VOOR DEN PUZZELAAR HOTEL MEERRUST te WARMONQ HOTEL MEERRUST Als men door weer en wind moet, beschermen van Roosevelt eischt verlenging den diensttijd FILM EN BIOSCOOP KUNST EN LETTEREN \2 |3 |$’|s 16 VEREENIGDE STATEN ITALIË JAPAN GEMEENTEMUSEUM van ENGELAND CANADA 8 9 10 Amerika 20 24 25 2Ö 27 30 \3! 33 34 35 36 37 38 39 40 4! 42 43 44 45 46 47 48 49 50 5/ 52 53 54 55 56 57 56 60 59 62 63 65 64 66 •7 68 69 70 71 72 INTERNATIONALE FILM KAMER 28 DeHOTEL-DEPENDANCE van en de internationale toestand Saboteurs in Servië doodgeschoten COR RUYS EN DE OPERETTE „DIE FLEDERMAUS” Rede van dr. Göbbels over de film als geestelijk eigendom geheel Europa HAAGSCHE COURANT Dinsdag '22 Juli 194T Te bl. pag. 2 - 1 VOLKSCONCERT ROTTER DAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST Het „Vrijwilligerslegioen Nederland” DUITSCHLAND Duitsch-Zwitsersch handelsverdrag De Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten Solist: Gerard Henge veld, piano 784 Concert van Nederlandsche muziek in Pius voor, a«a Gaelic ’t de HET MIDDELPUNT VAN NEDERLANDS WATERSPORT AAN DE MOOIE KAGERMEREN IS GEREED GEKOMEN. WIJ KUNNEN THANS ONZE HOTELGASTEN ONTVANGEN. gers aan te geven, hetgeen in bepaalde gevallen zelfs verplichtend wordt gesteld. Vloekende Kroatiërs kunnen bij een eer ste overtreding gestraft worden tot een maximum-van 30 dagen arrest, welke straf bij een tweeden keer wordt verhoogd tot 2 maanden „Le chêlet du Chateau Bleu, La Haye” Tel. 25 Warmond. JAPANSCHE SCHEPEN NIET DOOR HET PANAMAKANAAL SPT meldt, dat een aantal Japansche schepen, dat in New York op toestem ming wachtte om door het Panama- kanaal te mogen varen, uit Tokio order heeft gekregen, om terstond over Kaap stad naar Japan terug te keeren. Het Japansche gezantschap te Washington heeft gedurende de afgeloopen week herhaaldelijk om opheldering gevraagd wegens de vertraging in het geven van de permissie De Amerikaansche autori teiten hebben de vertraging gemotiveerd doqr te verklaren, dat reparatiewerk- zaamheden aan de sluizen noodzakelijk zijn. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Wegens een communistische sabotagepoging in de nabijheid van Valjevo in West- Servië is een groot aantal communisti sche belhamels en Joden doodgeschoten. DE LEVENSMIDDELENTOESTAND Rijen wachtenden voor de levensmidde lenwinkels zijn zoowel in Londen als in de provinciesteden een gevolg van den oorlog, zoo meldt de Londensche corres pondent van „Göteborgs Posten”. In Lon den zijn lange rijen wachtende menschen nog iets betrekkelijk nieuws in het straat beeld, terwijl zij in de provinciesteden op vele plaatsen al bijna een gewoonte zijn geworden. Bij dit in de rij staan visschen de vrouwen, die in de oorlogsindustrie werken, achter het net, aangezien zij geen tijd hebben om den heelen dag voor de winkels te staan AANWINST MUSEUM BOYMANS Het Museum Boymans te Rotterdam heeft van vrienden van het museum ten geschenke ontvangen het zelfportret van Jan Sluyters, dat op diens eere-tentoon- stelling in het Stedelijk Museum te Am sterdam zoozeer de aandacht trok. Dit portret, dat de kunstenaar in den aanvang van dit jaar schilderde, treft door soberheid van opvatting en expressieve kracht. Het kan gerust een meesterwerk van hem worden genoemd. Van Zondag 27 Juli af a.s. zal het gedurende de zomer- tentoonstelling „Nederland bouwt in bak steen” tezamen met een keuze aan heden- daagsche schilderkunst uit het museum- bezit, in een aparte zaal te zien zijn. Canadeezen in den krijgsdienst buitens lands. Als thans in het moederland wordt gesproken van eereplicht en van de aller grootste offers en inspanning, dan moet men te Londen in de eerste plaats een beroep doen op het eigen geweten en bij de beschikbaarstelling van fronttroepen eerst eens datgene presteeren, wat Quebec In den loop van dezen oorlog reeds aan offers heeft gebracht ORGELCONCERT BETHLEHEMKERK Op het wekelijksch concert van a.s. Donderdag 24 Juli door Alex Schellevis, zullen uitgevoerd worden werken van: César Franck en