HAAGSCHE COURANT illfï ai H BINNENLAND STADSNIEUWS Woensdag 23 Juli 1941. i II I 3WS ZWARE ONTPLOFFING IN HET LABORATORIUM VAN DEN C. 0. D. ERNSTIGE WAARSCHUWING I DERDE BLAD Voor het Duitsche Roode Kruis Scheikundige op slag gedood Rijkscommissaris te ’s-Gravenhage Technische Noodhulp in Nederland Oprichtingsvergadering te Amsterdam VERSCHERPING VAN DE CON TROLE OP DE DISTRIBUTIE BONNEN Te Hattem en te Gennep worden des- tructiekantoren ingericht Dr. T. GOEDEWAAGEN EN Dr. R. VAN GENECHTEN RIJWIELEN VAN DIEFSTAL AFKOMSTIG Ter verzekering van de functionneering van vitale bedrijven Gistermiddag werd aan Fraai dr. Seyss-Inquart door mevr, de Ruiter namens de Nationaal-Socialistische Vrouwen Organisatie een bedrag van zeventigduizend gulden overhandigd, bestemd voor het Duitsche Waarschuwing van den hoofdcommis saris van politie Twee prijsovertredingen binnen twee maanden Keuringen voor het „Vrijwilli gerslegioen Nederland” De vijfenveertigste Nederlandsche Jaarbeurs CONCERTEN „KLEIN MAAR DAPPER” Aan mevrouw Seyss-Inquart overhandigd De voederkaarten voor honden en katten TEGEN VERONTREINIGING VAN HET STADSBEELD “i .1 T den Voorts heeft voornoemde raad van be- kan en kreeg perceel aan de Frankenstraat, zijn 2 ko- stelen van een japon bij het Volkszeebad 1608. bij het gemeen- Zuiderparkbad 69 graden. JUBILEUM C. H. SCHOUTEN speetlaan 325, herdenkt 1 Augustus a.s. voor instorting. De politie had de omge- terrein van de explosie konden betreden. 70.000 gulden ingezameld door de Nederlandsche nationaal-socialistische vrouwen No. 17934 Een groote ravage De ontploffing heeft een groote ver- BENOEMD TOT BIJZONDER HOOGLEERAAR Overdracht is verboden Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op de bepalingen, vermeld op de achter zijde der verstrekte voederkaarten voor honden en katten, waarbij uitdrukkelijk is vermeld, dat bij vermindering van het aantal dieren, door verkoop, sterfte of anderszins, de betreffende voederkaarten onmiddellijk moeten worden ingezonden Overdracht van voederkaarten of bonnen daarvan, is verboden. Mocht bij controle blijken, dat gehandeld is in strijd met de voorschriften, dan zal uiteraard tot straf vervolging worden overgegaan. Dr. R. van Genechten. (Polygoon-Nationaal Fotokantoorf Dr. T. Goedewaagen. (Nationaal Fotokantoor) te uit en BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- onze zijn. De hoofdcommissaris r vestigt in dit verband de aandacht op de mies bij de politie, werd hierbij op slag gedood. De oorzaak van de ontploffing is tot nu toe onbekend. De Leer V. was ge huwd en vader van één kind. het over treft verre de verwachtingen. Daarom is Ten nadeeie van een kerkbezoekster is i een portemonnaie DIEFSTALLEN Uit een mand van een rijwiel, dat tij delijk onbeheerd op het Goudenregen- plein stond, zijn ten nadeeie van een wijnhandelaar 2 kruiken Bols gestolen. Want en daarmede besloot dr. Beek zijn zeer interessante en met humor ge kruide uiteenzetting het principe van de T.N. is: het belang van de gemeen schap gaat boven het eigen belang. Allen voor de gemeenschap, de gemeenschap voor allen! Na de pauze gedurende welke zich velen reeds als lid opgaven werden nog twee korte films, ter toelichting van het werk der TN„ vertoond. Het adres voor aanmelding is: Kreis- leitung N.S.D.A.P. in Noord-Holland. Heerengracht 478, Amsterdam-C. Begin Mei j.l. werd door de marechaus see in het grensdorp Zundert de winke lier B. geverbaliseerd wegens het ver- koopen van busjes gecondenseerde tapte melk voor 55 cent per stuk. De normale detailprijs van deze blikjes bedraagt niet meer dan 37J cent. Bij het berekenen van den veel te hoogen verkoopprijs was de winkelier uitgegaan van een ontoelaat- baren inkoopprijs van 40 cent per blikje. Reeds eerder was B in conflict geko men met de prijsvoorschriften en werd daarvoor veroordeeld tot een boete van 100. Nu hij blijkbaar toch nog niet vol doende leergeld had betaald, werd B bij deze tweede overtreding binnen twee maanden