HAAGSCHE COURANT tl h M- »i BINNENLAND STADSNIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA GENOGD NIEUWS Maandag 21 Juli 1941. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT SR De V-propaganda 1 i I ifi HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT il r SCALA en DERDE BLAD Prijsopdrijving De Weensche Jaarmarkt 1941 tot 4 Weest spaarzaam met gas electriciteitHet is Uw belang! Aether-actie der Engelschen geneutraliseerd Het vertoonen van bepaalde films kan verplichtend worden gesteld den het INGEWIKKELDE TRANSACTIES MET GESTOLEN PAKJES THEE Inbraken in pakhuis in de le van der Kunstraat opgehelderd SUCCESSEN VAN HET ROEMEEN- SCHE LUCHTWAPEN Ruim tweehonderd winkeliers beboet wegens te dure melkpoeder JAPANNERS HOUDEN ENGELSCH SCHIP AAN Citroenen mogen niet duurder zijn dan vijf cent BOLSJEWISTISCHE GRUWELDADEN OP LETLANDSCHE BURGERS LEERLINGENAVOND MEVROUW M. DOEWES GEREF. KERK VAN SCHEVENINGEN STERKE TERUGTREKKENDE BOLS JEWISTISCHE STRIJDKRACHTEN OMSINGELD Achtervolging van verslagen vijand aan Oostelyke front Weer een luchtaanval op Malta PROFESSOR Mr. I. A. NEDERBURGH OVERLEDEN Twee Britsche schepen zinken gebracht In alle deelen van den Haag zijn groote spandoeken, landkaarten en hffiches aangebracht met de V van Victorie, want Dmtschland wint voor Europa op alle fronton (Polygoon) 1 den Ben- Overflakkee maar gekocht. No. 17932 Vanwege groote voorlichtende, opvoedkundige of cultureele waarde van vijandelijke succesvolle Juli der werd naar ver- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Tot leerares koken en v o e- dingsleer aan de Chr. Meisjesschool hier ter stede, is benoemd mej. W. H. Buijs te Rotterdam. i vooral in het zangspel „Piet, de Smeer poes”, dat een compleet succes opleverde vóór en achter het voetlicht Mevr. Doewes begeleidde onvermoeid aan den vleugel van het begin tot het einde en vond zelfs nog gelegenheid tot optreden in het gevoelige liedje van An na de WijsMouton: „Haar kleinkind”. Een mooi bloemstuk, door de twee klein sten opgedragen, vertolkte de erkente lijkheid van leerlingen en ouders. Op klaarlichten dag hebben gauwdieven een bakfiets gestolen, welke, beladen met ruim 150 dozijn dameskou sen, gereed stond in de fabriek van de firma Hunkemöller, aan den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam. De kousen heb ben een waarde van ongeveer 1800. Bezoek aan Goeree en van een opzet of BOEKAREST, 21 Juli. (D.NB.) Het Roemeensche luchtwapen en de luchtaf weer hebben tot dusver 223 sovjet-vliegtui. gen neergeschoten, zoo heeft de minister van landsverdediging, generaal Jocobici in een redevoering naar aanleiding van een plechtigheid voor het Roemeensche lucht wapen medegedeeld. De inbrekers op het spoor De caféhouder werd eveneens aan een streng verhoor ondervonden en bekende 750 pakjes thee gekocht te hebben van een bezoeker van zijn café, een 34-jarigen grondwerker, bijgenaamd „Zwarte Bram” De huiszoeking bij „Zwarte Bram” had tot resultaat, dat eenige pakjes koffie- surrogaat, eenige stukken zeep, een paar flesschen slaolie, reepen chocolade en bonbons werden gevonden, een en ander van de inbraken in de v. d. Kunstraat afkomstig. Nu ontbrak nog de laatste schakel, t.w. de daders der inbraken. Het bleek, dat de 16-jarige zoon van „Zwarte Bram”, in samehwerking met een 22-jarigen me taalbewerker, verschillende malen het pakhuis was binnengedrongen. Het tweetal legde een bekentenis af. In bewaring zijn gesteld de grondwer ker, zijn zoon, de metaalbewerker en de handelaar in zuivelproducten; zij zullen voor den Officier van Justitie worden ge leid. De anderen, bij de transacties be trokken, tijn voorloopig op vrije voeten gesteld. VERGOEDING WEGENS GEMIS VAN VACANTIEBONNEN VOOR ONTSLAGEN PERSONEEL OPBOUWDIENST De secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken heeft be paald, dat aan hen, die na 1 Januari 1941 uit den Opbouwdienst zijn ontslagen en wier verwanten kostwinnersvergoeding genoten, een schadeloosstelling