Joh. Brahms. Donderdag 31 Juli vindt de laatste orgel bespeling plaats in den cyclus „14e19e- eeuwsche muziek". Dirigent: Jan van Epenhuysen De enorme publieke belangstelling, waar onder het Rotterdamsch Philharmonisch orkest gisteravond onder leiding van den dirigent Jan van Epenhuysen het weke- lijksche volksconcert heeft gegeven, zal waarschijnlijk aan de meewerking van den eminenten pianist Gerard Hengeveld als solist te danken zijn geweest. Deze kun stenaar, die een leerling van den paeda- goog Schults is geweest, en die in den af geloopen winter een recital en tezamen met Cor de Groot als lid van een duo een pianoavond in Diligentia heeft gegeven, welke zeer sterke indrukken hebben ach tergelaten, vertolkte bij deze gelegenheid het Pianoconcert no. 2 in f kl. t. op. 21 van Fr. Chopin, Voor een klavier- heros als Gerard Hengeveld, die over een schier onbeperkt technisch kunnen be schikt, bleek Chopin’s meesterwerk door een bijzonder dankbaar muzikaal gegeven zijn uiterst brillant ep virtuoos karakter te zijn. In pianistisch ojpzicht heeft Gerard Hengeveld ons dan ook een vertolking van allereersten rang geschonken. Smetteloos gaaf bloeide het passagespel in ongekende helderheid en onberispelijke rhythmiek op. Weliswaar was de vertol king van het eerste en derde deel o.i. te zeer gericht op het virtuoze effect en was het waas van romantiek, onwezenlijkheid en mysterie aan deze Chopin-muziek eenigszins ontnomen, doch Gerard Hengg- veld bleek toch wel degelijk begrip daar voor te bezitten. In het Larghetto bracht hij namelijk deze elementen naar voren en bleek hij in zijn sfeerscheppend musicee- ren de ondefinieerbare extase van een waren Chopin-vereerder voor het wonder der melodie in haar meesleepende kracht en schoonheid te gevoelen. Gerard Henge veld heeft zijn toehoorders met de reine, gelouterde muzikale poëzie van dit ge deelte eenige onvergefelijke oogenblikken doen beleven. Het publiek heeft den kun stenaar aan het einde der vertolking her haalde malen naar het voor-podium met spontane applaus-ovaties teruggeroepen. Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest had in Chopin’s concert door de orkestrale armoede der begeleiding een tamelijk on dankbare taak te vervullen, doch het heeft zich daarvan uitstekend gekweten. Als orkestwerken hoorden wij dezen avond twee, reeds eerder in dit seizoen uitgevoerde composities, t.w. een Passa- caglia van den Nederlandschen violist en componist Louis Somer en de vierde Sym phonic in e kl. t. op. 98 van J. Brahms. De eerlijke, klankschoone en harmonisch fijnzinnig uitgewerkte Passacaglia van L. Somer vond ook bij deze tweede uitvoe ring warm gestemden bijval. Brahms’ vier de Symphonic vormde echter het hoogte punt van dezen avond. Want aan phra- seering, dynamische schakeeringen en sug gestieve voordracht heeft de vertolking daarvan niets te wenschen overgelaten. Breed werden de prachtige melodische lijnen gespannen; grootsch was de opzet van het geheel. Wij hebben hiermede één der grootste prestaties van het Rotter damsch Philharmonisch Orkest in dit sei zoen mogen ontvangen, waarvoor Jan van Epenhuysen een woord van lof zeker toe komt. Langdurige huldebetuigingen volg den aan het einde van deze uitvoering. Ditmaal waren het Theo van der Pas, piano en Herman van der Vegt, viool, die de uitvoering van het programma op zich hadden genomen. Wij hoorden werk van Hol, Röntgen en Wagenaar, die ons be kend zijn. Met J. W. Kersbergen bestaat minder vertrouwdheid. Van hem werd een Sonate voor viool en piano gespeeld, opus 4 in D kl. terts. Het is een muziek waar in, zooals dat heet, bekende paden betre den worden. Melodie, harmonie, verwer king, vorm, zij zullen wel niemand vreemd voorgekomen zijn. Het eerste Allegro vloeit regelmatig, is aangenaam van melodie en verraadt een zekere be wogenheid, die de rust van den hoorder nergens wrang verbreekt. Het Adagio be zit zijn zoet- en gevoeligheid. Zekere tem- peramentsontladingen geeft het soms, die echter steeds van zachte geaardheid