:HAA5(r*Wq Amerika de oorlog en Aspirin DE VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD Ams! SPORT voor Wijzigingen in het Britsche kabinet WEDSTRIJDEN VAN H1TLER- JEUGD EN JEUGDSTORM ESTAFETTE-KAMPIOEN- SCHAPPEN TE AMSTERDAM Duitschland strijdt Europa Het Italiaansche Weer- machtbericht een en Uitslagen Nederlandsch record 4 x 1500 meter verbeterd Gezonde Duitsche jeugdsport aan de Laan van Poot AMATEURS MOGEN 60 KILO- METER RIJDEN Vervolg van pag. 1. Noorsche vrijwilligers De deelnemers aan de wedstrijden vormden bij den aanvang voor de gasten drie groote V’s van Victorie: Duitschland wint voor Europa Op allo fiXMiien ^Poiya00^- SHEUi WEIRSV«*N»tlUH| Beschadigde Engelsche oorlogs schepen in Amerika DE RIJKSCOMMISSARIS AANWEZIG HAAGSCHE COURANT Maandag 21 Juli 1941 le bl. pag. 2 FRANKRIJK ZWEDEN Twee Britsche patrouillebooten in den grond geboord Wijziging van de beperkende bepalingen Het „Vrijwilligerslegioen Nederland” Twee Britsche duikbooten torpedojager tot zinken gebrach Japansche oorlogsraad bijeen Duff Cooper naar het Verre Oosten Boodschap van Roosevelt ITALIË DIVERSEN ATHLETIEK de IN OOK TWEE JUNIORESRECORDS verschenen uit (Polygoon) no. N.-H., 1. WIELRENNEN De resultaten hieromtrent be- 1. Wellnink, Downey in een De 4 x 1500 meter estafette. De Roode passeert de finish zien een bij aanleggen van luchtsteunpunten. Hi, weigerde echter categorisch zich te Naar uit Washington wordt gemeld heeft de commissaris voor de civiele ra- vitailleering, Henderson, bekend gemaakt dat in de eerstvolgende 12 maanden een beperking met 50 pCt van de productie van auto’s, electrische ijskasten en elec- trische waschmachines voor het binnen- landsche verbruik zal worden ingevoerd. ONDERHANDELINGEN OVER FRANSCH-SOM ALILAND Het D.N.B. meldt uit Vichy Naar van betrouwbare Fransche zijde wordt beves tigd. wisselen Engeland en Frankrijk thans van gedachten over het lot der vrouwen en kinderen, die zich in Fransch- Somaliland bevinden. In opdracht van de beide regeeringen hebben tusschen- personen tot dit doel contact gezocht Dimitrof naar Amerika S.P.T. meldt uit New York, dat leider der komintern, Dimitrof, binnen kort in Washington zou worden ver wacht, om als speciale afgezant van Stalin en als zoodanig van speciale vol machten voorzien, met de Amerikaan- sche regeering te onderhandelen. De regeering te Washington zou aan deze nieuwe functie van Dimitrof reeds haar goedkeuring hebben gehecht Luchtaanval op Moskou Naar United Press uit Stockholm ver neemt, heeft radio Moskou den gehee- len Zaterdag gezwegen. Men veronder stelt, dat dit een gevolg was van den Duitschen luchtaanval op die stad. Een dichterbij gelegen Sovjetzender is be gonnen met op de lange golf in vreemde talen uit te zenden. Deze zender viel Zweden in scherpe bewoording aan. United Press meldt, dat volgens Oslo ontvangen berichten 400 Noorsche vrijwilligers, die zich voor het Noorsche legioen hadden opgegeven, gisteren Oslo hebben verlaten, om zich naar hun oplei dingskampen te begeven. Uit Duitschland zijn voorts 80 Noren aangekomen, die zich bij het legioen zullen aansluiten. De Noorsche regeering heeft zich bereid ver klaard voor de gezinnen van de vrijwil ligers te zorgen. Duelmeet HJ NJS 100 m. hardloopen 1. Kaschade, Gron., 12.4 sec. 2. K. Bauer, Limb., 12.5 sec. 3 Berling, NJS, 12.6 sec. Hoogspringen 1. H. W. Schmidt, NJS, 1.51 m.2. C. Sonntag, NJS, 1.47 m.3. H. Schmidt, Limb., 1.47 m. Vèrspringen 1. Gg. Reckmann, Limb., 5.61 m. 2. K. Bauer, Limb., 5.58 m.3. K. Jost, Gron., 5 44 m. Kogelstooten1. A. Keime, Z.-H., 11. W meter 2. O. Müller N.-H., 9.52 m.3. H. Driessen, NJS, 9.30 m. 4 x 100 m. estafette: 1. NJS. 51.4 sec.; 2. Gr., 51.7 sec.; 3. Z.-H. en N.-Br., 52 8 seconde. Persoonlijke wedstrijden DJ 75 m. hardloopen1. K. Schmidt, Limb., 11 sec.2. Hübler, N.-Br., 11.1 sec. 3. Klipfel, Ov., 11.2 sec. Hoogspringen 1. K. Schmidt, Limb., 1.32J m.2. H. Grimm, Z.-H., 1.22 m. 3. Karl Pellens, Limb., 1.17J m. Vèrspringen1. K. Schmidt, Limb., 4.88 m. 2. Mikesz, N.