Letland De eerste maand van strijd tegen de Sovjet-Unie 1941. Houdt Uw meterstanden in het oog jaar bolsjewisme na een No. 17933 Dinsdag 22 Juli. 0 0 0 0® Kub. meter RAADGEVINGEN VOOR DE HUISVROUW VOOR HET CONTROLEEREN VAN HAAR GASVERBRUIK Duitsche leiding heeft al haar krachten vast in handen Nederlanders aantreden MOBS De oorlog ter zee II s V Operaties worden stelselmatig Moskou in den afgeloopen nacht gebombardeerd van den den Rijks- Weensche Najaars beurs 1941 Sovjet-gruwelen te Riga Duitschers brengen den bolsjewisten zware verliezen toe VERDUISTEREN van 9.48 uur n.m. tot 5.45 uur v.m. Gelukwensch Führer aan commissaris SsO J den Sovjet-schepen vernietigd /9010010% 80, Liter^ZQ Hoe U den gasmeter moet aflezen. ft S 5 X Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Staat van beleg in Syrië Britsche aanvalspogingen afgeslagen Nieuw decreet van Stalin Het Finsche communiqué Zoon van Stalin gevangen genomen 30 Groote branden en zware verwoestingen Het optreden van de bolsjewisten in Finland Groot aantal vrijwilligers voor strijd tegen de Sovjets voortgezet HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: gis- 1 1 w Adolf Hitler.** te \/ll 2V2 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Aan de gasmeters komen twee soorten tel werken voor, n.l. springtelwerken (figuur 1) en wijzerplaat-telwerken (figuur 2). Het aflezen van een spring telwerk is'al zeer eenvoudig. Het aantal kubieke meters Is- direct In cijfers af te lezen. Onderdeden van een kubieken meter, aangegeven door cijfers achter een komma of geplaatst in een achtergrond van andere kleun worden verwaarloosd. Enkele meters met springtelwerk hebben naast de cijferplaat, die de kubieke meters aanwijst, nog een literrad. Hieraan behoeft geen aandacht te worden geschonken. Het aflezen van een wijzeipiaat-telwerk lijkt moellijker, doch is vrij eenvoudig aan te leeren, wanneer men slechts de volgende aanwijzingen in acht neemt: Tenslotte komt het rad, dat de duizendtallen kubieke meters aanwijst, aan de beutt. De wijzer draait op dit rad weer tegen de richting van de klokkenwijzers in en staat in dit geval tusschen de 3 en de 4. Links van de 9 wordt nu het cijfer 3 gezet. (Zie ten 4de.) Vervolgens komen de honderdtallen aan de beurt. De wijzer loopt hier weer in de richting van den klokkenwijzer, zooals bij de een heden en is in dit geval over de 9 heen geloopen, staat dus tusschen 0 en 9. De 9 moet dus links naast de 0 geschreven worden. (Zie ten 5de.) Se. Als de wijzer tusschen O en 9 staat, leze men 9 at >x >x /X /X 7X Zx ft /X zx ft /X ft /X /X /X /X zx /X ZX ft >x X 5 V V S 5 xz V v De Führer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-lnquart, het volgende gelukwenschtelegram gezonden Hoofdkwartier van den Führer, 22 Juli 1941. Met uw 49sten verjaardag heden zend ik u mijn hartelijkste gelukwenschen en groeten. Beide metertelwerken op de afbeeldingen geven 3906 kubieke meters aan. Op Uw laatste kwitantie, die U altijd moet bewaren, vindt U den datum en den gasmeterstand genoteerd. Stel, dat de stand op 13 November 3892 was en tl leest op 23 November 3906 af, dan hebt U in 10 dagen 14 kubieke meters verbruikt. Als U zoo doorgaat, zult U in een maand van 30 dagen dus 3 14— 42 kubieke meters verbruiken. Wanneer U maximaal 40 kuèieke meters per maand zoudt mogen gebruiken, zult U de votgedde dagen de noodlge zuinigheid dienen te betrachten. FlfW» 1 links JL reeft* Ie. Let niet op het grootere literrad met kubieke decimeters of liters. Kijk slechts naar de (meestal 4) kleinere wijzerplaten, welke de kubieke meters aangeven. 