zijn. Men wordt behagelijk gestreeld. Pikanter is de Finale, waarin levendigheid, een ze kere heftigheid soms, zich in rhythmische drift openbaren. De vertolkers kent men als voortreffelijke beheerschers van hun instrument en als gevoelige musici. Tech nisch zoowel als qua klank en uitdruk king kregen wij een uitstekende vertol king te hooren. Ook van twee Romances opus 116 van Richard Hol, die vooral vioolstukken zijn, fraai voor het instru ment geschreven en van een zekere kracht van innerlijkheid getuigend. Lento en Allegretto vormen een wel bekoor lijke tegenstelling. Lichtheid en gratie van het laatste stuk kwamen zeer goed tot haar recht. Dan voor piano Oud-Hol- landsche Boerenliedjes van Julius Rönt gen. composities die terecht in deze be werking-een bijzondere reputatie genie ten. Muziek van karakter, geest en eigen geaardheid. Theo v. d. Pas gaf de stuk ken pianistisch uitmuntend en belichtte nadrukkelijk de verschillende stemmin gen en expressies. Een nummer dat in sloeg. Tot slot Drie Fantasiestukken voor viool en piano van Johan Wagenaar. Het zijn levensvolle composities die treffen door de echtheid der schakeeringen van licht en schaduw. Zij vormen in haar kleurige verscheidenheid toch een geheel dat, hoe beknopt en bescheiden ook, iets van de indringende werking uitoefent, zooals dat door een uitgesponnen en in haar beteekenis doorgronde gedachte ge beurt. De vertolkers hebben het drietal stukken zinvol uitgevoerd en de innerlijk heid ervan doen beseffen. Met aandacht heeft een vrij talrijk publiek de voor drachten gevolgd en herhaaldelijk door warm applaus van zijn waardeering ge tuigd. „WEG EN WEGENBOUW” Wij. ontvingen het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift „Weg en Wegen bouw”, een maandtijdschrift gewijd aan den bouw en het gebruik van den weg, tevens orgaan van de Nederlandsche vereeniging van wegenbouwers. Dr. ir. J. A. Ringers, algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid schrijft een enkel woord over het wegenvraagstuk en ir. R. Tijken verzorgt een artikel over „Voertuig en Weg”. Voorts vindt men in dit eerste nummer, dat er smaakvol uit ziet, o.m. een artikel over verkeerssta- tistieken, officieel nieuws en een redac- tioneele inleiding van den hoofdredac teur dr. ir. M. J. W. Roegholt. Teneinde misverstand te voorkomen verzoekt Cor Ruys ons mede te deelen, dat hij weliswaar Donderdag a.s. in de Kurzaal als gast optreedt in de rol van den cipier Frosch in het derde bedrijf van de Strauss-operette „Die Fleder- maus”, doch dat dit optreden van geener- lei invloed is op zijn optreden dienzelf den avond in het ,.Mallemolen”-program in zijn Zomer-theater. Aangezien zijn medespelen in „Die Fledermaus” slechts vereischt wordt in het derde bedrijf, kan zijn optreden in beide theaters gemakkelijk worden ge combineerd, n.l. vóór de pauze in het Zomer-theater met zijn „eigenwijze lied jes” en aodere schetsen en monologen en na de pauze in de Kurzaal. I fairqgb •bïApotheken»"Dro^rtwt-30«B-J0 Verticaal: 2 Waterstand, 3 Snel, 4 Put- emmertje, 5 Kloosterzuster, 6 In, 7 Muziek noot, 8 Gegroet, 9 Lichte bedwelming, 10 Gehoororgaan, 11 Nummer (afk.). 14 Stop. 16 Varkenshok, 18 Bloedvat, 20 Rivier, 21 Bezittelijk voorn.woord, 22 Bereide dieren huid, 23 Stad in Arabië, 25 Opschik, 26 Honingdrank, 27 Leeren band, 28 Paradijs, 30 Figuurtje uit het schaakspel, 32 Inge wand, 35 Aardigheid, 37 Plomp, 39 Stad in Zwitserland, 41 Vischbak, 42 Kleedingstuk, 43 Half, 44 Makker, 46 Sprakeloos, 47 Voecfcel, 48 Geweven band, 49 Havenstad in Italië, 51 Lange, smalle strook, 53 Aar dig, 56 Plaats in Gelderland, 58 Hakwerk- tuig, 60 Aardsoort, 62 Meisjesnaam, 63 Tooi, 64 Vochtig koud, 65 Vreemde munt, 67 Heilige (afk.), 68 Rivier in Italië, 69 I Muzieknoot, 70 Wintervoertuig, VRIJSTELLING VAN DIENSTPLICHT De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt dat de Duitsche rijkskanselier een regeling heeft getroffen, waarbij gezinnen, waaruit 5 of meer dienstplichtige zonen gemobiliseerd zijn, vrijstelling