Duitschland’s strijd tegen het bolsjewistische gevaar Vernietiging van de Sovjet- strijdkrachten duurt voort 1941. Woensdag 23 Juli. No. 17934. het geheele Waar wacht De „V”-actie Een kruistocht voor de Europeesche beschaving Tal van gevangenen in het Dnjestrgebied gemaakt s V Vrijlating van leidster van het Fransche Roode Kruis u op? VERDUISTEREN van 9.47 uur n.m. tot 5.47 uur v.m. Zware bombardementen aan Oostelijke front Weest zuinig met gas en electriciteit Gelukwensch van den Rijksmaarschalk aan den Rijkscommissaris s. in Duitsche nota aan de Boliviaansche regeering Duitsche luchtmacht brengt den Sovjets zware slagen toe Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Haar ervaringen in een Engelsche gevangenis No. 394920 Wederom een luchtaanval op Moskou Dr. Karl Megerle „Berlin-Rom-Tokio Ook in hotels en restaurants HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<V Het doel van Moskou. 4 Voor ’»-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct eersten lucht- oogge- met Daar Heil Hitler. Uw Göring, Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche Rijk. V V V 5 V s V V V 5 V V V 3 V V V V V V V 5 V V V V V V V V V V V V V V V A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A V V 5 V X V V V s V V I V s V s V V V V V V V V V V V V V V i V V A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A V V s V s V V V V V s s V* s V V V i Tijdens den snellen opmarsch in het gebied van den Dnjestr maakten Duit sche pantsertroepen Zondag 10.000 ge vangenen en vernietigden 220 Sovjet- tanks alsmede 20 kanonnen. Duitsche tanks vernietigden denzelfden dag tij dens hevige gevechten in het gebied van Porsow 98 Sovjet-tanks, onder zeer geringe eigen verliezen. In de buurt van Witesbk hadden dienzelfden dag hevige gevechten plaats tusschen Duitsche en Sovjet-tanks. Alle aanval len der Sovjets werden gekeerd, onder zware verliezen voor den vijand; van 130 aanvallende Sovjet-tanks werden er 73 vernietigd. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H, E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J, de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 □e verliezen van de bolsjewis tische luchtmacht De bolsjewistische luchts.tr ij dkrachten hebben ook Zondag en Maandag aanzien lijke verliezen aan vliegtuigen en man schappen geleden. Tijdens luchtgevechten werden door Duitsche jagers 71 Sovjet-vliegtuigen neer geschoten. Bovendien werden 39 vliegtui gen der Sovjets met stelligheid op den grond vernield. Het totale verlies der Sov jets bedroeg in 24 uur 110 vliegtuigen. (Zie verder le blad. pap. 2.) Een langdurige, ontbindende oorlog is steeds het doel van Moskou geweest, dat daarvan economische, sociale en psy chische ontvankelijkheid voor zijn denk beelden verwachtte en verzwakking voor zijn militairen inval. De eigenlijke mees ter en overwinnaar van Europa zou dan niet Engeland of Roosevelt zijn geweest, maar Moskou. Dit zou als de sterkste mo gendheid ter land de baas zijn geworden in Europa. Het had den vrede gedicteerd en wel den vrede van een kerkhof. Enge land zou politiek te zwak geweest zijn, Amerika in staat noch bereid het bolsje wisme zijn buit te betwisten. Want dat zou zonder onmiddellijk volgenden nieu wen oorlog tegen Moskou onmogelijk zijn geweest. Een dergelijke oorlog van Enge land en Amerika is ondenkbaar en on mogelijk. Het is een cynische leugen, als Engelsche stemmen beweren, dat er be halve de Duitsche, ook nog andere com binaties zijn, die Europa voor den chaos kunnen behoeden en het na de ineenstor ting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen. Wat zou Engeland doen? Het zou probeeren zich op zijn eilanden en op zijn imperium terug te trekken, Amerika zou Europa, evenals na den we reldoorlog, aan zijn lot overlaten, slechts ditmaal niet aan de Fransche