2e. Bij een gasmeter heeft men afzonderlijke wijzerplaten (elk met één wijzer) welke van rechts naar links de eenheden', tientallen, honderdtallen en duizendtallen aanwijzen. 3e. Bij een klok draaien beide wijzers in dezelfde richting, n.l.-bij een gas meter draaien de wijzers van de opeenvol gende wijzerplaten beurtelings- 4e. Evenals bij een Klok leze men, als de wijzer tusschen twee cijfers staat, steeds het laagste cijfer af. Rgvuv 1 Voorbeeld. Wil men nu het juiste aantal kubieke meters aflezen, dan begint men niet met de duizendtallen, doch met de eenheden aan de lechterkant. De wijzer van de een heden, loopt als een klokkenwijzer in de richting van de pijl. Hij staat even over het het getal 6 (men schrijft nu 6). Nu komen links daarvan de tientallen. Hier moet met* oppassen, want de wijzer loopt in omge keerde richting, dus tegenovergesteld aan een klokkenwijzer. De wijzer is over de O heen geloopen, dus de 0 (zie ten 4de) wordt links naast de 6 geschreven. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 vangen berichten heeft de Duitsche afweer 5 Britsche vliegtuigen van het type Spit fire vernield. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij Vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Generaal Wilson heeft, naar de Engel- sche berichtendienst meldt in Syrië den staat van beleg algekondigd, Britsche pogingen om het bezette Fran- sche gebied binnen te vliegen, welke gisteravond aan de kust van het Kanaal werden ondernomen, zijn door den Duit- schen afweer opnieuw met bloedige ver- zich in Bessarabië bevinen, om ijlings, liezen afgewezen. Volgens tot dusver ont- De Moskousche radio heeft, volgens een bericht van „Nya Dagligt Alleharfaa” een decreet van Stalin gepubliceerd, volgens hetwelk alle Russische soldatenvrouwen haar woonplaats moeten verlaten en zich voor den dienst moeten aanmelden. De kinderen der soldaten moeten in stads kindertehuizen worden ondergebracht. Van dezen dienstplicht zijn alleen zieke vrouwen vrijgesteld, die een doktersattest moeten kunnen overleggen. Sovjet-wandaden Tegen alle bepalingen van het volken recht in, gebruiken de Sovjets, naar het D.N.B. verneemt, in de gevechten tegen het Duitsche leger niet slechts Duitsche uniformen, maar ook burgerkleeding. Zoo zijn te Erzemieniec Sovjet-parachu- tisten gearresteerd die burgerkleeding droegen. Bij hun verhoor deelden zij me de. dat verscheidene vliegtuigen van de valschermbrigade 204 te Baryspol gestart waren met parachutisten in burgerklee ding, die achter de Duitsche linies afge zet moesten worden. Naar de officieele Finsche berichtencen- trale te Helsinki meldt, hebben vijande lijke vliegtuigen Zondag bommen gewor pen op Loviisa, zonder dat schade werd aangericht. Bij een bombardement op Por- voo en omgeving werden 2 woonhuizen beschadigd. De Finsche luchtafweer heeft 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche en Finsche eenheden hebben in het Noorden van het Oostelijke front bij Salla, onder moeilijke omstandighe den, naar het D.N.B. verneemt, groote successen behaald. De bolsjewisten had den de bosschen in de omgeving van de grens in brand gestoken. Klaarblijkelijk rekenden zij er op. dat deze branden den Dudtsch-Finschen opmarsch zou stuiten. Over den gloeienden bodem en over smeulende en rockende boomen baanden de Duitsch-Finsche formaties zich een weg. Bijna de geheele uitrusting aan wa pens, munitie en het eten en drinken moest door de soldaten gedragen worden, daar de voertuigen in het ongebaande ter rein slechts langzaam konden volgen. On danks al deze moeilijkheden hebben de Duitsch-Finsche eenheden in het verloop van de gevechten tot dusver