De organisatie van m ons de sport land SPORT Welke richtlijnen in nabije toekomst zullen gelden DE KAAGWEEK de COURSES OP DUINDIGT I DE SNEEK-WEEK GAAT DOOR EEN PROPAGANDA-JAAR BIJ UITNEMENDHEID KAMPIOENSCHAPPEN VAN DUITSCHLAND Uiteenzetting van den heer K. J. J. Lotsy DE EERSTE KLASSE DRAVERIJ VOOR ALLOUEZ HAAGSCHE COURANT Dinsdag 22 Juli 1941 2e hl. pag. 3 klaard, wordt dus onder de opperleiding van het College van Gevolmachtigden voor de Sport gesteld en zal waarschijn lijk wel een uitbreiding ondergaan. FRIESLAND LEIDT TEGEN HOLLAND Regenbogen en Valken in hun element COURSES OP MEREVELD Viermoedelijk van 1 Januari af nieuwe vaardigheidseischen KORFBAL ZEILEN Mellan ge- Oe uitslagen plaatsen: één van plaatsen VOETBAL INTERNATIONALS GESCHORST ATHLETIEK Phoe- 1. Kühnel LAWNTENNIS WIELRENNEN 1. Mauermayer 1. Storch 53.49 m., 2. onze prestaties wend als de viering van het fei Gracques, Sarata, Janicule en Mon Petit Ami winnaars der rennen Hollani E. O. 1 Gewonnen met J lengte in 2 min. 27,8 sec Totalisator: /2.40, ƒ1.50, /1.30. Luchtwapen Eintracht 3. Ham- De algemtene vergadering van B.M.T. vindt plaats op Donderdag avond 24 dezer des avonds om *7.30 uur in „Emma”. Rennersclub „De Unie” Woensdag heeft „De Unie" een tral» ningstocht gehouden. De uitslag is: 1. La* gendijk, 2. Pruissen, 3. Verdonk. Zondag hebben de leden te Amsterdam de kampioenschappen op de baan bijge woond. Woensdagavond recordrijden. Vertrek kwart voor acht van 't Vosje. VAN DE HAAGSCHE CLUBS De algemeene vergadering van „Scheveningen” wordt gehouden op Dinsdag 29 Juli des avonds om 7.30 uur in de bovenzaal van hotel „Du Nord”, Keizerstraat 29 to. de Oude Kerk. TIENJARIG BESTAAN VAN D.H.B. Morgen bestaat D.H.B. 10 jaar, opge richt door personeel der firma Lensvelt, onder dien naam. Oorspronkelijk werd gespeeld in den H K.V.B.; in 1934 werd daarin het kampioenschap behaald. Onder den naam van ,,De Haagsche Bakkers” werd toegetreden tot den H.V.B. De suc- sessen daarin volgden elkaar spoedig op en in 1936 werd reeds de le klasse be reikt. Dit mooie succes was geen lang le ven beschoren, want het volgende jaar moest weer heil in de tweede klasse wor den gezocht. Het verloren terrein werd tot dusver niet herwonnen, want dit jaar bezette D.H.B de derde plaats (achter H.P.S.V. èn B.M.T 3). In de Haagsche on- derafdeeling N.V.B. spelen nu 3 elftallen. Met dit 10-jarig bestaan herdenkt de penningmeester tevens het feit, dat hij gedurende genoemd tijdvak de gelden van D.H B. heeft beheerd, voor welk feit hij 23 Juli zal worden gehuldigd. Het jaarverslag van den N.K.B. Verschenen is het jaarverslag over 1940 1941 van den Nederlandschen Korfbal- bond, waaraan wij het volgende ontiee- nen: De weinig bemoedigende teekenen van achteruitgang in het seizoen 19391940 waren een stimulans tot een breed opge zette propaganda-actie voor het korfbal- spel, van welke actie het bestuurslid, de heer J. van Driel, de geestelijke vader genoemd mag worden. De actie waar bij in het verslag uitvoerig wordt stilge staan werkt nog steeds door zoodat de zegenrijke resultaten er van nog geenszins in volledige cijfers kunnen worden uitge drukt De eerste groote beteekenis is ech ter, dat in breeden kring de aandacht op korfbal is gevestigd en daadwerkelijke belangstelling is verkregen. Moesten we het afgeloopen hondsjaar karakteriseer en, dan zouden we het willen noemen een propaganda-jaar bij uitnemendheid. Daarnaast is het voornaamste feit de opheffing der Erkende Bonden en hun onderbrenging in de landelijke organisa tie. Deze fusie moet nog door de jaarlijk- sche algemeene vergadering bekrachtigd worden en daar zullen ook de reglements wijzigingen worden vastgesteld, welke het noodzakelijk gevolg zijn van deze belang rijke gebeurtenis. Tot de fusie is overge gaan op instigatie van de overheid, wel ke wenscht, dat alle korfbalbeoefening wordt geconcentreerd in één centrale lan delijke organisatie. Door deze centralisa tie worden de Erkende Bonden afdeelin- gen van den N.K.B. Zij verliezen aldus hun zelfstandigheid, maar kunnen op de zelfde wijze als voorheen het groote be lang dienen, dat gelegen is in de organi satie van het lagere korfbal. Wat het ledental betreft: de Nederland- sche Korfbalbond telde op 30 Juni 1941 125 vereenigingen met 5827 leden, tegen 137 vereenigingen met 5839 leden per 30 Juni 1940 De teruggang van het aantal vereenigingen werd voor een groot deel veroorzaakt door teruggang naar de Er kende Bonden als gevolg van de verzwak king door de gebeurtenissen in het vorige jaar. Verheugend is de sterke stijging van het gemiddeld aantal leden per vereeni- ging, namelijk van 42.5 tot 46.6. Het totaal aantal senior-leden van den N.K.B. en zijn afdeelingen (vroeger Er kende Bonden) bedroeg per, 30 Juni 1941: 9921. In totaal namen aan de competitie deel 193 twaalftallen, waarvan zich twee ploe gen tusschentijds terugtrokken. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de competitie, niettegenstaande de reis- bezwaren en eenige stagnatie als gevolg van maatregelen van overheidswege, een uitermate vlot verloop zou hebben. Het ongunstige weer in de maanden Decem ber, Januari en Februari speelde de af werking van de competitie echter danig parten. Diverse malen moest tot gedeel telijke of algeheele afgelasting van het programma worden besloten. Dat onder deze omstandigheden de competitie laat beëindigd werd kan dan ook geen ver wondering baren. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat het aantal gespeelde bondswedstrij den 1297 bedraagt, namelijk 1217 compe titiewedstrijden, 62 promotie- en degra datiewedstrijden, 15 wedstrijden om het kampioenschap van Nederland en 3 om het kampioenschap van de geheele Noor delijke tweede klasse. HAAGSCHE AFDEELING VAN DEN N.K.B. De competitie van de afdeeling den Haag van den Nederlandschen Korfbal bond zal aanvangen op Zondag 14 Sep tember a.s. _s. Prijzendraverij 2e en 3e over 2390 m. Prijzen 300, 50, De algemeene ledenverga dering van Tour Boys vindt plaats op 30 Juli in „Vlera” om 8 uur. De jaarvergadering van „Laakkwartier" wordt gehouden op Vrij dag 25 Juli in de cantine van de rood zwart geblokten des avonds om 7.45 uur. De bindende richtlijnen In het kort samengevat komt dit pro gramma op het volgende neer: 1. Er zal naar worden gestreefd, de op leiding van instructeurs voor alle daar voor in aanmerking komende takken van sport centraal van Staatswege te doen or- ganiseeren en regelen en de opleiding di rect onder toezicht van het College van Gevolmachtigden voor de Sport te doen Plaatsen. Ten aanzien van de opleiding dezer in structeurs zal in overleg worden getreden <net de daarvoor in aanmerking komende sportbonden. A Toelichting: Sommige sportbonden geven diploma’s uit voor trainers, spellei ders enz. Het komt het College van Ge volmachtigden voor de Sport echter nood zakelijk voor centrale richtlijnen aan te geven voor het diploma-sportleider Er sullen dan ook bepaalde eischen worden upgesteld .waaraan elke sportleider moet Voldoen Daarnaast kunnen de onderschei dene sportbonden zelf eischen formuleeren Het is van groot belang voor het alge meen welzijn van ons volk dat de opvoe ding, en in dit geval speciaal de lichame lijke opvoeding van de jeugd, in vertrouw de handen is. Angstvallig moet er dus voor gewaakt worden, dat deze hoogst belang rijke taak niet in handen wordt gelegd van dementen, die noch de capaciteiten noch juiste geestesgesteldheid bezitten. Hier Wij verhelen ons niet, aldus ging de heer Lotsy yerder, dat wij eerst aan het begin staan van een periode van opbouw. Werkt met ons mee, nu de wind voordee- lig is. Wij bezitten groote machtsmogelijk- heden in onzen vreedzamen strijd. Wie, evenals ik, reeds verschillende ma len getuige is geweest van de Olympische Spelen, die begrijpt beter dan ieder ander de groote waarde van een gezond en spor tief volk met een gezonde en sportieve jeugd als kern. Dan kan men de sport, evenals men dat deed in de oudheid, aan voelen als een soort religie. Men eert in de veredeling van de sportieve prestaties van het menschelijk lichaam, den schep per van al wat schoon en goed is. Laten wij daarom onze beste krachten geven aan den opbouw van onze Nederlandsche gbeschou- van de jeugd en van de menschelijke lente. Eensgezind dienen wij te streven naar eenheid op sportgebied ten bate van ons volk, ten bate van het kleine stukje grond, dat ons zoo innig dierbaar is. PAARDEN Het publiek was op dezen werkdag be hoorlijk opgekomen en in financieel op zicht zijn de courses wel geslaagd. Maar de opkomst der paarden was op dezen Zaterdag bepaald onvoldoende, waaraan diverse omstandigheden schuldig waren. Op den tweeden rang werd het publiek verrast met een aardige houten tribune, terwijl op den eersten rang meer zitplaat sen bleken aangebracht. Zeer te waardee- ren gestes van de leiding! De resultaten waren dezen middag Prijs van Vogelesang. Ren op de vlakke baan voor amateurs over 1800 m. Prijzen 250,, 60, 40 benevens 25 fokpremie. Van de 3 deelnemers nam Palk snel de leiding en de hengst nam vele lengten voorsprong. In de bovenbocht had Palk een flinken voorsprong op Gracques en Cassagnac, maar in de rechte lijn verslap te de leider en hijliet zich op het laatst door Gracques verrassen. 