politieagen ten, maar aan de bolsjewistische cipiers. Beiden zouden probeeren rondom Europa een quarantainegordel in te voeren in de hoop aan de bolsjewistische besmetting te ontgaan en met den troost in het hart, Duitschland te hebben vernietigd, wat zou er evenwel van de volken van Europa zijn geworden? Zij zouden voor de Angelsak- sen uitsluitend koloniën en philantropisch object zijn geworden. Dat is de tweede algemeen Europee sche facet van den huidigen oorlog. Het EngelschAmerikaansche verraad je gens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het bolsjewisme, vormt de huidige Europeesche werkelijkheid. Voor Na negen maanden met 1200 andere vrouwen, die er van verdacht werden te behooren tot de z.g. vijfde colonne, in de Londensche Holloway-gevangenis te heb ben gezeten, is mevrouw Nicolle, een van de voornaamste leidsters van het Fran sche Roode Kruis, Zaterdagavond in Vichy aangekomen, nadat maarschalk Pétain met hulp van de Amerikaansche ambassade te Vichy haar vrijlating had bewerkstelligd. Mevrouw Nicolle is een bekende ver schijning in Frankrijk. Als internationaal bekende en verdienstelijke leidster van het Fransche Roode Kruis was zij in Sep tember 1940 in opdracht van de Fransche regeering met een bijzondere aanbeveling van den toenmaligen Franschen minister van buitenlandsche zaken, Paul Baudoin, als vertegenwoordigster van het Fransche Roode Kruis naar Londen gezonden. Na een oponthoud te Londen van vier dagen werd zij door Scotland Yard gearresteerd, zonder dat haar een reden werd opge geven. Mevrouw Nicolle werd na negen maan den in de gevangenis te hebben gezeten, begin Juni 1941 uit de gevangenis ontsla gen. Zij was tijdens den overtocht nooit alleen en mocht met niemand spreken. Na een avontuurlijke reis kwam zij pas begin Juli in Lissabon aan. „Het menschelijke lijden in den wereld oorlog en in den laatsten oorlog hebben mij niet zoo geschokt als het leed van Afwachten, de kat uit den boom kij ken. Dat is een eigenschap, die ons en vaak niet ten onrechte in de schoe nen geschoven wordt, maar dit geldt toch zeker niet in de uren des gevaars! Door alle eeuwen heen wisten Neder landers op het juiste oogenblik te hande len, bliksemsnel en afdoende in te grij pen. Zoo’n oogenblik is het nu ook nu moet snel en krachtig gehandeld worden. Het bolsjewisme heeft een aanslag ge pleegd op Europa. De horden van Stalin, de barbaren van de Sovjet-Unie, moeten vernietigd worden, de Westersche be schaving moet gered worden! Reeds voegden legioenen van andere landen zich bij de Duitsche legers, waarmede zij schouder aan schouder strijden tegen de moordbenden van de duivelsche misdadigers uit Moskou. Reeds is de Stalin-linie op alle belang rijke plaatsen doorbroken, reeds melden de couranten nieuwe, schitterende wa penfeiten, reeds maar genoeg Ne derlanders, waar wacht gij op? De kat uit den boom kijken, terwijl an deren aan den strijd deelnemen en alle krachten inspannen om Europa, dus ook u, te redden’ Dat nooit, dat verdraagt onze eer niet, dat zou een onuitwisch- bare schande zijn, dat zou ons stempelen tot een volk van lafaards, dat zou ons voorgoed onmogelijk maken in het nieu we Europa! En omdat wij dit niet willen, daarom groeit ons legioen van uur tot uur. Dui zenden zijn er die zich scharen om onze vanen, gereed om zich in te zetten, ons volk en vaderland te dienen, de gevaren, die het bedreigen te bezweren. Duizen den Nederlandsche strijders haken naar het oogenblik, dat zij zich in den strijd kunnen werpen en gijwaar wacht gij op? Uw plaats is bij ons. dus: Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, ’s-Gra- venhage. de 1200 vrouwen in de Holloway-gevange nis te Londen,” aldus verklaarde mevrouw Nicolle aan journalisten. In deze gevan genis bevinden zich allemaal vrouwen, die in Engeland