een groote terreinwinst behaald en de versterkingen der bolsjewisten aan de voormalige Finsch-bolsjewistische grens doorbroken. Radio-station gebombardeerd Een formatie Duitsche torpedovliegtui- gen heeft een in de nabijheid van Moer- mansk liggend radiostation der Sovjets aangevallen en de gebouwen met de boordwapens in brand geschoten. Naar thans bekend is geworden, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op 18 Juli aan den Westelijken ingang van de Golf van Riga enkele motortorpedobooten der Sovjets aangevallen. Een motortorpedo- Het A.N.P. meldt uit Weenen: Van 21 tot 28 September a.s. zal Weenen de Najaarsbeurs worden gehou den, welke ook dit jaar wederom zal toonen, dat Weenen de zeer belangrijke taak als schakel tusschen West- en Noordwest-Europa en de Balkanstaten, ten volle begrepen heeft en weet uit te voeren. Zoo zal zij eenerzijds een over zicht geven van de specifieke producten der Weensche kunstnijverheid vooral ten opzichte van de wereldberoemde Weensche mode, lederindustrie, gouden en zilveren werken, Modeartikelen welke vooral in Nederland steeds een goeden afzet vonden, terwijl anderzijds de technische beurs vooral georiënteerd zal zijn op de behoeften van Zuidoost- Europa. De zakenman, die zijn tijd begrijpt, zal dan ook niet nalaten de Weensche Najaarsbeurs te bezoeken, teneinde een indruk te krijgen van de beteekenis der beurs, welke vooral in den tegenwoordi- gen tijd zal 'blijken een bewijs te zijn voor de Duitsche productiekracht, ook voor vredesdoeleinden. Daarnaast kan hij de gelegenheid benutten, door per soonlijk contact met de exposeerende fabrikanten van gedachten te wisselen, over bestaande actueele en toekomstige problemen. Tengevolge van de officieele deel name van tal van Europeesche staten, is de Weensche Najaarsbeurs een in drukwekkende internationale demonstra tie, terwijl de deelnemers tevens in de gelegenheid worden gesteld, een indruk te verkrijgen van de producten, welke in deze landen worden vervaardigd. boot werd in brand geschoten. De boot zonk na hevige ontploffingen. Het optreden van het Duitsche lucht wapen was gisteren gericht tegen talrijke vijandelijke vliegvelden op alle deelen van het Oostelijke front, welke met succes werden aangevallen. In het gebied ten Westen van Moskou zijn op verscheidene plaatsen spoorwegtrajecten verbroken. Barakkenkampen en troepenconcentraties in het gebied van SjimskNowgorod zijn in scheervlucht deels met bommen, deels met de boordwapens aangevallen, waarbij den tegenstander belangrijke verliezen werden toegebracht. Bij een aanval van Duitsche strijdkrach ten van den generaal der pantsertroepen Schmidt is. naar het D.N.B. verneemt, op 16 Juli bij Ljosno, ten Zuidoosten vanWi- tebsk, met vele andere bolsjewistische of ficieren en soldaten, ook de oudste zoon van Stalin, Jakob Stalin, eerste-luitenant van het 14e regiment houwitsers der 14e Sovjet-pantserdivisie, in Duitsche gevan genschap geraakt. Hij werd terstond voor generaal Schmidt geleid en verklaarde, dat hij de onzinnigheid van den tegen stand tegen de Duitsche troepen had in gezien en zich daarom met zijn nog in leven zijnde soldaten had overgegeven. Jacob Stalin is op 18 Maart 1908 te Ba koe geboren uit het eerste huwelijk van Stalin. Bij haar acties aan de Noord-Finsche kust en in de Noordelijke Ijszee op 20 Juli hebben formaties Duitsche vliegtuigen be halve het reeds gemelde bolsjewistische oorlogsschip bij Polriarjoje ook een sovjet- torpedojager door treffers van bommen vernietigd. Bovendien werd aan de kust van het Vissersschiereiland een sovjet- koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken gebracht, aldus het D.N.B. Britsche koopvaarder tot zinken gebracht Het Spaansche visschersschip „Nuevo Elisa” is met 25 schipbreukelingen van het Engelsche schip ..Malverne” aan boord in de haven van Vigo aangekomen. De „Malverne” mat 3174 ton en werd op 1 Juli door een Duitsch vliegtuig in den Atlantischen Oceaan op 20 mijl afstand 4 „Het Letlandsche volk moest gedepor teerd worden”, zoo meldt een speciale correspondent van „Stockholms Tidnin- gen”, die, nadat de bolsjewisten waren verdreven, een bezoek heeft gebracht aan Riga en zich ter plaatse een oordeel heeft kunnen vormen Het Letlandsche heeft, volgens de meening van neutralen journalist, in het eene waarin het onder bolsjewistische In den afgeloopen nacht is Moskou getroffen door de eerste hevige slagen van het Duitsche luchtwapen. Sinds de eerste nachtelijke uren van 21 Juli was de Sovjet-hoofdstad het doel der aan vallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers, welker bommen zware verwoestingen aanrichtten. Zon der ophouden wierpen de Duitsche es kaders tot den ochtend toe brisantbom men van allerlei kaliber en duizenden brandbommen op belangrijke militaire doelen van de Sovjet-hoofdstad. Reeds bij het begin van de aanvalsactie ont stonden vooral ten Zuiden van de Moskwa groove branden van vernietigen de uitwerking, welke met hun gloed den later aanvallenden eskaders den weg we zen. In ’t gebied van het Kremlin werden ongeveer twaalf zware treffers waarge nomen. De afweer van de Sovjets bleef tegenover het geweldige Duitsche op treden practisch volkomen ondoeltref fend, hoewel talrijke batterijen lucht doelgeschut en zoeklichten een groote actie ontwikkelden. De Duitsche aanval op Moskou kan vergeleken worden met de zwaarste slagen, welke het Duitsche luchtwapen heeft toegediend aan belang rijke militaire doelen in Engeland. bureau te melden. Zij zijn daarheen ge gaan en nooit weer teruggekomen. In Riga zijn ontelbare massagraven ge opend, het waren stomme getuigen tégen het communisme Tegen het voormalige Letlandsche leger, zoo meldt de Zweedsche correspondent verder, zijn de bolsjewisten nog meedoo- genloqzer opgetreden. De leiding is zon der uitzondering vermoord. Reeds op 15 Juni waren alle officieren van het voor malige Letlandsche leger gearresteerd en doodgeschoten. Alleen bij Wainoden 300, die men de handen met staaldraad had samengebonden en vier dagen lang gefol terd heeft. Vele van hen zijn ook levend begraven. Op 24 Juni gingen de bolsje wisten in Riga vervolgens tot massa- arrestaties over. Op 27 Juni staken zij de oude stadswijken van Riga in brand. De geschrokken bewoners, die trachtten te vluchten, werden voor een deel door mitrailleurs, welke in de straten waren opgesteld, neergeschoten. Tenslotte werd de stad door de terugtrekkende Sovjets nog onder artillerievuur genomen. In Repola hebben de Finnen met ont zetting de aangerichte vernieling aan schouwd, met deze woorden begint de correspondent van „Svenska Dagbladet” verslag te geven over de verwoestingen, die de bolsjewisten in deze door de Fin nen op 8 Juli ingenomen stad hebben aangericht. Het eenige niet-vernielde voorwerp in de geheele stad, aldus het verslag, was een rood geschilderde kathe der. Een nog door de vlammen gespaard ziekenhuis maakte van buiten een zeer acceptabelen indruk. Dat was echter slechts het uiterlijk. De inrichting was vreeselijk vervuild en primitief. Zelfs de atmosfeer was beklemmend, allerlei in strumenten lagen over den grond ge strooid. Een gebroken tandartsenstoel lag over een menschelijk skelet heen. De smalle ijzeren bedden met voddige ma