-Br., 4.55 m.3. Well, Ov., 4.22 m. Slagbalvèrwerpen1. Wellnink, Ov., 71 m. 2. Mikesz, N.-Br., 68 m. 3. B. Klein, Z.-H., 60 m. 4 x 75 m. estafette: 1. Limb., 44 sec.; 2. Ov., 45 sec.3. N.-Br., 46.2 sec. Kogelstooten 1. A. Keime. Z.-Holl., 11.10 m 2. O. Müller, N.-H., 9.52 m.3. Siewek, Geld., 9.27 m. 1500 m. hardloopen 1. H. Frinks, Z.-H., 4.59J min.2. Müller, N.-Br., 5.02 min. 3. E. Grundwald, N.-B., 5.07 min. 4 x 100 m. estafette1. Gron., 51.7 sec.2. Z.-H., 52,8 sec. 3. N.-Br., 52.8 sec. De levering van Amerikaansche vliegtuigen Volgens een door het Amerikaansche ministerie van handel gepubliceerd over zicht js de leverantie van vliegtuigen aan het buitenland in Mei, vergeleken met de voorafgaande maand, aanzienlijk ge daald. Ook de export van vliegtuig motoren, onderdeden van motoren en accessoires is in denzelfden tijd verge leken met April achteruitgegaan. Id. J.M. athletiek: 1. Groningen 1961 pnt. Persoonlijke wedstrijden H. J. De uitslagen van de persoonlijke wed strijden H. J. waren 100 meter hardloopen1. H. Kaschade, Gr., 12.4 sec.2. K. Bauer, Limb., 12.5 sec. 3. Gg. Reckmann, Limb., 12.6 sec. Hoogspringen 1. H. Schmidt, Limb., 1.47 m.2. J. Ziegler, N.-HolL, 1.47 m. 3. Schouten, den Haag, 1.35 m. Vèrspringen 1. Gg. Reckmann, Limb., 5.61 m.2. Karl Bauer, Limb., 5.58 m. 3. K. Jost, Gron., 5.44 m. Knotsvèrwerpen1. H. Cock, Gron., 56 m.2. 'Gg. Reckmann, Limb., 51 m. 3. A. Keime, Z.-Holl., 50 m. VERSPREIDE BERICHTEN Zaterdagnacht is een ernstig spoor wegongeluk gebeurd op het viaduct bij Come (Italië). Een trein met 700 arbei ders passeerde op het viaduct een goe derentrein, welke in tegengestelde rich ting reed. Een kraan, welke op den goederentrein stond, raakte een wagon van den arbeiderstrein, zoodat die ont spoorde. De wagon sloeg tegen de borst wering van het viaduct en werd ver- pletterd. Terstond arriveerde het Roode Kruis en verschenen autoriteiten om het reddingswerk ter hand te nemen. Er zjjn 30 dooden en een 50-tal gewonden. Te Sevilla is gisteren in een fles- schenfabriek een brand uitgebroken, welke zich snel uitbreidde en oversloeg op een in de nabijheid liggend tehuis voor ouden van dagen. Er bestond ge vaar, dat een geheele stadswijk zou worden vernield. Eerst na ingespannen arbeid van vijf uur, gelukte het den brand te localiseeren. Behalve het fa-1 brieksgebouw, het tehuis voor ouden j van dagen en een woonhuis, is ook het historische Gogoypaleis uit den tjjd van Karel den IV vernield. Senator Downey over de wapeningsuitgaven democratische senator volgens Associated Press, De resultaten waren: Rijkssportwedstrijd H.J. athletiek: 1. Ban Groningen met 2119 pnt.; 2. Ban Noord-Holland 1930 pnt.; 3. Ban Limburg 1730 ‘pnt. Id. D.J. athletiek: 1. Ban Limburg 1880 pnt.; 2. Ban Overijsel 1796 pnt.; 3. Ban Gelderland 1176 pnt Id. B.D.M. athletiek: 1. Amsterdam 1945 pnt. Volgens berichten uit New York zijn aldaar in de afgeloopen dagen opnieuw verscheidene beschadigde Britsche oor- Reeds Vrijdag kwamen de Duitsche meisjes en jongens, thans in Nederland woonachtig, op het terrein aan de Laan van Poot alhier, bijeen, om er aan de jaar lijks gebruikelijke wedstrijden deel te nemen, om te dingen naar den daarvooi beschikbaren wisselbeker voor Rijkssport I wedstrijden. Zoowel meisjes als jongens zijn daarbij in 2 leeftijdsgroepen onder gebracht, n.l. jongens in Duitscn-jong volk tot 14 jaar (D.J.) en Hitlerjeugd van 14— 17 jaar (H.J.) en jonge meisjes tot 14 jaar (J.M.) en oudere van den Bond van Duit sche meisjes (B.D.M.)Bovendien was hiermee voor het eerst gecombineerd een wedkamp tegen de Nederlandsche kinde ren van den Jeugdstorm (N.J.S.). Het land I was verdeeld in 8 disricten, die elkaar de zege betwisten in athletiek, zwemmen en spel. Hierbij bleken de grensprovinciën naast het moederland het sterkst te zijn, zoodat in de athletiek-meerkamp Ban Groningen en in het totaal klassement Ban Limburg de meeste prijzen wonnen. De Vrijdag en Zaterdag werden door de meisjes voornamelijk gebruikt ter voor bereiding van de gymnastiek en volks dansjes. In verschillende kringopstellingen en wedstrijdvormen gaven ze Zondagmid dag een vroolijk geslaagd geheel. Zaterdag gingen tevens enkele loopse ries. waarvan Zondag de finales volgden. Tevens een goede slagbalwedstrijd met 4 honken tusschen B.D.M. en N.J.S., waar bij het beter slaan der N.J.S. opviel. Na verlenging (1919) behaalde B D.M. met 2388 de overwinning. Nog volgde een snelle handbalwedstrijd tusschen H.J. en I N.J.S., waarbij de H.J.