hebben in ieder geval het karakter van een brutale provocatie van de Duitsche Weermacht. De terughou dendheid, welke de Duitsche Weer macht tot nu toe in dergelijke geval len in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogers als zwakte te worden beschouwd. De bevolking wordt derhalve hiermede nogmaals gewaarschuwd. Deze waarschuwing geschiedt, om dat de Weermacht thans opdracht heeft, in dergelijke gevallen op te treden en zoo noodig van de wapens gebruik te maken. De gevolgen moe ten dan door de betoogers zelf wor den gedragen. Westelijke richting wordt buitendien be lemmerd door den onordelijken i vluchtelingen naar het Oosïen. Gisteren ontstond ten Noorden Krasniyi een treffen tusschen meer 300 Sovjet-pantserwagens en Duitsche pantserwagens. In korten tijd verloren de Sovjets bij dezen verbitterden strijd 210 wagens. De rest werd met zware verlie zen voor den vijand teruggeslagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Duitsch afweergeschut hebben Donderdag 66 Sov- jetvliegtuigen vernietigd, 15 Sovjet-toe- stellen werden op den grond vernield. BEPERK UW VERBRUIK Het is een algemeen belang en daarbij °°k uw eigen belang, want het bespaart u boeten en af snijding van den toevoer. Het aanwerven van vrijwilligers door het Vlaamsche en het Waalsche vrijwil- ligerslegioen, welke aan den strijd tegen het bolsjewisme zullen deelnemen, maakt goede vorderingen, aldus meldt het D.N.B. uit Brussel. In het winter-vélodrome te Parijs is gisteravond een groote bijeenkomst ge houden, georganiseerd door het Fran- sche legioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. De leiders der verschillen de politieke groepen hielden toespraken, welke herhaaldelijk werden onderbroken door den bijval der menigte. De bijeen komst verliep zonder incidenten. De Kroatische staatsleider, dr. Pawe- litsj, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de afdeelingen Kroatische vrijwilli gers te Vrapce. In de komende dagen zullen voortdurend vrijwilligers naar het Oostelijke front vertrekken. Hun aantal is nog niet te overzien, daar zich steeds overal in het land nieuwe melden. Gisteren zijn uit Rome nieuwe Ita- liaansche afdeelingen naar het Ooste lijke front vertrokken. Bij het vertrek waren verschillende autoriteiten aanwe zig. De bevolking juichte de soldaten langdurig toe. ders van de Sovjet-pest zullen overwin nen en in deze overwinning moet en zal ons legioen een eervol aandeel hebben. Geen slachtoffers van de G.P.oe in Nederland nooitDus meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te ’s-Gravenhage. Het D.N.B. meldt uit New York: Amerikaansche pers schenkt zeer aandacht aan het bericht uit Moskou over de benoeming van militaire com missarissen in de Sovjetweermacht. De „New York Times” merkt op, dat het belangrijkste bericht over de wanorde in de Sovjet-weermacht merkwaardig genoeg door de Sovjets zelf wordt ge geven. Indien deze maatregel werkelijk noodzakelijk is en niet slechts een uiting van Stalins chronische argwaan betee- kent, is het bericht van heel wat meer beteekenis dan elk ander, dat van het Oostelijke front komt. Ook de militaire deskundige van de „New York Times” noemt de invoering van het stelsel van commissarissen een zeer ontmoedigende ontwikkeling, gezien van het standpunt der Sovjet-weermacht. Vele Sovjet-cpmmandanten hebben hun oppositie tegen het bestaande sys teem met hun leven betaald. Als Stalin het noodig acht, controle te oefenen op de betrouwbaarheid van zijn generaals, is dit voor Hitler slechts een opwekkend bericht. dat een kleine pachter bij Goes een bedrag van 1000 heeft gewonnen, terwijl ook een inwoonster van Ginneken een prijs van 1000 heeft gewonnen. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prijzen terecht zijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kunnen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wandelen, het regende. Toch bleven de beide jonge menschen even staan bij den lotenverkooper van W.H.N. en kochten enkele loten. Onmiddellijk werden de enveloppen opengescheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van 500. Ieder begrijpt, dat het jonge paar, dat hoopt binnen met al te langen tijd in het huwelijksbootje te stap pen, zeer gelukkig was met deze som. Hef was een aardige aanvulling van het spaar, potje, dat men in hun omstandigheden pleegt te maken. Een ander geval heeft zich te Breda af gespeeld. Ook hier liepen een paar jonge menschen te wandelen. Zij waren reeds eenigen tijd getrouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar, zat op moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld, toch wilden zij van hun gering bezit een kleinigheid beschikbaar stellen voor Winterhulp Nederland. Zij wisten te offeren voor hun minderbedeelde landge- nooten en wie zal hen kwalijk nemen, dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit de loterij. En werkelijk, het geluk was met hen, bij openen bleek, dat ook op hun lot 500 zou worden uitbetaald Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Winter hulp Nederland mede, dat de directie van een der groote fabrieken in het Zuiden des lands een zeer navolgenswaardig voor beeld heeft gesteld. Zij heeft n.l. voor alle leden van het persoenel een lot gekocht. Dezer dagen zullen de loten aan de men schen worden uitgedeeld. We zullen ho pen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nogmaals op wijzen, dat de kleinere prijzen onmid. dellijk door den lotenverkooper worden uitbetaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoren komen halen. Het aan lokkelijke van deze loterij is, dat men niet behoeft te wachten op de trekking. Men heeft dus geen kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft slingeren. Men koopt zijn lot en weet onmiddellijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu, dan heeft men een goede daad gedaan, het geld is voor Winterhulp Nederland, die er de minderbedeelde landgenooten mee steunt. Trekt men een prijs des te aangenamer, maar vergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen drie kwart millioen gulden aan prijzen te wachten. Ieder die een lot koopt heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, wint ge een prijs, ge krijgt onmiddellijk betaalt. Koopt dus loten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw noodlijdende landgenooten. Loopt de verkoopers met voorbij, maar koopt, Vrouwen en jeugdige commu nisten in het Sovjetleger Duitsche afdeelingen infanterie hebben een verrassende ontdekking gedaan. Onder de honderden gesneuvelde Sovjet-solda- ten vonden zij talrijke vrouwen, die soms nog hun gewone kleeding droegen, waar over zij Sovjet-uniformen hadden aange trokkén. Bij de gevechten ten Oosten van het Peipus-meer hebben Duitsche infanteristen 4 compagnieën jonge communisten gevan gen genomen. Dezen waren voor het mée- rendeel 16 of 17 jaar, De meesten hadden maar een of anderhalf jaar onderwijs ge noten, slechts enkelen konden hun naam schrijven. In Februari hadden zij een uni form gekregen, waarna zij 3 weken in den wapenhandel geoefend waren. een een de Duitsche handen. Nieuwe Duitsche troepen bezet ten tenslotte de geheele stad. Smolensk is een belangrijke verkeers knooppunt. Van deze provinciale hoofd stad aan den Dnjepr uit loopt het reeds voltooide gedeelte van den autoweg Minsk—-Moskou verder naar het Oosten. Dé stad telt 160.000 inwoners en heeft munitiefabrieken, vliegtuigfabrieken en een belangrijke textielindustrie. De Duit sche verliezen bij de verovering van Smolensk zijn buitengewoon gering. Het groote hoofdkwartier van het Duitsch-Roemeensche front in Roemenië maakt bekend: De strategische sleutelpositie van Bessa rabië is in onze handen. De slag om de verovering en zuivering van het Cornesjti- gebergte is geëindigd, Hotin, Soroca, Or- hei en Kisjinew zijn bezet. Aanvallen op Sovjet-oorlogsschepen Donderdag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen ten Oosten van het eiland Oesel een aanval op Sovjet-oorlogsschepen gedaan. Reeds bij den eersten aanval wer den 2 torpedojagers zwaar beschadigd. Bij een tweeden aanval werden 3 andere ja gers met succes getroffen. Dertigvoudige Russische verliezen bij de verovering van Libau. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, zijn bij de verovering van Libau de werven, welke weinig schade hadden ge leden, in Duitsche handen gevallen. Boven dien kon men bezit nemen van 4 sovjet- duikbooten en van den mijnveger „Lenin”. De Sovjet-verliezen bij de gevechten om Libau worden in bevoegde kringen op on geveer het 30-voudige van de Duitsche geschat Naar de Britsche berichtendienst meldt aldus het D.N.B.: heeft het Britsche opper bevel te Cairo den gouverneur van Fransch-Somaliland voorgesteld, vrouwen en kinderen uit Djiboeti te doen vertrek ken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 In een officieele mededeeling te Boe karest wordt gezegd, dat Galicische Joden op alle mogelijke manieren hebben ge tracht naar Roemenië te komen. Generaal Antonescu heeft thans een streng verbod uitgevaardigd. Joden, die al over de grens tijn gekomen, of zullen probeeren bin den te komen, zullen als spionnen wor den beschouwd en behandeld, evenals de krensambtenaren, die dergelijke pogingen toelaten of niet alles doen om ze te ver anderen. De foto-pagina’s der couranten bren gen u de foto’s van de afschuwelijk ver minkte slachtoffers der G.P.oe en helaas, deze foto’s geven nog maar een vaag beeld van de gruweldaden, bedreven door de beruchte geheime politie der Sovjets. De misdadigers der G.P.oe denkt u eens in, dat ook uw vrouw en uw kin deren, uw vader en ‘uw moeder hun slachtoffers zouden worden En zij zouden in handen vallen van deze monsters, indien het communisme den strijd zou winnen. Zij zouden als weerlooze dieren worden afgeslacht door de roode terreurbenden van Stalin en zijn sadistische handlangers, indien daar aan het Oostfront niet een millioenen- leger stond, waarin de beste en dapper ste soldaten ter wereld strijden, samen met de legioenen, gevormd door vast beraden kerels uit alle beschaafde lan den van Europa. Tot die legioenen zal straks ook het Vrijwilligerslegioen Nederland behooren en in dat legioen zullen duizenden dappere Nederlanders de tanden op elkaar bijten, met de wa penen in de vuist optrekken en niet rus ten, voordat het gevaar bezworen en de strijd geëindigd is met de algeheele ver nietiging van de Moskousche moordben- den. Hard zal de strijd zijn, maar de bestrij- De Australische minister van oorlog, Spencer, heeft, blijkens een Reuterbericht Uit Sydney, bekend gemaakt, dat de ver liezen van de Australische troepen in Syrië 1682 man bedroegen. Hiervan zijn 297 man gesneuveld. Tot het sluiten van den wapen stilstand waren de gevechten in Syrië van hevigen aard. Bij den opmarsch naar St. Petersburg stiet Donderdag een Duitsche afdeeling bij het Peipus-meer op bolsjewistischen tegen stand. In korte, verbitterde gevechten le den de Sovjets bloedige verliezen. 1500 Bolsjewisten werden gevangen genomen. Deze gevangenen bleken menschen te zijn, die tot tuchthuisstraf veroordeeld waren. Op bevel van de politieke commissarissen waren zij uit de tuchthuizen ontslagen onder voorwaarde dat zij tegen de Duit- schers zouden vechten. Eveneens bij den opmarsch naar St. Pe tersburg ontmoetten Duitsche troepen ge organiseerde bandietenbenden, van het z.g. veinietigingsbataljon Popoff, die zich in de bosschen schuil hadden gehouden en in eens een moordend vuur op de dóórtrek kende Duitsche troepen wilden openen. De Duitsche soldaten maakten met deze ban dieten koete metten, beschoten de bos schen en zuiverden eenige nesten met handgranaten. Zoo werd het bataljon Po poff, dat de vernietiging der Duitschers op zijn banier had geschreven, zelf vernie tigd. Slechts enkele bolsjewisten vielen levend in Duitsche handen. Behalve met machine-pistolen en andere vuurwapens waren zij voorzien van bij], dolk en flesschen met bijtende zuren. De gevangenen vertelden, dat zij waren opge leid in een Sovjet-school die in 1940 was gevestigd in een klooster te Petsjorry in Estland. Het waren over het algemeen jonge communisten, die door de partij- functionnarissen nauwkeurig waren onder richt in de bolsjewistische moordmethoden. V BEKEND VLIEGER OMGEKOMEN Naar Stefani meldt, is luitenant-kolonel Arturo Farrarin, een der bekendste Ita- liaansche vliegers, gisteren bij het in vliegen van een nieuw vliegtuig geval len en om het leven gekomen. De aanvallen der Duitsche gevechts vliegtuigen aan het Oostelijke front con centreerden zich ook gisteren op de ver nietiging van belangrijke spoorlijnen, onder meer bij Tsjerkassy. Op het station aldaar werden 8 troepentreinen gebom bardeerd, zoodat zij in brand geraakten. De rails werden vernield. Bij aanvallen op vliegvelden ten Zuiden en ten Noorden van het Ilmenmeer zijn wederom talrijke Sovjetvliegtuigen op den grond vernield en verscheidene bij ,ucht- gevechten neergeschoten. Op een veld werden 20 vliegtuigen op den grond ver nield. Bij