HAAGSCHE COURANT Minimum-lestabellen voor gymnasia en lycea NEDERLANDSCHINDIE Dinsdag 22 Juli 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS en plicht ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN NEDERLANDSCH-INDIE ERNSTIGE WAARSCHUWING DERDE BLAD POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN SOCIALE PROBLEMEN VAN DEN MIDDENSTAND CONCERT DOOR DE KOREN „MELODIA” EN „BELCANTO” DOEL EN STREVEN VAN HET SOCIAAL-ECONOMISCHE GENOOT SCHAP „NEDERLAND EN EUROPA” Steunt de ambulance voor het Vrijwilligerslegioen Zuinigheid met gas electriciteit is nationale De aanmeldingen voor het Vrij willigerslegioen Nederland Nederland op de Rijksmesse Leipzig Najaar 1941 Engelsche luchtaanvallen op ons land MOOI RESULTAAT VAN DEN „BONTEN AVOND” DER ORDNUNGSPOLIZEI GEEN VERSCHIL TUSSCHEN NEDER. LANDSCHE EN 1NLANDSCHE DIENSTPLICHTIGEN No. 17933 Een Indonesisch protest Vraaggesprek met prof. dr. J. van Loon zelfs voor de AFSCHEID EN INTREDE DS. F. J. BROEYER J. V. d. WAALS OVERLEDEN In den ouderdom van 77 jaar is hier ter stede overleden de heer J v d. Waals, voorganger van de Kath. Apostolische Ge meente. De begrafenis vindt Donderdag a.s. te half 4, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats Tevoren wordt om 2 uur in de kerk aan de de-Riemerstraat een begrafenisdienst gehouden. 1 Sept 1943, voor klasse 5 op 1 Sept. 1944 en voor klasse 6 op 1 September 1945. Wielrijder aangereden en gedood Van twee arbeiders, die langs de Lange- wijk te Dedemsvaart fietsten, werd een, H. van der Hulst, door een tegemoet rijdende auto aangereden. De man werd van zijn rijwiel geslingerd en vrijwel op slag gedood. Grieksch Latijn Nederlandsch Duitsch Engelsch Fransch Geschiedenis Aardrijkskunde Wiskunde Natuurkunde Scheikunde Natuurl. historie Lich. oefening Teekenen afd .B 21 28 18 15 9 12 12 8 20 9 7 7 15 5 gehuwde de militaire rechten Op de voedseltuinen durige droogte in lente zich weliswaar gelden. Dit besluit treedt in werking klassen 1 en 2 op 1 September a.s., voor klasse 3 op 1 Sept. 1942, voor klasse 4 op BEËEDIGD De Hooge Raad heeft heden beëedigd als advocaat en procureur mr. J. M. van der Flier en als procureur mr. H. J. Sasburg, beiden te den Haag. zongen, hoore bracht „Het Angelus verte”, „Goeden nacht” en tate”. Helder en frisch klonken melodieën uit den mond In beschonken toestand ait raam gevallen In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 49-jarige S., afkomstig uit Clinge (Zeeland) uit een raam van de derde ver dieping gestort van een logement aan de Paradijsstraat te Sittard, terwijl hij onder invloed van sterken dank verkeerde. On middellijk werd geestelijke en geneeskun dige hulp ingeroepen en werd de man, die o.m. een dubbele schedelbasisfractüur had opgeloopen, naar het R.K. ziekenhuis ,,De Goddelijke Voorzienigheid” overge bracht. Daar is hij enkele uren later aan de gevolgen overleden. Een doode en twee gewonden In den afgeloopen nacht werden door Engelsche vliegtuigen wederom hier en daar brisant- en brandbommen op ons ge bied neergeworpen. Er ontstond eenige schade aan woonhuizen. Een drietal huizen werd geheel vernield, een aantal andere kreeg glasschade. Eén man werd gedood, twee personen werden gekwetst. Voorts werd in een boerenhoeve nog eenig vee gedood. Het is gebleken, dat een gedeelte der burgerij zeer onvoldoende de hand houdt aan den voor allen bestaanden plicht tot het, ter voorkoming van uitstralend licht, tijdig en volkomen afscher men van de door haar bewoonde of in gebruik zijnde perceelen. Ondanks de waarschuwing, welke op 18 Juli 1941 in de plaatselijke pers is verschenen, zijn hier ter stede in den nacht van 20 op 21 Juli 315 processen-ver- baal opgemaakt wegens het niet naleven der verduisteringsvoorschriften. De hoofdcommissaris van politie, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, brengt een en ander ter kennis van het publiek, waarbij hij eraan herinnert, dat voortaan bij overtreding van bedoelde voorschrif ten, terstond proces-verbaal zal worden opgemaakt. De secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft vastgesteld een lessentabel voor open bare gymnasia en hoogere burgerscholen met een gemeenschappelijken onderbouw (lycea) en minimum-tabellen voor de af- deelingen gymnasium en hoogere burger school van zoodanige bijzondere scholen. Hier bij is bepaald, dat