wegens het gemis van vacantiebonnen, kan wor den verstrekt ter vervanging van het (gemeenlijk door vacantiebonnen gedek te) gemiste loon op den Goeden Vrijdag, den 2den Paaschdag, den Hemelvaarts dag en den 2en Pinksterdag van het loo- pende jaar, voor zoover zij althans in de weken, waarin die feestdagen vielen, in hun beroep loontrekkend waren en dus niet waren opgenomen in overheidszorg of kasuitkeering ontvingen. Een aantal weken geleden werd te gelijkertijd in een aantal plaatsen in Noord-Holland en Utrecht een onderzoek ingesteld naar de prijzen van melkpoeder en gecondenseerde melk. Een groot aan tal processen-verbaal wegens overtre ding der prijsvoorschriften was het ge volg. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft nu deze zaken berecht en aan ruim 200 winkeliers boe ten opgelegd van 25 tot 50. Eenige grossiers, die eveneens te hooge prijzen berekenden, werden met hoogere boeten gestraft. Gasolie in den kettinghandel Een grossier in fruit en conserven te Utrecht, v. d. B., kwam voor zijn bedrijf motorbrandstof te kort. Hij stuurde daar om zijn vader naar Amsterdam, teneinde te trachten in den illegalen handel gas olie te koopen. B. sr. vond inderdaad een vertegenwoordiger, M., bereid, hem 4000 liter te leveren voor een bedrag van 2100. M. beschikte evenwel niet zelf over de olie, maar kocht deze van een koopman S„ eveneens te Amsterdam. Ook deze echter moest de 20 vaten olie eerst weer van een anderen, onbekend gebleven handelaar koopen. Nadat de olie in het pakhuis van den grossier te Utrecht was opgeslagen, werd zij door de politie in beslag genomen. Daar de bij deze transactie betrokke nen zich allen schuldig hadden gemaakt aan overtreding van de Prijzenbeschik- king 1940 No. I, moesten zij zich voor den inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam verantwoorden. V. d. B. zag zijn duur betaalde olie verbeurd ver klaard. daarenboven werd hem 250 boete opgelegd. M., de vertegenwoordiger, die evenals S. 150 aan (lezen handel had verdiend, werd tot 300, S. tot 400 boete veroordeeld. SJANGHAI, 21 Juli. (A.N.P.) De Ja panners hebben het Britschee stoomschip „Hilda Moller” aangehouden om de la ding te onderzoeken. Het vaartuig was op weg naar Rangoon. Het werd aange houden kort nadat de Japanners het schip in Kwantoeng hadden vrijgelaten, waar het twee weken lang was vastge houden. In dien tijd hebben de Japanners 600 ton machines voor de vervaardiging van textielgoederen uit het schip ge haald. De machines zouden voor Singa pore bestemd geweest zijn, maar *de Japanners verklaarden, dat zij toebehoor den aan de Chineesche regeering van Tsjoengking. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zijn er met ingang van van daag maximumprijzen vastgesteld voor citroenen. De consument weet nu waar hij aan toe is, zoodra er weer citroenen verkrijgbaar zullen zijn. Er zal niet meer dan 5 cent per stuk voor mogen worden gevraagd. In het vorige seizoen bereken de men voor groote en kleine citroenen verschillende prijzen. Dit zal, nu er één maximumprijs, onafhankelijk van de grootte, is vastgesteld, niet meer mogen voorkomen. Schakel tusschen West- en Oost-Europa Van 21 tot 28 September a.s. zal de Weensche Jaarmarkt 1941 gehouden wor den; die ook dit jaar wederom toont, dat Weenen haar vooral in dezen tijd zeer belangrijke taak als schakel tusschen West- en Noordwest-Europa en de Bal- kanstaten ten volle begrepen heeft en weet uit te voeren. Zoo zal zij eenerzijds een overzicht geven van de specifieke producten van den Weenschen kunstzin, o.a. de wereldberoemde Weener mode, lederindustrie, kunstnijverheid, goud- en zilverwaren, mode-artikelen, die vooral in Nederland steeds grooten aftrek von den; anderzijds zal de technische jaar markt afgestemd zijn op de behoeften van Z.O.Europa De zakenman, die zijn tijd begrijpt, zal de Weensche jaarmarkt bezoeken om zich te overtuigen van de beteekenis dezer jaarmarkt als oriënteerings- resp. over- zichtscentrum