Moderne Nederlandsche kunst Amerika de oorlog en gij| If C A R T E R S U ZIET ER SLECHT UIT E. KULSDOM KUNST EN LETTEREN 2 het te Hagen museum Na Ijsland Liberia? De oorlog ter zee Tentoonstelling Karl Ernst Osthaus- Potten VLEESCH JUS 50 ct HAAGSCHE COURANT DondWdag 24 Juli 1941 le bl. pag. e -•* a in KURHAUS Residentie-orkest onder Antonino Votto FRANKRIJK 5 I Ml Nederlandsche kunstenaars reizen in het Sauerland L E V E R- PILLETJES 1 ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt Italië’s strijd tegen de Britsche scheepvaart ITALIË ZWITSERLAND ENGELAND Roosevelt als vrijmetselaar President Carmona naar de Azoren Bewapening van Britsche schepen in het Verre Oosten NEL OOSTHOUT IN „ALLEMAN” DUITSCHLAND Nel Oosthout (Ziegler) natie in het spel brengt” □e zwarte lijst Fr. L. M. Dony: Heerenportret (overgenomen tent, catalogus) Pétain over de Fransche koloniën Beperking van den handel met Japan „Associated vrachtschip a Samentrekking van Britsche troepen Japansche scheepvaart onder staatscontrole zelf kan men hier vinden. De organisators Ondanks het verbond van Engeland met de Sovjets, is de Britsche regeering, al dus United Press, niet van plan het ver bod van de „Daily Worker”, het orgaan van de Engeïsche communistische partij, op te heffen. Sedert het begin van den oorlog tusschen Duitschland en de Sov- jet-Unie hadden de communisten voort durend de opheffing van het verbod ge- eischt. buste van Roosevelt staat de inscriptie, dat namens Roosevelt een nieuwe loge, genaamd „Plus loin”, is opgericht. De af beelding van Roosevelt heeft vooral, op de vrijmetselaarstentoonstelling te Bordeaux groot opzien gebaard. KANT EN KLAAR BOUILLON EN DIVERSE SOEPEN MODERN VLEESCHWARENBEDRIJF Laan v. Meerdervoort 488, Tel. 33.73.76 Reinkenstraat 45 Tel. 33.05.14 <Je juweliers-van I888 oek pet heir. joutmanstr. hoek passage spuistraat lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw lichaam Is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER’S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. <2 De Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, Popham, heeft, naar uit Bangkok wordt gemeld, bevel gegeven al le in het gebied van Malakka varende of liggende Britsche schepen te bewape nen. Vooral de schepen van meer dan 5000 ton moeten volgens het bevel van Popham onmiddellijk voorzien worden van- luchtafweergeschut en kanonnen van licht kaliber. B. C. VAN ETTINGER In de kunstzalen van Gebroeders Koch, Hoogstraat 7. wordt van 28 Juli tot 16 Augustus een tentoonstelling gehouden van werken van den schilder B. C. van Ettinger. gegeven van dit werk is verwant aan ons middeleeuwsche „Elckerlyc”. Het stuk houdt een waarschuwing in tegen een al sterke neiging naar het aardsche: „Alle man” kan van al zijn materieele schatten niets medenemen, als de dood hem roept. Zij hebben plotseling geen waarde meer voor hem. Wij zien hem met zijn moeder, zijn boezemvriend, zijn huismeester, zijn I neven, zijn minnares en verscheidene an dere figuren, die Nel Oosthout allemaal weet te typeeren, zóó dat het geheele ge zelschap ons voor oogen komt te staan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze avond te kwart vóór acht zal 'aan vangen. heeft groot belang bij het verhoeden van een oorlog op den Stillen Oceaan. Hij, George, geloofde derhalve niet, dat de Amerikaansche regeering den geheelen handel met Japan zal stopzetten. Het Italiaansche duikbootwapen heeft, naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, tot dusvet in totaal 500.000 b.r.t scheepsruimte der Britsche koopvaardij tot zinken gebracht. Hiervan werden 400.000 b.r.t. op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht en 100.000 De zwarte lijst der Vereenigde Staten heeft, naar het blad „El Chileno” in een opschrift verklaard, door de economische beperkingen, die daarvan het gevolg zul len zijn, een paniek gewekt in handels- kringen in Chili FILOFF EN POPOFF UIT ROME VERTROKKEN De Boelgaarsche premier, Filoff, en de minister van buitenlandsche zaken, Po- Admiraal Nomoera bij Sum ner Welles Na een conferentie van een half uur met den plaatsvervangenden staatssecre taris, Sumner Welles, heeft de