indien de laag ste twee klassen van een openbaar gym nasium tevens vormen de laagste twee klassen van een openbare hoogere bur gerschool met vijf-jarigen cursus (ly ceum), aan zulke scholen in elk der vakken, vermeld onderscheidenlijk in artikel 5 der Hooger Onderwijswet en in artikel 16 der Middelbaar Onderwijswet, wekelijks onderwijs wordt gegeven als onderstaand is aangegeven. Grieksch: afdeeling gymnasium 3e klas 6 uur, vierde klas 7 uur, vijfde klas a- leerlingen 4 uur, en alle leerlingen 4 uur, zesde klasse a-leerlingen 5 uur en alle leerlingen 4 uur. Latjjn: afdeeling gymnasium 3e klas 8 uur, 4e klas 8 uur, 5e klas a-leerlingen 5 uur en alle leerlingen 5 uur, 6e klas a- leerlingen 5 uur en alle leerlingen 6 uur. Nederlandsch: onderbouw le klas 5 uur, 2e klas 4 uur, afdeeling gymnasium 3e klas 3 uur, 4e klas 2 uur, 5e klas alle leerlingen 3 uur, 6e klas alle leerlingen 2 uur. Afdeelipg H.B.S.: 3e klas 4 uur, 4e klas 3 uur, 5e klas a-leerlingen 4 uur en b- leerlingen 3 uur. Duitsch: onderbouw le klas 4 uur, 2e Terzake van overtreding van de Drank wet, is tegen een houder van een ver- lofslocaliteit proces-verbaal opgemaakt. Hij had zonder vergunning, sterke drank voorradig; 13 flesschen dubbele likeuren werden in beslag genomen. HET GEVAAR VAN OPENSTAANDE RAMEN Terwijl de bewoners afwezig waren, is men gisteren in een woning aan de Ha- nenburglaan binnengedrongen, via een openstaand raam. Ontvreemd werden 5 distributiebonboekjes en eenige zilveren gebruiksvoorwerpen OP HEETERDAAD BETRAPT Door de politie is aangehouden een 18- jarige kok, die in de Gravestraat op hee- terdaad betrapt werd bij het stelen van een fiets. In een magazijn in de binnen stad werd een 41-jarige inwoonster van Delft betrapt, toen zij diverse goederen wegnam. Na verhoor door de politie is zij op vrije voeten gesteld. Aangehouden is voorts door de politie een 32-jarige vrouw en haar 26-jarige vriendin, die op de markt verschillende goederen wegnamen, zooals kinderkleer- tjes en snuisterijen. Beiden zijn na verhoor heengezonden. DRANKWET OVERTREDEN De winkelsluiting Een ander vraagstuk, dat de gedachten in middenstandskringen voortdurend bezig houdt is de winkelsluiting. De Nederland- sche Middenstands Centrale heeft hierover bij de 60 bestaande winkeliersorganisaties een enquête gehouden. Gevraagd werd welk sluitingsuur men wenschte in de eerste vijf werkdagen en op Zaterdag, of men een sluitingsuur tusschen 12 en 2 uur wenschte en of men een vventueele rege ling permanen of voorloopig ingevoerd wenscht te zien. Tenslotte werd een antwoord verlangd op de vraag of men een algemeene landelijke regeling, volgens welke de zaken verplicht zouden zijn in de eerste vijf werkdagen van de week om 7 uur en op Zaterdag avond om 9 uur te sluiten, ingevoerd zou willen zien. Uit de antwoorden, die op deze enquête zijn binnengekomen blijkt, aldus onze zegsman, dat de meeningen van de winke liers aangaande dit vraagstuk sterk uiteen- loopen, zoodat de Nederlandsche Midden stands Centrale er mee volstaan heeft met den uitsl. g van de enquête mede te deelen aan het departement van Handel en Nijver heid onder bijvoeging van de volgende opmerkingen De beslissing van de plaatselijke afdee- KUNSTGEBITTEN VOORTAAN VAN KUNSTHARS Tot nu toe was de voorraad tandrubber, de gebruikelijke grondstof ter vervaardi ging van kunstgebitten, van dien aard, dat geen bijzondere maatregelen t.a.v. dit ar tikel genomen behoefden te worden. Lang zamerhand zijn de voorraden echter ver minderd, zoodat de tandrubber, welke nog beschikbaar is, gereserveerd dient te wor den voor het verrichten van reparaties aan kunstgebitten en voor belangrijke medi sche doeleinden. Nieuwe gebitten zullen thans uit kunsthars vervaardigd worden. Deze kunsthars werd reeds voor den oor log in verschillende gevallen gebruikt. Zonder dezen maatregel zouden binnen zeer korten tijd ook reparaties van oude rubber-gebitten niet meer mogelijk zijn, hetwelk voor de betrokkenen tot gevolg zou hebben, dat zij nieuwe gebitten zouden moeten aanschaffen en daardoor in aan zienlijke hoogere kosten vervallen. ONTSLAG PROFESSOR DR. O. VAN EMBDEN De regeeringscommissaris van Amster dam heeft, overwegende, dat prof. dr. D van Embden, gewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de gemeente-universiteit. blijkens verkre gen inlichtingen, tijdens