-ers doortastender I in het schieten waren en de N.J.S.-verde- diging te agressief was, zoodat ze gemak kelijk was te passeeren. Met 70 won de H.J. wat geflatteerd. Zondagmiddag zagen we behalve de genoemde meisjesgymnastiek, hindernis nummers en wedstrijdjes der jongens o.a. I met Medizinballen en vèrwerpen met knotsen, waarbij „hoog-gooiers” over de 50 meter kwamen en verschillende esta- fettenummers o.a. 4 x 75, 4 x 100 en 10 x 60 m. stilstaande start De 75 m. finale meisjes B.D.M. ging in 10.3 sec., die van de J.M. in 11,4 sec. De 4 x 75 m. B.D.M. was voor Noord- I Holland in 43,1 sec., terwijl de 10x60 m. J.M. stilstaande start doör Overijsel werd gewonnen in 1 min. 41 sec. Van de jon gens vermelden we nog een aardigen strijd op de 1500 m. gewonnen door den H.J Zuid-Hollander Frinks in 4 min. 59,5 sec., fraaie slagbalworpen van D.J. van meer dan 60 meter en de overwinning van de N.J.S. op de 4 x 100 m. estafette, ondanks een stroeve wissel in 51,4 sec. Zondag woonden talrijke Duitsche autoriteiten de wedstrijden bij, die door medewerking en jury der Waffen S.S. een vlot verloop hadden. De Rijkscom- missaris Rijksminister dr. Seyss Inquart werd door gezang der in V-vorm opge stelde deelnemers ster s) en een wel komstwoord van Hauptbannführer dr. Lindenburger begroet, waarna Herr Generalkommissar z.b.v. Pg. Schmidt het openingswoord sprak, daarbij wijzende op de propaganda van den V-vorm. Ook de Weermachtbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, de chef des Amtes für Leibesübungen, Oberbannführer Abelbeck, Obergauführer Pranz,, Gen.-Major Schumann und stan- darte führer Haszler e.a. gaven blijk van hun belangstelling. Na afloop ontvingen de prijswinnaars practische prijzen in den vorm van boeken en athletiek- en spel materiaal, waarna met het zingen van het H. J. vlaggënlied deze geslaagde door veel publiek bijgewoonde sportdagen werden besloten. Zwemmen HJ 100 m. rugslag 1. Scharschmicht, Am sterdam, 1 min. 16.6 sec.2. Lammer- zahl, Overijsel, 1 min. 22.4 sec. 100 m. crawl1. Grundwald., 1 min. 15.7 sec. 100 m. borstslag1. G. Knab, N.-H., I min. 45 sec.2. W. Diehl, den Haag, 1 min. 46 sec. Jongens DJ 50 meter borstslag 1. H. Knab, N.-H., 48.2 sec.; 2. Klipfel, Ov.. 49.3 sec. weert, dat zijn kusten worden bedreigd door Europeesche oorlogsbedoelingen. De tijden zijn werkelijk voorbij, dat velen nog achter de agressiepolitiek van Roo sevelt elementen van goede trouw of zelfs van altruisme vermoedden. De zwarte lijst Onderstaatssecretaris Sumner Welles verklaarde, dat de regeering op het oogenblik de uitbreiding van „de zwarte lijst” tot de neutrale staten buiten het Westelijk halfrond overweegt. De Duitsche Kamer van Koophandel te Buenos Aires verklaarde, dat de pro clamatie van de zwarte lijst van Roose velt, waarop de namen van 1800 Zuid- amerikaansche firma’s staan, een ge weldig toenemen van de werkloosheid in Zuid-Amerika ten gevolge zal hebben. Minstens 100.000 Argentijnen zullen daardoor hun betrekking verliezen. Zakenlieden, die nauwe relaties met de asmogendheden onderhouden ver klaarden, naar U.P. meldt, dat het wat de zwarte lijst door de Vereenigde Sta- om een niet op landen weigerde echter categorisch zich uiten of landen te noemen, waarmede overeenkomsten hieromtrent gesloten zijn. bestaat, de geplaatst ineenstorting MUNITIETREIN IN DE LUCHT GEVLOGEN Een munitietrein is gisterochtend op het station Krylbo in de lucht gevlogen. Bij dit ongeluk zijn geen menschen om gekomen, maar 12 personen werden ge kwetst. Voorts is de nachtsneltrein, die op weg was naar Stockholm