gearresteerd werden, om dat men haar verdacht te behooren tot de vijfde colonne. Onder haar bevonden zich vrouwen van Duitsche zakenlieden, diplomaten en ambtenaren, alsmede de echtgenoote van den leider der zwarthem- den, sir Oswald Mosley, tezamen met an dere echtgenooten van aanhangers der Mosley-beweging. De Holloway-gevangenis is een gevan genis, waarin men geen hygiënische in stallaties vindt, evenmin als licht in de cellen. Een gevangenis, waarin slechts diegenen voedsel krijgen, die geld hebben. Als ik niet over contant geld had be schikt, was ik beslist ten gronde gegaan. Het aantal vrouwen, dat in deze gevange nis sterft, is vreeselijk. De vrouwen ster ven letterlijk den hongerdood. Zwangere vrouwen werden niet uit de gevangenis ontslagen en moesten in de cel bevallen Moeder en kind stierven dan op den dag der bevalling in de cel. Me dische behandeling was er niet. Ik heb Zondag aan den vertegenwoor diger van het Amerikaansche Roode Kruis te Vichy, Allen, verteld over het leed van deze vrouwen. Hij schudde het hoofd. Ik heb in mijn verhaal niets over dreven. Allen heeft thans mijn rapport aan den voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis verzonden. In de Holloway-gevangenis te Londen zijn vrouwen van over de zestig jaar en jonge meisjes van zestien jaar. Zij ster ven, zij slepen zich voort of worden krankzinnig. Ik ben naar Frankrijk ge komen en ken slechts een plicht, zoo verklaarde mevrouw Nicolle tenslotte, n.l. te strijden tot het uiterste voor de bevrij- ding van deze 1200 vrouwen. front aangevallen. Talrijke pantserwagens en voertuigen van allerlei soort werden vernield. Transporttreinen werden door voltreffers vernietigd en tot ontsporing gebracht. De spoorlijnen in het gebied ten Zuiden van Tsjerkassi en ten Zuiden van Krementsjung zijn voor het spoor wegverkeer onbruikbaar gemaakt. Boven dien werden verscheidene rijdende treinen op de spoorlijn St. Petersburg-Moskou tot ontsporing gebracht. De aanvallen, die het Duitsche lucht wapen gisteren aan het Oostelijke front overdag heeft gedaan, golden weer spoor wegen,, stations en bruggen. Zoo werden o.a. enkele spoorlijnen naar St. Peters burg op verscheidene plaat®n onderbro ken. Het aantal Sovjet-vliegtuigen, tus schen eergisteren en gistermorgen neer geschoten, is gestegen van 48 tot 52, daar onder begrepen de op den grond ver nielde toestellen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook Maandag ten Oosten van Smolensk in opeenvolgende golven de terugstroomende Sovjet-colonnes met sterk bombardement aangevallen. De bolsjewisten leden bij dezen aanval groote, bloedige verliezen. Dienzelfden dag zagen Duitsche vlieg tuigen op den Dnjepr een groot aantal zwaar geladen Sovjet-koopvaardijschepen, welke ravitailleeringsmateriaal voor de bolsjewistische troepen aan boord hadden. In dappere scheervluchten vielen de Duit sche gevechtsvliegtuigen de schepen aan en brachten er 3 door voltreffers van bom men tot zinken. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 In het tijdschrift BerlinRomTokio schrijft Dr. Karl Megerle, dat Duitsch- land’s strijd tegen het bolsjewistische ge vaar en het bondgenootschap van Enge land en Roosevelt met Moskou een nieuwe situatie op het gebied der internationale politiek heeft geschapen. Met voorbijgaan van alle interne conflicten beseft Europa zijn lotsgemeenschap en sluit zich aan bij den kruistocht, 'die Duitschland en zijn bondgenooten voeren ter vernietiging van een onderwereld, waar alles is uitgeroeid, wat den inhoud van cultuur, beschaving en economisch leven van het avondland vormt. De anti-bolsjewistische roeping van nationaal-socialisme en fascisme, vroeger geloochend, bespot of miskend door het burgerlijk-democratische Euro pa, wordt thans aangevoeld als Euro- peesch mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief onder steund. Dit gemeenschapsgevoel heeft echter ook buiten de Europeesche wereld alle po sitieve krachten aangetrokken. Zelfs de Engelsche bondgenooten van het bolsje wisme en hun Amerikaansche helpers zien zich gedwongen zich althans uiter lijk en met Joodsche uitvluchten te ver weren, tegen een medeplichtigheid met Moskou op het gebied van de wereld beschouwing. In de oogen der wereld vinden zij geen geloof en worden niet vrijgesproken van deze misdaad tegen het menschelijk fatsoen. De heische wreedheid der bols jewistische onderwereld. De eerste indruk na de zware slagen, die de verbonden legers de bolsjewisti sche onderwereld hebben togebracht, be- heerscht elk menschelijk gemoed. De hei sche wreedheid, die hier wordt onthuld, ontstelt al wat gelooft aan de mensche lijke ziel en aan de gebondenheid van menschee en volken aan goddelijke ordi nanties. Toch zijn er nog ernstiger pun ten, van nog ingrijpender aard. Voor ons zien wü de massa menschenmateriaal, die het bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzettende gedachte haar zich voor te stellen als veroveraars en meesters in de dorpen en steden van Europa. Aan hun wreede handen, hun eenerzijds fanatiek gemaakte, anderzijds afgestompte hersenen, het lot ook van slechts een enkelen Europeaan overge laten te weten. Hun slavenmentaliteit, hun fanatieken vernietigingsdrang, hun doffe primitiviteit zou alles ter vernietiging ten slachtoffer vallen, waarvoor Europa in de bijna 2000 jaar van zijn historisch be staan gestreden, geléden, geworsteld en gewerkt heeft. En wel zonder onderscheid van volken, culturen en landstreken. Het is vreeselijk wat het bolsjewisme van de 180 millioen heeft gemaakt, in wie het de grondslagen van elke menschelijke en volkscultuur, te weten particulier eigen dom, godsdienst, gezin, volksgemeen schap en persoonlijkheid, heeft uitge roeid. Wat in een onafzienbaren stroom van verproletariseerde, anonieme massa door de Duitsche gevangenkampen trekt, is getechniseerd, georganiseerd barbar- rendom, dat onder slavernij is gebracht. Maar deze indrukken worden nog over stemd door het besef, dat het bolsjewisme er in is geslaagd door een bondgenoot schap tusschen barbarendom en de mo dernste techniek een stoffelijke macht op te bouwen, waarvan de kenners welis waar eenig vermoeden hadden, doch die door de werkelijkheid vele malen wordt overtroffen. Uit de geheele wereld had Moskou de modernste technische uitvin dingen bijeengegaard om een oorlogsma chine op te bouwen, die reeds thans een doodelijk gevaar voor Europa vormt, maar over enkele jaren een lawine ge worden zou zijn, waaronder Europa be dolven was. De diepste indruk, dien men krijgt, als men langs de wegen van den bolsjewistischen terugtocht de reusach tige puinhoopen van de materieele uit rusting ziet liggen, is steeds weer de zelfde; de werkelijkheid van dit gevaar was vele malen grooter dan iedere voor stelling. De materiaalverkwisting vindt haar tegenhanger in de menschenverkwis- ting. Bij de technische uitrusting komt de omstandigheid, dat de massa’s fanatiek zijn gemaakt en voorts de verachting van het menschelijk leven, die geen oogen blik aarzelt millioenen te offeren om het te bolsjewiseeren doel te bereiken. Euro pa vermoedde niet waardoor het werd bedreigd. Met rationeele voorstellingen en berekeningen was dit bolsjewistische probleem met zijn militaire en machts- facetten niet te benaderen. Slechts het genie van een Adolf Hitler was in staat aan dit vreeseljjke onbekende het ge heim te ontrukken en het door Euro- peesch denken en handelen te overwinnen. De 2e Juni ’41 zal in de wereldgeschie denis niet slechts als de dag van het grootste militaire besluit, maar ook als het laatste oogenblik bekend staan, waar op Europa nog tijd, kracht