Japansche ambassadeur, admiraal Nomoera, gisterep volgens Associated Press voor persver tegenwoordigers verklaard, dat de toe stand in het Verre Oosten is besproken, waarbij hij het Japansche standpunt uit eengezet heeft. Bovendien heeft hij de kwestie te berde gebracht, waarom Ja pansche schepen niet door het Panama- kanaal kunnen varen.' Welles heeft ver klaard, dat het kanaal voor onbepaalden tijd wegens herstellingswerkzaamheden voor de koopvaardij is gesloten. Hij, No moera, heeft daarop geantwoord, dat de Japansche schepen niet ongelimiteerd op toestemming tot doorvaart kunnen wach ten. Tien Japansche schepen zijn derhalve reeds in Zuidelijke richting uitgeloopen om de thuisreis via Zuid-Amerika te maken. van de tentoonstelling hebben de direc ties der musea opdracht gegeven eens na te gaan, welke doeken van representatieve Westfalen en het Sauerland hebben een vijftal dagen een gezelschap Nederlandsche kustenaars, beeldhouwers en schilders, te gast gehad. De plaatsvervangende Gouw leider Vetter, tevens Ober-bürgermeister van Hagen, de directie van het Karl Ernst Osthaus-museum aldaar, alsmede de bur gemeester van Fredeburg, in welke ge meente in het Sauerland de kunstenaars logeerden, hebben met gulle gastvrijheid de Nederlanders ontvangen, onthaald en verzorgd en dit bleek hoogelijk gewaar deerd te worden, een der aanwezigen heeft namens zijn kunstbroeders de gastheeren, bij een ontvangst op het prachtige jacht huis met de rustieke St. Hubertus-Wald- kapel in de Sauerlandsche heuvels, den Duitschen autoriteiten in korte, maar har telijke woorden dank gebracht voor het vele genotene en dat hij daarbij naar het hart der aanwezige Hollanders sprak, bleek wel uit het geestdriftige applaus, dat op deze woorden van dank volgde. Men heeft den Nederlandschen kunste naars enkele rustige, mooie dagen gegund en het prachtige weer heeft dit verblijf in het Sauerland tot een genot gemaakt. In dit schilderachtige landschap met zijn groote bosschen, heuvels en rotspartijen, hebben de kunstenaars lange wandelingen gemaakt. De leider van het gezelschap, de heer Ellingrath, droeg er zorg voor, dat het hun aan niets ontbrak, terwijl de hee- ren prof. Wehofsich en de leider der Kul- tuur-afdeeling in den Haag, dr. Bergfeld als belangstellenden de reis medemaakten. United Press meldt uit LondenVol gens goed ingelichte financieele kringen worden op het oogenblik in Engeland en Amerika voorbereidingen getroffen om de Japansche saldi in deze landen te blok- keeren. In dezelfde kringen heeft men verno men. dat men in Londen en Washington nieuwe beperkingen van den handel met Japan in overweging heeft genomen. De finitieve besluiten zouden echter nog niet genomen zijn. De beperkingen zouden waarschijnlijk in de eerste plaats betrek king hebben op de beperkingen van den uitvoer van Indische katoen en jute en van Australische wol naar Japan. In de bankwereld verklaarde men, dat een blokkeering van de Japansche saldi vrij wel gelijk zou staan met een langzamer hand verscherpend totaal embargo op den handel der Anglo-Amerikaansche staten met Japan. De firma’s, die olie en andere producten aan Japansche afnemers leve ren, zouden namelijk spoedig bemerken, dat de regeeringen van Engeland en de Vereenigde. Staten de Japansche betalin gen in beslag zouden nemen. 27 Britsche oortbgsschepen, waarbij 5 duikbooten, tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. Het Engeïsche duikbootwa pen, dat behalve de reeds gemelde 5 een heden stellig nog 18 duikbooten heeft verloren, is er daartegenover slechts in geslaagd 2 Italiaansche duikbooten en een Italiaansche torpedoboot tot zinken te brengen. De voordrachtskunstenares Nel Oosthout die onlangs met „De Krijtkring” veel succes oogstte op Scheveningen, zal Zater dagavond 26 Juli opnieuw in de Kurzaal ontreden. Haar nrosramma vermeldt dan poff, zijn gistermiddag met een specialen trein uit Rome vertrokken. Op het station waren verschenen de minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, de partij secretaris, Serena, de Duitsche ambassa deur von Moltke, de Japansche ambassa deur, de diplomatieke vertegenwoordigers der tot het driemogendhedenpact