en juist op het moment van de ontploffing op het station Krylbo stond, totaal verbrand. De geheele omgeving van het station en den omliggenden huizen is groote schade berokkend. De Britsche admiraliteit heeft via den Engelschen berichtendienst gemeld, dat 2 patrouillebooten tot zinken zijn gebracht, n.L de „Devon County”, en de „Lord Sint Vincent”. logsschepen aangekomen om gerepareerd te worden. Alle droogdokken in andere Amerikaansche havens zijn bezet met zwaar beschadigde Britsche schepen van allerlei klassen. Verscheidene Britsche torpedojagers moesten in de haven voor anker gaan, daar zij door den te groeten toeloop niet omniddellijk in de dokken kunnen worden opgenomen. Onder de laatste schepen, die hier zijn aangekomen om gerepareerd te worden, bevindt zich ook een Britsch slagschip van de „King- George”-klasse. Het belangrijkste feit van de gister middag op de Sintelbaan aan het Olym- piaplein te Amsterdam gehouden natio nale estafettekampioenschappen was de recordverbetering van „Haarlem” op de 4x 1500 meter estafette. De „Trekvogels” waren in het bezit van dit record met een tijd van 17 min. 4,2 sec., gemaakt op 31 Augustus 1937 te Rotterdam. De Haar- I lemsche ploeg, bestaande uit van Gog, Hartingius, Koopman en de Roode ver beterde het record met 1,9 sec. en bracht het op 17 min. 2,3 sec. Indien er minder wind ware geweest zou de tijd van „Haarlem” zeker sneller zijn geweest. De 4 x 100 meter leverde een fraaie zege op voor A.V.’23 met een tijd van 42,7 sec., niet alleen den besten tijd van het seizoen, maar van enkele jaren voor een vereenigingsploeg. Het team Hout man, van Beveren, Martini en Peters was goed op elkaar ingesteld. De Trek vogels, die tweede in den eindstrijd aan kwamen, moesten worden gedisqualifi- ceerd, omdat er een verkeerde wissel had plaats gevonden. De 4x 400 meter was volgens de ver wachting voor de Trekvogels. De Hage naars liepen een mooien wedstrijd en kwamen met flink verschil als eerste aan in den lang niet slechten tijd van 3 min. 26,4 sec. A.A.C. bereikte als tweede de finish met slechts 3 seconden verschil. I Tenslotte is de 10 x 100 meter, een ver- eenigingsnummer, waarin blijkt, wie over de meeste goede sprinters beschikt, door A.A.C. gewonnen in 1 min. 52,6 sec., om- I dat A.Ï.V.’23, die als eerste arriveerde, uitgeschakeld moest worden, alweer we gens een onjuisten wissel. Bij de dames won Zeeburg alle drie estafettes, wel een bewijs, dat de dames- athletiek in deze vereeniging tot buiten gewonen bloei is gekomen. Tenslotte werden ook de kampioen schappen van Nederland voor juniores verwerkt Hierbij werden twee records verbeterd. Bij het discuswerpen wierp de A.A.C.-er Ut 41,30J meter, terwijl het record stond op naam van van der Hoeven (Hellas) met 39,05 meter gemaakt op 1 Juni van dit jaar te Rotterdam. Het tweede record kwam op naam te staan van de Gruyl (G.A.C.) en Hey (Quick), die beiden bij het hoogspringen 1,732 me ter bereikten. Het record stond op naam van van Balen Blanken (Olympia) met 1,72J meter en dateerde van 25 Augustus 1940 te Hoorn. Amerika’s steunpunten De „Japan Times”, welke te Tokio verschijnt en vaak de spreekbuis van het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken is, heeft scherp stelling genom ën tegen het voornemen der Ver eenigde Staten, om de eilanden Midway, Johnston en Palmyra in den Stillen Oceaan als vloot- en luchtbases in te richten. „Het is duidelijk”, schrijft het blad, „dat Amerika hierdoor een con trole wil invoeren op de toevoerwegen naar Japan. Hierdoor worden ook de grenzen van de Vereenigde Staten, zoo wel ter zee als in de lucht, naar het Westen doorgetrokken. Dit is niet be doeld als een verdedigingslinie, doch zuiver als een aanvalsstelling, welke Japan wel moet verontrusten”. Het blad besluit met de opmerking: „De tijd, dat Japan afdoende maatregelen moet nemen, om te voorkomen, dat het wordt ingesloten, is thans daar”. President Roosevelt heeft laten dóór schemeren, dat de Vereenigde Staten, behalve Brazilië, ook aan andere