gevechten boven dit veld werden 7 Sovjet-vliegtuigen neergehaald. Donderdag 17 Juli heeft de Duitsche luchtmacht bij aanvallen op de spoorlijn SmolenskMoskou, welke op verscheidene plaatsen werd onderbroken, verscheidene transporttreinen vernield of tot ontsporing gebracht. Bovendien werden bij deze aan vallen 9 Sovjet-batterijen door bommen tot zwijgen gebracht Deze voortdurende Duitsche luchtaanval len op de spoorwegen der Sovjets, maken, dat het vervoer van troepen en materiaal met de grootste moeilijkheden gepaard gaat. Iedere beweging van troepen in Terwijl in den vroegen ochtend van den 16den Juli nog een heftig artillerie- gevecht rondom Smolensk werd gevoerd drong een Duitsche afdeeling in een bliksemsnellen aanval de stad binnen en bezette de buitenwijken. Gepantserde verkenningswagens en motorrijders wa ren de stad genaderd en korten tijd later kwamen ook groepen infanterie, die in weerwil van de langs den hoofd weg ontploffende granaten de huizen steeds dichter naderden. Zij namen met machinegeweren en granaatwerpers de nesten van tegenstand, die de bolsjewis ten in de huizen hadden ingericht, stel selmatig onder vuur. Daarna rukten ver scheidene pantserwagens op. Na kwartier had de infanterie reeds huizenrij bezet en geleidelijk viel eene straat na de andere in Het kleinkunsttooneel van het reserve Politiebataljon 112 uit Tilburg heeft giste ren de Duitsche politiemannen in Den Haag een vroolijken avond bezorgd. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, Generalleutnant Sieburg, S.S. Gruppenführer Rauter, Generalmajor Schumann, Standartenführer dr. Harster, Oberstarbeitsführer Bethmann, SS Sturm- bannführer dr. Barth en Ministerialrat Fink. Van de Nederlandsche autoriteiten wer den opgemerkt Luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt en de Haagscbe hoofdcom missaris van politie, mr. Hamer. De avond was voor de pauze gewijd aan muziek. Op onberispelijke wijze bracht het Stabsmusikkorps beim Befehlshaber der Ordnungspolizei Den Haag, onder lei ding van Obermusikleiter Hahn, vroolijke marschmuziek ten gehoore, terwijl aan eenige nummers een koor medewerkte Na de pauze kwamen de cabaretnummers aan de beurt, die in een sneltreintempo werden opgevoerd. Er waren zeer goede nummers onder en ook veel komische, zoodat de lach niet van de lucht was. De opbrengst van dezen zeer geslaagden avond komt ten bate van het Duitsche Roode Kruis. Volledige doorbraak der Finsche troepen Het staatspersbureau te Helsinki deelt mede, dat de aanval der Finsche weer macht in Ladoga-Karelië. welke 10 Juli werd ingezet, reeds thans tot resultaten van beslissende beteekenis heeft geleid. De Finsche troepen hebben de aanvanke lijk plaatselijke successen tot een volle digen doorbraak uitgebreid. Voor aan zienlijke vijandelijke strijdkrachten is de terugtocht afgesneden. Bij deze operatie hebben eenige Finsche afdeelingen in zes dagen een opmarsch van 150 k.m. vol bracht. Het veroverde gebied wordt thans gezuiverd Om het kleine Finsche industriestadje Vartsila is zeer fel gestreden. Hoe meer de Finnen naderden, des te meer huizen werden door de bolsjewisten in brand ge stoken. Na een hevig artilleriegevecht werd het stadje genomen. Het was inmid dels een rookende puinhoop geworden. Scholen en kerken waren geheel verwoest, bruggen opgeblazen. 2 2 A A A A A 2 Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekendDe door braak door de zwaar versterkte Stalin-linie, tusschen Mogilow en Wi- tebsk, is tot voorbij Smolensk ver groot. Smolensk zelf is, door den vijand taai verdedigd, op 16 Juli ge nomen. Alle pogingen van den vijand om deze stad te heroveren, zijn mis lukt Leert daarom ook zoo spoedig mogelijk uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover nadere inlichtingen wor den verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gas bedrijven u hierover voorlichten. Naar het D.N.B. van bevoegde verneemt, heeft de geweldige strijd Oosten van de Stalin-linie thans zelfde verloop als de gevechten na de doorbraak der bolsjewistische grensstel lingen in het begin van den oorlog. De strijd speelt zich af in een zóne, welke soms meer dan 100 k.m. diep is. Terwijl de voorhoede der Duitsche pantsercolon- nes onophoudelijk de operatiedoelen aan vallen, zijn de daarachter volgende divi sies infanterie en pantserwagens er in