toegetre den staten en talrijke persoonlijkheden van partij, staat en weermacht. Op hun terugreis zullen de Boelgaarsche staats lieden particulier een dag in Venetië blij ven. moderne schilders in aanmerking konden komen, terwijl ook uit particuliere collec ties werken in bruikleen werden afge staan. Op deze wijze kon, in innige sa menwerking een expositie van hoog niveau tot stand komen. De Hagenaart die het Karl Ernst Osthausmuseum op het oogenblik bezoekt, zal zoodoende verschil lende werken herkennen, die uit het Ge meentemuseum aan de Stadhouderslaan afkomstig zijn en zoo hebben ook andere musea in den lande hun bijdragen gele verd. Een-en-negentig schilders en acht beeldhouwers zijn, meerendeels met ver schillende doeken of plastieken aanwezig. De beeldhouwers zijn: M. Croin-Engel- hardt hier ter stede met een vijftal wer ken, J. Heyens, B. Jordens, J. Polet, John Raedecker, J. van Wolde uit Amsterdam en D. te Nijenhuis en L. Zijl uit Bussum. Men ziet, dat er voortreffelijke kunste naars onder zijn, doch dat met deze na men, de rij van belangrijke beeldhouwers hier te lande nog in geenen deele gevormd is, iets waarvan de organisators overigens zelf overtuigd zijn, hetgeen uit de ge noemde inleiding van den heer Gerdes wel blijkt. Van de volgende schilders is werk aan wezig: J. van Anrooy (den Haag); F. H. Bach (Groningen), J. Bakker (Voorburg), S. van Beek (Amsterdam), B. van Beek- Stroeve (Amsterdam), J. P. Benner (La ren), Th. Bennes (Amstelveen), H. Berten (Laren)., Bieling (R’dam), J. W. Bosboom De Japansche politiek De Japansche minister van buitenland sche zaken, Tojoda, heeft allen Japanschen diplomaten in het buitenland nogmaals uitdrukkelijk instructies doen toekomen, inhoudende, dat Japans politiek met de wijziging van het kabinet geen wijziging heeft ondergaan, maar nog steeds het driemogendhedenpact ten grondslag heeft. Ofschoon over deze houding van Japan algemeen geenerlei twijfel is gelaten, zoo schrijven de Japansche bladen, gaat de Engeïsche en Amerikaansche propaganda zich verder te buiten aan ongegronde ge ruchten. Daarmede tracht rr.en in de eerste plaats Japan in twee kampen te verdeelen en in de tweede plaats de betrekkingen tus schen Janan en’Duitschland te vertroebe len. Sedert het uitbreken van het Chi- neesche conflict hebben Engeland en de Ver. Staten hun vergeefsche pogingen niet opgegeven om een splitsing te weeg te brengen in de stemming van het Ja- pansche volk Dit optreden is sedert het sluiten van het driemogendhedenpact nog versterkt. Met lokmiddelen en tenslotte met economischen druk heeft men Japan van dit pact willen afbrengen. Japan moert deze pogingen van Engeland en Amerika des te aandachtiger in het oog houden, aangezien er geen twijfel aan is, dat tusschen Engeland. Amerika en Tsjo'engking reeds zekere tegen Japan ge richte overeenkomsten bestaan. SCHOOLKINDEREN OP EEN GLET* SCHER VERONGELUKT Tijdens een schoolreisje over de Grim- sel, is de uit 47 scholieren en 3 leeraren bestaande „Ecole mécanique et d’ elec- tricité de Neuchatel” te Gletsch door een ernstig ongeluk getroffen, ’s Middags, toen het gezelschap zich vlak bij den Rhóne-gletscher bevond, brak er een ge weldige ijstoren van den gletscher af, die de scholieren bedolf. De in Gletsch aan wezige troepen begonnen terstond met de reddingsactie. Om 4 uur waren 2 dooden en 7 gewonden te voorschijn gehaald. We gens het aanhoudende gevaar voor ijsaf- brokkeling. moest de reddingsactie voor- loopig gestaakt worden. Volgens de jong ste berichten worden nog 3 scholieren vermist SOVJET-GEDELEGEERDEN BIJ EDEN De Engeïsche berichtendienst meldt, dat 2 leden van de Sovjet-commissie te Lon den, generaal Golkof en kolonel Drago- funa, die onlangs naar Rusland zijn ge weest. gistermiddag na hun terugkeer te Londen In gezelschap van den Sovjet ambassadeur Maisky, een onderhoud heb ben gehad met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden. VERBOD „DAILY WORKER” GEHANDHAAFD Ook te Parijs zijn nieuwe bewijsstukken gevonden voor de nauwe samenwerking van den Amerikaanschen president met de vrijmetselaars. De Fransche loge van het groot-oosten heeft onder haar waardevol ste herinneringen