de oorlogsdagen Vrijwillig naar het buitenland is uitgewe ken. en dat hij na 14 Mei 1940 zijn colle ges in de juridische faculteit der gemeen te-universiteit niet heeft hervat; overwe gende voorts, dat genoemde hoogleeraar daardoor zelf e^nt einde heeft gemaakt aan zijn dienstbetrekking bij de gemeen te. besloten aan prof dr D van Embden ontslag te verleenen uit zijn ambt van gewoon hoogleeraar in de staathuishoud kunde en de statistiek aan de gemeente- universiteit te Amsterdam, gerekend met Ingang van 15 Mei 1940. Bijzondere gymnasia Indien de laagste twee klassen van een aangewezen bij zonder gymnasium tevens vormen de laagste twee klassen van een bijzondere hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus (lyceum), wordt aan zoo’n gymnasium in ieder der vak ken afzonderlijk, in alle leerjaren teza- Bij internationale rampen waren de Ne derlanders steeds bereid, de helpende hand toe te steken, een bewijs van het groote gevoel van medeleven, dat de Ne derlanders kenmerkt. Zoo werd in 1922 ter leniging van den hongersnood in Rus land, 500.000 bijeengebracht, terwijl de inzameling ten behoeve van Finland 600.000 opleverde. Ook thans zonden particulieren reeds geld voor onze ambulance. Wij zijn hier voor zeer erkentelijk. Ieder bedrag is welkom I Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, den Haag. Herdenkingsavond Catharina van Rennes Het kinderkoor „Melodia” en het dameskoor „Belcanto” hebben gisteravond in het Seinpost-theater een concert ge geven ter nagedachtenis van Catharina van Rennes. Het is een mooie hulde geworden aan onze groote Nederlandsche componiste, wier werk zoo velen vreugde en genot verschaft Onder leiding van de direc trice Jo Mulder zijn door de kleineren eenige van de meest bekende liedjes ge- terwijl het dameskoor ten ge klept in de „Avondcan- Vacantieregeling - collectief contract - winkelsluiting Indertijd zijn er plannen gemaakt om te komen tot een wettelijke vacantierege- ling voor personeel, maar deze regeling is tot nog toe niet tot stand gekomen. Thans is dit vraagstuk weer actueel ge worden, aangezien we leven in een tijd van socialen opbouw en vernieuwingen. In verschillende plaatsen zijn door de plaatselijke middenstandsvereenigingen enquêtes over dit onderwerp gehouden. De resultaten wijzen uit, dat vele mid denstanders een vacantieregeling zou den toejuichen hetgeen ook blijkt uit het feit, dat vele middenstanders uit eigener beweging toe zijn overgegaan hun zaak wegens vacantie eenigen tijd te sluiten. In een onderhoud, dat wij met het hoofd van de Sociale afdeeling van de Nederlandsche Middenstandscentrale mr. J. P. Ekker over dit onderwerp hadden, zeide deze ons, dat het ver langen naar een vacantie bij den Midden stander reeds lang leeft. Doordat de zaken op werkdagen vroeger sluiten en des Zon dags meestal geheel gesloten zijn, leeren de middenstanders de waarde van den vrijen tijd beseffen. De middenstander is altijd een man geweest, die letterlijk en figuurlijk van den vroegen ochtend tot den laten avond zwoegde. Laat de middenstander echter nooit uit het oog verliezen, dat hij een dienende taak heeft, zoodat er bij een vacantie regeling de grootst mogelijke spreiding plaats moet hebben. Het gaat niet aan, dat de zaken van een bepaalde branche alle tegelijk een of twee weken sluiten. Onder ling overleg in dezen is dan ook dringend noodzakelijk. In vele gevallen is door de middenstan ders voor hun personeel vacantieregelin- gen getroffen. Deze zijn echter niet alle gelijk. Het is intusschen mogelijk, dat de kwes tie van de vacantieregeling voor het winkelpersoneel algemeen opgelost zal worden, aangezien er plannen bestaan om voor hen te komen tot collectieve arbeids contracten. Reeds heeft de Nederlandsche Middenstands Centrale onder de landelijke winkeliersorganisatie een enquête gehou den om te weten hoe zij daar tegenover staan. Mocht een collectief contract tot stand komen tusschen de ondernemers en personeelorganisaties dan zal daarin vrij zeker een vacantieregeling worden opge nomen. v VERBODEN TRANSACTIES Een 26-jarige vrouw, in dienst van een 62-jarigen restaurateur, had buiten de distributie om van een onbekende, gerook> te ham gekocht tegen ƒ3.60 per k.g. (de normale prijs bedraagt ƒ2.60), De ham had zij tegen denzelfden prijs weer aan haar patroon verkocht. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. 2J k.g. ham is in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een 56-jarigen inwoner van onze stad, die dis tributiebescheiden. zooals bonboekjes, vleesch- en textieïkaarten, had gekocht. Het aantal aanmeldingen van personen boven 55 jaar voor het vrijwilligerslegioen is zoo overstelpend, dat het voor het bu reau onmogelijk is aan ieder afzonderlijk antwoord te zenden. Slechts degenen, van wier diensten gebruik kan worden ge maakt, zullen antwoord ontvangen. Ook zijn op het bureau van het Vrijwilligers legioen Nederland tal van sympathie-be- tuigingen binnengekomen. Langs dezen weg wordt aan allen hartelijk dank ge- zegd. lingen is genomen bij meerderheid van stemmen. Zij worden zeer sterk beïnvloed door den aard van de branche. Er valt geen bepaalde tendens te onderkennen, dat de opvattingen van stad en platteland uiteenloopen. In het algemeen blijkt wel uit de enquête, aldus mr. Ekker, dat vele winkeliers een vervroegde winkelsluiting toejuichen. De winkelsluiting maakt mo menteel een onderwerp van studie uit, verwacht mag worden, dat er binnenkort een landelijke regeling tot stand zal komen om een einde te maken aan de verschillen, die er met betrekking tot de winkelsluiting heerschen. Het zou niet onmogelijk wezen, dat deze regeling op een vroeger sluitingsuur zou neer komen. men per week onderwijs gegevea gedu rende tenminste het volgende getal les uren, respectievelijk voor de afdeeling a en b: Grieksch 26 en 18, Latijn 35 en 26, Nederlandsch 17 en 17, Duitsch 14 en 14, Engelsch 10 en 10, Fransch 13 en 13, geschiedenis 14 en 12, aardrijkskunde 8 en 8, wiskunde 16 en 20, natuurkunde 4 en 9, scheikunde 2 en 7, natuurlijke historie 4 en 7, lichamelijke oefening 15 en 15, teekenen 5 en 5. Indien de laagste twee klassen van een aangewezen bijzondere H.B.S. met vijf jarigen cursus tevens vormen de laagste twee klassen van een aangewezen bijzon der gymnasium, wordt aan zoo’n H.B.S. in ieder der vakken afzonderlijk, in alle leerjaren tezamen per week onderwijs gegeven gedurende tenminste het getal lesuren, aangegeven in onderstaande ta bellen: H.B.S. A: wiskunde 16, natuurkunde 5, scheikunde 5, plant- en dierkunde 4, staatsinrichting 3, staathuishoudkunde 3, aardrijkskunde 9, geschiedenis 10, Neder landsch 17, Duitsch 16, Engelsch 13, Fransch 15, handelswetenschappen 11, hand- en rechtlijnig teekenen 6, lichame lijke oefening 13. H.B.S. Bwiskunde 20, mechanica 3, natuurkunde 7, scheikunde 7, plant- en dierkunde 7, cosmographie 1, staatsin richting 1, staathuishoudkunde 1, aard rijkskunde 9, geschiedenis 9, Nederlandsch 17, Duitsch 13, Engelsch 9, Fransch 12, handelswetenschappen 3 (1), hand- en rechtlijnig teekenen 10 (8), lichamelijke oefening 13. Dit besluit treedt in werking: voor klasse 1 en 2 op 1 September 1941 voor klasse 3 op 1 September 1942, voor klasse 4 op 1 September 1943, voor klasse 5 op 1 September 1944 en voor klasse 6 van het gymnasium op 1 September 1945. Bijzondere gymnast» Voorts heeft de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming bepaald, dat aan een overeenkomstig art. 158 aangewezen bijzonder gymnasium in elk der vakken afzonderlijk, in alle leerjaren tezamen per week onderwijs wordt ge geven gedurende tenminste het getal les uren als hieronder is aangegeven: afd. A 28 36 18 15 9 12 14 8 16 4 2 4 15 5 De inzending van den Economischen Voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart op de komende Rijksmesse te Leipzig te houden van 31 Augustus tot en met 4 September a.s. zal de grootste van de voor dezen dienst in den loop der jaren te Leipzig verzorgde deelnemingen zijn; ditmaal zal in totaal een opper vlakte van ruim 600 vierkante meter in beslag worden genomen. De deelneming bestaat uit vijf inzendingen, welke alle zullen worden ondergebracht in het Ring- Messhaus. De representatieve inzending komt wederom in de zoo bij uitstek gun stig gelegen ruimte in de parterre van het Ring-Messhaus, in welk gebouw de landeninzendingen worden onderge bracht. De stand is ontworpen door prof. H. Rosse. De vloerbedekking zal bestaan uit tegels en de wanden uit brandwerend gemaakte rietmatten, waarin nissen zul len worden gevormd. In deze stand zal de aandacht worden gevestigd op verschillende zijden van Nederlandsch economisch en sociaal le ven, met name op den