Ame rikaansche republieken steun verleent Naar wij vernemen, heeft de Sport- commissie van de Nederlandsche Wiel- ren Unie besloten, den afstand voor wegwedstrijden in de categorie der ama teurs te bepalen op' 60 k.m. maximaal. Deze bepSling treedt onmiddellijk in wer king, zoodat de afstand van 60 k.m. ook wordt vastgesteld voor het nationale wegkampioenschap, hetwelk 10 Augustus op een circuit in en bij Zandvoort wordt gereden. Men herinnert zich wel, dat de Sport- commissie der N.W.U. eenigen tijd ge leden in verband met het voedselvraag- stuk beperkende bepalingen heeft «uit gevaardigd ten aanzien van de te verrij den afstanden op baan en weg, voor alle drie categorieën. De beperking voor den wegwedstrijd van amateurs was wel heel rigoureus geschied, immers deze renners mochten niet meer rijden dan 40 k.m. Deze verandering kon nergens instem ming vinden. Het sprak vanzelf, dat be perking van de afstanden algemeen toe gejuicht werd, maar in wielerkringen was men van meening, dat de maximale afstand van 40 k.m. voor de amateurs geen gelukkige keus kon worden ge noemd. Het vorig jaar reden de ama teurs, evenals de profs en onafhankelij- ken, 170 k.m. bij het kampioenschap te Zandvoort. De inkrimping van den af stand voor de beroepsrenners was vast gesteld op 100 k.m., maar de grens tus schen 40 en 100 k.m. achtte men te groot. De wegwedstrijd voor de amateurs werd een toeristentocht met een eindspurt in massa. Thans is dus besloten, den af stand weer te vergrooten en op 60 k.m. te stellen, een beslissing, welke zeker ieders goedkeuring zal kunnen weg dragen. Aangezien het besluit dadelijk in wer king treedt, zal men bij eiken nog te or- ganiseeren wegwedstrijd 60 k.m. voor de amateurs en 100 k.m. bij de profs en on- afhankelijken kunnen laten rijden. f .r-- ga» Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder, land” worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen J 21 Juli 913 uur, in Deventer, Park. weg 2 1519 uur in Hengelo, Deut. sches Haus 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli1018 uur, in Amsterdam, school lepenweg 13 1019 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on- derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimumlengte van 1,65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijds grens. Voor de gezinsleden van de aangenome- nen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft Behalve bij deze bureaux kunnen aan- meldingen geschieden op de volgende adressen Amsterdam, Hotel van Gelder, Damrak 34 Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17Groningen, Rademarkt 23aArnhem, Hotel Keizerskroon, Markt 32 Breda, Boschstraat 67 Deven ter, Hotel van Wely,' Keizerstraat 1 Utrecht, Hotel Thalia, Stationsplein 9; den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland”, den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbil jet voor de terugreis wordt bij de keu ring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt ten geproclameerd betreft, gaat politieken maatregel, welke 1 transacties tusschen neutrale aangewend zou moeten worden. De betreffende ambtenaren van de Zuidamerikaansche republieken worden thans letterlijk door zakenlieden, die zich over de nieuwe situatie op de hoogte willen stellen, bestormd. De meeste Amerikaansche onderne mingen juichten het opstellen van de zwarte lijst toe en verklaarden: „op deze wijze wordt veel twijfel voor ons opgeheven, wij weten nu met welke fir ma’s wij zakenrelaties kunnen onder houden en met welke niet”. In Havana heeft de staatschef Batista een bijzondere commissie de opdracht gegeven, de zwarte lijst te onderzoeken. De Chileensche regeering schijnt ech ter principieel tegen het idee van de zwarte lijst te zijn. Verschillende Zuid amerikaansche zakenlieden in Chili ver klaarden, dat de publicatie van de pagne is, welke reeds sedert eenigen tijd in alle stilte is voorbereid en waar bij de Noordamerikaansche firma’s sa menwerkten om te verhinderen, dat Amerikaansche producten in de handen van de asmogendheden