trassen, die nog nooit waren schoonge maakt, waren in elkaar geschoven. De on geschilderde grond stonk van het vuil. De dokterskamer stond vol populaire medi sche werken, ongeloofelijk primitief stu diemateriaal over het menschelijk lichaam. Op dit alles keken Stalin, Molotof, Wo- rosjilof en andere heeren der Sovjets van de muren af neer. Het geheel vorm de een groote griezelige parodie. Eenige moderne kazernes buiten de stad waren onbeschadigd gebleven Zij maakten wel iswaar een primitieven indruk, maar op grond van zekere bijzonderheden kon men zien, dat het hier een vooruitgeschoven offensieve basis voor zeer groote Sovjet- Russische strijdkrachten betrof. Het inte rieur echter, zoo wordt in het bericht verder gezegd, was eenvoudig verschrik kelijk, onverschillig of men de lokalen voor de manschappen dan wel de offi- Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 rx xz volk dezen jaar, heer schappij gebukt ging, ongeveer een tien de deel van zijn bevolking, dus ongeveer 200.000 inwoners, verloren. De meesten van hen, van het kleinste kind tot den tachtigjarigen grijsaard, werden, naar de correspondent meldt, naar de uitgestrekte Russische steppen en de Noordpoolgebie- den van Siberië overgebracht. Niemand Wist, hoeveel de plaats van bestemming levend zouden bereiken. Men wist slechts dat b.v. een trein, volgestopt met Letten, die naar het Oosten zou vertrekken, door de Duitschers werd aangehouden. Geen der ongelukkige passagiers was nog in leven. Allen waren doodgeschoten. In Riga 2elf hebben zich nog vreeselijke dingen afgespeeld De Zweedsche correspondent meldt voorts, dat een nauwkeurig zakelijk plan van de bolsjewisten bestond om het Let landsche volk te vernietigen. Het zal jaren duren, voordat men een beeld kan vormen wat een jaar bolsjewisme voor de Letten heeft beteekend. Hij zelf heeft ‘n deportatiebevel gezien, waaruit men kan ïien, dat het de bedoeling der bolsjewis ten was het geheele Letlandsche volk uit Letland naar de oneindige steppen over te brengen. Daarbij hebben zij getracht de deportaties zonder al te veel opzien uit te voeren. Zoo zijn kinderen van 14 tot 16 jaar met de belofte van sprookjes achtige loonen, ertoe verleid zich te laten opleiden voor de Russische spoorwegen of Voor andere ondernemingen. Op zekeren dag moesten zij op een verzamelplaats komen en waren daarna verdwenen. Ar beiderskinderen, die in Riga in April in kinderkampen en kampen voor jonge Communisten bijeen waren gekomen, zijn nooit bij hun ouders teruggekeerd. De binnenrukkende Duitsche troepen hebben op een goederenstation te Riga 4 gesloten spoorwagons gevonden. Toen men deze opende, waren zij vol kinder lijken. De correspondent was zelf getuige van ontzettende tooneelen, die zich in het lijkenhuisje te Riga bij de identificatie van deze lijken van kleine kinderen heb ben afgespeeld Ook een groot deel van de marktvrouwen, alsmede het geheele Personeel van het grootste warenhuis te Riga werden, naar de Zweedsche journa list verder verteld, eveneens uit Riga Weggevoerd. Op deze wijze zijn honderden kleine verkoopsters en bedienden verdwenen. De bolsjewisten hadden een bijzonder oog *>P de kapsters. Vele van haar kregen op, ïekeren dag het bevel zich op het militie-’ eierskamers aanschouwde. In de kazerne van de Portugeesche haven Mondero tot zinken gebracht. De „Malverne” bevond zich op weg van Huil naar Gibraltar. Mislukte aanval op Duitsch convooi 1 In de vroege ochtenduren van gisteren hebben Engelsche gevechtsvliegtuigen, be schermd door een tienvoudig aantal jagers, een aanval ondernomen op een Duitsch convooi in Het Kanaal. De door 