1. Gracques 74 k.g., eig. stal Carolina- Van 1621 Augustus Naar de zeilvereeniging Sneek en de Sneeker zeilclub ons mededeelen, is thans definitief besloten, de Sneek-week 1941 te laten doorgaan, en wel van Zaterdag 16 Augustus t.e.m. Donderdag 21 Augustus. De volgende klassen zullen worden uit geschreven: Drakenklasse, regenboogklasse, 30 M2 klasse van de N.N.W V., 16 m2 toerklasse, 16 m2 eenheidsklasse, tjotters, breed tot 1.70 m., schouwen, 4.75 x 1.43 m.’ B.M.- klasse, 12 v. jollen, larken, 22 m2 klasse van de N.N.W.V.; Olympiajollen. pampus- klasse, valkklasse en sharpies. Bovendien zeilt de klasse Akkrumer jollen van 4.50 m als invitatieklasse op Zaterdag en Dinsdag. In afwijking van verleden jaar is be sloten de oude wedstrijdroute door de Sijbesloot en de Goëngarijpster Poel we derom te laten varen. De burgemeester van Sneek heeft nog medegedeeld, dat de bijzondere maat regelen ten aanzien van het Sneekermeer kunnen vervallen. Vaarvergunningen zijn derhalve niet meer vereischt en aan be zitters van nog geldige vergunningen zal, tegen inlevering daarvan, na aftrek van de kosten, percentsgewijze restitutie wor den gegeven. 8. Er zal naar worden gestreefd, het be roep van gymnastiekleeraar en sportlei der wettelijk te doen beschermen. Toelichting Deze beroepen dienen beschermd te worden tegenover degenen, die uitsluitend vanwege hun goeden naam leider of trainer zijn. Zij, die een groeten naam hebben, zijn niet altijd geschikt voor coaches. Men behoort daarbij voorzichtig te werk te gaan. Vele bonden hebben in het geheel geen coaches; bepaalde be stuursleden werken dan con-amore Dat spreekt vanzelf. Maar als trainer fungee- ren zonder eenige voorbereiding gaat niet. De leiding en opleiding van de jeugd laten zulks niet toe. 9. Er zal naar worden gestreefd, op geenerlei wijze in de sport politieke en confessionele verschillen naar voren te laten komen. Toelichting: Al het mogelijke zal worden gedaan, om de sport het terrein te doen zijn, waar geen verschil van rang en stand bestaat. Korte baan-prijs, prijzendraverij. Prij zen 200, 60, 40 en 25. Ingeschreven 22, gestart 17: 1. Donum Vita van C. Stein (W H. Geersen) 720 m. in 58.9 sec.; 2. Bobichon van Stal Nederhorst (J. Uitenbosch) 720; 3. Edel Scott van H. B. v d. Veen (J. B v. d.. Veen) 720 m.: 4. Dumas Hanover van S. Kuyper (C. F. Ockhorst) 720 m. Totalisator voor winnend in de 4 se ries resp. ƒ3.10, ƒ1.30, ƒ1.30 en ƒ1.40. Finale: winnend 1; plaatsen: 1.10 en ƒ1.20 Na drie dagen van betrekkelijk weinig wind hebben de „zwaar-weer-zeilers" gis teren hun kans gehad op de Kaag. Het is waarde _on scheen en de plas bood allerminst een onaangenaam en ongezellig aspect, maar zóó forsch joeg de Westen wind over het meer, dat heel wat klei nere scheepjes in moeilijkheden kwamen. De Regenbogen waren nu in hun ele ment de Regenbogen ende Valken 1 Ja, niet het minst die nieuwe klasse, waarvan dezer dagen reeds de tweede serie van tweehonderd scheepjes door Bruynzeel is afgeleverd, en die zich in het bijzonder bij harden wind zoo voor treffelijk houdt Een opwindende race der Regenboog- wedstrijden HollandFriesland vormde den inzet van dezen dag. Friesland kreeg 18, Holland 15,1 punt waardoor de Friezen nu leiden met 35,1 33,1 punt. Het bestuur van Wester- kwartier werd op de algemeene vergade ring als volgt samengesteldA. W P. Buijs, voorzitterB. J. Donker sr„ 2e voorzitterN. A. S. Attasio sr„ Ribes straat 16, secretarisTh. C. de Jongh. 2e secretarisJ. H. C Nieman, penning meester C de Jong, 2e penningmeester George Dittmar, commissaris. 