landbouw, veeteelt, tuinbouw, boomkweekerij, visscherij, enkele industrietakken, waterwegen en electrificatie. In de parterre komt verder in een ge deelte van de ruimte, waarin de Sovjet unie op de voorjaarsbeurs 1941 expo seerde, een representatieve inzending van de Nederlandsche textielindustrie, waarbij een volledig overzicht zal wor den gegeven van hetgeen hier te lande op het gebied van de kunstvezelindustrie is bereikt. Op de vierde verdieping van het Ring-Messhaus komen drie inzen dingen: een representatieve inzending van de Nederlandsche schoenen- en le derindustrie; een collectieve inzending van individueele firma’s; een inzending „Kunst in Handwerk und Industrie”. In de inzending van de schoenen- en lederindustrie, waaraan ook het Rijks- bureau voor huiden en leder zijn mede werking verleent, zullen huiden, looistof fen, technisch leder, bovenleder, leder waren, schoenen enz. ten toon worden gesteld; in elke afdeeling zullen foto’s worden gemonteerd. Aan de collectieve inzending nemen ditmaal vier firma’s deel, waarbij reclame-artikelen, schoenen, meubelen, auto- en rijwielpompen en fietssloten zullen worden ten toon ge steld. Voor de inzending „Kunst in Hand werk und Industrie" hebben zich vijftien firma’s opgegeven; klompen, aardewerk, plastieken, karpoetsen, houten schalen, enz. zullen hier worden geëxposeerd Cosmographieafd. H.B.S. 5e klas b- leerlingen 1 uur. Handteekenenonderbouw le klas 3 uur, 2e klas 2 uur, afd. H.B.S. 3e klas 1 uur, 4e en 5e klas b-leerlingen 1 uur. Lijnteekenenafd. H.B.S. 4e en 5e klas b-leerlingen 1 uur. Lichamelijke oefeningonderbouw le en 2e klas 3 uur, afd. gymnasium 3e klas 3 uur, 4e klas 2 uur, 5e en 6e klas alle leerlingen 2 uur. Afd. H.B.S. 3e klas 3 uur, 4e en 5e klas alle leerlingen 2 uur. Alle lessen duren vijftig minuten. Het volgen van lessen in het Hebreeuwsch (gymnasium 5e en 6e klas voor a-leer lingen 2 uur) is facultatief. Het onder wijs in de handelswetenschappen, het handteekenen en het rechtlijnig teekenen in de 5e klas der H.B.S.-b is facultatief in dier voege, dat de leerlingen in over leg met den directeur der school ver plicht zijn öf de lessen in de handelswe tenschappen öf die in het handteekenen en het rechtlijnig teekenen te volgen. gen in alle verdere klassen 2 uur, afd. H.B.S. 3e klas 3 uur, 4e klas a-leerlingen 4 uur, b-leerlingen 3 uur, 5e klas a- leerlingen 4 uur, b-leerlingen 3 uur. Engelsch: onderbouw 2e klas 3 uur, afd. gymnasium alle leerlingen in alle verdere klassen 2 uur. Afd. H.B.S.: 3e klas 3 uur, 4e klas a-leerlingen 4 uur, b-leerlingen 2 uur, 4e klas a-leerlingen 4 uur, b-leerlingen 2 uur. Fransch: onderbouw le klas 4 uur, 2e S. Snijder een inleidend woord spreken”^ Was 3 uur> afdeeling gymnasium 3e klas 2 uur, 4e klas 1 uur, 5e en 6e klas alle leerlingen 2 uur, afd. H.B.S. 3e klas 3 uur, 4e en 5e klas a-leerlingen 4 uur, b-leer lingen 2 uur. Geschiedenisonderbouw le en 2e klas 3 uur, afd. gymnasium 3e en 4e klas 3 uur, 5e klas a-leerlmgen 1 uur en alle leerlingen 2 uur 6e klas a-leerlingen 2 uurafd HBS 3e klas 2 uur, 4e klas 2 uur, 5e klas a-leerlingen 3 uur en b-leer lingen 2 uur. Aardrijkskundeonderbouw le en 2e klas 3 uur, afd. gymnasium 3e en 4e klas 1 uur. Afd. H.B.S. 3e en 4e klas 2 uur, 5e klas a-leerlingen 2 uur, b-leerlingen 1 uur. Handelswetenschappenafd. H.B.S. 3e klas 1 uur, 4e klas en 5e klas a-leerlingen 6 uur, 5e klas b-leerlingen 2 uur. Staathuishoudkundeafd. H.B.S. 4e en 5e klas a-leerlingen 2 uur 5e kl. b-leerlin gen 1 uur. Staatsinrichtingafd H.B.S. 3e klas 1 uur, 4e en 5e klas, a-leerlingen 1 uur. Wiskundeonderbouw le klas 5 uur, 2e klas 4 uur, afd. gymnasium 3e en 4e klas 2 uur, 5e en 6e klas a-leerlingen 2 uur, b- leerlingen 5 uur. Afd. H.B.S. 3e klas 5 uur, 4e klas a-leerlingen 2 uur, b-leerlin gen 6 uur, 5e klas b-leerlingen 5 uur. Mechanicaafd. H.B.S. 4e klas b-leer lingen 2 uur. 5e klas b-leerlingen 1 uur. Natuurkunde: onderbouw 2e klas 2 uur. afd. gymnasium 3e en 4e klas 1 uur. 5e en 6e klas b-leerlingen 3 uur, afd. H.B.S. 3e klas 3 uur. 4e en 5e klas b-leerlingen 3 uur. Scheikundeafd. gymnasium 4e klas 2 uur, 5e klas b-leerl. 2 uur, 6e klas b-leer- lingên 4 uur, afd. H.B.S. 3e klas 2 uur, 4e klas a-leerlingen 2 uur, b-leerlingen 3 uur, 5e klas a-leerlingen 2 uur, b-leerlin gen 4 uur. Plant- en dierkundeonderbouw le en 2e klas 2 uur, afd. gymnasium 5e en 6e klas b-leerlingen 2 uur, afd. H.B.S. 4e en 5e klas b-leerlingen 2 uur. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN HET BOEKDRUKKERS EN RASTERDIEPDRUKBEDRIJF De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van het college van Rijks- bemiddelaars betreffende de verbindend verklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekdruk kers- en rasterdiepdrukbedrijf in Neder land. Deze verbindendverklaring geschiedt voor het tijdvak van 25 Juli 1941 tot en met 11 April 1942. ONTHEFFING BELASTING MOTORRIJWIELEN De waarn. secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft bepaald, dat aan den belastingplichtige, die over het belastingjaar 1941 is aangeslagen naar den grondslag motorrijtuigen wégens het houden van een motorrijwiel, dat volledig uitgerust meer dan 60 k.g. weegt en waar van het motorvolume niet meer dan 125 kub. centimeter bedraagt, ontheffing wordt verleend van zijn aanslag naar dien grond slag over de maanden, die bij het in wer king treden van dit besluit nog niet zijn aangevangen. Dit besluit treedt heden in werking. GOEDE RAAD AAN TELERS VAN VOEDINGSGEWASSEN doet de lang en voorzomer maar wie den goeden raad, in het eerste nummer der gemeentelijke „Mededeelingen” gegeven, heeft opgevolgd, behoeft over de resul taten van zijn arbeid niet te klagen. Het vierde nummer der „Mededeelingen”, dat thans ter perse is en dezer dagen aan de houders van gemeentelijke tuinen zal zjj> langrijken bedrijfgstak in het nieuwe Europa. 11) Een commissie, welke de moge lijkheid tot oprichting van een bouwcre- dietbank bestudeert, met het oog op een sterkere coördinatie van het bouwcre- dietwezen in verband met de moeilijk heden van den opbouw. 12) Een commissie, welke de oprich ting voorbereidt van een maatschappij, welke algemeene maatregelen zal bevor deren ter verhooging van levenspeil en levensvreugde der bevolking. 13 Een commissie ter bestudeering van het prijzenvraagstuk, welke zich o.a. zal bezighouden met de moeilijk heden, welke de aanpassing der Neder landsche prijzen aan het Duitsche pla fond, in verband met de loonkwestie blijkt mede te brengen. 14 Een commissie ter bestudeering eener meer geperfectionneerde kartel- wetgeving, in verband met de eischen, - -- welke door de bedrijfsordening hieraan klas 3 uur, afd. gymnasium alle leerlin- worden gesteld. Aanstaande Donderdag vindt in het Kurhaus te Scheveningen een samen komst plaats van het sociaal-econo- misch genootschap „Nederland en Euro pa”, waar na den gemeenschappelijken maaltijd, overleg tusschen de verschil lende leiders der werkcommissies zal plaats vinden. Behalve de voorzitter, prof. J. van Loon, zal bij deze gelegen heid ook de ondervoorzitter prof. G. A. Ds. F. J. Broeyer is voornemens Zon dag 7 September a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente van Kat wijk aan Zee. Zondagavond 14 September zal hij in de Groote Kerk alhier worden bevestigd als opvolger van ds. K. H. E. Gravemeijer, waarna hij Woensdag 17 September in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede zal doen Ds. Broeyer zal worden bevestigd door ds. C. J. Laarman, alhier. OUDE DAME MET INVALIDEN WAGENTJE TEGEN EEN BOOM GEREDEN 6 Een commissie ter bestudeering van de mogelijkheden tot koppeling der kracht- en lichtbedrijven. 7. Een commissie voor den volkscul- tureelen opbouw van de Nederlandsche dorpen en steden. 8) Een commissie, welke zich zal be zighouden met de vraagstukken der kleine neringdoenden en andere midden- standsproblemen. 9 Een commissie tot opstelling van een volkseconomisch plan, waarbij de belangen van ontginning en natuur schoon moeten worden afgewogen. 10) Een commissie tot heroriënteering der visscherij ter bestudeering van de toekomstmogelijkheden van dezen be- In de Nieuwe Scheveningsche Boschjes is gistermiddag de 71-jarige mevr. G. S. T. van den Badhuisweg, met haar inva lidenwagentje, doordat zij de macht over het stuur verloor, tegen een boom gereden. Mevr. T. bekwam een hersenschudding en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Uit de vitrine van een winkel in de Valeriusstraat zijn 4 sportmessen ontvreemd. Van een bezoekster van het strand is gisteren haar handtaschje, in houdende ƒ2.60 en haar distributiestam- kaart, gestolen. de lieflijke der kinderen, voor wie de ontslapen toonkunstenares zooveel schoons