geslaagd de Sovjet-afdeelingen te ver splinteren en vaak te omsingelen, zoodat deze bolsjewistische afdeelingen hun ver nietiging tegemoet gaan. In deze zóne van ruim 100 k.m. diep woedt de strijd en men heeft den indruk, dat de verdedi ging der Sovjets langzaam maar zeker ineen stort. Het Sovjet-commando heeft zijn afdeelingen blijkbaar niet meer ge heel in de hand. Het lijkt er op, dat deze afdeelingen op eigen verantwoor delijkheid het dreigende onheil trachten af te wenden. Er zijn tot dusverre geen teekenen geweest voor een groot- scheepsch tegen-offensief. Het Duitsche commando is niet alleen nauwkeurig onderricht van het verloop der verschil lende gevechten, het heeft ook de groote doelen der operaties geenszins uit het oog verloren en doet zijn geweldigen druk op de steeds zwakker wordende Sovjet-verdediging voortduren. Met ijzeren hand moeten de politieke commissarissen in de Sovjetlegers de ver loren gegane revolutionnaire orde en de oorlogsdicipline herstellen. Het zal moe ten blijken, of bij de beslissende gevech ten van thans een dergelijke wanhoops maatregel niet juist de tegengestelde uit werking zal hebben. Men kan aannemen, dat ten Oosten van de Stalin-linie binnenkort nieuwe beslis singen zullen worden afgedwongen. •r T ERBAASD en verwonderd zullen \Z wellicht velen vandaag het V stadsbeeld hebben aanschouwd, waarin op straten en op pleinen, waar heen de blik zich ook richt, het oog door de letter V getroffen wordt. De V prijkt zegevierend op groote plakkaten, op transparanten, op kleine plakbriefjes op muren en op vensters, op borden, gevels, schuttingen en schoorsteenen. De Duitsche propaganda-actie voor de V is heden op grootscheepsche wijze in gezet. Het is nog slechts een begin. Van nacht zullen nog duizenden V’s in onze stad worden uitgestrooid en morgen trekken de leden van de N.S.D.A.P. de straat op en opnieuw zullen de V’s zich vermenigvuldigen. Nooit werd op groo- ter schaal aan één letter van het alpha bet zooveel eer bewezen. Ministerialrat Fink, van de propa- ganda-afdeeling van het Rijkscommis- sariaat, heeft op de dagelijksche pers conferentie uiteengezet wat de aanlei ding is geweest voor deze propaganda en hoe zij thans in ons land en andere landen wordt gevoerd. Duitschland heeft gemeend, de Engelsche V-propa- ganda, welke door de radio werd ge voerd, niet langer werkeloos te moeten aanhooren en het heeft een oude, be proefde methode toegepast, die in vroe ger jaren ook sociaal-democratische acties heeft ontzenuwd, het heeft de propaganda eenvoudigweg over genomen. Daardoor wordt aan de Engelsche V. alle kracht ontnomen. De doeltreffendheid van deze me thode zal wel niemand in twijfel trtek- ken, evenmin als de wenschelijkheid, een afdoend einde te maken aan de bluf der Engelschen, wier minister president allerminst het recht heeft het woord „Victorie” in den mond te nemen. Zooals gezegd, duizenden, vele tien duizenden V’s zullen in stad en land in deze dagen verschijnen en zij zul len daar alle staan als de V van „Vic torie”, dat wil zeggen: „Duitschland wint voor Europa aan alle fronten.” De radio zal het Morse-sein voor de V laten hooren; de zender Friesland met een paar maten van de nationale hymne, Hilversum met een paar ma ten van „Gloria. Gloria, Victoria”. Zoo zullen we de V zien en hooren, eenige dagen achtereen, en zij zal de overtuiging moeten vestigen, dat de victorie niet veraf meer kan zijn. In tal van landen is deze V-propa- ganda reeds in vollen gang. In Krakau zijn honderdduizenden plakkaten met V’s en daaronder „Duitschland wint voor Europa op alle fronten” door vliegmachines, uitgestrooid. Auto’s, locomotieven zijn met de V versierd. In Praag verschijnen dagbladen met kleurige V’s ook daar prijkt de let ter op alle huizen en gebouwen, in café’s en bioscopen. In Oslo zag een krant het licht met een speciaal num mer met op de frontpagina een kaart van Europa onder een opgaande zon, waarin de letter V als een rijke belofte straalt. In Brussel rijden de auto’s met V’s, ook in Parijs, waar eveneens honderden plakkaten en transparanten met de V zijn aangebracht. Zoo staat een goed deel van Europa in deze eerstkomende dagen in het teeken van de V. De V van Victorie. En Victorie beteekent Duitschland wint voor Europa op alle fronten

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1