wegens overtreding van de prij zenbeschikking 1940 no. 1 door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch een geldboete van 1200 opgelegd, terwijl tevens publicatie van het vonnis werd gelast. De raad van beheer van de Nederland sche stichting tot bevordering van de Stu die van het nationaal-socialisme, daartoe gemachtigd bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming, heeft benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de nieuwere wijsbegeerte aan de universi- teit te Leiden dr. T. Goedewaagen te 's-Gravenhage, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten laten, waardoor gevaar of schade worden veroorzaakt. Hij, die op of aan de openbare straat reclame- of strooibiljetten of dergelijke drukwerken onder het publiek verspreidt, is verplicht de biljetten en dergelijke, welke in de omgeving door het publiek op de straat worden geworpen of achter gelaten, terstond daarvan te verwijderen of te doen verwijderen. Art. 17a. Ieder is verplicht er voor te dat een onder zijn hoede staande zich niet van uitwerpselen ontdoet op een gedeelte van de openbare straat, dat ken nelijk ingericht is voor het verkeer uit- sluitend of mede van voetgangers. met ƒ6.50 gestolen. Een 30-jarige vrouw werd in een groot verbrijzeld en eenige voorbijgangers wer den als het ware tegen den grond gedrukt. De hoofdcommissaris van politie, mr. r. x Hamer, die zijn bureau in de onmiddellijke De heer C. H. Schouten, wonende Nun- 1 omgeving heeft, was een der eersten die speetlaan 325, herdenkt 1 Augustus a.s. het feit, dat hij 25 jaar geleden bij Ge meentewerken als ambtenaar werd aan gesteld. Jaarvergadering Scheepsbevrachters De vereeniging van Scheepsbevrach ters in Nederland hield dezer dagen te Utrecht haar 33ste algemeene ledenver gadering. Onder leiding van den alge meen voorzitter, den heer H. G. J. M. Drabbe, waren bestuursleden en afge vaardigden van de negen landelijke af- deelingen aanwezig, om de vakbelangen van de makelaars in scheepsvrachten te bespreken. Een voorstel van den penningsmeester van het hoofdbestuur om, gezien de om vangrijke werkzaamheden van het hoofd bestuur een extra bijdrage per lid te verstrekken aan de hoofdkas, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij het jaarlijksche terugkomende agendapunt: beoordeeling van het gevoerde beleid door het hoofdbestuur en het dagelijksche bestuur in het afgeloopen vereenigings- Het aantal aanmeldingen voor „Vrijwilligerslegioen Nederland” Voor de komende Nederlandsche Jaar beurs, die van 918 September te Utrecht zal worden gehouden, bestaat van deel- nemerszijde groote belangstelling. Alle drie de jaarbeursgebouwen, alsmede de industriehal en het geheele terrein Vre- denburg zullen in gebruik worden geno- I men. Qeze belangrijke deelneming is begrijpelijk. De Nederlandsche Jaarbeurs brengt handel en industrie met elkaar in contact, voor welke aanpassing aan de veranderde tijdsomstandigheden than» een allereerste vereischte is. De komende najaarsbeurs zal een belangrijke taak in dit opzicht vervullen en het jaarbeurs- bestuur twijfelt niet, of de Nederlandsche zakenman zal er zijn voordeel mee weten te doen. In de goed bezette tooneelzaal van Bellevue te Amsterdam is gisteravond de oprichtingsbijeenkomst gehouden van de Technische Noodhulp in Nederland, een organisatie,die reeds vele jaren in Duitschland haar onschatbare diensten op onmiskenbare wijze heeft bewezen en die thans niet alleen tot Nederland, maar ook tot tal van andere landen wordt uit gebreid. Kreisleiter Paustian. die een inleidend woord sprak, wees erop, van hoe groot belang het ongestoord funcitonneeren der bedrijven gas. electriciteit, waterleiding is, hoewel men het belang ervan meestal eerst dan inziet, wanneer men een dezer zaken moet ontberen. Spr. heette onder de aanwezigen in het bijzonder welkom majoor dr. Fr. Beek, Hauptbereitschaftsführer in den Verbin- dungsstab Niederlande der Technische Nothilfe, den hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam kolonel S. Tulp en den heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V. Majoor dr. Beck, die daarna het woord nam. schetste in korte trekken het ont staan van de Technische Nothilfe (T.N.) in Duitschland, onmiddellijk na den We reldoorlog, toen, temidden van een aller- wege chaotischen toestand, welke door het verdrag van Versailles in de hand werd gewerkt, oude frontsoldaten, hoofd en handarbeiders, studenten en anderen zich vereenigden tot plaatselijke afdee- lingen, met het doel, het functionneeren van de vitale bedrijven, die onder sta kingen en sabotage hadden te lijden, te verzekeren. Zij lieten de anderen staken en stel den alles in het werk om eventueele schade te voorkomen, waar eenmaal aan gericht zoo spoedig mogelijk te herstel len. Daarmede arbeidden zij voor het ge heele volk. Duitschland wil thans deze organisatie ook voor andere landen ter beschikking stellen. In Nederland en in verschillende an dere landen heerschen thans toestanden, die de oprichting van een Techische Noodhulp hoogst gewenscht maken. Wat beoogt de T.N.? De T.N. is een vast hulporgaan van de politie voor belangrijk openbaar hulp werk van technischen aard. Zij bestaat uit een klein bestuur van hoofdambtena ren uit een kern van leiders, die hun taak als eere-ambt vervullen en uit de vereischte technische helpers, vereenigd in plaatselijke groepen. Misschien zijn er die tegenwerpen, dat de T.N. niet nood zakelijk is, wijl de openbare bedrijven van gas, electriciteit, waterleiding, spoor wegen, telefoon enz. zelf ploegen hebben voor eventueele storingen. Dit is inder daad waar, maar deze zijn niet berekend voor catastrophen van grooten omvang. Dan is het noodzakelijk, dat er een corps uitgelezen, technische helpers klaar staat belangstelling. FILIAAL OPENBARE LEESZAAL Hedenmiddag is, in verband met de 1 Het jongeliedenkorps-muziekvereeniging „Klein Maar Dapper” zal morgen van 89.30 uur des avonds concerteeren op den Hofweg. j Op 7 Augustus geeft het korps, even- eens van 89.30 uur, een concert op het Newtonplein. jaar, was de vergadering eenstemmig van meening, dat de door het bestuur gevolg de koers de juiste was en behouden moest blijven, totdat de wettelijke regeling van het bedrijf van den makelaar in scheeps vrachten een voldongen feit is. De voorzitter deed daarna eenige me- dedeelingen van algemeenen aard over den arbeid van de Staatscommissie tot vaststelling van de statuten en regiemen- i ten van de vereeniging van Scheepsbe- vrachters en Sleepagenten in Nederland, de z.g. Commissie Geraets. Deze commis sie heeft bereids de haar opgelegde taak ten uitvoering gebracht; het was den Voorzitter een genoegen te kunnen mede delen, dat de voorstellen, vervat in dat rapport, volledig eensluitend zijn en vol komen de gedachten en wenschen weer geven, 'welke bjj onze leden in het ge heele land, ten opzichte van een regeling van hun bedrijf door de Overheid, leven. De aftredende leden van het hoofd bestuur, de heeren H. G. J. M. Drabbe, J. H. Brouwer, voorzitter van de afdee- ling Zuid-Holand en D. Minnema, voorz. van de afdeeling Overijsel, werden bij acclamatie herkozen, terwijl als opvolger van wijlen den heer Jacq. van Zanten, eere-lid van de vereeniging, tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen den heer Aeg. van Duijnen, secretaris van de afdeeling Limburg. JHR. C. W. STERN Zooals gemeld, is jhr. C. W. Stern met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Heerjansdam. Jhr. C. W. Stern, geboren te den Bom mel, 30 Juli 1912, vervult van 1 Maart 1939 af het ambt van ontvanger der ge meente Benthuizen en Moerkapelle, in welke eerstgenoemde gemeente door hem nog worden bekleed de functies van amb tenaar ter secretarie, ambtenaar van den burgerlijken stand en leider van den dis- tributiedienst. Hij heeft de Hoogere Han- delsschool met 5-jarigen cursus doorloo- pen en is in het bezit van het diploma Gemeente-administratie I. Kerkelijk be hoort hij tot de