en leiding had om zich tegen den aanval, waartoe het bolsjewisme had besloten, te verweren en den loop der wereldgeschiedenis in den zin der cultuurvolken ten goede te doen keeren. Door den bolsjewistisch-Finschen veldtocht was de onjuiste meening ont staan, dat de bolsjewistische weermacht een kwestie was, die men en bagatelle kon behandelen. Deze opvatting moest grondig worden herzien. Zoo ook de le genden, dat het bolsjewisme terugliep tot een ongevaarlijk Russische nationalisme. De ontwikkeling laat veeleer zien, dat de combinatie van nationalisme en bolsje wisme het gevaarlijkst zou zijn geweest en aan het bolsjewisme een nog grooter aanvalsvermogen zou hebben gegeven, want de inhoud zou steeds bolsjewistisch zijn gebleven. Alle volkeren van Europa behoorden een blok te slaan in den af grond, waarbij zij stonden, en hun men- schen voor goed in te prenten, dat dit I doodelijk gevaar een lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet terzijde mag blij ven staan en waaruit men zich niet mag losmaken. De samenhang tusschen het bols jewistische gevaar en den Engel- schen oorlog. Even noodzakelijk is voor de volken van Europa inzicht in den samenhang tus schen het bolsjewistische gevaar en den Engelschen oorlog. De Engelsche poli tiek, die niet meer gericht is op de over winning, maar uitsluitend op verlenging en uitbreiding van den oorlog en blokkade tegen Europa, werkte den bolsjewisten van meet af in de hand. Die wachtten slechts op het uur, waarop beide strij dende partijen benevens een vermoeid Europa hun buit zouden worden. Na het bondgenootschap van Engeland met Mos kou zullen ook de merkwaardige lieden in Europa wel hebben opgekeken, die nog steeds meenden, dat de heele zaak hun niets aanging en dat het mogelijk zou zijn het veege lijf te redden met ver loochening van hun Europeesche burger plichten. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, verblinding en eigenbelang had aan gesloten bij de Engelsche misdaad tegen Europa, het pact met het bolsjewisme had gesloten en nu juist door de bezetting van Ijsland een snooden aanval op het Europeesche halfrond heeft gedaan, moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedreiging van zijn toekomst. Roosevelt en Engeland strijden tegen Europa, zij roepen den strijd opnieuw uit op een moment, waarop zij ten volle be seffen, hoe Europa er uit zou zien, als de Angelsaksisch-bolsjewistische combinatie zou zegevieren. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, Maandag Sov- jet-munitie-opslagplaatsen succesvol met bommen bestookt. Gepaard gaande met he vige ontploffingen, die door de Duitsche vliegers duidelij'k werden bemerkt, vlogen ontzaglijke hoeveelheden munitie in de lucht. Getroffen benzine-opslagplaatsen ontploften, waardoor reusachtige rookzui len ontstonden, die weldra den hemel boven het aanvalsgebied verduisterden. De Duitsche luchtmacht heeft, behalve voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou, in den vorigen nacht met sterke formaties terugwijkende Sovjet-colonnes, spoorwegen, stations en concentraties van pantserwagens aan het geheele Oostelijke jj»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»'' In den afgeloopen nacht heeft het Duitsche luchtwapen wederom met sterke strijdkrachten aanvallen on dernomen op voor den oorlog belang rijke doelen in Moskou. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn reeds door de eerste golven vliegtuigen groote branden waargenomen. Een ooggetuige over den eersten luchtaanval Het D.N.B. heeft over den grooten aanval van de Duitsche macht op Moskou het volgende tuigeverslag ontvangen Van de schemering tot aan midder nacht vlogen Duitsche gevechtsvliegtuigen naar Moskou en bombardeerden de re- geerings- en bestuurswijk met brand- en brisantbommen van zwaar kaliber. On danks het feit, dat de bolsjewisten een geweldig afweervuur onderhielden, was omstreeks middernacht alles rondom het Kremlin een zee van vlammen. Op het vliegveld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wisten allen, die er bij mochten zijn moest zoo zwaar zijn, dat den bolsjewis tischen machthebbers eens en voor altijd den wensch naar een herhaling zou ver gaan. De ondergaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld als wij starten voor Moskou. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie, de licht- spoormunitie der mitrailleurs toonen ons, dat daar beneden bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, welke wij bij het begin van onzen tocht op onze kaarten hebben aangegeven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijke land binnengedrongën. Doch dan laten wij de frontlinie met haar branden achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is Gisteravond heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart, het onder staande gelukwenschtelegram ontvangen van Rijksmaarschalk Göring Op dezen dag wenschen mijn vrouw en ik u, geachte minister Seyss Inquart, van harte geluk. ligt een nacht vol afgrijzen, een nacht, welke geschud heeft aan het bestaan van het bolsjewisme. De Sovjets niet in staat geweest Duitschland te bombardeeren De A.N.P.-correspondent te Berlijn schrijft naar aanleiding van deze bombar dementen van Moskou Met de inneming van Smolensk staan de Duitsche troepen op 350 k.m. afstand van de Sovjet-hoofd- stad. zoodat ook bij een zeer ver achter het front gelegen zijn van de startvelden de zwaarste bombardeurs royaal binnen 2 uur Moskou kunnen bereiken, hetgeen zij dan ook hebben gedaan. Bij het uitbreken der vijandelijkheden stonden de Sovjet-troepen op enkele pun ten nog geen 500 k.m. van Berlijn. Daar hadden zij hun beste en sterkste een heden geconcentreerd voor een plotselin- gen overval op het derde rijk. Daar wa ren ook ontzaglijke massa’s tanks en vliegtuigen opgesteld Heel snel had Göring’s wapen de heer schappij in de lucht boven het Oostelijke front veroverd en zijn de Sovjets niet in staat geweest, een luchtaanval op Duitschland uit te voeren. In een der eerste dagen van den Oostelijk?n veld tocht hebben de Berlijners door het zwij gen van de radio gemerkt, dat de Duit sche autoriteiten op een luchtraid waren voorbereid. Thans is elk punt van het Oostelijk front even ver van de Duitsche hoofdstad verwijderd als het Bristol- Kanaal in West-Engeland. In politieke kringen der rijkshoofdstad beschouwde men, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, de Duit sche propaganda-actie voor de letter „V" niet meer als een veldslag, doch als een overwinning. De poging van Churchill om zich in deze actie te mengen en mede te spelen, is volgens de meening in deze kringen jammerlijk mislukt. In dit verband wijst men te Berlijn op een bericht van de Londensche radio, vol gens hetwelk van Britsche zijde de „V”- actie definitief is gestaakt, waarbij als motief werd opgegeven, dat in de Engel sche taal niet alleen het woord overwin ning, doch ook het woord wraak met de letter V begint, een opmerking, die in politieke kringen te Berlijn belachelijk wordt genoemd. Wanneer alle gevechten om het alphabet zoo eindigen, hebben wij geen zorg. In officieuze kringen te Berlijn achtte men het gisteren op de persconferentie van geen belang om te onderzoeken, wie met de propaganda voor de „V” is be gonnen. Van belang is alleen het feit, zoo voegde men hieraan toe. dat men van Duitsche zijde op het denkbeeld is ge komen de „V” tot een teeken van de Duitsche overwinning aan alle fronten te proclameeren en dat dit in Europa een overweldigend succes is geworden. De kleine „V” van Churchill, zoo verklaarde men tenslotte nog, zinkt hierbij geheel in het