der Duitsche productie kracht en de gelegenheid benutten, om door persoonlijk contact met de fabri kanten van gedachten te wisselen over huidige en toekomstige problemen. De officieele deelname van talrijke Europeesche staten verleent de Weensche jaarmarkt een indrukwekkend interna tionaal karakter en stelt de bezoekers tevens in de gelegenheid, een overzicht te verkrijgen van de producten, die deze landen kunnen aanbieden. Van den Beauftragte van den Rijks- commissaris voor de provincie Zuid-Holland De Beauftragte van den Rijkscommis- saris voor de provincie Zuid-Holland, Obërwaltungsgerichtsrat Schwebel heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Goeree en Overflakkee, - waarmede hij wederom zijn bijzondere belangstelling heeft getoond voor de afzonderlijke ge meenten en de inwoners van de provincie Zuid-Holland. Op het raadhuis te Dirksland zijn ge durende verscheidene uren besprekingen gevoerd ter opheldering van gewichtige vraagstukken, waaraan behalve de Beauftragte en zijn medewerkers deel namen een vertegenwoordiger van de Duitsqfre politie, de voor de provincie Zuid-Holland aangewezen leider van de „Gescnaftsgruppe Soziale Verwaltung”, commandanten van de Duitsche Weer macht en alle burgemeesters van Goeree en Overflakkee. De Beauftragte gaf den burgemeesters richtlijnen aan voor hun arbeid, welke dankbaar werden aan vaard. In aansluiting op deze bespreking, welke op verlangen van de burgemeesters zal worden herhaald, bracht de Beauf tragte een bezoek aan de polder- en in- dijktngswerkzaamheden. Door de uit voerders, den voorzitter van het polder bestuur en door de burgemeesters wer den ter plaatse uiteenzettingen over den stand der werkzaamheden gegeven. De Beaufiragte zegde voor de uitvoe ring van een en ander zijn volledige medewerking toe. Ook toonde hij zijn belangstelling voor de arbeiders en be zichtigde hij hun huisvesting. De tocht over het eiland eindigde met een bezoek aan Ouddorp, waar de Beauftragte zich langen tijd met den burgemeester onder hield over bijzondere aangelegenheden. De van Nederlandsche zijde dankbaar erkende arbeid van den Beauftragte tot sterking van het wederzijdsche vertrou wen, zijn voortdurende belangstelling voor de belangen van de provincie en zijn vriendschappelijke, gaarne aanvaar de raadgevingen zullen steeds meer bij dragen tot de versteviging van de DuitschNederlandsche betrekkingen. BERLIJN, 21 Juli. (ANP.) Uit Pleskau komen berichten over verschrikkelijke gruweldaden, welke de terugtrekkende bolsjewieken op de weerlooze Letlandsche burgerbevolking gepleegd hebben. Toen het gevaar bestond, dat een in de stad uit het Zuiden aangekomen transport met Letlandsche politieke gevangenen als ge volg van den Duitschen opmarsch niet ver der vervoefd kon worden, liet de hoofd commissaris van Pleskau, Jetzsjof, de vol geperste veewagons zoolang onder vuur nemen tot de ongelukkigen geen teeken van leven meer gaven. Toen de Duitsche troepen het station bezetten, konden uit de wagons nog slechts lijken gehaald worden. CONCERT IN HET ZEEHOSPITIUM In het Ned. Zeehospitium te Kijkduin heeft Woensdagavond een concert plaats gehad, waaraan medewerkten: Julie Nus- sy-Dallmer (sopraan en piano), Jos. van Batenburg (alt). H. C. A. van Batenburg (tenor), Jaap Schoustra (viool), W. Schippers (piano-solo), J. F. van Baten burg (pianobegeleiding). Het uitgevoerde programma viel zeer in den smaak. Na afloop hebben patiën ten aan de beide dames-medewerkenden fraaie bloemen aangeboden. In de aula van de Dalton H.B.S. heeft mevr. M. Doewes Zaterdagavond met haar leerlingen uit de wijk Bohemen en Kijkduin voor de eerste maal een uit voering gegeven. Een klein jaar studie ging aan dit openbare optreden vooraf en de talrijke schare belangstellenden, die de zaal tot de laatste plaats vulde, heeft het resultaat der lessen met genoe gen en voldoening gevolgd. De kleintjes zongen zuiver en brachten hun liedjes met beminnelijke gratie; de ouderen deden er niet