2109 m. Totalisator: ƒ1.10, ƒ2.10 en ƒ1.20. Amateurgprijs, handicapdraverij op ba sis 1.33. Prijzen: /250, /50 en ƒ25. In geschreven 10, gestart 4: 1. Bon Esprit van J Klarenbeek (eig.) 2400t m. in 3 min. 43,6 sec (1.33,2); 2. Determination G van Brussel (eig.) 2480 m. in 3 min. 44 sec.; 3. General Locke van J. H. Poll (M J. Kluvers) 2500 m. in 3 min 56,8 sec. Gedisqualificeerd wegens sprin gen door ’t stek de 3e aankomende: Job, 2500 m x. V-XOVMV.X.O s., t,6. Totalisator: winnend ƒ1.70; hoeve (Frowein); 2 Palk, 71 k g., eig stal f 130 en ƒ2 10. Henriëtte (v. Hemert); 3. Cassagnac, 1 69 k.g., eig. H. G. Dekkers (eigenaar). Gewonnen met halslengte. Tijd 2 minuten 3 sec. Totalisator 1.80. Karikalprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 2240 m. Prijzen ƒ250, /50, ƒ25. Darnon is aanvoerder van het veld in slechten draf; ook Doctor Scott maakt fouten evenals Dirk Norton. Het veld ligt spoedig uiteen met Darnon als leider en Croton op de tweede plaats. De dra verij blijft zeer onbelangrijk door de slechte prestaties der paarden, van welke Darnon uiteindelijk met klein verschil wint van Croton. 1. Darnon, 2200 m., eig. stal Hollandia (Geersen); 2. Croton, 2240 m., eig. A Not- telman (eigenaar); 3. Doctor Scott, 2240 m,. eig. G. J. v d Elshout (Pronk); ng. Dirk Norton, 2200 m. (Bosveld); tijden 3 min 35.4 sec. (1.37.9); 3 min. 35.5 sec.; 3 min. 52.4 sec Totalisator: ƒ2.30, ƒ1.40, /1.60. Van Ostadeprijs. Ren op de vlakke baan over 1350 m. Prijzen 300, 65, 40. be nevens 30 fokpremie. De favoriet Sarata nam onmiddellijk de leiding vóór Echillais en Arabe. De hengst deed het gemakkelijk aan, vergrootte ge leidelijk den voorsprong, om met veel ge mak te winnen Een ren zonder spanning. 1. Sarata, 62 kg. eig. D. Siem (G. v. Yperen); 2. Echillais, 60j k.g., eig F G. Frowein (Slierendregt); 3. Arabe. 58 k.g., eig. stal Prospéro (v. Wieringen). Gewon nen met vele lengten in 1 minuut 26.4 sec. Totalisator ƒ1.30 Koedaprijs. Handicapdraverij le klasse over 2400 m Prijzen 350. 50 25. Langs de tribune komende is de volg orde Barones Spencer, Benna Dosa, Baro- line, Crack en Senator Norris Aan de overzijde word Crack derde Barones Spencer vergroot haar voorsprong en wint in de rechte lijn met gemak van Crack, die de tweede plaats verovert. 1. Barones Spencer, 2480 m., eig. mevr de wed. Oosting (Geersen); 2. Crack. 2520 m„ eig. G. J. v d. Elshout (eigenaar); 3 Benna Dosa, 2440 m., eig. J Altena. (Laarman); n.g. Baroline, 2400 (Groot) en Senator Norris. 2480 (v. Harlingen). Tij den: 3 min. 41.4 sec. (1-29.3), 3 min. 42 sec., 3 min. 43.8 sec. Totalisator: 1.40 ƒ1.50, ƒ2.50. Zuiderzeeprijs. Ren op de vlakke baan over 2100 m. Prijzen ƒ250. ƒ60 ƒ40. be nevens ƒ25 fokpremie. Janicule verzekerde zich van de leiding op zijn eenigen tegenstander Icare, en de ruin had aan de>overzijde enkele lengten voorsprong. In de rechte lijn trachtte Icare tevergeefs Janicule te bereiken. 1. Janicule, 52 2 k.g., eig P v. Weel- den (J. v. Yperen); 2. Icare, 68 k.g., eig. L. J. H. Englebert (Riem). Gewonnen met 5 lengten in 2 min 23 sec. Totalisator f 1.40. Killerprij: klasse 25. Een mooi nummer, fraai door Allonez gewonnen. De ruin lag vóór de tribune op de vijfde plaats achter Dromeleaque, Captain Norton, Admiral Guy en Akron B., maar hij verbeterde z’n plaats aan de overzijde Bij de bovenbocht had Allonez reeds de leiding vóór Captain Norton, terwijl Admiral Guy de derde plaats ver overde. In de rechte lijn verdrong Admi ral Guy Captain Norton, maar hij kon voor Allouez niet gevaarlijk worden. 1. Allouez 2280 m., eig. J de Vlieger (eigenaar); 2. Admiral Guy 2280 m., eig. E. G. in ’t Veen (eigenaar); 3. Diana Norton 2260 m.. eig. H. v. d. Pol (Geer sen). N.G. Captain Norton 2240; Zampa van N.Z. 2280; Dromeleaque 2200; David O. 2240; Benna Dosa 2260; Akron B 2260; Baroline 2260; Beatrix B 2240; Boyke Norton 2260 Tijd: 3 min. 22,6 sec (1.28,9) 3 min. 23,8 sec 3 min. 26,2 sec. Totalisator: ƒ3.80; 1 20. 1.10. /1.20. Troostprijs. Ren op de vlake baan over 2100 m amateurs. Prijzen ƒ200, f50, ƒ30 en 20 fokpremie. De uitslagen waren Holland-Friesland Regenboogwedstrijd I. Kikker, st. S. de Wit (H.) 2. Jan van Gent, st. dr. J. W. v. d. Zijp 3. Schelm, st. P. van Dijk4. Windekind, st D. Oppenhuizen 5. Eelko, st. W. Bergsma 6. Saenden, st. L. de Wit. Holland 15.1 puntFriesland 18 pnt. Totaal klasse ment Holland 15.1 p.Friesland 35.1 p. 45 M2-klasse1. Janmaat, st. J. Hei nen 2. Föhn, st. A. G. Sijthoff3. de Blauwe Vogel, st. P. Molenaar. Vrijbuiterklasse1. Lumey, st. Th. W. C Visscher2. Sam Cornelisse, st. H. J. B. Schippers; 3. ’t Zonnekind, st. ir. C. J de Bergh. Valkklasse A 1. G 50, st. G. Key 2. Roy, st. C. G. Vink3. Sas, st. J. Loop- uit4. Uit en Thuis, st D. B. Kapteyn 5 Emoe, st. M. G. v. d. Arend. Valkklasse B1, Dwaalster, st. B. Eykensluyter2. Bries II, st. J. J. van Monsjou 3. Oranje, st. J. C. de Wilde 4. Furie, st. J. W. N. Stenfoort, Drakenklasse Al: 1. De