Ned. Herv. Gemeente en is bij geen politieke richting aangesloten. Jhr. Stern is een zoon van den oud-bur- gemeester van Voorburg. Het is gebleken, dat een gedeelte d«r burgerij zeer onvoldoende de hand houdt aan den voor allen bestaanden plicht tot het, ter voorkoming van uitstralend licht, tijdig en volkomen afschermen van de door haar bewoonde of in gebruik zijnde perceelen. Ondanks de waarschuwing, welke op 18 Juli 1941 in de plaatselijke pers is verschenen, zijn hier ter stede in den nacht van 20 op 21 Juli 315 processen verbaal opgemaakt wegens het niet na leven der verduisteringsvoorschriften. De hoofdcommissaris van politie, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, brengt een en ander ter kennis van het publiek, waarbij hij eraan herinnert, dat voortaan bij overtreding van bedoelde voorschrif ten terstond proces-verbaal zal worden opgemaakt. Politie vraagt inlichtingen De commissaris van politie van Justitieelen dienst B II maakt bekend, dat zich aan zijn bureau de volgende rijwielen bevinden, welke van diefstal afkomstig zijn: een ongemerkt dames- rijwiel, met zeildoeken stuurtasch, waar van bodem en zijkanten uit hout bestaan; een damesrijwiel, gemerkt „Crown”; een damesrijwiel, gemerkt „Wentworth”; een ongemerkt damesrijwiel; een heeren- rijwiel gemerkt Record, een heeren- rijwiel, gemerkt „Wentworth”; een damesrijwiel, gemerkt „Really”, voorzien van een zadelvan het merk „Lepper Elesco”, Bosch dynamo en Gelria-slot; een damesrijwiel F. M. Mullers te Hoorn, voorzien van zadel met merk „Erjeka”, Efa koplamp en Bosch dynamo en een heerenrijwiel „The Reliance”, met bruin lederen zadel merk „Fongers” en dy namo. ’Deze rijwielen zijn te bezichtigen aan het bureau Alexanderplein 15a van 11 u. v.m. tot 1 uur n.m. Groote schrik bij de omwonenden Verscheidene omwonenden en heeren -au Me die aan de Laan Copes Lun kantoor hebben, vertelden ons van têlijk'Volkszeebad Kijkduin 366""en bifhet den grooten schrik, die de ontploffing ver- zwembad Zuiderpark 4857 baden. i oorzaakte. De eerste indruk was die van i De temperatuur van het wqter te Sche- een bomontploffing. Door den grooten VIJF EN ZEVENTIGSTE VERJAARDAG veningen was heden 66 graden en in het luchtdruk zijn vele ruiten in den omtrek. Nederlandsche mannen strijden aan het front tegen de bolsjewieken. Nog duizen den anderen melden zich aan en maken zich gereed hun kameraden te volgen. Nederlandsche vrouwen willen niet ach terblijven en zoo zij al niet naar het front zullen gaan, willen zij toch mede hun offer brengen voor de gemeenschappelijke zaak, bescherming der Europeesche cul tuur. De beste vorm van steun is voor de vrouwen steun aan het Roode Kruis. Spontaan is een beweging ontstaan om gelden bijeen te brengen voor het Duit sche Roode Kruis, als antwoord op den oproep van Koningin Wilhelmina, om de communisten te gaan helpen bij hun bar- baarsche poging Europa te verbolsjewi- seeren. Spontaan hebben nationaal socialistische vrouwen zich bereid verklaard gelden in te zamelen. In zeer korten tijd is reeds een aanmerkelijk bedrag bijeengebracht, een belangrijke som is thans reeds afge dragen. Gistermiddag overhandigde mevr. O. de Ruiter-van Lankeren Matthes uit Amster dam, de leidster van de Nederlandsche nationaal socialistische vrouwen organisa tie, ten huize van den Rijkscommissaris aan mevrouw Suyss Inquart een bedrag van 70.000 gulden gevat in een enve loppe, welke gesierd was met een lint in de kleuren der N.S.B. en met een gouden trouwring als symbool een of fer van een nationaal socialistische vrouw. Mevrouw Seyss Inquart dankte geroerd voor deze prachtige gave. Een aangenaam onderhoud tusschen de gastvrouwe en haar tot enkele personen beperkte gezelschap volgde, waarna me vrouw Seyss Inquart een telegram aan den Führer heeft gezonden, dat in ver taling als volgt luidde „Mijn Führer, Heden heeft de leidster van de Neder landsche nationaal socialistische vrouwen organisatie 70.000 gulden voor het Duit sche Roode Kruis overhandigd. Deze