niet. alles kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijnwerper op en begint het afweergeschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauwkeuriger te oriënteeren, doch iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet-luchtafweer wordt steeds in tenser. Reeds grijpen 30, 40, 50 vang armen in de lucht, flitsen wild en ge jaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken Hoe meer wij naderen, des te duide lijker blijkt het, dat de kameraden voor ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te nade ren. Het wordt ons door den vijand wer kelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle afweerkracht geconcen treerd, welke thans een waren regen van vuur naar de naderende Duitsche vlieg tuigen zendt. Luchtdoelgranaten van alle kaliber leggen hun lichtenden weg langs den nachtelijken hemel af en honderden schijnwerpers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. On der ons ligt een ware hel. Geheele in stallaties staan in lichter laaie en een dikke ondoordringbare rook trekt lang zaam en traag over de ruïnen, welke door de Duitsche bommen zijn veroorzaakt. Wij zijn boven Londen en Liverpool, boven Glasgow en Belfast, boven Huil en Birmingham geweest. En wij hebben bo vendien nog vele andere steden van het Britsche eiland zien branden. Doch zel den hebben wij in dezen oorlog branden van een grooteren omvang en met een vernietigender indruk gezien. Daar be neden, waar de verleide volksmassa’s in de kelders zitten, moet de hel zijn losge broken. Ontploffingen na ontploffingen zijn waar te nemen. Nieuwe branden ont staan. oude branden vinden steeds op nieuw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdurend valt bom na bom op voor den oorlog belangrijke doelen. Ook wij hebben onzen bommenlast uitgewor pen, de plaats, waar zij ontploften waar genomen en keeren nu terug. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij daglicht zijn wij terug. Daar tusschen in VERTREK VAN DE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGERS De Duitsche gezant te La Paz heeft aan de Boliviaansche regeering, in opdracht van de Rijksregeering, de volgende nota overhandigd „De Boliviaansche regeering heeft mij op 15 Juli laten mededeelen, dat zij mij niet langer als persona grata beschouwt en dat zij wenscht, dat ik vóór 22 Juli vertrek. Eenigerlei motief, dat dit optre den van de Boliviaansche regeering zou kunnen rechtvaardigen, is mij, noch de Rijksregeering medegedeeld en bestaat na tuurlijk ook niet. De door een vertegen woordiger van de Boliviaansche regeering naderhand aan de pers medegedeelde mo- tiveering kenmerkt zich als een zuiver ver zinsel, waaraan iedere basis ontbreekt. In opdracht van de Rijksregeering pro testeer ik ten scherpste tegen het optre den der Boliviaansche regeering, dat in strijd is met alle regelen van het inter-' nationale verkeer. De Rijksregeering heeft zich harerzijds genoodzaakt gezien den Boliviaaqschen zaakgelastigde te Berlijn mede te deelen, dat hij niet langer be schouwd wordt als persona grata en bin nen drie dagen Duitschland moet verlaten. Weest zuinig met gas en electrici teit en bedenkt, dat uw bedrijf in groote moeilijkheden geraakt, in dien het toegewezen rantsoen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwij feld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezellig heid, maar in dezen tijd staan belangrijkere dingen op het spel. Laat geen licht branden in gan gen, op trappen of in bedrijfs ruimten waar dit niet strikt noo- dig is en draait het licht uit, in dien gij de bedrijfsruimte ver laat. Zet uw machines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet doordraaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regelt uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordeelig mogelijk. Laat