voor een der zoons kunnen krijgen. Op aanvrage kan minstens één zoon van militairen dienstplicht worden vrijgesteld. Het doel van deze verordening is, dat in landbouw en handwerkbedrijven de erfopvolging blijft gewaarborgd. KWATERNIK BIJ HITLER Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.N.B.Hitler heeft gistermid dag in zijn hoofdkwartier den Kroati- schen minister van defensie, maarschalk Kwaternik, die voor een kort bezoek in Duitschland vertoeft, ontvangen en een hartelijk onderhoud met hem gehad. Ook de Rijksminister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, heeft gister middag maarschalk Kwaternik ontvan gen. roepen, in het belang van. de nationale verdediging. In den Senaat diende het lid van de militaire commissie, de demo craat Thomas, het voorstel in, den natio- nalen noodtoestand door het Congres te laten afkondigen, waardoor de verlen ging van diensttijd automatisch in wer king zou treden. want wat moest men denken van een re- geering, die haar beloften niet nakomt. Voor zulk een regeering de wapens op te vatten, is de moeite niet waard. Se nator Wheeler verzekerde, dat negentig procent van de afgezwaaide manschap pen zich ook wel vrijwillig bereid ver klaard hadden voor dienstverlenging, in dien men een dergelijk beroep op hen gedaan had. Wheeler eischt verwijdering van Britsche agenten Tijdens de debatten in den Senaat heeft senator Wheeler geëischt, dat de Britsche agenten en koninklijke vluch telingen uit het land zullen worden ge zet. De Britsche propagandisten, zoo ver klaarde Wheeler, roepen de Amerikanen op, troepen voor hun oorlog te sturen, en zij eischen, dat het Congres zijn plicht zal -doen en aan den oorlog zal deelnemen. De ministers Knox, Ickes, Stimson en Wickard geven verspreiding aan de Britsche propaganda en de Brit sche belangen en hebben een lastercam pagne tegen Lindbergh op touw gezet De volmachten De Senaat heeft volgens Associated Press, een wet aangenomen, welke den president zal machtigen „particulier eigendom in beslag te nemen voor mili taire doeleinden” Het voorstel gaat thans naar het Huis van afgevaardigden. Vol gens de redactie van den Senaat is de wet beperkt tot 30 Juli 1943. Zij heeft betrekking op militaire en vlootuitrus- tingsstukken, materiaal voor munitie en onderdeden van munitie, machinewerk- tuigen en de voor de fabricatie van deze voorwerpen noodige materialen. Peru en de Amerikaansche zwarte lijst Het Peruaansche weekblad „Cascabel” keert zich tegen de zwarte lijst van de Vereenigde Staten. Het schijnt ongeloof lijk, aldus het blad, dat het bij den hul digen stand der beschavingen op een con tinent met ruim 100 millioen menschen mogelijk is te eischen, dat men met 1800 firma’s geen handel meer drijft. Wanneer in Peru de bepalingen van deze onge looflijke zwarte lijst worden nagekomen, beteekent dat het bankroet van 70 fir ma’s en werkloosheid van verscheidene duizenden menschen. Op de zwarte lijst staan echter ook zuiver Peruaansche fir ma’s en andere, waar Duitschers en Italianen alleen technisch en organisato risch werkzaam zijn. De publicatie van de zwarte lijst toont, dat in Peru iemand zich, met miskenning van de sou- vereiniteit des lands, aanmatigt contröle uit te oefenen op het werken der Perua- Horizontaal: 1 Zaakleider, 7 Indisch kleedingstuk, 12 Stad aan de Kaspische zee, 13 Elpenbeen, 15 Schrijfgereedschap, 17 Lof, 19 Bezitt. voorn.woord, 21 Insecten eter, 23 In ’t jaar onzes Heeren (afk.), 24 Geslacht, 26 Bisschopsmuts, 28 Plaats in Gelderland, 29 Stad in Nederland, 31 Hori zon, 33 Hardop, 34 Koren, 36 Nuttig dier, 38 Onbepaald voorn.woord. 40 Godsdienst (afk.), 42 Sluw dier. 44 Mij. 45 Lokspijs, 47 Orde, 49 Erg, 50 Veldhoen, 52 Stad in Italië. 54 Oxyde, 55 Traag, 57 Voorzetsel, 59 Scheepstouw, 61 Daar, 63 Waterkeering, 65 Geografische aanduiding (afk.), 66 Strik, 68 Verzekeringsbewijs, 70 Vlakte maat, 71 Gezwollenheid. 