4 Duitsche jagers begeleide schepen, meldden den aanval terstond en alarmeerden nog in totaal 17 andere Duitsche jagers, die on danks hun geringer aantal terstond op stegen voor afweer. De Duitschers onder namen, naar aan het D.N.B. gemeld werd, een aanval, doch konden den vijand niet meer tot den strijd dwingen, aangezien hij terstond het convooi losliet en zich in de wolken terugtrok. Britsche vliegtuigen boven - West-Duitschland In den afgeloopen nacht zijn Britsche bommenwerpers naar West-Duitschland gevlogen, waar zij op verscheidene plaat sen brisant- en 'brandbommen neerwier pen. De aangerichte schade is beperkt tot schade in woonwijken en slachtoffers, dooden en gewonden, onder de burgerbe volking, meldt het D.N.B. □e luchtaanval op Huil Onder het opschrift „Een nacht van verschrikking in Huil” publiceert „Svens ka Dagbladet” berichten van de „Times” en de „Yorkshire Post”, waaruit blijkt dat de laatste Duitsche luchtaanval op de stad Huil in den nacht van Donderdag op Vrij dag een buitengewoon sterk effect heeft gehad. De „Times” meldt, dat ver scheidene industrieele installaties werden getroffen en dat vele branden werden veroorzaakt. Volgens het verslag van de „Yorkshire Post” kwam de eene golf Duitsche bommenwerpers na de andere boven de stad Huil, hoewel een verschrik kelijk spervuur werd afgegeven en ook nachtjagers in den strijd werden gewor pen. Het aantal dooden is aanzienlijk, aan gezien verscheidene overvolle openbare schuilkelders door bommen zijn getroffen. voor de manschappen hebben de soldaten als haringen in een ton op ruwe houten banken tegen den wand geslapen. In de officierskamer vierde de slechte smaak hoogtij met helroode tapijten, propagan- daportretten van de heeren in het Krem lin en kleurige spreuken van de militaire commissarissen Timosjenko was de auteur van de meeste dezer smakelooze aanplakbiljetten met hun ongeloofelijk naieve teksten, die overal buiten en bin nen in de gebouwen waren geplakt. De Europeesche solidariteitsactie voor den strijd tegen het bolsjewisme in ver schillende landen overtreft naar men in Berlijn constateert de stoutste ver wachtingen. Het aantal vrijwilligers neemt voortdurend toe, terwijl het aan tal vrijcorpsen stijgt. Wanneer nog een bewijs noodig is om te toonen, in welke mate de strijd tegen het bolsjewisme als een gemeenschappelijke zaak der Euro peesche volken wordt beschouwd, dan behoeft men slechts naar het aantal vrij willige aanmeldingen te kijken. Het is te betreuren, dat deze getallen om zeer begrijpelijke militaire redenen niet open baar kunnen worden gemaakt. In Madrid was het noodig, reeds na 24 uren de honderden recruteerings- bureaux te sluiten, aangezien het in uit zicht gestelde contingent reeds ver was overschreden. Na het vertrek van de eerste vrijwilligers-bataljons die op hun doorreis door Duitschland overal harteliik worden begroet zijn reeds in Spanje stemmen opgegaan, die de vorming van nieuwe bataljons eischen, teneinde Spanje, dat het bolsje wisme in de twee moeilijke jaren van den burgeroorlog leerde kennen, de plaats te doen toekomen, waarop het in het anti-bolsjewistische gevechtsfront recht heeft. In Noorwegen hebben tal van reserve- officieren en officieren van het vroegere leger zich bij het Noorsche legioen aan gemeld. De predikanten hebben de jeugd aangespoord, in de vrijwilligers-batal jons dienst te nemen. Uit een mededee- ling uit Oslo blijkt, dat officieren en manschappen een militairen cursus moe ten bezoeken, waarin zware eischen ge steld worden, teneinde te voldoen aan hetgeen in een dergelijken veldtocht ver- eischt wordt. In