voor onder, al wonnen de eersten het in de zangspelen, waar het ook op een weinig acteeren aankwam. Nederlandsche liederen van v. Tussenbroek, Cath. van Rennes, Bech- stein en Kor Kuiler en voor de groo- teren enkele Fransche van Dalcrose en Verrimat, kwamen op het programma voor. De keuze lag binnen het bereik der kinderen, die zichzelf en den luiste renden ouders en anderen belangstellenden een paar genoeglijke uren bezorgden. Het meeste pleizier voor de executan- tjes zelf kwam echter na de pauze, toen ze zingend konden spelen in „Het Elfèn- liedje” en „La bonne Marchande” en UITBETALING DUITSCHE RENTEN De voorzitter van den raad van ar beid te Nijmegen, dr. J. J. A. Bakker, verzoekt het volgende op te nemen: Met terugwerkende kracht vanaf 1 Juni 1941, zijn de renten, toegekend ingevolge de Duitsche invaliditeitswet, verhoogd en wel de invaliditeits- en ouderdomsrenten met 6 R.M. per maand, de weduwenrenten met 5 R.M. per maand en de weezenrenten met 4 R.M. per maand en per kind. De ver- hoogingen voor de maanden Juni, Juli en Augustus worden uitbetaald tegelijk met de renten vóór de maand Augustus 1941. De door de rentetrekkers in te vullen „Rentenempfangscheine” moeten, te beginnen met den Schein”, welke in de maand Augustus bij den raad van arbeid te Nijmegen wordt ingeleverd, met de bovengenoemde bedragen door betrokkenen verhoogd worden. Het spreekt vanzelf, dat deze veranderingen in de rentebetalingen voor ongeveer 1400 rentetrekkers, die hun rente door bemiddeling van den raad van arbeid te Nijmegen ontvangen, een tijdelijke Verzwaring van de administratie, zoo vel bij dien raad als bij de betrokken Duitsche instantie meebrengen. Hier door zal de rente-uitbetaling in de maand Augustus, en wellicht ook nog in September, eerst eenige dagen later plaats vinden. Wanneer derhalve de gelden niet op den gebruikelijken datum in het bezit der betrokkenen zijn, make Uien zich niet noodeloos ongerust Naar wij vernemen, heeft ds. G. Meynen te Naaldwijk voor het beroep naar de Geref. kerk van Scheveningen in de vacature van de 5e predikants- plaats, die sinds het overlijden van ds. W. H. Gispen op 29 April 1934 vacant is, bedankt Revue „Wees Welkom” Lou Bandy en Siem Nieuwenhuyzen hebben zich op den première-avond van hun nieuwe revue „Wees welkom” in Scala in een groote belangstelling van het Haagsche publiek mogen verheugen. De zaal was stampvol en men heeft zich, gezien het gulle applaus, waarmee de toeschouwers een en ander beloonden, zeer wel vermaakt Wat er zoo al ge boden werd was rijk van humor voorzien en bood volop gelegenheid tot amusement. Onnoodig te zeggen, dat in de eerste plaats Lou Bandy en Siem Nieuwenhuyzen voor het lachsucces zorgden. Zij brengen o.a. zotte tooneel- tjes, kluchtig uitgewerkt (een enkele maal wei eens iets te gerekt als bijv, het Chineesche avontuur) en al hun grappen en scènetjes hadden succes. Lou Bandy wist het lied van de vitamine-tabletjes op leuk-populaire wijze voor het voet licht te brengen en te laten meezingen en zooals in de sketch „Lodewijk brengt een verrassing” en in „Gijtenbreier” (tezamen met Louis Bouwmeester) liet hij voor treffelijke tafereeltjes zien, waarbij het publiek zich zeer uitbundig toonde en zich kostelijk geamuseerd beeft. Ook Siem Nieuwenhuyzen was goed op dreef in de verschillende sketches en ook hij wist vermaak te scheppen met zijn ty- peeringen en had dra de lachers op zijn hand. Zij werden hierin goed gesteund door F. du Mée, Louis Bouwmeester, Annie Langenaken, Mary v. d. Berg en Ko v. d. Bosch. Ballet en zang waren voorts in rijke lijke mate aan dit programma van vroo- lijke tafreeltjes toegevoegd. Layla en Di Marco was een danspaar, dat uitstekend werk te zien gaf. Verder waren er Jack Bon en Tjemkanoff en ook de girls zorgden ervoor, dat het geheel veel af wisseling vertoonde. Het Verordeningenblad van Zaterdag bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, betreffen de het verplichtend stellen van de ver- tooning van bepaalde films. Hierin wordt bepaald: Art. 1. 1. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, kan de ondernemers van bioscopen verplichten, bepaalde films, vanwege hun groote volksvoorlichtende, opvoedkundige of cultureele waarde te vertoonen. 2. De secretaris-generaal voornoemd kan hierbij bepalen, dat deze verplich ting geldt voor alle bioscopen in Neder land, dan wel voor bepaaldelijk aan te wijzen bioscopen, en voorts nadere be palingen vaststellen omtrent de tijdstip pen der verplichte vertooning. 3. De maatregelen, bedoeld in het eerste en tweede lid, worden in de Ne derlandsche Staatscourant afgekondigd. Art. 2. 1. Hij, die een verplichting, hem opgelegd krachtens het vorige ar tikel, geheel of ten deele niet nakomt, of niet na doet komen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. 2. Met dezelfde staf wordt gestraft de wettige vertegenwoordiger rechtspersoon, aan wiens schuld het te wijten is, dat de rechts persoon een verplichting, voortvloeiend uit het vorige artikel, niet nakomt. 3. De bij dit artikel strafbaar gestelde feiten, worden beschouwd als overtre dingen. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging (19 Juli). BERLIJN, 21 Juli. (D.N.B.) Het is op 19 Juli een Duitsche divisie in den middel- sten sector van het Oostelijke front ge lukt, sterke terugtrekkende bolsjewistische strijdkrachten te omsingelen. De 4000 ge vangenen die op 19 en 20 Juli door Duit sche soldaten gemaakt werden, behoor den oorspronkelijk tot 18 verschillende Sovjetdivisies. Zij werden zonder reke ning te houden met de onvoldoende bewa pening half Juli in een nieuwe divisie bij eengebracht. Behalve zware bloedige ver liezen verloor deze Sovjet-formatie groote hoeveelheden wapens, munitie en oorlogs tuig. Ook bij hun optreden in den Noorde lijken sector van het Oostelijke front ver sloegen de Duitsche troepen een sterke Sovjet-formatie. Deze bolsjewistische een heid was samengesteld uit de resten van 5 verschillende divisies. Verscheidene dui zenden bolsjewisten raakten tijdens de gevechtshandelingen in Duitsche krijgsge vangenschap. Vele anderen liepen over, toen zij de doelloosheid van den tegen stand inzagen. Ruim 4000 doode Sovjet soldaten bleven op het slagveld liggen. De buit is zoo aanzienlijk dat de omvang er van nog niet kon worden vastgesteld. Felle brand in smederij te Utrecht Zaterdagmiddag is in de werkplaats van de smederij van de firma Kersbergen, in de Stoofsteeg te Utrecht, een felle uit slaande brand ontstaan, tengevolge van het feit, dat een der werklieden benzine wilden bijvullen in een in vlam zijnden soldeerbout. Hierdoor vatte eerst eenig hout in de werkplaats vlam, waarna het vuur zich snel uitbreidde, zoodat binnen korten tijd de geheele werkplaats in lich ter laaie stond De brandweer bestreed het vuur met zeven stralen, waarbij ook de magyrusladder werd gebruikt. Na een uur hard werken had de brandweer het vuur onder de knie en ging men tot nablus- sching over. De schade, die vrij aanzien lijk is, wordt door verzekering gedekt ONGEVALLEN Zaterdagmiddag is de 63-j^rige wiel rijder H. S„ woonachtig te Amsterdam, op den hoek van den Bezuidenhoutsche- weg en de Rijnstraat aangereden door een personenauto. Hij bekwam een lichte hersenschudding en werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Gistermiddag is de 24-jarige C. van G. uit de de Genestetlaan op den hoek van den Rijswijkscheweg en de Hofwijck- straat uit een rijdenden autobus gevallen. Hij bekwam een hoofdwond en door den geneeskundigen dienst het ziekenhuis aan den Zuidwal voerd, vanwaar hij na behandeling huis waarts keerde. ROME, 21 Juli (Stefani). In "zijn Weermachtbericht no. 411 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In den nacht van 21 Juli hebben Italiaansche vliegtuigen het vliegveld Mikabba op het eiland Malta gebom bardeerd. In Noord-Afrika werden pogingen, welke ondernomen werden door vijan delijke afdeelingen, met het doel de Italiaansche