72 Kleedij. Ontlek in het Congres Naar de Associated Press meldt, heeft de boodschap van president Roosevelt aan het Congres een overvloed van com mentaar uitgelokt. De onafhankelijke se nator Norris betwijfelde de „fairness” der verlenging van den diensttijd De republikeinsche senator Johnson ver wierp de geheele boodschap van Roose velt en de democratische senator Smith wilde bijzonderheden weten, waardoor de Vereenigde Staten nu eigenlijk wor den bedreigd. Het republikeinsche lid van het Huis van afgevaardigden, Tink- ham, verklaarde, dat de vroeger gedane beloften gehouden dienen te worden, Voor het Vrijwilligerslegioen Neder land” worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen 22 Juli1018 uur, in Amsterdam, school lepenweg 13 1019 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimumlengte van 1,65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijds grens. Voor de gezinsleden van de aangenome. nen wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen Amsterdam, Hotel van Gelder, Damrak 34 Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé Stationsstraat 17Groningen, Rademarkt 23aArnhem, Hotel Keizerskroon, Markt 32 Breda. Boschstraat 67 Deven ter, Hotel van Wely, Keizerstraat 1 Utrecht, Hotel Thalia, Stationsplein 9; den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrij biljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland”, den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbil- jet voor de terugreis wordt bij de keu ring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op de re ceptie voor de alhier vergadetde delegaties van de Internationale Filmkamer heeft mi nister Göbbels een principieele rede ge houden over de film als geestelijk eigen dom van geheel Europa en de toekomstige taak van het groote Europeesche filmcon- gres. Om te beginnen behandelde dr. Göbbels principieele vragen omtrent de Europee sche samenwerking op het gebied van de film. Hij wees er op dat in den huidigen oorlog vraagstukken van het Europeesche continent worden beslist, wier beteekenis zeer groot is. Op het gebied van de film wordt reeds thans een poging gedaan een klein deel van deze vraagstukken op te lossen. De film is een beslissend middel ter beïnvloeding van de meening der volken. Daarom is het noodzakelijk de film de haar toekomende plaats in het openbare leven te verschaffen. Dit zal een geweldige stap in de richting van de geestelijke ordening van Europa beteekenen. Het is een buitengewoon gelukkig begin van den arbeid van de Internationale Film kamer in Europeeschen zin, dat zij in haar voorzitter, graaf Volpi di Misurata, voor haar leiding iemand heeft verworven, die een in de geheele wereld geachten naam draagt. Wellicht zullen weldra de aange wezen vertegenwoordigers der volken op andere gebieden van het openbare leven een voorbeeld nemen aan de Europeesche samenwerking, die thans op het gebied van de film is ontstaan. Dr. Göbbels verdiepte zich vervolgens in het plan van een groot Europeesch film- congres en betoogde, dat met de bijeen- roeping van dit congres een einde zal ko men aan den voor iederen Europeeschen cultuurmensch ondragelijken toestand, dat Europa, het continent met de meest om vattende, diepste cultuur, onvoorwaardelijk is aangewezen op invoer van Amerikaan sche filmproducten. De Internationale Filmkamer kan zich ontwikkelen tot een baanbrekende organisatie, die op een ge bied dat weliswaar voorloopig klein lijkt, den weg vrijmaakt voor een moderne samenwerking tusschen de volken. De Duitsch-Zwitsersche handelsbespre- kingen zijn na langdurige onderhandelin- gen, die in verschillende étappes te Ber lijn en Bern werden gevoerd, tot afslui ting gekomen, meldt U.P. uit Bern. De overeenkomst werd Zaterdagmorgen te Bern onderteekend. De geldigheidsduur van het op 30 Juni afgeloopen en voorloo pig verlengde Duitsch-Zwitsersche verre- keningsverdrag is tot het einde van 1942 verlengd. In het kader van het nieuwe handels verdrag zal Zwitserland van Duitschland een reeks dringend noodzakelijke ruwe grondstoffen ontvangen, zooals bijv, ko len en ijzer. Daarvoor levert Zwitserland