naliet. Een woord van waardeering past dan ook voor mej. Mulder, die met zooveel toewijding dit concert instudeerde en, verdiend, met het kunstzinnige resultaat succes oogstte. Door beide koren werd uitgevoerd „Ryim baan!” en kon er een mooier slot zang gekozen zijn als „De schoonste feestdag”? Ter afwisseling werd „Asschepoester” als plastisch sprookje ten tooneele ge bracht öp muziek van Jo Mulder, die zich hierbij van een nieuwe zijde deed kennen, n.l. als een lang niet onverdien stelijke componiste. De aardige en fan tasierijke costumes naar ontwerp van mevr. A. Mulder-Hoekstra, genoten te recht uitroepen van bewondering. Over alle linies beantwoordde het con cert aan de bedoelinghulde te brengen aan een onvergetelijke landgenoote en de kunst te dienen. Ria Borgmeijer willen we tenslotte niet vergeten voor haar vaardige begeleiding. Als netto-opbrengst van den op 18 Juli in den Haag vanwege den bevelhebber der Ordnungspolizei ten bate van het oor- logshulpwerk van het Duitsche Roode Kruis georganiseerden „bonten avond” kon aan de districtsleiding der N.S.V. een bedrag van ƒ1.655.78 worden overge dragen. STOCKHOLM, 22 Juli (D.N.B.) Naar „Svenska Dagbladet" uit Londen meldt, is thans definitief besloten tot de invoering van den algemeenen dienstplicht in Nederlandsch-Indië De Opperbevelheb ber van Nederlandsch-Indië heeft meege deeld, dat de regeering geen verschil zal maken tusschen Inlanders en Nederland sche dienstplichtigen. Indonesisch protest tegen algemeenen dienstplicht BERLIJN, 22 Juli. (A.N.P.) Als protest tegen de invoering van de wet op den algemeenen dienstplicht hebben alle Indo nesische politieke partijen zich tot Konin gin Wilhelmina in Londen gericht met het verzoek de gedwongen recruteering van Inlanders te staken. De Indonesiërs zijn echter bereid van dezen wensch af te zien, wanneer de Nederlandsche regeering de Inlandsche bevolking naast plichten ook grootere politieke zou verleenen. Naar aanleiding van het samengaan van den Nederlandschen Sociaal-Econo- mischen kring en het genootschap „Ne derland en Europa”, thans beide ver- eenigd in het sociaal-economisch genoot schap „Nederland en Europa”, had de V.P.B. een vraaggesprek met den voor zitter van dit genootschap, prof. dr. J. van Loon, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. „De oorlog tusschen het Duitsche Rijk en de Sovjet-Unie”, aldus prof, van Loon, „zal zonder twijfel ten gevolge hebben, dat de uitgestrekte Russische gebieden binnen afzienbaren tijd weer deel uitmaken van het Europeesche economische geheel. Rusland zal dan een enorm afzetgebied voor Europee sche industrieele producten blijken. Het zal zelf zeer veel grondstoffen leveren en evenals voor 1914 zijn oude functie van graanschuur van Europa vervullen. Men moet zich echter goed realiseeren, welke groote problemen al deze nieuwe elementen in het economische leven van ons vasteland zullen scheppen. Er zal een groote behoefte aan leiders bestaan, die inzicht hebben in de economische vraagstukken en mogelijkheden van ons vasteland onder de nieuwe omstandighe den. Ook Nederland heeft op dit punt een taak te vervullen. Wij zijn, zooals de Rijkscommissaris het in zijn rede van 27 Juni heeft gezegd, mede verant woordelijk voor het lot van Europa. Zooals bekend is, heeft prof. dr. G. A. S. Snijder eenige maanden geleden even eens met het oog op de vraagstukken van Europeeschen aard, welke zich na den oorlog zullen voordoen, het initiatief genomen tot de stichting van het genoot schap „Nederland en Europa”. Waar dit genootschap nu een groot aantal ter reinen speciaal het economische bestreek, waarop zich ook de onder mijn voorzitterschap arbeidende Neder landsche sociaal-economische kring be woog, leek ons een samengaan onder den naam sociaal-economisch genoot schap „Nederland en Europa” ge- wenscht. Daar verschillende departe menten en bestuurskringen ons wezen op eenige belangrijke problemen, waar in initiatief van ons genootschap op zijn plaats zou zijn, stellen wij ons voor, een aantal commissies te vormen voor een deel is dit reeds geschied welke zich zullen bezighouden met de bestu deering van een aantal actueele onder werpen. De volgende commissies zullen binnenkort haar werkzaamheden be ginnen: 1 Een commissie ter bestudeering van de vraagstukken der oorlogsgeweld- schade, welke wegen zal trachten te vinden, om de op dit gebied gerezen moeilijkheden o.a. in verband met de prijzenpolitiek op voor de getroffenen bevredigende wijze te regelen. 