zijn door de N.S.V.O voor den gemeenschap- pelijken nationaal socialistiéchen strijd te gen het bolsjewisme ingezameld. Ik acht mij gelukkig u, mijn Führer, deze bij drage als teeken van de solidariteit der Nederlandsche nationaal socialistische vrouwen te kunnen doen toekomen. Heil mijn Führer.” Tenslotte vernamen wij nog, dat als restant van de bovengenoemde inzame ling, die ruim f 80.000 opleverde, een be drag van 10.000 heden is overgedragen ten behoeve van de Nederlandsche oor logsinvaliden. De opbrengst in verschillende gemeenten De persdienst van de N.S.B. meldt: De nationaal-socialistische vrouwen organisatie doet ons nadere gegevens om trent de totale opbrengst van haar col lecte toekomen. In totaal bracht deze inzameling ƒ80.424,93 op. Wij laten hier enkele bij zonderheden volgen: Terwijl Amsterdam 5327,93 opbracht, prijkt een provinciestad als Groningen met 4782,59 op dezelfde lijst Tegenover Rotterdam met 3976,72 slaat Eindhoven met ƒ9427,90 een voortreffelijk figuur. Het droevigste beeld biedt ons wel Zeist, met zijn zegge en schrijve zes gulden. Vergelijken wij de bedragen welke in de verschillende plaatsen van ons land werden ingezameld, dan blijkt, dat den Haag met zijn opbrengst van 10.861,52 de kroon spant. ter plaatse verscheen. Ongeveer drie kwartier na de ontplof fing verscheen een ladderwagen van de brandweer en werd een begin gemaakt met het opruimingswerk, dat zeer voor- l zichtig moet geschieden, daar deelen van In een logement in de binnen-' den gevel los hangen en er gevaar bestaat stad werd een 57-jarige smid aangehou- voor instorting. De politie had de omge- en 133 be-den, die nog 2 maanden gevangenisstraf ving afgezet, zoodat geen onbevoegden het GIFTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND In de periode van 7 tot en met 12 Juli zijn door de Winterhulp Nederland o.m. de volgende giften ontvangen N.V. Haag- sche houthandel en timmerfabriek gebr. van Malsem, 's Gravenhage, 474.02 N.V. Zeep-, Eau de cologne- en parfumeriën- fabriek v.h Sanders en Co., Leiden, 100; P. van R., Zoeterwoude, 100J. K. v. d. M., Zoeterwoude, 100. Totaal 12.711,28. LANDDAG VAN HET RECHTSFRONT De N.S.B. persdienst meldt: Het Rechtsfront zal 2 Augustus a.s. een jaar bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal op dien datum een landdag worden geor ganiseerd, welke gehouden wordt op het terrein „de Kampvuurkuil” te Lunteren. Op dezen dag zal de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, tot de leden van het Rechtsfront spreken en voorts zal het woord worden gevoerd door de heeren mr. M. H. Fruin, president van de recht bank te Utrecht. W. de Bouter, inspec teur van politie te Hilversum en J. A. Wuyster, commissaris van politie Kampen. De muziek van de W.A. Arnhem zal medewerking verleenen Melchert Schuurman uit Alkmaar zal den massazang leiden. De landdag zal precies half één aanvangen. GROOTE VERWOESTING AANGERICHT Hedenmorgen te 10 minuten over half twaalf heeft een hevige ontploffing plaats gehad in het laboratorium van den Cen- tralen Opsporingsdienst van de politie, dat gevestigd is op de bovenste verdieping van perceel Laan Copes van Cattenburch 13« De 31-jarige scheikundige P. W. S., com- STAATSRAAD MULLER MASSIS Zondag a.s. wordt Staatsraad Th. F. J. Muller Massis vijf en zeventig jaar. NOG GROOT AANTAL OVERTREDERS VAN DE VERDUISTERINGS? VOORSCHRIFTEN Dat aan de verduisteringsvoorschriften nog steeds niet voldoende de hand wordt I gehouden, blijkt uit het aantal proces- Roode Kruis. De overhandiging geschiedde ten huize van den dezer^werd1 opgemaakt^ van-21 -op Rijkscommissaris te ’S-Gravenhage (Schimmelpenninghi draag*. AFSCHEID G. A. VAN OVERBEEKE Op Zaterdag 26 Juli, te 6 uur nam., wordt in de aula der Dalton H.B.S. een feestavond gehouden ter gelegenheid van het afscheid van den heer G. A. van Overbeeke, hoofd der openbare lagere school aan de Scheveningschelaan te Kijkduin, aangeboden door ouders, oud- leerlingen en leerlingen. CREMATIE IJ. FEENSTRA Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Wester- veld te Velsen de crematie plaats gehad i van het stoffelijke overschot van den heer IJ. Feenstra, expediteur, op 81-jari- üit' eën“hok.