stellingen aan het front van Tobroek te naderen, snel verijdeld. De Duitsch-Italiaansche luchtmacht bombardeerde batterijen en versterkte stellingen van de vesting. Duitsche ja gers vielen ten Noorden van Solloem een krachtige formatie vijandelijke ja gers aan én haalden 3 Curtiss-vliegtui- gen omlaag. Britsche toestellen onder namen wederom een aanval op ghasi. In Oost-Afrika valt activiteit van de artillerie waar te nemen in den sector van Uolchefit In de overige sectoren is de toestand ongewijzigd. In den nacht van 21 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen Napels ge bombardeerd. Er vallen 15 dooden te betreuren, onder wie 5 soldaten van het luchtdoelgeschut en 24 gewonden. De bevolking behield een kalme hou ding. AANHOUDINGEN EN DIEFSTALLEN Door den justitieelen dienst B. is een 19-jarige wever aangehouden, verdacht van rijwieldiefstal. Ten nadeele van een stadgenoot werd een 11-tal kippen uit een ren achter zijn woning ontvreemd. Aangehouden werd een 20-jarige bank werker, terzake van poging tot rijwiel diefstal, terwijl een 45-jarige kellner werd gearresteerd, verdacht van heling 1 van een rijwiel. Ten nadeele van een bezoeker van de zweminrichting in het Zuiderpark werd gisterochtend uit diens kleeding in een kleedhokje een bedrag van 230 ont vreemd. Door de politie is aangehouden een 21-jarige monteur, verdacht van diefstal van een gouden heerenhorloge, ten nadeele van een pensionhouder, bij wien hij op kamers woont. MEJ, J. v. d. BOLDt Na een langdurige ongesteldheid is in den ouderdom van 49 jaar plotseling overleden mej. J. v. d. Bold, die meer dan 30 jaar in het diaconessenhuis Bro- novo als diakones is werkzaam geweest. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vond hedenmiddag op de Algemeene begraafplaats plaats, nadat tevoren om half één in de kapel van Bronovo een rouwdienst was gehouden onder leiding van den predikant van het diaconessenhuis, ds. H. j. Dijckmeester. Op de begraafplaats was aanwezig een groot aantal diaconessen van Bronovo, terwijl in den stoet met de familie mede- kwamen de besturend zuster M. J. W. van Hoogendorp, dr. A. Tuckermann, be stuurslid van Bronovo. en ds. Dijckmees ter. Aan het graf werd gezongen Ps. 209, terwijl ds. Dijckmeester de begrafenis- lithurgie sprak. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin gen werden Zaterdag en Zondag resp. 519 en 606 baden genomen, bij het Volks- zeebad resp. 838 en 341, bij het gemeente lijk Volkszeebad Kijkduin resp. 236 en 74 en bij het zwemk&d Zuiderpark resp. 4910 en 532 baden. De temperatuur van het water te Sche veningen was heden 66 graden en in het Zuiderparkbad 70 graden. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VAN ZIJN GEZIN VERKOCHT Tegen een 29-jarigen inwoner van onze stad is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij alle distributiebescheiden van zijn ge- t zin, uit 6 personen bestaande, had ver- kocht. De man is in bewaring gesteld. ZANGUITVOERING IN HET MILITAIR HOSPITAAL Schipper’s Vocaal Ensemble gaf Zon dag j.l. een zanguitvoering in den tuin van het Militair Hospitaal aan de Mu zenstraat. Medewerking verleenden de heeren Nico Wesstein, bariton en Bert Alers, tenor, alsmede de dames Willy BourquinMolenbeek en Rie van Ruys- wijck, beiden harmonium. Het geheel stond onder leiding van den dirigent Ary Schipper. Na afloop werd koor en solisten een hartelijk applaus ge bracht. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 schepen met een totaal van 11.000 brt-, evenals een motortorpedo- 4 boot, tot zinken gebracht. Ge- J vechtsvliegtuigen hebben haven- 4 installaties gebombardeerd aan de Schotsche Oostkust, aan de Zuid- J oostkust van Engeland en vlieg- 4 velden in het Zuidoosten van het j eiland. 4 In Noord-Afrika hebben Duit- sche gevechtsvliegtuigen Britsche J artilleriestellingen en havenin- stallaties in Tobroek met bommen J bestookt. Tijdens luchtgevechten 4 werden 3 Britsche jagers neer- geschoten. 