ook een op zijde gebor duurde afbeelding van Roosevelt. Behalve het vrijmetselaarsteeken draagt dit als op schrift „F. D. Roosevelt. De loge van het groot-oosten in Frankrijk” Verder is in de loge van het groot-oosten te Parijs een levensgroote buste van Roosevelt gevon den. gemonteerd op een driehoekige standaard omgeven met de vrljmetselaars- insignes. Op den achterkant van deze In de haven van Lissabon is gistermid dag op plechtige wijze afscheid genomen van den president der republiek, generaal Carmona, die zich aan boord van het schip „Carvalbo Araujo” begaf voor het maken van zijn aangekondigde reis naar de Azoren. Alle leden der regeering met aan het hoofd minister-president Salazar, de sta ven van leger en vloot, de leiding van het legioen en een duizendkoppige me nigte hadden zich verzameld om afscheid van den president te nemen. De echtge- noote van den president de minister van marine Gettencourt en de minister van binnenlandsche zaken, Souza, hadden zich ingescheept kort voordat generaal Car mona aan boord ging. Toen de president het schip betrad, werd aan den voorsten mast de standaard van den president ge- heschen. De op den Taag liggende oor logsschepen losten saluutschoten. Kort daarop verliet het schip de haven, ver gezeld van- 3 torpedojagers, welke ge durende de heele reis het schip zullen begeleiden. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, zijn in Berlijn berichten bin nengekomen. dat Japan inlichtingen heeft verkregen omtrent Britsche aspiraties in Fransch Indo-China. Men is in politieke kringen te Berlijn van meening, dat de Japanners vat plan zijn, dergelijke aspi raties met alle middelen te verhinderen. In dit verband wijst men In Berlijn op Fransche persstemmen, waaruit de Fran sche vastberadenheid blijkt de onschend baarheid -van Fransch Indo-China te ver dedigen. Van Duitschen kant acht men het mogelijk, dat intusschen over deze vraagstukken tusschen de Japansche en Fransche regeering gemeenschappelijk overleg heeft plaats gehad. In welingelichte kringen te Tokio wordt medegedeeld, bericht S.P.T., dat er plannen bestaan om de Japansche scheep vaart binnen korten tijd onder staatscon trole te stellen. Op het oogenblik voorziet deze staatscontrole in een algemeene re geling der transporten en een verdeeling der beschikbare tonnage. Door den nieu wen maatregel zal echter ieder schip on der direct toezicht van den staat komen te staan. Er zal een scheepvaartcontróle- bureau worden opgericht, dat als een staatsinstelling zal worden beschouwd, en dat o.m. zal belast zijn met het charteren van de Japansche tonnage. 3000 FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN Te Chalons sur Marne zijn gisteren 3000 Fransche krijgsgevangenen aangeko men, die ook aan den Wereldoorlog van 19141918 hebben deelgenomen. Namens maarschalk Pétain werden zij door offi- cieele vertegenwoordigers der regeering ontvangen. Solisten: Theo van der Pas Marinus Flipse Ook dit Woensdagavondconcert in de leiding van den Italiaanschen dirigent Antonino Vot to, die Schuricht tijdelijk vervangt. Solistische medewerking verleenden de Nederlandsche pianisten Theo van der xz Pas erf Marinus Flipse als vertol- stam'(A’dam), A. v. d. Zee '(Zoütelandej, kers van het concert voor twee piano’s en Roosevelt bespreekt Japansche problemen Politieke kringen in Tokio volgen met de grootste aandacht de sedert eenige dagen aan den dag gelegde diplomatieke activiteit van Washington ten aanzien van Japan. Volgens de „Asahi Sjim- boen” heeft president Roosevelt Dinsdag in het bijzijn van Sumner Welles en Morgenthau met den voorzitter van de Senaatscommissie, George, en senator Conelly, over „Japansche problemen” ge confereerd Met lit bericht is tegelijker tijd in Tokio een telegram uit Honoloeloe binnengekomen, dat grootendeels gecen sureerd was. Radio-telegrammen en tele foongesprekken met Japan en met Japan- ■che handelsschepen zijn, uitgezonderd doodgevallen, verboden. Het D.N.B. méldt uit Washington,.De Vereenigde Staten moeten ten aanzien van de in het Verre Oosten ontstane pro blemen een onafhankelijke politiek op stellen”, aldus heeft de democratische senator George