Vliegende idgr, st. A. Warners2. Toch, st. l“ltzer 3. Tijl Uilenspiegel, st. J. R. Blickman4. Viking, st. ir. J. C. P. Hofkes. Idem klasse A 21. Claes Vompaen, st. E. G. v. d. Stadt; 2. Jan van Galen, st. C. W. Jonker 3. Jan van Brakel, st. A. J. H van Dokkum 4. Zenith, st. H. W. Nijman. Olympiajollenklasse Al: 1. Zomer weelde, st. J. H. H. J. de Jong2. Te- rangi, st. J. Proper3. Daphnia, st. P H. R. Borgerhoff Mulder 4. Glipper, st. D. M. J. Kagchelland5. Ree, st. H. Recourt. Idem klasse A 21. Beroeboe III, st. J Bier2. Dolfje, st. Lemstra3. Nar, st. H. Bennink4. Sleipnir, st. L. Volle- «c^NYet^geDlaatstUlïdéUscott^ÓeÓ11 Da- bregt; 5 Bytebt>uw, st. L. J. Fonteyn. r 9nsnPnlfch n 9nan n Idem klasse Br Quo Vadis, st. P. nus G 2060, Betsie O 2040 en Akron B Bakker 2 Maris Sekhyta st A Vis winnend ƒ2.10; plaatsen: I ^ATde^VrièsP' Scholten 4’ Hawk’ 12 M2.-klasse A 1. Ronny III, st. Chr. Overmaas2. Wilgenhoek, st. J. H. Lou- werse3. Dinges, st. C. M. H. Nauta 4. All Weather st. J. F. Stap 5. Flevo, st. M. Dudok van Heel. Idem klasse B1. Satanella, st. Mevr. J. P. van Vliet-la Brand 2. Bonaven ture, st. J. F. Remmert3. Hringhorn, st. J. C. Bollee4. Sirius II, st. E, F. Lokm5. Einepiek, st. H. A. Radema- kers 16 M2-klasse Al: 1. Algri, st. J. Al- berda 2. Cycloop II, st. ir. J v. d. Hoek 3. Arendsjong, st. A. Arendse 4. Tjoba, st. C. Groot5. Scharremaai, st. H. Wal ther. Idem klasse A 2 1. Squall, st. W. de Jongh 2. Cheetah II, st. Ch. J. G. Pieter sen 3. Rixt, st. G. de Boer 4. Zwerver II, st. W Reynders5. Surcouf, st J. E. de Jong. Idem Toerklasse: 1. Roerdomp II, st. J. Brunt2. Nix, st. G. H. van Harten 3. Snip-Snap, st. J. v. d. Smit jr.4. Vic tory, st. J. E. Donker5. Slipper, st. J. R. v. d. Ley. Pampuskiasse met bijzeilen 1. Oppas- sertje, st. H. WStumpe 2. Kampersteur, st. P. H Cramer3. Pinguin, st. F. de Jong4. Norremeer, st. W. D. Th. van Werkhoven. Idem zonder bijzeilen 1. Eider, st. B. Ouwerkerk jr.2. Donderkopje, st. J. P. Damme3 Kim, st. H. Aalsmeer4. Vliegende Visch. st. G. Vis jr. Regenboogklasse A 1 1. Jan van Gent, st. dr. J. W. v d. Zijp; 2. Dolfijn, st. K. Vrolijk; 3. Nr. 57, st. S. de Wit; 4. Kik ker, st. J. de Vries5. Eelko. st. W. Bergsma. Idem klasse A 2 1. Schelm, st. P. van Dijk; 2. Windekind, st. D. Oppenhuizen; 3. Duke II, st. J. C. v. d. Velde4. Hol landia st. C. van Staveren 5. Waterrot, st J. L. van Dieten. Twaalfvoetsjollenklasse Al: 1. Phoe nix, st J van 't Oever2. Fit, st. C. Colenbrander 3. Henny. st. A. Warners 4. Nelly V. st. P. P. Moerman jr.5. Joke, st. P Gerdt Idem klasse A 21. Duikelaartje, st. A. H. Mastenbroek2. Fox, st. C. H. Lekkerkerker 3. Pinguin, st. B. Markus 4. Hotsy-Totsy. st. mej. N. van Dieten 5. de Clipper, st J C. Tims. Idem klasse B1 Flits, st. A. Prins 2. Rakker, st K. de Korte3. Mug, st K. Brückmann 4. Deup, st. mej. J. M. v. d. Giessen 5. Pinokkio, st. mevr. H M Schoen-Stroeve. Idem klasse C 1. Libel, st. J. W Noor- diryn 2. Never Mind II, st. O. Hattink 3. Hirondelle, st. J. G v. d. Koogh4. Zwayer, st M. van Swaay. K. J. J. Lotsy (Foto-archief Haagsche Courant) is dus een strenge contröle noodzakelijk, ieugd> de ^sportieve doch daar staat tegenover, dat wij er naar J moeten streven, dat dan ook het beroep van gymnastiekleeraar en sportleider wet telijk zal worden beschermd. Wanneer wij hooge eischen meenen te mogen en moeten stellen aan hen, die dit beroep uitoefenen, hebben deze menschen van hun kant het recht van ons te vragen, dat dit beroep wettelijk wordt beschermd, zoodat niet iedereen zich voor gymnastiekleeraar en sportleider zal mogen uitgeven zonder dat hij aan bepaalde eischen voldoet. Dit beteekent intusschen niet, dat een schrap zal worden gezet door reeds uit gereikte diploma’s. Onder het oog zal worden gezien, of het noodlg is, voor de bezitters van dèrgelijke diploma’s een applicatiecursus te houden, uitgaande van een centraal sportinstituut. 2. Voor iederen tak van sport zal één bond als leidend lichaam worden aange wezen. Omgekeerd zal in principe bond slechts de zorg voor één tak van sport toegewezen kunnen krijgen. Toelichting: Dit punt spreekt voor zichzelf. De verschillende takken van sport staan onder auspiciën van de be trokken sportbonden, die alleen wedstrij den mogen organiseeren voor zoover zij tot hun terrein behooren. Het houden van alle andere wedstrijden is verboden Eén sportbond bemoeit zich dus uitsluitend met zijn eigen sport Als een tak van sport van een bepaalden bond moet worden losgemaakt, zal dit hopelijk op prettige wijze geschieden. 