4 Bij pogingen van Britsche vlieg- f tuigen, gisteren en hedenochtend, t om aanvallen te doen op de Kanaalkust, hebben jagers en af- 4 weergeschut 8, patrouillebooten J en versperringsbrekers 4 vijande- lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen heb- J ben den afgeloopen nacht op 4 eenige plaatsen in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen 4 neergeworpen. De burgerbevol- king leed geringe verliezen. 4 In den ouderdom van 80 jaar is hier ter stede overleden prof. mr. I. A. Ne- derburgh, oud-president van het Hoog gerechtshof van Ned.-Indië, oud bijzon der hoogleeraar te Utrecht en oud- leeraar Hoogere Krijgsschool. Mr. Ne- derburgh werd 26 Januari 1861 te Ba tavia geboren. Hij bezocht het gymna sium hier ter stede en te Leiden en studeerde aan de universiteit te Leiden. In 1882 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen en in 1883 behaal de hij het Ind. groot-ambten.examen. Als rechterlijk ambtenaar vertrok hij naar Ned.-Indië. Laatstelijk was hij pre sident van het Hooggerechtshof en directeur van Justitie aldaar. Hij is leeraar geweest aan de Indische be- stuursacademie alhier en tot 1931 leeraar aan de Hoogere Krijgsschool al hier en bijzonder hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht in Indisch staatsrecht en adatrecht. Professor Nederburgh was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en offi cier in de orde van Orainje Nassau. De verassching zal plaats hebben Woensdag a.s. in het crematorium te Velsen, na aankomst van trein 14.46 halte Driehuis-Westerveld. Verschillende arrestaties Reeds verschillende malen is in laatsten tijd ingebroken in het pakhuis van een centrale inkoopvereeniging, ge vestigd in de le v. d. Kunstraat 63. De laatste keer was dit het geval in dan nacht van 14 op 15 dezer toen 855 pakjes thee, eenige flesschen slaolie pakjes koffiesurrogaat, stukken toiletzeep en reepen chocolade werden ontvreemd. Reeds enkele dagen, nadat de recher cheurs van den C.O.D. met hun onder zoek een aanvang maakten, hadden zij een spoor in handen. Voornamelijk had den zij het gemunt op lieden, die zich met den clandestienen handel bezig houden. De gangen van diverse personen werden nauwlettend nagegaan. Vooral een 32-jarige vrachtrijder en een 41-jarige expediteur werden goed in het oog ge houden en Zaterdagochtend achtten de rechercheurs het oogenblik gekomen, om in te grijpen. Het tweeal had zich per rijwiel bege ven naar een, ter hoogte van den Leyweg gelegen schuur en gingen hier binnen. In de schuur stond een vrachtauto van klein model gestald. Eenige oogenblikken later reden de vrachtrijder en de expe diteur de auto, waarop zich diverse oude auto-onderdeelen bevonden, de schuur uit. Zij reden nog maar enkele meters toen de rechercheurs te voorschijn kwa men en sommeerden te stoppen. Verrassende ontdekking De inspectie van de vrachtauto leverde een verrassend resultaat op. Onder de onderdeden verstopt trof men n.l. niet minder dan 240 pakjes thee aan. Zij wa ren van het soort, dat in de van der Kunstraat was gestolen. Begrijpelijk werd het tweetal door de politiemannen gear resteerd. En dank zij deze aanhouding kwam men op het spoor van de bedrij vers der inbraak. Dat de gestolen waar door diverse tanden is gegaan, blijkt uit het volgende Tal van tusschenpersonen De aangehoudenen hadden de pakjes thee gekocht van een 29-jarigen groente handelaar, bij wien huiszoeking werd gedaan. Men vond nog 120 pakjes thee van hetzelfde merk; hij gaf toe 240 pakjes aan den vrachtrijder verkocht te hebben en dat de geheele partij weer afkomstig was van den 34-jarigen handelaar in zui velproducten, de V., wonende aan den Stationsweg. Toen deze werd gearresteerd, vonden de rechercheurs nog 35 pakjes thee bij hem. Het verder onderzoek stokte even wel, want de handelaar ontkende hard nekkig, dat de pakjes thee van diefstal afkomstig waren. Door de mededeeling van den vracht rijder kreeg men echter een nieuw spoor in handen. Hij vertelde n.l. ook pakjes thee