geëischt in een gesprek met de persvertegenwoordigers. George hoopte, dat de Vereenigde Staten hun be langen niet zouden verwarren met die van Engeland en verklaarde, dat derhalve aangenomen moest worden, dat de ge meenschappelijke actie van Engeland en de Vereenigde Staten ten opzichte van de uitwisseling van inlichtingen over hun plannen zou ophouden. Amerika Maarschalk Pétain heeft te ’Aix en Provence een toespraak gehouden tot de cadetten van de militaire academie van St Cyr en Maixent, waarin hij betoogde, dat Frankrijk gedwongen is zijn koloniën te beschermen en zijn geheele koloniale rijk, waarop begeerige blikken zijn ge richt, te verdedigen Met verwijzing naar het voorbeeld der Fransche troepen, die Syrië dapper hebben verdedigd tegen een overmacht, verklaarde de maarschalk, dat het misschien noodig is Fransche kolo niën, waarin het geheele Fransche impe rium wordt bedreigd, te verdedigen met dezelfde kracht en energie, die de strij ders van Frankrijk in Syrië aan den dag hebben gelegd. De tentoonstelling Er is voor deze „Groote Zomer-expositie” in het Karl Ernst Osthausmuseum een op vallend groote reclame gemaakt, overal in het Ruhrgebied en in het Sauerland treft men de typografisch goed verzorgde af- KTS d.‘ Sa.SS’zee't.nK.on.l.lUjs <U« Bovendien hebben Italiaansche duik- dagmldda«> booten sedert het begin van den oorlog ".en, d^ 27 Rritsrhp noi<4>vsRchenen. waarhii 5 PeP- vaI? Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, is geopend m het bijzijn van een groote schare belangstel- lennde West-Duitschers en talrijke Neder landers. De reactie in de Duitsche pers was niet minder groot. De belangrijkste bladen in Hagen en omstreken zijn reeds met uitvoerige, vele zelfs van talrijke foto’s voorziene artikelen over de Neder landsche tentoonstelling verschenen en zij blijken niet alleen diepe waardeering te hebben voor het kunnen en de techniek der moderne Hollanders, maar ook voor de kunstzinnige prestaties in het scheppend vermogen der huidige generatie in Neder land. Voor alles spreekt uit de Duitsche kunstbeschouwingen een zuiver aanvoelen en begrijpen van onze kunst en een zich met den Nederlandschen scheppenden geest, nauw verwant voelen. Wij hopen bin. nenkort een resumé uit deze persstemmen te kunnen brengen. Van verschillende Duitsche collega’s en Duitsche kunstenaars (want ook dezen waren uit geheel West falen en Sauerland opgekomen om met hun Hollandsche kunstbroeders kennis te maken) hoorden wij, dat de groote ten toonstelling te Hagen, die te Keulen nog l verre moet ovetreffen. Zij mag ook al ontbraken er nog namen, die men liever niet wilde missen toch op zijn minst representatief genoemd worden voor dë huidige Nederlandsche schilderkunst. De directeur van het Karl Ernst Ost hausmuseum is zoo ver gegaan als hij maar gaan kon. Toen het hem bleek, dat de inrichters en organisators der groote zomer-expositie, aan de hen toegewezen ruimte der benedenzalen niet genoeg had den, heeft hij met een royaal gebaar ook de bovenzalen ter beschikking gesteld, zoo- dat de heele verzameling moderne Neder landsche kunst een geheele reeks zalen en zaaltjes omvat en de doeken niet „moor dend” dicht op elkaar behoefden te wor den gehangen. In den met vele reproducties verluchten catalogus heeft Rijkscommissa- ris Seyss Inquart ’n woord ter begeleiding geschreven terwijl er tevens een woord is van de hand van den secretaris-gene- raal dr. T. Goedewaagen, en een inleiding door den heer Ed. Gerdes, leider van de afdeeling achitectuur, beeldende kunsten en kunstnijverheid aan het ministerie voor Volksvoorlichting en Kunsten, een man, die al zijn kracht en toewijding heeft ge geven om met zijn onvermoeide helpers,1 de inrichting der tentoonstelling zoodanig te doen zijn, dat ieder schilder en ieder werk tot zijn recht kwam. In dit voorwoord schrijft de heer Ed. Gerdes o.m.: „Wij zijn ons er van bewust, dat het altijd nog beter kan: plastiek en grafiek hadden veel omvangrijker verte genwoordigd kunnen zijn Maar ik hoop, dat het ons zal gelukken, onzen Duitschen buren er van te overtuigen, dat in het Nederlandsche volk nog altijd de groote tradities der zeventiende eeuw voortleven