* in den achtertuin van ëéri i gen leeftijd overleden. Met de familie- I perceel aan de Frankenstraat zijn 2 ko- lederi waren vele vrienden meegekomen, nijnen ontvreemd. F.r wprd nÏAf cTAQnrnlrpn ‘Rii höi dalnn m het noodig, een nieuwe serie keuringen vast te stellen. Hieronder volgt het roos ter voor den tijd van 24 tot 31 Juli 24 Juli, van 10 tot 18 uurUtrecht, Deutsches Haus van 1013 uur Roer mond Swalmerstraat 61 van 15 tot 19 uur Maastricht Hotel Momus, Vrijthof, 25 Juli, van 10 tot 18 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraatvan 10 tot 13 uur Eindhoven Huis Maria, Kruis straat 53 van 15 tot 19 uur den Bosch Prins Hendrikkazerne. 26 Julivan 10 tot 18 uur Groningen. Concerthuis, Poelestraat; van 9 tot 12 uur Breda, restaurant Modern. 27 Julivan 10 tot 18 uur Zwolle, School a. d. Turfmarkt. 28 Julivan 10 tot 18 uur Arnhem, Willemskazerne. 29 Julivan 10 tot 18 uur Amsterdam school lepenweg 13. 30 Juli van 10 tot 19 uurden Haag, Koninginnegracht 22. 31 Juli van 10 tot 18 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark HET LAND WORDT VERDEELD IN 3 DISTRICTEN Het toewijzen van distributiebonnen is een werk, dat groote nauwkeurigheid ver- eischt, aangezien vergissingen op dit ter rein aanleiding geven tot groote onbillijk heden. Een kwestie van minstens even groot belang is het terugnemen van de bonnen door het Centraal Distributiekan- j toor in de Louise Henriëttestraat want, zouden niet alle bonnen, die bij de win- keliers door de consumenten ingeleverd zijn, vernietigd worden, dan zou binnen korten tijd het geheele, omvangrijke en ingewikkelde raderwerk van de distributie onbruikbaar zijn geworden. Het gevaar, dat de bonnen niet meer terugkomen op de plaats waar zij uitge- geven worden is niet denkbeeldig, zeer groot zelfs, aangezien zij door vele han- den gaan en dikwijls groote afstanden heb ben af te leggen. Daarom is een uitge breide staf van menschen over het ge heele land verdeeld, die zich bezighoudt met de controle op het inleveren der bon nen, terwijl daarnaast nog allerlei maat regelen genomen worden. Naar de heer de Hoo, directeur van het Centraal Distributiekantoor, ons mede deelde wordt de controle aanmerkelijk uitgebreid, doordat er een tweetal destruc- j tiekantoren, een in Hattem en een in I Gennep, bijkomen. Het land wordt a.h.w. verdeeld in drie districten. De bonnen uit het Noorden en Oosten des lands gaan naar Hattem, de bonnen uit het Westen naar het kantoor in de Vlietstraat in den Haag en de bonnen uit het- Zuiden naar Gennep. Men kan ziqji van den omvang der werkzaamheden op deze destructie- kantoren ongeveer een beeld vormen als men bedenkt, dat het personeel uit 80 personen zal bestaan. Hierdoor is het te vens mogelijk geworden, dat alle bonnen gecontroleerd worden door het Centraal Distributiekantoor. Tot heden werd een deel der bonnen gecontroleerd door de gemeentelijke distributiekantoren. Aan de eene zijde decentralisatie en aan de andere zijde centralisatie van de controle dus. Per dag worden thans 10 a 15 millioen bonnen, welke zich bevinden in een 200 postzakken ingeleverd bij het destructie- kantoor van den Distributiedienst aan de Vlietstraat. De bonnen bevinden zich in groote, speciaal voor dit déél bestemde enveloppen, aan de buitenzijde waarvan vermeld staan het nummer, waaronder j het artikel staat ingeschreven en het aan- i om onmiddellijk bij te staan. Wie heeft de T.N. noodig? Het antwoord op deze vraag moet al lereerst negatief zijn: zij, die in publie ke diensten, als poljtie, brandweer, ge- neesk. dienst, Roode Kruis, W.A., Waffen S. S. e.d., werkzaam zijn, komen niet in aanmerking. Zij immers moeten in die functie hun taak vervullen. De T.N. heeft noodig goede vakmen- schen, liefst ook niet zoo heel jong, rustige, bedaarde