3. De lijst van leidende sportbonden zal zoo spoedig mogelijk worden gepubli ceerd; aan de voorbereiding daarvan wordt reeds gewerkt. (Een ieder behoort te weten, welke de leidinggevende sport bonden zijn). 4. Het organiseeren of spelen van wedstrijden op een bepaald gebied van sport zal slechts zijn toegestaan, indien de betrokken leidende sportbond daaraan zijn goedkeuring heeft verleend. 5. Voor verschillende daarvoor in aan merking komende takken van sport zal de duur van het wedstrijdseizoen worden vastgesteld. Het resteerende gedeelte van het jaar zal voor den betrokken tak van sport als „gesloten seizoen” worden ver klaard. Toelichting: Voor de voetbalsport is reeds een gesloten seizoen ingevoerd. Tot 1 September mogen geen wedstrij den gehouden worden. Er bestaat echter geen bezwaar tegen, dat een club in eigen milieu oefent, want het zou natuurlijk te dwaas zijn, dat men in de nieuwe com petitie onbeslagen ten ijs komt. Bij deze bepaling hebben de gedachten voorgezeten, dat bepaalde takken van sport niet geschikt zijn voor beoefening in den zomer, dat het beoefenen van een bepaalde sport twaalf maanden aan één stuk funest is Xvoetbal) en dat meer kan sen dienden te worden gegeven aan andere sporten. Aan andere specifieke wintersportbon- den wordt gevraagd, zelf deze bepaling in te voeren (korfbal b.v.), daar anders op dezelfde manier zal worden ingegre pen als bij voetbal. De duur van het gesloten seizoen zal worden bepaald in overleg met de betrokken sportbonden. 6. Het afnemen van vaardigheidsproe- ven en het verstrekken van vaardigheids- diploma’s zal worden gecentraliseerd. Toelichting: Er bestaan op het oogenblik tal van soorten van vaardig- heidseischen (van het N.O.C., Harmoni sche Lichaams Ontwikkeling, van den Zwembond, het Gymnastiek Verbond e.d.). Daaraan zal een eind komen, hope lijk met ingang van 1 Januari a.s. Bij het formuleeren der eischen zal rekening worden gehouden met de leeftijden, zoo wel van de schooljeugd, als van de rijpere jeugd en de ouderen. Deze eischen zullen binnenkort bekend gemaakt wor den. Na 1 Januari verdwijnen dus alle an dere vaardigheidsproeven. Nu op de school, veel meer dan vroe ger, aandacht wordt geschonken aan de lichamelijke opvoeding, mag aangenomen worden, dat de jongens en meisjes veel eerder tot betere prestaties in staat zul len zijn dan vroeger Bovendien beschikt ons land over uitnemend materiaal. Het ligt dan ook voor de hand, dat de nieuwe vaardigheidseischen in vele opzichten wat zwaarder zullen zijn dan die, welke thans gangbaar zijn. Uiteraard zal echter reke ning worden gehouden met de huidige voedselpositie van ons land. Dienaan gaande dient men niet te somber maar ook niet te lichtvaardig te oordeelen. Het ligt in de bedoeling, zoowel een diploma als een insigne in te stellen. 7. Het N.O.C. zal zich, evenals tot nu toe het geval was, o.m. bezighouden met het verrichten van alle werkzaamheden, die verband houden met de voorbereiding en de uitzending van de vertegenwoordi gende landenploegen, die deelnemen aan de Olympische Spelen. Daarnaast zal aan het N.O.C. worden verzocht, het organi seeren van het afnemen der vaardigheids proeven op zich te willen nemen. Toelichting: Het N.O.C.. dat zich hiertoe in principe reeds bereid heeft ver- Een mooie ren met 6 volbloeds. Mac Mellan leidde met Mon Petit Ami en Abraham voegde zich bij hen. Aan de overzijde liep Abraham tweede achter Mon Petit Ami, maar dan nam Hardie Jolie de leiding over. In de bovenbocht lag Mon Petit Ami achter de leidster, maar na een geslaagden aanval in de rechte lijn, bleek onze favoriet de sterkste en hij klopte Hardie Jolie met een halve lengte, die op haar beurt Mac. achter zich liet 1. Mon Petit Ami 83 k.g., eig. G. C. Dekkers (eigenaar); 2. Hardie Jolie 81 k.g., eig stal Carolinahoeve (H. Modder man); 3. Mac. Mellan 82 k.g., eig. stal Gruno (Siem). Niel gepl. Kitchener 66+1 (D. Mod derman); Abraham 66 (Campfferman); Magneet 66 (v. Limburg Stirum). DE LANDENWEDSTRIJD KROATIË—ITALIË Op den tweeden dag van den landen- wedstrijd KroatiëItalië, welke te Agram wordt gehouden, slaagden de Kroaten erin, een 21 voorsprong te verkrijgen De uitslagen luidden heeren dubbelspelPuncec-Pallada slaan Cu- celli-Del Bello 6—2, 6-1, 6—3, 6—2. De uitslagen van de op Mereveld houden courses luiden als volgt: Aanvangsprijs