en dat alle pogingen, die in den voorbijen tijd in het werk werden gesteld deze tra dities te ondermijnen, mislukt zijn. De jonge, Nederlandsche kunst vertoont weer liefde voor het handwerk, zin voor goed vakmanschap en discipline. Ik weet, dat men in het Derde Rijk deze eigenschappen hoog aanslaat”. Een groot aantal Neder- I landsche kunstenaars is op deze tentoon stelling vertegenwoordigd. Belangrijke inzendingen Niet alleen inzendingen door de schilders (Bilthoven), K. Brinks (A’dam), L. Bron (den Haag), N. Bulder (Hoogezand). Col- HaUtdD™oy^^ Duf" aagavono zt> juh opnieuw in de *urzaai felen (A’dam), Gerdes (Laren), J Gid- optreden. Haar programma vermeldt dan ding (Hillegersberg), Giltay (Hilversum), -Oproep aan Alleman (het sterven van v. d. Guchte-van Hoboken (Blaricum), F. een man>- ult h,et Putsch vertaald Hartman (den Haag), J. van Herwijnen naar het mysteriespel „Jedermann Het (Schoort), W. B. van Heusden (R’dam), J. Heyse (Veere), W. Hollman (Maas tricht), O. Homberg (A’dam), N. Hom- berg-Hannema (A’dam), E. Hooyberg, Schellingwoude), H. Hulsbergen (Blari cum), A. E. van Humalda v. Eysinga (La ren), Raoul Hynckes (Blaricum), v. Itter- son-Knoepfle (Leiden), Jelinger (Maas tricht), G. de Jong (Schoort), J. Kaal (Wormerveer). Dick Ket, J. W. Kiesewet- ter (A’dam), P. Koch (Utrecht), G. Kra mer (den Haag), J. Kropff (den Haag), H. Kuyten (Groet), v. Marie (Groningen), Martens (Groningen), H. v. Meegeren (Laren), Mooy (Laren). Mulder (Naar den), Nachenius (Bennekom), D. Nijland (Wassenaar), W. Noordijk (Eemnes), J. Ouwersloot (A’dam), B. Peizel (A’dam), R. Pijnenburg (Vught), J. Ponsioen (Tiel), Ed. Rijff (den Haag), J. Rovers (A’dam), J. Royaards (A’dam), v. Schagen (Laren), Schotel (R’dam), A. P. Schotel (Laren), Schrikkel (Amersfoort), W. Schumacher (A’dam), J. Sluyters (A’dam), G. A. Smith (den Haag), v. d. Stok (den Haag), Tielens (Sittard), v. Tongeren (A’dam), Tuynman (Utrecht), v. d. Velde (Vreeland), v. d. Ven (Heemstede). Verdonk (den Haag), v. Vliet (A’dam), v. d. Vlist (den Haag), H. v d. Wai (A’dam), Walrecht (Gro ningen), v. Waning-Stewels (den Haag), 6. Y. Wenning (den Haag), G. Westermann Kurzaal stondeender (A’dam), M Wiegman (Bergen), P. van Wijngaerdt (A’dam), G. Wildschut (Blari cum), A. C. Willink (A’dam), J. C. Wind horst (den Haag), W. Witjens (Nederhe- mert), W Wouters (A’dam) H. Ykelen- hoore. Men kende hier hun samenspel uit de kleine concertzaal (Diligentia), waar zij in het afgeloopen winterseizoen ver schillende werken voor twee klavieren vertolkten. Bij die gelegenheid hebben zij de eerste bewijzen gegeven van hun ondanks verschil- van artistieken aanleg, voortreffelijk sluitend, zich aan elkander aanpassend samenspel. Ook nu weer, in de zooveel grootere ruimte, hebben zij de klankvoortbrenging der in verschillende fabrieken gebouwde instrumenten, (qua klankkarakter wellicht in verband met het toucher der bespelers opzettelijk zoo ge kozen) dermate weten te regelen, dat een mooi homogeen geheel werd bereikt; zich onderscheidend door, vlekkeloos technische achvé’s, gelijkmatigheid van nuanceering en eenheid van dynamiek en agogiek. Ook de artistieke zijde van beider prestatie werd gedragen door een hoogere eenheidsgedachte, geboren uit aristocra tisch kunstzinnig begrip en hoog ontwik kelde muzikale intelligentie. De vertolking van Bindings knap ge schreven, gemakkelijk aansprekende, voor de uitvoerenden dankbare variaties boeide, vooral door de brillante voor dracht. Dieperen geestesinhoud hebben wij in dit jeugdopus niet kunnen ont dekken. Het is in hoofdzaak virtuoos en solistisch gedacht zonder orkestbegelei ding. De beide solisten zijn eenige malen met geestdrift teruggeroepen. Votto, die hun bij Mozart voortreffelijk met het orkest had bijgestaan, moest meekomen naar het voorpodium om te bedanken. Hij stond in het middelpunt van het hulde betoon na de uitvoering van Till Eulen- spiegels lustige Streiche, „nach alter Schelmenweise in Rondeauform”, het in 1895 als opus 28 verschenen jeugdwerk van Richard Strauss, een prachtig stuk muzikalen humor, door ’s componisten bio graaf Richard Specht niet onaardig ge typeerd als „das siegreiche