vallen. In Valparaiso is een demonstratie ge houden door de Chileensche employé’s en arbeiders van de firma’s, welke ge troffen worden door de zwarte lijst van Roosevelt. In een resolutie wordt deze Ijjst een ernstige schending van de na tionale belangen genoemd. Bij de regee ring wordt er op aangedrongen, dat zij de verstikking van de nationale econo mie, welke het doel is van de zwarte lijst» zal verhinderen. Weermachtbericht no. 410 luidt als volgt De luchtbases van Malta zijn opnieuw gebombardeerd in de beide laatste nach ten. In Noord-Afrika activiteit van de We- derzijdsche artillerie aan het front van Tobroek. De luchtmacht van de as is voortgegaan met het bombardeeren van vijandelijke barakken en versterkingswer- ken in de sterktee Twee Italiaansche vliegtuigen hebben een aanval onderno men op een Engelschen kruiser van 10.000 ton bij Mersa Matroeh en hem met een torpedo getroffen. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan op Benghasi en Tripo li. In Tripoli hebben onze jagers een Blenheim brandend neergehaald. In Oost-Afrika hebben Britsche vlieg tuigen Gondar gebombardeerd. Eén van onze duikbooten, die op den Atlantischen Oceaan opereerde, is niet teruggekeerd. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten, onder bevel van luitenant-ter-zee Zanni, een Britsche tor- pedobootjager getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een tweede eenheid van het zelfde type, onder bevel van luitenant-ter- zee Migliorini, heeft een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Een tweede En gelsche duikboot is tot zinken gebracht door onze torpedobooten onder bevel van de luitenants-ter-zee Gamaleri en Mar- tinoll. De uitslagen luiden: Estafette dames: 4 x 100 meter: 1. Zeeburg (Amsterdam) met dames Zeil- stra, Timmer, Schuurman en J. Adema, tijd 50,9 sec.; 2. Sagitta (Amsterdam) 52 sec.; 3. A.D.A. (Amsterdam) 52,5 sec. 10 x 100 meter: 1. Zeeburg (Amsterdam) met dames Zeilstra, Timmer, Schuurman, M. Adema, van Wijngaarden, Klinkenbijl, B. Timmer, A. Klinkenbijl, Carbi en J. Adema, tijd 2 min. 19,9 sec.; 2. Brunhilde (Groningen) 2 mln. 14,8 sec.; 3. Sagitta (Amsterdam) 2 min. 15,4 sec.; A.D.A. ge- disqualificeerd. Relay-race (20010080 60 meter): 1. Zeeburg (Amsterdam) met dames Zeilstra, J. Adema, M. Adema en Timmer, tijd 57,4 sec.; 2. Sagitta 57,8 sec.; 3. A.D.A. 58,6 sec. Estafettes heeren: 4 x 100 meter1. A.V. ’23 (Amster dam) met Houtman, van Beveren, Mar tini en Peters, tijd 42.7 sec. 2. Hellas, 43.8 sec. 3. Vlug en Lenig. Trekvogels gediskwalificeerd. 4 x 1500 meter Haarlem, 17 min. 2.3 sec. Nieuw Nederlandsch record, met van Gog, Hartingius, Koopman en de Roode. 2. Trekvogels, 17 min. 29.1 sec. 3. Pro Patria, 17 min. 36.1 sec. 4. Haarlem II, 17 min. 35.8 sec (wegens hinderen op de vierde plaats gezet). 4 x 400 meter1. Trekvogels met Haagh, Essenberg, van Osta en Osen- darp, tijd 3 min. 26.4 sec. 2. A.A.C., 3 min. 29.3 sec. 3. Blauw Wit, 3.42.1 4. A.V. ’23. 5. Minerva. 6 A.P.G.S. 10 x 100 meter1. A.A.C., 1 min. 52.6 sec. 2. Vlug en Lenig. 1.54,4 3. Hellas. 4. Minerva. A.V. ’23 gediskwalificeerd. Juniores kampioenschap pen: 100 meter eindstrijd 1. Koomen (Vlug en Lenig), 11.7 sec. 2. Mol (Shot) 11.9. 3. Schermerman (D.O.S.) 11.9 sec. 300 meter eindstrijd: 1. Mullaert (Trekvogels) 37.9 sec. 2. Wienessen (Quick) 38.4. 3. Damkat (AV.G. ’26) 38.7. 800 meter eindstrijd 1. Roffel (Sport- parkers, Groningen) 2.10. 2. Groen (Hel las) 2.10.3 sec. 3. Kerkhof (Gooisch A.C.) 2.12,6 sec. Discuswerpen1. Ut (A.A.C.) 41.304 meter. Nieuw juniores record. 2. Van der Hoeven (Hellas) 37,92 meter. 3. Krans (Vlug en Lenig) 35.52 meter. Hoogspringen1. De Gruyl (G.A.C.) 1.732 meter. 2. Hey (Quick) 1.732 meter, beiden nieuw juniores record. 3. Vinger- hoets (Shot) 1.70 meter. 1. Vèrspringen 1. Wienessen (Quick) 6.04 meter. 2. Van Dijk (A.V ’23) 5.93 meter. 3. koster (Minerva) 5.84 meter. Kogelstooten 1. van der Hoeven (Hel las) 13.65 meter. 2. Grobbe (Holland) 12.36 meter. 3. Ut (A.A.C.) 11.20 meter. Speerwerpen1. Frikkers (D.O.S.) 50.76 meter. 