hoofdzakelijk landbouwproducten, veevoe der en in beperkte mate groenten en fruit. Duitschland heeft voorts toegezegd Zwitserland te helpen bij de oplossing van het vervoervraagstuk. Duitschland zal een plan ontwerpen voor de gunstigste tran sportmogelijkheden van vloeibare brand stof, die Zwitserland uit den Balkan be trekt, alsmede voor die waren, die door Duitschland of de door de Duitsche troe pen bezette landen moeten worden aange voerd. Het verdrag bepaalt verder tege moetkomingen voor de belangrijke indus trieën van Zwitserland: de uurwerken- en precisie-instrumentenproductie en de fa bricage van electrische machines en in stallaties. Voortaan zullen voor de pro ducten van deze nijverheid geen uitvoer vergunningen meer noodig zijn. Behalve ruwe grondstoffen voor de Zwitsersche industrie, zal Duitschland o.a. ook suiker en zaadgraan leveren. Alle betalingen voor den handel tusschen beide landen zullen via een nieuw clearingsysteem ver- loopen. In Zwitsersche handelskringen zegt men, dat Zwitserland bij het nieuwe han delsverdrag er goed afigekomen is, vooral daar het op het oogenblik niet mogelijk is handelsbetrekkingen met andere landen aan te knoopen. De juiste waarde van de overeenkomst kan men te Bern niet aan geven, daar wegens den oorlog geen ge detailleerde opgaven gepubliceerd kunnen worden. Volgens officieele opgaven ging tot dusver slechts 2 3 procent van den Zwitserschen uitvoer van vee naar Duitschland. Amerika en Britsch-Indië be noemen diplomatieke ver tegenwoordigers President Roosevelt heeft gisteren Thomas Wilson benoemd tot commissaris voor Britsch-Indië met den rang van ge zant Wilson beschikt over uitgebreide ervaring in het Verre Oosten. Zijn laat ste functie was die van consul-generaal te Sydney en Newcastle. De nieuw benoemde diplomatieke ver tegenwoordiger van Britsch-Indië te Washington, sir Girja Shankar Bajpal, zal volgens de New York Herald Tribune in het begin van den herfst naar Ame rika vertrekken. Londensche regeerings- kringen geven toe, zoo meldt het blad, dat deze eerste afvaardiging van een Britsch-Indischen diplomatieken verte genwoordiger naar Amerika geheel en al met de traditie breekt Zij weigerden echter antwoord te geven op de vraag, of j deze benoeming een ■stap beteekent in de richting van de erkenning van Britsch- Indië als Dominion. Deze benoeming is door de steeds belangrijker wordende rol van Britsch-Indië bü het vervullen van de oorlogsopgaven noodzakelijk gewor den. Verder maakten de te verwachten Amerikaansche oorlogsleveranties aan Britsch-Indië het wenschelijk een diplo matieke vertegenwoordiging op te rich ten. HET BEZOEK DER BOELGAARSCHE STAATSLIEDEN Aan het gisteravond ter eere van den Boelgaarschen -premier en den minister van buitenlandsche zaken gegeven diner, heeft de Duce de gasten welkom gehee- ten in een toespraak, waarin hij wees op de vriendschappelijke gevoelens van het Italia ansche volk voor het Boelgaar- sche. In de uit de overwinningen van de as voortgekomen gebiedsreorganisa- tie, ontmoeten Boelgarije en Albanië elkander aan een gemeenschappelijke grens, beide bezield door den wensch naar de meest vriendschappelijke, krachtdadige en vruchtbare samenwer king. Italië voedt den levendigen wensch, dat de betrekkingen tusschen de beide naburige en bevriende landen, steeds verder worden bevestigd en ontwikkeld. Mussolini besloot met de verzekering, dat de vriendschap van Italië voor Boelgarije nooit zal afnemen, zooals zij ook in de moeilijkste oogenblikken, welke Boelgarije heeft doorgemaakt, nooit is verminderd, In zijn antwoord zei de Boelgaarsche ministerpresident o.m.: Het Boelgaarsche volk zal nooit ver geten, hetgeen gij voor Boelgarije hebt gedaan. Het zal nooit vergeten, dat gij de eerste staatsman waart, die zijn stem verhief tegen de onrechtvaardige vredesverdragen, waaronder Boelgarije zoo zeer heeft geleden, Boelgarije ver heugt er zich over den dag te hebben beleefd, waarop het ook door zijn for meel toetreden tot het driemogendheden pact, heeft