menschen, die het werk, dat zij te doen hebben, eerst goed bekijken, overleggen en d a n aanpakken. De T.N. wordt geen groote organisatie, die papieren leden zoekt, maar een klei ne elite-organisatie, waarschijnlijk een paar duizend man over het geheele land. Niet in elk dorp Komt een groep van de T. N., slechts in belangrijke plaatsen. Zoo ligt het in de bedoeling in Noord- Holland afdeelingen te stichten te Am sterdam, Haarlem, Hilversum, Bussum, Zaandam. Alkmaar, Velsen-IJmuiden en den Helder. Deze plaatselijke groepen be strijken ook de omgeving. Elke plaatse lijke groep heeft een leider, die echter geen vakman behoeft te zijn. De manschappen zijn in drie takken ingedeeld: een technische dienst, een hulpdienst en een algemeene dienst, die ieder hun eigen taak te vervullen hebben. De technische dienst omvat de gas-, electriciteits- en waterleidingswerken. De hulpdienst heeft tot taak het in orde maken van straten en bruggen, die bij een eventueele catastrophe vernield zijn, stutten en zoo noodig opblazen van bouwvallige perceelen, hulpverleening in geval van grooten brand enz. Zooals hieruit blijkt zijn hiervoor vooral arbei ders uit de bouwvakken noodig: grond werkers, timmerlieden, metselaars, sme den, loodgieters, fitters, lasschers enz. Dr. Beek wees er in dit verband nog op, dat hier te lande jaarlijks doorbosch- branden voor millioenen guldens wordt vernietigd. Met een goed georganiseerde T.N. zal ook dit euvel krachtdadig bestre den kunnen worden. Natuurlijk heeft de T.N. ook middelen noodig: auto's, gereedschappen en mate riaal. Voor Amsterdam wordt hiervoor een bedrag van ƒ100.000 geraamd. Reeds heeft de Rijkscommissaris uit de hem ten dienste staande fondsen een zeer belang rijk bedrag hiertoe ter beschikking ge steld. De leden van de T.N. betalen een bijdrage naar draagkracht, zij het ock, dat de minst kapitaalkrachtigen met een bijdrage van bijv. 10 cent per jaar zou den kunnen volstaan! Dan zijn er nog donateurs en instellingen, die het nut van de T.N inziende grootere som men willen bijdragen. Wij werken zoo ging spr vóórt voor iedereen, zonder aanzien des persoons. Wijl de mogelijkheid van een ongeval bij het werk van de T.N. niet uitgesloten kan worden geacht, zijn alle deelnemen- den daartegen verzekerd op gelijke wijze als zij in hun dagelijkschen werkkring verzekerd zijn. De betaling voor het werk van de T.N. isslecht. Als de T.N.-man wordt op geroepen en bijvoorbeeld 72 uren achter een zou moeten helpen wat als grens van het prestatievermogen moet worden U beschouwd zou hij toch niet meer be- B taald krijgen dan hij met zijn gewonen arbeid stel dus pl.m. 25 uur intus- schen zou hebben verdiend. Zouden er instanties zijn, die hem méér willen be talen, dan gaat dit meerdere in de plaat selijke kas en dient tot vervolmaking der Uitrusting. DISTRIBUTIEBEPALINGEN OVERTREDEN Een 30-jarige poelier had van een 43 jarigen kruidenier 80 k.g. roomboter bui ten de distributie om gekocht tegen een prijs van 6 per k.g. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt, evenals tegen verschillende koopers; 55 k.g. is door de politie in beslag genomen. Aangehouden en in bewaring is gesteld een 25-jarige loswerkman, die 2 distribu- tiebonboekjes en 4 vleeschkaarten voor 67.50 had verkocht. Ook de kooper kreeg een bekeuring Alle kaarten wer den in beslag genomen. Tegen een 28-jarigen bakker is proces verbaal opgemaakt terzake van het koo- pen van een toewijzing voor bloem tegen een prijs van 25. ONGEVALLEN In de Stevinstraat is gistermiddag de 14-jarige K K. uit de Wesselsstraat met zijn rijwiel gevallen, tengevolge waarvan hij een hersenschudding bekwam. De ge neeskundige dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De 28-jarige wielrijdster G. S.