gekocht te hebben van een 41-jarige serveerjuffrouw, die terdege aan den tand gevoeld werd. Zij noemde den naam van een 38-jarigen waker, van wien zij de thee gekocht had. Deze man ont-» kende eveneens aanvankelijk, maar na’ een scherp verhoor moest hij toegeven, 750 pakjes thee van een 45-jarigen café houder te hebben gekocht. Bovendien kwam nog aan het licht, dat de waker ook nog thee had geleverd aan een visch- handelaar en wel 500 pakjes. Dank zij de bemiddeling van een zekeren W., had de zuivelhandelaar van den Stationsweg ook thee van den vischhandelaar betrokken. Nu hadden de rechercheurs voldoende bewijzen in handen om de V. tot een be kentenis te dwingen, hetgeen deze dan ook deed. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 (D.N.B.Het Opperbevel Weermacht maakt bekend: Aan het Zuidelijke deel van het Oostelijke front achtervolgen Duitsche .Roemeensche en Hon- gaarsche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front verloopen de gevechtshan- met vernietiging ingesloten verder op delingen talrijke groepen wijze. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust twee vracht- De in de jongste weken ontwikkelde V-actie in de Engelsche radio, bereikte een zekere climax in de dagen, onmid dellijk aan den 20en Juli voorafgaande. Deze actie is echter volkomen "mislukt, aldus het officieele Duitsche standpunt, zooals ons dat heden op de dagelijksche persconferentie werd meegedeeld. Op dien dag toch, zoo deden het ten minste de Engelsche omroepers voor komen, zouden de Britsche legers, in samenwerking met de vloot en met be hulp van parachutisten, een invasie of iets van dien aard, ondernemen, welke dan samen zou moeten gaan met een vrijheidsbeweging onder het teeken V in de bezette landen. Er zijn blijkbaar nog menschen gevon den, die deze aankondigingen ernstig op namen en in hun agitatie de realiteits zin zoover verloren, dat zij vreesden voor vergiftiging van het water en soort gelijke verschrikkelijkheden en daarom alvast eenige voorzorgen namen om zelf dit gevaar te ontgaan en tevens de ko mende Engelsche soldaten voor vergif tiging te vrijwaren. Zij legden tot dat doel een voorraad koude thee aan, van zuiver water gezet. Deze en andere fantastisch klinkende geruchten, gaven op de conferentie aan leiding tot eenige ironische opmer kingen. Deze dwaze burgers met hun koude thee, zoo werd gezegd, kunnen er zich nu zelf volop aan laven, want de Britten hebben het, gelijk gewoonlijk, af laten weten. Overigens late men met volle gerust heid de waterkraan loopen; het water is heusch nog zuiver. Wellicht kan het ook dienstig zijn, om er den wellicht reeds gereedgezetten feestwijn wat mee aan te lengen... De V-actie heeft in elk geval anders uitgepakt, dan de propagandamakers het bedoelden. Dat kan men overal om zich heen op straat bemerken. Vrouw uit raam gevallen Zaterdagmorgen heeft zich bij de wo ning van den caféhouder H., aan den Gronauschestraatweg te Enschedé een droevig ongeval voorgedaan. Toen men omstreeks half zes om het huis liep, vond men daar de 68-jarige vrouw J. M. H. op den grond liggen, terwijl het raam van haar kamer, dat zich op ongeveer vijf meter boven den beganen grond be vindt, epen stond. Men waarschuwde in allerijl een geneesheer; toen deze ter plaatse kwam, bleek het, dat de vrouw reeds enkele uren geleden overleden was. Waarschijnlijk heeft zij zich bij het openen van het raam te ver voorover gebukt met bovenvermeld noodlottig ge volg. DRINKBAKKEN OP DE LOSPLAATS VAN VEE AAN HET HOLL. SPOOR STATION Door de afdeeling ’s-Gravenhage en omstreken van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren zijn drinkbakken geplaatst op de losplaats van vee, be stemd voor het slachthuis, aan het sta tion van het Hollandsche Spoor, zoodat de dieren hun vreeselijken dorst bij aan komst direct-kunnen lesschen. Dit is ge schied met volle medewerking van de daarvoor in aanmerking komende Spoor-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9