2. Krans (Vlug en Lenig) 47.32 meter, 3. Van der Marei (D.O.S.) 1 42.45 metee, De opperste oorlogsraad te Tokio heeft Zaterdag een vergadering van 2i uur ge houden om het rapport aan te hoeren van den leider der militaire missie, die onlangs in Duitschland en Italië heeft vertoefd, luitenant-generaal Jamasjita, over zijn indrukken en ervaringen tijdens zijn reis door Europa. Berlijn en de Japansche kabinetswijziging United Press meldt uit BerlijnIn Duit sche bevoegde kringen weigerde men commentaar te leveren op de regeerings- wijziging in Japan Men richtte de aan dacht der journalisten slechts op de ver klaring van Domei waarin gezegd wordt, dat speculaties over de toekomstige koers van het Japansche kabinet hoogstens tot ontgoochelingen in sommige kringen zou den leiden. „Wij kunnen niets zeggen, dat verder gaat dan de woorden van onze vrienden in Japan De verklaring van Domei is symptomatisch en in hooge mate leerrijk” Gisteravond zijn te Londen de volgende wijzigingen in het Britsche kabinet offi cieel bekend gemaakt Butler is benoemd tot minister van Op voeding en Brendan Bracken tot minister voor de inlichtingen. Duff Cooper krijgt den post van kanselier van het hertog dom Lancaster. Hij begeeft zich naar het Verre Oosten om in opdracht van het oor- logskabinet het gemeenschappelijke ont werpen van plannen en de samenwerking tusschen de verschillende Britsche autori teiten te controleeren en het oorlogskabi- net rapport uit te brengen met raadgevin gen over de wijze, waarop deze maatre gelen doeltreffender kunnen worden ge maakt. Lord Hankey is benoemd tot alge meen betaalmeester. B. K. Law wordt on derstaatssecretaris van buitenlandsche za ken E. D. Sandys minister van financiën in het oorlogsministerieE. Thurtle on derstaatssecretaris in het ministerie voor de inlichtingen, E. Ramsbottham voorzit ter van het bureau voor werkloozensteun en krijgt den rang van peer. Harold Nicholson wordt leider van de B.B.C., kolonel Watt Wordt speciaal parle mentair secretaris van den premier sir Hugh Seely wordt tweede parlementaire van luchtvaartkapitein Balfour, de af gevaardigde Tom Williams en majoor Lloyd George zijn benoemd tot leden van den kroonraad. Reuter deelt nog volgende bijzonder heden mede De nieuwe minister voor de inlichtin gen, Brendan Bracken, is verscheidene jaren speciaal parlementair secretaris van Churchill geweest. Bracken is de vierde minister voor de inlichtingen, een post, die eerst sedert het begin van den oorlog is ingesteld. Het is de eerste ministerieele functie van Bracken. De benoeming van Duff Cooper tot kan selier van het hertogdom Lancaster, met als opdracht zich naar het Verre Oosten te begeven en den toestand aldaar ter plaatse te bestudeeren, legt den nadruk op het belang, dat de premier hecht aan een doeltreffende samenwerking van de verschillende militaire, politieke en be- stuursautoriteiten op alle belangrijke ge bieden. Lord Hankey, de nieuwe algemeerie be taalmeester. zal ook verder zijn plichten als voorzitter van verscheidene kabinets- commissies blijven waarnemen. B. K. Law, de nieuwe onderstaatssecre taris in het ministerie van buitenlandsche zaken, is de zoon van den vroegeren, thans overleden premier Bonar Law. Sandys, de opvolger van Law als finan cieel secretaris in het ministerie van oor log, is schoonzoon van Churchill. De boodschap, waarin president Roose velt vandaag aan het Congres de verlen ging van den militairen diensttijd zal vra gen, zal over alle radiostations worden uitgezonden. De correspondent te Wash ington van de ,,New York Herald Tri bune” meldt, dat Roosevelt besloten heeft tot dezen maatregel, omdat hij weet, dat zijn eisch stuit op sterken tegenstand van het volk en omdat het Congres, naar de adviseurs van den president hem heb ben verklaard, alleen dan zijn goedkeu ring er aan zal hechten, wanneer Roose velt alle middelen om druk uit te oefenen toepast De vroegere gouverneur van Kansas. Landon, heeft verklaard, dat de verlenging van den