Gelachter der Musik”. Votto heeft het van geest tintelende werk buitengewoon expresief weergege ven in een, zoowel in de groote liinen. als wat het detail betreft boeiende, door zichtige, waar noodig met temperament geladen herschepping, die niet naliet grooten indruk te maken, zich uitend aan het slot in een geestdriftige ovatie van de hoorders. A Noorsch schip verloren Uit New Yorksche scheepvaartkringen verneemt „Associated Press”, dat het Noorsche vrachtschip „Vigrid”, groot 4765 b.r.t., twee dagen geleden, op weg van New Orleans naar Engeland, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan is gezonken. - w J. v. Tongeren: Stilleven met druiven (overgenomen tent, catalogus) J. v. d. Zee (Groningen), J. Zondag (La ren) en P. de Zwart (den Haag). Uit deze opsomming van alle namen der geëxposeerden blijkt, dat de tentoonstel ling voldoende werk van de groote talen- tèn brengt om een representatieve demon stratie van Hollandsche kunst te zijn, hoe wel er nog altijd namen zijn, die men mist: een prof. Jurres, een prof. W. v. d. Berg, I een Toon Kelder en zooveel andere waar lijk belangrijke meesters, die tot de zeer grooten behooren. Het stilleven met Ama ryllis van J. Sluyters trekt algemeen de aandacht, evenals het in den Haag welbe kende doek ,,De Spons der Bitterheid” van Raoul Hynckes, Willink’s „Arkadisch land schap” enz. Schumacher is o.m. vertegen woordigd met een fijnzinnig, dichterlijk landschap „Toledo”, Matthieu Wiegman met een „Meisje in rieten stoel”, van Col- not zijn er zeer mooie stillevens, het werk van Dony met een paar portretten, waar onder een mooi vrouwenportret, trekt zeer de aandacht, evenals een jongensportret door G. van Duffelen, een meisjesportret door B. Peizel en werk van Gerdes, een zelfportret door P. Koch. een voortreffe lijk stilleven door Germ de Jong en het beroemde portret van den helaas overleden jongen kunstenaar Dick Ket „Mijn Vader”, waarvoor onafgebroken een groepje kij kers staat. Het is echter niet doenlijk de tentoonstelling in détails te behandelen. Daarvoor is zij te omvangrijk, wij moeten het bij deze willekeurige en absoluut on voldoende greep uit het aanwezige sterke werk laten Hoofdzaak Is, dat men de groote zomer- I tentoonstelling geslaagd mag noemen en het is opmerkelijk te hooren hoe de be zoekers (en ook de Duitsche kunstenaars) er telkens weer de aandacht op vestigen, dat er zulk een merkwaardige overeen komst is tusschen het Hollandsche werk en het Westfaalsche. Dit heeft onze belang stelling voor de komende groote tentoon stelling in Amsterdam van Westfaalsche- en Neder-Rijnsche kunst niet weinig ge prikkeld. Men verzekerde ons van vele zij den dat deze expositie als representatief kan worden beschouwd! In ieder geval de den de Nederlandsch-Duitsche Kultuur- Gemeenschap, die, tezamen met de Gouw Westfalen-Zuid der N.S.D A.P., de stad Hagen en het Nederlandsche departement voor Volksvoorlichting en Kunsten, die de tentoonstelling in het Karl Ernst Oosthaus- museum inrichtten daarmee voortreffelijk werk! De expositie werd op voortreffelijke wijze ingeleid door den bekenden Neder landschen pianist Cor de Groot, die door de inrichters van de tentoonstelling was geëngageerd en die een door hemzelf ge componeerde sonatine, alsmede prachtige variaties van Brahms ten gehoore bracht. Hier introduceerde een jong en zeer talent vol kunstenaar door zijn muzikale voor dracht op werkelijk bijzondere wijze zijn landgenooten. En dat de zeer vele belang stellenden het pianospel van Cor de Groot hoogelijk waardeerden, bleek wel uit het enthousiast en langdurig applaus, dat na t afloop door de overvolle museumzaal klonk. 