kunnen bijdragen tot de ver wezenlijking van de nieuwe orde Europa. Filoff verzekerde uit naam van het Boelgaarsche volk, dat Italië in het Boelgaarsche volk steeds zijn meest op rechten vriend op den Balkan zal vinden. FILOFF EN POPOFF BIJ DEN PAUS De Boelgaarsche premier, Filoff, en de minister van buitenlandsche zaken, Po- poff, zijn hedenmorgen door Paus :n particuliere audiëntie ontvangen. Het D.N.B. seint uit Tokio: Volgens een bericht van Domei uit Bangkok, zijn de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten aanzienlijk zwakker, dan men van Britsche zijde naar voren brengt. Er is beweerd, aldus dit be richt, dat Engeland 200.000 man op Ma- lakka en 100.000 man in Birma heeft gelegerd en tevens 1000 vliegtuigen daar heeft gestationneerd. In strijd hiermede moet worden geconstateerd, dat het aantal der Britsche troepen hoogstens 60.000 bedraagt, waarvan het grootste deel bestaat uit Britschlndiërs, Austra liërs en Chineezen, terwijl het aantal Engelschen relatief gering is. Bovendien is vastgesteld, dat slechts een beperkt aantal Amerikaansche vliegtuigen, meestal van een verouderd type, naar Malakka is gekomen. Naar S.P.T. meldt, is in Singapore een vrij groot contingent Britsche troe pen aangekomen. Het bestond voorna melijk uit officieren en manschappen van het Britsche luchtwapen en van de artillerie. BACH-CONCERT DOOR HEIN ’S-GRAVESANDE A.s. Donderdag om 8 uur geeft Hein ’s-Gravesande zijn 7e orgelconcert in het gebouw der Doopsgezinde Gemeente, Paleisstraat 8. Er worden werken van Joh. Seb. Bach uitgevoerd met mede werking van Anton van Heyningen, bas bariton en mr. H. Jochems, fluit. Het programma bevat o.a. 3 Geistliche Lie- der, een aria met fluit, sonate e moll voor fluit en orgel en enkele orgelsoli. VERSPREIDE BERICHTEN Gisteren heeft een gezelschap Roe- meensche, Hongaarsche, Duitsche en Slowaaksche diplomaten, dat uit Moskou kwam en ook de Roemeensche gezant in Moskou, Gafencu, de Turksche grens overschreden en is in het Boelgaarsche grensplaatsje, Svilengrad, aangekomen. De Duitsche diplomaten zullen over Sofia en Belgrado naar Berlijn verder reizen De emigratie van Kroaten uit de Servische gebieden is thans geëindigd. In totaal zijn 30.000 Kroaten, die op Ser visch grondgebied leefden, naar Kroatië teruggekeerd. In Vichy is bekend gemaakt, dat alle Fransche publicaties, zooals boeken, tijdschriften, couranten enz., door de Engelschen als contrabande worden be schouwd. Zelfs een zending als vracht goed verzonden Fransch drukwerk, dat zich aan boord van een neutraal schip op weg naar Zuid-Amerika bevond, is door de Engelschen in volle zee in beslag ge nomen. Het Zuidamerikaansche agent schap van de bekende uitgeversfirma, Messagerie Hachette, in Buenos-Aires, heeft dan ook telegrafisch verzocht om geen drukwerken meer naar Zuid- Amerika te zenden, daar deze goederen niet aankomen. Uit Oporto wordt gemeld, dat Zon dagmiddag een van het militaire vlieg veld Amadova opgestegen militair vlieg tuig in de duinen als gevolg van een zwa- ren mist een noodlanding trachtte te maken, waarbij het toestel verongelukte. De inzittenden, luitenant-kolonel der vliegers Cunha Almeida, de leider van de technische afdeeling van het opperbevel van de Portugeesche luchtmacht en diens 21-jarige zoon kwamen hierbij om het leven. De Kroatische minister van binnen- landsche zaken heeft een vloekverbod uit gevaardigd. Hij betoogde, dat het vloe ken een typische Balkangewoonte is ge worden, die dient te worden uitgeroeid. Hij roept iedereen op vloekende medebur- CANADEESCH VERWIJT AAN ENGELAND Naar Associated Press meldt, heeft de premier van Quebec, Godbot, in een jij een komst verklaard, dat de regeering van Quebec zoowel als die van Canada bezwaar heeft tegen gebruikmaking van President Roosevelt heeft gistermiddag naar Associated Press meldt, zijn aange- kondigde boodschap tot het Congres ge richt, waarin hij verlenging van den diensttijd van een jaar voor de militairen in actieven dienst, de nationale garde en de