-R. is gistermiddag op den Benoordenhoutsche- weg door een personenauto aangereden. Zij kneusde den rechterenkel ontvellingen aan het rechter been. Ter observatie is de wielrijdster in het zie kenhuis aan den Zuidwal opgenomen. tal enveloppen, waaruit een zending be staat. De detaillist plakt de bonnen op vellen papier. Tegelijk mef deze vellen stuurt hij een copie van het ontvangbewijs der bonnen, welke hij ontvangen heeft in. Op deze wijze kan dus nagegaan worden, of hij ook werkelijk het aantal bonnen, waar hij recht op heeft, ontvangen had. Bovendien bevinden zich in de enveloppen verzamellijsten, waarop staat aangegeven, hoeveel bonnen er teruggezonden worden. Deze getallen moeten nauwkeurig overeen komen met die van de toewijzingen aan de distributiekantoren. In het gebouw in de Vlietstraat worden de bonnen gecon troleerd. Men gaat na of er nagemaakte bonnen op de opplakvellen zijn, of er ver anderingen zijn aangebracht en of de bon nen verouderd zijn. Degenen, die daar mede belast zijn hebben er natuurlijk een groote handigheid in gekregen. De heer de Hoo deelde mede, dat tot heden nog niet geconstateerd is, dat de bonnen nage maakt zijn, wel komt het nog al eens voor, heer benoemd tot bijzonder hoogleeraar ia dat de nummers op de bonnen veranderd de Volkshuishoudkunde aan de universi- zijn of dat verouderde bonnen ingeleverd teit te Leiden dr. R. van Genechten, pro- worden. De consumenten, die zich hier- cureur-generaal bij het Gerechtshof te aan schuldig maken benadeelen hierdoor I ’s-Gravenhage. de winkeliers, aangezien voor deze bonnen geen nieuwe hoeveelheid goederen toege wezen worden. Van een gedeelte van de bonnen wordt in de vernielingsmachines papierwol ge maakt, ongeveer een 16 ton per week. De rest wordt in verzegelde wagons of auto’s naar de papierfabrieken gestuurd, waar de bonnen verwerkt worden. tijdsomstandigheden zonder ceremonieel, gen werden gisteren 913 baden genomen, van de P°hhe. het nieuwe filiaal der Openbare Leeszaal -’--■t- K”" 'ra",'vir b in zijn nieuwe woning Groot-Hertogin- nelaan 76 overgeplaatst en geopend. stad werd een 57-jarige smid aangehou- tegoed had. Er werd niet gesproken. Bij het dalen van de kist speelde de organist „Wirset- uit haar"~ha’ndtasch zen uns in Thranen nieder” uit de Mat- thaus-passion van J. S. Bach. Een doch-I ter van den overledene dankte voor de magazijn op "heeterdaad betrapt bij” het Hol o n 1 ir, n -4-1 - ---- Van verschillende zijden wordt er over geklaagd, dat de straten, plantsoenen en pleinen van onze gemeente onzindelijk zijn. De hoofdcommissaris van politie artikelen 17 en 17a der Algemeene Poli tieverordening, welke luiden als volgt Art. 17. Het is verboden de openbare straat door afval van eetwaren, door wêggewor- pen papier of op andere wijze te veront reinigen, of daarop voorwerpen of stoffen - woesting veroorzaakt. De bovenste verdie- - pjng, waar, zooals gezegd het laborato rium was gevestigd, is totaal vernield. Binnenmuren zijn ten deele ingestort, ten deele geheel ontzet, plafonds zijn naar be neden gekomen. Een groot stuk van een der plafonds is naar buiten geslagen en met een dakraam op een voor het gebouw geparkeerde auto van den Centralen Op sporingsdienst terecht gekomen. Het dak van deze auto is geheel ingedrukt. Het trottoir voor het gebouw was geheel be zorgen, dekt met puin en groote brokken steen, hond de zware daklijst hing aan den linkerkant van het gebouw geheel los en leverde ge vaar op voor de voorbijgangers. Ook de overige verdiepingen zijn zwaar beschadigd, zoodat men wel kan zeggen, dat het gebouw grootendeels onbruikbaar geworden is. Twee rechercheurs van poli tie, die een verdieping lager aan het werk waren, werden licht gewond. Eén van hen moest met een schouderwond naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden ver voerd om verbonden te worden. De an dere rechercheur kwam er met kleine ver wondingen aan het gelaat af. Het mag een wonder heeten, dat er nog niet meer slachtoffers zijn gevallen bij deze krachtige explosie. In het gebouw waren ongeveer 20 personen werkzaam, maar geen van hen, buiten de twee reeds genoemde rechercheurs, heeft letsel be komen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9