prijzen-draverij 4e klas se. Prijzen ƒ250, ƒ50 en ƒ25. Ingeschre ven 12 gestart 10; 1. Eulogie Scott van Stal Good Luck (J. Kruithof) 2020 m. in 3 min. 11 sec. (1.34,6); 2. Belinda van J. Wagenaar (W. H. Geersen) 2060 M. in 3 min. 11 sec.; 3. Dave Scott van A. B. en H B. v. d. Veen (A. B. v. d. Veen) 2040 m. in 3 min. 23 sec. Niet geplaatst: Emma Harvester T 2000. Betsie O 2040, Daniël Scott 2000, IJsco 2060, Duschylos 2000, Diamant H 2000. Fred MacClyo K 2000 M. Totalisator: winnend 2.80; plaatsen f 1, ƒ1 en ƒ1. Gemeente Bunnik-bekerprijs, heat-han- dicap le klasse. Prijzen: 500, 100 en ƒ50. Ingeschreven 14, gestart 9. le heat: 1 Allegheny, 1720 m., in 2 min. 25 sec. (1.24,3); 2. enz. Determina tion, 1680 m.. in 2 min. 25,1 sec.; Young Ooststar, 1700 m., in 2 min. 25.6 sec.; Claudy O 1660, Y Kemel 1700, Senator Bedell 1680. Bonnie’s Norton 1680, High- wayma. 1700 m. Gedistanceerd: Bobichon 1680 m 2e heat (beslissing): 1. Allegheny van M. France (M J. v. d. Berg) in 2 min. 22.8 sec. (123); 2. Bonnie’s Norton van Stal Gruno (Geersen) in 2 min. 23 sec 3. Determination van G. v. Brussel (J. de Vlieger) in 2 min. 23.4 sec. Niet ge plaatst: Young Ooststar in 2 min. 23.4 sec.; Y Kernel, Senator Bedell, Claudy O en Highwayman. Totalisator: winnend 2.30; ƒ1.40, ƒ1.60 en ƒ2 20. Totalisator (direct gespeeld voor defi nitief): winnend* 4; plaatsen ƒ1.40, ƒ1.30 en ƒ2.40 Edei-prijs, prijzendraverij 3e en 4e klasse. Prijzen: ƒ300, ƒ50 en ƒ20. Inge schreven 9, gestart 6: 1. Donum Vita van C. Stein (W. H. Geersen) 2100 m. in 3 min 5.8 sec. (1.28,5); 2. Dumas Hanover van S. Kuiper (C. F Ockhorst) 2060 m„ in 3 min. 7 sec.; 3 Captain Norton van L. Ensing (eig.) 2060 m„ in 3 min. 7,4 Aan verboden wedstrijden deelgenomen De officieele mededeelingen van den N.V.B. bevatten de voorloopige schor sing, in afwachting van een nader te nemen beslissing, wegens het in de maand Juni deelnemen aan door den N.V.B. verboden wedstrijden, van vier bekende Rotterdamsche spelers, onder wie twee internationals, n.l. Vrauwdeunt van Feijenoord en Drok, Verheul en Se ton van Sparta. Op een bijeenkomst met een veertig tal vertegenwoordigers van Nederland sche sportorganisaties, welke in het gebouw van het departement voor Op voeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, aan de Oostduinlaan 2, al hier, is gehouden, onder leiding van prof. J. van Dam, secretaris-generaal, heeft de heer K. J, J. Lotsy namens het College van Gevolmachtigden voor de Sport de richtlijnen uiteengezet, welke in de nabije toekomst met be trekking tot de organisatie van de sport in ons land zullen gelden. Na een kort openingswoord van prof. J. van Dam werd het woord gegeven aan den heer K. J. J. Lotsy. Wanneer ik, aldus de heer Lotsy, thans het woord tot u richt, doe ik dat namens het College van Gevolmach tigden. dus namens alle drie de leden van dit College. Aan de benoeming van de drie leden van dit College is nog heel wat vooraf gegaan, hetgeen ik meen thans even te moeten memoreeren, om een juist beeld te krijgen van hetgeen is geschied sedert het oogenblik, waarop mr. H. J. Reinink, als waarnemend secretaris-generaal, mij verzocht, mijn persoon te geven voor de unificatie van de sport. Reeds waren toen stappen in die richting ondernomen door de Nationale Stichting voor Lichamelijke Opvoeding, om tot de gewenschte unifica tie in de sport te komen, hetgeen de fusie der voetbalbonden tot gevolg had. Daarna werd ik dus uitgenood igd, het werk inzake de unificatie over te nemen. Dit heb ik gaarne op mij genomen, omdat het steeds mijn verlangen is geweest, meer eenheid te brengen in de sport. In het af geloopen jaar zijn 32 sportbonden tot vol komen-unificatie overgegaan. Slechts drie takken van sport: de gymnastiek-, korfbal en tafeltennis-sport zijn nog verdeeld, doch ook hier zal de unificatie moeten komen. Nog andere moeilijkheden werden in de thans achter ons liggende periode opge lost: o.a. het vrijmaken van verschillende bezette terreinen, waarbij een tegemoetko mende houding van de Duitsche autoritei ten werd ondervonden; het benzinevraag- stuk, hetgeen vooral van belang was voor een behoorlijk verloop van de normale voetbalcompetitie in den Nederlandschen Voetbalbond; het gesperde gebied in Zee land, waar bij het reizen groote moeilijk heden worden ondervonden, welke thans grootendeels zijn opgelost; de opheffing van het boksverbod in samenwerking met het departement van Binnenlandsche Za