reservisten eischte. Deze boodschap werd bovendien op gramofoonplaten opgenomen en per radio uitgezonden. Ter motiveering voerde Roo-. sevelt aan, dat de natie zonder verlen ging van den diensttijd een groot risico op zich neemt en het leger binnen twee maanden in staat van ontbinding zou ver- keeren. Op het Congres rust de verant woordelijkheid tot handhaving van het strijdvermogen van het leger. De president betoogde voorts, dat de omstandigheden gewijzigd zijn sinds het oogenblik, waarop men den diensttijd tot een jaar beperkte. De internationale situatie is niet minder ernstig dan een jaar geleden. Deze situatie eischt, dat het leger op volledige sterkte en in een staat van algeheele paraatheid wordt gehouden. Tot slot gaf Roosevelt uiting aan de hoop, dat het Congres den nationalen crisis toestand zal erkennen. In het Huis van afgevaardigden stelde de voorzitter van de militaire commis sie, May, in overeenstemming met den wensch van president Roosevelt den diensttijd te verlengen tot 6 maan den na afloop van den nationalen nood toestand en nieuwe manschappen op te JAPAN EN HET DRIEMOGEND- HEDENVERDRAG „Ondanks de kabinetswijziging is er geen verandering in de Japansche bui tenlandsche politiek, welke draait om het driemogendhedenpact”, ’aldus heeft Koh Isjii, de woordvoerder van het bu reau voor de inlichtingen heden ver klaard in de gewone persconferentie voor de buitenlandsche persvertegen woordigers te Tokio. Isjii deelde mede, dat admiraal Tojoda, de nieuwe minis ter van buitenlandsche zaken, den Duit- schen ambassadeur, generaal-majoor Ott, en den Italiaanschen ambassadeur, Mario Indelli, Zaterdagavond j.l. heeft uitgenoodigd voor een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche zaken, waar hij hun een helder omlijnde uit eenzetting heeft gegeven van de buiten landsche politiek van het derde kabinet Konoje, verklarende: „Wij gaan voort den geest en de doelstelling van het driemogendhedenpact te handhaven”. nen en naar goeddunken een onderzoek hiernaar in te stellen. Niet met Duit schers en Italianen handel te drijven be teekent practisch niet meer met Europa te werken. Wij zijn neutraal en verdedi gen onzë vrijheid van handel. Amerikaansch bezettingsleger in Noord-Ierland? In een vergadering van hetjGi cultuurgenootschap te Dublin, hefit voorzitter van de Protestantsch-nationa- listische Ulsterclub, Craobh Ruadh, een beroep gedaan op alle Ieren, om een eensgezind front te kunnen stellen tegen over de bewapende wereld. Dit is voor al noodig, zei hij, op een oogenblik, nu bepaalde Amerikaansche voorstellen, betreffende een Amerikaansch bezet tingsleger ter vervanging van het Brit sche leger, in de Noordelijke zes graaf schappen en de arrestaties van op den voorgrond tredende lersche nationalis ten, weer eens de aandacht der wereld hebben gevestigd op de ongerechtvaar digde bezetting van Noord-Ierland. De voorzitter hoopte, dat alle Katholieke en Protestantsche Ieren zich er van bewust zullen zijn, dat een volkomen onafhan kelijk Ierland voor het welzijn van het lersche volk, van de hoogste betee kenis is. CONCERT KERK BEEKLAAN In de serie orgelbespelingen, welke iederen Woensdagavond 8 uur in de kerk Houtrustweg hoek Beeklaan .der vereeni- ging der Vrijz. Hervormden, afdeeling A merikaanscne troepen in I ’s-Gravenhage en Scheveningen gegeven Britsen Guyana worden, zal de organist Aart Smink Volgens Associated Press zijn te Geor- Woensdagavond 23 Juli a.s. een concert getown in Britsch Guyana de eerste geven met medewerking van de violon- Amerikaansche troepen aangekomen ter celliste Didi Doorman. bezetting van 2 luchtsteunpunten, die de Uitgevoerd zullen worden orgelwerken Engelschen hebben afgestaan aan de Vgr- van J. A. Ockegem, J. B. Loeillet, Georg eenigde Staten in ruil voor torpedoboot- Böhm en J. S. Bach. Voor violoncel vet lagers. I meldt het programma composities van G. B. Pergolese, G. F. Handel, Gemininani, Durante, Jean Huré en E. Granados.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2