Portugal, Frankrijk en Zweden zijn de aanmeldingen zoo talrijk, dat er in de contingenten niet voldoendeplaats is voor alle vrijwilligers, die wenschen deel te nemen aan den strijd. Men legt in Berlijn nadruk op deze feiten, die een volkomen moreel succes beteekenen voor de algeheele Europee sche bevrijdingsactie Aan den anderen kant evenwel wordt met klem gewezen op het feit, dat de Duitsche Weermacht, die in het gevecht het voornaamste mandaat bezit, in mili tair opzicht heelemaal niet is aangewezen op de medewerking van andere krachten. Zij geeft slechts gelegenheid aan de vrij willigers van alle lajiden van het con tinent om aan den strijd deel te nemen. 2e. Een in vredestijd ontworpen en aaneengesloten verdedigingslinie in het Europeesche gedeelte van de Sov jet-Unie niet meer bestaat 3e. Een hevige crisis zoowel in de leiding als met betrekking tot de mo- reele houding der Sovjet-formaties waar te nemen valt Hiertegenover heeft de Duitsche lei ding al haar krachten vast in handen. Van deze krachten is een groot deel tot dusver nog in het geheel niet in den strijd geworpen. Op vele plaat sen is het thans gelukt aanzienlijke deelen van het Sovjet-leger opnieuw in te sluiten, terwijl met name in den Zuidelijken sector de verslagen vij and door de verbonden troepen voort durend achtervolgd wordt. De Duitsche operaties worden met alle 3 weermachtsonderdeelen stelselmatig voortgezet en zullen ook de Sovjets, zoo als alle vijanden van tot dusver, zoo ver slaan, dat in de toekomst iedere bedrei- tging van Duitschland in het Oosten uit geschakeld is. Het D.N.B. meldt uit BerlijnGisteren liep de eerste maand van den strijd te gen de Sovjet-Unie ten einde, en de Duit sche Weermacht staat aan het einde van deze maand van zware gevechten reeds meer dan 600 k.m. van de voormalige Duitsch-bolsjewistische belangengrens ver wijderd op het eigenlijke grondgebied der Sovjet-Unie, zoo wordt het D.N.B. in een toelichting op het Weermachtbericht van gisteren medegedeeld. Opnieuw is een groote vernietigingsslag aan den gang en ditmaal reeds ten Oosten van de Sta- lin-linie, welke de Sovjet-leiding als vei- ligen en onwrikbaren ruggesteun be schouwde. Vergelijkt men den toestand van teren met dien aan het einde van de eer ste maand van het groote offensief in het Westen in 1940, dan moet worden gecon stateerd, dat na de doorbraak door de Weygand-linie op 7 Juni 1940 het Duit sche front aan het einde van de eerste maand van dit offensief een zwaren slag moest leveren tusschen de Kanaalkust en de Maas, zooals het thans ten Oosten van de Stalin-linie het geval is. Beslissend was indertijd precies zooals nu, dat den vijand de zoo vurig verlangde adempauze niet gegund werd en dat hij gedwongen was zijn laatste krachten i-n dezen ver murwenden slag in den strijd te werpen. Ofschoon het aanvalsfront toen ongeveer 350 k.m. breed was, men vergelijke hier mede het tegenwoordige front, dat thans 2000 k.m. breed is, en ofschoon bijv, van het punt van uitgang aan de Somme tot aan den benedenloop van de Seine slechts 90 k.m. moest worden afgelegd, vergele ken met de aanzienlijk grootere op- öiarsch-gebieden in het Oosten, heeft het verslaan van de zich wanhopig verdedi gende Fransche strijdkrachten alleen van de doorbraak door de Weygand-linie tot aan het Fransche verzoek om wapenstil stand, toen reeds 10 dagen geduurd. De omstandigheden van het Sovjet front zijn echter belangrijk verschil lend en moeilijker. Desniettemin is reeds thans aan het einde van de eerste maand te constateeren, dat le. het Sovjet-leger te land en in de lucht geweldige en in het geheel niet te compenseeren