uw gasbranders nazien door een vakman en laat deze tevens den toevoer contro- leeren. Op deze wijze krijgt u het grootste rendement van uw gas verbruik. Wijst uw personeel op de abso lute noodzakelijkheid van bezui niging op gas en electriciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de bedrijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uitvoeren van deze besparingsmaatregelen. een volk, dat Europa zijn vaderland noemt, is er geen ontsnapping uit deze ijzeren consequentie mogelijk. Bij het Europeesche aspect komt dat van het Verre Oosten. Ook voor Japan en zijn roeping tot reorganisatie is een nieuwe situatie ontstaan, die t.z.t. haar oplos sing zal vinden. Als rechtstreeksche buur man van de Sovjet-Unie heeft Japan ge poogd, een rechtstreeksche oplossing te vinden. Het bondgenootschap van Enge land en Roosevelt met Moskou wijzigt de geheele conceptie. Te Tokio beseft men dit feit ten volle. De luidruchtige aankon diging van Amerikaansche stemmen, dat de AmerikaanschEngelsche hulp via Wladiwostok, dus door Japansche wate ren, zou gaan en dat het noodig zou zijn, van de Sovjet-Unie Amerikaansche steun punten in het Verre Oosten verlangen, was niet noodig geweest om te laten zien, dat het verzet tegen de nieuwe orde in Europa ook op dit gebied samenhangt met het verzet met de nieuwe orde in het Verre Osten. De bezetting vai^IJs- land als vooruitgeschoven Amerikasmsch steunpunt in de Europeesche zóne is een precedent, dat zich in iedere zóne kan herhalen. Dit zijn alle groote problemen van de Japansche buitenlandsche politiek, eco nomisch, doch ook ideologisch. De bols jewistische oorlogsmachine zou in iedere richting op gang gebracht kunnen zijn. De bolsjewiseering van de Aziatische massa’s had werkelijkheid kunnen wor den. D estrijd van Europa tegen Mos kou wordt hiermee tevens een strijd voor de behbeding van de Aziati sche cultuurvolken tegen de bols jewistische overmacht. De band tus schen Moskou eenerzijds en Londen en Wasting anderzijds rechtvaardigt en versterkt de solidariteit in het Eurazia- tisch gebied, zooals deze in het driemo- gendhedenpact is gecodificeerd. Zonder Duitschland geen redding en vernieuwing. Rondom het krachtveld van Duitsch land en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles, wat besloten is voor de we reld in stand te houden wat haar volken zonder aanzien van regime en bijzon dere belangen het leven de moeite waard maakten. De volken van Europa begin nen te begrijpen, dat er zonder Duitsch land geen redding en geen vernieuwing zou zijn. Zonder Duitschland is er geen combinatie, die opgewassen zou zijn te gen het bolsjewistische gevaar en zijn medeplichtigen uit ’t Engelsche en Ame rikaansche kamp. Met de overwinning van laatstgenoemden zou de ondergang van Europa en Azië in de bolsjewistische anarchie gepaard gaan, met de zege van Duitschland en zijn vrienden is de geluk kige toekomst van alle volken verbon den. Wie met andere mogelijkheden co- quetteert, wordt weersproken door de taal der feiten en harde noodzakelijkheid. Er is geen ontsnapping mogelijk uit het logische bewijs, dat de politieke factoren zelf leveren. De beslissing over het lot van Europa duldt geen volken met va- cantie. Het gemeenschappelijke lot roept het allen, vrienden, voormalige vijanden en neutralen, op tot actieve medewerking aan de toekomst. Niemand kan verwachten, dat anderen voor hem hier slag leveren, maar dat hijzelf naderhand van de gunstige resulta ten kan profiteeren, zonder zijn bijdrage te hebben geleverd. De strijd, die thans woedt, eischt duidelijke beslissingen, de uitzonderingstoestand’ in geheel Europa, loyauteit van alle deelhebbers. Thans worden de volken gewogen en beoordeeld naar de bijdragen, die zij leveren of wei geren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1