2) Een belastingcommissie, welke aandacht zal wijden aan de vraagstuk ken, welke de aanpassing der fiscale maatregelen aan het principieel gewijzig de Europeesche bestel der staathuis houdingen met zich zullen brengen. 3) Een commissie ter bestudeering van de Nederlandsche deelname aan den wederopbouw van Europa, waarbij in het bijzonder gedacht moet worden aan de problemen op financieel-, han dels-, industrie- en verkeersgebied. 4) Een commissie voor goedkooper hypothecair crediet en wel in verband met prijzen- en loonpolitiek, huren, vaste goederen, bevroren credieten, enz. 5) Een commissie ter bestudeering van de verkeersproblemen, welke in Nederland actueel zjjn en van de mo gelijkheden voor oAs land in het kader van het verkeer van het nieuwe Europa. Een Door vallend gesteente getroffen Donderdagmiddag ongeveer half vier is de 44-jarige houwer B. A. Nijenkamp bij ondergrondsche werkzaamheden in de staatsmijn Hendrik te Heerlen door val lend gesteente getroffen, waardoor hij ernstige verwondingen aan den rug op liep. Hij werd onmiddellijk naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij Vrijdagmorgen ongeveer half twaalf is overleden Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. Zaterdag is de 53-jarige houwer J. W. S. uit Treebeek in staatsmijn Emma te Heerlen eveneens door vallend gesteente getroffen en ge dood. Over goederen, welke vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn De commissaris van politie van den Juistitieelen dienst B II maakt het navol gende bekend Aan zijn bureau Alexanderplein 15a be vinden zich de navolgende goederen, wel ke alle vermoedelijk van diefstal afkom stig zijn en wel: een damesrijwiel, merk „Adek”,; een frame van een damesrij- wiel, merk Raleigh” een frame vaneen damesrijwiel, merk „Record” een frame van een damesrijwiel, merk „In dus” een bruinled reisgarnituur, inh. een spiegel, kam, borstel, tandenborstel in glazen houder, alsmede scheerbenoo- digdhedeneen paar regenbroekspijpen voor dames zes paar heerenregenbroeks- pijpen een zwarte damesregenmantel drie lichtgekleurde damespyama’seen bruinled. actetasch, aan de binnenzijde gemerkt met inkt „de Ranitz”, voorzien van een slot met drie sluitopeningen een paar damesschoenen, blauw met zwart, maat 39; een paar kunstschaatsen, ge monteerd onder bruine schoenen, voor zien van het merk Weimar Sport”, den Haag” twee paar ijzeren kunstschaatsen; een paar Friesche schaatseneen paar Hollandsche schaatsen een lap geruite wollen damesstof en een blauwe crèpe- georgette japon. Genoemde goederen zijn te bezichtigen aan bovengenoemd bureau, dagelijks van 911 uur v.m. perse is en dezer dagen worden uitgereikt, constateert, dat die, overeenkomstig de voorschriften in het eerste nummer, de helft of meer van hun terrein met aardappelen, een vierde deel met boonen en de rest met groenten hebben beteeld, zelfs zeer goede resultaten bereiken. Het nieuwe nummer geeft weer aan wijzingen voor de behandeling van het te velde staande gewas en voor het zaaien en planten van herfst- en winter gewassen. Ook dit nummer is weer, even als het vorige voor twee maanden be stemd. Het vijfde verschijnt eind Sep tember. STUK IJZER OP HET HOOFD GEKREGEN De geneeskundige dienst bracht gister middag naar het ziekenhuis aan den Zuid wal den 28-jarigen monteur J. B. den H„ van de Laan van Roos en Doorn, die bij het monteeren van een lichtmast op de Statenlaan, een stuk ijzer op het hoofd had gekregen. De man bekwam een her senschudding. BEJAARDE MAN VAN BAKFIETS GEVALLEN Gisteravond omstreeks 9 uur is op den Westduinweg. de 79-jarige M .T. uit de Korendijkstraat van een bakfiets gevallen, welke bestuurd werd door den 32-jarigen H. v. d. R. uit de Renbaanstraat. De oude man kreeg een hoofdwonde. Na aan het bureau Duinstraat te zijn verbonden, kon hij huiswaarts keeren. DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin gen werden gisteren 587 baden genomen, bij het Volkszeebad 743, bij het gemeente lijk Volkszeebad Kijkduin 138 en bij het zwembad Zuiderpark 3201 baden. De temperatuur van het water te Sche veningen was heden 66 graden en in het Zuiderpark 69 graden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9