verliezen heeft ge leden, zoodat thans reeds de laatste reserves in den strijd moeten worden geworpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag in het gebied ten Noorden van Witebsk Sovjet-troepenconcentraties ge bombardeerd. De talrijke bolsjewistische divisies, welke in dit gebied zijn opge sloten, ondernamen wanhopige pogingen om door te breken, welke echter door de Duitsche luchtaanvallen onder de zwaar ste verliezen .voor de bolsjewisten werden verijdeld. Tijdens de aanvallen in het Oosten op 20 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen 65 Sovjet-vliegtuigen in luchtgevech ten neergeschoten. Door bomtreffers op vliegvelden werden 32 Sovjet-vliegtuigen op den beganen grond vernield, zoodat de bolsjewisten Zondag 97 vliegtuigen verloren. Denzelfden dag hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen ter ondersteuning van den opmarsch der Duitsche legers, deel genomen aan de gevechten bij Smolensk. Door bommen en boordwapens werden verscheidene ingesloten Sovjet-divisies .zwaar getroffen. Behalve talrijke dooden, verloren de bolsjewisten 340 transport voertuigen en 26 pantserwagens. Gevechtsvliegtuigen van de Duitsche formaties in Noord-Finland hebben Zon dag bij Poljarnoje een oorlogsschip Van ongeveer 3000 a 4000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Alarmsignalen schetteren trommels roffelen commando’s weerklinken 1 Nederlanders aantreden, want dit geldt u. Europa wordt bedreigd, christendom, beschaving en cultuur zijn in gevaarHet bolsjewistische monster heeft het masker afgerukt. Stalin de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reeds slachtten zijn duivelsche satellieten duizenden af. In het Oosten branden steden en dorpen. De hel is losgebroken en alle krachten moeten worden ingespannen teneinde de gevaren te keeren en het Sovjet-monster te ver nietigen. Daarom schetteren ook hier de signalen, roffelen de trommels en klinken de com mando’s. Daarom wordt ook van u ver wacht, dat u deze zult hooren, ernaar zult handelen, dusuw plicht doen en aan treden in onze gelederen. Het Vrijwilli gerslegioen Nederland maakt zich op. Binnen enkele dagen zal het ten strijde trekken. Dan zullen zij marcheeren, onze dapperen, dan zullen de vaandels wappe ren boven colonnes, samengesteld uit vastberaden kerels van ons bloed. Neder landers zullen het zijn, die samen met de heldhaftige strijders uit alle landen van Europa den zegen zullen bevechten. „Nederlanders aan het Oostfront in den aanvalZoo zullen de couranten in het vaderland getuigen van hun daden en gijgij zoudt daar niet bij zijn Alarmsignalen schetteren trommels roffelenNederlanders hoort gij ze niet Toont wat gij waard zijt. Volgt het voor beeld van de duizenden, die weten wat hun plicht is en meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22, ’s-Gravenhage. bvb A 2 3 *'*»r.vv** *<a«to** De Duitsch-Roemeensche op marsch aan ’t Bessarabische front Eén der bijzondere correspondenten van Stefani aan het Bessarabische front meldt, 'dat de verbonden Duitsche-Roe- meensche legers heden een nieuwen zegevierenden opmarsch hebben ver richt. Zij noopten de Sovjet-troepen, die een groot deel der zóne van Kisjinef, zich uitstrekkend langs de oevers van de Proeth, van den Donau en de Zwarte Zee tot aan de Dnjestr, te verlaten. De operaties in het Zuiden leidden heden ochtend tot de bezetting van Reni en Ismail. De verbonden colonnes trekken thans snel op langs de Noordelijke ver takking der monding van den Donau Meer in het Noorden van Bessarabië werd ook de stad Tighina bezet.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1