militairen dienst het volk opnieuw toont, dat de beloften van Roosevelt voor zijn verkiezing niets an ders zijn geweest dan holle toezeggingen. De militaire commissie van den Senaat heeft Zaterdag in geheime zitting de dis cussie over de verlenging van den dienst tijd der reservisten en van de nationale garde, overeenkomstig het voorstel van den chef van den generalen staf. Marshall, voortgezet. Marshall kreeg opdracht, aldus de Diplo, de Senaatscommissie ongerust te maken en het Congres voorloopig rijp te maken voor de afkondiging van den natio ns len crisistoestand om de verlenging van den diensttijd. Marshall deinsde er niet voor terug ook op zijn beurt het pad der rechtstreeksche agitatie te betreden door het oude sprookje te herhalen, dat de Vereenigde Staten in gevaar zijn en men gesteld is tegenover den aanval van een militaire mogendheid, welker soldaten voortreffelijk zijn opgeleid en over groote ervaring op het gebied van veldtochten v. - beschikken. De situatie is kritiek. Te dui- zw?fte v^n ,een delijker zijn ook de reacties. De Valera - zag zich genoopt openlijk te verklaren, dat de lersche Vrijstaat het hoofd zou bieden aan eiken aanval, vanwaar hij ook mocht komen. Ook de officieele Portugeesche radio verklaarde, dat Portugal bereid is zijn territoriale onschendbaarheid tegen ieder een te verdedigen. eCn>iznnder duidelijk evenwel waren de BIL„ waarmee de Catidillo het cynl- w^rfnnèTin Vereenigde Staten vCheir4nri«eerde Geen land, zoo verklaar- karakteriseera^eer recht dan Spanje om de hlJ tQteeren dat Europa geenerlei am- te constateer». heeft Het is ver. bities in Mjten, als Amerika be- draaüDg *tan BOELGAARSCHE STAATSLIEDEN ROME De Boelgaarsche ministerpresident Filof en Be minister van buitenlandsche zaken Popof zijn hedenochtend te Rome aangekomen. Toen de Boelgaarsche staatslieden uit den trein stapten heette de Duce hen welkom en drukte hen hartelijk en lang durig de hand. Onmiddellijk daarop stelde de minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano de Italiaansche auto riteiten, die op het station verschenen waren, aan de gasten voor. Voor het station inspecteerden de mi nisters een eerecompagnie carabinieri terwijl de Boelgaarsche en Italiaansche volksliederen werden gespeeld. Onder gejuich van de menigte reden de gasten naar de villa Madama, waar zij verblijf zullen houden. Na hun aankomst hebben de Boelgaar sche ministers een onderhoud gehad met graaf Ciano. Daarna begaven zij ,_zich naar het Quirinaal, waar zij in audiëntie werden ontvangen door den koning-keizer met wien zij een hartelijk onderhoud had den. Vervolgens begaven de Boelgaarsche ministers zich naar het Palazzo Venezia, voor een onderhoud met den Duce. Aan den vooravond van het officieele bezoek van de Boelgaarsche staatslieden aan Rome wijst de diplomatieke mede werker van het agentschap Stefani op de diepe sympathie van het Italiaansche volk voor Boélgarije, dat steeds een serieuze en tot weerstand bekwame natie is ge bleken. Traditioneele banden van vriend schap, de verwantschap der vorstenhuizen en een diplomatieke solidariteit, aldus de medewerker van Stefani, vereenigen se dert lang de beide naties, waarbij thans nog gemeenschappelijke grenzen bij Alba. nië komen. Men is te Rome van opvatting, dat de Italiaansch-Boelgaarsche solidari teit op dit oogenblik het sterkste element der orde en veiligheid op den Balkan vormt. De beide naties hebben dus tot taak in het belang van de algemeene Europeesche rust haar activiteit verder te ontwikkelen. voor militaire zaken verklaard, dat de mogelijkheid Staten zich voor een De heeft geheime zitting van de Senaatscommissie Vereenigde zullen en revolutie, wanneer zij voortgaan maan delijks 3 milliard dollar uit te geven voor bewapeningsdoeleinden. Wanneer eerst eenmaal de huidige oorlog voorbij is zul len de Vereenigde Staten zich geplaatst zien voor ontzaglijke economische en sociale moeilijkheden. Beperking van productie voor civiel verbruik

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2