1 De Philippljnen Het Amerikaansche garnizoen op de Philippijnen is met 3245 man versterkt Verder zijn per schip bommenwerpers, jachtvliegtuigen, luchtafweergeschut en veldgeschut aangevoerd. De „Yomioeri Sjimboen” schrijft, dat de Japansche regeering onmiddellijk stappen moet nemen tegen de toenemen de bedreiging van Thailand en Indo- China door Engeland en Amerika, aan gezien anders deze landen een gevaar zouden vormen in de Oost-Aziatische welvaartssfeer. Volgens berichten uit Bangkok concentreert een deel van de Britsche strijdkrachten zich aan de grens tusschen Thailand en Birma om Thailand te dwingen een pro-Engelsche politiek te voeren. De Tsjoengkingregee- ring concentreert groote strijdkrachten aan de Noordelijke grens van Indo- China. Tenslotte verklaart het blad, dat Japan niet onverschillig kan staan tegen over deze EngelschAmerikaansche po gingen en terstond de noodige maat regelen moet nemen. Het DJN B meldt uit Washington: De bekende publicisten Pearson en Allen deelen in de „Times Herald” mede, dat de mogelijkheid bestaat Liberia tot een twee de Ijsland te maken. Liberia ligt in de nabijheid van Fransch West-Afrika. Het werkt met Amerikaansch geld en staat onder Amerikaansche contröle ten aan zien van de douane-inkomsten. De vrije staat der zwarten kan derhalve goed ge bruikt worden als steunpunt voor de Amerikaansche vloot In een rede voor het comité America First te New York heeft de isolationisti sche senator Lafolette van Roosevelt op heldering geëischt omtrent de bedoelin gen der regeering. Het is de hoogste tijd, dat het Amerikaansche volk verneemt wat de regeering voornemens is met het leger te doen en of het leger wordt uitge breid om het Westelijk halfrond te ver dedigen of om een expeditieleger te kun nen vormen, waarom de Engelschen van dag tot dag luider roepen. Roosevelt heeft erkend, dat hij een voortdurend schommelende definitie van het begrip Westelijk halfrond heeft en hij gelooft on getwijfeld, dat hij dit wel zoozeer kan uitbreiden dat hij de Amerikaansche sol daten overal heen kan zenden waar hij maar wenscht. Engeland verwacht, aldus Lafolette, dat de Amerikaansche troepen het ge heele Duitsche volk een generatie lang onderdrukt houden. Hij verklaarde ver der, dat Halifax en ook Vansittart steeds weer verklappen, wat zij van plan zijn, wanneer de oorlog met behulp van een Amerikaansch expeditieleger zou worden gewonnen. De rol van de Vereenigde Sta ten zou voor een geheele generatie zijn 80 millioen Duitschers in een reusachtig concentratiekamp op te sluiten, zoo be sloot Lafolette, totdat de geheele tegen woordige Duitsche generatie zou zijn uit gestorven. „De oorlogsopruiing van Roosevelt”, zoo schrijft l.et „Journal de Genève” boven een artikel, waarin het zegt „Maandenlang heeft Duitschland jegens de Vereenigde Staten de grootste reserve getoond en slechts zwak gereageerd op de aanvallen met woorden, waarvan het ’t doelwit was. Thans echter bestaat er geen twijfel meer aan, dat president Roosevelt niet zal afwijken van den weg, dien hij zichzelf heeft aangewezen, en dat hij toe geeft, een onvermijdelijk conflict onder oogen te zien. De Amerikaansche regee ring heeft er de voorkeur aan gegeven haar politiek voort te zetten en de open bare meening rijp te doen worden. Zij houdt haar in een alarmtoestand door steeds meer gewaagde stappen te onder nemen. Zij tracht de zenuwen van het Amerikaansche volk te versterken, terwijl zij tegelijkertijd de Duitschers aan een zenuwbeproeving onderwerpt, welke zij tot dusver goed hebben doorstaan, aange zien zij geenszins tegenstooten hebben ondernomen, op welke men aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan had gere kend. Dit spel zal zoolang duren, tot een bloedig incident ter zee het Roosevelt zal veroorloven de gebeurtenissen met de „Lusitania” te doen herleven. Men wacht op een aanvaardbaar voorwendsel, op een bepaalde gebeurtenis, welke de eer der JAPANSCHE AMBASSADEUR BIJ VON RIBBENTROP Naar te bevoegder plaatse te Berlijn verluidt, meldt het A.N.P., is de Japan sche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, dezer dagen door den Rijksmi- nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, ontvangen. orkest in Es gr. t., K.V. 365 van Mozart/ en van de variaties voor 2 klavieren inf Es. kl. t. op 2, van Chr. Sinding, Votto opende met de ouverture van Mozart’s Don Juan, die in een virtuose, klankschoone weergave tot den hoorder werd gebracht. Het pianistenpaar zette zich daarna aan de concertvleugels en bracht in samenwerking met het ver- kleinde orkest Mozart’s concert ten ge- 1-»/-»/-»»•« zs kinr Vmiv» cnmAncnol lilt

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2