ken, zoodat nu vrijwel overal in het open baar gebokst kan worden en de opheffing van het totalisatorverbod, zoo belangrijk voor het verkrijgen van een goed floree- rende paardensport. Een nieuwe periode ingeleid Toch ontbrak mij nog de noodzakelijke bevoegdheid, om daar waar het wensche- lijk was, met speciale volmachten op te treden of dié maatregelen te treffen, wen- schelijk om tot een verbetering van de be staande situatie te komen. Door de benoe ming van de heeren H. A. Stuling, J. de Valk en mijn persoon als Gevolmachtigden voor de Sport bij het departement voor Lichamelijke Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is een nieuwe periode ingeleid De instelling van dit drieman schap heeft mij aanleiding gegeven u al len, die op een of andere wijze niet mij heeft samengewerkt, te danken voor de medewerking, van u ondervonden. De prettige verhouding tusschen de drie le den van het College van Gevolmachtigden voor de Sport garandeert een goede sa menwerking. Deze samenwerking vindt haar centrale punt in het nieuwe bureau, dat zal worden gevestigd in de Jan van Nassaustraat, waar dr. J. Miedema zijn zetel zal krijgen om alle loopende zaken af te handelen en als vraagbaak voor ieder een, die zich in verbinding wenscht te stellen of iets te maken heeft met het College van Gevolmachtigden De belan gen van hen, die de lichamelijke opvoeding van de schooljeugd dienen en van ons, die zich meer begeven op het pad van de schoolvrije jeugd, grijpen natuur lijk in tal van punten ineen. Daarom heb ben wij ons verzekerd van een goede sa menwerking in het belang van de licha melijke opvoeding van ons geheele volk. In verband hiermede is het goed, de be noeming te memoreeren van den hoofd inspecteur en zijn drie inspecteurs voor de lichamelijke opvoeding bij het onder wijs. Voorts zijn 70 consulenten benoemd. De reeds bestaande goede samenwerking wordt van beide zijden op hoogen prijs gesteld «n zal in de toekomst dan ook goede vruchten kunnen afwerpen. Na u aldus de historische ontwikkeling te heb ben uiteengezet, spreekt het vanzelf, dat wij gaarne deze gelegenheid aangrijpen, om u in kennis te stellen van ons pro gram voor de toekomst. De resultaten van de tweedaagsche wedstrijden te Berlijn Ongeveer 20.000 toeschouwers woonden Zaterdag en Zondag in het Olympia- stadion te Berlijn de opening van de tweede Duitsche athletiekkampioenschap- pen in de lichte athletiek bij. De uitslagen ware: Heeren Driesprong 1. Scheibe 14.71 m., 2. Machnert 14.69 m., 3. Henebrandt 14.65 m. 200 m. hardloopen1. Scheuring 21.8 sec., 2. Fehrmann 22.2 sec., 3. Sonntag 22.8 sec. Kogelstooten1. Woellke 15.14 m., 2. Trippe 15.12 m„ 3. Bongen 14.67 m. 500Ö m. hardloopen1. Raff 14 min. 39.8 sec., 2. Syring 14 min. 40 sec., 3. Eberlein 14 nin. 46.8 sec. Hoogspringen1. Nacke 1.94 m., 2. Langhoff 1.90 m„ 3. Martens 1.85 m. 3000 m. hindernisloop: 1. Seidenschnur 9 min. 18.4 sec., 2. Muschik 9 min. 35 sec., 3. Kynast 9 min. 46.6 sec. 4 x 400 m. estafette1. erlijn 3 min. 17.5 sec., 2. Braunschweig 3 min. 21.7 sec., burger Sportvereeniging 3 min. 23.8 sec. Speerwerpen dames 1. Plank 43.72 m., 2. Krüger 41.94 m„ 3. Pastoors 41.76 m. 200 m. hardloopen dames1. Blask- Vogt 25.6 sec., 2. Winkels 25.7 sec., 3. Koehnsch 25.8 sec. Op den tweeden dag werden de vol gende resultaten verkregen 100 m. sprint: 1. Scheuring 10.8 sec., 2. Soenecke 10.8 sec., 3. Mellerowicz 11 sec. 400 m. hardloopen 1. Ahrens 49.3 sec., 2. Müller 49.8 sec., 3. Linnhoff 50 sec. 800 m. hardloopen1. Harbig 1 min. 54 sec., 2. Giesen 1 min. 55.4 sec. 1500 m. hardloopen1. Kaindl 3 min. 55.2 sec., 2. Dom pert 3 min. 55.4 sec. 10.000 m. hardloopen1. Syring 31 m. 0.4 sec., 2. Haushofer 31 min. 3 sec. 110 m. horden: 1. Sepernick 15.3 sec., 2. Strehlau 15.4 sec. 400 m. horden1. Fromme 55.6 sec., 2. Grand 55.6 sec. Verspringen 1. Luther 7.20 m„ 2. Long 7.09 m„ 3. Koenig 7.03 m. Discuswerpen1. Wotapek 47.58 m„ 2. Lampert 44.61 m. 4 x 100 m. estafette1. Luchtwapen Berlijn 42.7 sec., 2. Sportvereeniging Ber lijn 44 sec. 100 m. hardloopen dames 12.3 sec. Hoogspringen dames1. Eckelt 1.54 m. Discuswerpen dames1. Mauermayer 43.83 m. Kogelstooten dames 12.94 m. 4 x 100 m. estafette dames: 1. Sportcl. Charlottenburg 49.6 sec. Hamerwerpen: Blask 53.20 m. Polsstokhoogspringen 1. Gloetzner 4.’0 m.. 2. dr Haun Zwickel 3.80 m. Verspringen dames1. Schulz 5.90 m„ 2. Schmidt 5.62 m.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7